N°. 137. Donderdag 37 October 1931, 108 jaargang. Buitenland. FEUILLETON. HET DOODEND ZWIJGEN. Binnenlaufd. Sport. School en Kerk. Rechtszaken. Stadsnieuws. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Nnnml. Vennootschap Goescke Courant *88 ADVERTENTIËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 1lOjregels fj2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kieeuw-ms Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Adverlentiën worden aangenomeD tot 13 uur voormiddag. COURANT De Operette-keizer. Ex-keizer en -koning Kar] van Habsburg heeft nogmaals getracht de stralen van vroegeren luister op te vangen, maar ofschoon hij zich niet op eigen kracht tot hoog in de wolken heeft verheven, is zijn vlucht geen arendsvlucht geworden. Admiraal Horthy, de Hongaarsche regent, heeft de Karlisten, die tot dicht bij Boedapest waren opgerukt, in hun marsch gestuit en de regeeringstroepen hebben Karls legertje, dat onder bevel van Oestenburg stond, tot den terug tocht gedwongen. De daad van den vroegeren monarch lijkt een onbezonnen daad, die tot mislukking moet leiden. Het verzet tegen zijn troonbeklimming ls in binnen- en buitenland te groot. De regent Horthy is auti-Karlistisch en stemt, politiek op de partij der kleine boeren en militair op kolonel Ronay en luitenant Heijjas. Bovendien willen de socialistische arbeiders van Boedapest van den terugkeer van Karl niets weten. Karls aanhangers zijn in twee groepen verdeeld. De eerste, waarvan minister-p. esidenl Bethlen het hoofd is, wil den terugkeer van de dynastie uitstellen tot een gunstiger tijdstip en niet bij wijze van verrassing, maar langs de lijnen van geleidelijkheid der onderhandelingen. Deze groep heeft den steun o a. van vele magnaten, de hooge geeste lijkheid en de Joodsehe bourgeoisie. De andere groep omvat de radicalen die den terugkeer van Karl h tort et A travérs willen doordrijven en hem on middellijk op den troon willen her stellen. Zij wordt aangevoerd door Frie- drich, luitenant Oestenburg en kolonel Léhar naar wij meenen een broer van den operette-componist,- die nu misschien weldra een „Der arme Karl" zal gaan componeeren. Zij zijn het, die zich verzet hebben tegen de overdracht van het Burgen- land van Oostenrijk en daar allerlei benden gevormd hadden. Wij hebben reeds vermeld dat de Groote Entente te Boedapest heeft' geprotesteerdzij heeft de regeering verzocht maatregelen te nemen ten einde Karl weer te doen heengaan. Dit doet eenigszins komisch aan, want Horthy wil niets liever dan dat. Maar als nu Karl's troepen eens de sterkste waren geweest Wat dan, groote entente Van de Kleine Entente heeft Tsjecho-Slowakije besloten te rnobili- seeren en Zuid-Slavië (Servië) en Roemenië, zouden dit voorbeeld spoedig volgen, wanneer het nog noodig ge weest ware. Maar dit schijnt niet meer het geval te zijn. Een telegram uit Boedapest meldt dat de Karlisten geheel zfln ver slagen en Karl en zjjn vrouw Zita zijn gevangen genomen. Uit Weenen is bevestiging van dit bericht gekomen. Andere telegrammen duiden er op 37 Oorspronkelijke detective-roman door R. J. B. Bradford had Bird onmiddellijk herkend, daar hij hem bij de Carsons ont moet had. Hij had enkele brieven, deD zakdoek en de sleutels van het slacht- ofTer meegenomen naar de Yard, enkele afdrukken van voetstappen opgemeten en daarna het lijk naar het hospitaal doen overbrengen. Omstreeks tien uur had Bradford lord Comway opgebeld, maar deze was reeds weg. „Naar den bloemist", zeide Arthur, waarop