School en Kerk. Sport. Stadsnieuws. Provincie-Nieuws. van den heer G. J. Heek voor de beste voedster Belgisch Haaskonijn, een bronzen medaille van den heer J. de Kramer, Zaamslag voor den derden prijswinner toom zilver Wyandottes. Ter geruststelling van de inzenders kan worden medegedeeld, dat ook des nachts de tentoonstelling zal worden bewaakt en dat alle kooien zorgvnldig worden geplombeerd, alle kooien, welk- leeg blijven, worden voorzien van een kaart en zal het publiek worden ver zocht wanneer hel een ledige kooi zonder kaart vindt dit direct bekend te maken aan het bestuur. Kortom ai'es zal worden gedaan om de toe vertrouwde waardevolle dieren de beste verzorging te geven. Huisslachtingen en de Vleeschfceuringswet. Het dag. bestuur der Z.L.M. heeft aan Ged. Staten van deze provincie verzocht er bij den Minister op aan te dringen, de wet op de vlee3chkeu- ring voorloopig op te 'schorten, in Terband met de moeilijkheden voor de huisslachting. P. Lindenbergh. Het Zeeuwseh Landb. bid. wijdt eenige hartelijke woorden aan den heer P. Lindenbergh te Wemeldinge, die 18 dezer zijn 70en jaardag herdenkt. Het blad schrijft o.m. „De heer Lindenbergh is een orga nisatieman op en top. Verschillende vereenigingen heeft hij helpen stichten, terwijl hij daarvan steeds een der leidende figuren is gebleven. Noemen we in dit verband de Coop. Boterfabriek „Het Hart" en de Coöp. Landbouwvereeniging (Afdeeling der Z.L.M ie Wemeldinge, de Eerste Ned. Coöp. Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent, de Veilingsvereeniging Zu'dBevelaud en de Eerste Ned. Coöp. Kunsimestfabrifk Ook voor onze Z L.M. is de heer Lindenbergh iemand van beteekenis. Hij heeft wel geen zitting in een der hoogste Bestuurscolleges van dit lichaam doch dit neemt niet weg. dat hij ook hier tot de toonaangevende, inderdaad verkende" leden behoort." Het blad geeft een overzicht van de verschillende commissies der Z.L.M. waarvan de heer Lindenbergh voor- Z'tter is, vermeldt dat hij nog kort geleden is benoemd tot voorzitter de Pachtcommissie van het K.N.L.C. en besluit jmet den wensch dat hij nog lange jaren zal mogen voortwerken aan de verheffiing van den landbouw en den landbouwenden stand. Ned. Hen. Gemeente. 's Heerenhoek Nieuwdorp. Naar de „Z" verneemt is het afscheid van ds J. H. Buinink van de Ned. Herv. Geril alhier, dat op Zondag 20 Nov. was bepaald, wegens huiselijke omstan digheden uitgesteld moeten worden. De bevestiging en intrede van ds. J B. Netelenbos bij de Ned. Herv. Gem. te Heinkenszand is thans defini tief bepaald op Zoudag 27 November. De bevestiging zal geschieden door ds. J H. Gunning te Serooskerke. Chr. Normaalschool Klokkenberg. Tot bestuurslid van de Chr. Nor maalschool op den Klokkenberg te Nijmegen is o.m benoemd ds J. H. C. Kamsteeg te 's Heer Hendrikskinderen. Voetbal. Hét Nederlandsche elftal heeft zich gisteren te Parijs krachtig geweerd en wist het Fransche elftal met 50 de nederlaag te bezorgen. Voor de Zuid. derde klasse had te Middelburg op het gemeentelijk sport terrein de ontmoeting Zelandia Dosko IC plaats met 12 tot uitslag. Te Vlissingen speelde voor de derde klasse. Vlissingen II tegen Walcheren met 06 tol einde. Schaken. Zaterdagavond gaf te Middelburg voor de schaakclub de Rus Aljechin een simultaan seance tegen 31 spelers. Te 8 unr begonnen, viel te 10 uur de eerste tegenstander af. De langste partij duurde tot half twee. Toen had de heer Aljechin twee partijen