Fa.A.S.J. DEKKER, N°. 140, Zaterdag 26 November 1921, 108 jaargang. Een beduidend msnsch Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. i FEUILLETON. GoesUtrecht. BUITENLAND. Provincie-Nieuws. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten jGoes f,2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Goesehe Courant ADVERTENTIËN van 15 regels fl,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 1lOjregels fj2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 uur voormiddag. COURANT DE MISDAAD IN HET TEEKEN DER PROPAQANDA. Pessimisten beweren, dat wij een donkereu tijd tegemoet gaan. De angst voor wetsovertreding, de angst voor straf in het algemeen, wordt minder en het schijnt of na den grooten volkerenmoord een menschen leven voor velen geen waarde meer heeft. Een misdaad met voorbedachten rade eu in koele berekening gepleegd, was vroeger iets zeldzaams. Wij herinneren ons uit onze kinder jaren hoe een moord een gebeurtenis was waar jaren lang over gesproken werd, hoe zoo'n misdaad in allerlei liedjes bezongen werd, hoe de ouden van dagen nog met afgrijzen vertellen konden van wat lange jaren geleden in het plaatsje hunner inwoning eens was voorgevallen. In werkelijkheid was zoo iets vroeger een gebeurtenis van de allergrootste beteekenis. Wij hebben in een betrekkelijk kleine Noord-Hollandsche gemeente eens hooren vertellen van een moord die vijf en twintig jaren geleden de plaats in beroering bracht. En toen wij er andere in dezelfde streek woonachtigen naar vroegen, wisten ook zij nog alle bijzonderheden van die misdaad en er waren er onder, die zich nog, het jaar en de datum herinnerden waarop deze gepleegd moest zijn. Toen hebben wij eens een heel oude jaargaDg van een courant open geslagen en werkelijk in het ons aan-, gegeven jaar de gebeurtenis beschreven gevonden- En dat zij in dien tijd geweldige beroering moet verwekt hebben bleek wel uit de kolommen lange verslagen, uit de beschrijving van zelfs de kleinste bijzonderheden, welke wij in de oude couranten hebben aangetroffen. Dat was een vijf en twintigtal jaren geleden. Zal een volgend geslacht over een kwart eeuw, ook nog met ontzetting spreken over de misdaden die thans bedreven worden f Het zal dat zeer zeker niet, om de eenvoudige reden dat wij zelfs van de vreeselijkste misdaden geen onuitwisch- baren indruk behouden. Een oogenblik mag het bericht daarvan ons in afgrijzen het hoofd doen schudden, enkele dagen mag het spoor zoeken der daders ons geboeid houden, maar zoodra deze gevonden en alle bijzonderheden ons bekend zijn, heeft de zaak onze aandacht weer verloren en zien wij al weer uit naar berichten van nieuwe misdrijven, moor den en brandstichtingen. Zij worden zoo talrijk, dat wij ze missen als de rubriek ^Gemengd DOOR ANTHONY HOPE. HOOFDSTUK I. De beweging en de leider. In het jaar 1884 bevond zich de Republiek Aureataland in een niet zeer bloeienden toestand. Hoewel zeer gun stig gelegen (ze ligt aan de kust van Znid-Amerika, eenigszins noordwaarts duidelijker mag ik niet zijn) en een uitgestrekt gebied bina zoo groot als het Graafschap Yorkshire bevattend, had ze toch, wat betreft de materieele ontwikkeling, de verwachtingen van haar stichter teleurgesteld. Men moet echter niet vergeten dat die Staat, toen nog in opkomst was ec slechts een onderdeel van een grooler Rijk en dat het kostbaar bezit van vrijheid en zelfstandigheid pas in het jaar 1871, na veel heftige politieke verwikkelingen veroverd was. In een beroemd geschiedkundig werk van een Professor aan de Jeremiah P. Jecks-universiteit in de Vereenigde Staten van Amerika kan men deze verwikkelingen bestudeeren. Deze ern