G0ESGH1 COURANT BIJVOEGSEL State n-GeneraaL Provincie-Nieuws. Rechtszaken. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Financieele Berichten. School en Kerk, Stadsnieuws. VAN DE van ZATERDAG 12 NOV. 1921. TWEEDE KAMER. In de vergadering van Woensdag werd de behandeling der Grondwets herziening voortgezet. Verworpen werden amendementen- Troelatra (b-perking der erfopvol ging tot princes Juliana), van de Laar (redactiewijziging), amendementen der communisten, soc. democraten en vrijz. democraten (een referendum over den staatsvorm, wanneer er geen bevoegd troonopvolger is), en ten slotte dat van den heer Van Schaik (tijdens het leven van den laatsten bevoegden Koning geen aanwijzing van een tioon- opvolger bij de wet Het resultaat van de aangenomen amendementen en regeeringsvoorstellen is, dat de door de Regeeriug voorge stelde regeling der troonopvolging werd aangenomen, echter in dezen zin nog uitgebreid (door het amendemeul- Rutgers) dat ook zusters, tantes en kleinkinderen van den laatst overleden Koning de kroon kunnen erven boven dien in dezen zin gewijzigd (door bet amendement De Kanter), dat tijdens het leven van den laatsten bevoegden Koning de aanwijzing van een troon opvolger facultatief is. Na het over lijden van den Koning blijft (amende ment Van Schaik) het niet aanwijzen van een nieuwen Koning (binnen 4 maanden) door de dubbele Staten Generaal mogelijk, in welk geval Grondwetsherziening moet plaatsvinden. Aan de orde was hierna het inkomen der Kroon. De Regeering stelt voor om bet inkomen der Kroon te ver- hoogen tot f 1,200000. Minister Ruys de Beerenbrouck deelde mede dat het Hare Majesteit de Koningin gebleken is, dat het de wensch van bet kabinet en van het volk is, om bij de ontvangst van vreemde Staatshoofden volledig den Koninklijken staat op te houden. Dan echter, kan Hare Majesteit de uitgaven niet honden binnen de perken, waarbin nen Zij ze in de laatste jaren gehouden heeft. Voor die meerdere uitgaven zal Hare Majesteit dan putten uit het bedrag, waarmee haar inkomen wordt verhoogd. Zij zal echter streven naar de grootst mogelijke zuinigheid. Van deze verklaring begreep eigen lijk niemand wat. Het is blijkbaar de bedoeling van H. M. om het overblij vende van de f 1.200000 weer in de schatkist te storten. De heer van Bavesteyn (com.) wilde het inkomen der Kroon niet in de Grondwet vastleggen, maar bij de wet bepalen en het inkomen uit de do meinen niet meer aan de Kroon toe kennen. Donderdag werd met 5931 stem men aangenomen om het inkomen der Kroon in de G. W. vast te stellen op f 1.200000. (Wordt vervolgd.) Iersoke. Woensdag werd in school I alhier de eerste ouderavond gehouden. Tegenwoordig waren 54 ouders of ver zorgers van schoolleerlingen, de Raads leden Huibregtse (weth.), Seheele en Kooman en het schoolpersoneel. Het hoofd der school, de heer Rietveld de Hondt leidde de vergadering. Ze werd geopend door den voorz. der ouder commissie, den heer J. Ossewaarde, met een toespraak waarin hij zijn ver wachting te kennen gaf, dat de ouder avonden vee! nut zouden verspreiden, doch dat daartoe noodig was dat op die bijeenkomsten ook de ouders zich uitspreken zouden en door ruime op komst steeds meer van hun belang- ling zouden doen blijken. De ouders moeten 't werk van de oudercommissies steunen, anders zullen de ouderavonden niet slagen. De beer Rietveld zette