verloren namelijk tegen den heer C. T. Ruben uit Goes en jongeheer J. Bosman uit Middelburg, 3 partijen waren remise, namelijk tegen dr. Fick uit Bergen op Zoom en de heeren mr. J. Adriaanse en Stroband uit Middelburg. De ove rige 26 partijen werden alle door den heer Aljechin gewonnen. Witte Bioscoop. Ook deze week heeft de Witte Bioscoop een aardig programma. Bij zonder pakkend en spannend is de hoofdfilm „Overwonnen door liefde". In deze film zien we hoe de vrou welijke hoofdrol zich uit een vlieg machine laat vallen op het schip, aan boord waarvan zich haar geliefde bevindt De negerhut van Oom Tom is een der merkwaardigste komische films, die wij ooit zagen, een allerdolste klucht. Voorts zagen we mooie natuurop namen van midden-Afrika, dat een landschapsbeeld biedt, dat wel het tegenovergestelde is van het Zuid- Bevelaudsche en de steeds belangwek wekkende bioscoopkrant, die de merki waardigste wereldgebeurtenissen ver eeuwigt. Een programma dat men moet gaan zien Stukken voor den Gemeenteraad. Ingekmnen stukken. a. Bericht van ontvangst van Ged. Staten van een afschrift der verorde ningen op het geven van lichtbeelden- vertooningen. b. Bericht van goedkeuring door Ged. Staten, voor zooveel noodig, van het raadsbesluit tot regeling van het openbaar lager onderwijs. Afschrijving belastingen. Afschrijving van hondenbelasting verzoekt P. Joosse. (De fin. commissie adviseert afwijzend), teruggaaf van schoolgeld verzocht mevr. de Wed. M. L. van NieuwenhuijzenBoogetd. Wijziging begrootingen. Voorgesteld wordt een wijziging der Begrooting 1921, waardoor het totaal bedrag wordt vermeerderd met f 10.196.17 voorts een wijziging in de begrooting voor het Grondbedrijf voor 1921, waardoor het totaal met f 15.34 wordt verhoogd. Begrooting Burgerlijk Armbestuur. De begrooting 1922 van het Burgerlijk Armbestuur wordt den Raad ter vaststelling en goedkeuring aange boden. Het totaal der geraamde in komsten bedraagt f 96.711.59, even eens dat der uitgaven. Hel batig slot der rekening over 1920 beloopt f 9477,91. (Nadeelig slot 1919 f 1829.18) De huur van landerijen wordt geraamd op f 76.987.45. (De werkelijke pacht over 1921 bedraagt f 65.740.13). Adviezen. De finaneieele Commissie en de Commissie voor het Grondbedrijf kan zich met de voorstellen van B. en W., waarover zij advies hebben uitgebracht, wel vereeutgen. Wat betreft de Electriciteitsvoor- ziening adviseert de Ad. Commissie aan B. en W. de gevraagde machtiging om bij het Eleclrificatie-bureau der Ver. van Ned. Gemeenten al die in lichtingen in te winnen, welke voor een juiste beoordeeling dezer kwestie noodzakelijk zijn, te verleenen, om het g'oote belang dat voor Goes bij deze zaak is betrokken. De Commissie merkt op dat de finaneieele toestand van onze gasfabriek daarbij dient te worden overwogen. Vreemid. Zaterdag had de slotvergadering van „Vreemid" in de Korenbeurs plaats. De voorzitter, de heer P. Oosterbaan, heette de comité-leden welkom en deelde mede, dat de eere-voorzitter, de heer Burgemeester, tot zijn spijt ver hinderd was deze vergadering bij te wonen. De secretaris, de heer Arnoldi, gaf daarna een interessant en onder houdend algemeen verslag, beginnende bij de eerste conferentie tusschen de vereeniging ter bevordering van het Vreemdelingenverkeer, Handelsbelan gen en de Hanze en loopende tot en met den laatsten dag der feestelijk heden. In dit verslag werd nogmaals dank gebracht aan de Comité's voor bet