stige geschiedkundige heeft den spijker op den kop geslagen, toen hij het Nieuws" er eens geen melding van maakt. Een menschenleven heeft zoo weinig waarde gekregen, dat er zich bijna dagelijks individuen aan vergrijpen. Zou de groote slachtpartij, de wereldoorlog niet een slecht voorbeeld gegeven hebben In vele kringen heeft de gedachte veld gewonnen, dat m°n slechts iets bereiken kan door bedreiging van zijn medemenschen. De tijd van de rustige proganda, van de opwekking in woord en geschrift is voor velen voorbij. Dat gaat niet vlug genoeg en daarom tracht men zich met geweld recht te verschaffen. Men denkt dit recht erkend en ge ëerbiedigd te zien als het slechts door geweld of bedreiging ondersteund wordt. De jeugdige beethoofden die voor het recht van dienstweigering strijden, kunnen niet afwachten tot de maat. schappij van dat recht doordrongen is en het in wettelijke bepalingen vastlegt. Zij trachten zich zelf recht te ver schaffen en de maatschappij door be dreiging tot erkenning daarvan te dwingen. Dan plaatst men een bom voor het huis van dengene die men er van ver denkt de vervorming der samenleving in den weg te staan en men trekt er zich weinig van aan welke gevolgen de ontploffing van die bom met zich zal brengen. Dan beroept men er zich op dat ook in den oorlog op hoog bevel, horamen op weerlooze steden werden geworpen en wat men toen zoo veroordeelde, wil men thans als rechtvaardiging voor eigen daden laten gelden. Niemand zal het beschieten van weer- loozen kunnen goedkeuren, niemand zal ooi log om den oorlog wenschen, maar er is per slot van rekening nog ver schil in het strijden voor de vrijheid van eigen vaderland en 'n het door mis daden dwingen van de meerderheid van een bevolking tot erkenning der rechten van een minderheid. Als die minderheid haar goed recht niet door woord en geschrift kan doen erkennen, als die minderheid geen kans ziet meerderheid te worden, dan heeft zij eenvoudig geen recht op verwezen lijking van haar denkbeelden. En dan wordt zij misdadig wanneer zij tracht dat recht door bedreiging van leven en goed van andersdenkenden te doen eerbiedigen. Een menschenleven heeft in dezen tijd nog maar heel geringe waarde en de voorbeelden in het buitenland men denke maar aan Ierland be wijzen hoe gemakkelijk men zich met de wapenen tot eigen rechter maakt. Diea kant moet hetim Holland niet op en wij kunnen niet beter doen dan telkens weer ons gezag laten gelden en de heethoofden die als eigen rechter en bedreigers der maatschappelijke orde optreden te behandelen als misdadigers. Want even goed als deze al mogen leeuwenaandeel van de gevolgen der nationale beweging toeschreef aan het krachtig optreden en wijs overleg van den eersten President van Aureataland, Zijn Excellentie Marcus W. Wbitting- ham, een Virginiër van geboorte. Daar ik mij, zooals in den loop van dit verhaal duidelijk zal worden, im de vriendschap en het vertrouwen van dezen begaafden man mocht verheugen, kan ik met het meeste genoegen de lofredenen van den Professor openlijk bevestigen. De President heeft niet alleen Aureataland gesticht, maar ook de heele Staatsregeling geleid. Zjju genie was, zooals de Professor zeer juist opmerkt, geheel vervuld met de gedachte, een werkelijk modernen Staat te stichten en de vooruitstrevende geest van het Anglosaksische ras be zielde bem volkomen. Zijn genie was het, die de verouderde overleveringen van Europeesche Re- geeringsvormen omver wierp en zijn medeburgers leerde hoe me.i. niet alleen door geboorte, maar ook door eigen kracht, zoneD der vrijheid kon worden. De fouten, die hij beging in de uit voering dezer heerlijke gedachten waren