Landbouw, Veeteelt en '<1 Visscherij. Provincie-N ieuws vember A. a. v. bij de Ned. Herv gemeente te Meppel intrede doen, na bevestiging door ds. J. F. van Duijne aldaar. Beroepen te Krabbendijke de. W. A. Dekker te Nieuw-Beijerland. liruiniiiffon. Na in de voormiddag- godsdienstoefening bevdstigd te zijn door Ds. van Maanen van Waarde hield Ds. A. G. Diederiks in den namiddag zijn intrede naar aanleiding van Johannes 17 v. 21 a. De groote belangstelling niet alleen in de gemeente maar ook van omwonenden, maakte dat het kerkgebouw stampvol was. Zelfs waren er menschen overgekomen uit de vorige standplaats van Ds. Diederiks, Serooskerke. Zeeuwsche Stroomen. Aan het bij J. M. C. Pot te Tholen verechen jaarverslag omtrent den toe stand der Zeeuwsche Stroomen over jaar 1920, ontleenen wij dat de ont vangsten aan pachtpenniugen bedroegen f 126,96-3,62 tegen f 253,703,28 in het jaar 1919. Uitgereikt weden 21586 certificaten van onbesmetheid tegen 1864-7 in 1919. Over pogingen tot ontduiking of bedrog werden geen klachten ontvangen. De proef door dr. Folpmers gedaan, met kunstmatige voeding van oes ers had zoodanig reaultaat dat het plan bestaat die in 1921 voort te zetten. Overal werden veel minder zeehonden gezien dan vroeger en dan nog alleen in de zeegaten. Alleen in de Wester Schelde was geen groote vermindering merkbaar. Aangebracht werden 206 stuks tegen 255 stuks in 1919. Te Ierseke waren in de vaart 4 stoombooten. Een er van werd verkocht en lag stil wegens gebrek aan werk en hooge kolenprijzciii 1 zeilmotorvaartnig werd aangekocht, en in een zeilvaar- tuig werd een motor geplaatst. Er waren 24 zeilvaartuigen met motor in de vaart. De oestervetzendiDg had dit voorjaar •in verhouding van het vorige een slecht verloop, wat voornamelijk te wijten is aan het gesloten blijven der grenzen van den gro >t«ten afnemer Duitschland en eveneens als die van Frankrijk, daar oesters niet vallen onder artikels on misbaar voor de voediDg. De hoeveel heden nog genoteerd als verzonden naar die landen, komen niet in aanmerking bij de verzendingen in vorige jaren, terwijl wat nu voor Duitschland staat aangeteekend, grootendêels bestemd was voorde aangrenzende noordelijkelanden. Door den lagen geldkoers waren de prijzen die gemaakt werden nog lager dan het vorige jaar en dit had ten gevolge dat de eerste soorten oesters niet of slecht van de hand gingen. Verzonden werd naar Nederland, België, Duitschland, in transito, Enge land, Frankrijk, en enkele partijen naar Zweden en Noorwegen, Zwitserland en Luxemburg. Geen verzending had plaats naar Rusland, Denemarken, Oostenrijk en Hongarije. De verzendingen van Ierseke, We» meldiige, Krabbendijke, Tholen inbe grepen, bedroegen gedurende de oven komstige maanden Januari, F'ebruari, Maart en April van het vorige jaar 3,558,160, 8,713,498, 5,941,135 en 685,460 minder, en in Mei 277,520 meer. De''totale verzending gedurende het ie halfjaar bedroeg 18,620,733 stuks oeBters minder dan in dezelfde periode van 1919. De tweede Nationale Tentoonstelling van Konijnen, PluimveeWatervogels, Postduiven en Sierduiven te MiddelbWg. Verschenen is het vraag-programma voor bovengenoemde, van 21 tot 27 December, te houden, tentoonstelling, verkrijgbaar bij den secretaris, den heer K. Meertens Kzn., te Middelburg. De toekomstige inzenders "kunnen er 262 'klasse met name vermeld vinden en kunnen zoodoende te weten komen, in welke klassen hun dieren thuis be- hooren. Maar ook blijkt uit het pro gramma, dat er naast de gewone geld prijzen tal van eere-prijzen zijn uit geloofd, zoowel door de autoriteiten, particulieren als