GOESCHE COURANT BIJVOEGSEL Binnenland. Staten-Generaal. Provincie-Nieuws. Stadsnieuws Sport. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. VAN DE van ZATERDAG 5 NOV. 1921. Het vergaan van den loedsschoener Eems II. De heer Schaper heeft tot den minis ter van marine o.a. de volgende vra gen gericht Hoe oud was de ioodsschoener Eems II, die in den storm van Zondag 28 October is vergaan P Was deze ouderdom niet dusdanig, dat de schoener bij stormweer meer gevaar liep dan bet normale risico voor dergelijke schepen medebrengt Wagens de malaise. De minister van arbeid is, naar „de Avondpost» meldt, voornemens een commissie naar Duitschland te zenden om na te gaan hoe in verschillende industrieën gewerkt wordt. Den vakcen trales is verzocht een vertegenwoordi ger vcor de Nederlandsche arbeiders beweging aan te wijzen. (Natuurlijk niet op zijn [lollandschi Aalberscb-elfendertigst en ook langer dan in Nederland, excellentie Red. G, Ct.) Ons nieuioe bankbiljet. Het nieuwe bankbiljet van f25, zoo lezen we in het Hbld., dat de Neder landsche Bank heeft uitgegeven, is een leelijke tegenvallerwaut nu men 't er algemeen over eens is, dat het druk werk, van officieele zijde verschijnend, wat stijl en uitvoering betreft, vocr- beeldig hoort te zijn, hadden we van het nieuwe biljet zeker iets beters ver wacht. Het vertoont, aan den voorkant, vier prentjes en evenveel cijfervakjes, zonder eenigen stijl of zin verbonden door een gewirwar van kriebelige randjes en ron- detjes, van kruisjes en stipjes, waar binnen dan de waarde van het biljet slaat gedrukt. De prentjes stellen, aan den bovenkant,Willem den Zwijger voor; langsonder een oud-Hollandsch stads gezicht links een zittende Mercurius vóór een gordijn tusschen balen en kisten koopwaarrechts een zeetje waarop een driemaster komt aangevaren. De kleur is van een vervelend rose, dat over den achterkant iD bleek-groen verloopt. Het eenige wi t op deze zijde duidelijk te herkennen valt, is alweer een prentje waarop het gebouw vau de Nederlandsche Bank aan het Rokin, voor welks leelijkheid toch geen reclame hoeft gemaakt te worden suf en correct wordt afgebeeld. Nederland maakt met dit suffe, prenterig-ouderwetsche bankbiljet een naargeestigen indruk. Uitvoer uit Duitschland. Het ministerie van buitenlandsche zaken vestigt er de aandacht op, dat het den laatsten tijd herhaaldelijk voorkomt, dat van reizigers, die uit Duitschland naar Nederland terugkee- ren, aan de Duitsche grens goederen, als schoenen, kleeren, waschgoed, kij kers, fotografietoestellen, huishoudelijke- en luxe-artikelen, in beslag worden genomen, omdat deze goederen niet door een uitvoervergunning zijn ge dekt. Behalve dat de betrokkenen daarvan last ondervinden, worden de goederen verbeurd verklaard en wordt hun een aanzienlijke boete opgelegd, In verband hiermede wordt opge merkt, dat bijna alle uitvoer uit Duitschland zonder uitvoervergunning verboden is. Zij, die goederen in Duitschland koopen, kunnen die dus alleen medenemen, wanneer zij daar voor een uitvoervergunning hebben, die door den verkooper moet worden aan gevraagd. Het tekort op de Spoorioeg-exploitatie. Naar de Tel. uit goede bron ver neemt zal het hoofdbestuur van de Ned. Vereeniging van Spoor' en Tram wegpersoneel een beslist afwijzende houding aannemen in zake de loons verlaging en de verlenging van arbeids duur in het spoorwegbedrijf. De vlootwet. Bij de Tweede Kamer is thans het wetsontwerp betreffende een Nederland sche vlootwet ingediend. In verband met het reeds op 1 JaD. 1922 beschikbare materieel, behooren nog te worden opgebouwd, aangebouwd en aangeschaft, twee kruisers (Java en Sumatra) 12 torpedojagers, 10 cnder- zeebooten, 2 onderzeebootmijnenleggers. 