N° 133. Donderdag 10 November 1921 108 jaargang, BUITENLAND. FEUILLETON. HET DOOOEND ZWIJGEN. Binnenland. Landbouw, Veeteelt en Viwschmj. Provincie- N ieuws. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten jGoes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaml. Vcnnootrtbap Goesche Courant A O V ERTENT1ËN van 15 regels f 1,80 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 1lOjregels f,2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwsns Ross' Dratikors- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nar voormiddag. COURANT KRITIEK. De waarde van de mark is Maandag gedaald beneden de cent. Een droevig verschijnsel, die geweldige daling, waar van men de ernstige gevolgen, de be- teekenis voor de geheele wereld niet meer kan overzien. Men vraagt zich ai wat bet einde zal zijn. Een Staats bankroet? Een verdere bezetting van Duitsche landstreken door de entente Uf een verzachting van het vredesver drag, dat de oorzaak is van dezen onge zonden toestand, die de geheele econo mische wereld ontwricht, aangezien Duitschland gedwongen wordt om voor de geheele wereld goedkoop te werken en men in de andere land=n, om het zoo maar eens uit te drukken, in som mige industrieën met de armen over elkaar kan gaan zitten. Daar Duitsch land evenwel geen loon naar werken krijgt, zal dit betrekkelijke luilekker land voor de anderen niet bestendigd kunnen blijven. Duitschland is tot den oudergang gedoemd, tenzij het vredesverdrag ge wijzigd zou worden in voor Duitschland gunstigen zin. Worden de kansen hierop grooter? In Engeland beginnen menigeen eiD delijk de schellen vun de oogen te Tallen en men begint het vredesver drag te zien in zijn ware gedaante. „Tot nog toe, zoo schrijft de fin. medewerker der „N. R. Ctwaren het echter slechts in hoofdzaak organen in neutrale landen, d:e het zich ver oorloofden kritiek op de econo mische gevolgen van dit verdrag te oefenen en slechts een enkeling ai» Keynes waagde het in geallieerde landen zijn waarschuwende stem te doen hooren. Thans echter staat Keynes niet meer alleen, doch verkeert „en illustre com pagnie». En deze schare protssteereu- den wordt steeds grooter, hun aandrang sterker. Sir Donald, Mac. Lean noemde in het Engelsche parlement het vredes verdrag een slecht verdrag en slaat den spijker op den kop waar hij zegt, dat zonder een Duitschland, dat eco nomisch weer op eigen beeuen staat, geen herstel van den handel in Enge land denkbaar is Wetten ter bescher ming van handel en industrie aebt hij onnoodige lapmiddelen, omdat daar de schoen niet wringt. Sir Arthur Steel Maitland wijst in een open brief aan de Times op de onmogelijkheid, waarin Duitschland verkeert om de geldelijke lasten, die men het met geweld wil opleggen, te dragen, en waarschuwt voor de vernietigende gevolgen, die uit deze afpersing kunnen voortvloeien, Hij ziet, wanneer men zich in zijn eischen tegenover Duitschland niet matigi, een verDmming van de hn gclscbc industrie in het verschiet Mc Kenna, de vroegere kanselier van de Engelsche schar kist, verklaarde ou langs te Washington, dat hij niet wist of de aan Duitschland opgelegde oor logsschuld een zegen of een vloek moest worden genoemdhij helde tot de laatste meening over en noemde haar een vlo<k v«or Engeland en, tot zekere hoogte, ook voor de V'ereenigde Staten. De heer Mc. Kenna had Nederland gerust in dit verband mee mogen noemen. Engeland verliest aldus VI c. Kenna door zijn twee millioen werk- loozen meer dau het in 80 jaar van Duitschland verwachten kan*. Plaatsen we hier tegenover de mee- 43 Oorspronkelijke detective-roman door R. J. B. We stonden voor kamer vijf. Arthur vloog naar binnen, ik volgde. Vier naakte