i EZÓNP büitenlandT N° 134 Zaterdag 12 November 1921, 108 jaargang. abonnement ad verten tien p,s, fi Aijfi iniip «fe- #1 Af Ti> i njrii - "jxvz - iff I n ai ie yfij gil I ilil Ui ft 11 ""w-1 Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. 44 FEUILLETON. HET D000EN0 ZWIJGEN. Hofberg Petrof Blüthner Fa. A.S.J. DEKKER, GoesUtrecht. bmkroet? Stadsnieuws. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1 B Vf B jlk Tl Jj j I J i Ni W J H H lm 1 fj J| Familieberichten 1—lOjregels $2,40 VerschijntMaandag-, Woensdag- jgjtpsifj Bewijsnummers 5 cent. Uitgave Naaml. Vennootschap Goesche Courant «iaap»3 en Kleeawons Ross' Drukkers-en Uitgeversbedrijf. Ad verten tien worden aangenomen en Vrijdagavond. tot 12 uur voormiddag. DE STRIJD IN LIEFDADIGHEID. Men is tot de overtuiging gekomen, dat er in Rusland honger wordt geleden. Het heeft eenigen tijd geduurd eer die overtuiging in alle kringen doorge drongen was. En ook toen heeft men in vele kringen nog de schouders op gehaald en gezegd dat die hongersnood wel te voorspellen was geweest en dat ze uitsluitend het gevolg is van het wac-beheer en de verderfelijke theo rieën van Ruslands tegenwoordige be- stuurderen. Maar daarmede is de zaak niet afgedaan. Er zijn ter zake deskundigen die uiteen gezet hebben, dat er in Rusland ondanks welke regeering dan ook hongersnood gekomen zou zijn. En zelfs al was die hongersnood uitsluitend aan het wanbeheer van Ruslands nieuwe bestuurderen te wijten, dan toch zouden wij niet lijd zaam mogen en kunnen aanzien, dat millioenen mannen, vrouwen en kin deren den langzamen hongerdood sterven. Men heeft heel wat onwil, heel wat tegenwerking moeten breken eer dit laatste tot in alle kringen is doorge drongen. Er zijn heel wat wraakzuchtigen geweest, bezitters van waardelooze Russische (staatspapieren, die in den over Rusland gekomen hongersnood de vergelding voor den hen toegebrachten financieelen klap zagen en weigerden ook maar één hand uit te steken om het ongelukkige volk in zijn grootsten nood ter zijde te staan. En er zijn voorzichtigen geweest, die eerst de kat eens uit den boom wilden kijken en als 't ware persoon lijke garantie verlangden, dat de voor hongerend Rusland ingezamelde gelden alleen den ongelukkigen slachtoffers en niet den leden van het Sovjet bewind zelf in handen zullen komen. Zij willen eerst nog eens afwachten, zij eischen meer waarborgen en zij zullen die waarborgen blijven eischen tot het te laat is en er geen waar borgen meer noodig zijn omdat hun hulp niet meer baten kan. Wie in dagen van hongersnood vlug helpt, helpt dubbel en te lang heeft men ook van officieele zijde de kat uit den boom gekeken. De winter staat in Rusland voor de deur, Nog maar korten tijd en de rivieren zijn dichtgevroren en dan wordt het vervoer naar het binnenland zoo moeilijk dat duizenden ongelukkigen niet meer te helpen zullen zijn. Gelukkig heeft men in ons land reeds geruimen tijd de hand aan den ploeg geslagen. De vakvereenigingen hebben zich er voor gespannen, van communistische zijde heeft men een oproeping tot de intellectueelen gericht en ds. Kruijt heeft een organisatie in het leven geroepen welke vele sub-comité's in verschillende gemeenten heeft opge richt, die in verbinding slaat met het zoogenaamde Ausland-comité te Berlijn. Oorspronkelijke detective-roman door R. J. B. HOOFDSTUK XVII. Een moeilijk halfuurtje. En zoo was het, tante e.i haar gas ten waren nog niet thuis. Nu moeten we hen maar kalm af wachten,zei Arthur, «ofschoon ik een kolossalen trek in een dinertje heb, durf ik toch niet met je ergens