OOKERS N°. 128. Zaterdag 2d October 1921. 108 jaargang. abonnement advertentiën van 15 regels f 1,20 elke regel Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Bezuiniging. FEUILLETON. HET D00DEN0 ZWIJGEN. Ingezonden Mededeeling. Buitenland. Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Goesehe Courant meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 1lOjregels fj2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwens Ross' Drukkers-en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. COURANT Door het geheele land klinkt een kreet om bezuiniging en ieder meent met recht te mogen verwachten, dat een ander het voorbeeld daartoe zal geven. Het groote Hollandsche huishouden is in al zijn onderdeeien nu eenmaal in de laatste jaren op veel te royalen voet ingericht. Wij moeten bezuinigen, willen wij het hoofd boven water blijven houden. Het is, zooals wij reeds opmerkten, maar de groote vraag wie het voor beeld zal geven. Het gaat met bezuiniging als met ontwapening en loonsverlaging. Iedereen is er van overtuigd, dat het in alle landen tot algeheele ont wapening zal moeten komen en het wachten is nog slechts op de mo gendheid die het voorbeeld zal geven. Ieder die er van doordrongen is, dat Nederland er slechts bovenop kan komen door grooter productie, dat ons volk slechts gebaat zal zijn door prijs daling van alle artikeleti van dage- lijksch gebruik, is er van overtuigd, dat er langer of in allen gevalle met meer energie gearbeid moet worden en daarnaast prijsdaling slechts door loons verlaging te verkrijgen zal zijn. Hij juicht dan ook elke poging, hetzij in het mijn-bedrijf, hetzij in de met alnijverheid toe, waar men tracht de arbeidersorganisaties van de nood zakelijkheid van loonsverlaging te over tuigen. Maar hii zou natuurlijk wel anders redeneeren wanneer op zijn kantoor of zijn bureau eveneens tot bezuiniging en loonsverlaging werd besloten Dat is het juist, wat het zoo moeilijk maakt. Wij weten allen, dat het er toe komen moet, maar wij voelen ons allen on rechtvaardig behandeld als toevallig onze belangen bij het sturen in den nieuwen koers in het gedrang dreigen te komen. Er moet niet alleen in het vrije bedrijf worden bezuinigd. Staat en gemeente dienen het voor beeld te geven en zij kunnen dat zoo uitstekend, juist omdat hier heel wat onnoodige uitgaven gespaard kunnen worden. Wij praten nu maar niet eens over de groote bezuinigingen, over de schrapping van posten op de begroo ting waarmede men duizenden kan besparen. Daartoe kunnen slechts de Kamer leden het initiatief nemen en deze zitten hopeloos vast aan de diverse politieke partijen wier inzichten zjj tot de hunne hebben te maken. En menigmaal wordt er bij de be handeling der begrooting ook in de gemeenteraden op schrapping van hooge posten aangedrongen waarbij dan niet zoozeer de ernstige drang tot bezuiniging als wel de hoop op poli tieke (kiezers) winst voorzit. Die zucht naar kiezerswinst leidt evenwel in den 38 Oorspronkelijke detective-roman door R. J. B. HOOFDSTUK YIV. De jacht op den man. ;/Je begrijpt wel, dat het me te doen was om Bradford de laan uit te krij gen," zeide Arthur, toen de auto uit het gezicht verdwenen was en wij voortwandelden. „Ik kan hem van middag niet gebruiken, wij moeten deze zaak samen opknappen. Maar eerst moeten ws eens rustig krijgsraad hou den, we kunnen dan meteen wat eten, want het zal een zware middag worden." We traden een klein restaurant binnen en Arthur bestelde voor ieder van ons een eenvoudige lunch, waaraan ik echter niet veel eer bewees. „De sleutel van dit nieuwe raadsel, ligt geloof ik in jou vraag van gister avondWaarom was Bird gewapend dien avond bij de Carsons. Daar moest hij een reien