het doel en de taak der oudercommissies uiteen. Hij achtte de onder-commissies en -avonden noodiger in de groote steden dan in kleinere plaatsen, omdat in de laatste onderwijzers en ouders elkander kennen en gemakkelijk met elkaar in aanraking komen. De oudercommissies - oeten echter niet in den waan komen, fiat zij eenig recht op schooltoezicht hebben. Met dit laatste was de voorzitter het niet eens. Op grond van berichten uit groote Bteden staafde bij, dat de ouder commissies zooal niet rechtstreeks dan toch middellijk tot overleg met een controle op de onderwijzers kunnen komen. Daarna werd in een ander lokaal schoolwerk der kinderen, waaronder ook nuttige handwerken voor meisjes, in oogenschouw genomen. De onderwijzer Steketee gaf een pit tige, leerzame en onderhoudende lezing over het Leesboek, dat volgens spieker in de eerste plaats eenvoudig en boeiend moet zijn. Van da gelegenheid om wenscben en opmeikingen ktnbaar te maken werd door verscheidene ouders en ook door een paar onderwijzers gebruik gemaakt. Tijdens de vergadering werd, be houdens goedkeuring door den Raad, het ledental der commissie van 5 op 7 gebracht. Gekozen werden de heeren J. C. v. d. Burght Jr. en A. Sandee Nu en dan werden volksliedereu gezongen met orgelbegeleiding. De commissie bood den ouders versnape ringen aaD. De wethouder Huibregtse betuigde aan het slot zijn te-.redeobeid over het verloop der bijeenkomst en wenschte deze instelling steeds grooter mede werking en belangstelling toe. Zich daarbij aansluitende riep de voorz. den vergaderden een hartelijk tot wederziens toe en sloot de bijeen komst, Naar de „Z." van bevoegde zijde verneemt zsi het heffingspercen- fage der regeering van de Cokzo voor taan inp'aats van twintig, dertig pCt. zijn. Verder heeft het bestuur der voornoemde verceniging besloten om het gewicht der oesters iets te verlagen, dit met het oog op de nog weinige oesters die er zijn. De storm van Zondag j.l. hee't heele pcrceelen ontvolkt van oesters. Kapellc. Men deelt ons mee dat in den loop van dezen winter nog zal verschijnen de Kroniek van Kapelle- Biezeliuge en Eversdijk door onzen voormaligen dorpsgenoot J. Bijlo. Met mo?ite, opoffering van tijd en geld is het hem gelukt de bronnen op te sporen, die op andere plaatsen wel, doch in het dorp niet te vir.den waren. De liefde tot zijn geboorteplaats en geen ander motief is de oorzaak om aan het licht te brengen wat in de archieven verscholen lag, geen honora> rium wordt verlangd. Het werk zal een 210 bladzijden druks beslaan, opgeluisterd worden door 4 kaarten, waaronder 2 kadastrale, benevens een 50-tal gezichten vaa kasteelen, landhuizen, straten enz. zoo wel van vroeger als later tijd. Het werk is onderworpen aan het oordeel van den Rijksarchivaris te Middelburg, die behalve met enkele opmerkingen en wijzigingen in den tekst zijn goedkeuring er aan hechtte. Met ingenomenheid, trots en liefde zal dit werk door de inwoners begroet worden. Op initiatief van enkele bestuurs leden van de afd, van het Dep. van het Nut is Donderdagavond opgericht een cursus in het naaien, verstellen en nuttige handwerken. Mej. de Vos (onderwijzeres alhier) zal les geven in de nuttige handwerken, Mej. E. Korstanje en Mej. M. Schipper in het naaien en verstellen. De cursus is opgericht voor een half jaar en zal Woensdag en Donderdag avond wordên gehouden20 leden