N° 129. Dinsdag 1 November 1921. 108 jaargang, Buitenland. 39 FEUILLETON. HET DOODEND ZWIJGEN. Ingezonden Mededeeling. PASTILLES Binnenland. Staten-Generaal. School en Kerk. abonnement Prijs per kwartaal, in Goes f 2, builen Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naam). Vennootschap Goeselie Courant ADVERTENT1ËN van 15 regels f 1,20 elke regel mee.r 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 1lOjregels f,2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Eieentvans Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 nnr voormiddag. COURANT Op hef oorlogspad- „Malbroekje gaat ten oorlog en hij komt nooit weerom" zoo zingt een oud liedje en Karl van Habsburg kan de woorden nazingen, hij zal noch de Zwitsersche bergen, noch Boedapest naar alle waarschijnlijkheid ooit weer om zien. Wel tracht Karl zijn ver blijf in Hongarije nog te verlengen door te weigeren vrijwillig afstand te doen van den troon en volgens de Hongaarsche wet kan de Vorst alleen op die wijze zijn recht op den troon verliezen. Maar de Hongaarsche regee- ring zal nu wei de grondwet op dat punt herzien en aldus een einde maken aan dit kinderlijk verzet. Karl heeft met zijn onbekookte plan aan Hongarije geen weldaad bewezen. De kleine entente (Tsjecho-Slowakije, Zuid-Slavië en Roemenië) greep dank baar deze gelegenheid aan om haar troepen te mobiliseeren en als ern ijzeren band om de grenzen van Hongarije te leggen. Men maakt er den regent Hortby o.a. een verwijt van, dat het Hongaar sche leger nog Diet voldoende ont wapend was. Alsof het niet een groote buitenkans ware geweest, dat Horthy tegenover Karls bedrogen legioenen een behoorlijk legertje kon stellen. De kleine entente loopt met een booze nota in den zak rond, maar de groote entente heeft er een stokje voor gestoken en gezorgd, dat ze nog niet verzonden werd. De reis naar Washington ter bij woning van de ontwapeningsconferentie, waarvan de openingszittiüg voorloopig op 12 November is bepaald, is voor Briand en Lloyd George toch eigenlijk een zich begeven op het oorlogspad. Het gaat er immers om, met wie van beiden Uncle Sam de beste vrienden zal worden en wie de grootste diplo matieke overwinning zal behalen, de verliezer behaalt steeds een klein succes, naar zijn zeggen. Briand heeft het succes nr. Focb reeds naar Amerika gestuurd, een proef ballon om te zien hoe over den Oceaan de wind woei. In New-York was de richting gunstig en Foch is met 19 kanonsschoten (los krnit) en door tal van hooggeplaatste personen verwel komd en is als eere-burger der stad geïnstalleerd. Foch heeft een onhandig gestelde boodschap, uitgevaardigd, waarin hij o.m. zegt: „De gebrachte offers zullen niet te vergeefs gebracht zijn. Zij blijven den grondslag van den wereldvrede, voor welken Frankrijk en de Ver. Staten thans gemeenschappelijk werken, bezield door gevoelens die zij op het slagveld koesterden". Hoe men voor den vrede kan werken, bezield door de op het slagveld gekoesterde gevoelens is ons niet heelemaal duidelijk. Dat zal dan zeker wel een bijzonder soort van vrede zijn. Is het misschien een gewapende fntusschen heeft Briand zich vol Oorspronkelijke detective-roman door R. J. B. Wie droeg kennis van Tilly's geheim? Niemand anders dan Spinnello, die drie jaar geleden naar Engeland emigreerde, Wij moeten dus dien man opzoeken Dat zal misschien niet zoo moeilijk zijn want toen hij in Londen kwam had hij nog niet zulke snoode voor nemens en zal zich wel onder zijn jnisten naam als vreemdeling hebben doen inschrijven. De politie moet ech ter zijn adres weten. Je