N°. 139. Donderdag 34 November 1921* 108 jaargang. BUITENLAND. Binnenland. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Boeken en Tijdschriften. Stadsnieuws. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten ,Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOISGHE Uitgave Naaml. Vennootschap Goesehe Courant ADVERTENTlEN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend, familieberichten 1lOjregels fj2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwens Boss' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 nnr voormiddag. COURANT DE PRINS CHARMANT- De prins van Wales schijnt een char mant persoon te zijn, iemand die zich beminnelijk weet te maken, wat in den tegenwoordigen tijd met zijn onbemin nelijke menschen een bijzonder diplo» matiek talent vereisoht. Op de meeste illustraties, waarop de prins van Wales staat afgebeeld, zien we hem met den glimlach op de lippen. Dat nu is juist de kunstte glimlachen om bet spel dat op bet achouwtooneel der wereld wordt gespeeld. De menschen willen den glimlach op het vorstelijk gelaat, een huilende koning is een onding. En het„Lach dan paljas, al is je hart gebroken 1' kunnen we hier toe passen ^Glimlach, prins van Wales, al dreigt de opstand van Qhandi's volgelingen 1" De prins van Wales heeft geglim. lacht, heeft zich niet boos gemaakt, althans dit niet getoond over de relletjes die bij zijn intocht in Bombay uitbraken. Hij heeft de inlandsche vorsten uit. genoodigd, hem in het regeeringsge- bouw een niet officieel bezoek te brengen, waarbij zij van hun kant af zouden zien van hun rechten op saluten van ver schillende aantallen kanonsschoten,eere- wachten en andere plichtplegingen. Slechts degenen die Indië kennen, merkt Reuter's correspondent hierbij op, kunnen apprecieereu wat deze verzaking van zulke eerbewijzen voor de inland sche vorsten beteekent, en de prins was zeer voldaan over de eensgezinde in stemming die zijn vrenschen in dit opzicht vonden. Door een schaduwrijke laan van overhangende boomen bewoog zich een lange optocht auto's die een schitterend gezelschap aanvoerden in uniformen en staatsiegewaden, waarin goud, zilver en rood overheerschten. f laats nemende in de staatsiebungalow, die uitziet over de blauwe baai, ont ving de prins twaalf voorname gasten, van wie ieder aanspraak had kunnen maken op een saluut van negen of meer kanonschoten. Het valt niet mee om daar afstand van ledoen! Met elk van hen sprak de prins vijf minuten. Daarna drukte hij een groot aantal minder edelen de hand. Met de alleredelsten sprak de prins vijf minuten. Vermoedelijk op de klok af, want de prins is een sportsman en beschouwt misschien dit praten met de inlandsche vorsten als een tong-sport. De minder edelen kregen een hand druk. Dus toch nog wat van «1e Rtokvisch- En zoodoende zal het den prins waarschijnlijk gelukt zijn om tout le monde et ton père tevreden te stellen. „C'est le ridicule qui tue". Het is het belachelijke dat doodt, maar het is de glimlach die ontwapent. Als glimlacher heeft de prins van Wales een geenszins onbelangrijke zending te vervallen. Wanneer over de conferentie te Washington ook eens een ontwape nende glimlach gleed 1 Wellicht zou dhn een gelukkig resultaat worden bereikt. Thans heeft in de derde vol tallige vergadering Briand uiteengezet dat een groot leger voor Frankrijk noodzakelijk is. Balfour verklaarde dat Briand's rondborstige uiteenzetting van den angst en de bevoegdheid van Frankrijk, door iedereen op de confe rentie volkomen zon worden begrepen. Dit laatste is toch werkelijk niet te hopen tenzij men begrijpt dat Frank- rijks angst een ziekelijk verschijnsel is, verwant aan vervolgingswaarzin. Ten slotte is besloten de kwestie van de ontwapening te land te ver wijzen naar de commissie van vijf groote