meed RA.S.J. DEKKER, N°„ 135, Dinsdag 15 November 1921. 108 jaargang, BUITENLAND. FEUILLETON. HET DOOQEND ZWIJGEN. Hofberg Petrof Blüthner GoesUtrecht. Binnenland. Staten-Generaal. Landbouw, V eeteelt en Visscherij. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten (Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt[Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Nasml. Vennoot-chup Goeselie Courant COliRMIT ADVERTENT1ËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 1lOjregels fj 2,4-0 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenor tot 13 nar voormiddag. WASHINGTON. Wat de conferentie te Washington die Zaterdag, den dag na den jaardag van den wapenstilstand, door Amerika's president Harding is geopend, voor resultaat zal opleveren, is moeilijk vooruit te zeggen. We gelooven met dat de publieke opinie erg optimistische denkbeelden daaromtrent heeft, noch wat betreft het ontwapeningsvraagstuk, noch wat betreft de Stille Zuidzee- kwesties of liever den strijd tusscheu Amerika en Japan over de suprematie in het verre oosten. Met een kleine variatie op het be kende gezegdeindien gij den vrede wilt, bereidt u ten oorlog, zouden wij willen neerschrijvenindien gij praat over den vrede, denkt gij aan den oorlog. Bergt een vredesconfereutie niet vaak oorlogskiemen in zich Was het niet op de conferentie te Al- geciras, dat Duitschland den indruk kreeg dat een omsingeliugspolitiek tegen de centrale rijken bestond Eu dat het zich sedert dien tot de tanden wapende, een sfeer van samenspanning voelend Wat de conferentie te Washington zou moeten zijn, daarover heeft zich de ook in Holland bekende Engelsche schrijver H. Gl, Wells uitgelaten in de Daily Mail'. Wells is van meening dat het de taak van de conferentie te Washington moet zijn, den „afgrijsclijken vrede van Versailles" te herzien. De zaken die te Versailles waren geregeld waren zóó slecht geregeld, dat er in die regeling een verbetering moest worden gebracht. De vrede van Versailles was geen vrede geweest, maar uitsluitend een Fransche wraak neming. Wells is er bitter over verontwaardigd dat de conferentie te Washington zal bijeenkomen zonder de Duitschers en de Russen. Hij wijst er op dat de Duitschers een volk zijn met groote tradities en een groote literacunr. Het is onmogelijk zoo'n volk te vernietigen en van de kaart te wisschen maar wel is het mogelijk om het economisch en sociaal kapot te slaan. En als Duitsch land geruïneerd is, is het grootste deel van Europa mee geruïneerd De Engelsche propaganda en ook president Wilson, hadden het Duit- sche volk er van dooi drongen, dat het indien het brak met zijn regee ring, een edelmoedige behandeling zon genieten en weer als vriend zou wordeu beschouwd. Welnu constateert Wells de conferentie van Versailles heeft die beloften aan Duitschland gedaan, be handeld als vodjes papier. De Euro- peesche geallieerden hebben nu drie jaar lang het machteloos terneerliggende Duitschland getrapt Gaan zij er mee door dan zullen zij spoedig een lijk trappen. Maar daar dit lijk, door de geografische ligging, even onverbreek- 45 Oorspronkelijke detective-roman door R. J. B. (Slot.) Het was doodstil, ook Tilly was nu wit gewonden, scheen het naderend onheil te voorvoelen, ik zag hoe haar handen trilden en haar oogen schenen nog grooter en donkerder te worden. Mijn hart klopte hevig. Waar had ik vandaag dat kloppen van mijn hart nog eeDS zoo sterk gevoeld f O, ja, op de trap in de Oriëntal-bar. Arthur had Tilly's handen vastge grepen en hield ze stevig omklemd, als wilde hij zijn kalmte op haar overbrengen, hij zag haar strak in 't gelaat. „Wij hebben inderdaad ees kleine comedie op touw gezet, Tilly", zoo begon hij, „maar we hebben dat gedaan voor jou, omdat wij zoo heel veel van je houden. Wij moesten vandaag den geheelen dag werken, alweer in jou belang. Je zult dit alles wel heel raadselachtig vinden, Tilly, maar we kunnen je niets verder zeggen en je moet ons ook nooit naar een nadere explicatie vragen." 