N° 136 Donderdag VS November 1921, 10$ jaargang. abonnement BUITENLAND. Gejaseateraad van Goes. Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: JMaaudag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE B COURANT Uitgave Nacml. Vennootschap Goesclie Courant ®ls8|Siï9 en Kleeuwans Ross' Drunker*- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTLËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 1lOjregels f,2,40 Bewijsnummers 5 cent. Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 nnr voormiddag. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. Uit de verslagen over den openings dag van de conferentie te Washington blijkt meer en meer dat deze bijeen komst het onuitgesproken doel heeft, een nieuwen oorlog te voorkomen en wel een oorlog tussehen Amerika on Japan, die oneenigheid hebben over de oplossing der Stille Zuidzeekwestie. Van Amerikaansche zijde is de opzet der eonfeientie eenvoudigweg geniaal. Men komt met een verrassend voorstel inzake vermindering der vlootsterkte voor Amerika, Japan en Engeland, een voorstel dat zoo goed geheim gehouden was dat het zelfs den Engelschen ad miraal volkomen verraste. De vergade ring zit een oogenblik verstomd over dit voorstel, dat de eerste schrede be- teekent op een pad, dat nog geen enkele mogendheid heeft durven betre den. Dan barst een luid gejuich los. Ons treft echter bijzonder een zin netje, dat wij lazen in een verslag der N. r. Ct. en dat luidt als volgt „Het wekte in de vergadering dan ook sensatie toen Hughes bij de formulee ring van z(jn ontwapeningsvoorstel verklaarde dat dit vooilooplg slechts van theoretische beteckenis was, om dat de toepassing pas mogelijk zou worden, wanneer het gevaar voorbij zon zijn. Dit zinnetje loopt gevaar verloren te raken in de algemeene teekenen van instemming met Hughes' voorstel en toch beteekent het niets meer of minder dan dat, zoolang Amerika zijn zin niet heeft gekregen in het Stille Zuidzee- vraagstuk, er niets komt van de mooie plannen tot ontwapening. De ontwape ning. de vredesduif, is het lokmiddel om Amerika's zin door te drijven zoo als ook ten opzichte van Duitschland dit middel gebruikt is, zooals Wells in h°t artikel, dat we in ons vorig over zicht aanhaalden, nog eens heeft ge memoreerd. Amerika heeft een voorsprong op Japan. Het ontwapeningsvoorstel moet er doorten koste van Japan. Amerika is nu persona grata. Dit blijkt wel uit hetgeen de Engel- sche bladen schrijven over de voorstellen- Hughes. De Daily Telegraph zegt„Er spreekt zulk een magnifiek ideaal uit, dat zij daardoor nog grooter geestdrift zal wekken onder degenen die vurig ver langen dat de wereld hare voeten op het echte pad des vredes zal zetten'. De Daily News „Met een enkel gebaar heeft Amerika het geheele aan gezicht van de internationale kwesties gewijzigd'. De Westminster Gazette schrijft: „De conferentie is haar werk op zeer veel belovende wijze begonnen. De meest ambitieuse plannen zijn dikwijls het gemakkelijkst te verwezenlijken." De Times: „De conferentie heeft vele moeilijkheden voor den boeg, maar zelden, zoo ooit, heeft zulk een lichaam hare eerste zitting onder zoo geluk kige auspiciën gehouden. Het kan de de moeilijkheden met vast geloof te gemoet treden.» De artikelen der Fransche bladen ademen denzelfden geest. Volgens de Avenir zal de openbare meening in Frankrijk zonder voorbe houd de houding van Hughes goed keuren, die onmiddellijk het vraagstuk der ontwapening ter zee ter sprake gebracht heeft en er de oplossing bij gedaan. Eindelijk eens een staatsman, die zich niet verplicht acht het bij de inleiding te laten en die van meening is, dat het beste middel om een eerlijke partij te spelen is, haar te spelen met opengelegde kaarten. Hughes heeft het bij hel rechte eind. De Petit Parisien meent, dat het voorstel, dat de AmerikaaDsche regee