Fa.A.S.J. DEKKER, ftkereg Een beduidend mensch Hofberg Petrof Blüthner Schoonmaakt zondek m aar dat* is geen schoonmaak K°. 144, Dinsdag 6 December 1931, 108 jaargang BUITENLAND. FEUILLETON. GoesUtrecht. School en Kerk. De Boeken en Tijdschriften. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Provincie-N ieuws. PA5TILLE5 ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten [Goes f_2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOISCHE Uitgave Na»ml. Vennootschap Goesche Courant ADV ERTENT1ËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 11 0 (regels f,2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeutrens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 uur voormiddag. COIMVr In mineur. Het bezoek van de Duitsche indus- trieeleu Hugo Stinnes en Walter Rathenau aan Londen, over het doel en resultaat waarvan een sluier van geheimzinnigheid hangt, is de oorzaak geweest, dat de gemoederen in Frank rijk weer eens in beweging zijn ge bracht. Hem vreest te Parijs, dat Eugeland de schadevergoeding zal vrlllea herzien en aan Duitschlaud faciliteiten zal willen verleeneu in den vorm van verschaffing van crediet op langen looptijd. De geiucbten naar aanleiding van de conferentie te Londen hebben zeifs aan de stervende mark wat stevigheid gegeven, de mark is zij het dan ook zeer weinig geste gen. Natuurlijk heeft dit den toorn der Franschen naar evenredigheid doen stijgen en de Figaro is van oordeel dat Frankrijk als een kwajongen door Lloyd George wordt behandeld. De goede verstandhouding tusschen de vrienden ter weerszijden van het Kanaal komt weer aardig in 't gedrang. Eerst het geheim verdrag tusschen de Fran schen en de Kemalisten en nu eens iets mistigs van de andere zijde. Men wordt gewoonlijk het meest geirriteerd door de dingen die men niet weet. De conferentie te Washington is ook iets dat den mensch kregelig zon maken, ook iets waarvan men niet weet of hel resnltaat vleesch of visch zal zijn. Vermoedelijk geen van beide. Volgens den regelNa regen komt zonneschijn, heeft thans het pessimisme plaats gemaakt voor een „sensitioneel optimisme". Het bijroeglijk naamwoord wijst in deze vermoedelijk op het labiel zijn van dit optimisme. Balfour, Hughes en Kato moeten Vrijdagavond in een bijeenkomst met hun drieën alles in orde hebben gemaakt. Een officieel be richt is er echter niet uitgegeven, zoo dat afwachten de boodschap blijft. We hadden steeds gehoopt dat tot het „ontwapenen" spontaan zou worden overgegaan. Men heeft wapentuig of men heeft het niet, marchandage is hier niet mogelijk, doet men dit dan komt er van de ontwapening weinig terecht. Spontaan zou ook moeten zijn de hulp aan Rusland. En toch worden er blijkens een brief van Sir Philip Gibbs aan de „Daily Chronicle" van de 6 millloen kinderen in de geteisterde gebieden nog maar een 300,000 ge voed. Om van de volwassenen niet eens te spreken. Terwijl we hier in Holland bij de warme kachel zitten en vroolijk het St. Nicolaasfeest vieren, terwijl onze kinderen vroolijk juichen met schitte rende oogen, doet zich in Rusland de bitterste ellende gevoelen. Van de vreeselijke toestanden geeft de vol gende passage uit den bovengenoem den brief een voorbeeld. „Een mijner vrienden hier, die een rede hield voor vijftig boeren-leiders, zeide„Ik heb in dit dorp twee meisjes van honger zien sterven. Hoe hebt gij die kunnen laten sterven, terwijl gij nog over voedsel beschikt