GOESCHE COURANT BIJVOEGSEL Binnenland. Stadsnieuws Provincie-Nieuws. VAN DE van ZATERDAG 3 DEC. 1921. De vergane loodsschoener Eems II. Op vragen van den heer Schaper heeft de minister van marine o.m. ge antwoord, dat er geen reden bestaat voor de meening dat de ouderdom van 33'jaar dezen houten loodaschoeDer bij stormweer meer gevaar deed loopeu, dan het normale risico voor dergelijke schepen meebrengt. Geen zooorden maar daden- In de Mem. van Antwoord op het vocrloopig verslag der Tweede Kamer nopens het eerste hoofdstuk der Staats- begrooting voor 1922 lezen we o.m.: De regeering is overtuigd dat i.z. de versobering van den Staatsdienst het belangrijkste werk nog moet ver richt worden. Verschillende plannen en denkbeelden met deze strekking zijn in onderzoek en voorbereiding. De Regeering is overtuigd, dat de begrooting, zooals ze daar ligt, neg gebouwd is op eene Staathuishouding, welke te weelderig en te omslachtig is ingericht. Bevolking. Gedurende de 2e helft der maand November 1921. Ingekomen J. A. Rottier, sjouwerman uit IJssel- monde, Schotje van Armoede 3J. A. G. v. d. Vliet, huishondster uit Kloe- tiuge, Voorstad 79A. Blomaard, brievenbesteller uit Hcinkenszand, Schengestraat 29 Jos. Frankin, meu belmaker uit Amsterdam, Lange Vorst- straat 24 Jan Roose, schippersknecht uit Ter Neuzen, Julianastraat 15 C. Fossen, boomkweekersknecht uit Middelburg, Stationsweg 19; C. A. Oudendijk, kapelaan uit Westwoud, Singelstraat 7. Vertrokken C. Burger, leerares naar Dordrecht K. Houterman, bakker naar Wolphaarts- dijk P. L. Bangert, kapelaan naar 's GravenhageP. A. van Ettinger- Jacobsson, zonder beroep naar Am sterdam Joh. Traas, buffetjuffrouw naar MiddelburgW. Th, Bellaard Lrrmier, modiste naar Hilversum. Raad van beroep voor Verbruikers. De Raad van beroep voor Verbrui kers is Woensdagavond in vergadering bijeen gekomen teneinde eene bespre king te houden over de huidige prijzen van de voornaamste levensmiddelen, zooals brood, vleesch, melk enz. Voiral ook kwamen de hooge vleeschprijzen ter sprake waarover veel klachten wer den vernomen. In verband daarmede is besloten een onderzoek in te stellen naar de vleesch prijzen in aangrenzende gemeenten, ten einde later te dien opzichte verdere stappen te doen. Zooals indertjjd bij de installatie van den raad van beroep voor verbrui kers reeds werd gezegd, wordt tei zeerste prijs gesteld op de medewer king van het publiek, wanneer gemeend wordt, dat voor levensmiddelen en welke andere zaken ook, te hooge prijzen worde-t bedongen. Eventueele klachten zullen gaarne door den raad van beroep worden onderzocht. Voor zooveel noodig wordt er aan herinnerd dat voorzitter is de he-r Mr. J. H. M. Stieger en Secre taris de heer M. G. Zandee, Poelweg, alhier. Voor de armen. Door vriendelijke en gewaardeerde bemiddeling van Mevr. van Heelde Bruyne, onlviug het college van diakenen der Ned. Herv. Gem. voor zijne armen wederom een aantal klee— dingstukken ter uitdeeling. Evenals vorige jaren zijn deze afkomstig van de Ned. Naaivereeniging. Het college heeft dit geschenk met grooten dank aanvaard. Chr. Nat. Werkmansbond. Men schrijft ons Donderdagavond had de feestverga- dering plaats ter herdenking van het 25-jarig bestaan der afd. Goes van den Christ. Nat. Werkmansb. Nadat vooraf de kinderen der leden sen bioscoop-voorstelling van den heer Grundlehner nit Dordrecht hadden bij gewoond, waarbij zij vetsnaperingen ontvingen, had des avonds in de groote zaal van de sociëteit V. O. V. het feest plaats voor leden en huisgenooten. Na een openingswoord van den voorzitter, hield ds. Steinz een feestreede, waarin hij wees op de taak en roeping der leden op het sociaal terrein des levens. Voordrachten muziek, zang, tableaux vivants, samen spraak, bioscoop, wisselden elkaar af en verversehiugen werden rondgediend. De avond verliep lot ieders genoegen. In zijn sluitiugswoord dankte de voor zitter alleD voor hun medewerking. Postkantoor. Naar de „Z." mededeelt, is van koo gerhand bericht ingekomen dat de uit breiding van het post- cn telegraafkan toor, waarvoor