Bianeulaad. Staten-Geoeiaal. Provincie-Nieuws. Uit de Pers. port. Stadsnieuws. School en Kerk, De Daily Telegraph noemt het be sluit een offer. Men zou ook van eco nomisch inzicht kunnen spreken. Dan heeft admimal Kato (men legge de klemtoon niet op de laatste letter greep) verklaard, dat Japan meetsche pen wil behouden (In plaats van 60 pCt., 70 pCt. in verhouding tot de Ver. Staten) dan volgens Hughes vooistel zou worden toegestaan, lie stemming te Washington begint eenigszius ge drukt te worden en het laat zich aan' zien dat de gedelegeerden spoedig zullen afreizen zonder belangrijke resultaten te hebben bereikt. Mr. P. 0. 't Hooft, t Overleden ie, in den ouderdom van 72 jaar, iur. P. C. 't Hooft, welke reeds 22 jaar deel uitmaakte van de Eeiste Kamer. Mr. 't Hooft was afge vaardigde voor Gelderland en wat politieke richting betreft anti-revolu- tionnair. Voorkoming van brandgevaar. Ingediend is een wetsontwerp tot aanvulling van het Wetboek van Straf recht met een bepaling ter voorkoming van gevaar voor brand in gebouwen en getimmerten. Ia de memorie van toelichting wordt er ö.a. op gewezen, dat de brand in de Groote Kerk te Delft weer eens de aandacht heeft gevestsgd op het lood gietersgevaar. Dit gevaar af te wenden beoogt dit wetsontwerp in de eerste plaats. Verspilling aan oorlog. In een rede te Groningen door het Tweede Kamerlid, den heer Marchant, (v.d.) gehouden heeft dezr het volgende verteld Van de brigade grenadiers waren 242 milioiens in opieidingdaarvoor waren noodig 49 man administratie troepen, dat is per 5 man dus één man met een bezem. (Gelach.) Voor het commando dier 242 man bedraagt het 88 (gelach.) Het com mando bestaat uit 1 kolonel, 2 luitenant kolonels en 6 majoors. Vraagt men nu, wat ze doen, dan antwoordt spreker p ardrijden, fietsen, op de Witte zitten. Maar wij moeten ze betalen. Men zal zeggen, dat er in geval van oorlog of mobilisatie voor die menschen toch wat te doen is, maar dan wil spreker eenige andere cijfers noemen. Bij de infanterie zijn er 1008 beroepsofficieren. Tn geval van mobilisatie worden de reserve-officieren opgeroepen zoodat er wel wat beroepsofficieren af kunnen. Die beroe|.sofficiereu kosten ons een slordige 30 millioen. Maarschalk Poch befeedigd. Naar aanleiding van een betuiging van hulde door een aantal Nederlan ders te Parijs aan maarschalk Poch, heeft zich naar de „Prov, Gron. Crt." meldt, een onderofficier in een onzer Noordelijke garnizoensplaatsen geërgerd. Hij zond den maarschalk de volgende briefkaart Mijnheer de Maarschalk Wij vernemen zoojuist, dat eenige onzer journalisten U een blijk van hun bewondering hebben doen toe komen. Zij hebben we'l gedaan Na Charlie Chaplin Napoleon Foch Zeker, het is het belachelijke, dat doodtDe onderofficieren van het Reg hebben de eer, den over winnaar uit den grooten oorlog te groeten", Foch ontving de kaarten zond haar op naar ons ministerie van Oorlog. Gevolg: een onderzoek en 14 dagen kamerarrest voor den betrokken ser geant, onder deze mutatie »Als onderofficier van het Neder- landsche leger zich ongepast gedragen, door het legerhoofd maarschalk Foch der bevriende Fransche natie een zeer sarcastische en hatelijke briefkaart te schrijven, zijnde bij ouderzoek geble ken, dat zulks geschied is met het oogmerk, dien maarschalk te bespotten". Naar het blad nog verneemt, heeft de betrokken sergeant beroep aange- feekend tegen het vonnis, zoodat de de zaak vermoedelijk voor den krijgs raad zal woruen behandeld. TWEEDE KAMER. In de vergadering van Woensdag werd het ame idement-R nk-Visser van IJzendoorn op art. 59 der Grondwet, met 5234 stemmen aangenomen. Het luidt„De Koning sluit en bekrachtigt alle verdragen met vreemde mogend heden. Tenzij de Koning zich de be voegdheid tot het bekrachtigen "<.n het verdrag bij de wet heeft voo-benouden, wordt een verdrag niet bekrachtigd, dan nadat het door de Staten-Generaal is goedgekeurd. Toetreding tot en op zegging van verdragen geschiedt door