muren, een houten tafel, een ijzeren ledikant met stroomatras, een verveloos kastje, twee stoelen, een emmer met water en een gore doek Een man stond gebogen, met den rug naar ons toe, bezig een grooteu koffer te pakken. Er zat geen sleutel op de deur en ik posteerde mij er dus voor. De man draaide zijn hoofd naar ons toe. Een bleek gelaat, donkere oogen, een artistenkuif. „Hands up!" Arthur richtte zijn ning van twee Fransche staats ieden. Iu de Maun zet i'oincaré uiteen, dat Ituiisehland klaarblijkelijk een bankroet nastrcelt, om eeu accoord te ve. krijgen. Bij het aan het licht brengen van deze slinksche handel wijze verklaart hijals Duitschland op zijn vervaldagen in gebreke blijft, zullen wij het uitstel tegen onderpanden geven, maar zonder iets van het ons toekomen de af te staan. Wij hebben het tegen over den vijand weten uit te houden, laten wij het nu uithouden tegenover moelijkheden. JHillerand zeide aan een maaltijd dit diene tot zijn verontschuldiging De Fransche landman deed zich als krachtig kennen in de loopgraven, waar hij tjjd noch moeite spaarde. Hij ver tegenwoordigt hei element van kracht, arbeid en standvastigheid, dat onge twijfeld het meest heeft bijgedragen tot het vormen van het denkbeeld van Frankrijk in de wereld als een bewon derenswaardig geordend en in even wicht verkeerend volk". De Franschen een evenwichtig volk. Hm, Hm 11 Wie Ucüt daal' Hij eindigde„Al zingen wij niet graag onzen eigen lof, laten wij erken nen, dat Frankrijk noch het gelief koosde toevluchtsoord van het kwaad, noch van de sleur is". VVe vermoeden, dat het aan het diner een tijdlang kwalijk geroken heeft. Blauwbaard. Maandag is te Versailles voor de gezworenen van Seine en Oise het proces begonnen tegen den vrouwen moordenaar Laudruelf moorden wor den hem ten laste gelegd, tien op vrouwen en één op den zoon van één harer. Laudru heeft er minstens 283 bruiden op na gehouden. Uit wat de Temps mededeelt omtrent de zaak-Landru, blijkt wel dat deze een uitstekend kenner is geweest van het vrouwenkarakter. Om zijn oogmerken te bereiken, volgde Landru steeds hetzelfde stelsel een advertentie in een dagblad, rubriek huwelijken„Heer, 45 jaar oud, inkomen van 4U00 frank, wenscht dame van zelfde positie te huwen» Hij ontvangt talrijke antwoorden. De briefschrijfsters, zij, die, volgens de acte van beschuldiging, ziju slachtoffers worden, zijn veertig tot vijttig jaar oudvrouwen van geringen stand, arbeidsters of dienstboden, die een spaarduitje bezitten weduwen, of in den steek gelaten vrouwen en die, antwoordend aan den „ong huwden heer» een laatste kans wagen om, zoo niet wat geluk, dan toch een onbe- zorgden ouden dag te veroveren. Zij worden op haar leeftijd gauw door Landru ingepalmd. In baar oogen is hij een Buperieur, beminnelijk, def tig en geleerd man. Hij geeft zich voor ingenieur uit, hoewel hij nooit meer dan werktuigkundige geweest is. Maar in ieder geval kent hij genoeg vaktermen om op de vrouwen indruk te maken. Hij is eeu handig zaken, man (een geslopen oplichter, heet het van hem in het strafregister)zij be wonderen hem. Hij heeft onweder •taaubaar fijngevoelige attenties Niet slechts brengt hij bloemen mee, of zendt hij bonbons, maar wat in hein zoo aantrekt zijn de fijne zorgen waar mee hij u omringt, de moeite, die hij zich voor u geeft, voor uw familie hij is uw vriend. Een van de vrouwen, die hij tracht te verlokken, aarzelt uit browning op hem. De man gehoorzaamde. „Ga daar zitten.» Spin nello was doodsbleek geworden, sid derde over al zijn leden. „Waarom heb jij Harold Bird ver moord De man schudde het hoofd. „Nee, nee bracht hij met moeite nit. „Waarom heb je hem geld afgeperst onder