zult nu ook begrijpen dat ik Bradford moest weg werken. Tilly mag nooit weten dat Spinnello de moordenaar is, zij zou aaders zichzelf beschuldigen door haar stilzwijgen de oerzaak te zijn geweest van Harold's dood. En Spinnello moeten wij niet aan aan de justitie overleveren, anders maakt hij schandaal en maakt Tilly's geheim wereldkundig. Die man moet met het eerste het beste schip naar Amerika, en dat zal goeden moed, vergezeld van veertig gedelegeerden en technici ingescheept. „Omtrent de kwestie van de beper king der bewapening maakt men zich te Parijs geen illusies schrijft de correspondent der N. R. Ct Maar waarom dan naar Washington? Wij zeiden reeds dat het een zich begeven op het oorlogspad was. Lloyd (ieoive zal straks de achter hoede vormen. Hij is zwaar gehandi capt door do lersebe kwestie. De Valera heeft eerst een spaak in het wiel gestoken en nu trachten de Iersche Ulstermannen hem te doen struikelen, al zal Lloyd George met de oppositie in het Lagerhuis Maandag wel spoedig afrekenen. De regeling der grenskwestie ius- schen Ulster cn Znid-lerland (Sinn Fein) is buitengewoon moeilijk. Er zijn grensplaatsen met een kleine katholieke- en andere met een protestantsche meer derheid en 't zal een heel geharrewar worden om de lijn zoodanig te trekken dat de bokken van de geiten worden gescheiden, te meer waar het graaf schap als geheel vaak een andere kleur heeft dan de grensplaatsen. En Lloyd George zou toch gaarne, alvorens naar de Ver. Staten te ver trekken, de Iersche kwestie oplossen. Immers, in Amerika wonen millioenen burgers van Iersche afkomst en als vrederechter en vredestichter zou de Britsche premier een eerste positie kunnen innemen op het politieke schaakbord te Washington. ROOKERS nemen de lastige droogte iu den keel het gemakkelijkst weg met Helden van de zee. De N.R.Ct. schrijft De hevige storm die op onze kusten heeft gewoed, heeft als van ouds de dappere bemanningen van de redding- booten naar buiten gehaald in den strijd met de golven. Als wij in onze lage landen 's nachts den orkaan om het huis hooren gieren, dan weten wij dat de schepeD, die in het gezicht van de havens in nood verkeeren, niet alken worden gelaten tegenover de losgebroken elementen. Het Hullandsch bloed mag wel eens traag vloeien, de traditie van ons leddingswezen bewijst, dat zijn wakkere mannen in het oogen hij gaarne willen, misschien heeft hij zelfs al passage besproken. Maar hij moet weten, dat wij er kennis van dragen dat hij chantage pleegde en Harold Bird doodde. Dat zal hem weerhouden ooit weer een voet aan land te zetten. En nu zal ik even om een landaulelte telefoneeren. Toen Arthur weer terug kwam ver telde hij mij ia afwachting van de komst van zijn chauffeur, dat hij bjj het onderzoek op Harold's kamer nog een merkwaardige ontdekking had gedaan. „Ik heb hoogstwaarschijnlijk het moordwerktuig gevondeD, waarmede Sir James de hersenpan werd inge slagen. Je hebt zeker al geraden, dat het de halter in 't bureau was. Waarom was dat ding opgeborgen Bovendien heb ik het met mijn loupe nauwkeurig onderzocht. De halter was zorgvuldig schoongemaakt en het lak droeg nog de sporen van een be'wer- kiug met schuurpapier." De auto stond voor en wij haastten ons naar het hoofdbureau van politie. Daar vernamen wij dat Spinnello aan vankelijk deel had uitgemaakt van een strijkje in het Edward-hotel, waar hij intern was. Daarna was hij in een bar terecht gekomen en had gelogeerd in blik van het gevaar geen lauwheid kennen. Uit menig zeegat is ook in den laaisten storm de reddingsploeg iu zee