f» a.s.j. dekker, akecef N°. J4l Dinsdag 29 November 1921 BUITENLAND. FEUILLETON. Een beduidend mensch GoesUtrecht. Binnenland. Staten-Generaal. School en Kerk. Stadsnieuws. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2,—, buiten [Goes f2,— Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt^Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE B COURANT Uitgave Navml. Vennootschap Goesche Courant en Kleenwens Drukkers- en Uitgeversbedrijf. ADVÈJK, van 15 regels i. meer 24 cene. Driemaal plaatsing wordt IWt, berekend, familieberichten 1-ltljregels f,2,40 Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nar voormiddag. tC.i FIASCO. Al bij den aanvang der conferentie van Washington hebben wij voor speld dat de besprekingen, aldaar gevoerd, weinig resultaat zouden op leveren. Meer en meer blijkt bet dat de heeren aldaar slechts zjjn bijeen gekomen om te trachten een dreigenden oorlog te bezweren. Amerika wil Japan verdrijven van het vasteland van Azië en daardoor uit de markten, waarvan het een gedeelte tijdens den oorlog ge makkelijk had veioverd. En Amerika tracht nu zijn zin door te drijven met behulp van China en van Engeland, dat er evenwel nog niet zoo heel veel lust in heeft om het Engelsch-Japanseh bondgenootschap op te zeggen De ontwapeningslenze was muur een foefje om de sympathie voor Amerika aan te wakkeren. Van ontwapening, het grootsclie doel, waarvoor de conferentie heette belegd, zal niets komen, do beperking van be wapening zal een zoo geringe zijn dat we meer en meer den indruk krijgen, dat men met het woord ontwape ning heeft gespeeld, zooals men de laatste jaren en tijdens den oorlog voortdurend met groole woorden en met idealen heeft gespeeld. Op de ontwapeningsconferentie hield n.b. Briand een rede om de noodzake lijkheid van een groot leger voor Frankrijk te betoogen. Een rede waarvan de Daily .Chronicle zegt dat de Britsche regee ring bet effect zeer ernstig inziet. Het blad spreekt van „het onbeperkte militairisme zooals Briand's rede schijnt voor te stellen. „Indien Frank- rijk's doel is, een overheerscheud leger en een enorme vloot te hebben, moet zijn houding op de gansche kwestie van ontwapening een grooten invloed hebben." Prachtig, unic-k, :s de handigheid waarmede het blad dan Lloyd George komt presenteeren als den redder der wereld. De Daily Chronicle zegt„Sommigen weten, maar iedereen diende dit te weten, dat Lloyd George, als hij zijn zin had kunnen krijgen, zijn bond- genooten overreed zon hebben zich te ontwapenen, nadat Duitschland dit gedaan had Als dat voorstel aan- aangenomen was, zou het de defini tieve onttroning van het geweld in onze politieke denkbeelden beteekend hebben en de bekeering van de wereld tot nieuwe gedachtebanen. De nieuwste geschiedenis van de wereld zou dan anders geweest zijn. De deur is nog open. Maar als Frankrijk haar onver vaard dicht smijt, weten wij niet, wat er van het oude Europa moet worden" Dit alles is werkelijk kostelijk van humor en als deze woorden niet een Homerisch gelach verwekken in de wereld is dit wel een bewijs dat zij niet meer voor humor vatbaar is. Wat jammer zou zijn. Engeland is er uiet op gesteld dat Frankrijk een sterk leger heeft, dit is ook uit Curzon'a redevoering dezer dagen gebleken. De kanonnen schieten tegenwoordig tot over het kanaal, door ANTHONY HOPE. Wbittingham was een aangenaam plaatsje met vijfduizend inwoners, dat zeer schilderachtig gelegen was. De stad bestond grootendeels uit regeerings- gebouwen en hotels, maar er