ring plechtig te Washington heeft gedaan, de schoonste krans is voor alle helden, die in den grooten oorlog zijn gesneuveld. De Japansche admiraal Kato heeft in een toespraak tot de journalisten gezegd het Amerikaansche voorstel in beginsel aannemelijk te achten (ook Engeland gaat er .principieel mee accoord, doch het zal eenige wijzigin gen voorstellen) en gezegd „dat Japan niet begeerde te wedijveren met de zeemogendheden Amerika en Engeland Japan had alleen voor defensieve doel einden oorlogsschepen gebouwd. Nu deze vrees is weggenomen, is dat over bodig. Ook Amerika had niets te vreezen, daar de afstand van Japan groot is en de rijkdommen de gtoot- heid van de hulpbronnen van Amerika oppermachtig zijn Een overeenstem ming kon nu uiet uitblijven.» Dit klinkt wel optimistisch, maar men moet niet vergeten dat de toe passing van de ontwapening pas moge lijk wordt wauneer het gevaar, „het gele gevaar", voorbij is. Of Japan Amerika's voorstellen ter oplossing van de hangende Stille Zuid- zee-kwesties ook in principe zal aan vaarden, moet nog worden afgewacht, in de commissie begint hierover het diplomatieke spelMaar zoolang dit niet is geschied, komt er van de ont wapening niets. Dinsdagavond vergaderde de gemeen teraad onder leiding van burgemeester Hajenius, die de vergadering ep de gebruikelijke wijze opende. Alle leden waren aanwezig, één vacature. Notulen. De notulen der vergadering van 22 September 1921 werden onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen.; De voorzitter deelde mede dat tot leden der bioscoopcommissie zijn be noemd de heeren J. W. VieniDgs (voorz.), E. C. Wierts van Coehooru (seerA, dr. L. Smit en de heer Chr. Berger, welke heeren hun benoeming hebben aangenomen, Instede van den heer W. 't Hooft, hoofd eeuer Chr. school, welke heeft bedankt, is aange zocht mr. Ph. R, Hugenholz, waarvan spreker goede hoop heeft, dat hij zijn benoeming zal aaDEemen. De kosten voor een spiegel op den hoek van de Klokstraat beloopen in totaal f 110. Het is niet zoo gemakkelijk aldaar een spiegel aan te brengen, gewoonlijk heeft men daarvoor wat meer ruimte. In het laatste nummer van de Kam pioen, werd ten aanzien van verkeers spiegels gevraagd, of de Alg. Ned, Wieier Bond deze zou bekostigen. Een spiegel te Rotterdam, welke tame lijk hoog hangt, voldoet wel. Op de vraag werd geantwoord dat plaatsing der spiegels voor gemeenterekening beter werd geacht in velband met het toezicht op het stufgooien door de jeugd. B. en W. zullen het plaatsen van een spiegel nog eens overwegen. In velband met een vraag van den heer Constandee over vliegende win kels, zegt de voorzitter dat hierover naar Utrecht is geschreven. Geant woord werd, dat aldaar geen bijzondere maatregelen tegen vliegende winkels worden genomen. Nauwkeurig wordt nagegaan of de personen hij de vlie gende winkels betrokken, ook als forens in de belasting kunnen worden aan geslagen (dit geschiedt hier ter plaatse ook), en als een gemeentelijk gebouw door hen te hnur wordt ge vraagd voor een verkooping wordt dit geweigerd. Andere maatregelen zouden door liet Rijk genomen moeten worden en in dien zin heeft het gemeentebe stuur van Utrecht aan den minister van BinnenlaDdeche zaken bericht. In antwoord op een vraag van den heer Constandse i. z. de marktgelden, merkte de voorzitter op, dat in den gemeenteraad van Middelburg alleen maar is besproken om van de niet- inwoners meer marktgeld te heffen dan van inwoners. Er werd twijfel geopperd of de Kroon zulks zou goedkeuren. Door hel gemeentebestuur te M. werden hier omtrent inlichtingen ingewonnen, maar er kwam van den minister van binn zaken bericht, dat deze zich wenschte te onthouden van het uitspreken van zijn oordeel over een plaatselijke be lasting, zoolang de verordening niet op de bij de gemeentewet voorgeschreven wijze ter kennis