Zangconcours, den betrouwbaar- heidsrit en de Ringrijderij voor de prettige samenwerking en aan de pers voor haar medewerking, wat de publi citeit betreft. Gehuldigd werden de groote verdiensten van den voorzitter en de ijver en werklust van alle Comitéleden, alsmede van bet Dames- Comité en ook van den heer L. Smit, die zich met zijn radio-stand zeer verdienstelijk heeft gemaakt. Spreker eindigt zijn verslag: „Laat de beteekenis van „Vreemid" niet ver loren gaan, maar blijve de samenwer king tusschen de drie vereenigingen bestaan tot heil van Noord- en Zuid. Beveland en onze stad. Lang leve de herinnering aan Vreemid (Applaus). Op voorstel van den heer Rothuizen zal het Dagelijksch Bestuur in dit verslag nog een passage inlasschen, vermeldende de groote verdiensten van den secretaris, den organisator bij uitnemendt eid. Daarna nam de heer Arnoldi het woord, om namens de Comité-leden uiting te geven aan hun groote waar- deering voor den arbeid van den voor zitter en om aan mevrouw en den heer Oosterbaan een klein bewijs van hulde aan te bieden. Een fraai theeservies werd daarop binnengebracht, onder de aanbieding waarvan spreker er den nadruk op legde, dat de kosten hiervan niet uit de Vreemid kas, maar door de leden onderling zijn bestreden. De voorzitter dankt in hartelijke bewoor dingen voor dit huldeblijk, maar legt er allen nadruK op, dat het feest alleen is kunnen slagen door den steun, dien hij van alle Cotnilé-leden en in het bijzonder van den heer Arnoldi onder vond. i&De penningmeester, dhr. T. Faberij de Jonge, deed daarna rekening en verantwoording, waaruit bleek, dat er een batig saldo was van ruim f 2600, waarvan nog enkele kleine nagekomen rekeningen moeten worden voldaan. Ingevolge het vroeger getroffen accoord krijgt „Vreemdelingenverkeer" van dit saldo de helft en de beide midden- standsvereenigingen samen de andere helft. De voorzitter huldigt de accura tesse van den penningmeester, waar zijn kas precies met de boeken klopte. Namens de commissie tot nazien der rekening rapporteert dhr. Bielen. Zij is geheel accoord bevonden. De voorzitter brengt vervolgeus de vraag ter sprakemoet Vreemid af scheid nemeD van het publiek Het Dagelijksch Bestuur geeft in overweging de samenwerking te bestendigen en zou gaarne zien, dat de leden van het Comité in hun organisaties daartoe het voorstel deden. Desgewenscht kunnen die veri eenigingen dan andere afgevaardigden aanwijzen. Vandaar, dat het Dag. Bestuur voorstelt aan V. V. f 1200, en aan de beide andere vereenigingen f 600 uit te keeren. Dan blijft een klein saldo in kas, om daaruit later de kosten in eerste instantie van een nieuw plan te bestrijden. Aldus wordt besloten. Ook vraagt de voorzitter op welke wijze het Comité afscheid zal nemen van het eere-comité, het dames comité, de sub-comité's en van allen, die bij de Vreemid-feesten behulpzaam zijn ge weest. Het Dag. Bestuur stelt voor, deze allen uit te noodigen bij een bioscoop- vooretelling in de bioscoop van dhr. v. Liere, waar dan vertoond zal worden de film„Neerlauds volksleven in de lente", waarin o.m. opnamen van Zuid- Beveland zijn verwerkt. Deze voorstel ling zon dan op Maandag 21 Nov. plaats hebben. Ook dit voorstel oogst algemeene instemming. Nadat de voorzitter nogmaals allen dank had gezegd voor de ondervonden samenwerking, vereenigden allen zich aan een maaitijd, die den heer Verwer alle eer aandeed en waar ook nog menige toespraak werd gehoudeD. Louis