heengaan, wij zouden dan het werk van tante Jane noodeloos verzwaren en 't is het beste dat wij het Tilly nu maar zoo gauw mogelijk heel voorzichtig vertellen. Er staat ons nog een kwaad half uurtje te wachten." Ik was het volkomen met Arthur eens. Had het geval niet Tilly be troffen, dan hadden we ons kunnen verheugen in een sncces of liever Ar thur's sncces, hadden triomfantelijk Deze plaatselijke comité's zijn uit aanhangers van diverse partijen samen gesteld, maar het is op vele plaatsen een taktische fout van de communisten geweest, dat zij zich in dergelijke comité's te zeer op den voorgrond geplaatst hebben. Eensdeels is dit te begrijpen omdat onder de communistische elementen de grootste belangstelling in Russische aangelegenheden kan verondersteld worden, maar anderzijds, wekt juist het quantitatief overwicht van com munisten in dergelijke comité's bij velen den indruk, dat het aan die comité's verstrekte steungeld in Rusland ten slotte in verkeerde handen zal komen. Dat heeft al tot heel wat beschou wingen en verdachtmakingen geleid. De sociaal democraten hebben tegen het Ausland-comité gewaarschuwd en hetzelfde deden op vele plaatsen zij, die de oprichting van een zoogenaamd Nansen-sub comité beoogden. Er is hier en daar een onsympat hieke strijd in liefdadigheid ontstaan, waarbij ieder comité zich als beter en betrouwbaarder dan een der andere voorgesteld heeft. Dat het mooie doel dat allen voor oogen behoorde te staan, hieronder geleden heeft, spreekt vanzelf. Het Ausland-comité heeft heel wat verdachtmaking te doorstaan gehad maar niemand minder dan professor J. e. Niermeijer, de voorzitter van het Nansen-comité, heeft dezer dagen zijn volkomen vertrouwen in het Ausland- comité uitgesproken. Daarmede behoort deze onsympat hieke strijd om het vertrouwen van de burgerij van de baan te zijn. En ook in den chaos van steunver- leenings-groepen schijnt eenige orde te komen. Men heeft althans een krach tige poging gedaan ze alle in een grooten bond te vereenigen. In het gebouw van het hoofdbe stuur van het Nederlandse h Roode Kruis is onder voorzitterschap van Jhr. H. Loudon een vergadering ge houden ten einde de grootst mogelijke eenheid te brengen in de hulpver leening aan Rusland. Deze bond, waartoe o.a. het Cen traal Bureau voor R.K. sociale actie, het Nansen-comité eu het Algemeen comité tot steun aan hongerenden in Sovjet Rusland - dat in verbinding staat met het Ausland-comité - zijn toegetre den, laat elke organisatie zelfstandig werken, roept voor alle den steun van het Nederlandsche Roode Krnis in, dringt aan op eredietverleening door de Nederlandsche regeering en spreekt den wensch uit, dat de burge meesters aan de aanvragen tot steun- acties voor de hongerenden in Rus land, uitgaande van de aangesloten organisaties, hun toestemming verke nen en dat de regeering zoonoodig de burgemeesters daartoe aanmoedige. Het is te hopen, dat hiermede aan het wantrouwen en den ouderlingen onsympathieken strijd in liefdadigheid een einde gemaakt is en dat allen thans schouder aan schouder zullen staan in hun pogen Nederland zoo krachtig mogelij k te doen meehelpen om millioenen ongelukkigen in het kunnen spreken over de wijze, waarop Arthur de vele moeilijkheden te boven was gekomen en den weg had gevonden in den doolhof van motieven, die aan zoo talrijke misdaden ten grondslag hadden gelegen. Maar wij moesten Tilly zeggen dat Harold Bird was vermoord en konden haar niet eens verhalen hoe wij ons hadden beijverd er voor te zorgen dat haar geheim zooveel mogelijk bewaard was. „Het bezwaar van het eten is