te wijten aan bet feit, dat de groote bekwaamheden van den President geen uitvloeisel waren van zijn beschaving, maar veel meer als een gave der natunr moesten worden beschouwd. Hij was voor deze waarheid niet blind en hij hooger staande motieven aan hun han delingen ten grondslag liggen zijn zij gevaarlijk voor htm omgeving en het is dringend noodzakelijk hen na eiken aanslag weer te doen gevoelen, dat onze strafwetten niet alleen voor beroepsmisdadigers zijn geschreven. T. Oe Instrumenten met reputatie. Men gelieve onzen catalogus te vragen. EEN COMPROMIS. Het schijnt thans wel vast te staan dat de Duitsche industrie haar voor waarde voor de medewerking om te trachten het land uit den financieelen put te trekken,n.l. een overwegenden in vloed te verkrijgen op de bedrijfsleiding der spoorwegen, zal zien ingewilligd door de regeering. Wel is, zoo schrijft de Berlijnsche correspondent van het ^Vaderland", uit de formeele uitlatingen van de regeering reeds gedistilleerd, dat er van een com promis tusschen regeering en industrie geen sprake zou kunnen zijn, maar hierbij werd over het hoofd gezien dat er van een ernstig conflict tusschen de industrie en de soeiaal-democrateu geen sprake is. „De onderhandelingen tusschen de industrie en de vakvereenigingen (ge voerd en wel geheim gevoerd in de Zentralarbeitsgemeinschaft) zijn tot een oplossing gekomen, d.w.z. de vakver- eenlglugen hebben Ingezien, dat het eenwige deficit systeem het volk ten gronde richt, dat de ambtenarij moet worden opgeruimd en plaats moet maken voor een commercieel® lei ding door de mannen van de prac- t«k- Uit absoluut betrouwbare bron kunnen wij mededeelen, dat het vertrek van Stinnes naar Londen met het doel om onderhandelingen nopens credieten te voeren, beduidt, dat de industrie met het resultaat van de besprekingen in de Zentralarbeitsgemeinschaft (d.w.z. bond van werkgevers en werknemers) tevreden is. Vol ergernis roept dan ookdeFrei- heit (het blad der onafhankelijke socia listen) aan het slot van haar huidig hoofdartikel uit„Weg met die har- monievereeniging. Moge het resultaat van de onderhandelingen in de Zentral- placht dst gebrek aan beschaving toe te schrijven aan den Amerikaanschen burgeroorlog, die hem van maatschap pelijk verkeer verstoken had, zijn familie in het verderf gestort en daardoor ook zijn studiën onderbroken had. Deze verklaring is echter niet overeen te brengen met het feit, dat de President in het jaar 1880, toen ik de eer had keDnis met bem te maken, vijftig jaar ond was en dat hij dus op den leeftijd van ODgeveer vijf en dertig jaar, toen de oorlog uitbrak, nog aan zijn studiën bezig was. Onder de bevelen van znlk een be leefd leider binnentredend in der Staten rij en bezield met zoo heiligen ijver voor vooruitgang, was Aureataland in den aanvang van zijn geschiedenis als zelfstandig Rijk het voorwerp van groote, trotsche verwachtingen. Maar niettegenstaande het schitte rend morgonrood, waarin zijn zon was opgegaan, zou zijn bloei, zonder hnlp, niet van langen dnnr geweest zijn. Het land was zeer goed geschikt voor landbouw en veeteelt, maar de bevol king was lui en hield meer van ker kelijke en wereldsche leesten dan van eerlijken arbeid. Het meerendeel van hen was weinig ontwikkeld en de en kelen die meer begaafd waren, maak ten misbruik van die bekrompenheid der anderen, hetwelk hen zelf volkomen bevredigde, maar dat natnurlijk voor den nationalen welstand niet bevorder- arbeitsgemeinschaft zijn, wat het wil voor de arbeidersklasse bestaan zij niet 1" De Vorwarts, het blad van de meerder heidssocialisten, bewaart juist op dezen dag een plechtig zwijgen over dit cha piter. Een