o EST N°. 131. Zaterdag 5 November 1931, 108 jaargang. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. FEUILLETON. EET DOODEND ZWIJGEN. Ingezonden Mededeeling. BUITENLAND. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, bniten [Goes f^2,— Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Na&ml. Vennootschap Goesche Courant ADVERTENT1ËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 1lOjregels f[2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nnr voormiddag. COURANT REORGANISATIE VAN HET LAGER ONDERWIJS. Kort geleden hebben wij, de school- bouw-kweatie besprekende, op den onhoudbaren toestand gewezen waarin talrijke gemeenten door eenige draco nische bepalingen der nieuwe wet op het L. O. gebracht werden. Minister De Visser heeft inmiddels ingegrepen en door een noodwetje, zooveel in zijn vermogen was, paal en perk gesteld aan den waanzinnigen overvloedigen scholenbouw ten koste der belasting betalende ingezetenen. Thans vraagt de nieuwe wet op het L.O. andermaal onze aandacht, want hare inwerkingtreding op 1 Januari j.l. heeft voor vrijwel alle gemeenten ingrijpende verordeningen op onder wijsgebied tengevolge. Het kenmerk der nieuwe wet is gelijkstelling op onderwijsgebied, het toekennen van gelijke levensvoorwaar den voor openbaar en bijzonder onder wijs, maar de verschillen met de tot dusverre geldende onderwijswet zijn zoo belangrijk dat het openbaar onder wijs, zooals het in alle gemeenten thans gegeven wordt, in geheel nieuwe banen wordt geleid. Een van de voor naamste veranderingen is zeker, dat er voortaan maar drie soorten dag scholen mogen zijn, die voor gewoon L.O. die voor buitengewoon L.O. (de zoogenaamde strengscholen of de scholen voor zwakzinnigen) en die voor U.L. onderwijs. Het gewoon U.L. voor zoover het geheel of gedeeltelijk uit openbare kassen wordt bekostigd moet voortaan gegeven worden in scholen met ten minste zeven achtereenvolgende leer jaren. Slechts daar, waar de Kroon de gelegenheid om aansluitend L.Ö. in het zevende leerjaar te ontvangen in voldoende mate op andere wijze ver zekerd acht, of waar bijzondere om standigheden daartoe aanleiding geven, kan volgens art. 8 der nieuwe L.O. wet vergunning verleend worden, dat het onderwijs aan een of meer be paalde scholen minder dan zeven leerjaren omvat. Het U.L.O. voor zooveel het geheel of gedeeltelijk uit openbare kassen wordt bekostigd, wordt gegeven in scholen met ten minste drie achtereenvolgende leer jaren, aansluitende aan het zesde leerjaar eener school voor gewoon L.O. Het leerplan voor de eerste zes leerjaren omvat voortaan lezen, schrij ven, rekenen, Nederlandsche taal, vader landsche geschiedenis, aardrijkskunde, kennis der natuur, zingen, teekenen, lichamelijke oefening en nuttige hand- warken voor meisjes. Het vak „handenarbeid» is facul- tetief gesteld. In een vreemde taal tot dusverre Fransch mag dus in de eerste zes leerjaren geen les meer worden geven. Voor het hoogere leerjaar of de Oorspronkelijke detective-roman door R. J. B. Toen Arthur de kamer uit was begon ze haar vertrouwelijke mede- deelingen. Ja, zij kon mij inlichten als geen ander, als gouvernante had ze Arthur als kleinen jongen gekend en toen zijn moeder was gestorven, was ze als huishoudster bij Arthur's vader in huis gekomen en later, na diens ongeneeslijke ziekte was ze gebleven. Ze vertelde nu hoe goed Arthur was en hoe lief hij geweest was, toen hij nog een heel klein kereltje was, hoe veel hij van dieren hield en van kin deren. Ze wist allerlei aunecdotes en gebeurtenissen uit Arthur leven. En dat hij verliefd was, had ze allang gemerkt. Ze had hem al een paar maa gepolst en gezegd„Mijnheer moest toch trouwen gaan, heusch, het