DOOK ANTHONY HOPE. Wat moet ik zeggen aan de Direc teuren? vroeg ik. O, die ontvangen de gewone berichten over de zaken, die zijn voor gekomen, kapitaalbeleggingen, uit staande vorderingen, hypotheken, lee ningen op beviedigende voorwaarden, maar dat alles weet u veel beter dan ik. Vervalschte berichten bedoelt nw Excellentie l Ze zullen in elk geval niet in den vorm zijn, stemde de President toe. En als ze de stukken verlangen te zien vroeg ik. Komt tijd, komt raad, antwoordde hij. U hebt mij wel een beetje oven rompeld, zei ik, ik zou u in deze zaak gaarne ter wille zijn en de welvaart van Anreataland bevorderen doch er blijven nog twee punten te regelen. Eerst zweeg men eenigeoogenblikken, toeu zij een breedgeschouderde boer „Menschen als kunnen dat niet begrijpen, omdat U uit een land komt, waar men nooit hongersnood kent In Rusland moeten sommigen sterven, opdat anderen zullen kunnen leven". Kalinin, de boer-presideut der Sovjet-republiek, heeft in een rede voor de boeren van het Wolga-gebied dezelfde gedachte uitgesproken. Hij wendde zich n.l. plotseling tot een der aanwezigen en vroeg hem, hoe oud hij was. Toen bleek, dat de aangesprokene vijftig jaar was, zeide Kalinin: „Dan ben je oud genoeg, om te sterven, want de onderen moeten sterven, om de jongeren in liet leven te honden In het meest geteisterde dorp, dat ik gezien heb in het Wolga-gebied, woonde een Engelsehe die met een Rus was getrouwd' Zij had een prach tig gezin van jongens en meisjes, die mij, den geheimzinnigen vreemdeling van de groote gelukkige wereld daar buiten, met groote verwonderde oogen aanstaarden. Ei stond goed voedsel op tafel, hoewel het mij opviel, dat de kinderen hier niets van kregen. Toch was er eten. En op een steenworp afstand lag een boerengezin te sterven van den honger. Ik vroeg niet aan de dame, waarom zij niet wat gaf aan haar buren. Ik keek naar haar vijf kinderen en be greep." Wanneer men het gezin van den buurman zou helpen, zouden de eigen kinderen sterven. Wij kunnen ons in dergelijke toe standen zoo moeilijk indenken, het lijkt een nachtmerrie, iets dat niet werkelijk gebeurt. Maar we moeten ons niet trachten te bedriegen. Deze ellende is werkelijkheid ea we zijn niet verantwoord wanneer we, indien we het kunnen, niet medewerken om den nood te lenigen. Oe instrumenten met reputatie. Men gelieve onzen catalogus te vragen. Ned. Herv. Kerk. Goes, In de vergadering van Kerk voogden der Ned. Herv. Gemeente alhier, werd mededeeling gedaan van de uitkeering van het legaat van wijlen M. H. Harinck. Dit bedraagt, na aftrek van legaat aan den koster, diaconie en vestiging van het bijbel tjesfonds, volgens beschrijving, benevens betaling der successie, f 2722, Ten eerste, welke zekerheid heb ik, dat de renten stipt betaald worden Die moet ik natuurlijk hebben. Juist, viel hij me in de rede. En het tweede punt, hoeft u me niet te zeggen, dat weet ik al, welk be wijs van dankbaarheid ka» ik u op- dringeD voor uw tijdige hulp De menechenkennis van uw Excellentie is wonderbaarlijk 1 Als u mij eenige ooge»blikken uw aandacht wilt schenken, mr. Mar tin, dan zal ik probeeren om beide uwe verstandige bedenkingen weg te redeneeren. U hebt driemaal honderd duizend dollarsdie zult u mij overhandigen en daarvoor van de Regeering aen schuldbekentenis ont vangen voor dat bedrag tegen zes procent. Ik geef u vijf en zestig duizend dollars terug, daarvan legt u vijf