N#« 132 Dinsdag 8 November 1921 108 jaargang. FEUILLETON. HET D00DEN0 ZWIJGEN. Ingezonden Mededeling. BEDRIEGERS BEDROGEN Binnenland. akeroï Provincie-Nieuws ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten |Goes fji, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Goesclie Courant ADVERTENTIËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend, familieberichten 1lOjregels fj2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Eleenwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nnr voormiddag. COIIBANT BUITENLAND. Washington In het Engelsche Lagerhuis is de ontwapenings-conferentie te Washing ton besproken naar aanleiding van een motie, ingediend door den arbei ders-leider Clynes, welke luidde; „dat dit Huis de internationale conferentie te Washington vurig goedkeurt, en vertrouwt, dat de uiterste moeite zal worden gedaan om te komen tot dus danige maatregelen van overeenstem ming, die een wezenlijke en geleide lijke vermindering van den bezwareuden last der bewapeningen zullen verze keren." Deze motie is tenslotte bij acclamatie aangenomen. Minister Chamberlain sprak de hoop uit, dat, als men zich voor oogen bracht de onmetelijke kosten, die de wereld had betaald voor den strijd, die zij had doorstaan, en de nog grooter verschrikkingen, waarvan een dergelijke strijd in de toekomst vergezeld zou gaan, men den beslisten wil zou vinden om de moeilijkheden uil den weg te ruimen. Men zou zich erover kunnen ver wonderen dat de minister niet sprak over de offers aan dooden, die gebracht zijn. Het is Engelsche ge woonte om eerst aan de ponden sterling en dan pas aan de ponden vleeseh uit de borst der natie gerukt te denken.... maar toch bedoelde Chamberlain, toen hij over de kosten sprak, de dooden. Want hij had het over de kosten die betaald zijn. De uitgaven aan menschen zijn ge daan, de oorlogsschulden zijn nog niet betaald. De gesneuvelden heeft Clynes her dacht. Negen millloen mentchen zijn in den iutsten oorleg gedood en dertig millloen verminkt of ge wond. (Laten wij dit iederen dag eens even overdenken.) De oorlog heeft den oorlogvoerenden naties 69 milliard ponden sterling (f 12) gekost en aan Engeland alleen 8 milliard. Sir Donald Maclean (onafhankelijk liberaal) zeide dat dit jaar, drie jaar na den wapenstilstand, de Vereenigde Staten, Engeland, Frankrijk, Italië, Ja pan, België, Nederland, Zweden en Denemarken niet minder dan pd. st. 1262 millioen aan wapening besteden. In Engeland was 4 shilling van elk pond belasting bestemd voor leger en vloot. Zeide niet de Tayllerand van de Bourbone bij hun terugkeer in Frank rijk dat zij niets geleerd hadden en niets vergeten waren Van bovenge noemde landen kan uien met een kleine variatie zeggen dat zij uit den oorlog niets geleerd en dat zij alle leed ervan vergeten hebben. Een der andere sprekers betreurde het, dat de Engelsche regeering net vier linie schepen op stapel liet zetten en vond dat men, indien de conferentie dit rechtvaardigde, de bestelling her roepen moest worden. Wanneer inderdaad de wil bestaat om de moeilijkheden te overwinnen zooals Chamberlain hoopte, zal men de 42 Oorspronkalijke detective-roman door R. J. B. Opmerkzaam keek ik rond, op den hoek van de straat zag ik een bar waar een roode lantaarn uithing, waarop in witte letters de naam „Oriental" was aangebracht. Daar moesten we dus zjjn. „En jij krijgt zeker ook trek in een citroentje, Bessie „'k Heb den heelen middag nog, nikB van je gehad." klaagde ik, geheel in mijn ro', „'k ken niet zeggen dat je scheutig bent uitgevallen." We traden binnen in eem vrij laag vertrek. In het midden een tafel waarop een stapel kranten en tijdschriften, die er smerig en veel-gelezen uitzagen. Langs de wanden, waaraan afbeeldin gen van schepen hiDgen, tafeltjes, morsig en beringd, en stoelen, waarvan sommige de teekenen droegen als slag wapens te zijn gebruikt. Achter het buffet een griezelig uitziende juffrouw linie-schepen kunnen afbestellen, want waar een ernstige wil is, is een weg. Maar is die wil er f Bestaat er bij de verschillende mogeud- heden die vredelievende gezindheid, die haat tegen de menschenslachterij, dat onderling vertrouwen, waaruit tenslotte de wereldrust moet worden geboren Wordt Briand, wordt