Donderdag I December 1921 Een beduidend mensch 142 108 jaargang. BUITENLAND. FEUILLETON. Binnenland. Boeken en Tijdschriften. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Provincie-N ieuws. abonnement Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten ^Goes f_2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. fiOESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Goesclie Courant ADVERTENTIÜN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 1lOjregels fj2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Klceutvens A 'Ross' Drukkers-en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 uur voormiddag. COURANT NOODLIJDENDEN. De indexcijfers, die onlangs door de centrale commissie voor de statistiek te Weenen zijn openbaar gemaakt toonen aan, dat in korten tijd de prijzen der voornaamste levensmiddelen zooals meel, rijst, mais, aardappelen, vet c.d. met meer dan 100 pCt. zijn geslegen. Daar de angst voor een noggrooter duurte en voor nog nijpender honger snood de menschen er toe bracht zoo veel mogelijk in te slaan, had deze aandrang van koopers en de omstandig heid, dat het aanbod zoo gering is ten gevolge, dat sommige lovensmiddclcn als rijst en varkensvet gikeel van di markt zijn verdwenen. Dat ge- wetenlooze woekeraars bovendien nog belangrijke voorraden achterhouden met speculatieve bedoelingen, maakt den toestand natuurlijk nog ernstiger. Wanneer men bijv. hoort, dal de ge middelde prijs voor een ei in October 35 kronen bedroeg en een kilogram varkensvet 1000 kronen kostte, dat de prijs per K.G. van rundvleesch na van 280 kronen in Januari tot 125 kronen in September te zijn gedaald, in October weder tot 340 kronen opliep, worst van 207 kronen per K.G. tot 380 kronen, dan kan men zich er cenig denkbeeld van maken, hoe hoog de nood In Oostenrijk nu de winter voor de deur staat, gestegen is. Ook in buitgckliind is het nog lang geen vetpot. Duitschland werkt momen teel ver beneden den prijs, wat natuur lijk voor het land onvoordeelig is, daar de mark in 't binnenland aanmerkelijk hooger in waarde is dan in 't buitenland. Aan de pijlsnelle daling der valuta heeft men zich in Duitschland nog niet kun nen aanpassen en hiervan profiteert het buitenland, dat de waarde van de mark beter kent dan Duitschland zelf. Dit duurt slechts zoolang totdat men in Duitschland bemerkt dat men bij be talingen van in 't buitenland gekochte goederen, met de mark minder ver komt dan in 't eigen land. Dan zullen de prijzen der Duitsche producten snel stijgen tot een meer normale hoogte. In het Vaderland troffen we eenige aardige curiosa aan van dc spjjs- en drankiysein den eetwagen van een Internationalen trein, die verleden week uit Duitschland naar ons land reed. De mark stond toen op 1 cent. Men bedenke bovendien, dat de prijzen in die restauratiewagens altijd tamelijk hoog zijn. In Duitschland kostte een diner met soep, visch, vleesch, groente en aard appelen, toespijs, een half fleschje mine raalwater en koffie, f 0,48Vj- Uit de likeuren kon men een keus doen van 7 tot 12 cent. De duursle heele lleseh Rijnwijn kostte 4-0 cent, de duurste heele flesch Moezelwiju 50 cent. Fransche Bordeauxwiju kostte 45 cent de heele flesch, Duitsche Champagne 84 cent. Het ontbijt, bestaande uit voortreffelijke koffie (2 kop) met suiker en melk, overvloedig en goed wit uoon ANTHONY HOPE. Er werd begonnen met het werk en de renten werden betaald, maar ik kon niet zeggeo, dat de havenbonw groote vórderingen maakte en werkelijk be twijfel ik, of er toen meer dan hon derdduizend dollars in de zakken van de ondernemers en de arbeiders terecht kwamen. De President liet eenige kuilen gra ven, een paar muren bouwen en toen na ongeveer twee jaren de zaak zoover gevorderd