vereenigingen. Voor het pluimvee een verguld zilveren, 6 zilveren, 2 bronzen medailles, een rij wiellantaarn, 9 prijzen van f 5, 14 van f 2,50, drie maal 50 K G. voeder 30 pakjes van 5 K.G. ochtendvoeder. Voor de afdeeling watervogels, paarl- hoenders, kalkoenen, en pauwen, twee zilveren, een bronzen medaille en acht geldprijzen van f 2,50. Voor de afdee ling konijnen een verguld zilveren, zes zilveren, twee verguld bronzen, twee bronzen medailles, een rijwiellantaarn en 15 geldprijzen van f2.50 en nog 8 van f 2 50 en 1 van f 1 voor leden van den Ned. Konijnenhond. Voor de afdeeling sierduiven zijn uitgeloofd als eereprijzen 4 zilveren en een pronzen medaile. Voor de afdeeling postduiven een verguld zilveren, drie zilve en, twee verguld bronzen medailles, 14 geldprijzen van f2,50 en een van f 1.50. Ten slotte is een zilveren me daille voor de(u)gene, die het grootste aantal dieren exposeert'. Vooral ook de V.p z. en hare afdeelingen en de vereenigingen, die de tentoonstelling organiseeren, kenden prijzen toe. 's Heer Abtskerke. Vergadering vau den Gemeenteraad op Vrijdag j.l. Af wezig ühr. M. en J. Vermue, voorzitter de; burgemeester. Ingekomen waren o.a. het suppl. kohier honden belasting met 7 aangesJagenen. De begrootingl92i werd gewijzigd. Vastgesteld werd hetzelfde nieuwe heffing van schoolgeld in klassen geregeld naar de Inkomstenbelasting. O.a. van een inkomen van f 500 tot f 800 wordt per leerling en per maand 30 cent geheven, voor vervolgonderwijs 20 cent opklimmende tot f 2,per maand en per leerling voor een inkomen van f 5000 tot f 6000 (vervolgonder wijs f 1.75). Voor ieder kind uit één gezin mee- tot vijf, 20, 40, 60, 80 ten honderd aftrek, de zesde totaaf vrij van betalen. Inkomens van minder dan f 500 zijn vrij van betalen. Een verordening op de invordering van schoolgelden werd eveneens vastgesteld. Een en ander treedt 1 Jan. 1922 in werking. Alsnu werd de Vleeschkeuringswet besproken. Allereerst het tractement van den hoofd leider (veearts). Algemeen is men van oordeel dat f 2000 aanvangsalaris ge noeg is. De tijd zal leeren wat er voor gedaan moet worden, zei een der wet houders. Allen vinden de wet een groot onge rief voor de huisslachtiug ten platte lande. Ontheffing zal worden aange vraagd voor artikel 46, n.l. om schapen, geiten en varkens ook levend te moeten keuren. Bij de rondvraag vestigde dhr. Nieuwenhuize de aandacht van den voorz. op een slechte plaats naast de dorpsstraat. De burgemeester zegde voorziening toe. Nisse. Zaterdag had alhier de ter- aarde bestelling van wiilen den lieer Ds. H. van Selms plaats. Namens de leden der hervormde gemeente en ook namens den heer A. F. Cli Pont, predikant, die wegens een te vervullen preekbeurt in Antwerpen verhinderd was de begrafenis bij te woneü, waren grafkransen ten sterfhuize bezorgd De baar werd grafwaarts gedragen door den kerkeraad en leden der kerkvoog dij te dezer plaatse. Behalve de familieleden waren tegenwoordig de heeren J. P. van Melle, hervormd predikant te Kialingen en PI. Metz, emeritus-predikant te Rotterdam, een oude vriend De eerste sprak een har telijk woord ter eere en nagedachtenis van den doode uit naam zijner ge meente, welke Ds. Van Selms 32 jaar trouw en met liefde gediend had en ook namens deo kerkeraad van Nisse, waar hij 5 jaar als predikant stond en waar hij later zoo gaarne vertoefde en hij zooveel vrienden had. De oudste zoon van den overledene, Dr. M. van Selms te Rotterdam dankte allen voor de aan den overledene bewezen eer. Kortgene. Evenals de Gemeenteraad heeft ook de Commissie, bedoeld in artikel 131 der Gemeente, zich met algemeene "stemmen verklaard vóór vereeniging der gemeenten Kortgene, Wissenkerke, Colijnsplaat en Kats. Iioiy nsjjlaat. Het adres tegen samen voeging van de Noordbevelandsche gemeenten, dat aan Z. E. den minister van B. Z. en aan Ged. Staten van Zeeland zal worden gezonden, is door 464 hoofden van gezinnen uit deze gemeente onderteekend. Kats. De Raad der gemeente Kats en de Raad van Zeven aldaar hebben zich beide met algemeene stemmen tegen het wetsontwerp tot samenvoeging der Noordbevelandsche gemeenten ver klaard. Wissenkeike. In de Vrijdag j 1. alhier gehouden Raadsvergadering waren alle leden tegenwoordig behalve het lid de Feijter. De notulen werdeö, na een kleine wijziging door den heer de Regt, goed gekeurd. Voorgelezen werd het procesverbaal van kasopneming (f 4799.01) en het schrijven wairin aan Ged. Staten is meegedeeld op welke gronden de Raad zich tegen de samenvoeging der Noord- Bevelandsche gemeenten verklaard had. Verder werd gelezen een schrijven van het gemeentebestuur van Goes, bege leidende een ontwerp-begrooting van den Warenkeuringsdienst, waaraan door de gezamenlijke gemeenten in den kring Zeeland f 9000 zou worden bijgedragen. Daarna een schrijven van Ged. Staten, voorstellende een nieuwe regeling der jaarwedde van den amb'enaar van den Burg. Stand. Het nieuwe bedrag zou f 455 zijn, het thans geldende is f 210. B. en W. wenschen in. deze geen prae- advies uit te brengen, maar wachten een voorstel van den Raad in. Het lid de Regt, lettende op het feit dat de ambtenaar van den Burg. Stand tevens secretaris is en als zoodanig reeds een voldoend salaris heeft, stelt vcor, niet op de nieuwe regeling in te gaan. Met algemeene stemmen aangenomen. De ontwerp verordening op de school geldheffing neemt als basis aan het zuivere inkomen, f 800 en minder zul worden vrijges'eld, Voor de 1, 2e enz, klasse zou het dagschoolgeld bedragen per kind resp. f 2 60, f 5 20, f 6.80 enz. t-'t f 54 bij een inkomen van f 10.000 of meer. Voor het vervolg onderwijs zouden die cijfers zijn f 1.50, f 2, f 3 tot f 18. Van die bedraden zal worden afgetrokken voor het *2e kind 20 Ct., voor het 3e, 4e enz. 30, 40 en '50 pCt. Uit eeo toelichtende berekening bleek, dat het schoolgeld dau slechts een tegemoetkoming zou zijn in de onderwijs-uitgaven, die voor gemeenterekening komen, n.l. pl.m. f 2500 in de f 5000 Het lid de Regt vraagt of die regeling ook voor 't bij zonder onderwijs gelden zal. De vooiz. antwoordt bevestigend en wijst er op, dat de kostenbc-rekeirng a leen bet ge wone dagschoolonderwijs beireft en niet tevens liet vervolgonderwijs. Het lid Abrahamse vraagt of de af trek bij b.v. 2 kinderen uit de eerste klasse berekend wordt van f 5.20 of van de f 2.60 van het 2e kind alleen. De voorz. antwooidt, dat de verorde ning alleen van het 2e, 3e enz kind spreekt. Daarna werd de vero deoing op de heffing met algemeene stemmen aan genomen, evenals die op de invor dering. Aan de orde kwam nu de begro ting voor 1922. Algemeene beschou wingen werden niet gebonden. Bij sommige artikelen werden opmerkingen gemaakt. Zoo stelde het lid Abrahamse voor, de jaarwedde van den gemeenlebode te verhoogen met het oog op de eventueele ,/samenvoeging", waarioor hij op wachtgeld zou kunnen komen. Alvorens zijn stem uit te brengen, vjoeg het lid de Ridder, of de verhoo- ging ook zou gelden, als de samen voeging niet door mocht, gaan. Van verschillende 2ijden werd een bevesti gende bedoeling uitgesproken, waarna 't voorstel met algemeene stemman werd aangenomen. Bij //dienstreizenvroeg het lid van Hee waarom voor 1922 f75 was ge raamd en in 1921 maar f 25. De voorzitter