Pro vincie-JN ieuws. Marktbericht. Vergaderingen en Voorstellingen enz. Telegraf. Weerbericht Burgerlijke Stand van Goes, Sport. LAATSTE EN TELEGRAFISCHE Gemeente-Publicatiën. ADVERTENTIEN. zjj, /.raadpleeg onze krant maar eens». En Tijl bestudeerde de advertentie rubrieken en lachte van voldoening. Hij zou 't wel klaar spelenNadat gegeten was wilde Tijl zich dadelijk op weg begeven en vroeg of de kin deren hem den weg mochten wijzen, want de vreemdeling kan in sommige gedeelten van Goes zoo licht verloren loepen. Nu, de kleintjes mochten mee en dansten van plezier. Den eersten avond kwamen ze niet ver. Op de Groote Markt werd Tiji's blik getroffen door een schitterend licht. Het was de booglamp van de Mciksalon van den heer Van Liere He drietal ging er binnen, verfrischte zich met een heerlijk glas melk en Tijl spitste de ooren, bij hoorde muziek in de ve.te. Het was de electrische piano van de Witte Biuscoop en daar Tijl een aartsliefhebber van de rolprent is, zat bij spoedig met de kinderen in de bioscoop en bet programma was zoo mooi, dat Tijl geheel en al zijn plannen vergat, waarover hij zich natuurlijk diep schaamde. Den volgenden avond ging men vroeg op stap en begon met in het Amsterdamsen Modehuis, directrice C. Jacobs in de Papegaaistraat of te wel het Papegaaitje, een prachtcollectie netten met lange franje, met de hand geknoopt, op te doen. //Die zullen de boerinne'jes prachtig vinden»,schreeuw de Tijl en in zijn vreugde, dat hij zoo uitstekend geslaagd was, kocht hij nog fijngekleurde tappen goed voor beuken. Dasrna ging het naar A. F. B. van Opdorp in de korte kerkstraat, waar een groot aantal eigengemaakte marsepijnv-rkens in een reuzenzak, dien Tijl over den schouder droeg werden ingtpakt, tot grooten schik van de kinderen. In de Lunchroom deed het drietal zich te goed aan gebakjes en chocolade melk. Want wie flink werkt moet ook flink eten en het drinken niet vergeten, aldus luidde de stelregel van Tijl. Bij 3. P. Boshof op de Groote Markt werden een honderdtal luxe kisten met sigaren gekocht en Tiji stak een zware Texas op en rookte als de schoorsteen van de Goesche boot. Hierna ging het naar de firma Wed. J. fir. Heijkam Mas^ee, waar een stapel smetteloos wit ondergoed en verschillende aardige schortjes en zijden zakdoekjes in den zak verdwenen. Hier lieten ze zich ook even wegen, Tijl woog 150 pond en bereikte met zijn welgevulden zak het respectabel gewicht van 175 kilogram, dat is 350 pon-i. „Ziezoo» zei hij tot de kinderen, „voir vanavond is het genoeg, ik ver tng naar de koffle ei de babbelaars.8 En ze giigen naar huis. Wordt vervolgd.) De Goesche Padvindsters. Vrijdagavond gaven de Goesche Padvindsters een feestavond in de Soc. V.O V. ten bate van een St. Nicolaas- feest voor de kinderen van school B. De muzieknummers vóór de pauze vielen zeer in den smaak der talrijke, aanwezigm terwijl de poppenrevue daarna deed schateren. Allen amu seerden zich dol en de meisjes hadden eer van hun avondje. De bruto-opbrengst bedraagt f 85, welk bedrag geheel beschikbaar is voor het beoogde doel, daar de onkosten vrij waren. De Hanze. In de jongstgehouden vergadering van de vereeniging De Hanze, kwam, naar de «rZ." meldt, 't zoodanig tot quaestie, meest van persoonlijken aard, dat het bestuur, op een lid na, una niem zijn ontslag n«m. Alleen de heer P. J. Siemons is aangebleven. Aangehouden. De 19-jarige kruideniersbediende C. R., wouends alhier, die te Tilburg zonder de vereiechfce machtiging voor z.g n. liefdadigheidsdoeleinden collec teerde, is aldaar aangehouden. Chr. Nat. Werkmansbond. Men schrijft ons Zondagmiddag had in de Herv. Kerk alhier de gemeente-vergadering plaats, ter herdenking van het 25jarig bestaan van de afd.Goes van den Chr.Nat.Werk- mansbond. De heer