4 flottieljevaartuigen, 6 mijnenleggers, 1 moederschip voor onderzeebooten, het luchtmaterieel en plm. 4000 mijnen- Vermits de gemiddelde levensduur der schepen en vaartuigen voor de marine op 12 jaar wordt gesteld, wordt het rationeel en billijk geacht, des belastingdruk, veroorzaakt door de kosten van aanbouw en aanschaffing van het materieel der vloot gelijkmatig te verdeelen over pen 12-jarig tijdvak, door de vorming van een Vlootfonds, waarin gedurende 12 achtereenvolgende jaten telken jare een gelijk bedrag wordt gestort. Tot dekking der uitgave van dit fonds (f 199.274.000) zal jaarlijks gedurende 12 achtereenvolgende jaren ingaande met 1 Jan 1922 een bedrag worden bestemd van f 19.735 000, waarvan f 9,867.500' ten laste van de brgrootiug van Ned.-Indië en f 9.867.500 ten laste van het 6e hoofdstuk der Staatshegronting. TWEEDE KAMER. In de vergadering van Dinsdag 1 November nam de regeering feitelijk eeo amendement Marchant v.d.) over, door de 2e anilea vau art. 1 te doen vervallen. Dit art. luidt nu„Het Koninkrijk der Nederlanden omvat bet grondgebied van Nederland, Neder- landech Indié, Suriname en Curasao. Het woord koloniën, dat in Indië misschien de gedachte aan onderwor penheid en afhankelijkheid zon kunnen wekken is hierdocr uit de Grondwet verdwenen. Aan het eerste lid van art. 5 G.W.: „Leder Nederlander is tot elke landsi bediening benoembaar wil de heer Marchant de volgende nieuwe alinia toevoegen: „De vrouw kan niet door wettelijk voorschrift van de benoem baarheid van eenig ambt worden uit- gesloten». Veel verder reikt het amen- 1 dement Rink (v.b) dat een nieuw art. 6 bis invoegt dat luidt: „De wet erkent de volledige staatsrechtelijke, burgerrechtelijke en economische gelijk stelling van man en vronw". (Later gewijzigd in De wet erkent het be ginsel van enz.) Dit laatste amendement werd Dinsdag door mevr. Westerman, het nieuwe lid voor den Vrijheidsbond verdedigd en Woensdag door mej. Groeneioeg (s.d.) bestreden als zijnde een programma punt van den Vrybeidsbond, dat prac- tisch niét uitvoerbaar zou zijn. Wél zou zij baar stem geven aan het amendement Marchant. Beide amendementen werden bestre den door verschillende heeren van rechts. De heer Beumer (a.r.) was bang dat aanneming er van tot gevolg zou Rebben, dat een vronw commandant van het veldleger zou worden, waarop de heer Marchant antwoordde dat er voorloopig wel geen k ankzinnigen achter de regeeringstafel zouden zitten. Min'sier Ruys de Beerenbroeck achtte beide amendementen onaan nemelijk, doch noodigde den heer Mar chant uit om een motie in te dienen en gaf te kennen dat de regeering niet vijandig zou staan tegenover een verzoek om te onderzoeken in hoeverre, met het oog op de benoembaarheid van vrouwen, wettelijke voorschriften wijziging behoefden. De heer Marchant (v.d.) trok zijn amendement in en diende een motie in waarin de regesrjng wordt uitgenoodigd ten spoedigste voorste len