zegt, dut de uitgaven voor den post in 1920 f 77 hadden be dragen. Bij straatverlichting vraagt het lid van Hee, waarom thans hetzelfde be drag is geraamd als 't vorige jaar, niettegenstaande de elect» ificat'e van Kamperland tot de geschiedenis be hoort. Antwoord deze begrooting is opgemaakt voor de sluiting (definitief) der centrale te Kamperland. De beer de Regt meende, dat door de opheffiing der centrale te Kamper land de administratie zooveel vermiu- derd was, dat de belooniüg gevoegelijk verlaagd kon wo-den tot f 350. Het lid van Hee meeat dat een vermindering met f 100 meer met de verandering in overeenstemming zou zijn. Dit voorslel werd aangenomen. Maar nu hierbij gebleken is, dat de begr'ooting voor het electrisch bedrijf toch wel na het besluit tot stopzetting der centrale te Kamperland is opge maakt, komt hij terug op zijn voorstel den post straatverlichting te vermin deren. Hij vreest dat, nu het geraamde bedrag niet meer geheel noodig zal blijken, er allicht minder voorzichtig over den post zal worden beschikt. De voorz antwoordt, dat de post gerust kan blijven staan, wijl het cijfer alleen bedoelt de uitgaaf tot dat bedrag te beperken, maar niet te voltooien. Wat niet noodig is gebleken, blijft over. Na die toelichting trekt het lid van Hee zijn voorstel in. De beg'cotiug werd, behoudens de daarin aangebrachte wijzigingen, vast gesteld tot een bedrag van f 94811.10 met een sluitpost van f 2436 (onvoor zien) De pensioensgrondslag voor den nieu wen gemeenteveldwachter werd vast gesteld op f 1725. Bij de rondvraag wees het lid de Jonge op onvoldoend politietoezicht op en bij de kade te Kamperland. De jeugd daar heeft er pleiziei' io, suikerbieten van de wagens te gappen waarbij de jeugd zich telkens bij het klimmen en klauteren aan de kans van overrijden bloot stelt. In het voorbijgaan werd er op gewezen dat dit peeënstroopen werd aangemoedigd door sommige //opkoo- pers", die meestal moeilijk te contro leeren zijn, wanneer zij zelf ook bieten telen. De voorz. zal de klacht aan de politie overbrengen. Het heeft de aandacht van het lid Buijze getrokken, dat in den laatsten tijd telkens manufacturiejs van buiten de gemeente verkoopiugen houden in een café. Dit geschiedt, ten nadeele van de belastingbetalende manufac turers in deze gemeente. Er gaat zoo doende veel geld naar buiten. Kuunen die vreemdelingen ook niet op de een of andere wijze in een belasting aan geslagen worden De voorzitter meent dat dit moeilijk gaan zal, maar B. en W. willen de zaak nog wel eens onder de oogen zien. Het lid de Regt v.asgt of de vaste beurtschij peis niet van de verhooging van hun veergeld waren vrijgesteld. Wethouder van Nieuwenbuijze meende dat ook. De voorzitter wijst er op dat het maken der verordeningen het werk van den raad is. De ledtn kouden dus met de bepalingen bekend zijn, te meer daar juist voor deze verordening het initiatief van den raad zelf is uitgegaan. Inderdaad zijn de vaste beurtschippers door hun abonnement in gunstiger conditie gebracht dan de andere schips pers. En dit is na de verhooging van het tarief natuurlijk zoo gebleven. Ook voor de vasr.e beurtschippets bedraagt de verhooging minder dan voor de vreemdelingen, maar dat is iels aader- dau vrijstelling. Daarna w irdeu de deuren gesloten. De Commissie van art IBl dei' Gemeentewet, die advies heeft uit te brengen over bet. we so jtwerp tot, ver eeniging van deze gemeente met het overige Noord-Beveland heeft Zati rdag j.l in een openbare vergadering mede gedeeld, welk advies (afwijzend) door haar is opgesteld en de gronden, waarop het berust. Tevens gaf zij gelegeijhe»d