waB, werden de weinige werkwillige arbeiders ontslagen en de arbeid werd geheel gestaakt. Korten tijd r.a dit gebeuren had ik de eer te worden uitgenoodigd voor een diner in het „Gouden huis", dat was in Juli 1882. Ik behoef zeker niet te zeggen, dat ik deze uitnoodiging aannam, niet alleen omdat het grootendeels als een bevel moest beschouwd worden, maar ook, omdat de President bijzonder goede diners gaf en hoewel jonggezel (tenminste in Aureataland) er een uit— brood, boter en marmelade kostte 10 cent. Men kon daarbij allerlei eierge- rechten nemen, b.v. twee spiegeleieren met ham voor 16 cent. Nu ging de trein de Nederlandsche grens óver, en er kwam een andere spijs- en dranklijst op tafel, dezelfde gerechten en dranken, maar de prijzen waren anders geworden. De kop koffie, die straks 2'/a cent had gekost, kostte er nu 40 het kopje soep van 21js cent kostte 50 cent. De 2 spiegeleieren met ham bereid van de eieren en de ham die uit Duitschland waren meegebracht kostten nu f 1,75, elf maal zoo veel. De itesch Rijnwijn van 40 cent stond nu geprijsd voor f8.50, de Moezelwijn van 50 cent voor f 9. De bevoorrechte positie van het buitenlandsche ruilmiddel tegenover net Duitsche wordt hierdoor nog eens helder aangetoond. Op den duur zal deze niet bestendigd kunnen blijven en zal weer een evenwichtstoestand moeten intreden. Ook de koningin van Engeland profiteert van den lagen markenkoers. Het Berlijnsche Abendblatt verzekert dat een der beste Berlijnsche modezaken gisteren twee japons aan Koningin Marie heeft verzonden. De kleeren moeten bij de bruiloft van de dochter van het Engelsche koninklijke paar te pas komen. De eene japon is een diner-japon van blauwe crêpe georgette, versierd met een groote witte chrysant, en heeft 14,000 mark (dus ruim 12 pnd. st.) gekost. De andere japon is voor groote avondpartijen bestemd en is vervaardigd nit oranje goudbrokaat van Lvon, versierd met gouden loover- tjes en grijze marabout veeren. Deze japon heeft 22,000 mark (dus nog geen 20 pnd. st.) gekost. Revue De conferentie te Washington heeft definitief besloten tot opheffing van de buitenlandsche postkantoren in China. Bij een spoorwegongeluk te Duffel, nabij Antwerpen, waar een expres-trein van Brussel op een passagierstrein is geloopen, die op een zijspoor stond, zijn 8 personen gedood en 12 gewond. De economische malaise. In een Zaterdagmiddag te Den Haag, onder voorzitterschap van den minister van Landbouw in diens departement- gehouden vergadering van de commissie voor de economische politiek, zegde de minister van Landbouw, nadat uitvoerig waren besproken de oorzaken Tan de zeer moeilijke financieele omstindig- heden waarin de handel en industrie verkeeren toe, een kleine sub-commissie te zullen benoemen. Deze zal bestudeeren de vraag of het wenschelijk is om door het instellen van tijdelijke invoerverboden, het heffen van tijdelijke verhoogde invoerrechten of het verleenen van credieten aan de industrie, de buitenlandsche concur- stekend iagerichte huishouding op na hield. Met een gevoel van welbehagen merkte ik bij mijn aankomst, dat ik de eenige gast was en dat de President zelfs mijn gezelschap voldoende vond om zijn avond te vullen. Ik stelde mij voor, dat hij met mij over een zaak wilde spreken en dat vond ik een aangename gedachte. Wij aten in de beroemde veranda, het eten was boven allen lof verheven en de wijn voortreffelijk. De President was zijn gezelschap wel waard en of schoon hij, zooals ik reeds gezegd heb, geen man van bijzondere beschaving was, had hij toch in zijn leven veel ondervonden en zieh gemakkelijke, rustige manieren aangewend, die mij dadelijk een gevoel van ongedwongen heid gaven. Ook deed hij mjj de eer aan, mij als een man van de wereld te