lang artikel over de Mémoires van Miehaelis, nog een lang bericht over de opening van een volksbazar en verder telegrafische communique's. Geen woord zelfs over de reis van Stinnes naar Londen. Das laszt tief blieken". Voordat Frankrijk en Duitschland tot een compromis zullen zijn gekomen zullen er wel nog eenige jaren ver- loopen. Briand heeft te Washington een rede gehouden, waarover Wells aan de Daily Mail schreef: „Fraukruk leert niets en ver geeft niets, dat is zijn grootste ongeluk. De feiten blijven bestaan, dat Frankrijk onder de oogen der zich ontwapenende wereld een groot leger gereed houdt en zich met energie voorbereidt tot nieuwe oorlogsonder - nemiugen in Europa. Ter verontschul diging hiervan heeft Briand een fabelachtige voorstelling gegeven van Duitschland's voorbereidingen tot her nieuwing der vijandelijkheden.» Er zijn in Frankrijk wel menschen, die een gevaar zien in de isolatie, waarin Frankrijk geraakt is door eigen verwatenheid, maar helaas, het zijn maar enkelingen. Een voorbeeld van zulk een enkeling is André Gide. De intellectueele betrekkingen tus schen Frankrijk en Duitschland vormen het onderwerp van het openingsartikel van zijn hand in de Nouvelle Revue Franyaise van November. Gide beseft het groote gevaar voor Frankrjjk om zich in zijn geestelijk nationalisme, pendant van zijn bekrom pen protectionisme, op te sluiten, waardoor het op moreel en intellectueel terrein steeds meer terrein verliest. Niet alleen wordt het eigen geestelijk kapitaal verminderd, maar de sndere landen trekken geleidelijk hun aandacht van FrankrUk af Gide haalt een artikel aan uit de Neue Merkür van E. Curtius (die zeer des kundig over moderne Fransche litera tuur schreef), waarin deze zegt, dat de Duitsche jeugd, die in 1914 vol verwachting naar het herlevende Frankrijk keek, thans haar oogen richt naar het Oosten, naar Rusland en verderweg naar Indië e« China. Wat betreft de economische betrek kingen, het rapport van de bijzondere commissie van de federatie van de Britsche industrie in zake de Duitsche schadeloosstelling zegt, dat in Enge land de meening veld wint, dat elke poging om Duitschland te dwingen de huidige regeling ten uitvoer te br togen tot ineenstor ting van Daitschland zn< lelden. Het rapport stelt voor de verbintenis sen tusschen regeeringen om te zetten in verbintenissen tusschen individuen door het vestigen van lijk was. Er waren twee standen, die het nog tot eenig vermogen hadden kunnen brengen, dat waren de beambten en de kroeghouders, maar gemeten naar den maatstaf der Engelschen en Amerikanen, was hun rijkdom toch nog van weinig belang. De voortbreng selen wares schaars, de vindingsgeest sliep en de belastingen waren druk kend. Ik geloof, dat de natuurlijke aanleg van den President hem meer geschikt maakte om te midden van de verwarringen en het tumult van den oorlog een Staat te vestigen, dan zich met de langdradige bijzonderheden vnn het bestuur bezig te houden en hoe wel hij door een kabinet van drie ministers en een volksvergadering vau vijf en twintig leden gesteund werd, waren het toch zijn schouders, die den heelen last der regeeringsregeling droegen. Op hem rusite dus ook de verantwoording, die de President op zich nam met een opgewektheid en kalmte, 'alsof hij onbewust was van den last, dien hij droeg. Ik betrad Aureataland voor het eerst in Maart 1880, waar een stoomboot mij bracht naar de hoofdstad Whit- tingham. Ik was er trots op, dat ik als jonge man van zes en twintig jaar reeds werd uitgezonden en aan het hoofd van onze filiaalbank in Anrea- tenland werd geplaatst. De Directeuren van de Bank dreven in dien tijd han del op zeer