te doen ten einde aan de bestaande uitsluiting van vrouwen van de benoembaarheid tot eenig ambt een einde te maken. Dit is weer wat anders dan de minister eigenlijk bedoelde. Het amendement Rink werd met 71- 13 stemmen verworpen. Alleen de Vrijheidsbond stemde vóór. Vermelden wij nog dat de r.k. heer Suring, opvolger van den heer De Wijkerslootb geïnstalleerd werd. Donderdag verdedigde dhr. Troelstra (s.d.) een amendement om art. 7 te maken overeenkomstig het voorstel van de Staatscommissie die wenscht bij ont stentenis van iederen troonopvolger door een volksstemming te laten uitmaken of een nieuwe dynastie zal worden ingesteld dan wei de republikeinsche regeeringsvorm zal worden ingevoerd. Wordt besloten tot behoud van den monarcbalen staatsvorm dan zal de troonopvolger in vereenigde vergadering rechtstreeks door de Staten-Generaal worden benoemd. Strekt de uitslag der volksstemming tot invoering van den repubükeinschen staats vorm, da» wor den onverwijld de daartoe noodige ver anderingen in de Grondwet aangebracht. De regeering acht met de Staats commissie den monarchalen regeerings vorm een zegen voor ons land,zoolang althans behoud van een waarlijk natio naal Koningschap mogelijk is. Echtpr dienen zij van de troonopvolging uit gesloten te worden, die geen zekerheid bieden, dat zij onze nationale gevoelens derlen en met onze inheemsche toe standen voldoende vertrouwd zijn. Pretendenten, die geen' nakomelingen van de thans regeerende vorstin zijn allen dus met uitzondering van prinses Juliana komen niet meer in aanmerking. In de toekomst zal, indien mannelijke uit mannen gekomen nakomelingen ontbreken, de troonop volging worden beperkt tot het tweede, uit den laatstoverleden Koning (Ko ningin) gesproten, geslacht. De r'geering wil evenwel niets weten van eeu referendum bij ontstentenis van een grondwettelijken troonopvolger, aangezien zij elke vingerwijzing in de grondwet naar een anderen vorm van staatsregeling in ODZe constitutie mis plaatst acht. De vrijzinnig-democraten, sociaal democraten en communisten hebben ieder een amendement ingediend dat volksstemming voorschrijft. Het refe rendum zal kunnen plaats hebben zoo wel wanneer bet vooruitzicht bestaat, dat geen bevoegde opvolger naar de Grondwet bestaat, als wanneer bij over lijden des konings geen bevoegde troon opvolger aanwezig is. Voorts zijn er nog amendementen van den heer Van Scliaik (r k.) om art. 20 uit de G. W. (dat betrekking.beeft op het benoemen van een opvolger, nog bij het leven vau den Koning, door de verdubbelde Staten-Generaal) te doen vervallen en in art. 21 (de opvolgerskeuze bij overlijden van den koning) de termijn van 2 maanden, binnen welke de Staten-Generaal in dubbelen getale moet worden bijeen geroepen te verlengen tot vier maanden. Tenslotte nog amendementen van dhr. V3n de Laar, Schokking, Rutgers en Snoeck Henkemans, welke laatste afge vaardigden tegenstanders zijn van de dcor de regeering voorgestelde uitslui ting van alle verwanten in de vrouwe lijke lijn met uitzondering ran de kinderen en kleinkinderen van den laatst overleden koning. Ierseke. De in de laatste Raadszit ting vastgestelde verordening op het koken enz. van mossels en garnalen treedt niet in werking op 1 April maar op 1 Januari a.s. Den 1 November is bier (aan school 2) het vervolgonderwijs begonnen