behandelen, iets dat voor een jongen man, zooals ik, zeer vleiend was. Hij vertelde mij op vertrouwelijken toon allerlei gebeurtenissen uit zijn jonge jaren en daar hij overal geweest was, waar andere jonge menschen nog niet geweest waren, en veel -dingen gedaan had, die zij niet hadden gedurfd, waren zijn gesprekken natuurlijk voor mij bijzonder interessant. Ik wil mijzelf niet tot voorbeeld stellen, zei hij, na een van zijn won derbaarlijke geschiedenissen. Ik hoop rentie te bemoeilijkeu en de binnen- landscbe industrie te steunen. Voorts zal de minister een tweede sub-commissie benoemen ter overweging van de vraag in hoeverre de staat bij het geven van opdrachten een nog grootere of eenigszins andere preferentie zal kunnen verleenen aau de buiten landsche industrie, dan tot nu toe geschiedt. Smijten met geld. In het rapport van de bezuinigings commissie (commissie Riok) komt deze blijkens de Telegr. tot de conclusie dat op verschillende departementen en instellingen belaugrijk te bezuinigen valt. Het rapport vermeldt o.m. dat het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie een bestelling deed aau bureau-meu belen, die bij elkaar bijna f 93000 zouden kosten. 50 kleine bureaux-minisire li f 388,50 12 groote bureaux-ministre il f 456. 75 schrijftafels a f 215. 12 bureaukastjes a f246. 36 bureaukastjes a f 220. 13 kasten a f 666. 2 idem h f 1081.— 4-0 kleine kasten h f 315. 220 stoelen a f 37.40 37 armstoelen a f 78.10 25 tafels h f 31.90 20 tafels b. f 53.— 50 tafels it f 64.— 15 tafels af 96. Deze meubelen waren ontworpen door een sierkunstenaar. De commissie wees voorts op de zeer hooge uitgaven voor de meubileeiing van de werkkamer van den chef van den technischen dienst der telegrafie. Die kosten hadden, ongerekend de uitgaven voor raambedekking, ruim f 8800 bedragen. Het gebouw is van een centrale verwarming voorzien niettemin werd een sierhaard aange bracht, welke bijna f 420 kostte. Voor een betimmering van varenhout werd pl.m. f 2350 uitgegeven, voor meubelen f 1954, waaronder f 850 voor een schrijfbureau. In de kamer was een sierlijke kast geplaatst voor het opber gen van archiefstukken, die f 2200 had gekoBt. Verder werd uitgegeven f 1090 en f 850 respectievelijk voor een tapijt en een lichtkroon. Naar het oordeel van den minister mocht aan den aesthetischen vorm der meubelen geen waarde worden ontzegd. Deze zon aan het werk der ambtenaren ten goede komen. In het bijzonder heeft het de aan dacht van de commissie getrokken, dat de kosten wegens het leveren en het aanbrengen van lampen voor het nieuwe gebouw van het centraal bureau voor de statistiek f 20.400. hebben bedragen en dat voor de inrichting van een vergaderzaal f 13.000.is besteed. Deze zaal heeft vermoedelijk belangrijk meer dan f 20.000. gekost. Deze zaal is bestemd voor de vergaderingen van de centrale commissie voor de statistiek, welk college in den regel slechts 2 maal alleen maar dat de diensten, die ik bewezen heb aan 't algemeen welzijn, de dwaasheden van mijn privaat leven zullen uitwisschen. Hij zei dit niet zonder eenige ont roering. Uwe Excellentie, antwoordde ik, kan zith zelfs het recht toeëigenen om in dit opzicht dezelfde toegevend heid te verwachten, als Cesar en Hendrik de Vierde. Zeker, zei de President, u bent zeker nooit zoo geweestZoo 1 Dat geloof ik niet, antwoordde ik, de behendigheid van den President bewonderend, want hij had er misschien geen flauw begrip van, wie die twee waren. De maaltijd was al geëindigd en de tafel opgeruimd, voordat de President gestemd scheen te zijn voor het be handelen van een ernstig onderwerp. Hij liet sigaren komen en terwijl hij ze mij aanbood, zei hij Bedien u en schenk nog eens in. Ik ben het niet eens met sommige menschen, die