9e instrumenten met reputatie Men gelieve onzen catalogus te vragen. baar vastzit met hen zelf, als fle Si ameesche tweelingen onscheidbaar waren, zullen zij met lnin slachtoffer saam verrotten. De afwezigheid van Rusland op de conferentie te Washington is een nog erger verkeerdheid. Het snelle offen sief ven de Russen in 1914 had Parjs en het kleine Britsclie leger gered. De schuld van dankbaarheid die Engeland en Frankrijk aan „Ruslands onbekenden soldaat" hebben is onbe rekenbaar groot. Indien Rusland er niet was geweest zou Duitschland waarschijn lijk in 1916 den oorlog volkomen heb ben gewonnen. Zeker, ook Wells erkent, dat het Russische bewind niet deugtmaar hij meent, dat het juist de bemoeizucht is geweest van de entente, die door het steunen van Roltsjak, Denikiu, Wran- gel e.d., het nationaal voelende, groote en machtige Russische volk, zich om de huidige regeering heeft doen scharen. Was de inmenging der buitenlanders uitgebleven, dan zou het Russische volk thans al lang orde op zijn zaken hebben gesteld. Vermoedelijk zal de conferentie niet zijn, wat Wells wil, al is het be gin niet tegengevallen. Nadat President Harding de confe rentie het resultaat van het geweten der twintigste eeuwsehe beschaving had genoemd en idealistisch had ge sproken van een bespreking van ver tegenwoordigers uit alle deelen der wereld om de betere eig- nschappen der menschheid toe te passen, kwam de Amerikaansche staatssecretaris, voor zitter der conferentie, Hughes, met practischc ontwapeningsvoorstellen, welke helaas alleen nog maar betrek' king hebben op de Amerikuanscbe, de Japansche en de En elsche marine- Te dien aanzien deed Hughes de volgende concrete voorstellen Amerika heeft op het oogenblik ont worpen 10 pantserschepen en 5 groote kruisers en op stapel staan 15 andere groote schepen, d w.z- 30 eenheden bij elkaar, tesamen 845.740 ton groot. Zij stelt voor onmiddellijk deze plannen te schrappen en den bouw dezer schepen te staken. Engeland zal moeten afzien van het in dienst stellen van 18 oorlogsschepen van samen 580.000 ton en Japan zou 17 schepen van samen 450.000 ton moeten schrappen. De drie landen zouden dan samen van 34 schetsen met een inlnmd van 1.878.048 ton afzien. Dit voorste] dat o.a. gebaseerd is op de volgende beginselen ïe Alle groote schepen van de vlootprogramma's, hetzij voor dadelijk of voor later ont worpen, worden opgegeven2e men zal geraken tot verdere beperking door een aantal oudere schepen te schrappen, werd met applaus begroet. Nadat twee commissies benoemd waren, een van de vijf groote mogendheden ter bestu deering van de beperking der bewape ning en een van alle negen mogend heden ter bestudeering van de vraag stukken van den stillen oceaan heeft de Fransche minister-president Briand een luid toegejuichte rede gehouden, waarin hij zeide dat Frankrijk bet meest bereid is te roepenDe wapens neerTe roepen wel, maar te doen ook 1 Zij keek hem aan met den blik als van een gewond dier, zij trachtte haar handen te bevrijden uit Arthurs greep maar hij liet ze niet los. „Zeg het nu maar. zeg het nu maar...." klaagde ze als een kind. „Ik moet je nu iets heel droevigs vertellen", sprak Arthur. „Is liet Harold Harold... Zelf moord gilde ze opeens, in haar oogen blonk een krankzinnige glans. Ze vloog overeind. Ook Arthur rees op. Ze stonden borst tegen borst en oog in oog, terwijl hij steeds door haar handen omkneld hield. „Neen," antwoordde Arthur en nooit hoorde ik een woo:d met zulk een kracht van overtuiging uitspreken. „Neen, het was geen zelfmoord. Ik geef je de plechtige verzekering dat het geen zelfmoord was. Harold is vanmorgen vermoord gevonden in het Victoriapark. Het was moord want de revolver is niet gevonden." Tilly leunde achterover in haar stoel, de oogen gesloten. Ik knielde naast haar neer, sloeg mijn armen om haar heen en drukte mijn hoofd in haar schoot. Arthur had het gevaar van krank zinnigheid dat Tilly had bedreigd wan neer zij haar geheim voor de oorzaak bad gehouden vaD Harold's dood, afgewend. Kon ik haar troosten Arthur kwam aandragen met een glas water, waarin hij een scheut wijn Bezuiniging op de Naar V. D. van de meest betrouw bare zijde veineemt, is de regeering van plan van de rijkskrankzinnigeDgestichten te Eindhoven, Grave en Medemblik tenmins e één (Grave of Medemblik), zoo mogelijk twee, op te heffen. Voorloopig zal het nieuwe rijksge sticht bij Eindhoven alle rijkspatiënten niet kunnen bevatten. Door sluitiDg van andere gestichten zal een zeer aanzienlijke bezuioiging op de exploi tatie van de verpleging kunnen worden verkregen. Een jubileum, Mgr. dr. W. H. Nolens, voorzitter