gauw opgelost" meende ik eu ik schelde John en zeide hem voor een koud souper te zorgen. Even later zaten wij aan tafel en bewezen aan den maaltijd alle eer. We hadden door onzen tocht een Hinken honger gekregen en het tafelgesprek vlotte eerst nadat aan de voornaamste eischen die onze maag stelde, was voldaan. Bij de koffie, die we in mijn bou doirtje gebruikten, babbelden we ge zellig over onszelven en vergaten voor een oogenblik de gebeurtenissen der laatste weken. Dit halfuurtje was gewijd aan onze liefde. Wij werden opgeschrikt door het oude Czaren-rijk van den vreeselijken hongerdood te redden. T. 9e instrumenten met reputatie Men gelieve onzen catalogus te vragen De zeer lage stand van de mark, die nu werkelijk gteu cent meer waard is, valt vrijwel samen me', den vervaldag van den tweeden termijn der schadevergoeding, 15 November. Duitschland, dat op 31 Augustus het eerste milliard betaalde, moet 15 November 390 millioea betalen, op 15 Jan. van het volgend jaar 500 millioen, 15 Febr. 390 millioen en 15 April 500 millioen, tezamen 2780 millioen. Het bedrag blijft beneden de 3J mil liard, omdat het eerste jaar s'echts de helft van de 26 percent der uitvoer waarde wordt geheven. Zooalt bekend is houdt de Londen- sche overeenkomst in, dat Duitschland jaarlijks is geld of goederen twee milliard goud-mark en bovendien 26 percent van de waarde van zijn uit voer moet betalen. De Duitsche uitvoer heeft het vorig jaar een waarde gehad van ongeveer 5 milliard goud-mark, .lit jaar zal zij vermoedelijk 6 milliard beloopen. Daarvau zal dus slechts een 3 milliard ten bate van Duitschland voor den invoer overblijven. Daar na Mei 1922 de vervaldagen elkaar zeer snel opvolgen, verwachtte de bekende Eng'lsche econoom, prof. Keynes, die de overeenkomst veroor deelde, de economische ineenstor ting van Duitschland per Augustus 1922. Keynes deed deze voorspelling toen de mark nog vijfmaal zoo hoog stond als thans, hij becijferde toen dat het Duitsche volk 45 pet. van zijn inko men aan belasting zou moeten offeren. Op grond van den huidigen marken- koers kan de klap zeker zeer binnen kort worden verwacht. In welken vorm zal de ineensto-ting zich openbaren, in den vorm van een staatsbankroet Over deze kwestie schrijft mej. mr. E. C. van Dorp in het Haarlemsch Dagblad «Het is moeilijk een voorspelling te doen, of het in Duitschland tot een officieel Staatsbankroet zal komen. Men spreekt dikwijls van een Staatsbankroet wanneer het geld zooals in Duitsch land hard in waarde achteruitgaat, klinken van vroolijke stemmen in de gang, het beste bewijs dat tante geslaagd was het ongelukkige nieuws voor Tilly verborgen te houden. Wij giDgen naar beueden om tante, lady Wasteword en Tilly te begroeten. „Zijn jullie al thuis vroeg tante. „Ja net, wij hebben bier gegeten, wij hadden nog geen tijd daarvoor." „Waar zijn jullie toch den heelen dag geweest?" klonk Tilly's jonge stem. „Dat zal ik je zoo meteen vertel len," antwoordde Arthur. „Zoo eeu verliefd stelplaagde ze, „dat gaat er samen den heelen dag op uit en leeft van de liefde Toen moesten wij de felicitaties in ontvangst nemen van lady Wasteword en Tilly, die natuurlijk door tante waren ingelicht en daarop giDgen we naar het salon en balde tante om thee. „Ik zal even den chauffeur zeggen dat hij nn wel weg kan gaan, hij kan dan den open wagen bij mijn garage brengen." Toen Arthur terug was gekomen was tante Jane juist bezig te verhalen hoe ze lady Wasteword had overvallen. Deze had eerst niet mee willen gaan, maar dank zij het aandringen van Tilly maar dat is onjuist. Met