traden toe. Kruiningcn. Bij de gehouden stem ming voor de verkiezing van 3 leden van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk zijn de drie aftredende leden herkozen. Uitgebracht werden 34 stemmen, waarvan 2 van onwaarde, 32 stemmen werden uitgebracht op J. Poley en W. Blok, 25 op M. A. Francoyj, 2 op M. Boveco, 1 op D. Boveco, 1 op J. Kostense en 1 op Job Sinke. Het vervolgonderwijs is in deze week aangevangen met 7 meisjes en 12 jongens, Wemeldinge. Voor de verkiezing van 3 Notabelen voor de Ned. Herv Kerk alhier, werden uitgebracht 96 stemmen, hiervan verkregen de aftre denden Adr. Ruissaard 82, Jan Heere 84 en Jan Hamelink Johz. 87 stemmen zoodat deze met groote meerderheid herkozen werden verklaard. Ovezand. Donderdagavond traden in de zasl van den heer Drijdijk op de Eerw. Heeren Schoenmaker en Rijk, beiden missionarissen onderde Heidenen, de le in Afrika en de 2e op de Eüippij nen.Door den liter Schoenmaker werd op aangename wijze hun werk uiteen gezet een met lichtbeelden aangetoond het verschil tusschen Heiden en Christen dom. Een talrijk publiek was opgekomen en volgde met aandacht den begaafden redenaar. Nisse. Woensdag ve-gaderde hier de gemeenteraad. Afwezig waren met ken nisgeving de heeren Jacs. Kloosterman en D. de Kuijper. Een af- en overschrijving op de be grooting van 1921 werd goedgekeurd. Een nieuwe verordening op het ver volgonderwijs werd vastgesteld. Tot leden der commiss-'e tot wering van schoolverzuim werden herbenoemd de heeren P. Meijers en Jacs. Eckhardt en in plaats van den heer J. Kabboord, die bedankt had, benoemd de heer M. Nieuwenhuijse. De pensioensgrondslag van den lan taarnopsteker en den veldwachter werd nadtr vastgesteld. Htt aftredend lid van het burgerlijk armbestuur, de beer A. Slabbekoorn werd herbenoemd. De raad verleende eervol ontslag als gemeentegeneesheer met ingang van 10 November aan den heer W. H. Klos, arts. In diens plaats werd benoemd de heer dr. A. Bakels te Amsterdam. Aan eenige personen werd afschrijving der gemeentebelasting verleend, wegens vertrek naar elders, anderen werden naar een lagere klasse teruggebracht. Twee reclames werden afgewez-n, waar van ééu wegens te late indiening. 's Heer Ileiidiikskiudereii. Bij de op Donderdagavond gehouden stemming voor leden van den kerkeraad der Ned. He.v. gem. werden de beide aftredenden de heer M. Yermeuie tot ouderlingen J. v. d. Berge tot diaken herkozen, welke hun herbenoeming aannamen. Ellcwoutsd^jk. Door J. C. van Wijele, sedert 1889 weger bij de weeg brug „Algemeen Belang" alhier, is tegen L Februari a.s ontslag als zoodanig gevraagd. Wo'faartsdijll. Woensdagavond wer den in het kiescollege der- Ned. Herv. gem. alhier herkozen de aftredende leden de heeren P. van Maldegem, P. van der Schraaf, J. F. Westerweel en C. Zweedijk. liiezelinge. Tot hoofd der op 1 Fehr. 1922 te openen school voor Chr. Volksonderwijs is benoemd de heer R. v. d. Hoek, onderwijzer te Joure. Krijgsraad, te 's Gravenhage. De Krijgsraad heeft H. J. Groenen- daal veroordeeld tot een militaire ge vangenisstraf van 9 maandeD en 10 dagen, waarvan wordt a'getrokken de voorloopigs hechtenis van 25 Juni af. Zulks behoudens de approbatie door het Hoog Militair Gerechtshof, Arrondissements-RecMbank te Middelburg Zitting van 11 November 1921. Veroordeeld wegens Diefstal J. B. 44 jaar, slager te Heinkenszand, gedetineerd, tot 