de scherpzinnige Bradford ons dadelijk van harte gelukwenschte. Een salvo van claxon-stooten was het sein dat Arthurs auto was aangekomen. Wij gingen naar buiten na afscheid genomen te hebben van tante Jane, die vast beloofde overal goed voor te zullen zorgen. „Als haar zending nu maar gelukt", hoorde ik Arthur nog wensehen. dat de terugtocht der Karlisten aan een vlucht gelijk was Voorts wordt gemeld dat tal van vluchtelingen van de Karlisten naar de regeerings troepen overliepen. Men had hun wijs naakt dat het communisme zich van de hoofdstad had meester gemaakt en dat de komst van den Koning geschiedde met toestemming van den regent Al is de leugen nog zoo snel De leiders van den opstand hebben den Koning in den steek gelaten en getracht zich door een snelle vlucht te redden. Dit is hun echter niet ge lukt, zij zijn gevangen genomen. Dif is hel fnuikende- De schrijver van het financieel week- overz cht in de „N. R. Ct schrijft o.m.: Dit is het fnuikende van den ge- heelen wereldtoestandhet praten en niets doen, omdat ieder voor de conse quenties van zijn daden bevreesd is en omdat niemand den moed heeft het kwaad bij den worteldit is het ver drag van Versailles, aan te tasten. De oorlog duurt voort, dit verdrag ten spijt op oeconomisch terrein en maakt ook hier, als op het slagveld, zijD slachtoffers. Is de ontredderde ban delstoestand van het trotsche Albion iets anders dan een gevolg van dit verdrag, dat Duitsehiand in staat stelt tegen de geheele wereld te concur- reeren zonder dat dit land een vat der Danaïden gelijk er beter op wordt, doch wel de landen om zich heen liggend, verarmend De mll- lioenen, die Lloyd George ter be strijding van de werkloosheid be schikbaar wil stellen, zullen weg smelten zonder resultaat als Duitseh iand niet uit het moeras wordt geholpen. Men ziet dat in Engeland wel in, doch zit vast aan Frankrijk, dat met de ééne hand geeft, en met de andere weer neemt. Zoo zeide Briand dezer dagen: „Het is de wil van Frank rijk, om de militaire lasten zooveel mogelijk te verminderen, doch.In dit „doch" schuilt hel geheele geheim van de voortdurende malaise. Zoolang iedere verbetering van beteekenis en ieder goed voornemen met „doch's" gepaard moet gaan, is de wereld nog steeds niet op den goeden weg en is ook het einde niet te overzieu van Duitschland's vrijwel hopeloozen toe stand, die door den omloop van wel^ haast M. 100 milliard papieren geld duidelijk geïllustreerd wordt. Revue. De Duitsche Rijksdag is niet bijeengekomen, zij zal nu Woens dag (heden) beraadslagen. Zooals te verwachten was, is Dr. Wirth, de minister-president van het vorige kabinet, dat zijn ontslag aan geboden heeft, tot kabinetsformateur benoemd. De onderhandelingen tusschen Sinn Fein en Lloyd George zijn Dinsdag hervatzij zijn dus niet afgebroken naar aanleiding van het telegram van de Valera aan den Paus. De twee chauffeurs kregen hun in structies en \erwisselden van wagen en daar stoven we vooruil naar de Yard. Ik verdiepte mij in gissingen. Het gebeurde had zelfs Arthur verrast. Was de daad van Bird het bewijs dat zijn nasporingen tot een onjnist resul taat hadden geleid f Tilly's geheim was door hem ontsluierd, maarzoudeu wij nog ooit te weten kunnen komen of het inderdaad Harold was geweest, die zoowel Merrybone als Sir James had gedood Maar leek, wat was geschied niet op een vergelding Ik keek Arthur aan, zijn oegen glinsterden staalhard, bijna onheil spellend. Voor welke raadsels zouden we nu weer komen te staan Op