P. H. Hopsierdie de leiding van deze vergadering had, heette de aanwezigen welkom en wenschte de afd. geluk met haar 25-jarig jubileum. Spreker vond het een geluk kige gedachte om ook in de kerk de sociale vragen te behandelen. Hierna sprak de heer J. van Meggelen, raads lid te Rotterdam over//der Zeeuwen eenheid bij verscheidenheid8. Ook hij wenschte de afdeeling geluk met dit zeldzaam jubileum en herin nerde er aog aan dat minister dr. de Visser mede had gewerkt aan het oprichten dezer afdeeling. Spreker beziet de eenheid der Zeeuwen wanneer de kusten bedreigd worden door de opgezweepte golven en zij dan eensge zind helpen en ook toen er van annexatie sprake was, voelden de Zeeuwen zich bij verscheidenheid één. Zoo moet ook de werkmansbond zich christelijk en nationaal voelen door den band die hen vereenigt. Ieder lid moet anderen opwekken voor de sociale taak. Spreker betoogde hoe de oplossing der sociale vragen, uitsluitend door wetgeving, nimmer bevredigt, daar God over ons regeert. Aan het einde werd nog gevraagd hoe spreker over staking denkt. Deze verwees naar het program van den Bond waarin voorkomtmen ga eerst over tot staking, wanneer alles tot het uiterste beproefd is. Door den heer Kooiman werd op bijzonder verdienstelijke wijze op het orgel ten gehoore gebracht de Fantasie voor orgel van Callaert9 en de Marche Triomphale van Lemmens. Hausweert. Ingaande 1 December is de kommies 2e klasse, J. Buurstra van Wemhout, overgeplaatst naar hier. Hiddelbnrg. De kinderen van vrouw B., die wegens mishandeling van ha»r dochtertje in het huis van bewaring is gedetineerd, zijn aan de St.Yincentius- vereeniging toevertrouwd. Borssele. Bij de Zaterdag gehouden verkiezing voor twee notabelen in de Ned. Herv. gemeente alhier zijn de beide aftredeuden, P. Dekker en P. Schipper, herkozen. De eerste verkreeg 26, de tweede 23 van de 27 uitge brachte stemmen. Wemeldinge. Zaterdag passeerde alhier de ijzeren sleepkaan schipper Weijnand van Dordrecht dat op het kanaal ter hoogte van de spoorbrug in aanvaring is geweest met het sleepschip „St. Antoine de Paudon" Schipper Poppelier van Waspik. Beide schepen hadden aan den voorsteven zware averij bekomen en moest voor het laatstge noemd schip de hulp van een stoom pomp worden ingeroepen. Naar wij vernemen is de heer J. M. Schenk thans werkzaam aan het kantoor te Bergen op Zoom benoemd tot directeur van het Post en Telegraafkantoor alhier. Colijuaplaat. Vrijdagavond hield de muziekvereenigiDg //Wilhelmina" alhier haar jaarlijksche algemeene ver gadering van donateurs en werkende leden. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeniging op 't oogenblik 23 wer kende leden telt en 61 donateurs. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten hadden be dragen f 404 92*^, de uitgaven f 417,81 zoodat de rekening sloot met een tekort van f 12 39. De aftre dende bestuursleden de heeren J. Janse Pz. en P. Janse Jz. werden respectievelijk als penningmeester en bestuurslid herkozen. Zeeuwsche Bond van Harmonie ën Fantareirezelschappen. Door den Zeeuwschen Bond van Harmonie- en Fanfaregezel-chappen is in de vergadering van Zaïerdag j.l. besloten het jaarlijksche groote muziek concours in 1922 te houden op 2en Pinksterdag te Goes, alwaar „Euphonia8 dat jaar haar 35-jarig bestaan zal vieren. Kloetinge. De plannen tot het bou wen van een hulppost- en hulptele graafkantoor te iKloetinge beginnen thans vasteren vorm aan te nemen, naar de Z mededeelt. Het kantoor met kantoorhonderswoning zullen worden gebouwd aan den Achterwrg in den tuin gelegen achter de gemeenteherberg, welke grond van gemeentewege voor dat doel beschikbaar is gesteld. In het kantoor zal van rijkswege een spreekcel worden ingericht. Hoedekenskerke. Dhr. J. L. Kolijn alhier is ben iemd tot