6 mnd. gevangenisst af met aftrek der preven tieve hechtenis. Beleediging J. J. E. 56 jaar, koop man Biezelinge, f 10 of 10 d. hecht. Bezuiniging. In een rapport van een commissie uit het Kon. Ned. Landbouw-Comité wordt de vraag gesteld of beperking van de uitgaven voor de rijksland bouwproefstations door meerdere con centratie niet mogelijk is, in verband met de ontwikkeling van de Land- bouwhoogeschool te Wageningen en de uitbreiding van het wetenscliapp olijk onderzoek aldaar en mede in verband met de tijdsomstandigheden, die tot bezuiniging driDgen. Centr. Land- en Tuinbouwbank. Men schrijft ons Naar wij uit goede bron vernemen, verkeert de Centrale Land- en Tuin bouwbank te Leiden, die ook op Zuid- Beveland verschillende correspondent schappen heeft in financieele moeilijk heden. De vorderingen die de diverse inleg gers op die bank hebben kunnen wor den gedekt, door de Cooöperatieve Boerenleen- en Spaarbanken te Eind hoven en Alkmaar. Door die banken wordt eventueel 70 pCt. van die vorderingen erkend. De rest wordt als een vordering zonder rente aangemerkt. Zeer vele kleine landbouwers en arbeiders zijn bij deze zaak betrokken. Bed. Herv. Gemeente. Bedankt voor Ierseke door G. A.v. d, Hooft te Overschie. fiocs. Tot ouderlingen der Ned Herv. Gem. alhier zijn herkozen de heeren J. de Bruine en F. H. Hopster. In stede van de heeren II. P. v. d. Heil en A. de Kam, die als diakenen be dankt hadden, werden gekozen dhr. OlivierNieuwenhuizeu en Gerrit Brouwer Tot secretaris van jliet Provinciaal College van toezicht der Hervormde kerken in Zeeland werd wegens ver trek van Mr. Stufkens, benoemd dhr. A. J. van Luik, commies ter Provin ciale Griffie in Zeeland te Middelburg. Geref. Kerken. Beroepen te Krabbendijke J. Bosch te Alteveer. Geref. Gemeenten. Op 20 Nov. a.s. zal ds. Vreugdenhil van Sliedrecht zijn intrede doen bij de geref gem. te Borssele, na bevestigd te zijn door ds. Kersten van Ierseke. Br. Fredenk van Eeden Katholiek Naar de Msb. uit goede bron ver" neemt zal dr. Frederik van Eeden eerlang tot het Katholicisme overgaan. Stokken took den Gemeenteraad. Beorganisaiie Belasting. Door de heeren J. de Die en A. Blaas is bij den Raad dezer gemeente het volgende voorstel ingediend De Raad der gemeente Goes besluit 1 Mei 1922 le doen vervallen de pro gressieve gemeentelijke belasting (hoof- delijken omslag) en daarvoor in de p'aats te stellea 100 opcenten op de hoofdsom der Rijksinkomstenbelasting, benevens een gemeentelijke belasting met een vast percentage van heffing voor alle be- lastinggroepen. Aan dc Toelichting bij het voorstel ontleenen wij het volgende „Het college van Burgemeester en Wethouders meende een dergelijke regeling als in bovenvermeld voorstel is beliebaamd blijkens hun prae-advies te moeten ontraden, aangezien bij een dergelijke regeling de middengroepen (salarissen van plm. f5000,netto) zwaarder belast zonden wordeD dan ingeval de tegenwoordige H. O. hef fing met geringe wijziging bleef ge handhaafd. lBdien deze bewering juist was, zou> den ook de voorstellers zich zeker ernstig beradea eer zij met hun voor stel waren gekomen, aangezien ook zij van meening zijn, dat het thans gel dende percentage der middengroepen reeds hoog genoeg is. Het is echter onjuist, als zouden de middengroepen bij een regeling als bnven voorgesteld, meer moeten betalen dan ingeval de