akêfel Fa.A.S.J. DEKKER, N0.. 138 Dinsdag; 22 November 1921, 108 jaargang. De slinger van ons economisch leven. FEUILLETON. De Fraoscke blauwbaard BUITENLAND. - S* -v\\\ Kinderkleertjes PASTILLES Hcfberg Petrof B!iPhner GoesUtrecht. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten ,Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE i (üHltiVf Uitgave Na»nil. Vennootschap Goesclie Courant H en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENT1ËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110,regels f,2,40 Bewijsnummers 5 cent. Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uor voormiddag. (Slut.) In den laatsten tijd zien wij dat de strijd tegen loonsverlaging op verschil lende punten een aanvang genomen heeft en dat er van weerszijden met verbittering gestreden wordt. Een voor de arbeiders ongunstige factor is daarbij de valuta-kwestie. Oostenrijk en voornamelijk tegen woordig Uuitschland, werken met groote energie en het komt tot lage prijs— noteeringen, ook ai omdat de arbeids tijd grooter en de loonen lager zijn dan bij ons. liet gevolg is natuurlijk, dat Duitschland een zeer zware concurrent wordt. Ieder is tenslotte op zijn eigen voordeel bedacht en als het groote publiek voor een stoel f40 in Hol land en voor denzelfden stoel f 25 in Duitschland betaalt, dan kiest het den Duitschen en dan blijft de Hollandsche industrie met haar stoelen zitten. Dat gaat zoo op elk gebied en het is dezer dagen wel gebleken, dat zelfs de regeering op haar voordeel uit was door een partij drukwerk in Duitsch land te laten maken. En nu kan men wel tegen het pu bliek zeggen „Steunt het Nederlandsch fabrikaat, maar dan zegt het publiek „Laat het Nederlandsch fabrikaat dan even goed en goedkoop als het buiten- landsche zijn". En ten slotte kunnen consument en voortbrenger elkaar wederkeerig ver wijten, dat zij eikaars belangen voorbij zien door elk voor zich zelf de laagste verkoopsprijzen of de hoogste loonen te begeeren. Er is natuurlijk wel een maatregel te nemen waardoor de buitenlaudsche concurrentie geweerd wordt. Nog dezer dagen schreef een inzender in de N. It. Ct. een groot stuk om te betoogen, dat het uit moest zijn met den ongebreidelden invoer van afgewerkte producten voor zoover die in ons eigen land gemaakt kunnen worden eu dat de Arbeid in Neder land in de eerste plaats aan de Neder- landsche onderdanen behoort. De grenzen voor invoer sluiten dus, of den invoer door belastingheffing .even duur als het Nederlandsche fabrikaat maken. Maar natuurlijk zal zich daartegen degene die voor den laagsten prijs zoekt te koopen dat is de consu ment in het algemeen verzetten. Die consumenten zouden dat een struisvogelpolitiek noemen en zij zouden er op wijzen, dat wij zoodoende zeker niet tot normalere omstandigheden terug zullen komen. Er zit om dat laatste te bereiken niets auders op dan dat de slinger den anderen kant weer opgaat. Wij zullen werkelijk over het alge meen, langer, harder en voor minder Zooals onze lezers en lezeressen weten is de „cause célebre" van den Fransehen vrouwenmoordenaar Landru in behandeling genomen en de ver slagen der rechtszittingen vullen kolommen der groote bladen. Wij kunnen in ons blad dergelijke lange verslagen natuurlijk niet opnemen, maar wellicht zal 'men het interes sant vinden iets te hooren van de meening, die de Parijsche correspon dent van de Nieuwe Ro terdamsche Courant zich over den persoon van Landru, naar aanleiding van den gang van het proces, heeft gevormd. Sinds, bijna drie jaar geleden, Landru werd gepakt, zoo schrijft deze, hebben zijn streken pennen en monden in beweging gehouden'alsof het de aldoor uitgestelde première in een schouw burg „van schrik en jool" gold. Dit soort stukken doet opgeld. De Grand Guignol is ermee begonnen, het Theatre des deux masques volgde het voorbeeld. De lach wisselt er met de koude rilling af. Van beile onderging de kittelingen, wie tijdens de instructie volgde, wat Laudru aangerekend werd. Hij was de held van een