ambtenaar bij de Rotterdamscbe Tramweg- Maatschappij standplaats Rotterdam. Ovezand. Dezer dagen hadt de sla ger J. R. terwijl hij een varken uit het hok haalde het ongeluk te vallen en een paar ribben te breken zoodat hij zich onder geneeskundige behande ling moest stellen. Vrijdigavond trad in deherberg van dhr. Drijdijk vanwege den Raad van Arbeid op dhr* Fokkema uit Goes ter nadere uiteenzetting van de Invalidi teitswet, in 't bijzonder de vrijwillige ouderdomsverzekering en de voordeelen daaraan verbonden. Een klein getal be langstellenden was slechts opgekomen om dhr. F. te hooren. Krniningcn. Op Woensdagavond 23 November j.l. werd in een der lokalen van de openbsre school de eerste ouderavond gehouden onder de leiding van het hoofd der school den heer J. Verhage in tegenwoordigheid van Burgemeester, de Wethouders, den Voorzitter van de schoolcommissie, den heer Boot en door den heer Brantsma, schoolopziener in de inspectie Middel burg. De heer Baarens, voorzitter der Oudercommissie opende de bijeenkomst en vestigde de, aandacht der aanwe zigen op het doel der oudercommissie. Een honderdtal personen, mannen of vrouwen hadden aan de gezonden uiti noodiging gevolg gegeven en gaven daardoor blijk van hunne instemming. Door het bedanken van den heer M. Kole als lid der commissie was eene vacature ontstaan, die door benoeming van mej. C. Houtzager-Wondergem weder werd aangevuld, lu den loop van den avond werd door den heer Verhage een lezing gehouden over„Overgang en Leerplicht». De heer Baarens draagt daarna een schetsje voor van Justus van Maurik, getiteld„Een Scène» welke met onverdeelde aandacht gevolgd werd. Daarna hield de heer M. Maas een referaat over „De onderwijzers en de Oudercommissie". Nadat de heer Verhage de vergade ring gesloten had, werden de ouders uiigenoodigd het tentoongestelde werk hunner kinderen te bezichtigen. Iersoke. B. en W. hebben aan 't hoofd van school 1 kennis gegeven, dat wegens de instelling van 't U.L.O. aan die school het onderwijs in Frausch, Duitsjh en Engelsch, dat tot heden ook nog buiten de gewone schooluren gegeven wordt, mei ingaDg van 1 Jan. a.s. wordt opgeheven. Op een verzoek van 't bedoelde schoolhoofd om toekenning van be looning voor 't geven van ouderwijs in genoemde talen buiten de gewone schooluren, is hem geantwoord, dat bij Kon. besluit van 1 October 1.1. is be slist, dat de Raad onbevoegd is om zoodanige belooning te verleenen. Kapelle. Toen de Wed. H. Won- dergem Zaterdagvoormiddag aan haar gewonen arbeid was bij den landbouwer D. W. N. zakte zij plotseling ineen en bleek overleden. Schore. Een groote haas kwam vorige week eens een kijkje nemen in ons dorp, doch het ongewone van het terrein en het gejaag van eenige inge zetenen deed het dier de kluts kwijt raken en het vluchtte bij W. Philipse in huis. Een zoon van den timmerman H. van Koeveringe riep: „Wullem er is een aes bie joe in uus». Willem komt gauw aangeloopen om den wei- komen, doch ongenooden gast een handje te helpen, doch op 't zelfde moment komt de gasfitter om de gas- centjes bij Willem en laat den haas nog ontsnappenhet beestje zat wer kelijk in de woonkamer. Oudelande. In de Vrijdag gehouden vergadering van de afd. van „Het Groene Kruis», alhier, welke door 35 van de 185 leden werd bijgewoond, werd de begrooting 1922 aangeboden in ontvang en uitgaaf op f 145. De verplegingsartikelen bleken in goeden staat te zijn, alleen ontbreekt vermoe delijk een ledikant. Hiernaar zal een onderzoek worden ingesteld. Tot het nazien der rekening werden aangewezen dhr. W. de Jager en M. Schouwenaar. De aftredende bestuursleden J. de Jager Gz., W. Wiskerke en C. van der Velde Czn. werden herkozen. De voorzitter deelde mede dat de ziekenauto begin Januari in gebruik zal kunnen worden