gestoken. Velen deden het in de weten schap, dat zij wellicht niet terug zou den keeren en vrouw en kinderen zonder kostwinner achter zouden laten. Toch zijn zij gegaan. De roepstem van de hulpvaardigheid was hun voldoende om zich lusschen de huizenhooge zetën te wagen. Er is reddingswerk verricht met schooue zeemanskunst, en behouden thuiskomst, maar er is helaas ook een groot aantal -.ifers gecischt. Aan den Hoek is de President van Heel verongelukt met zes man. Bij Terschelling is de Brandaris met vier opvarenden verdwenen. Dat het niet meerendeels jonggezel len zijn, moge hieruit blijken, dat met de President van Heel zijn gebleven W. van den Klooster die volgens de berichten een vrouw en drie kinderen, Buxman die een vrouw en negen kim deren, de Geus die vier kinderen, Weenig die twee kinderen en A. Visser die een vrouw achterlaat, voorts Boele zonder kinderen. Van de Brandaris zijn omgekomen Wiegman die een vrouw en vijf kinderen en Kies die een vrouw en zes kinderen had, Pot die kostwinner was voor zijn ouders en Dijkstra die ongehuwd was. Een eerbiedige hulde zjj hier aan de nagedachtenis van deze goede Hol- landsche mannen en eenvoudige slacht offers van hun plichtsbetrachting en onverschrokkenheid gebracht. De reddingmaatschappijen bestaan voornamelijk van particuliere giften. Mogen deze thans voor de onverzorgd achtergeblevenen ruim toevloeien. Gelden kunnen worden gezonden aan de Zuid-Hollandeche maatschappij tol redding van schipbreukelingen te Rot terdam en aan de Noord- en Zuid Holland8che reddingmaaAschappij kan toor Amstel 342, Amsterdam. Ook het Ned. Roode Kruis is gaarne bereid gelden in te zamelen. Ons verambtelvjkte spoorwegbeheer. Een steenkoolmaatschappij te Rotter dam kreeg eind September, zoo schrijft de N. R. Crt., een trein met steenkool aan, en de spoorwegmaat schappij moest van de aankomst asn den geadresseesde kennis geven. Men zou denken, dat dit bij één brief of briefkaart zon zijn geschied. Doch zoo eenvoudig worden de zaken bij onze spoorwegen blijkbaar niet behandeld De geadresseerde ontving, aangezien de trein uit 65 wagons was samengesteld, precies 65 briefkaarten, elk de aankomst van één wagon vermeldende 1 Onnoodig op te merken, dat den ge adresseerde 65X 7g ets porto werd in rekening gebracht. De geadresseerde richtte zich tot de spoorwegautoriteiten: „wanneer", schreef hij, „alle wagonnuin. mers op een brief waren gezet, had het porto van dien brief ten hoogste 10 cent kunnen bedragen en het spijt ons zeer, dat uw spoorwegadministratie ons dergelijke noodelooze onkosten be zorgt. Indien de exploitatie der spoor wegen daardoor getypeerd wordt, is een ongure buurt ten zuiden van de Theemsvervolgens had hij weer een vrij goed engagement getroffen en weer een goed onderkomen gevonden in een hoteleen winter was hij in Liver, pool geweestin Londen teruggekeerd had hij gespeeld iu de Queens-bar, waar tevens zijn domicilie was geves tigd. Thans, dat wil zeggen een goede maand geleden, was hij weer verhuisd en wel naar de Astor-bar. Al de up and downs van zijn" bestaan waren na te speuren uit deze lijst, de maanden waarin de fortuin Spinnello had toegelonkt en de wekeD, gedurende welke deze grillige vrouw haar ondoorgrondelijke oogen van hem had afgewend. Arthur had den chauffeur het adres opgegeven en wij vlogen naar de Astor-bar. Daar zaten tal van jongelui, beurs mannen, studenten, artisten te borrelen en verslonden daarbij stapeltjes zout gebak. In afgeschoten nissen, bekleed met geel fluweel zaten ze aan lage tafel tjes, in Louis Seize stoeltjes. En bij