detective-stuk, eerst jaren loon moeten gaan werken, willen wij niet door buitenlandsche concurrentie tot groote werkloosheid met haar onafzienbare gevolgen in alle takken van nijverheid komen. Op de dezer dagen gehouden ver gadering van het verbond van Ned. Fabrikantenvereenigingen is een motie aangenomen waarin er op wordt ge wezen, dat zeer belangrijke industrie staten niet zullen toetreden tot het verdrag van Washington betreffende den arbeidstijd, dat toetreding nieuwe en zware lasten op de industrie zou leggen, dat de kostprijs zou worden v-rhoogd, de productie mogelijkheid beperkt, dat dus het concurrentie vermogen van Nederland nog verder zou worden verzwakt en de algemeene welvaart met schade zou worden be dreigd. De vergadering sprak daarom als hare meening uit, dat het wetsontwerp waarin wordt voorgesteld aan de Kroon de bevoegdheid voor te behouden tot het ontwerp-verdrag van Washington toe te treden, niet tot wet behoort te worden verheven. Ter toelichting werd daarbij mede gedeeld dat de regeering zonder voor behoud reeds heeft toegegeven, dat bij toetreding tot het verdrag verschillende van de weinig soepele bepalingen onzer Arbeidswet voor nog straffere regelin gen zouden moeten plaats maken. Het is begrijpelijk, dat de fabri kanten deze richting uitgaan, even begrijpelijk als het is, dat de arbeiders hen in tegenovergestelde richting zullen trachten te drijven. Maar ten slotte zullen de arbeiders zich noodgedwongen bij de veranderde omstandigheden moeten aanpassen, zooals de werkgevers daartoe kort ge leden ook waren gedwongen. Den terugging zij het dan met kleiner schommeling van den slin ger in het economisch leven kan niets en niemand tegengaan Na den tijd van prijsstijging en loonsverhooging, zal er een van prijs daling en loonsverlaging noodgedwon gen moeten komen. Zoo schommelend zullen wij gelei delijk tot het punt komen, dat alle krachten elkaar weer in evenwicht houden, het punt waarop de slinger weer in rust is. En eerst dan zal het geheele Ne derlandsche volk weer met tevreden heid van bloei en welvaart kunnen spreken. T. OP REIS. De Engelsche troonopvolger, de prins van Wales, heeft zijn intocht gedaan in Britscb Indië, in de stad Bombay, maar ofschoon hij bij zijn vertrek uit Engeland een aantal zwarte katten mee aan boord nam, die hem geluk moesten aanbrengen, zijn toch in de stad tegelijkertijd dat dejoyeuse entrée onvindbaar gebleven, sluipend van de eene naamsvermomming in de andere, te kens wisselend van woonplaats, voorgewende betiekking en... verloc fde, de gentleman-moordenaar, bekorend met ve zorgden baard, kiesche oplet tendheden en de teedere minnebrieven. Geest leek hij te hebben, snedige zetten wonnen hem de sympathie, althans de genoeglijke toegevendheid. Z<5<5 monsterachtig waren de misda den, hem ten laste gelegd, zoo polsier- lijk en lugnber de omstandigheden waarin hij die met stipte nauwgezetheid eens bureaucraten volvoerde, zoo tragi- comisch het lot der trouwlustigen, die kwamen toegezwermd, zoodra die j schooier maar den lijmstok van een huwelijksadvertentietje buitenzette (men weet wel, zoo'a onleesbaar mootje van twee regels spichtige lettenjes, verloren in een volle bladzij van allemaal on- I noozele aankondigingen, beeld van giftige verbetenbeden en gulzige ver langens om toch nog iets van 't leven te willen maken) zóó onmenschelijk, zóó buiten het leveD, was dit alleB dat het toetsenbord van het volksgevoel daarop niet reagterde. De rosse damp van het blauwbaard- verhaal trok er omheen, door een gril in dezen, onzen nnchteren tijd, in dit land tot nieuw leven gewekt. Een man, tot zoo kunstige gedaanteverwisselingen in staat, die al dit wisselende in aan passingsvermogen zóó veel jaren weet y%. zullen zacht, vlekkeloos en sneeuwwit blijven als U LUX gebruikt. U kuni een overvloedig zachi zeepsop verkrijgen door een weinig LUX in warm water op te lossen, hetgeen de teerste stoffen wascht zonder wringen. Probeer LUX eens! De kleertjes zullen volstrekt niet