genomen en dat en verhooging der contributie nood zakelijk zal zijn. Wolfertsdijh. Vrijdagavond werd in de school te Oostkerke een ouder avond gehouden, waarbij de opkomst zeer gering was. Door den voorzitter der oudercom missie de heer M. Kloosterman werd de bijeenkomst geopend, waarna de de leiding opgedragen werd aan het hoofd der school de heer P. van de Linde, die in korte trekken een en ander meedeelde over de met 1 Januari a s. in werking tredende Leerplichtwet. Ook herdacht hij het feit dat het den volgenden dag, Zaterdag 26 November, 100 jaar geleden zon zijn dat zijn grootvader, nu wijlen D van de Linde bij het onderwijs op Oostkerke in dienst trad. Later werd hij opgevolgd door zijn zoon A. van de Linde, thans wonende te Utrecht, welke ook ter vergadering aanwezig was en in 1909 zijn arbeid neerlegde en toen opge- j volgd werd door spreker. De heer A. van de Linde oud-hoofd der school sprak nog een kort woord, waarna door den heer G. van de Kreeke, hoofd der j school te Ond-Sabbinge met de chi- - optikum eenige lichtbeelden werden vertoond, n.l. de reis van Amsterdam naar Port-Said per stoomboot Regen tes en van de tusschenliggende plaat sen. De voorzitter der ouder-commissie sloot de bijeenkomst en bracht dank aan de heeren van de Linde en van de Kreeke. I Was het bekend geweest dat de heer van de Linde uit Uirecht de vergade. ring zou bijwonen, dan zouden zeker vele oud-leerlingen spontaan gekomen zijn. "Vrijdagavond gaf de gymnastiek vereniging „Uitspanning door Inspan ning» een uitvoering in het gebouw T.A.V.E.N.U. Opgevoerd werden een 8-tal voordrachten benevens verschil lende gymnastieknummers welke alle goed van stapel liepen en getuigden van flink oefenen. Bij een der voordrachten een onge lukje. Jammer. L)e zaal was tot in alle hoekjes gevuld met begunstigers en genoodig- den. Zaterdagavond werd een algemeene- vergadering gehouden van de vereeni ging Landbouw en Veeteelt alhier. Als bestuursleden werden bij aclamatie herbenoemd dhr. J. Koert en J. L. Goetheer, tot lid van de commissie van aankoop l. van de Voorde en benoemd tot lid van Commissie tot onderzoek der rekeningen P. Blok in plaats van J. A. Koert die niet her kiesbaar was. Besloten werd de lossers van kunstmest enz. der vereeniging te verzekeren tegen ongevallen waarvoor een contract werd aangegaan met de plaatselijke vereeniging de Voorzorg en de premie bepaald op een l/t cent per uitgestorte baal van 100 K.G. Besloten werd inet de musschenbe- strijding voort te gaan en vanaf beden voor elke ingeleverde oude musoh te belaleu 2 cent, een jonge muscb I cent en een eitje '/s cent. Het bleek dat in het afgeloopen jaar aan bovenge noemde bestrijding was uitgegeven een som van f364.49. In behandeling werd genomen de Agenda van de Algemeene Vergadering der Z. L. M. waarbij over de begrooting van bovengenoemd lichaam vrij wat werd gediscussieerd, evenals over de ooutributieregeling. Aan de afgevaardigden werd opgedragen hun stem uit Ie brengen voor een contiibutieregeling per H.A. Doorliet lid M. Kloosterman werd een voor dracht gehouden over „Drie Winter- Zaterdagavonden in het huisgezin van een werkman»- Daarna sluiting. Vellings-Yereeniglng „Zuid-Sevaiand" te Goes. Veiling van 25 November 1921. Appfls Goudreinetten f 18. Zure Bellefleur f 9 a f 15. Court Pendu f 11 af 12. Hondsmuilen f 9. Zoete Campagne f 10. Zoete Bellefleur f 10 a f 11. Armgaarde f 13 a f 14. Diverse appels f 8 a f 13. Afval- en Kroetappels f 1 a f 8. Peren Gieser Wildeman f 12 a f 16. Kiei- peren f 11 a 15. Pondspeeren f 14 a f 16. Diverse peren f 6 a 15. Diversen Mispels f 13 a f 16. Aardappelen (groote) f 4.40 a f 9. Idem (poters) f 3. Rapen f 1.10 a f 2,90. Uien f 6.90. Sjalotten f 10, alles per 100 K.G. Roode kool f 12, per 100 stuks, Hazen f 2.30 a f 3.50. Fazanten f 1.20 a f 1.75. Houtsnippen f 0.70 alles per stuk. Veilingsvereaniglng „E. M. H." Krabbandijke, Groote Veiling van 26 Nov. 1921. Zure Bellefleur f8 a f16, Zoete Bellefleur (kroet) f 6, Zoete Campagne f 12. Kleine Veiling Druiven 56 tot 74 cent per kilo. Rotterdam, 21 November 1921. Vlasaanvoer 9300 st blauw f 1,25 a f 1,85. 