van den minister is gebracht. De hevige storm heeft aan alle hui zen, waarvoor de gemeente heeft te zoigen, in meerdere of mindere mate schade aangericht. De directeur van gemeentewerken raamde deze op plm. f 800, echter hebben de afgewaaide takken en boomen f 805 opgebracht, zoodat de schade bedraagt f 500. Afschrijving belasting. Naar aanleiding van het afwijzend advies van de fin. commissie op het verzoek om afschrijving van hosdeu- belasiiog van P. Joosse, merkte de heer de Die op dat de hond op 20 Juli is verongelukt. Adressant kan er toch niets aan doen dat dit niet vóór den eersten Juli is geschied. Spreker meent dat billijkheidshalve de helft moet worden kwijtgescholden. De voorzitter antwoordde dat art. 8 der betreffende verordening bepaalt dat alleen voor honden die vóór 1 Juli niet meer aan den eigenaar behooren, of eerst na dien datum in zijn bezit komen de helft van de belastiag over het belastingjaar, dat loopt van 1 Januari31 December, is verschuld gd. De verordening voorziet niet in de wijze waarop een hond kan worden kwijtgeraakt. De heer de Die merkte op dat in de verordening op den Hoofdelijken Omslag ook wel bepalingen betreffende het overlijden staan. De voorzitter: We hebben hier met de hondenbelasting te doen. De heer de DieBij den Hoofdelijken Omslag heeft u niet met honden te maken. De voorzitter: Gelukkig niet 1 Begrooting Burg. Armbestuur 1922. De heer de Die maakte de opmer king dat de bezoldiging van den voor zitter van het B. A. bedraagt f 400, van den secretaris f 2400 en van den assistent-secretaris f 100. Van de moei der van het Weeshuis is het salaris f 250, van den portier f 200 en van do kinderbewaarster f 250. Van deze laatste categorie achtte spreker de salarissen te gering. Het lijken er wel van vóór den oorlog. De heer v. d. Bout merkte op, dat de bezoldiging rekening houdt met vrij wonen, vrije voediDg, vrij genees heer enz. De heer de Die achtte de bedragen toch te gering. De heer v. d. Bout merkte op dat de portier op f 75 is begonDen. Spr. zal de kwestie aan het Burg. Armbe stuur overbrengen opdat, er nog eens over zal kunnen worden gesproken. De begrooting werd hierna goedge keurd. Aan den heer J. F. van der Leeuw werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid der schattingscommissie als bedoeld bjj artt. 5765 der Wet op de Rijksinkomstenbelasting. In zijn plaats werd benoemd de heer J. A. Flink met 8 stemmen, tegen twee op den heer de Die, éón op den heer Oosterbaan en één op den heer de Looff. Op een vraag van den heer Con standse zeide de voorzitter dat de commissie voorts bestaat uit de heeren D. Dekker, J.Jongepier, en spreker. Eervol ontslag. Aan den heer P. van Ilest werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid der schoolcommissie. Electriciteitsvoorziening De heer Stiegervoorzitter der Gas- Commissie, deelde mede, dat op de Maandagavond gehouden vergadering dier commissie op voorstel van een der leden, den secretaris, de directeur der gasfabriek een rapport zal uit brengen over de gevolgen van even- tueele electriciteitsvoorziening voor den gasfabriek. De voorzitter merkte op dat de directeur der gasfabriek nog geen inzage van het concept-contract heeft gehad. De heer Stieger antwoordde dat het de bedoeling is dat alle inlichtingen aan dezen verstrekt zullen worden. De voorzitter wees er op dat er tal van voorbeelden zijn dat gas naast electrieiteit bestaat. In groote lijnen is het concept- contract zóó, dat geleverd wordt een hoeveelheid electrieiteit aan de gemeeDte Goes, die de gemeente zelf zat moeten distribueeren. Alle inlichtingen die noodzakelijk zijn, zullen aan het Elec- trificatie-bureau der Ver. van Ned. Gemeenten gevraagd worden. De heer de Die meende, dat de kosten dan meer dan f 60 zullen be loopen, De voorzitter merkt op dat een be drag van f 60f 100 