Bouwmeester. Blijkens een in dit no. voorkomende advertentie, zal Louis Bouwmeester, voor zijn vertrek naar het buitenl'nd, Woensdag a.s. een afsoheidsvoorstelling geven in „de Prins van Oranje". Onzen grootmeester der tooneelspeel- kuust zal wederom optreden in zijn glansrol Shylock in „De Koopman van Venetië". Velen, die Lonis Bouwmeester on langs in dit stuk zagen optreden, zul len hem zeker voor een tweede maal willen bewonderen en zij, die de voor stelling destijds niet bijwoonden, zorgen natuurlijk ditmaal aanwezig te zijn. Zwitserland. Vanwege de Ned. reisvereeniging (afd. Walcheren) welke bloeiende ver- eeDiging een ledental heeft van 2000, zal Donderdag 24 dezer in de Soc, „V. O. V." een lezing worden ge houden door den heer J, Zietse, over Zwitserland. De lezing wordt opgeluisterd door een 80 fraaie lichtbeelden, die van het land der bergen veel moois te genie ten geven. Waar Zwitser'and ook voor vele Hollandsehe toeristen het doelwit wordt, heeft de belaDgslelling in dit land land zich zeer vergroot. We twijfelen er niet aan of de zaal zal vol zijn, de toegansprijs is laag en het onderwerp aantrekkelijk, ook voor leerlingen der verschillende onderwijs inrichtingen. Blijkens een verslag in de Vlissing- sche Courant heeft de lezing aldaar veel succes gehad. Voor bijzonderheden ve-wijzen wij naar de advertentie in dit no. Hoeilekeiiskerfee. In de Vrijdag gehouden Raadsvergadering waren alle leden tegenwoordig. Mededeeling werd gedaan dat door Ged. St. was goedgekeurd het besluit van het burgerlijk armbestuur dezer gemeente tot het geven van een bijdrage ad. f 100 over 1922 aan de gemeente in de kosten verbonden aan het aanstel len van een wijkverpleegster. Het le suppletoir kohier honden belasting werd opgemaakt tot een bedrag van f 14. Een verordening ter uitvoering van de vleeschkeuringswet werd vastgesteld, eveneens werd opnieuw vastgesteld zulks ingevolge Prov. BI. 101 van 1921 een verordening voor het vervolgondel i wijs. Besloten werd voor den tijd van 2 jaar aan Ged. St. vrijstelling te verzoeken van het geven van onderwijs in de lichamelijke oefeningen, als be doeld in art. 195 tweede lid der wet op het L O. 1920. Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim voor de wijken A. en C. werd benoemd de heer P. J. Verburg en tot lid der commissie van aanslag bedoeld bij art. 57 der wet op de Rijksinkomstenbelasting 1914 de heer C. Chameleau. Door den heer Commissaris der Koningin in deze provincie is tot zetter van 's rijks directe belastingen in de vacature J. D. Elenbaas, vertrokken naar elders, benoemd de heer J. Allemekinders. Scliore. Bij den landbouwer J. Lepoeter alhier is onder het rundvee mond- en klauwzeer uitgebroken. Vanaf 16 November a.s. is het hulppostkantoor alhier in plaats van ten 12 uur 's middags, reeds om half- twaalf open, en in plaats van ten half vier eerst om 4 nur namiddags open gesteld. De uren van openstelling zijn thans van 6,458,45, van 11,301, van 45 en van 78 uur. 