met 16 mannelijke en 14 vrouwelijke leerlingen. De oesterbandel is de laatste dagen zeer verlevendigd vooral Enge land dat dezen winter zelf geen oesters van belang heeft, vraagt veel meer dan andere jaren. De prijzen houden zich staande. Door de besthursbemoeiïagen van 't Nuts departement is de toezeu- ding verzekerd van een bibliotheek der Centrale Vereeniging voor reizende bibliotheken. Iedere lezer moet zich een leeskaart en een stevigen zak of zeiltje aanschaffen tot berging van het boek dat hij mee krijgt. De door 't Nutsbestuur inge stelde cursussen voor volwassenen zullen a.s. Maandag beginnen met 22 gega digden. Er zal voorloopig les gegeven worden in Ned. taal, Rekenen, Aard rijkskunde, Geschiedenis, Boekhouden, Handelsrekenen, Eransch, Engelsch en Duitsch. Bijdrage Woningbouw. De minister van Arbeid heeft goed gevonden dat de volgende, vroeger toegekende bijdragen voor woningbouw zullen worden uitgekeerd aan de vol gende gemeenten 's Heerenhoek ten behoeve van L. Stokx en L. Capello resp. (beschikbaar te stellen ged. '/sf 700 en f790 Krabbendijke ten behoeve van B. Nienwenhuijse f1740 Kruiningen ten behoeve van P. C. van Poelje Az. en L. Vogelenzang (Va ged.) f833 Oudelande ten behoeve van J. Schoe, f970 Ovezand, ten behoeve van het R. K. kerkbestuur f1460. Bevolking. Gedurende de 2e helft der maand October 1921, Ingekomen A. de Lange, schoenmaker uit 's-Gravenhage, Schipperswegeling 2. J. D. Elenbaas, zonder beroep uit Hoedekenskerke, Kloetingscheweg 18. W. J. van 't Sant, gasfitter, nit Gorinchem, Begraafplaatsweg 2, H. A. Eloot, verpleegster uit Maastricht, Lange Vorstraat 40. A. C. de Jongh v. d. Veer, zonder beroep uit Den Helder, Groote Markt 14a. S. A. Willeboer, uit 's-Qravenhage, zonder beroep, R. B. van den Boschstraat 9. L. H. van Berk, Directeur Keurings dienst, uit Zeist, v. d. Spiegelstraat 5. J. Tissing, keurmeester Keuringsdienst, uit Haren, Blaaubeenstraat 3. Vertrokken H. J. W. Bickelmeyer, smid, naar Nuth (L.) M, Openneer, schippers knecht Daar Middelburg. J. Pilon, schoolhoofd naar Amsterdam, E. O. J. M. A. Platteau, handelsbediende, naar Kapelle (Z.B.) A, M. van Donze, ver pleegster, naar Maastricht. A. J. Beije, Wed. Dun, zonder beroep uaar 's-Gra- venbage. C. Duvekot, winkelier naar Scbeveningen. J. van Liere zonder beroep naar Kloetinge. J. L. Kosten, spoorwegarbeider, naar Tilburg. Pb. H. van Hove, slagersknecht, naar Wassenaar. P. van Hest, schoolhoofd, naar 's-Gravenhage. A. J. Mieras, rijks klerk, naar Driebergen, A. Pfeiffer wed. van Twisk, zonder beroep naar Bloemendaal. Lid van den Gemeenteraad. Door het Hcofdstembureau is tot lid van den gemeenteraad in de va cature v. d. Leeuw gekozen verklaard dhr. M. den Hollander. Vek. v. Vrijz. Godsdienstigen. Zondag 6 November des morgens 10 uur Godsdienstoefening iu het Gebouw der Vereeniging v. Vrijz. Godsdienstigen onder leiding van dr. J. P. Cannegieter, Allerzielen. Door de N.V. „Tooneelvcreeniging» Amsterdam, zal Donderdag a s. in de Prins van Oranje worden opgevoerd „Allerzielen» door Ilerm. Heijermans. Dat deze opvoering de zeshonderdste is, illustreert afdoende bet succes van dit mooie, eenigszins lyrisch getinte werk dat zoowel in den meesterlijken bouw als in den vlotten dialoog de voortreffelijke kwaliteiten toont, die Heijermans als tooneelschrijver onge