den Koning alleen krachtens de wet. Andere overeenkomsten met vreemde mogendheden woiden zoo spoedig moge lijk aan de Staten-Qeneraal medege deeld". Eenige G. W. artikelen, die op de koloniën betrekking hebben en daarop iugedieude amendementen werden be handeld, tot stemming kwam het heden echter nog niet. In de vergadering van Donderdag is aan de regeeringsartikelen, die op de koloniën betrekking hebben, niet veel meer veranderd. Art. 61 bepaalt dat het algemeen bestuur „in naam des Konings" wordt uitgeoefend. Over de interpretatie der aangehaalde woorden, liepen de meeningen nogal uiteen. Het amendement-Dresselhuys op art. 62 werd verworpen. De soc.-democraten richtten hierna een aanval op de verleeniug van adel dom en de ridderorden, welke mislukte. Ir de avondvergadering werden de Pensioenwetten behandeld en heeft minister De Geer nog eens iedere ver hooging der pensioenen afgewezen. Voor het weduwenpensioen wordt van de eerste f 2000 vijftig pCt. toegekend en van de f 1000 tusschen f 2000 en f 3000 veertig pCt. Het maximum, waarover het persioen berekend wordt, wordt dan echter op f 3000 gesteld, zoodat weduwen van hooge ambtenaren niet meer dan f 1400 kunnen krijgen. Aanvullingspensioen door premiebe- taliog is mogelijk zoowel voor eigen pensioen als voor weduwenpensioen. In de vergadering van Vrijdag werd aangenomen een amendement- Troelstra (s.d.) waardoor voortaan in de G. W. zal zijn vastgelegd dat de instelling van vaste colleges van advies en bijstand aan de regeering (b.v. de commissie voor de economische politiek, de Mid- denstandsraad, de Landb tuwraad) zal geschieden krachtens de wet, dus niet meer alleen door koninklijk besluit. Aangenomen werd een amendement Lely*Rini (v.b.) dat de ministerieele eed in de G. W, neerlegt. Aan den Koning zweert (belooft) de minister thans alleen getrouwheid en niet langer gehoorzaamheid. Wissekerke. Ingevolge de gewijzigde ongevallenwet 1921, zijn de plaatselijke commissies van Art. 86 der ongevallen wet 1901, met ingang van 1 October 1921, opgeheven en zijn mitsdien eer vol ontslagen, dhr. C. N. en N. D. van der Heijde, voorzitter en plaats vervangend voorzitter en het lid J. C. Breas te Wissekerke en de leden J. de Kater te Korigene, W. C. Barenssen en L. H. Kieviet te Colijnsplaat. Woltertsdijk. Vrijdag kwam de gemeenteraad in spoedeischende verga dering bijeen. Afwezig was het lid J. Lindeubergh. Ingekomen was o.b. een schrijven van dhr. A. Weyns, dat hij zijn be noeming als lid van het Burgen lijk Armbestuur aanneemt. De veror dening op het vervolgonderwijs was van Ged. Staten terug ontvangen waarbij zij mededeelden dat zij bezwaar maken tegen het aantal wekelijksche lesuren (15) en verzochten dit op 12 lesuren hoogstens per week te stellen. Dienovereenkomstig werd besloten daar er 88 leerlingen deelnemen aan den cursus te Oostkerke werd besloten het personeel voor vervolgonderwijs zoo noodig uit te breiden, bij splitsing der klassen, met mej. M. van den Enne en J. de Bel behoorende tot het onderwijzers personeel te Oud-Sabbinge. Van het gemeentebestuur van Goes was bericht ingekomen over het vast stellen van het salaris van een Chef- Keurmeester van vleesch enz. Besloten werd hierop te antwoorden dat zij de som van f 8000 genoemd door den heer van Baak, veearts te Goes wat hoog vonden, te meer daar het nog niet vaststaat hoeveel werk er voor zal moeten worden verricht en verder het gemeentebestuur van Goes voor te stellen een conferentie te houden met de betrokken gemeenten om een en ander nader te bespreken. Bij de rondvaaag vroeg dhr. Nieu- wenhuize of het niet wenschelijk zou zjjn een paal te zetten op den hoek Noord-Lepelstraat. De voorzitter ant woordde dat zulks in de bedoeling ligt van B. en W. Het lid Goetbeer vraagt of het niet mogelijk zou zijn van ge meentewege eenige wetten en bepalin gen betreffende gemeente-verordeni: gen aan te schaffen voor da raadsleden, om alzoo hun kennis te vermeerderen. Geantwoord weid