het vermin deren van de geldswaarde toch ver minderen wel de schulden, die in marken zijn uitgedrukt, maar dat is een ongewild gevolg en geen officieele insolvent-verklaring van den Staat. Voor Duitschland zullen bovendien de gevol gen daarian wel hoofdzakelijk het binnenland treffen, daar de oorlogs- leeniugen in het binnenland geplaatst zijn en de groote credieten, die h et buitenland Holland in de eerste plaats verleeud heeft, wel voor het grootste deel in buitenlindsch geld of in goud zullen zijn uitgedrukt. Natuurlijk moet men daarvan uit zonderen de Markenspeculanten in het buitenland. Zij hebben in Marken uit gedrukte vorderingen op Duitschland en worden dus allereerst de dupe. Nu moet men ook nog onderschei» den, of een Staat zich bankroet ver klaart, terwijl het volk feitelijk de schulden nog wel in belastingen zou kunnen [opbrengen, of dat een volk inderdaad feitelijk bankroet is. En dan Is het zeer do vraag, ol hot Duit sche volk niet feitelijk reeds bank roet is. Het is volgens mijn meening en die van bijna alle economisten ook Keynes heeft zich heel duidelijk hieromtrent uitgesproken absolnnt onmogelijk voor het Duitsche volk om de schadeloosstelling, das ztyn schulden, te betalen. Om zijn schade loosstelling te betalen wordt Duitsch land met goederen leeggehaald en hierdoor wordt het ongelooflijk arm. Er is wel veel werk in Duitschland, maar het vele werken is geen voordeel wanneer de uitvoer niet met invoer gepaard gaat. Het gaat niet om werk maar om de opbrengst van het werk. Het is voor een volk immers niet alleen van belang om te werken, het moet eten! Wanneer de geallieerden op den duur aan de schadeloosstelling, zooals dis thans is vastgesteld, zouden vasthou den, zou dit onherroepelijk den onder gang van Duitschland en waarschijn lijk van heel Enrcpa beteekenen. „Zeifs wanneer men voor een deel afziet van de enorme Duitsche schade loosstelling, gaat Europa een zeer donkere toekomst tegemoet. Ook ons land gaat, als er niet spoedig veran dering komt, volgens mijn meening onherroepelijk èn naar het officieele Staat «bankroet ia naar den ccono- mischen ondergang. (Luistert, minis ters van arbeid en onderwijsVoor heel Europa is het dan ook te hopeu, dat de geallieerden in hun eischen tegenover Duitschland verstandig zul len wordeD. Wanneer men aan de schadevergoeding in haar geheel vast houdt, graven de geallieerden hun eigen graf. Eén troost is er nog in dezen treurigen tijd en wel, dat men dit in Engeland zeer goed begint in te zien." De papiermarken worden thans niet meer door reëeie waaiden gedekt, maar de Rijksdag-afgevaardigde dr. Hugo heeft in een te Bremen gehouden rede er nog eens op gewezen dat de totale waarde van de in het buitenland in beslag genomen Duitsche vermogens wel twintig maal zoo groot is als de geheele massa Duitsch papieren geld, wordt men gemakkelijk wan neer men bij een verkoudheid in de ademhalingsorganen enkeleLakerol-Pastilles in den mond laat smelten. Zij zijn verfdsschend en weldadig. Overal verkrijgbaar bi) apothekers en de meeste handelaars a Fl. 0.50 per doos. dat thans in de wereld rondzwalkt. Het buitenland heeft voor een waarde van 2a milliard mark (gond) meeren- deels in baar geld in handen. In Frankryk maakt men zich na tuurlijk zeer ongerust over den oorlogs buit. De heer De Lasteyrie, een van de rapporteurs voor de commissie van financiën uit de Fransche Kamer, die net uit Berlijn was teruggekeerd, geeft als ziju meening te kenueu dat de Duitsche regeeriug niets doet om het staatsbankroet te voorkomen. Dit bank roet wordt volgens zijn meening door