tot het vragen van inlichting, waar men dit wenschen mocht. Van die ge legenheid wed door lier aanwezigen gebruik gemaakt en hoewel erkend werd, dat een debat geen iuvl led meer 'hebben kon op hei gevormde advies, kwam de gedachten wisseling toch als vau zelf op beschouwingen omtrent het pro en contra der samenvoeging neer. Vooral de „bezuiniging" werd onder verschillend licht gesteld De vragen* en opmerkingen werden gereedelijk door de Commissie beantwoo'd, aan wie dour den burgemeester (voorz.) namens de gemeenre dank gezegd werd voor haar serieuzen arbeid. Daar bet hier een fait accompli betreft, gevoelt de verslaggever geen roeping de pro's en contra's nader uit te werken. Waarde. In de Vrijdagmiddag ge houden raadszitting had herzieniDg plaats van de jaarwedde vau den ambte naar van den burg. stand ingevolge schrijven van Ged. Staten. De begrooting van het burg. armbestuur vcor 1922 werd goedgekeurd in ontvang en uitgaaf op f 4372.11, met een post voor onvoor ziene uitgaveu groot f681.66J. In de kosten van aanstelling van een wijk verpleegster zal de gemeente tot een bedrag van ten hoogste f 550 per jaar hijdragen tot wederopzegging Een wijziging had plaats van de verordening tot heffing van hoofdei, omslag, in verband met de heffing tot 1 Mei 1922. De pas vastgestelde verordening op het vervolgonderwijs moest worden ge wijzigd. Vervo'gens werden vastgesteld een verordening tot heffing en invordering van schoolgeld. Een suppl kohier vau den hoofdei, omslag over 1921 tot een bedragvan f 262.12 en een suppl. kohier van de hondenbelasting tol een bedrag van f 13.75 De heffiug van de inkom stenbelasting zal voor het vervolg plaats hebben door de Riiksbelastingadmini- stratie. Daarna weiden behandeld de reclames tegen den aanslag in den h:ofdelijk§n omslag. Ten sloUe werd vastgesteld de begrooting der gemeente dienst 1922 in ontvang en uitgaaf op f31781.87 met een post voor onvoorzien groot f 1987 81 Rloetingc. Men zal zich wellicht hebben verwonderd over het groote totaal-bedrag der gemeente begrco'ing gelijk dit in het verslag in ons vorig nr. vermeld stond. Er stond een eentje te veel in. Het juiste bedrag is f 46.511,92V2. De.heer Lenshoek sprak een woord van afscheid tot den heer Straub. Wilheloiioadorp. Donderdagavond vergaderde in de herberg de vereeni ging „Nut en Genoegena welke ten doel heeft den schoolkinderen een aan- genamen dag te bezorgen. Notulen en verslag der schoolreis werden onver anderd goedgekeurd. De jaarlijksche rekening wee§ een Dadeelig saldo aan Vin ruim f 44, zoodat van het plan om de jongste leerlingen te tracteereh moest worden afgezien. Besloten werd in Mei nogmaals te vergaderen, om alsdan vast te stellen, wat dat jaar moet worden gedaan, vooral met het oog op de financien, terwijl ook het reg'emeut zal worden herzien. (Eerst Zaterdagmorgen ontvingen dus te laat voor Vrijdag. Red. G. Ct.) Weineldinge Vrijdagnacht is in «le Vlei omhoog gevaren het motorschip van schipper Van Rooijen, geladen met haring, en bestemd voor Belg'ë. Door overlading van een gfdeelie der lading in het klipper schip //Zeeland'', schipper Dikken, kwam het schip vlot en kon de reis worden vooitgezet Vrijdag werd het aakschip //Veri gunning", schipper De Wilde, do r een sleepboot, van de Ooster Schelde alhier binnen gebracht met gebroken zwaard. Et'ewontsdyk. Door de ko'enver eeniging //Eendracht Maakt Macht", werd Vrijdagavond de gewoLe jaar lijksche algemeene vergadering gehou den. Uit Verslag en Rekening bleek dat de vereeniging als handelaars winst heeft gemaakt op de distiibutiekolen f 149. De uitgaven waren echter als