92CO st. Groningen f 1,25 a f 185 2525 st wit onverkocht 6900 st geel f 1 25 a f 1 75, 1900 st danwrood f 1 2 a f 1,30. goede handel. Aardappelen Zeeuwsche blauwe f7,— a f 7 50 bonte f 7 20 a f 7,50. Eigenr heimers f 6,20 a f 6,50. Granen buitenlandscbe vast. Meel f 19,50 Haver f 12 26 a f 12 50. Mais f 183 a f 187 Binnenlandschei Lijnzaad [blauw] Lijnzaad [saai] Lijnzaad [voer] Karwijzaad Kanariezaad Maanzaad Koolzaad Mosterdzaad [bruin] Mosterdzaad [geel] Tarwe Afwijkende Tarwe later a f 25 17 32 15. 50 25 33. 3), 14 13 12 a a a a a 50 a 26 - 18 34 16.— 26 32' 14,50 13 75 13 Gerst a Chevalier 14 50 a 15 Winter.'Zomer a Haver Id 50 a 14 Erwten nieuwe kl gr. 21 a 23,50 Bruine Boonen puik 40,a 42 Schokkers a Kroon a Eieren 19 00 a 23 VARKENSM&RKT ROTTERDAM Varkensaanvoer 1683 eerste kwaliteit f 0 81 a f 086 tweede f 0 74 a f0 78, derde f 0 65 af 0,70 lichte soort f 0,74 a f 0,80 Handel zeer matig November 28 Ds. Koekebakker. Het mooie inden Bijbel, Doopsgez. Kerk. 29 Witte bioscoop, De Parel der Zee. naar waarnemingen, verricht inden morgen van 28 Nov. medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 768.7 te Frankfurt. Laagste barometerstand7 53.6 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 29 dezer Meest zwakke Zuidelijke tot Ooste lijke wind, nevelig of helder tot licht bewolkt, droog weer, matige tot strenge vorst j's nachts, overdag temperatnur om het vriespunt. Geboren25, Maria Johanna, d.v. Macbiel Johannes Kooien en Petronella JohaDna Leander 24, Jan Piet er, z.v, Leendert Hibels en Johanna Schinkel; 26, Johannes Jannis, z.v. Izaak de Kenning en Tannelje Bosman27, Adriaan, z.v. Jan Marinus Minnaar en Adriana Verstraate. Huw.aang.28, Josephus Joannes Vincentius Peeters, 83 j., jm. te Ant werpen en Willemina Elisabeth de Buck. 26 jj.d. te Goes. Overleden26, Maaiten Goedhar^ 61 j., echtg. van Martina Goedhart. Voetbal. GOES. Te Middelburg verloor Goes l met 8 0 van Walcheren. Goes II won met 58 van Middel burg III. A. V. M.Blauw-Wit Vooruit 33 Lid van den Gemeenteraad GOES. De heer C. J. Smit Jr. heeft bedankt voor zijn benoeming tot lid van den gemeenteraad. Thans is aan de beurt nr. laatst op de lijst der vrijz. partij dr. J. C, de Ruijter de Wildt. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Goes brengen ter openbare kennis, dat ter gemeente-secretarie ter inzage ligt een nieuw verzoek met bijlagen van P. J. REIJ ERSE te 's-Gravenpo!der waarbij vergunning wordt gevraagd tot het oprichten van een slagerij in het peri ceel kadastraal bekend sectie D. No. 2428,plaatselijk gemerktStalslraatNo 5. Op Maandag 12 December a.s., des voormiddags 11 uur, zal in het Gemeen tehuis alhier gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze monde ling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kannen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belangheb benden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepanldcn dag voor het gemeentebestuur of een ot meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hnn bezwaren MONDELING toe te lichten. Goes, den 28 November 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HAJENIUS. De Secretaris, VAN BALLEGOIJEN DE JONG. Heden overleed onze Bediende MAARTEN GOEDHART, die ons 32 jaar lang trouw heeft gediend. Zijn nagedachtenis zal steeds bij ons in eere blijven. L. VERWER, Hotel „Zoutkeet». Goes, 26'November 1921.

Goessche Courant | 1921 | | pagina 2