mogendheden uit de conferentie. De commissie voor de aangelegen heden van de Stille Zee en het Verre Oosten heeft met algemeene stemmen een resolutie aangenomen waarin zij zich uitspreekt vóór territoriale en administratieve intrigiteit van China. De Belgische verkiezingen De offlcieele uitslag van de Belgi sche Kamerverkiezingen is nog niet bekend. Waarschijnlijk zal de stemmenver houding in de Kamer onveranderd blijven. De katholieken zouden over 75 stemmen beschikken (winst 2 stem men); de socialisten over 08 (verlies 2 stemmen); de liberalen over 36 (winst 2 stemmen). Echter zal men eerst de cijfers van de overschotten moeten afwachten. De see van ambtenaren. Een inzender in de N. R. Crt., directeur eener ijsfabriek, zendt aan dat blad de volgende klacht, die vjor zichzelf spreekt Binnen 24. uur hadden wij het ge noegen de volgende heeren ambte naren te mogen ontvangen en te woord te staan 1 ambtenaar van de arbeidsinspectie 1 ambtenaar van de arbeidscontröle 1 ambtenaar voor de Rijksverzekerings bank 1 ambtenaar RijkBverzekering- bank afdeeling Raad van Beroepde ambtenaren van den Rijksaocountants- dienst 1 ambtenaar van het Bureau voor de Statistiek1 ambtenaar van de Bouwpolitie1 ambtenaar van de Belasting (Loonbeslag)1 ambtenaar van de Belasting voor Looninformate 1 Belastingambtenaar om tegenwoordig te zijn bij het denatueeren van ons zout en 1 ambtenaar van de Staats- mijntn. Afgezien van de serie belastingen en andere plagerijen, welke de industrie tegenwoordig het leven zuur maken, bewijst bovenstaande opsomming dat ieder industrieel er tegenwoordig ren minste één dag in de week voor vrij moet maken om diverse heeren te woord te staan. Deze belasting is moeilijk in cijfers uit te drukken, maar dat ze zwaar drukt behoeft geen nader betoog. P. S. Na het teekenen van boven staande, meldden zich nog wederom aan Z Majoor van Politie plus 1 Controleur van de Arbeidsinspectie. Wie volgt? De Kamerverkiezingen. De heer P. Fruijtier beeft in de ver gadering der R. K. Kieevereeniging te Kloosterzande meegedeeld, dat hij geen hernieuwing van zijn mandaat als Kamerlid aanneemt. (Tijd.). Helpt ons1 Redt ons I De algemeene commissie voor Buiten- landsche NoodeD, penningmeester mr. J. W. van der Vlugt, Zomerluststraat 18 te Haarlem, Postgiro 2292 te Am sterdam, zond ons een dringende bede om steun voor hongerend Rusland. De Rijksmiddelen. De Rijksmidden hebben in October 1921 opgebracht f 36.836.811,71, dat is zeven ton minder dan in October 1920. Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteut in Zeeland. De algemeene vergadering van de Z.L.M. zal plaats vinden op Donder dag 1 December 1921 des voormiddags te 10 ure in de sociëteit „St. Joris" te Middelburg. De agenda vermeldt o.a. de volgende punten MededeelingenActie vleeschkeu- riDgswet. Begrooting 1922. Daze wijst aan in ontvangsten (waaronder een post van f 17000 voor contributie van +6000 leden) en uitgaven f 22000.30. De post onvoorzien bedraagt f 126.30. Presentiegelden. Het Hoofdbestuur stelt voor de presentiegelden voor de leden van het Dagelijksoh Bestuur en van het Hoofdbestuur af te schaffen. Orgaan.Het Hoofdbestuur stelt voor met ingang van 1 April 1922 het Zeeuwsch Landbouwblad op te heffen en als orgaan aan te nemen het Algemeen Nederlandsch Landbouwweekblad, waar aan een inlegvel voor Zeeuwsch veree- nigingsnieuws zal worden toegevoegd. Voor dit blad zal een leesgeld van f 2, per jaar en per exemplaar betaald moeten worden met dien verstande, dat aan de leden de vrijheid wordt gelaten of zij het blad al dan niet wenschen te ontvangeD. Contribntieregeling. Het Hoofdbe stuur stelt voor het jaar 1922 de vol gende contribntieregeling voor Beneden 1 H.A. f 0,50 per H.A. 1860 leden, van 13 H.A. f 1 per H.A. 1132 leien, 8—5 H.A. f 2 