gevolg van het ve<plaatseu der berg plaats, het aanschaffen van een bascule enhalfmudsma^t vrij hoog;, zocdat Int batig slot van het vorige jaar met -+- f 200 werd verminderd. De vereeniging bezit thans nog aan geld, bergpl ats en ko'en voor een waarde van ruim f 1000 In de bergplaats zijn 10^ aan wezig 193 '/2 H.L. kolen, in de plaats van het lid G. Geense welke zich niet meer herkiesbaar stelde, werd tot bestuurslid gekozen de heer M. Ver* heijke. Tot voorzitter werd herkozen de heer E. Bakker, De bergplaats welke thans aan den achterweg is geplaatst, heeft aan verplaatsen gekoot i00. Met den heer W. Oele werd een huur overeenkom'.t aangegaan voor den grond waa-op de bergplaats sta*t voor den tijd van 7 jaar, telkens met 7 jaar te vtrleugen. De kolen voorden winter voorraad werden geleverd door de Fa. Marion te Dordrecht en bleken van prima kwaliteit te zijn Ki'A')bend^ke. Vrijdagavond had alhier de eerste ouderavond plaats in het gymnastieklokaal vpii de openbare lagere school alhier. Een honderdtal vaders en moeders kwamen samëu in liet lokaal, dat veranderd wes in een gezellig Home. Wandplaten waren aangebracht, bloe men stonden op de verschillende ta feltjes, waaromheen keurige nieuwe stoelen Een woord van hulde aan de oudercommissie, doch niet het minst aan_ den heer burgemeester, die altijd iu de bres staat voor de belangen van de school en de kinderen. De voorzitter, de heer M. Wabeke Czn., opende de vergadering en riep een woord van welkom toe aan het college van B en W., aan de com missie van toezicht, vertegenwoordigd door de heeren Woutersen en Hon delink en in het bijzonder aan den heer Brandsma, schoolopziener. Daarna- gaf hij de leiding over aan den heer M. Nieuwenhuyse, hoofd der school, die een welkomstwoord richtte tot de óhders en hij sprak den wensch uit, dat deze ouderavonden een hechten band zullen vormen tusschen ouders, kinderen en onderwijzers Hierop nam de schoolopz'ener het wcord. Hij zei, dat hij eerst gemeend had voor deze uitnoodfgihg te moeten bedanken, want in onze inspectie zijn 90 gemeenten, elke school heeft zijn oudercommissies en gezien onze drukke werkzaamheden, zou het ons onmoge lijk zijn ook deze vergaderingen bij te wonen. Doch toen ik deze circulaire ontving, kon$ ik niet weigeren naar Krabbendijke te komen, gezien het mooie opzet van deze bijeenkomsr. Een avond, zooals hier opgezet, moet slagen en ik feliciteer de commissie met haar succes. Een burgemeester, die zooajs hier, wat de school betreft, zoo zijn taak opvat, moet van goeden invloed zijn op de school en de onderwijzers Hij hoopt, dat dtze avond de ouders nader mogen brengen tot de school, dat zij meer waardeering krijgen voor het werk van den ouderwijzer Daarna kwam de burgemeester aan het woord met het onderwerp „De taak der oudercommissie. Spreker begon met zeggen, dat we staan voor iels totaal nieuws en tege lijk voor iets, waarvan de werkkring door een wet of wetsbepaling niet bepaald is voorgeschreven. Daarna be sprak hij de tot standkoming dier commissies Art. 20 van de lager onder wijswet juicht hij toe, omdat hij daarin ziet een zeer te waardeeren poging om de ouders wat dichter te brengen tot de school. Over het algemeen bemoeit de doorsnee-ouder zich weinig met de school, Uit kan in de toekomst ver anderen, want deze oudercommissie heeft tot allereerste taak twee ouder avonden te organiseeren Gevoelen de ouders de beteekenis ervan, dan zullen deze avonden hen ter schole trekken eu vanzelf met de school en de onder wijzers in aanraking komen. Het is niet gdtnakkelijk om aan te geven de

Goessche Courant | 1921 | | pagina 2