avontuurlijke manier en hypotheken op de Duitsche spoor wegen seheepvaart en andere bedrijven. Deze onderpanden moeten dan over gegeven aan de geallieerde regeeringen die er over zullen beschikken. Of Daitschland door een dergelijke regeling voor ineenstorting behoed zou blijven Achter deze vraag mag wel een regiment vraagteekens staan. [s de Engelsche industrieel in dit geval wel de aangewezen dokter? We betwijfelen het. Sluiting Jaclit. Door Ged. Staten is de sluiting der jacht op hazeo, patrijzen, fazanten, korhoenders en kwartels bepaald op 81 Deeemiber a s. met zonsondergang de sluiting der jacht op houtsnippen en waterwild wordt nader vastgesteld' Hoedekenskerke. Dhr. J. J. Wal raven, sedert 1 October 1885 besteller bij den post- en telegraafdienst zal 1 December a s. den dienst met pensioen verlaten. Hij heeft zich steeds als een nauwgezet ambtenaar leeren kennen. Kapelle. Woensdagmiddag kwam de Raad der gemeente in openbare zitting bijeen, alle leden tegenwoordig. Burgem. Bier, ns voorz. De voorz. deelt o.m. mee, dat de hoogste inschrij vers voor deu lijkwagen zijn Jobs. Baas en H. Moerman voor f26. Wordt aan dezen gegnnd. De kas van den gemeente-ontvanger, opgenomen 1811 1.1., is in orde be vonden aanwezig is f13940. De Chr. School is getaxeerd met inbegrip vaD meubelen, grond en gebouwen tot een bedrag van f 9.500. De heer P. Mol bericht dat hij zijn benoeming als voorz. van het B. A. aanvaardt. De opgerichte Naai- en verstelcursus uitgaande van wege het Dep. van de Mij tot Nut van het Algemeen verzoekt subsidie. De voorz. deelt mee dat B. en W. besloten hierop niet in te g»»n, aangezien er versohillende ver. zjjn die dan ook eea aai vrage zouden kunnen richten aan den Raad bovendien wordt school- en vervolgonderwijs gegeven, ergo dient verder met eigen middelen gewerkt te worden. De heer Berman steunt volkomen het voorstel van B. en W.de leden die van den outsns willen profiteeren moeten maar meer dan f 0,20 per week betalen. Met alge- meene stemmen wordt besloten geen subsidie te verstrekken. Het bestuur van de ver. tot stioh- ting en instandhouding van een school met den Bijbel verzoekt een lokaal voor het geven van U.L.O. De voorz. zegt dat B. en W. geen tijdelijk lokaal disponibel hebben en dus niet aan dit vetzcek kunnen voldoen. Weth. Zegets vindt dat de Raad dit adres moet stellen in handen van B. en W. Men volgt dan den zuiveren weg. De heer Praanje meent, dat waar B. en W, geen lokaal disponibel he >ben aan dit verzoek n'et afgaande op de mooie voorstellingen en schitterende voorspiegelingen van den President hadden zij er zieh toe laten overhalen om in Whittingham een filiaalbank te vestigen. Ik bad wel eenigen invloed bij het bestnnr, omdat de vooizitter aan mijn vader een som geld verschuldigd was, te gering om hier te noemen, maar toch te belang rijk om terugbetaald te kunnen wor den en toen ik, gedreven door jeug dige zuoht naar avonturen, naar die plaats dong, werd mijn wensch bevre digd en kreeg ik de betrekklBg met de daaraan verbonden honderd dollars per maand. Het doet mij leed te moeten bekenneD, dat later de zaak werd omgekeerd, en mijn vader de schuldenaar werd van den vooizitter, hetgeen zeer ongelukkig was, want het beroofde mij van de gunstige stelling, die ik tegenover het bestuur had in genomen en had een aanmerkelijke!! invloed op mijn verhouding in latere dagen. Toen ik in Aureataland aan kwam, wes de bank nog maar zes maanden in werking, onder de leiding van Mr. Thomas Jones, een bedaarden, ouden boekhouder, die in de toekomst als hoofdkassier onder mjjn bevelen werkzaam zoude zijn. [Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1