per H.A. 477 leden, 5—10 HA. f3.50 per H.A. 582 leden, 10—20 H.A. f 5 per H.A. 608 leden, 2040 H.A. f 6 per H.A. 686 leden, 4060 H.A. f 7 per H.A. 406 leden, 60 80 H.A. f9 per H.A. 107 leden, 80—100 H.A. f 12 per H.A. 63 leden, boven 100 H.A. f 15 per H A. 6 leden, plus f 0.10 per H.A. boven 100 H.A. In verband met het bovenstaande merken we op dat een besloten ver gadering van het Hoofdbestuur plaats vond op Donderdag j.l. De geit. Dat de geit „de koe van den arbei der" een hoogere plaats in gaat nemen bewijst, dat de regeering door tueschen- komst van het fokstation te Seroos- kerke een volbloed stamh.ïekgeitje aan liet koopen van C, Butler te Biezelinge bestemd voor Ned. Indië. De nationale tentoonstelling van pluimvee, konijnen en duiven te Middelburg. Nu de insobrijjvingstermijn voor de in December te houden nationale ten toonstelling van pluimvee, konijnen en duiven ten einde spoedt en Zaterdag a.s. slnit, hebben wij nog weer eens eeh bezoek gebracht aan bet bureau van den secretaris-penningmeester, den heer K. Meertens, en hebben ons daar kunnen overtuigen van de belangrijke irzendingen, o.a. ook van watervogels die zijn toegezegd, terwijl de inzen dingen komen zoowel uit alle deelen van Zeeland als ook vaa plaatsen buiten ons gewest. We hebbeD tevens de fraaie medailles in oogenschouw genomen, die reeds binnen kwamen en een oog geslagen in de keurige admi nistratie, die er zeker ook toe zal medewerken alles goed te doen slagen. Ons w6.d medegedeeld dat de dieren voor f 20.000 tegen brand zijn ver zekerd, dat alle maatregelen zijn ge» nomen om vernrssen van dieren te voorkomen. Het pluimvee zal zooveel doenlijk worden ondergebracht in de beide groote veranda's van het Buiten- tuingebonw, de konijnen in een speciaal te bouwen tent, waarvan de wanden met dubbele rieten matten worden afgeschut. De duiven zullen worden ondergebracht in het bestaande gebouw, thans dienst doende als stoelenberg- plaats. De ingang voor bezoekers, die ook toegang znllen hebben tot de zaa', waar bet buffet geplaatst is, zal uit sluitend door het hek van de zijde van het Molenwater zijn. De te geven bioscope-voorstelling voor de leden der samenwerkende vereenigingen belooft ook een succes te worden, daar de heer Smits, de exploitant van de Schonwburg-bioscope er in geslaagd is zeer goede films op bet gebied van pluimvee enz. te ver» krijgen. Voorontwerp Landbouw*arbeidswet. Zaterdag 26 dezer wordt op initiatief van het Kon. Ned. Landborwcomité te Utrecht een vergadering gehoucHi met alle aangesloten bonden ter be spreking van het voorontwerp Land- bouw-arbeidswet. Is deze vergadering zal dr. Posthum» allereerst een verslag geven van de internationale arbeids- conferentie te Genève. Daarna zal de bespreking volgen over voornoemd wetsontwerp aan de hand van een reeks door het comité gestelde vragen. Het hoofdbestuur der Z. L. M. zal op die vergadering vertegenwoordigd worden door den heer Jac. Welleman. In Tijden van Oorlog, door Jac. van Veenendaal, is een aardig verhaal voor kinderen, die zeker met ingehouden adem de avonturen van Trien, haar broertje Kamiel en Wakker, den kees hond znllen volgen. De vader, een Belgisoh soldaat, komt als geïuterneerde, de moeder, aanvankelijk door de Duitschers mee gevoerd weet te ontsnappen naar Hol land, waar tenslotte na een langen tocht der kinderen het gelukkig weerzien plaats vindt. Het werkje, frisch geïllustreerd door J. Visser, is uitgegeven door de N.V. Uitg. Maatschappij ,/IIaga», Den Haag. Wilhelm Wundt. In de Nieuwe Reeks Groote Denkers (uitgave van de Hollandia-Drukkerij te Baars) bespreekt Dr. A. H de Ilartog den Duitschen filosoof Wilhelm Wundt, (geboren 1832 te Neckerau bij Mannheim) en geeft een korte, klare uiteenzetting van dieas systeem. Het uitgangspunt van Wundt's