dat verschillende wetten in den boekhandel verkiijgbaar zijn en het den leden vrijstaat die aan te schaffen. Een gemeentelijke bouw verordening is in het bezit van de leden. Daarna sluiting. Dezer dagen had de timmermans knecht F. Schipper het ongeluk van een ladder te vallen en zich zoodanig te bezeeren dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Krabbendijke. Herkozen tot kerk voogd der Ned. Herv. gemeente alhier, J. A. Krijger en C. Lampen. Colijnsplaat. Tot norsbelen der Ned. Herv. gem jen te alhier, zijn ge kozen de heeren P. Tazelaar, A. de Pree Az. en W. Flipse. Kapelle. In het kiescollege der Ned. Herv. kerk werden 18 dezer herkozen de aftredende ledenJohs. Baas, L Oele en P. van Oeveren. Van bevoegde zijde meldt men ons dat de door mevr. A. G. van der Have-Lucieer opgerichte cursus is geschiedt op aandrang van de Z. L. M. Alleen de leden die de Landbouw- huishondschool hebben gevolgd kunnen toetreden. Borssele. Donderdagavond hield de Chr. Werkliedenvereeniging al bier haar jaarvergadering. Er bleek slechts een gering aauta! leden aanwezig. De rekeniDg 1920/21 beliep in ont vangsten f 655,18, in uitgaven f466,85' Er is alzoo een batig saldo van f 188,32'. De aftredende voorzitter A. Bakker die wensehte niet meer in sanmerking te komen werd vervangen door Fr. Walhont. De penningmeester Joh. de Vroe, bedankte wegens drukke werk zaamheden. In zijn plaats werd gekozen A. Verhulst. Schors. Maandagmorgen brandde de woning en schuur van den landbouwer P. Rij k alhiei tot den grond toe af. De oorzaak van den brand is onbekend. Door de ingezetenen van Schore en Vlake is opgebracht een som van f 63.75 voor het honger lijdende Russische volkdit bedrag is aan het Ned. Roode Kruis te 's Gravenhage afgedragen. Het bericht dat de heer Stols bedankt heeft als notabel der Ned. Herv. Kerk is niet juist. De heer Stols is aan de beurt van aftleden en a.s. Dinsdag is het alhier stemmen. Kloetinge. De heer J, Slraub, die door den gemeenteraad als raadslid was geschorst wegens het doen van leveranties aan het Burgerlijk Armbe stuur, is door Ged. Staten gehand haafd in deze functie. Tot lid-voorzitter der Huur- commissie is instede van den heer W. F. K. Lenshoek, die als zoodanig heeft bedankt, benoemd de heer Q. Trimpe, plaatsvervangend voorzitter. Killaild-Bath. Het gemeentebestuur heelt den minister vau financiën ver zocht de spoedige aanbesteding van de bedijking der gronden binnen de ge meente Ril land-Bath bezuiden den Scheldedam te bevorderen. Gewezen werd op de omstandigheid, dat be dijking van de gronden niet alleen beteekent een productieve uitgave, daar het gewonnen land aanstonds kan worden verpacht of verkocht, maar deze werkverschaffing voorkomt boven dien werkloosheid. Behalve de thans reeds bestaande Scheldedam zal de gemeente dan meer dan een directe verbinding te land met den anderen oever hebben en zal de gemeente een aaneengesloten geheel vormen. Oudelando. Door het Hoofd der O.L. School werd het volgende schrijven ontvangeu, geadresseerd aan de leer lingen der hoogste klasse. Terschelling, 15 Nov. '21. Beste Kinderen, Hartelijk dank ik jullie allemaal voor het heden ontvangeu geld voor de slachtoffers der Brandaris. Op dit kiekje zien jullie de red dingboot, die nu verongelukt is. Het Hoofd van jullie school wordl ook hartelijk bedankt voor het doen van het verhaal en het zenden van den postwissel. Met vriendelijken groet, Voor den Burg. van Terschelling, die uitstedig is, De Secretaris, P. FOCKER. Vereeuiging van Gemeenten Van 109 op SS. In verband met het onderzoek, dat Ged. Staten v-n Zeeland hebben inge steld naar de wenschelijkheid en de mogelijkheid van verecniging van ge meenten, kan Zelandia inededeelen, dat bij Ged. Staten een voorstel in onder zoek is om de 109 gemeenten van Zeeland te brengen op 25. Wat Zeeuw8ch-Vlaandereu betreft, wordt voorgesteld met Hulst te vereenigen Clinge, Graauw en St. Jan Steen. Met Kloosferzande worden verecnigd