bedreiging het geheim van Tilly Lovelaud te -erraden D man scheen als van den donder getroffen, hij kuip perde met de oogleden, de vingers trokken nerveus samen. „Wie wie stotterde hij „Wie ik ben doet er niet toe,11 zeide Arthur „Maar jij, jij bent een der grootste ellendelingen, die ik nog ooit van mijn leven heb ontmoet en je verdient, dat ik je oogenblikkelijk aaD de politie overlever." „Ik beu geen misdadiger, ik ben geen moordenaar huilde de man en wierp zich voor Arthur op de medelijden om te scheiden Hij gaat met haar haar de kerk, knielt naast haar neer om den hemi*] te smeeken de toekomst van teederheid, die hij haar bereidt, te zegenen. H(j bekent zijn leed hij is slachtoffer van den oorlog, uitgeweken naar Bijsel of de Ardennen hij vertelt intiem verdriet, dat hjj niet verdiend heeft. Deze fabels roeren dvrouwen. Zij nemen zich voor, hem, die haar tot zich zal opheffen, te troosten Hij kan ook vroolijk zijn, wande lingen met haar doen, met haar naar plaatsen gaan van goedkoope weelde, die haar verblindt. Hij heeft een auto. Zij houden van hem en zij verlaten alles voor hem, arbeid, vriendschap, gezin. Zij vertrouwen hem haar meu bels, haar geid, haar geheimen toe. Zij geven zich geheel aan dezen ge- voeligen, verliefden en sterken man over, wiens leeftijd een waarborg voor trouw is. Dan neemt hij haar mee naar zijn villa te Gambais. Spaarzaam en verstandig neemt hij voor haar slechts een enkele reis. Hij weet wat haar lot zal zijn zij zullen niet te- rugkeeren. Een of twee dagen ziet men haar, gelukkig in haar gevoel van kleine rentenierster, in den tuin bloe men plukkend of dorre takjes wegknip pend Den volgenden dag ziet men haar niet terug Zij zijn verdwenen voor goed Om verdenking af te leiden, nasporingen op een verkeerd spoor te brengen, zendt hij aan familieleden valschelijk onderteekeude briefkaarten of brieven, die hij zij u slachtoffers ge raden heeft op den ochtend van den moord te schrijven en waarvan hij den datum vervalscht heeft. Revu«- In Pruisen is thaus een kabiuet gevormd, bestaande uit drie sociaal democraten, twee centrumleden, twee vertegenwoordigers der Duitsche volks partij en één democraat. De vorming v&l. de groote coalitie in Pruisen doet vermoeden dat ook in het Kijk de groote coalitie binnen kort zal tot stand komen. Koning Alexander van Servië heeft den eed op de grondwet afgelegd. De Belgische liberale ministers heb ben hun ontslagaanvraag gehandhaafd, doch zich vemonden hun portefeuilles ad-interim te blijven beheeren tot 20 November, den dag der verkiezingen. De Hongaarsche Nationale vergade ring heeft met algemeene stemmen de wet aangenomen, waarbij Karl van Habsburg en zijn huis van den troon vervallen is verklaard. Afscha/fipg van den vaccine-dwang Naar „Het Volk" verneemt, bevat een ontwerp van wijziging der wet op besmettelijke ziekteu eenige artikelen, die het mogelijk maken, dat de kinderen en de onderwijzers en onderwijzeressen de scho il kunuen bezoeken zonder dat zij ingeënt zijn, wanneer zij verklareu daartegen geuioe Isbezwaren te hebben. Bovendieu wordt in tegeuste ling met de thans geldende bepalingen in het vooroutwerp bepaald, dat geen vaccinatie behoeft te geschieden indien één dokter verklaart, dat dit voor de gezondheid van het kind nadeelig is, terwijl tot op heden twee doktoren deze verklaring moesteD afleggen. Toenemende industrieele bedrijvigheid 1 Op de Philips Glasfabrieken zal voortaan ook op Zaterdagmiddag met j volle ploegen gewerkt worden, in ver band met bedrijfadrukte. Ook in de Tilburgsohe textielnijver heid is het druk, voornamelijk, daar Duitschland overvoerd met orders is en niet op tijd meer kan leveren. (H.bl.) Goed