kennisleer is; de onmiddellijke ervaring, die ons gegeven is. De tegenstelling, die door de kennisleer gewoonlijk wordt ge maakt tusschen voorstelling en voor werp, verschijning en ding op zichzelf (Kaut) reduceert Wundt verder tot de tegenstelling van het aanschouwelijk en begripmatig gekende. Over psychische infecties. In de serie „Uit Zenuw- en Ziele- leven", eveneens uitgegeven door de Hollaridia-Drukkerij schrijft H. J. de Wuiff, Arts te Rijnsbnrg over boven genoemd onderwerp. Elke psychische infectie berust, aldus de schrijver, op suggestieve werking. De psychische infecties spelen in de geschiedenis doorloopend een groote rol, wat in den wereldoorlog weer is geb'eken De schrijver stipt hierna aan de psychische infecties der middeleeuwen (epidemische bezetenheid,heksen-proces- sen, der natuurvolken, welke vaak stennen op heideusche godsdienstige motieven, en komt daarna tot de psychische infectie op religieusen (christelijk) grondslag die men tegen woordig bij de beschaafde volkeren wel ziet. (Katwijksche visschers-geval) De godsdienst is in dergelijke gevallen de mom, die de bestialiteit verbergen moet. Ten slotte richt de schrijver dem blik naar eenige moderne bewegingen, die hij om hun karakter, ontstaan en vnoitp'anting ook tot de psychische infecties rekent (Christian Science, de Theosofische beweging en de meer afwijkende mobilisatie van het Heils leger) Kunstvrienden. Voor een (/stampvolle" zaal (Slot Oostende) gaf Maandagavond de Orkest en Tooneelvereenigiog „Kunstvrienden" alhier, een welgeslaagde uitvoering van „Ooschuldig", oorspronkelijk tooneelspel in 6 tafereelen. Met dit stuk hebben „Kunstvrienden" een zeer gelukkigen greep gedaan, het is een ouderwetsch stuk, een stuk waarin de schuldige, de kantoorbediende Stan- genberg, die wissels vervalscht en geld steelt en de verdenking van die mis daad doet rnsten op den eersten klerk Karei Wolters, behoorlijk wordt ont maskerd. Daar Wolters liefde heeft opgevat voor de dochter van zijn patroon Louise Albertsen en tevens voor zijn oude moeder en zuster zorg droeg, worden door de schurkenstreek twee huisgezinnen in de ellende gestort en een der gevolgen is dat Wolters oude moeder sterft. Ten slotte wordt de onschuld beloond en Wolters in zijn eer hersteld. „Onschuldig" is een sterk tooneel- st uk met tal van spannende momenten Zoo b.v. dat het tafreel „Onschuldig veroordeeld" met al de klerken op het tooneel een scène voortreffelijk van regie; zoo „Vader en Kind", zoo ook „de Ontmaskering". Wat het spel betreft, dit was zeer goed verzorgd en gaf blijken van ijverige stadie en liefde voor de mooie tooneelepeelkunst. De hoofdpersonen Albertsen, zijn dochter Louise, Stan- genberg en WolterB waren uitstekend en tooiden zich geheel te hebben ingeleefd in het gemoedsleven der personen, die zij moesten uitbeelden. Zij gaven een spel, zooals men het van dilettanten niet dikwijls te zien krijgt. Doch ook de figuren vanhettweele plan werden zeer goed uitgebeeld. We noemen hier Jansen, den boekhouder bij Albertsen, de oude van der Belt, die voortreffelijk was van grime en houding en mevr. Albe-tsen. Ook de overigen echter waren goed, er waren geen zwakke plekken en zelfs de beide loopjongens komt een pluim op de pet toe voor hnn aardig spel. De rollen werden door a'len uitstekend gekend. Bravo I De regie had met beperkte middelen voor een zeer aannemelijk kantoor- interieur en voor een aardige huis kamer gezo>gd. De kamer in het paleis van Portia, die we onlangs van het Haarlemsch Tooneel te zien kregen, (De Koopman van Venetië) zag er veel minder keurig nit. We willen ten slotte enkele kleine opmerkingen maken een zeer licht tegenwicht tegenover het vele goede dat geboden werd. Misschien zal men er een volgende maal ziju voordeel mee kunnen doen. Zuo