voor hebben. In verband regel meer tot verhooging dan tot verlaging van diverse begrootingsposten. Maar vooral in het kleine en vele kleintjes maken een groote kan nog zoo heel veel bezuinigd worden. Als men werkelijk eens met ern- stigen wil aan het bezuinigen op zooge naamde kleinigheden zou gaan, zoudeo de belastingbetalers dat wel degelijk aan het eindbedrag der door hen te brengen financieele ofiers gewaar worden. Een vaartuig op het loodswezen is om maar eens een klein voorbeeld te noemen, in den mubilisatietijd aan Marine uitgeleend, waardoor het noodig was f 30,000 aan het schip te vertimmeren. Na de mobilisatie moest Marine het schip weer teruggeven en hoewel de aangebrachte veranderingen verbete ringen waren, moest het schip in den ouden staat teruggegeven worden, wat wel opnieuw ongeveer f 30.000 aan verbouwingskosten geëisch zal hebben. Postboden krijgen voortaan geen dienstfietsen meer. Zij mogen de tot dusverre gebruikte rijksfietsen zoo is tenminste het plan voor f10 per stuk overnemen en het gevolg daarvan zal natuurlijk zijn, dat alle goede fietsen voor een appel en een ei weg gaan en het Rijk met het oud-roest blijft zitten. Voortaan gebruikt de brievenbe steller dus zijn eigen fiets van f10. Maar hij krijgt 15 cent per gereden uur vergoeding voor onderhoud, slijtage enz., wat jaarlijks tot een aardig kapi taaltje oploopt. En met hoeveel moet dit vermenigvuldigd worden Wij weten niet hoeveel fietsende postboden er zijn, maar hun aantal zal niet gering zijn. Kort geleden deelde iemand als curiositeit mede, dat alle ambtenaren aan de ministeries elke week een lucifers krijgen. Het schijnt, dat dit als schadeloosstel ling geschiedt voor lucifers, die noodig mochten zijn voor het lakken van brieven, maar het is te begrijpen, dat zij over bet algemeen onmiddellijk naar de zakken van heeren- en damesamb tenaren verhuizen zullen en meer dienst zullen doen voor het aansteken van sigaartjes en theelichtjes, dan voor het lakken van brieven. Pennen worden niet verstrekt, maar een departementsambtenaar deelde mede, dat hij en zijn collega's daar voor ieder kwartaal f 1,75 vergoeding ontvangen. Neemt men aan, dat de meeste ambtenaren wel in het bezit van een vulpen zullen zijn en dat de vulpen inkt van Rijkswege verstrekt wordt, dan blijft er elk kwartaal nog wel jvat van de f 1,75 voor den ambtenaar zelf over. Kladpapier wordt niet verstrekt, zoodat er heel wat „geklad" wordt op het alleen beschikbare mooie departe mentspapier. Wij zullen er maar niet veel meer van zeggen. Wij zouden nog op de onnoodig dure marechaussee-kazernes kunnen wijzen, op den onnoodigen scholen bouw, op het leger van ambtenaren hiermede wordt de inhoud van Harold's aanteekenboekje buitengewoon interes sant. Daar staat23 Maart, dat is de avond van de verlovingspartij van May, duizend pound 1 April, twee duizend pound en de derde datum is de dag van gisteren, 8 April, en daar staat geen bedrag achter vermeld. Je hebt gehoord van Harold's oom, dat Harold een uitstekend zakenman was. Dergelijke menschen zijn in het privé leven gewoonlijk niet verkwistend maar zuinig op hun geld. Ik vermoed dan ook dat Harold die tweeduizend pound niet voor zichzelf gebruikt heeft." „Er staat drieduizend pound, samen," meeDde ik. „Ik hoop je straks mijn redenen uiteen te zetten, die mij doen gelooven, dat het hier een bedrag bei reft van tweeduizend pound. De vraag is nu voor wie was dat geld en verder.