krimpen en het zal een genot zijn voor Uw kindje. plaats had en, volgens de Engclsche bladen de menigte, die in grooten ge tale langs den weg geschaard stond, ie geweldige geestdrift ontstak, OU- lusteu uitgebroken, die geleid hebben tot het in vlammen doen opgaan van de producten der Engelsche katoen spinnerijen. Zoo zeer verfoeien de volgelingen van Ghandi zelf geen man van ge weld, doch meer van lijdelijk verzet de Engelsehen, dat duizenden Indiërs tegenwoordig eigen geweven stoffen Donderdag zijn er in Bombay Europeanen gesteenigd. Dat een en ander voorviel tijdens het bezoek van den prins van Wales, terwijl deze n.l. de boodschap van zijn vader overbracht met den wensch, dat met behulp van de nieuwe bevoegdheden, aan het volk verleend, „alle onrust verdwijnen zal in goed geordenden vooruitgang", ver leende aan de relletjes een bij uitstek demonstratief karakter en bewijst wel dat in Indië voot de Eugelschen het getij verandert. Tot nu toe waren bij be zoeken van vorstelijke personen nog nimmer ongeregeldheden voorgevallen. De reizigers naar Washington be ginnen thans pas tot de eenige con clusie te komen, waartoe deze confe rentie komen kon, n.l. deze, dat de vraagstukken, die te bestudeeren zijn, zoo moeilijk en ingewikkeld zijn, dat men er voorloopig niet meegereed kan komen. Het gaat heel ge makkelijk om tegen Japan te zeggen vol te honden ondanks alle waakzaam heid van concierges, beambten en po litiemannen, scheen een wondermenseh. Het wonderlijkste was, dat er geen bewijzen waren en nog niet zijn, hoe hoog ook de toren bezwarende feiten zich boven hem stapelt. Laten we elkaar niet voor den gek honden; Landru heeft het gedaan, daar is geen twijfel aan. Hij zelf beseft, dat niemand daaraan kan twijfelen. Terwijl hij, nooit overmoedig, inder daad vrij van alles wat den traditio- neelen schurk „sympathiek" maakt, met de zorgvuldigheid van een schaker, die de gevolgen van eiken zet in het hoofd heeft, gelijk hij na op alles eeu antwoord heeft, hetgeen dikwijls wil zeggen, dat hij niet antwoordt, die tien vrouwen en den zoon van een hunner naar zjjn landhuis vergezelde retour voor zich zelf, enkele reis voor de ander, nauwkeurig in zijn zakboekje verantwoordze daar afmaakte, moet hij wel eens tegen zichzelf hebben gezegdelke dig kan de laatste van mijn vrijheid zijn. Aan alies dacht hij, iets verwaar loosde hij, het meest v oor de hand liggende, basis der acle van besehul diging, het aanteekenboekje. Ziedaar de lijst vermisten, enkele namen door zichtig verinoffeld, kasboek met inkom sten en uitgavea, van wat ze hem aan spaarduiten inbrachten en wat verder nog te gelde kon gemaakt. Landru is De handen van China afMaar als men dan zelf ook zijn lange vingers heeft uitgestoken, dient men deze eerst zelf terug te trekken. Engeland nu, durft n et ronduit „neen" te zeggen, maar schijnt evenmin lust Ie gevoelen zijn grijphanden door een verdrag te laten binden. Het is ermee zooals H. G. Wells alweer geestig opmerkt in de Daily Mail „Het is niet voldoende om Japan te waarschuwen, dat het uit China weg moet of te zeggen „de open deur" voor China. De „open denr" is voldoende voor de ventilatie van dat groote vertrekmaar het is eveneens noodzakelijk de belemmeringen er binnen weg te ruimen. Die tielem meringen zijn niet hoofdzakelijk Frisch, aangenaam en buitengewoon weldadig bij Hoest, Heeschheid en Keelpijn zijn een secuur mannetje, die op de kleintjes let. Weliswaar hebben die bij elkaar nog geen groote gemaakt Hij toch hoort ook in zoover in het Theatre des deux masques thuis, dat bij zoowel het masker van den oplich ter droeg, die kleinen luyden geld uit den zak trommelde, als dat van den „interessanlen" ontgoochelde, door den oorlog gehavend, die den levensavond stil met een ziel-gezellin wenscht te slijten. Beide rollen speelde hij met dezelfde pietepeuterige uitgestrekenheid. Die „bruiden" waren niet rijk, hun spaar potten bevatten acht tot tien duizend frank. De meubels, die ze bezaten waren evenals de dames zelf