'sHeer Abtski rke. Raadsvergade ring op Zaterdag j.l. Afwezig met ken nisgeving dhr. J. Vermue en zonder dhr. J. Nieuwenhuize. Voorzitter de Burgemeester. Van Ged. Staten was ingekomen de goed keuring Motor- en Rijwielwet en de rekening over 1920. Artikel 7 woon- wagenwet wordt ingetrokken. Dhr. W. H. Klos krijgt op zijn verzoek eervol ontslag als gemeente-geneesheer. Dhr. A. Bakels wordt in zijn plaats benoemd met 4 stemmen tegen 1 stem op dhr. K. H. Wouda van Kloetinge, onder nader te geven instructies. Wederom zal ontheffing worden aangevraagd voor lichamelijke oefeningen op school. Bij de rondvraag vraagt dhr. de Roo of de bijdrage zal worden gestoit voor de spoorwegmaatschappij Zuid-Beveland daar men van geen aanvang der werk zaamheden hoort. De voorz. is ook van gevoelen om niet te vlug te betalen. De vergadering gaat over in geheime zitting tot het opmaken van een suppl. kohier H.O. Wlssekerke. Zaterdag j. 1. had de voerman J.. alhier door het schrikken zijDer paarden, het ongeluk de auto, van de „N. V. Auto" alhier in de sloot te rijden, persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, eenige malerieele schade, ooi onder vond de dienst eenige vertraging, Op de vergadering van den Bond van Rijwiel- en Motorhandelaren (B. R. H. H.) te Amsterdam, is o.a. tot be stuurslid gekozen de heer P. den Boer alhier. Kloi tinge. Tot kantoorhouder alhier, is benoemd de heer J. de Koeue brie venbesteller le BreskeDs. Krabbendijke. In het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente alhier zijn herkozen dhr. Th. Lagendijk, Adr. v. 't Leven en Joos Vergouwe. Vrijdag j.l. vergaderde het Be stuur van de afdeeling Oostelijk Zuid- Beveland van het Nederlandsche Roode Kruis, in het Gemeentehuis alhier. Het bleek wederom, dat velen denken, dat met het eindigen van den oorlog, het Roode Kruis zijn reden van bestaan heeft verloren. Niets is toch minder waar dan dit. De vrederiaak van deze organisatie is veel soboouer en groot- scher dan hare oorlogstaak. En zij, die dit beseffen zullen dan ook gaarne medewerken om dit streven te doen slagen. Besloten werd, waarheen gezamenlijke actie met de gemeentebesturen uit Oosielijk Zuid-Beveland niet mogelijk bleek, uit de Afdeelingskas f 50 be schikbaar te stellen voor de steunver lening aan het hongerlijdende Rus sische Kind. (Kinderkeukens). Ook eigen landge- nooten werden niet vergeten. De Helden der Zee zullen f 100 ontvangen, terwijl het sanatorium Zeeland op een jaar- lijksche bijdrage van f 10 zal kunnen rekenen. Wiltielmiliadorii. Gekozen tot diaken der Ned. Herv. gemeente alhier, de heer J. Schipper, en tot ouderling de heer A. van Gilst, die beiden hun benoe ming aannamen. Colijnsplaat. Bij de Zaterdagavond gehouden verkiezing van 5 leden in het kiescollege der Ned. Herv. ge meente alhier, zijn herkozen de heeren W. Potappel, Marcus de Regt Jz. W. Adriaanse, J. Schippers en S. v d. PeijjJ. In de Vrijdagnamiddag gehouden vergadering van den Gemeenteraad waren alle leden tegenwoordig. Door Gedeputeerde Staten was de verorde ning regelende het schoolgeld', niet goedgekeurd, waarom door B. en W.. werd voorgesteld daarin eenige wijzi gingen aan te brengen, waartoe besloten werd. De regeling is nu als volgt voor een inkomen van f 800f1600 f 2,60 van f L600—f 2500 f 5,20 van f 2500—f 4000 f 7,80 van f4000—f 7000 f 10,40; van f 7000— f 10ÖO0 f 13; van f 10000—f 15000 f 15,60 en boven f 15000 f 18,20 alles voor 1 kind. De in de vorige vergadering vastgestelde reducties voor meerdere kinderen uit een gezin bleven bestaan. Voor 't vervolgonderwijs werd 't schoolgeld bepaald op de helft van dat voor 't dagschoolonderwijs. De verordening regelende 't vervolg onderwijs werd opnieuw vastgesteld, daar jongens en meisjes nu terzelfder tijd dit onderwijs genieten. Van dhr. Ph. C. Engelvaart was een aanvrage ingekomen om ontslag als lid der commissie 7an toezicht op het lager onderwijs, wegens