Sport. Stadsnieuws. Staten-Generaa l Gemengd Nieuws. worden geind. Op voorstel van Ged- Staten wordt met algemeene stemmen goedgevonden de jaarwedde van den ambt. van den Burg. Stand in over eenstemming met dit voorstel te bren gen. Ingekomen is een request van de zangvereniging „Ons Genoegen" en één van''de afdeeling Heinkenszand van het //Groene Kruis". De eerste vereeniging vraagt subsidie en de tweede vraagt om een subsidie van f-ï&Oj-gesplitst in f 100 ten behoeve der tuberculosebestrijding en f 100 ten behoeve der wijkverpleging. De voorzitter stelt voor, beide adressen in een volgende vergadering te behandelen bij de begrooting, temeer waar het 2de adres niet iu de ver gadering van B. en W. is behandeld. Alzoo wordt besloten. De voorzitter biedt de begrooting .1922 aan iu ont vang en uitgaaf op f 49343,20', met een post van onvoorzien van f 1309. Voor het vervolgonderwijs aan de O. L. school wordt op voorstel van het hoofd dier school het geheele persoueel benoemd. Tot leider van den cursus iu de Fransche taal wordt benoemd de heer AYV. Wisse hoofd der O. L. s:;hooiop een traktement van f250 per jaar. Waar niemand het woord verder verlangt, wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. NTeuwdorp. Het 3-jarig meisje van A. K. viel dezer dagen van een' trap af en brak een harer armen. Geneeskundige hulp is ingeroepen. De totaal-opbrengst van de uitvoering welke de Chr. Zangvereeniging Zondag avond ten bate van de zending gaf, be draagt f .1.03. lerseke. Door kerkvoogden en nota» beien der Ned. Herv. Kerk is besloten het raam in de Noorderbeuk der kerk te restaureeren. Het werk is opgedra gen aan J. de Kuyper v.h. G. van Overweel te 't Zandt bij M;ddelburg. Aan vrijwillige bijdragen is bier bijeen gebrasht de som van f1170. (Z.) Krabbendijke. Maandagavond ver gaderde de gemeenteraad. De beer Haverlioek was met kennisgeving af wezig. Nadat de voorzitter de zitting op gebruikelijke wijze heeft geopend, worden de notulen der vorige vergade ring voorgelezen en onveranderd vast gesteld. De voorzitter deelt daarop mede, dat van het Groene Kruis een dankbetuiging is ingekomen voor het geschonken zuurstofapparaat dat de onderwijzers benoemd aan het vervolg onderwijs, hun benoeming hebben aan genomen dal is goedgekeurd een wijziging der begrooting over 1921. Voor kennisgeving aangenomen. Daarop worden de geloofsbrieven van den heer Woutersen onderzocht en tot zijn toe lating besloten. Daarop komt aan de orde de vaststelling van een gemeen schappelijke regeling voor de keuring van vee en vleesch. De voorzitter zet de strekking der wet uiteen en ver dedigt het motief van samenwerking. In principe gaat de raad met dit laatste accoord, doch meerdere leden geven te kennen, dat zij van die wet veel last en rompslomp en weinig resultaat voor het platteland ver wachten. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt echter de gemeenschappelijke regeling onveran derd vastgesteld. In behandeling komen daarna mede een verordeniog voor den gemeen, schappelijken keuringsdienst, alsmede de instructies van de daaraan verbon den functionarissen. De raad verklaart bereid te zijn, deze in de volgende vergadering onveranderd vast te stellen zooals ze door B. en W. zijn voorge dragen. Daarna komt een voorstel van B. en W. om de gemeente te verdeelen in twee stemdistrikten, omdat ^het daarvoor bestemde lokaal in het gemeentehuis niet toelaat, dat dit wordt ingericht, zooals de wet eischt. Tol het eerste stemdistrikt -behoort het gedeelte van de gemeente, dat gelegen is ten Westen van den Noordweg, den Zuidweg en den Zuiddijk tot aan de grens van Waarde, met dien verstande dat de huizeu, welke aan genoemde wegen en dijk zijn gelegen, behooren tot dit stemdistrikt. Tot het tweede stemdistrikt behoort het overige deel "der gemeente. De Raad vereenigt zich met dit voorstel. Na rondvraag sluiting. Krniningen. De Raad der gemeente Kruiningen kwam Maandagavond jl. bijeen in volledige vergadering. Ingekomen is de Rekening en Ver antwoording van het Burgerlijk Arm bestuur over 1920. De rekening sluit met een batig saldo van f 13,99 tegen over bet goed slot van 1919, groot 1240,89| waarmede die rekening werd geopend, B, en W. stelden voor de vaststel ling van de gezamenlijke regeling van den Keuringsdienst vóór 1 November a.s, van tie zeven gemeenten Ierseke, Kruiningen, Krabbendijke, Waarde, Rillahd-Bath, Wemeldinge, Scbore, volgens aangeboden Conceptregefing, Op voorstel van den heer Elsman, die den tijd van voorbereiding en bestudee ring der noodige bescheiden te kort vondt werd de behandeling van dit onderwerp, na langdurige discussie, aangehouden tot een volgende verga dering met 6 tegen 5 stemmen. Een voorstel tot wijziging van de begrooting 1921 teneinde te kunnen beschikken over den post onvoorziene uitgaven werd met algemeene stemmen aangenomen. Daarna besloot de Raad met alle stemmen tot de beschikking over die gelden. Tengevolge van een pas geuite interpretatie van de onder wijswet 1920 werd besloten tot een wijziging van de pas goedgekeurde verordening op liet vervolgonderwijs met dien verstande dat geen afzonder lijke cursussen voor jongens en ineis jes worden gegeven, maar een gezamen lijke cursus voor jongens en meisjes, de gelegenheid openlatende tot het splitsen in afdeelingen, indien er minstens 12 jongens en 12 meisjes zijn aangegeven. Gevolg daarvan is, dat het geheele leerplan moet worden gewijzigd, om pasklaar te zijn voor dat gezamenlijk onderwijs. Er wordt nu ruimte gelaten voor den aanvang, tusschen 15 September en 15 Maart, terwijl niet meer dan 160 uren onder wijs mag worden gegeven per cursus. Naar aanleiding van een schrijven van Ged Staten aangaande de vast stelling van de jaarwedde van den ambtenaar van den Burg. Stand, be sloot de Raad met algemeene stemmen volgens bet gedane voorstel dat salaris te betalen op f 550. Een voorstel van B. en W. om gunstig te beschikken op de aanvraag van het Bestuur voor de vereenigiug tot stichting en instand houding van Scholen met den Bijbel iu deze gemeente was het vroeger be sluit door de "Kroon werd vernietigd (Stbl. 6 October 1921) werd weder verworpen met 6 tegen 1 stemmen (de heer van Hootegem was afwezig.) Daarna sluiting. Voetbal. Zaterdagmiddag speelde te Krabben dijke G.V.V. III te Goes een vriend- schappelijken wedstrijd tegen D.V.G. uit Krabbendijke. De uitslag was 70 voor G.V.V. III. Zeelandia- (Hansweert)Sparta-(Hans. weert) 10. Sparta-Hansweert-Ajax-Ierseke 1-2. K.D.O. I T.V.V.