N° 126 Dinsdag 25 October 1021» 108 jaargang. Buitenland. FEUILLETON. HET DOODEND ZWIJGEN. Binnenland. Ingezonden Mededeeling. Ingezonden Mededeeling. 'afcece! PASTILLES Staten-Generaal. Landbouw, Veeteelt en Visscheri). Sport. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Goesclie Courant ADV ERTENTlllN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 2d cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 11 Oregels f(2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kteeawans Ross' Draltkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nar voormiddag. COURANT DE DWAZE WERELD. We leven in een dwaze wereld. Daar worden in een stad als Berlijn, dat men toch een centrum van bescha ving zou kunnen noemen, af en toe klopjachten gehoudeD, waarbij dan eenige straten in het centrum worden afgezet, een 400 a 500 personen worden dan gevat en per vrachtauto naar het politiebureau gevoerd, alwaar het gezelschap dan wordt gezeefd. De zeven of acht misdadigers en de vijftig of zestig prostituees, die zich gewoonlijk onder den buit bevinden, worden aan de bijzondere zorgen van bet oog der wet toevertrouwd en de anderen kunnen weer gaan. In Portugal is Woensdag de re geering ten val gebracht, iels wat den laatsten tijd onder invloed der monarchisten wel meer gebeurt. De regeering8wisseling zoo werd gemeld had zonder bloedvergieten plaats gevonden. Wat niet wegneemt dat later is gebleken dat eenige ministers, waaronder de minister president en een zekere admiraal Machado dos Santos, een der stichters van de republiek, zijn vermoord. Voorts is er zoodanig geplunderd, dat de Engelscke regeering haastig een oorlogsschip naar Lissabon heeft ge zonden om de Britsclie handelsbelangen en staatsburgers te beschermen. De verdeeling van Opper-Si'.ezië is nog ongunstiger voor Duitschland uitgevallen, dan aanvankelijk werd aangenomen. Duitschland behoudt nog wel het grootste stuk en de bevolking wordt verdeeld in reden van 52 tot 48 het lijken wel knikkers maar Polen krijgt 82 pet. van de Opper- Silezische steenkolen, 51 pet. van de cokes, alle zink en lood, 65 pet. van het gietijzer, 70 pet. van het staal en de heele productie van zwavelzuur. Dit laatste melden onder gejuich de Fransche bladen en dus zal het wel waar zijn. Deze grenslijn zal eerst aan Duitsch land en Polen beteekend worden, wan neer beide landen het in economisch opz'cht eens zijn. Een aansporing dus voor Polen om te zorgen dat dit spoedig het geval zal zijn. Het is niet onwaarschijnlijk dat Duitschland onder invloed der teleur stelling nog een tot onvruchtbaar heid gedoemde poging" zal wagen om van den Volkenbond een gunstiger verdeeling te krijgen. Maandag zal de Rijksdag in een vermoedelijk storm achtige vergadering bijeeukomen en den toestand onder de oogen zien. En waar schijnlijk zal het kabinet, dat reeds zijn ontslag heeft aangeboden, niet aanspra kelijk gesteld worden voor de ongunstige beslissing. Het is een dwaze wereld, de wereld waarin de hoogste macht berust bij „Zijne Maehinegeweersouvereiniteit", de de uitdrukking is van den Deenschen professor George Braudes in een brief aan den jongen Vlaainschen dichter Wies Moens, die anderhalf jaar in i'elgië gevangen heeft gezeten. Over de onderhandelingen tusschen Lloyd George en Sinn Fein die zoo 36 Oorspronkelijke detective-roman door R. J. B. In optima forma werd onze verloving gevierd en de hooge fijne glazen, gevuld met het edele, mousseerende vocht, gaveu een klank als van een zilveren klokje toeu we klonken cp ons geluk. Ik giug dien avond laat naar bed en kon niet slapen omdat ik me zoo won derlijk licht eu gelukkig voelde. Ik dacht weer terug aan onze wandeling van dien avond, hoorde weer Arthurs stem in mijn ooren klinken en voelde zijn lippen weer op de mijne. Reeds sluixerde ik in, toen plotseling mij het gesprek in de hall van het Carl- tonhotel weer voor den geest kwam. Tilly En