twijfeld bezit. Het stuk geeft het conflict tusschen het starre, bevriezende dogma en het warmvoelende menschelijk gemoed, den strijd tusschen donker en licht en liet predikt vóór alles de leer: Hebt uwen naaste lief». Zeker zullen zeer velen deze too- neeluitvoering,waarvoor door de r.k. pers veel reclame (ofschoon niet als zoodanig bedoeld) wordt gemaakt, gaan bijwonen. Het stuk wordt voortreffelijk ge speeld door eenigen onzer eerste too- neelspelers, die iu hun rollen gegroeid zijn tot de dubbelgangers der personen, die zij hebben uit te beelden. Voetbal. G. V. V. Zondag aanstaande krijgt Goes, Zee- landia uit Middelburg op bezoek. In Middelburg verloor Goes in een voor ben ongelnkkigen strijd met 30, door opkomst met een onvolledig elftal. Daarom zal de strijd a.s. Zondag spannend worden, nu Goes met een beter elftal uit zal komen hetwelk opgesteld staat als volgt W. J. Bartelse, Reserve, C. v. Sprang, A. v. Hese, J. Leconte, P. Schrijver, J. Smiraldi, M. v. Hese, N. deNoijer, J. Herweijer, C. M. Schipper. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg In de zifting van 4 November 1921 werden veroordeeld wegens Overtre ding van 's Rijksbelastingwetten, A. B. 37 jaar schipper, Amsterdam, ontslag rechtsvervolging. De N.V. Stoomboot boot Maatschappij J. H. v. S. Am sterdam f 200 of 100 dgn hechtenis. C. P. 57 jaar schipper Papendrecht f27.50 of 14 dagen hechtenis. H. H. 23 jaar, reeder Rotterdam ontslag rechtsvervolging. A. J. schippersknecht Bruinisse f10 of 10 dgn. hechtenis. Th. K. 43 jaar, schipper, Bruinisse f 20 of 20 dagen hechtenis, S. W. J. 44 jaar, schippersknecht, Bruinisse f 20 of 20 dagen hechtenis. G. J. de J. 24 jaar rijwielhersteller, Driewegen, vrijgesproken. Diefstal M. C. K. 16 jaar arbeider Ierseke, A. L. M. 15 jaar arbeider Ierseke ieder f 20 of 1 maand tuchtschool. Openbare dronken- schap, W. C. de V. 46 jaar, koop man Goes tot 8 weken hechtenis. Releedigitg, L. T. 49 jaar, veldarbei- der te Heinkenszand f 20 of 20 dagen hechtenis. Afschuwelijke moord. Zondag middag omstreeks 3 uur is in de nabij' beid van Doorn een afschuwelijke moord gepleegd. Twee marskramers, komende van Kolen, hebben onderweg op het dorpsplein aldaar twist gekregen over een nog onbekende zaak. Te Doorn vroegen ze aan een jongen of hij hun de politie wilde wijzen. De>e bracht hen naar den gemeenteveldwachter, die niet thuis was. Beide mannen zijn toen den weg naar Maarn opgegaan. Kort daarop vonden de inwoners van Doorn het lijk van een der zwervers langs den weg. De hals was totaal afgesneden een groot mes lag naast hem. De ver moedelijke dader was inmiddels den straatweg naar Leersnm opgegaan en is kort daarop door den burgemeester van Doorn en een veldwachter per auto achterhaald. Hij is gevankelijk naar Doorn vervoerd. (Tel.) Politiek in het waterschap. De verkiezing van bestuursleden van het nieuwe Hoogheemraadschap Noord- holland's Noorderkwartier is voor de politieke partijen aanleiding geweest zich bij de eandidaatstelling te doen gelden Bij de te Alkmaar gehouden stemming bleek een der kiezers over deze politieke inmenging weinig ge sticht en hij gaf daaraan uiting door op het stembiljet de volgende ontboe zeming neer te schrijven Wie maakt 't Bestuur het meest paraat Roomsch-katholiek of Demoeraat? Wie keurt het best der dijken grond, De