tegenwoordige H. O. van kracht bleef. Integendeel, de middengroepen zullen bij een regeling als door ons voorge steld minder behoeven te betalen dan bij een progressieve H. O. Dat het college ven B. en W. met een dergelijke onjuiste bewering kwam, vindt waarschijnlijk zijn oorzaak hierin, dat de tabel (bedoeld wordt bijlage 1 van 't prae-advies), waarop B. en W. hun meening grondden, totaal on juist is. Uit het eerste gedeelte van bijlage I van het prae-advies, waarin bereke ningen worden gemaakt van belasting bedragen bij een progressieve H. O., blijkt, dat van het zuiver inkomen telkens f 800,is afgetrokken. Een aftrek van f 800,is evenwel slechts mogelijk, indien bedoeld wordt een gezin met 2 kinderen, daar vol gens de bestaande regeling voor hoof den van gezinnen f 700,voor nood zakelijk levensonderhoud wordt afge trokken en f 50,per kind. Gaat men berekeningen maken van belasting bedragen ingeval gold een regeling van 100 opcenten R. I. B, pl. vast per centage 0.2425 pet. dan dient men toch ook uit te gaan van een gezin met 2 kinderen, daar anders een zuivere vergelijking niet mogelijk is. Dit is evenwel niet gebeurd. Het tweede ge deelte van bijlage I van het prae-advies leert ons bij nadere beschouwing, dat hier helastingcijfers zijn berekend van inkomens van een gezin zonder kinde ren. Bij berekening van 100 opcenten R. I. B. pl. vast percentage 0.2425 pet. is weer een aftrek genomen van f 800,terwijl eon aftrek had moeten gelden van f 800,pl. 2 maal een bedrag, dat varieeit lusschen f 80, en f 200,(volgens wet R. I. B.). In de tabel, door B. en W. over gelegd, is een vergelijking genomen tusschen belastingbedragen van een gezinshoofd met een gezin met 2 kinderen en een vrijgezel of een ge zinshoofd met een gezin zonder kinde ren, waardoor een z'er onzuivere ver gelijking onistonl. De voorstellers zijn zoo vrij hierbij over te leggen een tabel (tabel I), welke een verbetering is van bijlage I van het prae-advies en waarin ook dc berekening van belastingbedragen bij een heffing van 100 opcenten R I. B. benevens een vast percentage van 0.2425 pet. met een kinderaftrek voor 2 kinderen rekening is gehouden, even als B. en W. dat gedaan hebben bij hun berekening van de bedragut vol gens een progressieve H O. Uit deze tabel I blijkt, dat een belastingbetaler met een gezin van 2 kinderen, dus niet 5.481/, moet betalen bij een inkomen van f 1000, maar f 1,48 Zoo blijkt verder uit tabel I, dat verschillende bedragen lager zijn dan door B. en W. berekend was. Er blijkt tevens uit, dat de middengroep (plin. f 5000) inkomen niet f158, W/a, maar fl87,18l/j moet betalen. Zoo iemand zou volgens een progressieve H. O. schuldig zijn f 138,14, dus een bedrag van f 0,95£ minder, indien dc regeling van de voorstellers wordt ingevoerd. Het blijkt dus, dat de middengroep ingeval van eea regeling als door ons bedoeld minder in plaats van meer behoeft te betalen. B. en W. hadden een tegengestelde meerling, dank zij de onjuiste berekening." Alleen een vrijgezel uit de midden groep betaalt meer bij een regeling als door ons bedoeld, wat ons inziens geen bezwaar is. Vooral voor hoofden van groote gezinnen is een a's door ons voorge stelde regeling zeer voordeelig. Hoe grooter het aantal minderjarige kinde ren is, des te grooter wordt het voor deel, dat voor gezinshoofden met b.v. een inkomen van f 2000,uit een