het bureau aangekomen, bekeken we den buit dien Bradford in het bekende valies had overgebracht. Niets bijzonders. Daarna begaven we ons naar de kamers van Harold, Zijn oom, de ban kier, bij wien Harold op kantoor was, was, dank zij Bradford's goede zorgen reeds gewaarschuwd, evenals zijn vader, een schatrijke apotheker te Edinburgh. Toen we in gezelschap van Bradford 5 Millioen verlies. Het verlies van de Ned. Spoorwegen over het eerste half jaar 1921 bedraagt meer dan 15 millioen gulden. Korfbal. M.E.V.O. IVolharding I 4—4. Zeelandia IIV.D.B 1—0. Z. K. B. Het bestuur van den Zeeuwschen Korfbalbond is thans als volgt samen gesteld T. Mudde, voorzitterPh J. Bom, seer.J. Griep, Penningmeester mej M. van Boven en dhr. J. Felius, Commissarissen. Voetbal. SpartaE.M.M. 11, gestaakt wegens regen. R.H.B S.-BondG.V.V. I-IICom- binatie 04. Voor de Zuidelijke 3e kl. N. V. B. speelde Walcheren tegeu Dosko II en verloor met 0—4, Ned. Herv. Gemeente. Zondag 23 dezer nam ds. H. van Essen, predikant der Ned. Herv. Gem. te Hoedekenskerke, wegens zijn ver trek naar Oudelande, afscheid van zijn gemeente. Als tekst had hij gekozen Hebr. 6 vers 18 en 19. Op verzoek van den consulent, ds. Gerretsen van 's Gravenpolder, werd zijn Weleerw. toegezongeu psalm 121 vers 4. Tweetal te Krabbendijke W. A. Dekker te Nieuw-Beijerland en J. S. Hartjes te Hall. Kantongerecht Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegensOvertreding Leerplichtwet: J. G. te Goes, A. P. V. te Colijnsplaal f I s. I dag. Ie herh. M. Z., M. G., J. G., C. v. B., J. J., B. J. d. K. allen te Goes ieder fis. 1 dag. J. P. te Ierseke, T. M. V. te Kamperland, A. W. d. M. te Kruinin gen, allen f 2 s. 2 d., M. d. J. te Goes, J. K., J. v. d. G. beiden te Rilland-Bath, L. W. S. te Kapelle, M. V. te Biezelioge, H. d. B. te Wis- senkerken, J. G. B. te Kamperland, A. N. te Ierseke, A. V. te Colijnsplaat allen f 3 s. 3 d., P. C. te Heinkens- zand, G. L. te Kamperland, L. G. te Colijnsplaat, C. d. D. te Hoedekens kerke allen f 5 s. 5 d., 2e herh. B. J. d. K. te Goes f 2 s. 2 d., A. W, d. M. te Kruiningeo, F. W. K. te Goes, C. N., aldaar, iede* f 3 s. 3 d. J. B. te Colijnsplaat, H. W. te Goes ieder f 5 s. 5 d. 3e herh. P. H. te Colijnsplaat f 10 s. 10 d. 4e herh. J. J, te Goes f 2 s. 2 d., J. B, te 's-Heerenhoek f 10 s. 10 d. Op Zondag jagen zonder akte en de vertrekken, waar de ongelukkige Harold had geresideerd, betraden, von den we daar den bankier Constant D. Bird, die luid weeklaagde over het ongeluk dat zijn lieven neef getroffen had. Hij sprak voortdurend over het verlies dat zijn kantoor hierdoor had geledendat was met geen goud te betalenHarold had het flair gehad van den zakenman en ging zulk schoone toekomst tegemoet. Wij betuigden ons leedwezen, maar aan Arthurs koel gelaat en Bradfords spottenden trek om den mond merkte ik wel dat het drukke, lamenteerende mannetje hen hinderde. Gelukkig eclip seerde hij spoedig. Een biik op zijn zwaar gouden horloge, een der ken merken van soliditeit, overtuigde hem dal het hoog tijd was voor de beurs. Hij excuseerde zich, mompelde dat hij nog net van middag gaan kon, morgen zou het geen pas geven, want dan was het hekend, dat zijn neef gestorven was. „Een ijskoude egoïst," waB het oor deel van Bradford. Maar Arthur onder zocht reeds de paperassen op Harolds bureau, vroeg aan Bradford om de sleutels. De inspecteur keek het ver trek eens rond, scheen veel belang te stellen in de wapens die aan den vergunning J. H. te Schore, terug aan oudera. Jagen zonder akte en vergunning J. d. J. te 'sH.Arendskerke 2 m. f 3 s. 2 m. 3 d. Jagen zonder vergunning C. I. K. te Bergen op Zoom f 3 s. 3 d. Niet beletten dat hond wild op spoort J. v. d. V. te Ierseke, W. v. G. te Wissenkerke, ieder f 2 s. 2 d, Strooperij P. A. S K. J. B. Schore f 5 s. 1 w. tsch. A. V. Heinkenszand f 5 s. 5 dagen. Straatschenderij j P. D., Baarland f 3 s. 3 dagen, P. M. 