voorbeeld. In de zilting van den gemeenteraad van Slochteren (Groningen) hebben, naar het N v. d D. meldt, de beide wet houders medegedeeld, dat zij de ver hooging hunner jaarwedde met f 100 niet zullen accepteeren, maar dit bediag terug zuilen storten in de gemeentekas, daar het thans geen tjjd is om salarissen te verhoogen. De burgemeester, wiens salaris op f 5000 gebracht werd, ver klaarde dat het thans genoten salaris van f 4200 voldoende was en dat hij de verhooging niet in ontvangst zou nemen. De arbeidsconferentie te Genève. De conferentie te Genève heeft, aldus meldt de N. R. Ct., besloten, den heer Serrareus als arbeidersvertegenwoor diger toe Ie laten. Men zo" overeen gekomen zijn, dat in het vervolg de Nederlandsche regee ring evenals die van audere landen er, volgens het vredesverdrag, toe verplicht is, om gedelegeerden aan te wijzen uit de meest representatieve organisatie van het land. Zoosls bekend geldt het hier het geval-Oudegeost (s d. a. p.), die van de conferentie werd uitgesloten door de coalitie van de andere arbeiders organisaties in Nederland knieën. „Ik deed het in zelfverdedi ging hij trok zijn revolver om op mij en toen sloeg ik zijn arm om hoog en greep hem bij de keel ik ontwrong hem zijn wapen en schoot ik wist niet meer wat ik deed.» „Dat moet de justitie maar uitma ken," zei Arthur barsch, en dat ge- meene chantage zaakje, daarvoor alleen krijg je „Lever mij niet over...» jammerde Spiunelio. „Heb erbarming met mij Ik had honger, zoo'n honger Ik had geen werk „Je had geen geld om drank te koopen,» was het harde antwoord. „Maar ik wil je een voorstel doen. C' est a prendre on a laisser. Jij gaat per eerstvolgende gelegenheid naar Amerika en komt nooit weer hier terug. Op die voorwaaide Maar reeds omklemde Spinnello Arthur's knieën met zijn armen en riep Coöp Beetwortelsuikerfabriek Zeeland. Door den storm is de luchtkap van het diffusiegebouw der Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek Zeeland te Ber gen op Zoom afgewaaid, in baar val een groot aantal ruiten van de licht— kap medenemend. Door de vallende glasscherven konden de menschen in het diffusiegebouw niet zonder gevaar op hun post blijven, tengevolge waar van tet bedrijf werd stopgezet, welke tijd werd benut voor de wekelijksche schoonmaak. Aau de oude fabriek is ook een luchtkap naar beneden geval len, zonder echter verdere |schade aan te richten. Van bet nieuwe kookpangebouw zijn verschillende ruiten uitgewaaid. De materieele schade wordt geschat op f 2000. 's-Gravenpo der Zaterdagavond is er een vergadering gehoudeu ter be spreking van den te hoogen brood prijs De heer J. Hoogestcger Mz. trad ais leader dezer bijeenkomst op en stelde de vraag aan de aanwezigen, of men algemeen den prijs van het brood te hoog achtte in verband met den bloem- en tarweprijs Na een bereke ning werd dit algemeen te hoog ge acht. Op de vraag wat er tegen f. uit„U is een goed menschu is een edel mensch .-. Hij was geheel gebroken en stond op 't punt in tranen nit te barsten, vermoedelijk onder in vloed van den alcohol. „Sta op,» zei Arthur, die zich aan het walgelijk schouwspel begon te ergeren, „en ga zitteo.» „Ik wilde deze week weg gsan mompelde hij, „ik was al aan het inpakken „Dan ga je nu zoo spoedig mogelijk en besureekt passage op de eerstver- trekkende boot. Ik wil je wel vertellen, dat ik je dit voorstel alleen doe, om dat ik niet wil, dat juffrouw Lovdand's geheim wordt geopenbaard, en niet om jou pleizier te doei. Mocht ik ooit hooien, dat je het haar op de een of andere manier lastig maakl, dan zal niets mij weerhouden om je aan het gerecht over te leveren.» „Ik beloof het, ik beloof het antwoordde Spinnello en