zonden we wi.len, dat door sommigen wat. duidelijker werd gespro ken en vooral ook de uitspraak zoo goed mogelijk verzorgd. Dat de tooneel» speler niet dadelijk moet beginnen te spreken als het scherm opgaat, doch waohten tot het stil is in de zaal, werd nog al eens vergeten. Het zangstukje in het 2e tafreel mislnkte, zooals de meeste zang- stokjes bij tooneelnitvoeringen, steun van een piano zou hier wellicht ver betering gebracht hebben. De pruik van Jansen sloot niet vol doende aan het voorhoofd, het leef tijdsverschil tusschen moeder en dochter Albertsen was niet groot genoeg. Dit wat de grime betreft. In de pauzes speelde een uitstekend strijkje mooie mu. iek, de directeur G. G. Verrest heeft van zijn orkestje veel genoegen, er ziin groote vorderingen He; talrijke publiek gaf herhaalde lijk blijken van instemming en juichte meermalen de spelers toe. Een zeer geslaagde avond en een succes zoo groot, dat wij onwillekenrig de vraag stellen of er geen aanleiding zou zijn de uitvoering eens te herhalen Gösta Berlins. In het gebouw der vereeniging voor Vrijz. Godsdienstigen hield ds. E. van Rnijtenberg (Oostbnrg) een lezing over Gösta Berling van Selma Lagerlöf. Ruim 30 jaar geleden, zoo zeide spr. is in Zweden een boek verschenen, dat stormendeihand alle kunstlievende har ten heeft veroverd. De schrijfster, een eenvoudige onderwijzeres was plotseling geëerd en srezien. Selma Lager öf geeft in haar eersteling-roman „Gösta Ber ling» niet een gewoon verhaal, geen p>ychologi-che roman van onzen tijd. Eigenlijk is het alleen te vergelijken met de heldendichten van klassieken en middeleeuwers. Gösta Berling, de hoofdpersoon, is een half sprookjesachtige figuur, zooals 't geheele verhaal een samenstelling is van „Wahrheit nnd Dichtnng». Haar stof ontleende de schrijfster aan de fantastische oude Zweedsohe volksver halen, die in Wennland Lagerlöfs ge boortestreek, alom verteld werden. De sage van Gösta Berling schildert het noest-fantastische leven van een aantal dolende ridders, avonturiers, „cavaliers", die een jaar lang volgens contract met den Booze, de macht hebben op 't landgoed Ékeby. Hnn prins en aanvoerder is de afgezette predikant Gösta Berling, romanticus, dichter en zanger, held van honderd avonturen, onweerstaanbaar is zijn macht over de vrouw, waarvan de liefdesgeschiedenissen met verschillende meisjes nit den omtrek getuigen. Maar hij is niet alleen de groote zondaar, hij is ook de mensch met het nobele hart, hij kan heel zwak zijn, maar in zijn sterke oogenblikken is hij van ver heven grootheid. Zoo zijn ook de andere cavaliers menschen met liefderijke harten en soms met uitingen van roerende piëteit, zooals ze dat „Op het kerkhof" en in „De Heiligenbeelden» doen zien. Wan neer bij het einde in 't jaar weer legen Kerstnacht door de cavaliers de ver dreven majoorsvrouw op haar geliefd buitengoed stervende is teruggeseerd, vindt zij veel veranderd Het land ie in dit jaar in allerlei opzicht achter uitgegaan. Maar de macht van „het booze» is niet eeuwig. Eu ook uit de nietswaardige cavaliers kan God nog bruikbare menschen maken. Gösta Ber- ÜDg, de levensfantast, de idealist, is uil de letensmoeheid en de onvoldaan heid van het doellooze tot de levens werkelijkheid teruggekeerd. Hij heeft „de wegen des levens» die dikwijls moeilijk en zwaar en onbegaanbaar lijken, als wegen Gods herkeud. De schitterend voorgedragen lezing van ds. Ruijtenb rg werd met groote belangstelling aangehoord. De heer Kloosterman leidde den spreker met j enkele woorden in en dankte aan liet slot van de lezing namens alle aan wezigen. Vijftien nieuwe personen teekeuden op de lijst der lezingen in. i Het lokaal wisa-ugenaam verwarmd. Naar wij vernamen, zal deze spreker

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1