's-Heer Arends- kerke f 5 s. 5 dagen. Zonder verg. loopen op grond met verboden toegang M. M. Yerseke f 5 s. 5 dagen. Op openbaren weg wapen bij zich hebben J. L. 's-Heer Arendskerke f 10 10 dagen. Geen voldoende zorg dragen voor gevaarlijk dier-J. d. L., Goes f 10 s. 10 dagen. Zwemmen in de haven J. J. 8., W. J. P., Ellewoutsdijk f 1 s. 1 dag Overtreding Arbeidswet M. L Ier seke 2xf 3 s. 2x3 dagen, S. v. d. P., Colijnsplaat f 5 s. 5 dageD, C. F., Wissenkerke 2Xf 3 s. 2X3 dageD, J. K., Kruiningen f 3 s. 3 dagen, C. d. J. Driewegen 4xf 2 s, 4 X2 dagen, C. v. O Wolphaartsdijk 2)^f 2 s. 2><2 dagen, L. M. L., Wissenkerke f 3 s. 3 dagen, J. v. H. Waarde 4^f 3 s. 4)X(3 dagen, P. C. v. d. S Wolphaartsdijk f 5 en f 3 s. 5 en 3 dagen. Visschen zonder vergunning J. M. d. J., M. II., Goes, P. V., Biezelinge f 3 s. 3 dagen. Visschen zonder consent M, V., J. Z., F. v. S. Yerseke f 8 s. 3 dagen. Verboden vischtuig vervoeren C. A. R. te Rilland f 3 s. 3 dagen- 's Avonds fietsen zonder lichtJ. J. v. K. en C. R. te Schore, P. d. V. te Wissenkerke, M. P. te Ierseke, J. A. M. B. te Goes, D. D. te Kruiningen f 3 s. 1 week tuchtschool, G. B., A. E. v. d. S. te Goes, B. K., G. W., A. P. K., H. A. Z te Kruiningen, A. v. d. R W. K. te Schore, P. K., M. Z., C. M. T. te Kloetinge, J. d. K. te 's H. Arendskerke, A. N. te Hans- weert, K. V. te Krabbendijke, J. B. te Baarland, J. J. v. d. M. te Wissen kerke, G. H. te Wemeldiuge, J. v. d. B. te Wolphaartsdijk, J. M. N., z. b. woonplaats, M. d. J. te Waarde f3s 8 dagen. Bot visschen met verboden visch tuig R. M., P. C-, J. D., A. M. te Antwerpen f 5 s. 5 dagen. Visschen zonder consentD. P. te Ierseke f 3 s. 3 dagen. Visschen met verboden iuig C. d. V., z. b. woonplaats f 5 s. 5 dagen. Visschen zonder consentJ. P. te Ierseke f 3 s. 3 dagen. DronkenschapA. J. M. te Goes, M. v. D. en P. J. II. V. te Heinkenszand, M. D. te Kloetinge, P. E. te Hans- weert, A. H. te Wemeldiuge f 3 e. 3 dagen, le herhaling M. J. B. te Goes, W. v. L. te Hansweert f 5 s. 5 dagen, C. J. M. te Middelburg f 15 s. 15 dagen, 2e herhaling F. J. S. te Hansweert 3 dagen hechtenis, 3e herhaling L. K. te 's H. Arendskerke 7 dagen hechtenis, 4e herhalingP. Z, te Kloetinge 14 dagen hechtenis. Vrijgesproken beklaagd van met motor veiligheid van verkeer in gevaar brengen G. A. D. M. te Wissenkerke. Veemarkt. Ter markt van 25 October waren aangevoerd 8 koeien, 17 vaarzen, 32 essen, 21 kalvereD, 1 stier, 9 loop varkens, 55 biggen. Geslaagd. Geslaagd voor het eand. examen lete gedeelte ran de Theol. school te Kam pen, ODze stadgenoot, de heer J. H. Donner. Te 's Gravenhage slaagde voor het examen postiaasistent, de heer J. A. du Bois albier. Postkantoor. Met ingaug van 30 October a.s. zal op Zon- en Feestdagen het postkan toor van 1112 uur v.m. voor het publiek zijn opengesteld. De Broodprijs. De broodprijzen zijn Dinsdag met twee cent per 10 ons verlaagd en be draagt thaas voor wit brood 26 cent per 10 ons. Binnen enkele weken is deze prijs dus met 4 cent naar be neden gegaan. Emiei. Hullebroeck. Een Hullebroek-avond is steeds een gezellige avond. Om