begon zich daan kon worden, werd op voorstel van dhr. Schouten een Commissie be noemd, bestaande uit de heeren J. Haogesteger, P. Braam, J. Sclgljf en C. Verdonk als leden, en de heeren A de Graag en P. S. Verbeek als des kundigen, die zouden onderzoeken, wat volgens de bestaande bloem- en meel- prijzen de prijs zou moeten zijn. Daar de bakkers niet aanwezig waren kon niet tot een overeenkomst besloten worden. (Eerst Maandagavond kwart over vier ontvangen. Te laat voor ons Maan- dagnr.) De storm, die Zondagmiddag woedde, heeft ook deze gemeente ge teisterd. Behalve dat van de woningen van den Burgemeester, mej. Wed. Woutersen en van den heer Verbeek de schoorsteenen werden afgerukt, werdeu nog tal van hoornen omgerukt, waarvan enkele den weg naar den Kadam versperden, zoodat nog zaag en bijl moesten ter hand worden genomen, om den weg vrij te maken. Verschei dene schuttingen we'den neergesmatt, en menig huis werden pannen ontrukt, het ergste trof het wel dhr. J. Romein, van wiens huis bijna het geheele dak werd vernield. Cuiynaplaat. De orkaanachtige storm van Zondag heeft ook hier heel wat schade aangericht. Tal van daken ziju deerlijk gehavend, in sommige waren zeer groote gtlen geslagen en ook verscheidene schoorsteenen zijn geheel of gedeeltelijk verbrijzeld* Da timmerlui hadden den geheelen dag werk om de schade te herstellen. In geen der kerken werd des namiddags godsdienstoefening gehouden. Achter de kerk woei een kastanjeboom omver, terwijl elders in 't dorp een paar boomen moesten worden omgehakt, daar ze gevaar opleverden voor de belendende buizen. De paal van den stormwaarschuwiugs> dienst, een zeer zware ij /.eren balk, werd afgeknapt e weggeslingerd Aan de zeewering is ook vrij wat schade gekomen aan den polder Oud Noorct- Beveland werd 2000 M1., aan den polder Nieuw No^rd-Bevelaud 350 M*. steeuglooiïng vernield en door elkaar geworpen. Gelukkig dat het hoogwater niet zoo buitengewoon hoog was, daar anders de schade niet was te overzien ge weest. De millioenen K.g. suikerbieten die thans op de haven liggen, zouden dan zeer zeker weggespoeld zijn. Nu had men de hoopen nog versterkt en beschermd door planken en palen, maar gelukkig is deze voorzorg onnoo- dig gebleken. Maandagmiddag sloeg bet ijzeren aakschip van schipper B uit Slie— drecht, dat hier voor de htven lag van voor ziju anker en werd door den hevigen wind landwaarts gedreven. Het vaartuig kwam op de perkoen- palen terecht. De roeiboot werd ver brijzeld, terwiji in het schip een gat werd geslagen, dat met een paar dekens en een stuk spek gestopt werd. Het is gelukt het schip in de haven te brengen Maandagavond is het vervolg onderwijs aan de openbare school alhier begoanen met 19 jongens en 8 meisjes. De lessen worden gegeven op 5 avonden in de week, voor meisjes van 571/» uur en voor jongens n 58/t-8 nur, terwijl van 5s/i tot 71/4 iet onderwijs wordt gegeven aan jonge.is en meisjes tegelijk. uit te putten in een reeks van dank betuigingen. „Kom Ann,» zei Arthur. We gingen naar beueden. De buffet juffrouw bleek het gezelschap van den matroos aan de leestafel te hebben gezocht. Di.r kerel wilde niet komen,» klaagde Arthur, terstond weer in zijn rol, „hij was nog niet uitgeslapen, de luilak Arthvy rekende af en wij verlieten de bar. Bij de eerste de beste publieke telefooncel belde Arthur Benson op, die ons spoedig met de auto kwam halen. Het was zes uur. We reden naar Arthurs woning om onstedemas- keeren, waarna we staande een glas port en wat cakes gebruikten. „En nu moeten we gaan zieu of Tante Jane haar taak volbracht heeft. Als 't gelukt is, zullen ze nog niet thuis zijn.» Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1