Rechtschen of den Vrijheidsbond Wie stuit er 't water van de zee, Is 't iets voor de S. D. A. P. Als politiek de zee moet keeren, S. D. A P. het water weren, Dan dreigt ons altijd, luister goed, 't Gevaar voor den „gekleurden» vloed. De dichterlijke kiezer noemde zich „Een tegenstander van de wijze van eandidaatstelling en die daarom niet stemmen zal.» Beestachtige mishandeling. Om een nietigheidje kregen voor eeni gen tijd op de afdeeling pekkerij van de fa. V., borstelfabrikant te Roosendaal, tijdens het werk twee 15-jarige jongens ruzie, zekere F. J. en J. B. Deze jongens waren bezig met borstelpekken, waartoe zij om een tafel tje zaten waarop, op een gasvlam, een ketel pek stond te koken. Bij 't oploopen van deze ruzie pakte, verhaalt de Grondwet, eensklaps de laatste de pan van het vunr en wierp den geheelen ziedenden inhoud zijn mede-arbeider over het hoofd en armen. Men kan zich de ontzettende pijn van den jongen vooratellen, op wiens lichaam de teer zich aanstonds vastzette en indroogde. Dr. van Turnhout, die spoedig ter plaatse was, verwijdende zeer voorzichtig de teerkorsten van ooglid en weeke deelen van het gezicht van den van pijn kermenden jongen. Welk een enorme pijn dit veroorzaakte, getuigen wel de stukjes teer, die van het gezicht kwamen en waarin zaten de opperhuid en de geziebtshaartjes. Zelfs de gebeele rech terwenkbrauw was geheel weggetrokken in de teerlaag. De dader van de mishandeling is direct doer de politie geariesteerd. Door een varken verscheurd. Een vreeselijk drama is, naar uit Charleroi gemeld wordt, in Jamagne afgespeeld. Een boer in die plaats had gemerkt, dat een kwajongen de appels uit zijn boomgaard gapte. Hij pakte den jongen bij zijn kraag en om hem te straffen, sloot de 'ooer den jeugdigen dief in een varkenshok op, waarin ook een zeug zich bevond. De boer bleef doof voor de angstkreten van den jongen, maar toen hij enkele uren later den jongen in vrijheid wilde stellen, zag hij tot zijn grooten schrik, dat de zeug het lijk van den armen knaap aan het verslinden was. De boer die bijna door de woedende bevolking gelyncht was, is gearresteerd. De moderne tijd. De bewonsrs van Londen krijgen zoo het land aan den saaien Engelschen Zondag, dat Zaterdags het luchtverkeer van Londen naar Parijs de drukte niet aan kan van menschen die liever Zondags in Parijs dan in Londen zitten. Zij vertrekken van het luchtstation Croydon om halfeen 's middags, zijn te Parijs vóór 4 uur en kunnen Zondag nacht om 12 nnr terug, zoodat ze om iets over drieën 's Maandagsmorgensweer door Londen wandelen. Teruggekeerd. De stoker Lewiogton een man van 36 jaar, stapte Vrijdag avond zijn ouderlijke huis te Cippen- ham binnen. Hij was zes jaar vermist geweest en door zijn ouders als een doode beweend, nadat hij met Oen torpedojager Sandfly in den oorlog, naar iedereen dacht, gebleven was. Hij weigerde bijzonderheden mede te deelen over zijn vroegere verblijfplaats. Volgens een andere lezing zon zijn geheugen sterk geleden hebben. Zaterdag heeft hij zich weer bij de marine te Portsmouth aangemeld. Zijn naam zal nu weggehakt moeten wordeu van twee gedenkplaten met de namen van gesneuvelde matrozen en soldaten te Cippenham en Burnhaui, Van kroegmeisje tot prinses. De dochter van een kroegbaasje, uit

Goessche Courant | 1921 | | pagina bijlage 1