Bosch- kapelle, Hengstdijk, Lamswaarde, Osse- nisse, Stoppeldijk en Walsoorden Axel en Zaamslag worden één gemeente bij Sas van Gent komen Koewacht en Overslag, Westdorpe en Zuiddorpe; terwijl Neuzen, Hoek en Philippine een gemeente zullen worden. Voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen geeft het blad am vereenigiug van IJzendijke met Biervliet, Hoofdplaat en Water- laudkerkjeBreskens met Groede, Nieuwvliet en Schcoudijke; Oostburg met Cadzand, Retranchemeut en Zuid- zande; Aardenburg met Eede, Sluis en St. Kruis. Afschaffing van den achturendag z/Ter bestrijding van de economische crisis in Zwitserland, is bij den Bonds raad een voorstel ingediend tot op heffing van den achturigen arbeidsdag en tot invoering van den 9 a 10- urigen arbeidsdag. De bevolking steunt deze beweging." Aldus een bericht ui Berlijn van 3 November j.l. Reactie, zal minister Aalberse zonder twijfel van dit bericht zeggen, meent de Controleur. z/In Zwitserland ontwaakt het ge zond verstand, zeggen wij. Het gezond verstand, dat reageert op verderfelijke maatregelen van onverstand aan dema gogisch brein ontsproten. //Zwitserland is ons ver voor". Voetbal. Zondag trok >Goes" II naar Vlis- singen en wist daar welverdiend van Vlissiugei III te winnen met 21. Stand bij rust 00. Te Goes won Goes III van Blauw- Wit Vooruit II uit Middelburg met 3-0. //A. V. M." (Goes) speelde tegen vSparta» te Hansweert een vriendschap- pelijken wedstrijd en won met 2 —1. Voor de Zuidelijke derde klasse had te Middelburg de wedstrijd Zeelandia Vlissingen II plaats, met 60 tot uitslag. wittje Bioscoop. Ook ditmaal een zeer mooi pro gramma. De hoofdfilm «de Roover- hoofdman" ,'s er een, waarin romantiek en realiteit zijn dooreeugemengd, gelijk dit in het leven ook het geval is. De liefde, weike de beide hoofdpersonen elkander toedragen heeft tengevolge dat beiden een nieuw leven gaan be ginnen. Het meisje verlaat het slechte pad, waarheen men haar gedrongen had en de man zegt het rooversleven vaarwel. De film biedt schitterende staaltjes van cowboy-rijkunst, prachtige natuur-opnamen en uitstekend spel der hoofdrollen. Een amusante film is de Daus- comedie, aardig bedacht en aardig gespeeld, een fi rn die men best twee maal zou willen zien. De ideaal-winkel is een komische film van geheel ander soort, als 't ware een dolle klucht, waar we de vorige meer een fijn blijspelletje zou den kunnen noemen. Voorts waren er mooie opnamen van Enkhuizen en de wekelijksche film- courant. Neerlands Volksleven in de Lente. Zooals uit de in dit no. voorkomende advertentie blijkt, zal Woensdagmiddag in de Witte Bioscoop een kindervoor stelling plaets vinden van bovenge noemde film. Dit ter aanvulling van ons bericht in het Zaterdagno. Waar op deze film op schitterende wijze oude vaderlandache volksgebrui ken, poëtistische brokjes natuurschoon, oude, schilderachtige kleederdrachten zijn vastgelegd, behoeft bet wel geen betoog dat zij een ideale illustratie is bij het onderwijs. Door het zien van deze film zal de liefde voor de kennis van eigen land eD volk bij de kinderen zeker worden aangewakkerd, Naar wij vernemen zullen door be moeiing van Vreemid een 50 tal jeug dige helpsters in de fancy-fair Woens dagnamiddag in de gelegenheid gesteld worden de film Neerlands Volksleven in de Lente bij te wonen. Lid van den Gemeenteraad. De heer M. den Hollander heeft zijn benoeming tot lid van den gemeente raad niet aangenomen. Thans is aan de beurt de heer C. J. Smit Jr., waarna als laatste op de lijst der vrijz. parjij voorkomt dr. J. C. de Ruijter de Wildt. ^Toonkunst Solistenconcert. Een concert van „jonge, niettemin tot optreden ten volle reeds rijpe Kunste naars", zoo Btond boven het programma. Men moet deze laatste zeven woorden eens eenige malen snel achter elkaar probeeren te zeggen. Over het „niette min" zou een Byron, zeker veront waardigd geweest zijn. Doch ter zake. Stond het kunstenaarsschap van de beide solisten van dezen avond mis schien nog