van de katholieke fractie in de Tweede Kamer, herdacht Zondag den dag, waarop hij 25 jaren geleden voor het eerst zijn intrede in de Kamer deed Tegen den oorlog. EeD 60—tat predikanten, artsen, ju risten, ingenieurs, leeraren en leeraressen, oud-leden van den Vrijzinnig-Christe lijken Studenten-Bond, hebben een verklaring opgesteld waarin zij hun instemming betuigen met den wensch van prof. Van Vollenboven, neergelegd in zijn Gids-artikel Ontwapening van October j.l., dat de volksvertegen woordiging in de Grondwet een artikel opneemt, van deze strekking „Hel Nederlandsche volk verklaart geen oorlog". N. V. Gebouw voor De directie der N. V. Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen (dir. G. H. Koopman) te Ams'erdam verzoekt ons mede te deelen, dat zoo lang het aan de De Lairessestraat te verrijzen opera gebouw nog niet tot werkelijkheid is had geschonken. Eerst wilde ze niet drinken, ik wist haar tenslotte over te halen. Haar tanden klikkerden tegen het glas. Het zenuwachtig gehuil van lady Wasteword drong tot mij door, ze was zeker tot bewustzijn gekomen, na een flauwte te hebben gehad. Arthur vloog de kamer uit, bang dat het Tilly zou hinderen. Later bracht hij iu ziju auto lady Wasteword naar huis. Dien nacht en de geheele volgende week bleef Tilly bij ons, toen was ze in staat terug te gaan naar haar tante en haar vroeger leven weer op te nemen Ik verzorgde en vertroetelde haar die week zoo goed ik kon, ik hield al veel van haar maar sinds dien tijd was ze als een zuster voor me. Besluit. Twee maanden later trouwden Arthur en ik eu maakten onze huwelijksreis naar Italië. Ik behoef u niet te zeggen dat het een heerlijke tijd was. Daarna hebben wij een tijdlang geresideerd op Arthur's goederen in Schotlandhij heeft daar een heerlijk landhuis en hij vervult zijn plichten als slotvoogd en als grootgrondbezitter voortreffelijk Zijn onderhoorigeu mogen hem allen graag lijden, wat wel een bijzonderheid is in den tegenwoordigen tijd nu de ontevredenheid de eerste menschelijke karaktertrek schijnt geworden te zijn Maar men zal Arthur nooit kunnen Het eenvoudigst eu aangenaamst ver zacht en voorkomt men verkoudheid in de luchtpijp door het gebruik geworden, de houders van obligaties in de premie-obligatie-leening derN. V., lid 7 December a.s., dus na den laat- sten tiekkingsdag, hunne obligaties zul len kannen inwisselen tegen plaatsbe wijzen voor de Opera, dewelke in het Theater Carré door de N. V. Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen wordt geëxploiteerd. Voorstel tot solidariteitsstaking. Het bestuur van het N. A. S. heett aan de besturen van het Algemeen Nederl. Vakverbond, het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie, het Christe lijk Natiouaal Vakverbond en het Ne derl. Verbond van Vakverenigingen voorgesteld dat de vakcentralen zullen besluiten tot aanwending van de strijd middelen solidariteitsstaking en de besmetverklaring, mede ter ondersteu ning van de staking van de metaalar beiders. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 11 Nov. in Nederland uitgesproken 53 faillissementen tegen 28 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 11 Nov, 1921 1826 faillissementen tegenover 1176 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. EERSTE KAMER. In de vergadering van Donderdag werd aaugenomen een voorstel tot wijzi ging van het reglement van orde. Daarna werden eenige wetsontwerpen aangenomen, waarbij dat tot wijziging van de rijksuitkeering aan de gemeenten, TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer heeft Donderdag, zooals wij reeds meldden, met 59 stem men tegen 31 aangenomen het Regee ringsvoorstel om het inkomen der Kroon in de Grondwet vast te stellen op 1.200.000 gulden. Tegen hebbsn gestemd de revolutionai ren, socialisten, vrijz-democraten en de heeren v. d. Laar (chr. soc.), Bijleveld aanhalen als voorbeeld van den grond eigenaar die zijn boeren uitzuigt. Men zou op geen enkele hoeve van hem kwaad moeten spreken, de boeren zouden zeker tot handtastelijkheden overgaan. Tilly heeft een maand bij ons ge logeerd om weer beelemaal op te knappen, want ze zag er slecht uit toen wij van onze huwelijksreis te Londen terugkeerden en er twee dagen bleven om iedereen goedendag te zeggen. Natuurlijk heeft tante Jane ook bij ons gelogeerd en