zeggen dat men niet moet rooken en drinken te gelijk, 't is waar, wijn smaakt beter zonder rook en rooken beter zonder wijn, maar 't is toch aangenamer om ze samen te genieten, dan ieder apart. Ik voldeed aan zijn verlangen, en weldra zaten we zwijgend tegenover per jaar een dag bijeen komt. Overigens blijft die zaal ongebruikt. De Arbeidsioet. Blijkens de Memorie van Antwoord i. z. de BegrootiDg van Arbeid voor 1922 overweegt de minister het denk beeld om het mogelijk te maken, dat binnen zekere grenzen en onder con trole der overheid, overeenkomstig door werkgevers en werknemers in gemeen overleg getroffen regelingen, kan worden afgeweken van de 45-urige arbeidsweek. Ook is de vraag in onderzoek of niet het thans van kracht zijnde stelsel volgens hetwelk overwerkvergunningen worden verleend, in dier voege zal zijn te herzien, dat, wanneer voor een be paalde groep van ondernemingen sei- zoendrukte of andere bijzondere om standigheden afwijking van de wettelijke voorschriften noodig maken, de gele genheid daartoe wordt geboden bij een algemeene miuisterieele beschikking geldende voor alle tot die groep behoorende ondernemingen. Bub.t, van Montparnasse. De Hollandia-Drukkerij te Baani zond ons bovengenoemd boek van Charles-Louis Philippe in de vertaling van Gerard van Eokeren, welke de overzetting van het hoofdwerk van Philippe in de Nederlandsche taal met zorg en liefde heeft verricht. De ge schiedenis van het meisje van de straat, Berthe, van Pierre, haar vriend en van den souteneur Bubu wordt hier ver haald eenvoudig weg, zonder vee! om haal van woorden. Deze personen doen eenigszins ge symboliseerd aan, zijn minder scherp naar bet leven geteekend als b.v. die in Jésus la Caille van Carco. (Misschien komt dit boek een volgende maal aan de beurt om te worden vertaald). Bij de lezing van Bubu, van het leed der geslachtsziekte, dachten we aan Goethe's woorden„Denn alle Schuld riicht eich auf Erdan". Maar niet steeds aan den waren schuldige. Is Berthe slecht? Is Bubu slecht f Het is niet aan den mensch hier ter veroordeelen, en dat doet Philippe dan ook niet, zijn volle liefde gaat naar de slachtoffers van het vaak wreede leven uit. Over zulk eeu slachtoffer handelt ook het boek Een moderne Historie van Victor Hugo Wiokström, uit ge geven eveneens door de Hollandia- Drukkerij. Hier is de geslachtsziekte het middelpunt van het boek, het lichaams. en zielegif dat de jonge oificiersvrouw ten gronde richt. Is zij niet een schuldelooze f Maar ook aan haar wreekt zieh de, laten we het noemen wereldschnld. De wereld-schuld die ook door den oorlog zooveel slachtoffers maakte. In haar dagboek schrijft en schreit de jonge vrouw haar leed uit op aan grijpende wijze. Het gezin van den elkander te rooken en onzen wijn te slurpen. Plotseling zei de President Mr. Martin, het land bevindt zich in een gevaarlijken toestand. Groote hemel, Excellentieriep ik, bedoelt u door de aardbeving (Er was namelijk eenige dagen te voren een lichte schok gevoeld). NeeD, mijnheer, antwoordde hij, door de financiën. De havenbouw is veel kostbaarder, dan ik verwacht had. Ik heb een schriftelijk bewijs in handen van den ingenieur, dat er eigenlijk al negen honderd drie duizend dollars voor zijn uitgegeven en ze is nog niet klaarnog litng niet klaar. Daar was nog geen qnaestie van, ze was uauwelijks begonnen. Lieve hemel 1 waagde ik te zeggen, dat lijkt me een heele som, als men bedenkt, hoe weinig daarvoor verkre gen is. U kunt de juistheid van hel schriftelijk bewijs niet in twijfel trek ken, Mr. Martin, zei de President. Ik betwijfel de juistheid van dat bewijs zeer sterk en zou graag gevraagd hebben, wat de ingenieur daarvoor gekregen hadmaar ik haastte mij te zeggen, dat het boven