Frankrijk be zield door dergelijke gevoelens ook jegens Duitschland? Dit is nog niet gebleken. Integendeel. De militaire entente-commissie, onder voorzitterschap van generaal Noliet, beeft van de Duitsehe rijksregee- ring het volgende geëischt le. In de fabriek Wolfgang de fabri cage van collodinm en nitrocellulose met ingang van 31 October 1.1. te staken en alle gebouwen, zoomede den inventaris te vernielen2e. in de fa brieken Erfurt en Haselhorst de ver vaardiging van jacht- en sportgeweren en van de daarvoor noodige munitie uiterlijk 1 April 1922 te staken 3e. in de fabriek Spandau den voorgenomen bouw van een nieuw walswerk en de opstelling van nieuwe generatoren na te laten. Bovengenoemde bedrijven vormen de Deutsche Werke A. O. waarin gewerkt wordt door bet personeel der vroegere leger- en marinebedrijven. In den economischen Rijksraad heeft minister Bauer gewezen op de moei lijkheden der met toestemming van deu Gezantenraad ondernomen reorga nisatie van de leger- en marinebedrijven, die in het najaar van 1918 aan 260.000 personen brood verschaften. De nota van generaal Noliet stelt alles, wat in overleg met de geallieerde militaire commissie tot stand was ge bracht, op losse schroeven. Wordt aan den eisch, dien spr. een uitvloeisel van ongelooflijke hysterie of van onbegrensde vernielingszucht noemde, gehoor gege ven, dan komen weer vele duizenden rbeiders zonder werk. De ellende zal toenemen, de belastingopbrengst ver minderen, de werkloozenonderstand hooger worden, en dat drie jaar na den oorlog, op een oogenbljk nu het Duitsehe volk bereid is het bloed uit zijn nagels te werken om aan de eischen der entente te voldoen. Ziehier een uitvloeisel van het entente-wantrouwen Het is niet voldoende om te zeggen dat men ontwapening wenscht, men moet door 't leven gaan met een on gepantserde ziel. - Revue- De Japansche eerste minister Harai is door een krankzinnige vermoord. Het ontslag der drie liberale Bel gische ministers staat nog niet vast. Men tracht minister Franck, die tot Maandag bedenktijd heeft gekregen, alsnog te bewegen zijn verzoek om ont slag in te trekken, in welk geval dan de heeren Devèze en Neujean hun ver zoek, dat nog niet is ingediend, in den zak zullen houden. De wet tot vervallenverklaring van Karei van Habsburg en zijn huis van den Hongaarschen troon, moet vóór van twijfelachtigen leeftijd. Op de tap kast een scheepsmodel, een driemaster, waaraan ontelbare touwtjes. In 't mid den, tegen een der lengtewanden, stond een piano. Het gaslieht brandde, er waren geen ramen, behalve aan den voorkant. Ofschoon het niet druk was, daar voor was het nog te vroeg, hing er een damp van rook in het vertrek, afkom stig van een stelletje matrozen, in ge zelschap vsn sigarettenrookende vrouws personen, dat zat te kaarten in een hoek in de buurt van het buffet. Aan de leestafel zat een matroos met het hoofd op den arm te slapen hij had zeker dien nacht wachtdienst ge had of sliep zijn roes uit. Bij ons binnenkomen keken enkelen der kaartspelers even om en Arthur zwaaide met zijn arm en riep .Hallo! Old boys Wij gingsn in een hoekje aan een tafeltje zittende slonzige buffet juffrouw kwam de hestelling opnemen. „Breng mij whisky bromde Arthur. „Als ik aan wal ben moet ik drinken, en veel, wat zeg jij ervan juffie," „Voor mij een citroentje", zeide ik mijn lesje op. „Met of zonder suiker vroeg de juffrouw. Winkeliers, die U andere zeepsoorten in DE handen stoppen, als U sunught-- =2EEP vraagt, bedriegen zichzelf, want zij verliezen hun debiet. U wenscht de ZOO gunstig bekende SUNLIGHT. DE EENIGÈ BESTE ZEEP. GEEN ANDERE. LET DUS OP HET WOORD „SUNLIGHT" OP IEDER STUK ZEEP. Maandag door de Nationale vergade ring te Boedapest zijn aangenomen. Zondag zullen de afgevaardigden daartoe weder bijeenkomen. De kleine en de groote entente achten het een bezwaar dat de wet niet een bepaling bevat welke verhinderen moet, dat Karl later toch bij vrije konings keuze tot den troon zou worden ge roepen. De bijzetting van het Beiersehe koningspaar te München is een groote monarchistische betooging geworden. Bezuiniging te Eindhoven De Bezuigingscommiesie uil den Raad van Eindhoven zegt in haar rapport aan den gemeenteraad, dat geen nieuwe werken, zelfs niet die welke