begon mijnheer zijn tijd te worden." Maar mijnheer Arthur had gedaan alsof hj haar niet begreep en gevraagd of ze hem lastig begon te vinden en of ze hoogere leerjaren, kunnen een of meer der volgende vakken worden toege voegd Fransche-, Duitsche- of Engel- sche taal, wiskunde, handelskennis, algemeene geschiedenis, handenarbeid, land- en tuinbouwkunde, benevens fraaie handwerken voor meisjes. Voortaan mag een lagere school niet meer dan 400 leerlingen tellen en wordt ook aan het hoofd der school het onder wijs in een klasse opgedragen. Het schoolgeld wordt volgens artikel 63, voor scholen, bestemd voor gewoon onderwijs en voor scholen bestemd voor uitgebreid onderwijs, afzonderlijk gere geld en voor elke school der zelfde soort is in elke klasse van heffing het ver schuldigde bedrag gelijk. Het te betalen schoolgeld wordt dus geregeld naar evenredigheid van het inkomen der ouders of verzorgers. Nadrukkelijk is in de nieuwe wet vastgelegd, dat elke school in den regel toegankelijk zal zijn voor ieder kind, ongeacht den maatschappelijken wel stand der ouders. Zij, die tot dusverre het instituut der zoogenaamde standenscholen bestreden hebben, zien hun opvattingen door de wet gesanctionneerd. De openbare lagere school zal voor ieder toegankelijk zijn en geen stands verschil der ouders zal zich in de com binatie der leerlingen kunnen weer spiegelen. Als eenige der voornaamste verande ringen willen wij nog aangeven, dat voor twee of meer scholen reserve- ouderwijzers kunnen aangesteld worden, dat scholen voor herhalings-onderwijs vervangen worden door die voor zooge naamd vervolg-onderwijs, welke moeten opgericht worden zoodra minstens zes leerlingen zich daarvoor hebben aange meld en dat aan de openbare scholen oudercommissies benoemd moeten worden. De overgang van den ouden naar den nieuwen toestand vereischt eenigen tijd Groote schokken in het onderwijs moeten voorkomen worden en de wet gever heeft dan ook ruimschoots ge legenheid gegeven, zich geleidelijk bij den nieuwen stand van zaken aan te passen. Het Fransch mag tot 1 Januari 1926 nog aan opleiding»- en U.L O.scholen onderwezen worden. Tot 1 Januari 1924 mag een school nog meer dan 400 leerlingen hebben en het ambulantisme behoeft niet voor 1 Januari 1928 te worden afgeschaft, tenzij er vóór dien tijd aan de betrokken school eene vacature ontstaat. Trouwens, blijft het volgens het 4e lid van art. 27 steeds mogelijk van de verplichting tot het opdragen van een klasse vrijstelling te verkrijgen. Reeds op 1 Januari 1922 moet de heffing van het [evenredig schoolgeld worden ingevoerd. Het instituut der zoogenaamde ouder commissies is op tal van plaatsen reeds in werking en de nieuwe bepalingen inzake het vervolgonderwijs zijn reeds met ingang van 1 September j.l. van kracht geworden. Artikel 25 van de L.O.-wet bepaalt o.a. dat het leerplan en de verdeeling bij hem weg wilde, waarop ze veront waardigd de kamer was uitgegaan. Vervolgens kwam een opsomming van de lievelingsgerechten van mijn toekomstigen heer gemaal en zeker zou juffrouw Raven het eerste uur nog niet uitgepraat geweest zijn, wan neer ze niet plotseling met een kreet van schrik was opgerezen. In de deuropening stond een zwaar- gehaarde zeeman wiens verweerd gelaat de sporen droeg van regen en wind en wiens roode neus bewees, dat de bezit ter niet afkeerig moest zijn van de traditioneele hartversterkingen, zonder welke een zeeman nu eenmaal niet in 't leven schijnt te kunnen blijven. De bimenkomende was een man van een jaar of vijftig, zijn haar begon aan de slapen al eenigszins grijs te worden maar zijn baard was vol en nog zwart, De man had zware wenkbrauwen, die boven den neus samengegroeid