hen zaten dametjes, die het poeder op de wangen droegen, ais een vlinder op de vleugelsmeisjes met groote vreemd-vochtige,'donkere oogen en te roode lippen. Op het podium speelde het geen wonder, dat de vrachten zoo hoog blijven" enz. Ziehier het leuke antwoord, dat, de steenkoolontvanger op zijn klacht mocht krijge.i „Wij hebben de eer u te berichten, dat door een verzuim van den betrok ken ambtenaar op den bewusten dag meer kennisgevingen van aankomst voor de aan uw adres aangekomen wagons steenkool werden gebezigd dan noodig was". Het antwoord is niet omslachtig, doch het schijnt aan den sleller toch boofdbrekeus te hebben gekost. Er is althans een kleine maand voor noodig geweest, om op te stellen. De orakel achtige taal is dan ook uitmuntend „op den bewusten dag zijn meer ken nisgevingen gebezigd dan noodig was". Voelt ge de kneep? Waarschijnlijk niet. Daarom een kleine opheldering. De voor de kenni-gevingen gebruike lijke formulierbriefkaarten laten ruimte, zoo werden wij ingelicht, tot vermelding van drie wagons op één kaart. „Meer kennisgevingen, dan noodig was", wil dus waarschijnlijk zeggen als de be trokken ambtenaar geen verzuim ge pleegd had, had hij met 22 brief kaarten volstaan. (Men zou zoo zeggen Geen wonder dat het tekort bij de Ned. Spoorwegen oier het eerste halfjaar 1921, 15 mil- l'oen bedraagt. De Telegraaf meldt in dit verband, dat half November een conferentie zal plaats hebben tusschen de directie dsr Ned. Spoorwegen en de vertegenwoor digers der organisaties over loons verlaging of verlenging van den arbeidsduur). Een nieuwe party. Wij hebben een paar weken geleden melding gemaakt van de plannen tot oprichting van een nieuwe polilieke partij vau confessioneelen aard. De constitueerende vergadering hiervan heeft 13 October plaatsgehad te Utrecht alwaar door personen uil verschillende deelen des lands isepgeriebt: De Her vormde (Gereformeerde) Staatspartij, In een voorlopig comilé werden ge kozen ds. H. E Gravemeijer uit Am sterdam, de heer J. C. Fabius uit 's-Gravenhage en de heer T. A. Hag, uit Amsterdam. TWEEDE KAMER. De minister van arbeid zal gedu rende de week van 31 October tot 5 November van zijn departement af wezig zijn wegens een door hem alsdan te maken dienstreis in de provinciën Limburg en Zeeland. Geen terugwerkende kracht. Naar aan de N. R. Ct. wordt gemeld, heeft de raad van ministers bepaa dat benoemingen en rangsverhoogingen niet meer met terugwerkende kracht mogen geschieden Het blad weet niet of deze bepaling geldt voor alle rijks ambtenaren, dan wel enkel voor de ambtenaren bij de post en telegrafie. een strijkje, cimbaal, viool en cello, een piquante step. Wij namen plaats en Arthur be stelde iets. Toen de muziek geëindigd was en het klaterend applaus was verstomd, ging Arthur een praatje maken met den violist, een lange, magere, heel bleeke jonge man met een Joodsch uiterlijk en veibazend lang, krullend kroeshaar. Van hem ging Arthur naar de juf frouw achter het buffet. Bij ons tafel tje teruggekeerd zag ik aan zijn glin sterende oogen dat hij geslaagd was. „De violist vertelde me dat Spin nello al een veertien dagen hier weg was en de cimbaal voor hem in de plaats gekomen was. Een goed artist, een uitstekend pianist, had hij Spin nello geroemd, jammer dat-ie zoo dronk. Misschien kon de buffetjuffrouw hem helpen. Ja, die wist dat Spinnello verhuisd was naar de A-street, in de buurt van het Victoria-station." Wij er naar toe. Het was omstreeks half vijf toen wij er aankwamen, een groot kazerne-huis, 't leek wel een gevangenis, met ontelbare