door den Raad reeds zijn toegestaan, uitgevoerd moeten worden, tenzij ze volstrekt noodig zijn. Verder dienen een aantal ambtenaren te worden ontslagen of overgeplaatst. De uitgaven voor het kanaalbedrijf behooren tot op de helft te worden teruggebracht evenals de kosten van reinigings- en ontsmettingsdiensren. Ook moet liet aantal ambtenaren ter secretarie verminderd worden, vol gens door den secretaris opgemaakt plan. Het getal vaste en tijdelijk ambte naren moet vóór 1 Januari 1924 van 72 tot 38 zijn verminderd. Dit betreft alleen nog maar de secretarie, om niet te spreken van het zeer groot getal ambtenaren en beambten dat bij andere Ingezoiden Mededeeliag. PERSONEN, die veel moeten spre ken, hebben veel nut van het ge bruik van PA5TILLE5 „Met suiker", raadde ik blijkbaar goed, want 't scheen niet dwaas ge vonden te worden. Toen de juffrouw met de glaasjes kwam, dronk Arthur het zijne ineens leeg, sloeg met zijn vuist op het tafeltje en bestelde meer whisky, mopperend over de kleine glaasjes en dat men aan den wal den armen zeeman altijd beet trachtte te nemen en te plukken. „Een taaie beweging," morde hij, „het is hier een dooie boel". Ik grinnikte en gichelde maar zoo'n beetje en deed zooveel mogelijk mijn best om mij dwaas aan te stellen, maar het gelukte mij niet zoo goed als Arthur, die deed alsof hij de hoogte begon te krijgen en plotseling een lied van de zee ging zingen op een wijze die je trommelvlies zou verscheuren. Er klonk een kort en krachtig protest van de kaarttafel en de matroos aan de leestafel werd wakker en informeerde met belangstelling of Arthur zijn grooteu mond (hij zei wat anders) niet honden kon. De buffet- mamsel kwam toeloopen en vertelde dat het toch nog te vroeg was om zulk een keel op te zetten. Later op den avond scheen dat daar gebruikelijk te zijn. diensttakken dient te worden vermin derd. De commissie klaagt over de weinige medewerking van hoofden van dienst takken, en over het gemis aan contact tusschen enkele bediijfshoofden en B. en W. De tektrten bij Post en Spoorwegen. Op de vragen van de heer de Kanter in zake de exploitatieuitkomsten van den post-, telegraaf- en telefoondienst en van de spoorwegen antwoordt de Minister van Waterstraat, dat inderdaad het Staatsbedrijf van de Posterijen, de Telegrafie en Telefonie over het loopend jaar een belangrijk tekort zal opleveren. Volgens raming zal het vermoedelijk verlies bedragen f 12.357.000. Wordt het aanvankelijk geraamde tekort ad f 17.282.000 vergeleken met het thans becijferde vermoedelijke verlies ad f 12 357.000, dan is oidaDks de mindere ontvangsten reeds een vooruitgang te constateeren van rond f 5.000.000 In voorbereiding zijn o.a.de in voering van een wijziging van het tarief voor de grootste locale telefoon netten een regeling voor het heffen van rechten voor doorvoerverbiudingen in sluitingstijd der telefoonkantoren en een verhooging van het recht, dat wordt geheven voor het overbrengen van een verzoek om z'ch met den verzoeker in telefonische gemeenschap te stellen. Wat betreft de Spoorwegen onder vindt het goederenvervoer de gevolgen van de algemeene depressie in handel es nijverheid. Van blijvenden invloed op de uit komsten der exploitatie is de in den loop van het vorige jaar tot stand ge komen regeling van de dienst- en rusttijden, gepaard gaande met belang rijke uitbreiding van personeel, en de op 1 Januari j.l. in werking getieden nieuwe loonregeling. Daar deze regeÜDg van de dienst- en rusttijden het getal personeel van ruim 40,000 in 1918 tot meer dan 48,000 in 1920 deed etijgen, doen zich de gevolgen der loonregeling des te sterker gevoelen. De personeeluitgaven «tijgen van 104 millioen in 1920 tot ongeveer 115 millioen in 1921 en zullen wegens het doorwerken van de loonregeling aan verdere stijging onderhevig zijn. Nu uivoering van werken en aan schaffing van rollend materieel weer meer kapitaal vorderen, dient eveneens Arthur verzekerde dat het van de whisky kwam en dat het de beste whisky was die hij in jaren gedronken had, je stembanden gingen er van kriebelen en dan begon je vanzelf te zingen. „Ja, maar zing U dan zachtjes", was het welgemeend advies. Arthur betoogde dat daar geen aardigheid aan was en herhaalde dat het hier een