- waarom staat achter den laatsten datum geen som vermeld i Vermoedelijk omdat Harold het beu werd, voortdurend in den zak te moeten tasten. Het ligt nu voor de hand om te veronderstellen dat degene, die ver wacht had, geld te zullen ontvangen, teleurgesteld, dat dit niet het geval was, Harold daarop dreigde en hem bij de worsteling die volgde overhoop O Overal doo*. moeten Lakerol-PastiUes ge bruiken. Deze zijn oplossend en verfrisschend en nemen de tabakslucht uit de keel weg. verkrijgbaar 5 Fl. 0.50 per 21. aan allerlei Rijksinstellingen niet het minst aan de Raden van Arbeid op onnoodige ambtenaarsverplaatsingen, die verhuiskosten met zich brengen, op kostbare militaire oefeningen, waar van eigenlijk niemand het nut inziet, op denaankoop van dure panden, die bij verkoop plotseling belangrijk in prijs gedaald zijn. Als het van het Rijk of van de Gemeente gaat, zoo redeneert men, dan kan het wel wat lijden. Wij moeten den eersten ambtenaar nog zien, die bezuinigen gaat uit eigen vrijen wil. Wat hij bezuiaigt, is immers maar een druppel in den grooten, boorde- vollen emmer. En daarom moet er van bovenaf krachtig worden ingegrepen. Een staatscommissie zal geen oplos sing brengen. Zij kost tenslotte ook nog maar geld. Elke minister, elk kamerlid, elk raadslid heeft zich telkens weer af te vragen of het niet zuiniger, doelmati ger en beter kan. Zij zijn het tenslotte die het staats scheepje besturen. Mogen allen, die in vertegenwoor digende lichamen gelden voor allerlei doeleinden voteeren moeten, er van doordrongen worden, dat ook algemeene bezuiniging op de kleine doellooze uitgaven tenslotte tot besparing van belangiijke kapitalen kan leiden. HET NIEUWE DUITSCHE KABINET Onder hoogen druk heeft dr. Wirth, de Duitsche rijkskanselier een nieuw kabinet uitgebroed, dat vrijwel hetzelfde is als hel vorige en waarin we verschil lende oude bekenden weerzien. Terstond valt het op dat het ministerie van wederopbouw voor- loopig onbezet blijft. Deze post werd in het oude kabinet bekleed door den kundigen dr. Rathe- nan, des man van de overeenkomst van Wiesbaden. Dat echter zijn partij genoot, de democraat dr. Gêssler wel op de nieuwe ljjst staat, geeft hoop dat ook dr. Rathenau nog zal kunnen worden bewogen een zetel in te nemen. Gessier zou overigens niet als lid van de democratische partij zijn porte feuille hebben aanvaard maar zou „zaken" minister zijn. Men begrijpt terstond het voordeel van deze tactische truc voor de partij, die nu zoo noodig als oppositie zal kunnen optreden, schoot. Ik geloof echter, dat het om gekeerde heeft plaats gevonden, name lijk dat Harold, die wenschte van zijn iastpost te worden bevrijd, op hem heeft willeu schieten; echter heeft zij n tegenstander hem zijn revolger weten te ontwringen en daarna gevuurd. We moeten niet vergeten, dat Harold reeds tweemaal een mensch gedood heeft en dat de tegenstander een beter middel had om Harold mee te dreigen dan een browning. Naar mijn meening hebben we hier te doen met een eenvoudig geval van afpersing. Welk voorwendsel zal de onbekende man nu hebben gebezigd om geld los te krijgen, wat kon hij verraden „Het geheim van Tilly", 'riep ik uit. „Juist, dat was het eenige, waarmee hij Harold kon treffen. Veronderstellen we dus dat Harold -op den 23sten Maart, de Carsondag, een brief ont vangt, waarin hij wordt verzocht op een bepaalde plaats te komen omdat iemand hem belangrijke mededeelingen heeft te doen die een persoon betreffen, welke den heer Bird zeer na aan het hart ligt. Deze moet 1000 pound mee brengen om het stilzwijgen van den schrijver te koopen. Wat doet Harold dan Hij neemt zich voor naar het zonder daardoor in een onmogelijke positie te komen tegenover haar eigen minister. In de Woensdagmiddag gehouden vergadering van den Rijksdag heeft rijkskanselier Wirth, nadat de president van den Rijksdag Loebe een WOOl'd vaa afscheid had toegeroepen aan de 220,000 Sluit chers. die vóór Duitsch- land Lebbert gestemd en die door ge weid