waren en aan het gelaat een streng en onvriendelijk voorkomen gaven. Hij droeg op het hoofd een uniform pet, zijn zware duffelsche jekker was niet nieuw meer, van de ankertjes op de kraag was het gouddraad afgesleten boord en overhemd waren alles behalve smetteloos wit, de manchetten waren gerafeld, met de wit flanellen broek scheen de man op een vat teer te zijn H: niet in den schouwburg en andere openbare lokalen, waardoor U het genoegen van U zelf en anderen ver stoort. Verhelpt dit door een Lakerol- Pastille in den mond te stoppen. Overal verkrijgbaar 5 Fl. 0,50 per doos. 22. der school in klasse j door het hoofd der school na bespreking met de ge zamenlijke onderwijzers wordt ontwor pen en door B. en W. zoo noodig gewijzigd wordt vastgesteld. Het leerplan geeft den omvang van het onderwijs aan en de verdeeling van de leerstof over de klassen. Het moet voorts het aantal uren aanwijzen, dat besteed zal worden aan elk vak afzon derlijk alsmede het aantal leerjaren voor elk vak en de verdeeling der leerstof over die jaren opdat een voldoend en regelmatig voortschrijdend onderwijs in die leervakken wordt verkregen. Het is begrijpelijk, dat het voldoen aan de wettelijke voorschriften in vrijwel alle gemeenten heel wat veranderingen zal brengen. Het heeft geen zin met die verande ringen tot het laatste oogenblik te wachten. Moet het L.O. gereorganiseerd worden, dan is het zeker wenschelijk het zoo spoedig mogelijk in overeen stemming met de nieuwe voorschriften te brengen. In vele gemeenten is de reorganisatie reeds tot stand gekomen of verkeeren de plannen in een ver stadium van ontwikkeling. Of het openbaar onderwijs over het algemeen door de nieuwe wetsbepalingen in een vóórdeelige dan wel in een nadeelige conditie zal komen, is momen teel moeilijk te voorspellen al vreezen wij, door den uittocht van vele kinderen, het laatste. Hoe zeer men overtuigd mag zijn, dal de tijd voor de z.g n. standen scholen voorbij is trouwens vele eertijds minder gesitueerde ouders trach ten in de laatste jaren hun kinderen reeds naar de z.g n. ;;rijke»-scholen het blijft een feit, dat er nog velen zijn, die tegen den omgang van hun telgen met de „arme» kinderen onover komelijke bezwaren hebben. Zullen deze niet spoedig tot oprichting van scholen voor bijzonder onderwijs trachten te komen door welker schoolgeldheffingen schifting van leerlingen zeer wel moge lijk is? En waar de bijzondere scholen haar leerkrachten gemakkelijk bijverdiensten kunnen bezorgen, waar een premie op den overgang van L.O, naar U.L.O. gesteld is, dreigt tevens het gevaar, dat de openbare school niet alleen met de slechtst betaalde, maar daarnaast met de minst bekwamen onder de leerkrach ten zal blijven zitten. T. IERLAND. De moeilijkheden, die zich hebben voorgedaan bij het bepalen der grens lijn tu8schen Ulster en Sinn Fein hebben in de conferentie tusschen Lloyd George ea de vertegenwoordigers van Zuid-Ierland een nieuw conflict te weeg gebracht. De kwestie is, dat de graafschappen Fermanagh en Tyrone, toen Noord-Ierland zijn eigen regee ring en zijn eigen parlement kreeg, bij het proteslautsche Ulster ziju gelaten, terwijl in het eerste graafschap 56,2 percent der bevolking en in het tweede 55.4 percent katholiek is. Sinn Fein zou nu willen dat de beide graafschappen verdeeld werden in zooveel mogelijk katholieke en protestantsche gedeelten, maar hiervan wil Ulster, dat reeds besnoeid is, niets weten. Lloyd George bevindt zich nu in egn zeer moeliyb parket. De Britsche regeering heeft zich vroeger verbonden Ulster niet te zullen dwingen tot iets wat het niet wil. Aan den anderen kant zou, wanneer de Britsche premier de ruim 100000 katholieken onder