en veertig duizend dollars aparl als zekerheid voor uwe reuten. In 't geval nu dat A urea taland z ij n verplich tingen niet eerlijk nakomt, dan betaalt U de renten voor het heele bedrag van driemaal'ionderddnizend dollars uit van die apart gelegde som. Dat zou n dan voor meer dan twee jaar zekerheid geven, ook al werlen er heelemaa e LevefsZeeptw. Te Schore is de aanslag voor de Ned. Herv. Kerk ad f 578, voor de raad van beheer, voor de Predikants- tractementen door de kerkvoogden en notabelen geweigerd. Geref. Kerken. Zondag had te Goes de perio dieke verkiezing van ouderlingen en diakenen plaats. Herkozen werden als ouderlingen de heeren J. Donner, P. Staal en N. J. Bastmeier en als diakenen de heeren Ph. Wessels en J. Pouwer. In de plaats van den heer A. Wisse, die bedankt heeft, werd tot diaken gekozen de heer L. Smit. Het Geïllustreerd Gemeenteblad (Nov. nr.) bevat artikelen over mr. G. J. Bisschop, burgemeester van Hoorn; de gerestaureerde Agnietenkapeleen uitbreidingsplan van Utrechtde N.V. Prov. Utrechtsche Electriciteits Mij - de vooruitgang van Soesthet woning; vraagstuk te 's Gravenhage brandspuit geen renten betaald, waarover u u trouwens volstrekt niet ongerust hoeft te maken. Zoolang het geld daar niet voor noodig is, kunt u er het vrucht gebruik van hebben. En de overige twintigduizend dollars wilde ik u dan aanbieden als bewijs van waardeering Twintigduizend in elk geval en vijf— enveertigdnizend zoolang als Aureata- land rente betaalt. U moet toch toe geven, Mr. Martin, dat ik met u onderhandel als een „gentleman" tegenover een anderen. Het gevolg zal dus zijn, dat uw Directeuren hun renten, ik mijne leening en gij uw schadeloosstelling zult ontvangen. We herben er allemaal voordeel van, nie mand lijdt er schade bij, en het kan bewerkstelligd worden door een onschul- digen kunstgreep. Ik was een en al bewondering. Het was een mooi plannetje, en voor den President en mij had hij de voordeelen zeer netjes voorgesteld. En wat de Directeuren betrof, die zouden waar schijnlijk hnn renten wel krijgen, ten minste in de eerste twee jaar. Natuurlijk was er wel eenig gevaar bij. Een ver zoek om inzage van mijn zoogenaamde kapitaalaangelegenheden, of een plotse- Firma Geesink te Weesphet gebruik en voordeel van teer-sproeimachines voor wegen, Dordrecht en Personalia, In het Nov. nr. van Den Gulden Winckel schrijft mr. P. H. Ritler Jr. over Dostoïewsky, door zijn dochter beschreven. Wij lezen in dit artikel o.m.Geen der groote Russische litera toren op een enkele uitzondering na is van zuiver Russische afkomst, allen zijn ze geboren uit internationale bloedmengingen. Leo Tolstoï stamt af van Duitsche kolonisten, Pouchkine had Afrikaansch bloed, Lermontoff was van Scbotsclie afkomst, Dostoïewsky een Lithauer. In tegenstelling met die vreemde afkomst en West-Europcesche ontwik keling, verschijnt bij velen dier schrij vers een groote afkeer van de „be schaafde samenleving" der intellect tueelen, die naar het Westen georiën teerd is en een voorliefde tot het Russische eenvoudige volk. En zoo ontstaat voor die vreemdelingen, welke den roem uitmaken van de Russische literatuur, de roeping, om gestalte te geven aan de schoonheid van een volk, dat de activiteit der intelleetueele expressie mist". linge opdracht om in korten tijd een groote som gelds los te maken, zouden mijn hnis boven mij doen instorten. Ik rekende echter volstrekt niet op zulk