was ook een winkelstraat, die niet te versmaden was en een mooi plein, de Piazza 1871 genaamd, waarop een ruiterstandbeeld van den President prijkte. Rondom dit nationale gedenkteeken waren een groot aantal banken geplaatst, en in de onmiddellijke nabijheid was een koffie huis en een muziektempel. Zooals ik spoedig ontdekte, was deze Piazza op mooie middagen en avonden het middelpunt van het drnkke stadsleven.Wanneer men 'n eind de prachtige laan inging, kwam men aan „Elet gouden huis", dat was de ambtswoning van den president, een indrukwekkende villa van wil zandsteen, versierd met een vergald beeld van 9e instrumenten met reputatie. Men gelieve onzen catalogus te vragen. niet waar En je kunt nooit weten. Maar om nu in eens L'oyd George tot vredesduif te promoveeren, dat is ons te machtig Revue. In verband met de ziekte van den keizer van Japan is de kroonprins Hiro Hito, die onlangs op zijn Euro- peesche reis ook ons land bezocht, tot regent verheven. Te Brussel hebben in verband met de aldaar heerschende tramstaking ernstige gevallen van sabotage plaats gehad. De vereeuiging van Duitsche machine fabrieken zal 25 percent van de waarde van den uitvoer in deviezen aan de Rijksbank afstaan. Voorts heeft de Duitsche regeering zich met Britsche financiers in verbinding gesteld ter verkrijging van credieten. Bewaking van spoonoegoverwegen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot regeling vau den dienst en het gebruik der spoorwegen. Voorgesteld wordt, art. S3 der Spoor wegwet in dezen zin te wijzigen, dat bij algemeenen maatregel van bestuur uitzonderingen op den regel van af sluiting zullen worden omschreven. De omschrijving zou in hoofdtrekken aldus kunnen luiden, dat ten aanzien van niet drukke overwegen, waar van den kruisenden openbaren weg af aan weers kanten voldoende uitzicht over den spoorweg bestaat, met goedvirding van den minister afsluiting en bewaking geheel of gedurende een deel van elk etmaal achterwege kan blijven. Verwacht wordt, dat hierdoor een paar millioen gulden zal kunnen worden Emmen. De aanvrage tot het verklaren in staat van faillissement van de gemeen te Emmen zal worden ingetrokken, daar den aanvragers de verzekering is gegeven dat hun vorderingen spoedig zullen worden voldaan. Geen zin. Het N.V.V, heeft op den brief van het N. A. S. om in verband met de staking in de metaalnijverheid ook in andere bedrijven de staking te procla- meeren geantwoord, dat zijn beste ur de vraag van de mogelijkheid en doel- Aureataland, een zinnebeeldige vrouwen gestalte, gezeten op een ploegeschaar- in de rech'erhand een zwaard en in de linker een hoorn des overvloeds houdend. Aan haar voeten lag iets, dat er uitzag als een hoop verongelukte kanonskogels. Later hoorde ik, dat het een goudklomp moest voorstellen, en uit dat zinnebeeld, evenals uit den naam van het huis, maakte ik op, dat de president eens gehoopt had den bloei der jonge republiek op de grond slagen vau minerale schatten te kunnen opbouwen. Die hoop was echter sinds lang opgegeven. Aan hotels heb ik altijd een hekel gehad. Ik haastte mij dus om naar een geschikte woning om te zien en was zoo gelukkig een paar kamers te vinden in het huis vau een katholieken priester, geaaamd Vader Jacques Bon chrétien. Hij was een goede, geschikte man en hoewel we niet precies op vertrouwelijken voet met elkaar waren kon ik toch steeds op zjjn welwillende hulp rekenen. Ik had het daar uit. stekend voor vjjftig dollars in de maand en ik kwam al spoedig tot de