aanstaand vertrek uit de gemeente. Dit ontslag was ver leend. Verder waren ingekomen van dhr. Ph. C. Engelvaart eD ook van de erven J. L. Stols, verzoeken om ont heffing van hoofdelijken omslag, die verleend werden resp. voor 5 en 6 maanden. In de politie-verordening werd vervol gens eenige wijziging aangebracht, waar door aan B. en W. toestemming werd verleend in bepaalde gevallen voor zekere gedeelten van 't dorp ontheffing te verleenen van 't verbod om straten te schuren enz. Ierseke. Het bestuur der ver. tot bevordering der Zeeuwsche Oestercul tuur heeft een adres tot de Koningin gericht, waarin wordt aangedrongen om van de regeering ten spoedigste te verkrijgen een regeling, die afdoende is, in den noodtoestand, waarin zich oestercultuur en handel thans nog steeds bevinden. In de memorie vin toelichting wordt o.m. opgemerkt dat de coöperatie Cokzo eenige 'leden van zich heeft gestooten, welke nu geen oesters meer mogen leveren terwijl zij toch de volle pacht aan den staat moeten betalen. Naar de ineeDing van adressanten heeft men bij de Cokzo feitelijk te doen met een semi-overheidsbedrijf, dat van den Staat groote faciliteiten geniet en zonder een zuivere kostprijsberekening zaken doet. Een en ander wordt zeer onbillijk en schadelijk voor het parti culier bedrijf geacht. Vlissingen. Daar B. en W. van oordeel zijn, dat het niet gewenscht is, den druk op de lagere inkomens nog zwaarder te maken, stellen zijjaan den gemeenteraad voor niet over te gaan tot de heffing van 100 opcenten op de hoofdsom der rijks-inkomstenbelasting plus een plaatselijke inkomstenbelasting zonder progressie. De vereeniging der vier Noord-Bev. Gemeenten. Door de commissie bedoeld in art" 131 der Gemeentewet te Colijnsplaat is aan Ged. Slaten van Zeeland ver zocht het wetsontwerp i.z. de veree niging der vier Noord-Bevelandscbe gemeenten terug te nemen. De commissie merkt op dat er iets krenkends in ligt voor drie gemeenten waar aan één gemeente alles wordt opgedragen. Voorts dat het wetsontwerp [geheel ingaat tegen het historisch gewordene. Dat wordt vooTal gevoeld te Colijns plaat, de oudste gemeenle van Noord- Beveland. Deze gemeente toch is Dadat- Noord-Bevelaud van 1530 tot 1596 een prooi der golven was geweest, het eerst weer uit den schoot der watereD opgerezeo. Bu in die vier eeuwen heeft ze hare zelfstandigheid weten te handhaven. Verder is het ontwerp geheel in strijd met het in onzen tijd zoo hoog geroemde zePbesehikkingsrecht. Het zou zijn een onnatuurlijke samenvoe ging vau ht ter gene elementen. In dit verband wijst de commissie er op dat de bevolking van Zeeuwsch- Vlaanderen zich verzet tegen de annexatiepegingen der Belgen. Naar het oordeel der Commissie uit Gedeputeerde Staten zelf, is die samen voeging ongewenscht met het oog hierop, dat er geen gemeente is die een gewenschte centrale ligging heeft en de afstanden veel te ver 2ijo, zoo als ook bij schrijven van 14 October 1920 wordt te kennen gegeven luidende „De eenigszins voor de hand lig gende meenÏDg dat gaat men tot samenvoeging over, het geheele eiland een gemeente zou kunnen worden, heeft bij nadere beschouwing geen ingang gevonden, geen der dorpen heeft de min of meer centrale liggirg, die dan vereischt zon zijn om er het gemeentebestuur te vestigen, ook Wis- sekerke niet, dat niet minder dan 9 K.M. van Colijnsplaat en 14 K.M. van Kats verwijderd is." De commissie Colijnsplaat is van

Goessche Courant | 1921 | | pagina 2