de magnaten der Duitsche nijverheid beschouwd als het beste middel om aan de betaling der schadevergoe ding te ontkomen. Deze Fransche zienswijze zal wel niemand verwonde ring baren. Maar zij is weinig in overt stemming met de werkelijkheid. Van Fransche zijdt komen ook ver wijten dat het Duitsche volk te weel derig leeft. De Duitschers antwoorden hierop, dat het vlcesch-verbrnik op het oogenblik nog slechts 47 pCt. is van voor den oorlog. Doopsgezinde gemeente. Zondag 13 November, des morgens te half elf, Ds. J. Koekebakker. ZoNDAGSLUlTING APOTHEKEN. Zondag a.s. en de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal de apotheek van den heer La Porie voor het publiek zijn geopend. Bioscoop- commissie. Tot voorzitter der Bioscoop-commis sie is benoemd de heer J. W. Vienings, tot secretaris dhr. E. C. Wierts van Coehoorn. Diploma Rekening-Courant Boekhouden. Aan de op 1 October j.l. vanwege het Instituut voor schriftelijk Boek- houdonderricht „Metcurius" te Amster dam, gehouden openbare examens, namen deel 102 candidaten. Terugge trokken 3, geslaagd 69 candidaten, waaronder onze stadgenoot A. Corstanje, Stukken voor den Gemeenteraad. Schattingscommissie Rijksinkomsten- belasting. B. en W. stellen den Raad voor om den heer J. F. van der Leeuw op zjjn verzoek eervol ontslag te verkenen als lid der Schattingscommissie voor de Rijksinkomstenbelasting, onder dank betuiging voor de bewezen diensten en in zijn plaats te benoemen den heer J. A. Flink. had ze ten slotte toegegeven. „Ik vond het zoo leuk," zei Tilly, „zoo'n heelen dag er eens uit.» „Eu ten slotte offerde je tante zich ook wel een beetje op om mij pleizier te doen, want ik zag er vreeselijk tegen op den geheelen dag alleen te moeten zitten.» Tante Jane gaf ons een knip oogje en ik begreep wel hoe ze al haar diplomatieke talenten te hulp had moeten roepen om lady Wasteword te bewegen mee te gaan. Deze scheen zeer vermoeid van de buitenlucht te zijn en deed toch wan hopige pogingen om rechtop te blijven zitten op haar stoel, zooals het betaamt. /Tilly vertelde nu welk een aardigeD dag ze gehad hadden en hoe uitstekend tante haar gasten had geamuseerd terwijl Arthur trachtte lady Wasteword over te halen otn op de canapé te gaan liggen, waartoe ze zich eindelijk liet overhalen. Een weinig bekomen van haar vermoeidheid hief de oude dame na eenigen tijd het bovenlichaam op en zeide plotseliug„Maar nu moeten jullie me toch eens vertellen, waarom of deze geheele beweging op touw is gezet. Ik kan me maar niet anders voorstellen of daar zit wat achter.» Het groote moment was gekomen. Arthur stond op en zeide kalm Daar steekt ook wat ach'er. En als Tilly en Ann even met me mee naar de huis kamer willen gaan, dan zuüen we haar inlichten en tante Jane wil zeker wei zoo goed zijn om aan lady Wasteword het gebeurde mee te deeien.» Ik bewonderde Arthur, hij stond kaarsrecht in het licht der lamp en beheerschte de situatie geheel, om zijn mond lag de mij zoo bekende wils krachtige trek, vierkant l>g de kin op het boord, als gehouwen, de grijze oogen schitterden. „Is het zoo iets bijzondersinfor meerde Tilly, maar toch meende ik te zien dat ze beefde. Ik voelde een groot medelijden met haar in mij oprijzen en ik sloeg mijn arm om haar been in een zusterlijke opwelling van genegen heid. Lady Wasteword was doodsbleek geworden. Wij gingen de kamer uit, Arthur deed het electrtsche licht inde huiskamer aanftappen, zette d'ie stoelen aan de tafel een deed Til.y in den middelsten plaatsnemen. i'Slot volgt.) G

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1