te beginnen was het in de groote zaai van de sociëteit V.O.V. Maandagavond al een gezellige drukte, er kou geen mensch meer bij, zoo vol was het. Hullebroeck, die met applaus werd begroet, begon met er zijn vreugde over uit te spreken dat hij, na drie jarige afwezigheid weer hier in Goes mocht optreden. Voor een strijdend Vlaming, zoo zeide hij, is het altijd een heerlijkheid, hier in Holland te zijn, waar een ieder, jong en oud, arm en rijk de Nederlandsche taal spreekt. Na even te hebben aaagestipt dat de verstandhouding tusschen België en Nederland, na een tijd van strubbe lingen, weer een goede gaat worden en te hebben laten doorschemeren dat hij zelve het zijne heeft gedaan om dien gunstigen keer te bewerkstelligen, bracht Hullebroeck de groeten over van onze stambroeders uit Zuid-Afrika, te midden van welke de zanger eeni- gen tijd heeft doorgebracht. De sfeer van het land, den geest van zijn bewo' nera bracht hij ons nader door het zingen van een zestal liedjes in Zuid- j Afrikaansch dialect. Trouw, vereering der vrouw, innigheid en een zekere humor zijn wel de grondtrekken van het Zuid-Afrikaausch karakter. Ten slotte zeide Hullebroeck hoe hij het volgend jaar nog hoopt te bezoe ken Noord.Amerika en Canada, waar vele Vlamingen en Hollanders wonen en hoe dan zijn taak, 'het leggen van muur waren bevestigd. Daarna giug hij de slaapkamer van Harold binnen, kwam enkele minuten later terug. „Hij scheen nogal veel aan kamer- gymnastiek te doen," zeide de inspecteur tegen mij, die in een leuustoel gezeten Arthur gadesloeg, die geheel verdiept was in zijn onderzoek. „Maar 't is vreemd, ik kan maar één halter vinden, en toch heb ik overal gezocht." „Ik heb den tweeden in eèn la van 't bureau gevonden" antwoordde Arthur, „hier is het ding." En hij wierp Brad ford een halter tce, dien deze handig opving. Arthur scheen weer w. t belangrijks te hebben gevonden, zat tenminste ijverig aanteekeningen te maken uit een klein zakboekje, dat hij vervolgens aan Bradford overreikte. „Niet veel bijzonders, datums en getallen, zeker hield Bird op deze wijze aanteekening van de gelden die hij van de Bank opnam. Nou, hij scheen nogal uitgaven te doeu, drie duizeDd pond in veertien dagen 1 Die jongelui 1 Het juiste begrip van de waarde van 't geld schijnt een wetenschap te zijn, die men slechts op lateren leeftijd verkrijgt! Arthur antwoordde niets, verdween in de slaapkamer. Een rondgang door de badkamer volgde. We gevonden geenerlei bijzonderheden. Na een onderhoud met den portier en zijn vrouw, die de kamers van Harold schoonhieldeu, en voor zijn ont bijt zorgden, de overige maaltijden gebruikte hij in een hotel dat even min iets opleverde, maakten we ons gereed te vertrekken, niet echter dan nadat Bradford de vertrekken welke Harold Bird bewoond had, had afge sloten en verzegeld. Het onderzoek hier scheen al zeer weinig aanleidÏDg tot voldoening te geven. De overige huurders van apartementen in dit huis bleken allen achtenswaardige meuschen ie zijnbovendien waren zij allen den afgeloopen nacht thuis geweest en dus konden zij onmogelijk iets met deze geheimzinnige zaak uit staande hebben. Bij de auto gekomen zeide Arthur zijn chauffeur, Bradford naar de Yard terug te brengen en daarna naar huis te gaan. Hiervan wilde de inspecteur evenwel niets weten. „En jullie dan?" wierp hij tegen. „Wij gaan ook naar huis; ik moet eerst eens kalm over de zaak naden ken", was het antwoord van Arthur. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1