i3 genoemd. Het concept-contract zal aan de raadsleden ter inzage worden verstrekt. Reorganisatie Belastingstelsel. De voorzitter stelde namens B. en W. voor, dit punt aan te houden tot een volgende vergadering. Het voorstel der heeren de Die en Blaas is Donderdag j.l. ingekomen. B. en W. kunnen er dan prae-advics over uitbrengen en aan de fin. commissie zal het om advies worden toegezonden. De heer de Die merkte op, dat de 100 opcenten op de vermogensbelasting welke B. en W. voorstellen, geheel buiten het voorstel vnu spreker en den heer Blaas staan, die gaan dus door. Hierna ging de vergadering in be sloten zitting over ter behandeling van de punten 12, 13 en 14. Na heropening der openbare verga dering werd het voorstel van B. en W. tot regeling der zekerheidsstelling van den Bnreau-chef van den Keu ringsdienst van Waren z. h. s. aange nomen. Bureauchef Keuringsdienst van Waren. De heer de Die vroeg in welke bladen de oproepings-advertentie had gestaan. De voorzitter antwoordde in de Goesche bladen en in enkele groote bladen, de Nieuwe Rotterdamsche Cou rant en het Handelsblad, waarmede men vele op kantoren werkzaam zijnde personen bereikt. De heer de Die zou gaarne een volgende maal ook een advertentie geplaatst zien in de „Maasbode" en in „Het Volk». Tot Bureauchef werd hierna benoemd de heer A. Haeck, boekhouder der gemeente-gasfabriek te Zevenbergen met 10 stemmen tegen twee op den heer G. van der Zoo de Jong. Adjunct-Directrice Keuringsdienst. Tot adjunct-directrice van den Keu ringsdienst van Waren werd benoemd mej. H. H. de Wolff, gemeente-apo thekeres te Leiden met 9 stemmen tegen drie op den heer W. F. Wout man. Verhuring Soc. V. O. V. Op 7 November heeft de over dracht plaats gehad van de gronden en gebouwen der Sociëteit „Van Onge- nuchten- Vrij", zoodat thans de gemeen te hiervan eigenaresse is. Zoolang de plannen om deze eigendommen dus danig in te richten, dat ze zullen kunnen dienen voor het doel, waartoe ze zijn genaast, n.l. het scheppen van een centrum voor het maatschappelijk verkeer, niet slechts voor Goes, doch ook voor Zuid-Beveland, zoo mogelijk voor geheel Zeeland, nog niet gereed zijn, verdient het naar de meening van B. en W. aanbeveling de exploitatie zooveel mogelijk op den bestaanden voet te doen doorgaan. In verband met bovenstaande, stellen B. en W. den Raad voor te verhuren aan de sociëteit „Van Ongenucht.en Vrij» het sociëteitslokaal en aan den heer C. Sinke de overige lokaliteiten van het gebouw, voor een huursom resp. naar reden van f 600 en f 500, per jaar, voor beiden met een weder- zijdschen opzeggingstermijn van drie maanden. Dit voorstel werd z.h.s. aangenomen. Rondvraag. Bij de Rondvraag bracht de heer de Looff de klacht van eenige schippers over dat om het schip met beer (uit den gemeentelijken beerput) te laden, dezer dagen van 2030 cM. uit de haven is afgelaten, wat voor de scheep vaart zeer hinderlijk was. De voorzitter antwoordde, dat dit inderdaad juist is. Het is Woensdag j.l. geschiedt. Het water is toen 25-40 cM. afgelaten om gemakkelijker te kunnen laden. De Sasmeester had geen bezwaar gemaakt. Op zijn verzoek, de heer de Dreu had hem opgebeld was het schip vóór half acht geladen. Daar het echter dood tij was kwam er geen voldoende water meer in de Haven. Den Sasmeester zal verzocht worden om voortaan bij dood tij geen water meer af te laten. Spreker heeft gevraagd of het niet mogelijk ware geweest den beerput zoo te maken, dat bij hoog water geladen kon worden. Een verandering zou thans te duur zijn. Er zal zorg voor worden gedragen, dat het gebeurde zich niet herhaalt. De heer de Die vroeg, naar aanlei ding van het bezoek van minister Aal- berse, of deze ook oude krotten heeft bekeken en niet alleen nieuwbouw. De voorzitter antwoordde dat de minister alhier van nabij geen krotten heeft gezien. De