indertijd het perceel daarnaast, bewoond door notaris Van Campen, die het sedert enkele maanden ontruimd heeft, door het Rijk we d aangekocht, uit eeu oogpunt van be zuiniging voorloopig niet zal plaats hebben. Benoemd. Tot keurmeester 2e klasse bij den keuringsdienst van waren alhier is benoemd de heer J. van Zweeden te Goes. Ontslagaanvrage. Door den heer A. F. R. van Opdorp is ontslag aangevraagd als Generale Brandmeester alhier. „Onschuldig". Blijkens de in dit nr. voorkomende advertentie zal de Orkest- en Tooneel- vereer iging „Kunstvrienden" alhier, DouderJag a s. op het Slot Oostende een tweede uitvoering geven van het Tooneelspel „Onschuldig". Men heeft onlangs in ons verslag kunnen lezen welk een groot sncces de eerste opvoering van dit spannende stuk, is geworden, dat door de Kunst vrienden op zulk een schitterende wijze voor het voetlicht wordt gebracht. En ongetwijfeld zullen de liefhebbers van het tooneel hierin een aansporing vinden om de uitvoering te gaan Lij wonen. Maar er is nog een tweede reden waarom men Donderdag a.s. naar het Slot Oosteinde moet gsan. Deze nitvoe-ing komt n.l. ten bate van noodlijdend Rusland, men kan dus door baar bij te wonen een steentje bijdra gen om de ellende, die in Rusland geleden, wordt te helpen lenigen. Niet alleen voor de tooneelliefhebbers, maar ook voor de weldadige stadgenooten het een sluit het ander natuurlijk niet uit is er alle reden deze tweede uitvoering, die door een uitstekend strijkje wordt opgeluisterd, te gaan bijwonen. En voor de Kunstvrienden, wier sympathiek voornemen allen steun verdient, cn voor Noodlijdend Rusland, hopen we op een volle zaal. IJs. Donderdag gooide eeD regenbuitje de plannen van de ijssportliefhebbers letterlijk in 't water. Vannacht heeft het echter weer gevroren en cok thans staat het kwik >'n den thermometer nog onder nul. Dat het ijs nog niet zoo heel sterk is, bleek Woensdagnamiddag toen er in het ijs in de Oostvest een groot gat ontstond, ongeveer ter hoogte van de woning van dr. de Ruijter de Wildt. Donderdagmiddag zakte een zesjarig jongetje, Molhoek, wonende in de Schengestraat door het ijs van de Westvest, ter plaatse waar het riool van de stoomwasscherij zijn water in de vest loost. Een agent van politie en een der omstanders, die zich tot hun knieën in 't water begaven, mochten het genoegen smaken, den jongen behouden aan den kant te brengen. Krabben(lijke. Door het Rijk is aan de vereeniging tot bevordering van de ver krijging van onroerend goed door landarbeiders, een voorschot verleend van f51000,tot den aankoop van 9.37.71 H.A. grond. Hiervoor zijn reeds bij het bestuur 54 setieuse aanvragen binnengekomen. Getracht zal worden, dat ieder land arbeider een half gemet grond kan pachten voor den tijd van zeven jaar. Binnenkort zal reeds met de verkave ling van die gronden worden begonnen, zoodat aan 45 aanvragen kan worden voldaan. Alleen komen diegenen in aanmerking, die voldoen aan de wet n.l. wier hoofdberoep is land of tuin- bouwarbeider. Het dagelijksch bestuur bestaal uit dhr. Jac. Welleman, voor zitter, A. A. Elenbaas, secretaris en Adr. Tollenaar, penningmeester, (Herplaatst wegens misstelling in het hoofdblad). Algemeene Vergadering der Z .L. M. In de sociëteit, St Joris te Middel burg werd Donderdag eene algemeene vergadering gehouden van de Z. L. M. onder voorzitterschap van den heer mr. P. Dieleman, die de vergadering opende en speciaal welkom heette den com missaris der Koaingin, den burgemees ter van Middelburg en den secretaris van het Ned. Landbouw Comité, den heer dr. Molhuisen. De Commissaris der Koningin dankt voor de woorden van welkom en zeide, zich gelukkig te achten zich thuis te gaan voelen in Zeeland en verze kerde dat de Zeeuwsche Landbouw b(j hem in hooge eere staat, vooral door hetgeen hij op de tentoonstelling heeft gezien. De financieele offers tellen niet, nu het succes zoo groot is geweest. De Burgemeester van Middelburg, sloot zich hierbij aan. De Vlee8chkeuringswet. De voorzitter deed nu mededeeling over hetgeen het dagelijksch bestuur heeft gedaan inzake