ramen, on ooglijke muren en allererbarnielijkst slecht in de verf. Op ons bellen werd opengedaan door een oude vrouw, die er uitzag als de tooverheks uit het sprookje van De grondwetsherziening. In de vergadering van Vrijdag wer den de algemeene beschouwingen over de Grondwetsherziening gesloten. Verschillende heeren repliceerden. De heer Troelstra (s.d.) prees H.M. de KoniDgin omdat zij in 1913 contact heeft gezocht met de leiders der arbei derspartij. Een compliment waaruit dr. van Ravesteyn besloot, dat Troehtra zich beleefd aanbeval voor een toe- komstigen ministerszetel. De heer Troel stra trachtte de katholieken de coalitie te doen verloochenen door hen te ver leiden tot het indienen van een initia tief-voorstel tot afschaffing van het processie-verbod, dat immers met groote meerd»rheid zou zijn aangenomen. Spreker riep nit: „Laten we van Nederland een iand maken, waar ieder zich in zijn eigen geestesrichting, bin nen de grenzen van het a'gemeen belaDg, kan uitleven", waarop dr. van westeyn zeide dat de soc. dem.-leider het programma van den Vrijheidsbond citeerde. Het gelukte den heer Troelstra niet de katholieken met het processie.spek te vangen, ook niet de r.k. democraten wat niet te verwonderen is, want Troelstra bedierf zijn effect, door de bewering, dat degenen die in 1918 de Koningin geraden hebben met een kapelaan, op wiens schoot Prinses Juliana zateen tegen-demonstratie te leveren tegen de arbeiderspartij iu, constitutioneel gehandeld hebben. De heer van de Laar (c.s.p.) voerde materiaal aan om zijn stelling te be wijzen, dat de Katholieken niet op historische Oranjeliefde kunnen bogen. Spreker las een citaat nit een katho» liek blad voor dat schreef, dat Willem van Oranje werd afgemaakt door een revolverschot in een nonnen klooster waar hij leefde met een geroofde non- De heer Troelstra bracht ook de a.s. staking in'Me metaalindustrie ter sprake en vergeleek de arbeiders met gladiatoren die het onderspit tegen de wi'de beesten (de kapitalisten, welk een ironie) gaan delven. Benoemd. Tot onderwijzeres aan de Clir. school te Wemeldinge is met ingang van 1 Februari benoemd mej. L. Smallegange te Kamperland. Geref. Gemeenten. Ds. Vreugdenhil te Sliedrecht heeft het beroep naar de gereformeerde gemeente te Borssele aangenomen. In een reeds jaren bestaande vacature is daardoor thans voorzien. Eed. Herv. Kerk. Ds. J. H. Buinink zal Zondag 20 November a.s. te 's Heerenhoek zijn afscheid preeken en Zondag 26 No- Hans en Grietje. Ze had morsige kleeren om haar lichiam, een gelaat dat rimpelig was als een verdroogde appel en kleine krentoogjes, welke in haar hoofd schenen heen en weer te vliegen en schitterden als die van een rat. Op haar hoofd had ze een muts, waarmee ze de kachel wel scheen te hebben gepoetst. Haar tandelooze mond vertrok tot een grijns toen ze ons gewaar werd. Arthur vroeg naar Spinnello. „Spinnello, nee daar had ze nog nooit van gehoord, wat een vreeselijk gekke naam. Was het een meisje?" zei ze met een heesche stem. Arthur kwam haar memorie te hulp met een halve souvereign, die haar hand als een klauw greep en die oogenblikkelijk verdween in een zak onder de vuile schort. „Spinnello, ze moest eens even nadenken, ja, die naam kwam haar toch bekend voor. Spinnello, o, ja, nu was ze er, dat was die kleine donkere, kon hij niet muziek maken? Die was net gisteren vertrokken. Hoe jammer, het zou hem wel spijten dat-ie mijn heer en de juffrouw niet trof." „Zijn adres vroeg Arthur kortaf en hielp weer met een muntstuk. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1