ontdekking, dat de overige vijftig dol lars van mijn inkomen mij tot een treffendheid van een algemeene staking eerst dan onder de oogeu wenscht te zieu, wanneer de andere vakcentralen zich principieel tot de toepassing van dergelijke strijdmiddelen hebben bereid verklaard, of onder hun leden een zoodanige slemming valt waar te nemen, dat met grond verwacht kan worden, dat zij een parool van een andere dan hun eigen leiding zullen volgen. TWEEDE KAMER. Donderdagavond vernri .derde de mi nister van Waterstaat op aandrang van den heer Van Rappard (v.b.) de subsidie voor de Kon. Luchtvaartmij. met f125.000. HHZi. De heer Lely (v.b.) en tal van anderen drongen er op aan om het indertijd vastgestelde bedrag van 2 millioen voor de droogmaking van de Zuiderzee niet te halveeren. De mi nister gaf tenslotte toe. Verfrisschend en aangenaam hij hoest, heesehheid en keelpijn werken de PASTILLES Intrede ds. J. B. Netelenbos. Na des morgens bevestigd te zijn door ds. Gunning van Serooskerke (W.) deed ds. J. B. Netelenbos Zondagmid- zijn intrede bij de Ned. Herv. GemeeLte te Heinkenazand, Het kleine kerkgebouw was overvol, verschillende belangstellenden en vrienden uit Mid delburg en elders bevonden zich onder het gehoor. Ds. Netelenbos had tot tekst ge nomen de woorden uit Marcus 16 vrs 20/2 „De Heer werkte mede". Spr. ztide hoe de apostel is de medearbeider van God en de gemeente het akker werk, het gebouw van God, beiden dus van God Wij menschen vallen elkaar gewoonlijk tegen, maar wanneer we onze wederzijdsche verhouding in God zoeken vallen we elkaar wei mede. Spr. wilde geen beloften coeu en geen ver wachtingen uitspreken. Spr. zette hierna uiteen hoe de woor den „de Heer werkte mede" van toe passing zijn zoowel voor den aposto- lischen tijd als voor ons heden en her innerde hierbij aan de woorden van prof. Bavinck, dat de bekeering steeds tot stand komt in verband met het historisch Christendom dat in harmonie treedt met ons eigen zieleleven. Eén belofte wilde spreker doen, dat hij de gemeente zou prediken Jezus Christus als een volkoman Zaligmaker. Hij zal altijd het middelpunt zijn van de prediking, want spr. kent geen beter leven dan het leven in Hem, geen beter waarborg voor rust en vrede dan in Hem. Spr. zal geen ander Evangelie prediken dan dat der apostelen. Het is echter verre van spreker te hangen aan de letter die dood is, verre van hem een eenzijdige verheerlijking te prediken van de feiten van het verleden. Spr. hangt niet aan een geloofsartikel, maar hij legt den nadruk op het geloof zelf in den Heiland. Wee ons wanneer we meenen iets anders te moeten verkon digen dan Hem, wanneer we meenen dat onze leerstukken gelijk en gelijkvormig zijn aan de waarheid van God zelf. Nadat gezoDgen was van gezang 273 welgesteld man in Whittingham maak ten. Ik werd bij de eerste families ontvangen, ook in het Gouden Huis, en bewoog mij in een heel genoege- lijken kleinen kring. Zoo nu en dan werd er eens gedanst, diners gegeven, lawntennis en billard gespeeld, dat alles werkte mee om mij voor verveling te behoeden, en de jonge dames uit Whittingham deden alles wat zij kon den, om mij de verbanning hierheen aangenaam te maken, De Bank maakte geen groote, maar toch tamelijk bevredigende zaken. Wel waren er eenige achterstallige slechte betalers, maar van de goeden trokken we zulke hooge renten, dat ik toch zeer bevredigende berichten naar huis kon zenden, en hoewel er onder de bevolking duidelijke teekenen van ontevredenheid merkbaar waren, ging de