inspecteur van de Volksgezondheid, jhr. de Graeff heeft de, hoop uitgesproken dat de krotten- boel in de Bocht van Guinea nog eens zou worden opgeruimd. Hoe de minister hierover denkt, weet spreker niet. Aan den minister en de ambtenaren, die hem vergezelden, is bij hun bezoek ten stadhnize een exemplaar overhandigd van het rapport der Raadscommissie over de Woningtoestanden in deze ge meente. Op de vraag of hier nog woningen te kort komen heeft spreker volmondig Er komen geregeld menschen om een woning. Spr. merkte op dat voor velen van hen de woninghuur in bouwplan II te hoog is, zij kunnen geen f 4,60 per week betalen. Spreker gelooft dat er van officieele zijde ook nog een vraag zal komen hoe het hier gesteld is met den woningbouw. De gezondheidscom missie zal hierover inlichtingen inwin nen bij het gemeentebestuur. De heer Vienings uitte namens de Katholieken zijn ontstemming over het feit, dat de voorzitter geen termen heeft kunnen vinden om de opvoering van „Allerzielen" te verbieden. De Katholieken achten zich gegriefd dat in dit stuk hun godsdienst in een eenzijdig daglicht wordt gesteld zonder dat zij in de gelegenheid zijn daar een tegenwicht tegen te geven. De Katholieken hadden kabaal kunnen maken, maar daarvoor zijn zij te orde lievend Zij hadden echter gehoopt in den persoon van den burgemeester iemand te vinden, die factoren zou wegnemen die de onderlinge verdraag zaamheid der burgerij in gevaar breDgen. De voorzitter merkte naar aanlei ding van deze kapitteling op, dat hij zich niet op het standpunt stelt dat, waar de toepassing van art. 188 der Gemeentewet uitsluitend tot de laak van den bnrgemeester behoort, dit hem ontheft van het geven van inlichtingen. Spreker wil gaarne eenige mededeeün- gen doen. Spreker heeft een verzoek van het plaatselijk comité der Kath. Sociale Actie gekregen om „Allerzielen» te te verbieden op grond dat het stuk strijdig is met de godsdienstige over tuiging van een groot deel der inge zetenen. Spreker heeft daarop ge antwoord dat hij aan dit verzoek geen gevolg kon geven, daar art. 188 der gemeentewet hem daartoe geen vrijheid verleende. Spreker moet waken voor de handhaving van de openbare orde en de openbare zedelijkheid. Maar als men nu bij de toepassing van art. 188 ook nog de geloofskwestie gaat stellen wordt het al bijzonder moeilijk. Spr. had niet gedacht dal de heer Vienings een opmerking zou maken. In 1905 heeft spr. ook een Aller- zielen-geschiedenis meegemaakt. In het nummer van 4 Mei 1905 („Allerzielen» was toen door den toen- maligen burgemeester verboden) schreef het kath. orgaan de „Nieuwe Zeeuw- sche Courant" „Volgens hetzelfde artikel 188 is het al of niet verbieden van een tooneel- stuk een zaak welke den burgemeester aangaat. Wanneer nu op dit stuk de burge meester zijn bevoegdheid zou te buiten gaan, is het volstrekt niet aan den Raad noch aan een afzonderlijk ge meenteraadslid hem daarover te kap- pitelen». Spr. meent te hebben gehandeld, zooals hij handelen moest. Voor de openbare orde was hij niet bang. Spr. kan op eigen houtje aan artikel 188 niets toevoegen. Wil men naar de voorstelling van „Allerzielen" niet heengaan, dan gaat men er niet heen. Het wapen, dat art. 188 biedt, moet naar sprekers meening heel voorzichtig worden gehanteerd. Op de wijze waarop spreker dit gedaan heeft hebben meerderen het gedaan. Spr. is in goed gezelschap. De heer van Melle zeide, naar aan leiding van zijn klacht over het slechte gas in een vorige vergadering, dat de directeur van de gasfabriek hem het bewijs had geleverd dat het euvel niet schuilde in het gas, maar in de leiding. Hij heeft nu goed licht. Toch hoort spr. algemeen de klacht over het hooge gasverbruik. Moet dit verhoogd gebruik misschien aan het watergas worden toegeschreven

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1