bovengenoemde wet. De kosten werden voor Zeeland geraamd op f 250.000 en per varken f2.50 en voor een rund f5, wat zeker bij de dalende prijzen teveel is. Zoo wel Ged. Staten van Overijsel als van Noord Brabant hebben wijziging van de wet bij de regeering bepleit. De Commissaris der Koningin kon mededeelen, dat ook Ged. Staten van Zeeland hetzelfde deden en aandrongen op afschaffing van keuringen vóór bet slachten in geval van huisslachtingen. De Burgemeesters van Middelburg en van Hoedekenskerke wezen op het groote aantal gemeenten, dat reeds ook reqnestcerde. Arbeidstijd. De Voorzitter deelde mede, dat ook geageerd zal worden tegen de wette bepalingen inzake den arbeidstijd, daar de toestanden in alle deelen van ons land, ja zelf in alle deelen van Zee land, zoo verschillend zijn. Spr. ver zocht voort te gaan mot het verzamelen van gegevens die ter argumenteering van de bezwaren dienstig kunnen zijn. Veepestschade. Inzake de veepestschade der grens bewoners in Zeeuwsch Vlaanderen zal men nog eens precies de schade na gaan en dan opnieuw bij den minister requestreeren. Kleine Tentoonstellingen. De Voorziitter deelde mede, dat reeds in December zal worden begon nen met het houden van 2 of 3 daagsche tentoonstellingen in verschil lende kringen met de statistieken, kaarten enz. van de groote tentoon stelling, waaraan dan eeu inleiding door een landbouwdeskundige zal zijn verbonden Tentoonstellingen zullen plaats hebben o.a. te Goes en Krui- ningen. Het hoofdbestuur rekent op den steun der kringen. Vcevervoer. De Voorzitter deelde mede, dat aan het gemeentebestuur van Middelburg is verzocht het verbod van los vervoer van vee door de stad te wijzigen en bijv. maar op een deel van de ge meente van toepassing te verklaren. Ambachtstarieven. Nog deelde de Voorzitter mede, dat de commissie voor de ambachtstarieven haar werk zal aanvangen en riep aller medewerking voor die commissie in. Men moet komen tct matige, uniforme tarieven, al zal uniformiteit niet altijd geheel mogelijk ziin, vooral niet in verder afgelegen streken. Begrooting voor 1922. De post secretariaat, f 12930. werd door enkele heeren te hoog gevonden, gezien de vermindering van het aantal leden, en de kosten van het vorig jaar. De Voorzitter deelde mede, dat het bestuur beeft getracht te bezuini gen, maar het is niet meer mogen gelukken. De uitgaven bedragen f 20880 De ontvangsten zijn echter veruinderd door minder afdracht van de gewas- senkeuring, het verkoopbureau enz., terwijl verschillende andere in het land bouw huis gevestigde com missies enz. slechts over weinig geld beschikken, en de Z L. M. al dit werk dient te steunen, als centrale landbonworgani. satie- Er is reeds een niet onbelangrijk deel van het personeel de dienst op gezegd, wegens vermindering van het werk. Ook is overwogen of nog wel een tweede secretaris noodig is. Men achtte het echter noodzakelijk personen te hebben die deskundigen zijn en krachtige studie hebben gemaakt van de landbouwvraagstukken. Men mag de Z. L. M. niet vleugellam slaan. De heer Lindenbergh zegt, dat in zijne afdeeling juist is gevraagd of het bestuur er wel mede toe kan. en dat bezuiniging in dezen gevaarlijk zou zijn. De heer Scheele dringt er op aan, dat meer aangetoond, wordt aan alle leden, wat het secretariaat doet. Spr. zelf is overtuigd, dat het veel is. De Voorzitter zegt, dat de onbe kendheid pleit voor de bescheidenheid van fle secretarissen. De Voorzitter wees er verder op dat bijv. de heer van Dijk plotseling voor veel werk inzake de veepest stond, trouwens de heeren zitten steeds overkropt met werk. Spr. zal voor meer publiciteit zorgen. Besloten werd maandelijks een opgave ie vermelden. De begrooting, aanwijzend in ont vang en uitgaaf f 22006.30 en voor opbrengst van de contributie f 17000 wordt voorloopig vastgesteld. Presentiegeld. Daar men meende dat voor vele personen het bezwaarlijk zou zijn lid van het hoofdbestuur te zijn werd met 125 tegen 9 stemmen het voorstel om het presentiegeld en voor leden van hoofd- en dagelijksch bestuur af te schaffen, verworpen. 