het protestansche bewind liet blijven de wapenstilstand worden verbroken, zou de bnrgerstrljd opnieuw uitbieken. De Daily Express becijfert, dat de onderdrukking van het verzet van Sinn Fein 250 milUoen pond sterling en 200 000 man zou eischen en de Daily News stelt vast, dat Lloyd George liever als eerste minister zal aftreden, dan het land om deze kwestie opnieuw in oorlog brengen. Het lersche Bulletin (Sinn Fein) de laatstelijk door Lloyd George in het Lagerhuis gehouden redevoering, waario deze o.m. de Duitsche regeering dankte voor het verschaffen van be wijsmateriaal, dat wapens in Ierland werden ingevoerd, (in Hamburg is een partij mrnitie en wapens, voor Ierland bestemd, in beslag genomen), bespre kend schrijft, dat de premier aan de vre zaak een opmerklijken dienst heeft bewe zen door een groot deel van zijn rede te baseeren op feitenen een bjjna juiste uitlegging te geven van zekere phasen in den Ierschen toestand. Nochtans was de rede niet vrij van oude averecht- sche voorstellingen met name ten aanzien van de veiligheid van het Britsche rijk. Het Bulletin stelt hier tegenover de werkelijke feiten. De veiTgheid van het Britsche rflk kan door een onafhankelijk Ier land, meent zij, niet bedreigd wor den. Het Bulletin sluit zich ten slotte aan bij Lloyd George's wensch en verlangen naar een vriendschappelijk verbond tusschen Engeland en Ierland. De wensch een onafhankelijk Ier land, wordt dus niet op 's harten grond gesmoord, maar welt den recht- geaarden Sinn Feiners telkenmale weer naar de keel. De kwestie is nu maar, wat verstaat men onder onafhankelijk. Lloyd George en de Sinn Fein-leiderB hebben de gaan zitten, ook droeg het kleeding- stuk sporen van olie. De voeten waren gestoken in grove, vetleeren schoenen, die zonderling afstaken bij zijn broek. De man kwam naar ons toe en plotseling zag ik aan een schittering der staalgrijze oogen dat het Arthur was. Juffrouw Raven bemerkte even wel niets. Bij ons gekomen deed de man de geldstukken in de zak van zijn jekker rinkelen, sloeg met de vuist op het tafeltje en bulderde „Zeg, voor den drommel hebben jullie hier ook Whisky in huis, ik heb trek in een oorlam.» „Je bent hier niet in een boeren herberg,"gilde juff-ouw Raven met den moed der vertwijfeling, boeren en ma trozen dooreen haspelend „Beste Raven, dat weet ik ook wel,» antwoordde Arthur met zijn innemendste stem, „maar je zult toegeven dat mijn vermomming uitstekend is geslaagd." „Wel heb ik van mijn leven," slaakte juffrouw Raven den uitroep, die ze blijkbaar steeds bij de hand had om aan haar verwondering uiting te geven „het is lord Cornway.» „Mijn goeie, ouwe Raven," en Ar thur klopte haar vriendelijk op den schouder, „ik dacht nu toch dat je me beter kende, maar mijn meisje is je de baas geweest.» Juffrouw Raven mompelde zoo iets van dat ze hier nu toch waarlijk niet op bedacht had kunnen zijn en iets van een flauwe streek om haar er zoo in te laten loopen. Daarna verdwenen we door de achter deur, waar de auto Benson was zeker te voren door Arthur ingelicht al gereed stond. Snel stapten we in de dichte landaulette. Het was me nu ook duidelijk, waarom Arthur aan tante de open wagen had afgestaan. In de auto gezeten, haalde Arthur uit zijn binnenzak een kleine reis- necessaire met rouge, poeder, kool zwart en andere verfmiddelen, die ik verafschuw en een auto-shawl. „Je zult je ook nog een beetje moe ten schminken," zei hij, „er is niets aan te doen.» „Vooruit dan maar, het doel heiligt de middelen», antwoordde ik en begon gehoorzaam rouge op te leggen en mijn wenkbrouwen en wimpers te zwarten, de poeierkwast deed de rest. „Ik voel me net als een gekalkte muur», zuchtte ik. „Dat gaat wel