-Terneuzen 2-2. Bekerwedstrijden van T.F.C. te Neuzen. Geslaagd. Te Leiden slaagde voor het doctoraal ex. rechten de beer A. F. van Laker< veld, adj. commies bij den Raad van Arbeid, alhier. Veemarkt. Ter veemarkt van 18 October waren aangevoerd3 koeien, 49 ossen, 19 vaarzen, 48 kalveren, 8 nuehtere kal veren, 5 loopvarkens en 47 biggen. Stukken vqoR den Gemeenteraad. Ingekomen Stukken. a) Goedkeuringen van Ged. Staten van Raadsbesluiten in een vorige vergadering genomen. bAdres van de afdeeling Goes van deD Algemeenen Nederlandscben Typografenbond, bij welken Bond zijn georganiseerd 11000 leden. Hierin wordt te kennen gegeven dat tusschen de drie Patroonsbonden en de vier Organisaties van gezellen in het Boekdrukkersbedrijf een Col lectieve Arbeidsovereenkomst bestaat, waarin arbeidsvoorwaarden zijn bepaald als in geen ander bedrijf door gezellen werden verkregen dat verschillende autoriteiten hun streven steuneD, zooals oa. de Minis ter van Landbouw enz., van Marine, van Oorlog, van Binnenl. Zaken en van Financiën, die aan hunne departemen ten en de daaronder ressorteerende colleges en ambtenaren opdracht gaven niet anders dan aan georganiseerde drukkerijen werk op te dragee. Redenen waarom verzocht wordt bij voorkomend drukwerk voor deze ge meente, dit voorbeeld te willen volgen en de totstandkoming van goede arbeidsvoorwaarden te bevorderen, door de levering slechts aan georganiseerde drukkerijen op te dragen. C). Dankbetuiging van Af J. Brus- ket voor de hem toegekende grati ficatie. d). Bericht van hoofd van en onderwijzers(eesen) bij bet Vervolgon derwijs, dat zij hun benoemingen aan vaarden. Procesverbaal van opneming der boeken en kas van den Ontvanger der gemeente. Een en ander is in orde bevonden. f). Bewijs der Kon. goedkeuring der Rioolbelasting. Wijziging Begrooting. B, en W. stellen een wijziging voor der begrooting voor 1921, waardoor het totaal bedrag wordt vermeerderd met f 1640,80. (Onder de vermeerdering der inkom sten komt voor een bedrag van f 1230,80 voor tot dusverre meer ingekomen Markt- of staangelden dan geraamd was). Onvoorziene uitgaven. B. en W. stellen voor om tot een bedrag van f 922,50 te beschikken over den post voor onvoorziene uitga ven der begrooting 1921. Het bedrag is bestemd voor de uit betaling van nietbeloonde gegeven uren onderwijs in de nuttige handwerken aau de O. L. school B over de jaren 1919 en 1920 overeenkomstig het raadsbesluit van 22 September 1921. Bekening Gasthuis 1920. B. en W. stellen den Raad v,or bovengenoemde rekening vast te stellen iu ontvang op f 41946,75 en in uitgaaf opvf 41840,49, met een goed slot van f 106,26, onder opmerking dat de nota's, gehecht aan twee mandaten, niet goed zij ti opgeteld en met het verzoek aan het Gastliuisbestuur te willen be vorderen dat door den belanghebbende aan wieu f 0,36£ te veel werd betaald, dit bedrag werd teruggestort. Begrooting 1921 Keu/ ingsdienst van Waren. De begrooting van den keuringsdienst van Waren voor het gebied Goes voor den dienst 1921 vermeldt aan baten en aan lasten f 18000 en aan buiten gewone ontvangsten en aan buitenge wone uitgaven f 19,200. Adviezen. De commissie voor de strafverorde ningen heeft geen bezwaar tegen de voorgestelde verordening op lichtbeel- denvertooningen. Gebouw der Ver, voor Vrijz. Godsdienstigen. Dezer dagen hebben wij eens een bezoek gebracht aan het Gebouw dei- Ver. voor Vrijz. Godsdienstigen, alhier, dat Zondag a.s. zal worden ingewijd, (hierdoor