ik doorliep nog eens het gansehe drama, de reeks van schok kende gebeurtenissen, welke de laatste veertien dagen waren voorgevallen. Maar de schaduwen losten zich op vlot schenen te verloopen is plotseling een donkere schaduw gevallen l)e Valera heeft, naar aanleiding van telc grammen tusschen den Paus en koning George over Ierland gewisseld, een onhebbelijk telegram aan den Pans gericht, waarin hij Z. H. er op opmerk zaam maakt dat Ierland's onafhanke lijkheid door de Sinn Feiners plechtig is afgekondigd en dat de heerschers van Brittannië getracht hebben het Iersche volk door ruw geweld van zijn vrijheid te berooven. Begrijpelijkerwijze hebben deze vriendelijkheden in Engeland kwaad bloed gezet en de Iersche zaak geen goed gedaan. Ex-Keizer Karl en Kei/ rin Zit* hebben Donderdag Zwitserland per vliegt al r verlaten en zijn te Oeden- burg (Wast-Hongarije) aangekomen. Er zijn twee tegenstrijdige berichten uit Boedapest Volgens het eene zou het kabinet Betlileh ten val zijn ge bracht en er een Karlistische regeering zijn gevormd met Rakowsky en Julius Andrassy aan het hoofd. Volgens het andere zou de regeering maatregelen genomen hebben om Karl van Habs- burg het Hongaarsche gebied te .doen verlaten. Met dit laatste is in overeenstem ming het telegram dat meldt dat tusschen Raab en Boedapest de rails zijn opgebroken, zoodat de uit Raab vertrokken trein van Karl moest stop pen. De Zwitsersehe Bondsraad heeft vastgesteld dat de ex-keizer misbruik heeft gemaakt van het hem verleende asyl en dal hij zijn woord, dat hij zich van elke politieke actie zou onthouden heeft gebroken. De entente heeft bij de regeering te Boedapest geprotesteerd tegen den terugkeer vau Karl. JDruk- en bindwerk veor de overheid. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt onder de aandacht van het provinciaal bestuur en de gemeente besturen dat aan werkgevers, die niet door de Collectieve Arbeidsovereenkomst zijn gebonden, druk- en bindwerk kan worden opgedngen, mits naar bet oordeel van den Directeur-Generaal van den Arbeid de arbeiders by hen onder geen ongunstiger vooiwaar- W auneer U een begin voelt van heeschheid of hoest, gebruikt dan onmiddellijk en ik zag een stiaieni visioen. Arthur eu ik 1 epen hanij in hand door een landschap dat van zonnelicht doorzpefd was, langs malsche weiden, waarin de koebeesten en paarden graasden en langs velden met koren, -iwaar van aren, die golfden wanneer de wind er door stoeide. Ik viel in slaap. HOOFDSTUK XILI. De derde. Den volgenden morgen vtndik aan het ontbijt natst mijn bordje een prachtigen tuil theerozen van Arthur. Ik verborg er mijn gloeiend gezicht in en voelde de koele aanraking der rozen, vochtig nog van den dauw als een liefkozing. Tante glimlachte legen mij, alles in de wereld scheen zonneschijn en blijdschap. Omstreeks elf uur kwam Arlh ir, tante meende noodzakelijk het een of ander werkje op de linnenkamer te moeten verrichten en zoo genoten wij ongestoord van ons samenzijn. Wat is het toch heerlijk om veel van iemand te mogen houden. Wie is het ook weer geweest, die schreef: Iemands leven is niet tevergeefsch geweest, wan neer men de apostel heeft kunnen zijn VOOR DINGEN. WAARVAN GIJ NOOIT DACHT DAT ZIJ MET WATER EN ZEEP GEWASSCHEN KONDEN WORDEN. DE LEVER'S ZEEP-MAATSCHAPPIJ, VLAARDINGEN. Fabrikante van Sunlight Zeep. den werkzaam zijn, dan by de leden der collectief contracteerende patroons-organisaties. Genoemde Directeur-Generaal is be reid tot het verstrekken van voorlich ting omtrent de voorwaarden waaron der arbeiders werkzaam zijn bij niet onder de collectieve arbeidsovereenkomst geo ganiseerde patropns. De ambtenarij. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging der pensioenwetten voor burg. ambtenaren en militairen. De kosten hiervan bedragen 46 millioen gulden 's jaars. In de memorie van toelichting, zet de regeering uiteen, dat de jaarwedden eu pen sioenlasten van rijk, provincie en ge- meeiten 500 millioen zullen bedragan, aanmerkelijk meer dan de helft van wat door die corporaties aan belasting wordt geïnd. Inkrimping van de for matie vaa het ambtenarenkorps zal, naar hel de regeering voorkomt, onver mijdelijk blijken. TWEEDE KAMER Uitvoering Arbeidswet. Nadat de motie Wijnkoop betreffende het verleeneu van een krediet ten bate van de door hongersnood ge troffen bevolking van Rusland met 45 26 stemmen was verworpen, was aan de orde de interpellatie van den heer Drion (v.b.) i. z. de uitvoering van die artikelen der arbeidswet 1919, welke verband houden met het ver leeneu van vergunning voor overwerk. De heer Drion stelde daarbij de volgende van slechts één enkele persoon. D e man heeft gelijk.. Daar werd op de deur geklopt. Wij schrokken op. John wilde aandienen maar reeds stond inspecteur Bradford in de kamer, doodsbleek. „Harold Bird is vanmorgen om zeven uur gevonden in een b schje in het Victoriapark. Vermoord Twee revol verschoten in de borst." „Wat zeg je," gilde Arthur, maar 'n oogenbhk later bedwong hij zich. „Het antwoord op je vraag van gisteravond, waarom hij een revolver bij zich droeg," zei hij en scheen zich weer volkomen in bedwang te hebben. Mijn eerste gedachte was:„Tilly!" „Ais zij dit vernam zou het haar een schok kunnen geven, dien zij niet meer te boven zou komen. Ik maakte Arthur deelgenoot van mijn vrees. „Ja zeker, zij mag daar voorloopig nog niets van vernemen." Hij dacht enkele oogenblikken na. „Wij moeten tante Jane in den arm nemen." Tante werd geroepen en met enkele woorden door Arthur op de hoogte gebracht van hetgeen gebeurd was. Zij sloeg de handen in elkaar en vragen aan den miuister I Waaraan ontleent de minister het recht, bij het verleenen van overwerk- ve-gunn.na voorwaarden te stellen a. omtrent de aansluiting van den werkgever bij bepaalde organisaties of zijn onderwerping aan door deze vast gestelde regelen b. omtrent het overleg van den werkgever met de vertegenwoordigers van arbeidersorganisaties c Omtrent het door den werkgever te betalen loon II. Naar welke algemeene regelen beslist de minister over het weigeren of al of niet voorwaardelijk toestaan vau overwerk III. Kan de minister een regeling treffen, tengevolge waarvan in het vervolg spoediger dan veelal thans het geral is, op een ve'zcek om vergunning voor overwerk beslist wordt Minister Aalberse betoogde hoe in het najaar 1918 een ieder, ook de werkgevers den achturendag goedkeur den. (Maar de minister vergat te ver melden dat sindsdien de malaise zich in steeds heviger mate heeft doen gevoelen. Als het getij verandert moet men de bakens verzetten niet alleen ten bate van de industrie, maar ook ten bate der arbeiders. Want beteekeut een doode industrie geen doode arbei dersklasse P) Op het eerste gedeelte van de eerste vraag antwoordde de heer Aal berse, dat een dergelijke voorwaarde nooit is opgelegd wel is aan onge organiseerden opgelegd denzelfden 'bij slag te betalen, dien georgat.iseerden hadden verleend. Op vraag lb ant woordde hij ook dit is een voor waarde, die nooit is opgelegd. Wel is mompelde „Wel, wel... dat is al de derde, dat is al de derde." „Tilly mag van deze geschiedenis nog niets vernemen," sprak Arthur, „en daar de tniddagbladeu zeker weer kolommen over dezen moord zullen schrijven, moet u terstond naar lady Wasteword gaan, u vraagt de dames hier te luncheo, gaat daarna in mijn open wageu met hen toeren, 't weer is uitstekend, dineert hier of daar op een dorp en inviteert ze ten slotte hier voor 't souper. U zorgt dat de dames geen krant in handen krijgen. Als wij van avond weer hier komeD, we moeten zoo meteen aan 't werk, zullen wij wel voor de r st zorgen. Houd u èn Tilly én lady Wasteword in allen gevalle bij u totdat wij terugkomen Nog zelden had ik Arthur zoo auto ritair zieu optreden. Het stond hem best en ik bewonderde hem. Hij