1Iet Landbouwblad. Het hoofdbestuur had aanvankelijk voorgesteld het Zeeuwsch Landbouw blad op te heffen met ingang van 1 April en dan de leden in de gelegen heid te stellen zich voor f 2 op het Nederl. Landbouwweekblad te abon- neeren met een speciaal Zeeuwsch in- legblad. Nu is echter van de uitgeef ster van het Zeeuwsch blad, firma van de Sande te Terneuzen een aanbieding ingekomen om voor fl.50 abonne mentsgeld het blad voor eigen reke ning te blijven uitgeven, onder contróle der Z. L. M. en ook twee andere drukkers schreven, dat zij gaarne over de uitgave willen onderhandelen. Hierdoor heeft het hoofdbestuur in zijn buitengewone vergadering van Woensdag besloten voor te stellen niet tot afschaffing over te gaan, doch om het bestuur op te dragen verder met de firma van de Sande te onderhandelen. Op een vraag van den heer Philipse zegt de Voorzitter dat het blad fei telijk zal blijven zoo liet nu is, ook wat het toezicht der Z. L. M. op den redactie en advertentie-inhoud beireft. Enkele leden dringen aan op meer propaganda voor het blad en de heer Koning om het bij herziening der contributie zoo eenigszins mogelijk weer aan ieder lid te zenden. Van andere zijde werd tegen, verhooging der contributie gewaarschuwd. Bij acclamatie werd besloten het eigen blad te handhaven en het hoofd bestuur opgedragen verder met de firma van de Sande te onderhandelen. Regeling contributie. Het hoofdbesluur had weder een progressieve schaal voot de contributie heffing voorgesteld, waarop een paar amendementen waren ingekomen, maar tevens een voorstel Schouwen en Duive- land om een vast bedrag b.v. 50 cent als minimum te innen en verder 20 cent per H.A. De voorzitter zeide dat ook de meer derheid van het hoofdbestuur daarvoor veel voelt, maar meende dit nu niet te kunnen voorstellen, daar er in Zeeuwsch Vlaanderen nog al bezwaar tegen is. Enkele heeren verdedigden directe invoering van de regeling van Schouwen. De heer van der Slikke stelt voor 25 cent per II.A De heer Scheele van Axel weet er niets van, dat Zeeuwsch Vlaanderen tegen deze regeÜDg is en gelooft juist dat men het algemeen zal toejuichen. De heer Lindenbergh meent, dat het voorstel Schouwen juist het ledental zal doen toenemen, afgevallen afdee- lingen zullen terugkeeren. Met 85 tegen 11 stemmen werd hel voorstel van het hoofdbestuur voor een jaar aangenomen, tegen volgend jaar zal dan een voorstel in den geest van Schouwen worden uitgewerkt. De heer Welleman jnieht dit besluit toe, het is een compromis om ook tot gratis zenden der courant te komen. Noord-Beveland wordt aangewezen voor de tentoonsselling in 1922. Rondvraag. Op voorstel van Krabbendijke wordt besloten dat de Z.L.M. ook zal steunen de poging om den zomertijd af te schaffen. Het hoofdbestuur zal urgent zijn inzake het wetsvoorstel tot wijziging van de bewaking van alle spoorweg overgangen. Op een desbetreffende vraag van den heer Scheele werd toegezegd, dat de zaak van benoeming van landbouwdes kundigen in de commissies van aanslag en beroep voor de inkomstenbelasting nogmaals ter hand zal worden genomen. Daarna sluiting. Benoemd. Door Ged. Staten is benoemd als deskundige tot schatting der pacht waarde in den calamiteuzen Zimmer- manpolder, de heer C. P. Vogelaar te Krabbendijke. Door de rechtbank is daartoe aangewezen de heer J. J. de Jager te Nieuwdorp en doer den dijk- raad van genoemden polder de heer C. Koert te Wolphaartsdijk, Kl'oiningon. Woensdag ontstond door het omvallen van een olielampje brand in de Sint Nicolaas uitstalling bij II. Stokman. De vlammen sloegen boven het dak van het huisje uit. Door de buren werd met emmers water de brand gebluscht. De suikerfi guren versmolten door het water en de warmte. -Verzekering dekt de schade. Coiynsplaat. Donderdagavond hield de ijsclub „Ons Genoegen" alhier in 't lokaal van den heer J. de Looff haar jaarvergadering, bijgewoond door 25 leden. De voorzitter wijdt eenige hartelijke woorden aan de nagedachte nis van den overleden penningmeester J. L. Stols, die meer dan 30 jaar deze functie bekleedde. De ontvangsten bedroegen f457,07 de uitgaven f316,15 het gred slot f 1.40,92, 1. itgeloot wer den 6 aandeelen in de aangegane rente- looze geldleening. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. C. Nieuwdorp en D. J. Anemaat, resp. als voorzitter en secretaris, terwijl in de vacatureStols. tot penningmeester werd gekozen de heer J. M. Snoep. Kortgene. Op Donderdag 1 Dse. 1L gaf het muziekgezelschap „E. M- M." alhier een welgeslaagde uitvoering. De zaal was goed bezet. Het was te be treuren dat vele leden (een 9-tal) door ziekte verhinderd waren hun mede werking te verleenen. De verschillende nummers werden zeer verdienstelijk uitgevoerl. Ter afwisse'ing werden eenige too- neelstnkjes gegeven, die zeer in den smaak vielen en getuigden van zeer veel studie. Zoowel directeur als gezelschap en tooneelspelers verdienen een extra woord van lof voor hetgeen zij voor de bevolking van Kortgene hebben gepresteerd. Na afloop werd deze gezellige en nuttige avond besloten met een aan genaam bal. Briewfgeil. Woensdagavond verga derde het „Groene Kruis"; de opkomst was gering. De begrooting werd vast gesteld op f 1365 in ontvang en uitgaaf. De begrooting wijkverpleging sloot met een totaal van f 2100, waarvoor rekening kwam van het Groene Kruis f 970. De aftredende bestuursleden C. Vermeule, C. de Jager en Ph. H. Bcrgansius werden herkozen. DoEderdagavoDd trad in het Gemeeutevergaderlokaal alhier voor den Raad vau Arbeid op de heer Fokkema van Goes met het onderwerp: „Hoe is nadeel te voorkomen én het meest mogelijke nut van Rijksverzeke ringen te trekken Omstreeks 40 per sonen waren opgekomen en hoorden met aandacht den spreker aan. De kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk alhier heeft besloten haar mede werking niet te verleenen, aan de verhooging van de predikantstracte- menten. Wisscnkerke. De Gemeenteraad alhier kwam Woensdag j.l. opnieuw bijeen. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. Een voorstel van de meerderheid van B en W. tot intrekking yan het besluit, waarbij de centrale in de kom wordt opgeheven, kwam hierna in behandeling. De voorzitter lichtte dit voorstel toe met de mededeeling, dat na het maken van een scheiding der exploitatiekosten voor Kamperland en de kom bleek, dat de centrale in de kom een voltioende bate overlaat om de in de vorige ver gadering gevraagde bezuiniging van f 1000 onuoodig te maken, vandaar het voorstel tot voortzetting van het bedrijf. De heer Bnijze bleef de voortzetting een strop achten. De heer de Regl was het hiermede niet eens. Het l:d van Hee vroeg of Let over schot van f 1000 zonder nadere mach tiging van den Raad wel voor 't bedrijf mocht aangewend worden. Hij achtte liet meer behoorlijk de gemeentezaken hier te behandelen, dan die eerst in onderonsjes of visitetjes te behandelen. Het lid Abrahamse zou het wel billijk vinden, dat de centrale licht gsf tot Januari, omdat de aangeslotenen des zomers voor winterlicht betalen. Het voorstel tot intrekking van het genomen besluit werd met 6 tegen 4 stemmen verworpeD. De hetr de Feijter was afwezig. Daarna kwam aan de orde een adres van S. J. de Regt, M. H. van Hee (niet het raadslid), A. M. van Da mme, O. N. van der Heijde, P. M, den Boer en N. D. van der Heijde die verzochten, nu de centrale voor hun rekening te mogen verbeteren en exploiteeren. De gemeente was dan van verdere risico af. Het lid van Hee had daar geen be zwaar tegen en begroette dal aanbod als een goede gelegenheid om van de installatie af te komen. De adressanten hadden de centrale slechts van de ge meente af te koopen. Tal van meer of minder diep toege brachte „steken onder water" werden nog gewisseld over den naijver tusschen Kamperland en Wissenkerke, over het machine-personeel dat nu eens onbe kwaam, dan weer bevoegd geoordeeld werd, door denzelfden spreker enz- Tenslotte werd het i oorstel van Hee om de installatie der centrale tegen het schattingsbedrag van twee deskundigen aan adressanten over te geven, ver worpen met 6 tegen 3 stemmen. (Het lid de Regt was niet meer m

Goessche Courant | 1921 | | pagina bijlage 2