saaie, vervelende stal was, Toen deed hjj of hij voor 't eerst de piano in 't oog kreeg en noodigde de juffrouw uit wat te spelen. Zij ant woordde dat zij niet kon spelen. „Daar geloof ik geen woord van, je mot 'n stukkie op dat ding spelen, versta je", en hij vatte het meisje bij den arm en wilde haar naar de piano trekken. „Er mag zoo vroeg niet gespeeld worden, pas om acht uur", loog ze. zich losrukkend. „Nee, er mot nou gespeeld worden", zeurde Arthur. „Dat kan niet, de pianist is d'r niet." „Dan mot je dien vent voor me ophalen. Bessie, d'r is 'n pianist, die mot voor ons 'n moppie geven Ik beaamde dat volkomen. „De pianist is er niet, dat heb ik stijging van de intrestrekening verwacht te worden. Deze stijging zal ongeveer 3 millioen bedragen. De reizigerstarieven, die tot dusverre tijdelijk en percentsgewijze werden ver hoogd, worden thans definitief herzien. De grondslag van het tarief van 1911 (eerste klasse f 3,25, tweede klasse f 2,45, derde klasse f l,62j per kilo meter), die percentsgewijs reeds bijna was verdubbeld, wordt thans definitief op het dubbele gesteld, terwijl de prijs der abonnementskaarten een daarbij passende verhooging ondergaat, en de werkmanskaalten vervallen. Ter vervan ging van deze laatste kaarten worden bijzondere trajectabonnementen met één maand geldigheid ingevoerd, die niet tot werklieden beperkt, doch voor ieder verkrijgbaar zullen zijn. Uit deze en enkele andere maatregelen zal naar verwachting een hoogere opbrengst van ongeveer f 3.000.OOÜ voortvloeien. Nu vermeerdering van inkomsten door tariefverhooging op eenigszins ruime schaal niet meer mogelijk is, zal beperking van uitgaven krachtig moeten worden nagestreefd. Hoe druk se het hadden. Blijkens het verslag der Alg. Reken kamer over haar werkzaamheden over 1920, trok het de aandacht van het college, dat de op 1 Jan. 1919 afge treden regeerings-commissaris belast met de RijksgraanverzamelinginN.H.ten behoeve van zijn personeel had aan gekocht 2 damborden, 1 halmaspel, 1 vlooienspel, 2 dominospelen, 2 stel dam schijven, 4 stel speelkaarten, 2 schaak borden en 2 schaakspelen. De Kamer bad bezwaar tegen de biervoor gedane uitgaaf ad f 30, omdat die naar hare meening niet kan geacht worden in het belang van 's Rijks dienst te zijn gedaan. Hierbij wordt door den minister voornoemd aangeteekend, dat de aan koop van de verschillende spelen heeft plaats gehad zonder goedkeuring van den minister van landbouw daarom zijn de gedane uitgaven voor dien aankoop teruggevorderd en weder in 's Rijks kas gestort. Verzekering van Woningen met R(Jksvoorschot gebouwd. Het is den Minister van Ar beid blijkens zijn aan Gedeputeerde Staten gericht schrijve a van 21 October 1921 no 8217 J, afdeeling Volksgezondheid, geblekeB, dat in vele gevallen de verzekering tegen brand schade van met Rijksvoorschot gebouwde woningen tegen een zeer lage premie plaats heeft bij maatschappijen, die zoo goed als geen reserve hebben en waar van dus niet vaststaat, dat zij te allen tijde aan hare verplichtingen zullen knnnen voldoen. Door Ged. Staten wordt de aandacht van Burgemeesters en Wethouders in Zeeland op dit feit gevestigd en wor den deze met aandrang nitgenoodigd op de verzekering tegen brandschade van debedoelde won ingen scherp toe te al gezegd". „Dan mot ie maar komen. Waar zit die kerel dan." Hij is op z'n kamer, bij slaapt, geloof ik." „Ga hem dan halenDat wilde ze niet doen. „Dan ga ik zelf. Hij moet komen." De juffrouw trachtte Arthur te verhinderen heen te gaan. Even werd de aandacht der kaarters getrokken, maar ze verdiepten zich weer in hun spel, gewend aan lastposten. De man aan de tafel zat als een dwaas te lachen. „Hoe heet die vent, die pianist, die luiwammes," schreeuwde Arthur. „Mijnheer Spinnelio", antwoordde het meisje zuchtend, ziende dat er geen houden aan was. „O, Spinnelio," juichte Arthur, „Spinnelio, dien pias ken ik, dien heb ik in Hamburg ontmoet, o, die beste vriend' Op welke kamer is die brave man, waar kan ik hem vinden om hem de hand te drukken." „Kamer vijf, heelemaal boven." We gingen samen de trap op, Arthur en ik. Mijn hart bonsde. I „Als we binnen zijn, draai je de deur op 'slot" fluisterde Arthur. Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1