over", klonk het troostend. Ik sloeg de autoshawl om mijn gezicht. grenzen van dit begrip ten opzichte van Ierland eindelijk tot onderling genoegen bepaald. Het gaat alleen nog maar om het grensgeschil. Dit zou het resultaat der gehouden besprekingen tot nul kunnen terug brengen. De eenige wijze waarop zulks kan wordeu voorkomen is, dat Noord- Ierland niet halsstarrig vasthoudt aan de twee hierboven genoemde graaf schappen en toestemt in een verdee ling. Dan zal het kaartenhuis dat Ierland voorloopig toch nog wel zal blijven, zijn opgebouwd en Lloyd George zal naar Washington kunnen gaan als friumfator. Curiositeiten In Londen maakt men zich warm over de vraag of de zomertijd een goede of slechte werking uitoefent op de gezondheid der kinderen. Het materiaal dat is vergaard uit antwoorden van de onderwijsautoriteiten gaf geen betrouwbare aanwijzing, dat de zomertijd de gezondheid der kinderen benadeelt maar een commissie uit de Londensche graafschapsraad achtte den zomertijd een voordeel voor school kinderen en jonge menschen. Indien dit zoo is, zou men voor den aanbouw der wereldscheepsraimte ook de invoering van een zomertijd weuschen opdat die daaraan eveneens ter voor- deele zou komen. De nieuwe gebouwde scheepsruimte, geclassificeerd door Lloyds register, bedroeg in het jaar eindigend 80 Juni 1921, 8,245,180 ton of 810,000 ton milder dan verleden jaar. Aan het einde van de zesde maand was over de geheele wereld in aanbouw 4,285,511 bruto ton. Nadien is er tot 80 Juni 1.1. aanzienlijke daling in nieuwe orders voer schepen ingetreden. Het totaal aan nieuwe orders is 488 schepen met 1,651,650 ton. Sedert 30 Juni is de vermindering van orders nog toege nomen in zoodanige mate, dat de slapte in bestellingen van nieuwe scheepsruimte zonder precedent in Lloyd's geschiedenis is. maarschalk Foch heeft op zijn reis naar Washington 110 koffers meege nomen. Bjj die koffers is er niet één die een flesch wijn bevat, daar Foch slechts water drinkt. Hiermede spot Clément Vautel in de Journal en schrijft „Het is, meen ik, zegt Vautel, maarschalk de Castellane geweest, die, toen hij met zijn troepen door Bour gogne kwam, hen halt en front liet maken en het geweer liet presenteeren voor den beroemden wijngaard van Clos-Vougeot. Maarschalk Foch is van een andere leerals hij op een goeden dag de manoeuvres leidt in Auvergne zal hij zijn troepen gelasten het geweer te presenteeren voor een der bronnen van het Vichywater. Ach 1 oud-president Wilson had wel ongelijk om onzen maarschalk niet te willen ontvangen onJer voorwendsel, dat hjj het „Fransehe militairisme en imperialisme" vertegenwoordigt Onze gezant had hem gerust kunnen stellen met te zeggen„Hij is heele- HOOEDSTUK XVI. In de Val. Op een kruispunt van drie straten stopte de auto. „Zijn we er al?" vroeg ik. „Neen, maar per auto durfde ik niet verder." Arthur stapte uit, direct in zijn rol, hielp mij ditmaal ook niet bij 't uitstappen. Met veel vertoon haalde hij een groote linnen beurs te voorschijn en gaf Benson vijf shilling. „Ga nou maar naar je baas, je bent bedankt hoor.» Met waggelenden gang, als iemand, die de laatste maanden voortdurend een schommelend dek onder ziin voeten heeft gevoeld, liep Arthur voort. Nadat we een paar honderd meter hadden afgelegd, gaf Arthur mij een arm, maar 't ging niet, we konden niet met elkaar in de pas blijven. ,/t Gaat niet juffie, we zullen de kabels los motten gooien." „Hé, kapiteintje, hou je roer recht 1" gilde een kwajongen en Arthur wierp hem een vernietigenden blik toe. „Ik mot zoo meteen mijn keel weer eens smeren", knorde Arthur #™'J° tong is als een droge scheepsbeschuit. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1