tijd toch zeer aangenaam voorbij. Die teekenen van onrnst ontdekte ik het eerst, terwijl ik eens in aangelegenheden betreffende de Staatsschuld van Anreataland ge wikkeld was, en aangezien mijn heele geschiedenis daarmede in verband staat, lijkt het mij geschikter aan dit punt een nieuw hoofdstuk te wijden. vrs 7 en 11 richtte ds. Netelenbos zich tot den kerkeraad en bracht dezen dank voor het vertrouwen in hem gesteld door hem te beroepen. Aan douairiéie Citters Lewe van Nijestein, de Ambachtsvrouwe, die door krankheid verhinderd was tegenwoordig te zijn, bracht spr. dank omdat zij den kerkeraad de vrije hand in het beroeps- werk liet. Daarvoor zijn wij vrije zonen der 20ste eeuw haar dankbaar. Spreker richtte zich hierna tot de kerkvoogdij en de notabelen en tot de gemeente. Wij moeien arbeideD, zoo zei spreker, om de collectes en het predikantstractement te verbeteren. Te lang is gesteund op de staatstoe- lsgen zoodat de leden het geven niet leeren konden. Daarna dankte ds. Netelenbos ds. Gunuiog den consultent ds. Buinnink ('s-Heerenhoek), de ringbroeders, de vrienden in Middelburg en elders den koster-o*ganist en de diakonen. Hierna sprak de consulent ds. Bui- nink, ds. Netelenbos toe en uitte de hoop dat deze eenmaal blijde zou wezen te zijn Hervormd predikant, al kan de Hervormde kerk ook niet ccquet- teeren met haar geloof zooals de Uoomsch-Katholieken en misschien ook de Gereformeerde kerk. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar 's-Heerenhoek (toez.) door J. Hofker te Waterland, kerkje. Tot leden van het Kiescollege der Ned. Herv. Gem, te Biezelinge zijn gekozen dhr. C. v. d. Linde en J. P. Kam. Blijkens het Verslag in de Goesche Kerkbode weet de Kerkvoogdij van Goes geen middelen om te voldoen, aan den aanslag van den raad van Beheer op de Predikantstractementen zijnde f 28.97 terwijl ook de centrale kerke raad van de gemeente Goes-Wilhel- minadorp tol de conclusie komt dat aan dien aanslag onmogelijk kan wor den voldaan. Ds. J. H. Buinink te 's-Heerenhoek zal op Zondag 4 December des namid dags afscheid nemen van zijn gemeente te Nieuwdorp. Op de voordracht. Op de voordracht voor hoofd der Kopschool te Terneuzen komt als nr. 2 voor dhr. A. O. Abrahamse hoofd eener school te Kapelle. HOOFDSTUK II. Een kleine zaak. Toen onze hulpbank geopend was hadden wij met de regeering een over eenkomst gesloten, dat wij aile geld— aangelegenheden der regeering behan delden en bij gevolg het half officieele standpunt innamen, waarin zich dc Bank van Engeland verheugt. Als "quid pro quo" zou de Bank de repu bliek een bedrag van vijfmaal honderd duizend dollars voorschieten tegen zes procent. Terzelfder tijd onderhand. 1de de president over ten -leening van een millioen dollars voor den bouw van een haven bij Whittingham. De handige staatsman had het plan groote open bare werken te ondernemen, als red middel tegen de ontevredenheid van het volk, hopende daardoor niet alleen den handel te bevorderen, maar ook werk te verschaffen aan de menschen, die in hun werkeloosheid steeds onrust stookten. Dat ten minste was de wettige rechtvaardiging voor zijn handelingen; dat ze op waarheid gegrond was, moest ik later in twijfel trekken. Met betrekking tot die leening was ik degene, die de door anderen Witte Broscoop. Van het programma van deze week kunnen we wederom constateeren, dat het werkelijk de moeite waard is het te gaan zien. Wat de hoofdfilm betreft, „de Parel der Zee", hiervan willen we alleen verklappen, dat de hoofdrol