zal de Zondagsschool die voortaan om half twaalf in het ge bouw wordt gehouden, dien dag niet plaats vinden), en werden door een der dames-bestuursleden vriendelijk rondgeleid, Het gebouw (Turfkade 1) dat voor taan liet ,/home" der vereeniging zal zijn, mei "den grijs geschilderden gevel, die uitloopt in een aardig trapgeveltje, vormt thans in tegenstelling met vroe ger, een sieraad voor de stad. Naast de voordeur vinden we twee llinke ramen, zoodat het buitenlicht kan binnen8troomen iu het lokaal, dat bestemd is catech'saties enz. Dit lokaal ziet er van binnen gezellig uit, het ligt gelijkvloersch met liet zaaltje dat bestemd is voor het houden der godsdienstoefeningen en grootere bijeenkomsten en kan daarmede, wan neer de breede deuren zijn terugge slagen één geheel vormen. De wanden zijn tot manshoogte be plakt met een imitatie bruin-lederen lambrizeering, waarboven roomkleurig behang. De zoldering is geheel wit Tegen den wand staat een ruime boe kenkast, ter weerszijden waarvan een tweetal fraaie platen hangen. De houten lijst, die de afscheiding vormt tusschen behang en lambrizeeriDg, geeft boven dien gelegenheid er het een en ander op te zetten en daardoor mede bet lokaal een prettig aanzien te geven. Een gezellige zijden lampekap hangt om de 300 kaars-sterke gaslamp, voor de ramen hangen witte glas- en bruine overgordijnen en wij kregen den indruk dat op winteravonden dit zaaltje van een huiselijke intimiteit zal zijn en dat men er zich werkelijk //thuis" zal voelen. De groote zaal toont dezelfde kleuren als de kleine, de wanden zijn hier ge cement. Deze zaal kan een 120-tal stoelen die een eenvoudigen, doch stevigen indruk maakten, bevatten; over de middengang, die de twee reeksen stoelen scheidt, loopt een breede cocos- looper. Twee lampen kunnen deze zaal 's avonds doen baden in 't licht. In den achterwand, waarvoor de katheder staat, bevinden zich twee groote ramen, waarvoor écru-gordijnen kunnen worden geschoven Vermelden we nog, dateen fraai orgel door de leden der Vereeniging is aangekocht, dat op gelukkige wijze den inventaris van „de kerkruimte" completeert. Onder het gebouw bevindt zich een ruime bergplaats, die voor fietsen enz. kan worden gebezigd, de ingang naar deze bergplaats bevindt zich in de Ossenhoofdstraat, de bezoekers ge lieven hierom te denken. Voorts zijn er in het sous-terrain twee closets. Naar boven gaande kwamen wij in de conciërgewoning (voor de betrekking van concierge waren elf gegadigden) en ook hier trof het ons hoe keurig netjes alles iu de verf zit. Op deze verdieping bevinden zich een ruime bestuurskamer en een logeer kamertje ten dienste der vereeniging wanneer b.v. een predikant op een en denzelfden dag zijn woonplaats niet meer kan bereiken. Vermelden wij nog dat de vertrekken door flinke kachels zullen worden ver warmd, en dat door het geheele ge bouw gas- en waterleiding ligt. De inventaris-leveranties geschiedden 'oijna alle door leden der vereeniging. Het schilderwerk en het behangen werd verricht door dhr. W. Buitendijk alhier, terwijl de verbouwing en inrich- ting (geen kleinigheid, want er moesten drie nieuwe plafonds worden gelegd en twee kamers moesten gelijkvloersch wor den gemaakt) geschiedde door J. M. J. Schrijver en Zonen, alhier, Een en ander stond onder leiding van hel lid der