niet in wasdom's vollen tooi Is men in aR kunstenaar wel ooit volgroeid? toch bloeiden de bloesems van hun rijke gaven voor ons in schitterende schoonheid op. De zanger Ton, Boskamp, gaf blijk over een fraai, krachtig orgaan te be schikken soms kan een enkele noot nog wat gladder gezongen, klonk iewat stroef, de stem zal zeker nog meer wor den losgezongen. Maar welk een genot schonk ous Boskamp, welk een uit bundigheid vaak in den zang, welk een bezonkenheid vaak io de voordracht. Heel mooi waren de ,/Serenata" van Enrico Rossi, //der Leierman" van Schubert, de liederen van Hugo Wolff en ons verraste de weergave van „De klare dag", een monumentaal lied van Alphons Diepenbroek, den grooten Nederiandschen toonkunstenaar, die dit jaar ontsliep. Alleen moet de zanger zijn houding herzien en niet meer het gekreukte programma klemmen tusschen beide handen. Reeds bij het spelen van de begelei ding der liederen bewees mej. Olga Elias een pianiste te zijn van groot talent. We konden den fijngenuanceer- den aanslag, de zorgvuldigheid waar mede de juiste klankkleur werd aan gebracht, de beheersching van het pedaal en de vingervlugheid bewon deren. In haar solonummers versterkte mej. Elias nog den indruk dat zij is een ras-pianiste, door de uiterst muzi kale reproductie van de Nocturne no. 3 uit de vlammende Liebestriiume van Franz Liszt, de teêre, droomerige Ber ceuse van Chopin, het krachtige ,/Auf- schwung" uit de Fantasiestiicke van Schumann en de Sonatiae in fis van Maurice Ravel. Het was alles voor treffelijk, wij zouden geen aanmerking kunnen maken. Opvallend was menig maal het ragfijie pasragespel en het doen doorklinken der melodie. Wat het werk zelf van den modernen Franschen c.mponist Ravel betreft, wij hebben het ondanks de uitstekende uitvoering, niet kunnen waardeeren. Tevergeefs zochten wij naar de rococco- klankverfijning, de parelmoerige tinten, de klankvondsten, die de piaDc-litera tuur van zijn meester Débussy zoo aan trekkelijk maakt. Wanneer we deze sonatine van Ravel moeten karakteri- seeren, dan zeggen wij veel noten, knap geschreven, weiirg melodie, wei nig muziek. We zijn het geheel eens met onze groote altzangeres freule Repelaar van Driel, dat een terugkeer tot het oude beter is dan een nog verder voortschrijden in deze nieuwe richting. Het vrij talrijke publiek toonde zich zeer voldaan over hetgeen ten gehoore werd gebracht. De Toondagen. Deze week zal men weer eens kun nen genieten van de genoegens die de Stoomcaroussel biedt. De bekende ca- roussel van Peeters is wederom op de Groote Markt gearriveerd. De keurige inrichiing, electrisch verlicht, zal ongetwijfeld, als steeds, een druk bezoek trekken. Een toertje in de „Fiets", daarvan houdt men hier bijzonder veel. Eeo attractie is ook dat de Lieuwsle muziek op het orgel staat. Fijn gebak kan men bekomen in de krasm van den heer H. Koppejan, naast de stoomcaroussel. Heerlijke bo- terwafels, sucadebolien, rozijnrnbollen, patates frites en nog meerdere lekker nijen doen de kenners watertanden en zuilen tal van koopers lokken. Aanrijding. Zaterdagmiddag had de heer Bui tendijk, die per motorrijwiel den 's Heer Hendrikskinderendijk afreed, hel onge- geluk door een motorrijder, die van de tegenovergestelde zijde kwam, te worden aangereden. De heer Buitendijk viel met zijn motor van deu dijk en bekwam ver wondingen aan het hoofd terwijl de motor eenige schade bekwam. Overigens liep het ongeval nog vrij goed af. 't Had erger kunnen zijn. Afscheid van Os. J. B. Netelenbos. Zondagavond heeft ds. J. B, Nete lenbos, die naar Heinkenszand vertrekt, afscheid genomen van zijn vrienden te Middelburg in het gebouw der Vrijz. Hervormden aldaar. Hij sprak een afscheidswoord naar aanleiding van Hebr. 13 8. Hij begon met op te merken, dat hij nu meer dan twee jaar zijn godsdienstige samenkomsten in genoemd locaal leidde en dankte zijn vrienden hartelijk voor hun geestelijken en stoffelijken steun.

Goessche Courant | 1921 | | pagina 2