toonde zich geheel meester van de situatie. Daarna belde hij zijn chauffeur op en gaf hem last terstond met den open wagen te komen. „Wij zullen even op zijn komst wachten," zeide Arthur, „vind je het goed Bradford dat jou chauffeur zich dan verder den geheelen dag ter be- het plegen van overleg den werkge vers in hun eigen belang wel eens in overweging gegeven. Wat vraag lc. betreft -. loonsvoorwaarden zijn wel ge steld, doch niet zoo dikwerf, als men vermoedt. Ee« hoogere loonbijslag dan 25 pet. is nooit toegestaan. De minister zeide dat het hem niet bekend was, dat de rechterlijke macht het verbinden van loonsvoorwaarden onivettig heeft verklaard, doch liet hier terstond op volgen dat de kanton rechter te Bergen op Zoom bij vonnis van 15 April 1921 heeft uitgemaakt, dat niet naleven van de voorwaarden niet strafbaar is. Op de twee ie v»aag antwoordde spre ker overwerkvergunningen worden verleend op grond van seizoendrukte, buitenlandsche concurrentie, tijdelijke opeenhooping, onderproductie en be- drijfsstoornissen. Op grond van de buitenlandsche concurrentie zijn veel meer overwerkvergunniagen verleend dan aanvankelijk was bedoeld. Aan de vergunningen voor bedrijfsstoornissen worden geen voorwaarden verbonden. Voor de beantwoording der derde vraag verwees spreker naar het voor ontwerp tot wijziging van de Ar beidswet. De heer Drion repliceerde en wees er op dat hij alleen een meer soepele toepassing der Arbeidswet nenscht en niet. den terugkeer naar de oude vrij heid De minister stelt zich op het standpunt dat hem bij de Arbeidswet de bescherming van den arbeider is opgedragen. De minister laat zich ver leiden om als curator over arbeiders belangen op te treden, soms tegea den zin der arbeiders in, zooals b.v. bij de cigarettenfabriek Abdullah, waarvan de arbeiders niet 5 dagen lang 9 uur mochten weiken met geheel vrijen Zaterdag, niettegenstaande zij zelf een verzoek daartoe hadden gedaan. (Spreker zou hel gewenscht achten, dat de regels, volgens welke overwerk vergunningen worden verleend, in een algemeenen maatregel van bestuur worden neergelegd. De heer Schaper (s.d.) toonde zich natuurlijk geen voorstander van de denkbeelden door den heer Drion naar voren gebracht. Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen twee voorstellen van wet een van de heeren Deckers, Bakker, Colijn Van Rappard, Schaper en Teenstra tot af» schaffing van de j aarlij ksche vervroeging gedurende den zomer van den wettelijke tijd, en het andere van den heer BraV" tot intrekking van de wet van 23 Ma -t 1918 tot tijdelijke afwijking van de t» van 23 Juli 1908 tot invoering van -m wettelijken tijd. Gymnastiek. De vaardigheidsproeven van het N. G..V. werden jl. Zondag en Donderdag afgelegd door 15 heeren. zijn schikking stelt van de dames Wij hebben mijn chauffeur zelf noodig, hij kan dau beginnen ons met jou auto naar de Yard te brengen." Tante Jane ging heen om z:ch te kleeden voor haar rol in dit treurspel. Inmiddels verhaalde Bradford ons nog enkele bijzonderheden. Een politieagent had vanmorgen het Ifjk van Harold ontdekt. De Scotland Yard was terstond gewaarschuwd en om acht uur in het Victoriapark aanwezig. Oogenblikkeüjk was Bradford gehaald en men had alles in afwachting van zijn komst net zoo laten liggen als het gevonden was. De moord had op den weg plaats ge vondeu een hevige vechtpartij scheen er aan te zijn voorafgegaan, de grond was hier en daar omgewoeld door de hielen der schoenen. De moordenaar had daarna het lichaam van den weg gesleept in een boschje, een argelooze voorbijganger zou de plaats passeeren zonder iets op te merken. Het lichaam van den vermoorde was verstijfd, waaruit Bradford alleidde dat de misdaad deu vorigeu nacht was bedreven het bloed dat overhemd en vest bedekte was gestold. Horloge, portemonnaie en porte feuille waren verdwenen. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1