van bun vaderland worden gescheiden, het woord gevoerd. Ilij memoreerde dat het de eerste maal is, sinds de Nationale Vergade ring, dat een kaliuet zonder coalitie haar vertrouwen aan deu Rijksdag komt ragen, en optreedt zonder volstrekte zekerheid of het een meerderheid zal kunnen vinden. De meening van de nieuwe regeering over het besluit van den gezantenraad lot verdeeling van Opper-Silezië, zoo betoogde dr. Wirth, verschilt niet van die van de oude regeering. De beslis sing die getroffen is houdt geen reke ning met de geografische en econo mische ligging der plaatsen. De nieuwe regeering beschouwt de beslissing als in strijd met de rechtvaardig heid en het verdrag van Versailles en acht de historische rechten van Duitsch- laud op het losgescheurde land in geen enkel opzicht aangetast door het nieuwe politieke recht dat wordt in het leven geroepen. De regeering zal deze opvatting ter kemis van de entente brengen. Het is aan geen twijfel onderhevig of Duitsch- land's resteerende economische kracht wordt tengevolge van de beslissing over Opper-Silezië zoozeer verminderd, dat alle berekeningen, welke gemaakt waren inzake het nakomen van de ver plichtingen tot sehade'.oosstelling weer geheel op losse schroeven komen te staan. Dr. Wirth herinnerde er aan dat volgeifs de berekeningen van het rijks bureau voor de statistiek, de bevolking van het stemmingsgebied 1.950.000 inwoners bedroeg, van wie Duitsehland er 965.000 of 49 percent zal verliezen, Plaatst men deze cijfers uaast. den uitslag der stemming, 62 percent voor Duitsehland en 38 percent voor Polen, dan wordt aan het eerste 11 percent meer der bevolking ontnomen, dan voor Polen heeft gestemd. Daarna kwam de rijkskanselier aan het verlies der bodemstoffen, waaronder steenkool de eerste plaats inneemt. 75.5 percent van de opbrengst der Opper-Silezische steenkoolmijnen komt aan Polen. Neemt men alle steenkool in aanmerking, welke tot op 1000 M. diepte in den bodem is verborgen, dan blijven van de 60 miljard ton er ongeveer 5.5 miljard aan Duitsehland, zoodat Polen dus 90 percent krijgt. Van de Opper-Silezische zinkerts ver liest Duitsehland tenminste 86 percent, van de looderts 77 percent. Maar dit is nog niet genoeg. Behalve de Iood- en zinkmijnen gaan alleen aan zilver voor de Duitscheproductie jaarlijks2000 K.G. ter waarde van 15 miljoen gouden marken verloren. Van de 57 Opper- Silezische hoogovens komen er 22 aan Polen, zoodat van de jaarlijksche op gevraagde rendez-vous te gaan en neemt een browning mee. Aanvankelijk is hij van plan geen geld mee te ne men, later meent hij dat het verstan diger is het wel te doen.-Men kan het nooit weten wat de man te vertellen heeft en je hoeft het geld niet te geven als het niet noodig is. Harold wist natuurlijk niet dat het hier zijn meisje betrof, het kon ook een mededeeling zijn over zijn oom of over een of anderen zakenvriend of -kennis. Het spreekt vanzelf dat Harold in een opgewonden toestand verkeert door de ontvangst van den brief. Hij weet dit echter op de partij te maskeeren maar in zijn binnenste borrelt en woelt het. Dit is ook een nadere verklaring voor het opvlammen van zijn drift na de woorden van Merrybone, waarbij hij van zijn browning gebruik maakte. Het onderzoek van Bradford belette hem tijdig op de aangewezen plek te zijn De duizend pound werd dus niet afge dragen. Wat doet nu de afperser Zal hij het kostbare geheim over de daken uitschreeuwen Natuurlijk niet Hij wacht eenige dagen en schrijft dan een epistel, gelijkluidend aan het eerste, maar eischt ditmaal tweeduizend pound. Thans gaat Harold. De aaDgegeven brengsf,welke tot dusver 570.000ton per jaar bedroeg, niet minder dan 400.000 ton aan de Duitsche economie wordt