een tegenspoed en in het ergste geval had ik dan altijd nog mijn twintig duizend dollars, waarmee ik mij kon dekken. Die berekeningen waren toen op dat oogenhlik zeer juist, later sloeg ik ze den bodem in, doordat ik de dollars uitgaf en een verbintenis aanknoopte, die me noodzaakte om op een minder aangename manier uit Aureataland te vluchten. Welnu, mr. Martin, vroeg de Presi dent, stemt u toe Ik weifelde nog. Was het alleen een zedelijke overweging Waarschijnlijk niet. De President stond op en legde zijn hand op mijn schouder. Het zou goed zijn als u toestemde. Ik zou eenvoudig het geld kunnen nemen en u laten verdwijnen, zooals n wel weet... maar gelooi me, mr. Martin dat zou ik ongaarne doen. Zoo iets zou zeer tegen mijn principes zijn, Het zou mijn toestand hier ookonmo gelijk maken. Maar als ik het geld niet krijg, wordt die eveneens onhond. En voorts„De ware beleving der democratie brengt hoe langer hoe dichter bij de erkenning der traditie, d.w.z. van de geheiligde en gesymboliseerde waarden des levens". Nico Rost schrijft over een bezoek dat hij bracht aan den Dominicaan B. H. Molkenboer en over diens boek over Dante. Martin Permijs geeft Letter kundig n;euws uit Frankrijk. Daarna vrlgen de rubrieken Boekenschouw en de Revue der Tijdschriften. De uitgeversmaatschappij E. J. Bosch Jbzn., Baarn, zond ons een drietal aar dige kinderboekjes n.l. Janneman en de Droomkabouter, door J. Stamperias Goudhartje door Jac. v. d. Kley en De Wondersmeer van F. J. Hoffman. Het zijn werkjes, waarmede de kinderen zeker erg in hun schik zullen zijn. Ze zien er uiterlijk goed verzorgd uit en de illustraties doen prettig aan. Uit stekende Kerstgeschenken. In de maand November 192 L werden verzonden uit Zeeland naar onderstaande landen Nederland 48(1000 oesters. België 1.943000 Engeland 2.510000 Frankrijk 403000 Andere landen 16000 Totaal 5.308000 oesters. Deze hoeveelheid bedroeg in dezelfde maand van het vorig jaar 6.663 oesters. Heinkeuszaixl. Tot Notabelen bij de Ned. Herv. Gemeente alhier zijn herkozen de heeren J. Znidweg Sr. en M. Dieleman en gekozen de heer J. Karelse in plaats van den heer J. Dekker die tot kerkvoogd werd gekozen. Driewegen. Herbenoemd tot ouderlingen bij de Ned. Hervormde Gemeente alhierCh. Almekinders en C. Maaten tot diaken P. J. van der Slikke. Gekozen tot diaken, vacature J. v. Sabben, de heer A. Koeman. Ierseke. Benoemd tot onderwijzeres aan de nieuwe Ned. Herv. School te Welbekend om hun frisschen goe den smaak, aanbe volen door dok- toreD, opera-zan gers en populair bij het volk zijn de baar. Ik zag het overtuigende van deze bewering in en mijn cognac met soda opdrinkend, zei ik lk kan uw Excellentie niets weigeren. Zet dan uw hoed op en ga met mij naar de Bank, was zijn antwoord. Dat overrompelde mij. Uw Excellentie heeft toch geen plan om het geld nu nog dezen Dacht weg te halen liep ik uit. Niet weg te halen, Mr. Martin, het van U in ontvangst nemen. We hebben onze zaken afgehandeld, wat is er tegen, dat we ze nu dadelijk in uitvoering brengen f Maar ik moet de Staatsschuld- bekentenissen hebbsn en die moeten eerst worden afgegeven. Die zijn hier al, antwoordde hij en haalde een pak uit de lade van zijn schrijftafel. Driemaalhonderdduizend tegen zes procent, door mijzelf onderteekend en ook door Don Antonio. Zet uw hoed op en ga mee 1 Ik deed, wat mij bevolen werd.

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1