allen twijfel verheven was. Ja, zei hij utet overtuiging, ge heel boven allen twjjfel verheven. Ziet u, Mr. Martin, in mijne positie ben ik proost, het gelukkig gezin vormt hier de tegenstelling. Zoo had het ook voor Gunhild kunnen zijn. Goede lectuur noemen wij deze twee boeken omdat ze ons het leed en het leven van medeschepselen doen kennen en doen meevoelen, fn den strijd tegen de geslachtsziekten zijn zij scherp ge slepen wapens. Voorontwerp Landbouwarbeidsioet Het Kon. Ned. Landbouwcomité heeft in zijn bijzondere algemeene ven gadering, j.l. Zaterdag te Utrecht ge- honden, een motie aangenomen waarin het als zijn meening uitspreekt dat het voorontwerp-],an dbouwarbeidswet, zoo als dat bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig is gemaakt, op grond van den bureaucratischen opzet en de bezwaren van practischen aard en voorts op grond van het feit, dat aan de werkgevers en werknemers in den landbouw op onvoldoende wijze gelegen heid is gegeven om bij de uitvoering mede te werken, onaannemelijk is. Hierbij wordt overwogen, dat een wettelijke regeling van den arbeidsduur in het landbouwbedrijf in Nederland niet mag worden getroffen, zoolang niet een internationale bespreking over den arbeidsduur in den landbouw heeft plaats gehad en dat in afwachting van een toekomstige internationale arbeids- couferentie, een onderzoek moet worden ingesteld naar de noodzakelijkheid van een goede wettelijke regeling ter zake, omdat die noodzakelijkheid nog niet uit de bestaande arbeidstoestanden in den landbouw is gebleken. Suikerfabriek „Zeeland". Bergen op Zoom. Maandag 28 Nov. bracht de commissaris der Koningin in Zeeland een bezoek aan de suikerfa briek „Zeeland" alhier- Z. II. E. G. werd aan het station opgewacht door den voorzitter, den heer Welleman, alsmede de leden van het Dag. Best., de heeren llanken en Elenbaas. Op de fabriek werd de directeur alsmede de heer Snijder voorgesteld. Het heele bedrijf werd daarop zoowel op terreinen als in gebouwen nagegaau. Met groote belangstelling nam Z. E. van alles kennis en drukte zijn bewondering uit over alles, wat dit jaar tot stand was gebracht. Baarland. Zaterdag vergaderde de gemeenteraad. Alle leden waren tegen woordig. De verordening ter uitvoering van de vleeschkeuringswet onderging eenige wijziging. Het loon van den gem. kantonnier werd van 1 Nov. 19211 Maart 1922 vastgesteld op f 2,25 daags. Het 1ste suppletoir kohier H.O. 1921 werd opgemaakt zoomede het le sup pletoir kohier hondenbelasting 1921. wel gedwongen tot mildheid. De re geering kan tegenover andere werk gevers geen slecht voorbeeld geven door te lage loonen. Maar afgescheiden daarvan, we staan hier voor een feit. Zonder nieuwe geldmiddelen kunnen wij niet verder doorwerken, en ik wil u wel in vertrouwen meêdeelen dat de politieke toestand de voortzetting van het werk dringend noodzakelijk maakt. Ik heb niet alleen met mijn persoonlijke eer voor de zaak ingestaan, maar we moeten ook rekening houden met de tegenwerking van den Overate, Mr. Martin, en die tegenwerking begint onaangenaam te worden ja, ik kan wel zeggen, zéér onaangenaam. De overste, mijnheer de Presi dent 1 zei ik met een opgewondenheid, die was toe tc sohrijven aan het over vloedig diner, de Overste is een hond I Juist, -antwoordde de President met een toegevend lachje, de Overste is geen ware vriend des vaderlands, tot groot ongeluk van het land. Maar hij is machtig, hij is rijk, hij is na mij de hoogste bevelhebber van het leger. Bovendien geloof ik, dat hij op goeden voet staat met de Signorina. De toestand is bepaald wanhopend. Ik moet geld hebben, Mr. Martin. Zonden uwe Directeuren een nienwe leening met mij willen sluiten Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1