de eerste frischheid kwijt. Landru immers wist wat hij deed, ze moesten op leeftijd zijn, dan ving hij ze des te makkelijker in zijn net. Het leek hun de laatste kans en Landru spiegelde hun gouden bergen van het buitenleven voor. Hoe is het mogelijk vraagt men zich ai, dat d'ezelfde man, het tegendeel van een bloeddorstige, voor zoo betrek kelijk gering voordeel elf menschen koelbloedig -,ou hebben vermoord Het antwoord moet stellig luiden deze man mist de groote moreele rem, zeg maargeweten. Gewetenlooze menschen zijn er meereen volslagen afwezigheid van alles, wat naar eenig moreel of ander gevoel zweemt, is wat zeldzaams. Deze man is geen mensch. Colette zag 9e instrumenten met r-ou'mvis Men gelieve onzen catalogus te vragen. Japanse!». Vijf groote mogendheden zitteD ter conferentie aan een groene tafel in den vorm van een hoefijzer en vier kleinere mogendheden zitten aan een rechte tafel, welke geplaatst is als het sluitstuk aan een hoefijzer magneet, Naar ik verneem, zullen die mogendheden mogen zeggen „Sjan- toeng", maar niet „Tibet", noch „Tonkin", noch „Oost-China", noch zelfs „een of anderen spoorweg". Ik (Wells) betwijfel of hetzij Balfour, hetzij Briand zich zal vcstouten, deze verboden woorden uit te spreken. Maar de onverantwoordelijke journalist msg ze neerschrijven Indien er werkelijk een eind wil komen aan den oorlog en indien men werkelijke ontwapening wil, dan moet China worden overge laten aan vrije zelfbeschikking door China zelf, en dit zou eon onbaat zuchtig voorschrift van aLe groote mogendheden moeten wezen. Het zal voor de Ver. Staten en Italië ge makkelijk zijn, zich daarin Ie schikken; doch het zal inderdaad een moeilijk offer wezen voor de beide oude voor gangers in de verbrokkeling van China: Engeland en Frankrijk, Lang geleden hebben die in het Oosten eenige heel slechte gewoonten opgedaan. En het is thans een lijd, dat zulke slechte gewoonten heel snel tot een ramp leiden. De werkelijke proefsteen voor het gehade van de conferentie zal ge komen zijn, zoodra er een quaestie cp de proppen kumt, waarbij het onver mijdelijk is, dat instemming of tegen spraak moet worden gegeven betreffende het beginsel an„teruggeven en verder afblijven van China". Ook over de vlooi ver mindering is nog geen overeenstemming gekregen. Het voorstel van Engeland dat in den oorlog een panieke scbrik voor de Duitsche duikbooten gekregen heeft om deze af te schaffen schijnt men niet te willen overnemen, omdat sommige naties nog goed van dit artikel zijn voorzien en de kwaliteit van hun voor» rasd uitstekend is. Men spreekt zelfs van geheime afmetingen. Engeland heeft nu om zijn goeden wil te toonen het werk aan de nienwe liuieschepen geschoist, in afwachting van het resultaat der conferentie van Washington. zijn oog als dat van eeu vogel. Inder daad lijkt liet een scherf zwart glas in het sinistere hoofd. Niets heeft hem tijdeus de terechtzittingen een oogenblik van zijn stuk kunnen brengen. Deze man heeft geen inhoud. Wie hem te Versailles hoort en ziet is daarvan onmiddel'ijk overtuigd. Hij neemt met weerzin de pen op om over hem te schrijven. Voor den psychiater moge de beklaagde wellioht eenige waarde hebben, de leek, wien het o n begrip en zielsdoorgronding te doen is, heeft met hem afger-kend. Hij stelt de geniepige manier, waarop Landu blijkbaar zijn slacht ffe»8, hetzij het menschen dan wel die tl' ie honde i en een kat gold, wurgde, gelijk met de preciesheid, waarmee hij in dat aaD- teekeuboekje reken-ollap »fl i van wat hij na gemoord te hebben op de slachiofter8 vond en wat onder andere een regenscherm opbracht. Deze b >ek-houdersaauwkeurigbeid, die hem in stiat ste.de, al die moorden te plegen zonder tegen de lamp te loopen, ja, gedmende den oorlog vier jaar lang onder water te blijven, werd de kuil, waarin hij is gevallen. Zal hij er nog uit krabbelen De kans is uiterst gering. Aan Lan Iru noch zijn advocaat de Moro Giafferri zal het liggen.

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1