regelirg als door ons bedoeld voortvloeit. Bij 100 opcenten R. I. B. en vast percentage worden de groote gezinnen ontlast. Wat geen verwondering be hoeft te wekken gezien het feit, dat de aftrek bij de R. I. B. feitelijk f 800,is, bij de bestaande H. O. f 600,en f 700,terwijl de kin aftrek bij de R. I. B. f 80,tot en met f 200,bedraagt,bij de H. O. f 50, Teveas zij opgemerkt, dat kinderaftrek volgens H. O. regeling slechts geldt voor kinderea, beneden 17 jaar en bij R. 1. B. voor kinderen beneden 21 jaar." Allerzielen. De schouwburgzaal van „De Prins van Oranje" was tot in alle hoeken bezet, zelfs in de gangen waren stoelen bijgeplaatster waren menschen aan wezig, die men anders nooit bij een tconeeluilvoering ziet. Eu allen hebben met groote belangstelling en onder vaak ademlooze stilte Heijermans zinnebeel dig spel aangehoord. Zinnebeeldig, dus het stuk geeft geen personen maar gepersonifieerde begrippen. De inhoud van het stuk komt in het kort op het volgende neer. Een vrouw in barensnood valt neer op den drempel van de pastorie van pastoor Nansen, een fijnvoelend en geloovig man. Deze neemt de vrouw in hu.'s en in de pastorie bevalt zij van een zwok kindje, dat in het dorp wordt uitbesteed bij een zoog moeder, waar het na korten tijd sterft. Het blijkt later dat Rita niet kerkelijk is getrouwd en dat er over haar veri leden vreeselijke dingen staan in een brief, dien pastoor Nansen niet wil lezen. Rita's verblijf op de pastorie, zij is te ziek om deze spoedig te mogen verlaten heeft in het dorp allerlei praatjes doen ontstaan en door de minder gunstige elementeD, protes- tantsche zoowel als katholieken, worden de ruiten in de pastorie ingeworpen Van Dalen is de personificatie van de dorps kletserij. Als tegenhanger van pastoor Nansen, schildert Heijermans pastoor Bronk, een hard en streng inensch, die in Rita slechts ziet de zondares, wier verblijf de pastorie bezoedelt. Hij treedt op als middelaar tusschen Nansen en het bisschoppelijk gezag en brengt het bisschoppelijk bevel dat Rita vóór Allerheiligen het huis moet verlaten. Nansen weigert, aangezien Rita's kindje op sterven ligt. Samen met Rita gaat hij het kindje bij de voedster halen, en werd geiaten in den stal, in de woonkamer mocht deze vrouw niet komen. Nansen neemt daarna moeder en kind tot zich. Het kindje sterft, Nansen wordt door den bisschop geschorst en Bronk wordt zijn plaatsvervanger, Rita wil het lijkje van haar kind niet door „vijanden" laten begraven en slechts op slinksehe wijze weet de koster het kistje in handen te krijgen. Tenslotte komt Rita's man opdagen en beiden gaan heen een nieuwe toe komst tegemoet, evenals den ex-pastoor Nansen zij gaan langs verschillende wegeri, Heijermm's sterke speelstuk, dat Ook bijzonder mooie lyrische passages bevat, werd sterk gespeeld. Rika Hopper gaf als Ri a de her stellende jonge moeder voortreffelijk weer, met alle nuances van lijden en hopen, van blijdschap en droefenis, van zwakheid en kracht. Prachtig was haar spel in het tweede bedrijf, toen ze haar „Gedenk te leven 1" uitschreeuwde tegen het „memento mori" van Nansen en in haar flauwvallen toogevolge van de overspanning, daarna. Adolf Bouwmeester toonde te behooren tot he' geslacht datNederlaud zulke uit stekende tooneelspelfs gaf. Zijn pas'oor Nansen was in alle opzichten af en in

Goessche Courant | 1921 | | pagina bijlage 1