ont trokken. Dr. Wirth zeide, dat de nieuwe regeering toch den wil heeft om door haar verrichtingen te toonen in hoeverre men de verplichtingen kan nakomen en besloot .zijn rede met de mededeeling dat alleen door den dwang der entente en om de bevolking van Opper- Silezië het algeheel verval, dat voort zou vloeien uit een weigering, zooveel mogelijk te besparen, de Duitsche regeering gevolg zal geven aan het voorschrift der mogendheden, en onver wijld een commissaris voor de econo mische onderhandelingen met Polen zal benoemen. Hierna werd een motie van ver trouwen in de regeering met 230 stemmen vóór, 132 tegen en 9 blanco aangenomen. Vóór stemden de beide soc, dem. groepen, het centrum en de democraten. Waarheen Waarheen zal de entente koning Karl en zijn vrouw en hun aardige kinderen heen brengen Van Engelsche zijde is genoemd het eenzame eiland Ascension in den Atlantischen Oceaan, een tweede St. Helena, dat voor 1815 niet eens bewoond was en waarop bijna geen plantengroei voorkomt. We be twijfelen of Karl het gezonde klimaat naar waarde zal weten te schatten, of hij voldoende de rustige genoegens van de geduldsport die visschen heet, zal waardeeren; ons lijkt zulk een verblijf plaats voor een paar betrekkelijk nog jonge menschen niet erg geschikt. Men heeft er te vtel tijd tot denken en waarover peinBt een verjaagd koning Natuurlijk over de manier, waarop hij z'n verloren koningschap weer zal kunnen herwinnen. En als Karl eens mocht vergeten daarover zijn gedachten te laten gaan, dan zon zijn vrouw Zita hem er wel aan herinneren. Voor ex- keizerin Zita lijkt ons dit eiland, van alle zijden door liet zilte nat omstroomd, in 't geheel niet een welgekozen oord. Deze levenslustige, eerzuchtige vrouw zal zich daar zeker gruwelijk vervelen en alles is goed, behalve het vervelende genre, ook wat betreft eilanden voor ontsnapte en weer opgepikte ex-keizers en -keizerinnen. Wat dit paar noodig heeft is aflei ding, een mondaine omgeving, de groote stadslucht. Waarom de familie Habsburg Diet naar Londen gebracht 1 Ook Engeland is van alle kanten door de zee om sloten en de bewaking zou superbe kunnen zijn. De kinderen hebben ge legenheid een behoorlijke school te doorloopen, waar zij de historie van den grooten oorlog op entente-freund- liche wijze kunnen leeren, mevrouw Zita kan eens naar den schouwburg en kan eens winkelen en ook het z.g. gezinshoofd zou zich hier wel kunnen amuseeren. De prins van Wales zou hem b.v. eens mee kunnen vragen op de jacht of naar een voetbalmatch. En zit hier ook niet ex-koning Manuel van Portugal, die zoo keurig tennis- speelt P Er is dus gezelschap. plaats is waarschijnlijk vóór een café in een drukke straat, gelegen in de nabijheid van het park. Bij een lan taarn, onder een boom kan de trans actie gemakkelijk en vlug geschieden en de man verdwijnt dan in de duis ternis. Aldus is het voor den brief schrijver het veiligst, Harold is daar op den openbaren weg verplicht zich kalm te houden. De man vertelt hem nu in vage termeu dat hij rare dingen heeft gehoord van Tilly, wanneer Harold hem het geld niet geeft, zal hij, wat hij weet, publiek maken. Harold geeft hem, onder in vloed van de woorden van Merrybone, de 2000 pond, op voorwaarde dat de man zijn mond zal houden. Had Harold echter gedacht hiermede zijn kwelgeest kwijt te zijn, dan vergist hij zich geducht. Een week later weer een brief. Ditmaal echter is Harold niet van plan het geld te geven en daarom staat er geen som achter den datum vermeld Daaruit trek ik de conclusie dat Harold te voren het plan 'opvatte den man te doodeD en zich op die manier van hem af te maken. Het is hem niet gelukt. Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1