Arihur heeft haar toen op allerlei manieren bedorven zoodat ik bijna jaloersch zou zijn ge worden. We zijn nu twee jaar getrouwd en hebben nog geen kinderen, alhoewel we er erg naar verlangen. De vorige week kreeg ik een brief van tante, waarin ze me schreef dat een der officieren van de Horse Guards veel werk maakt van Tilly. Ze heeft nog niet kunnen besluiten hem het jawoord te geven. Van Spinnello ontvingen we op onze reis door Italië een brief, dat hij in New-York was en ijverig bezig was om te trachten pianolessen te krijgen Hij gaf nog maals de verzekering dat hij niet terug zou keeren naar Enge'and. Bradford is nooit te weten gekomen wat wij dien bewusten middag hebben (Vrijheidsbond), van Groenendaal(Kath.) en Braat (Plattelander). Een motie van afkeuring van de verklaring van den minister, door dhr. Marehant ingediend, werd verworpen, ofschoon door verschillende leden (ook r.k.a.r. en c.h.) de verklaring werd gelaakt. De minister wilde, hoewel van ver schillende zijden drang op hem werd uitgeoefend, niet mededeelen, hoe groot de opbrengst uit het Kroondomein is. De afschaffing van den vrijdom van personeele lasten zal voortaan (behalve aan den Koning en den Prins van Oranje) ook aan de dochter des konings, die de vermoedelijke erfgename is ten goede komen, ook de jaarlijksche toe lage van den Prins van Oranje, die verdubbeld werd (thans f 200.000). Het jaarlijksch inkomen der Koningin- weduwe werd verdubbeld en gebracht op drie ton. In de vergadering van Vrijdag werd behandeld het belangrijke artikel 58 De Koning verklaart geen Oorlog, dan na voorafgaande toestemming van de Staten Generaal". In het oude artikel werd geen toe stemming verlangd maar was de Koning slechts verplicht onmiddellijk mededee ling te doen van de oorlogsverklaring aan het parlement. Mr. Marehant (v.d.) stelde het vol* gende voor De Koning tracht ge schillen met vreemde mogendheden langs vreedzamen weg op te lossen. Hij gelast geenerlei militaire maat regelen, tegen een vreemde mogendheid gericht, dan na voorafgaande toestem ming van de Staten-Generaal." Dit amendement dat een spoedige mobilisatie vrijwel onmogelijk maakt, zal wel worden verworpen. Veel kans te worden aangenomen, heeft een amendement Schaper (a d dat luidt als volgt„De Koning tracht geschil len met vreemde mogendheden op te lossen door rechtspraak of andere vreedzame middelen. Hij verklaart geen oorlog dan na voorafgaande toestem ming van de Staten Generaal," Het houdt een aanbeveling in vau recht- spiaak als middel ter vreedzame be slissing van geschillen en de minister- president stond er welwillend tegenover. De nationale tentoonstelling van sier- en postduiven te Middelburg. Deze tentoonstelling belooft zeer belangrijk te worden, vele clubs wek ken hunne leden op deel te nemen aan deze tentoonstelling en beginnen reeds de inschrijvingen binnen te komen. Ontvangen zijn nog een verg. zilv. medaillen van den heer P. H. baron van den Borch tot Verwolde, burge meester van Koudekerke, voor de beste toom Orpingtons, een zilv. medaille uitgevoerd. We hebben hem gezegd dat we absoluut niets hebben kunnen ont dekken. Wat Bradford zelf betreft, zijn na sporingen leverden geen resultaat op en zoowel voor de politie als voor het groote publiek ziju de misdaden waar door Merrybone, sir James en Harold Bird het leven verloren nog immer gehuld in het duister. Arthur en ik alleen weteö, dat ze werden veroorzaakt door het doodend zwijgen. De onweerlegbare bewijzen dat Ar thur de ware oorzaken der twee eerste misdrijven bloot'egde, hebben we niet, daar we Harold Bird niet meer konden ondervragen. We hebben alleen den schoongemaakten halter en onze vaste overtuiging van de juistheid van Ar thur's meening. John Morton en May zijn kort na ons getrouwd en hebben al een zoon waarop John vervelend trotsch is. Op het oogenblik ben ik druk bezig met Hollandsch te leereu, het is erg moeilijk maar het is Arthur's moedertaal Arthur's moeder was, zooals ik al heb medegedeeld, een Hollandsche en hjj zelf spreekt deze taal vlot. De reden dat ik zoo ijverig studeer is, dat wij binnenkort een bezoek aan Holland hopen te brengen. Ik ben benieuwd het land,waar Arthur's moeder geboren is, te zien en ik weet zeker dat liet er me best zal bevallen. EINDE.

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1