wordt vervuld door een bn;tengcwoon lief tallige film-actrice en dat de regie der film uitmuntend is. Zeer knap spel levert de hoofdrol in Professor-Worstelaar, welke dubbele rol door ééu persoon gespeeld wordt. Alleraardigst is de lieveling der danseres. Het wekelijksch journaal en de natuuropname Konstanz completeer.en op aangename wijze het programma. Steeds valt het ons op, hoe.uitste kend de fiim-acteurs en -actrices typeeren, welk een prachtigen „kop" zij weten te maken. Voor diletlant-tooneelspelers is er in de bioscoop heel wat te leeren. TJJ1 Uilenspiegel te Goes. F.en St. fticolau- vertelling. Het was in den warmen zomer geweest, tijdens de Kermis, dat Tijl Uilenspiegel op een avond, na pret gemaakt te hebben met de (Zuid- Bevelandsche boerinnetjes, met enkelen hunner was meegereden in een brikje getrokken door twee stevige paarden, naar de hofstede. Hij wes er gastvrij ontvangen, had er zich den buik dik gegeten en gedronken, was er eenige dagen gebleven, aangenaam aangedaan door de bloeiende schoonheid der jonge dochteren en door de zoete klanken welke een harer wist te ontlokken aan het fraaie Hofberg-orge), geleverd door de firma A. S. J. Dekker, te Goes, want onze Tijl hield buitensporig veel van goed eten en goede muziek en was daarna met looden schoenen naar Vlaanderenland teruggekeerd. Het gan sche jaar door had hij de herinnering aan de warme Zuid-Bevelandsche gast vrijheid met zich rondgedragen, al maar zinnend, hoe hij deze eeniger- mate zou kunnen vergoeden. Tegen St. Nieolaas we'd het hem te machtig, de Vlaamsclie grond brandde hem onder de voeten. Hij wilde en zou hen allen daar op de Bevelandeu een verrassing bereiden, een St. Niolaas-snrprise en zijn inkoopen wilde hij doen in het hart van het eiland, in Goes. Hij w:lde zwelgen in kinderspeelgoed, in lekker nijen, in warme wollen stoffen, in glanzende en kleurige doeken, hij wilde droomen van blijde kinderoogen. En zoo stond hij dan op een avond aan den Kloetingschen weg, in gedach ten verzonken hoe hij zijn groote werk zou aanvangen. Bij goede kennissen van hem trad hij binnen, die hem met gejuich ontvingen, de twee kinder, n klauterden op zijn knie. Tijl legde zij n plannen bloot en vroeg om steun en medewerking. „Waar moet ik koopen, hoe kan ik zekerheid krijgen terecht te komen bij de beste adressen zuchtte hij. De huisvrouw, een struische boerin, wie de Zuid-Bevelandsche dracht vorstelijk stond, haalde de Goesche Courant te voorschijn. „Daar," zeide genomen besluiten moest uitvoeren. De overeenkomsten waren gesloten, de gewenschte zekerheid gegeven en in Juni 1880 had ik het genoegen aan den President vijf honderd duizend dollars uit te betalen. Bij die gelegen heid hoords ik van hem, dat ook de rest van de leening tot zijn grooie tevredenheid was geplaatst. Wij zullen de zaak spoedig in wer- kiDg stellen, Mr. Martin, zei de President opzijn gewonen vertrouwelijken rustigen toon. Binnen twee jaar zal de haven van Whittingham over de heele wereld bekend zijn. Heb maar geen zorg over uwe renten, uw Directeuren hebben nog nooit een kapitaal beter belegd dan dit. S lk bedankte den President, nam een sigaar en ging volkomen gerustgesteld heen. Er rustte in deze zaak op mij hoegenaamd geen verantwoording, en of de Directeuren hun renten ontvin gen of niet, was mij onverschillig, maar ik was benieuwd, wie de rest. van de leening op zich genomen had, een nieuwsgierigheid, die nog lang onbevredigd zou blijven. Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1