vereeniging dhr. M. P. de Lootf. die welwillend zijn diensten ter beschikking der vereeniging stelde. Zoo zal dan Zondag a.s. voor de Vereeniging, van Vrijzinnig Godsdien stigen te Goes een nieuw tijdperk intreden, en eigenlijk is het toch niet nieuw, want het vrijzinnig leven ei streven, waarvan dit gebouw een mani festatie is, is er reeds lang. En krach tige persoonlijkheden leiden het in de juiste bauen. We willen geen namen noemen. Thans is de gelegenheid ge boden dat dit leven zich vol en vrij zal kunnen ontwikkelen. Moge dan op den stam van dit gebouw het vrijzinnig godsdienstig leven iu steeds voller schoonheid opbloeien. Benoemd. Naar de Zoom meldt, is met ingang van I Nov. tot hoofd der R. K. school alhier benoemd dhr. D. Ver- schaar, thans onderwijzer aan de R. K. M.U.L.O.-school te Oosterhout. Benoemd lot schatter van de drank lokalen (vacature Vijverberg) in deze' gemeente de heer B. Nieuwenhuijze Vrijheidsbond. Gaarne vestigen wij nogmaals de aandacht van onze vrijzinnige lezers en lezeressen op de vergadering van de afd. „Goes" van den Vrijheidsbond op Vrijdagavond a.s. in de Prins van Oranje en wekken op tot een druk be zoek. Men zie de in dit nr. voor komende advertentie. Emiei, Hullebroeck. Maandag 24 October zal de bekende en geliefde Vlaamsche bard Emiel Hullebroeck optreden iu de Sociëteit V.O.V. De naam Hullebroeck is alom in den lande zoo bekend, dat een aansporing om Maandagavond naar de Sociëteit V.O.V. te gaan eigenlijk overbodig is. Wij willen er nog de aandacht op vestigen, dat de toegangs prijs zeer billijk is en verwijzen votor^ nadere bijzonderheden naar de adver tentie in dit nummer. Kon. erk. Pitmanschool te goes. Vrijdag 14 October jl. behaalden het diploma machineschrijven (Foliner's tienvingersysteem) hetwelk werd uitge reikt door de Fed. van Ned. Steno- leeraren I. Pitman te Arnhem, de heerenH. 1. Trimpe, Kloetioge, ,W. Borger, Hansweert, D. van Beugen en A. Witte te Goes. Zaterdag 15 October slaagden voor diploma A. Stenografie I. Pitman, even eens uitgereikt door bovengenoemde Federatie, de heeren I.. Dekker, H. J. Trimpe en P. Koeman, allen te Kloe- tiDge, en voor diploma B Stenografie I. Pitman, de damesA. Jongepier, B. ven Bruggen, E. Berg, te Goes en E. van Wieringen en A. Verboom te Wilhelminadorp, allen leerlingen van de Koninklijk erkende Pitmanschool te Goes. Oostsingel 20-22. Directrice N. Crucq. Bevolking. Gedurende de le helft der maaqd October 1921. Ingekomen Chr. J. van LeusseD, arts, van Utrecht, Westwal 18. A. vin der Laan, kellner, van Groningen, Groote Markt 40. L Rujjssenaers, hypotheekbewaarder van 's Hertogenbosch, Voorsiad 79. J. L Punt, wed. de Korte, idem. Jac. van Bremen, opperman, van Vlissingen, M. Sm. buurt 49. D. Meulenberg, mole naarsknecht, van Meliskerke, Hincke- lingestiaat 6. G. A. Kuijstermans, werkman, van Zevenbergen, St. Jacob straat 22. J. de Bad, zonder beroep, van Kattendijke. Oude Singel. 40. A. Bolders, arbeider, van Brunssum J. A. v. d. Goeskade 27. Vertrokken J. H. de Wijs, mandenmaker, naar Zaandam. L. Valkier,, bakkersknecht naar Wolphaartsdijk. J. J. Ruisaard, huishoudster naar Amsterdam.M.Jacobs aannemer naar Ridderkerk. J. M. Ossewaarde wed. van Riet, zonder be roep naar Vlissingen. E. A. Versteeg, kantoorbediende naar Zierikzee. D. C. M. de Roos, idem naar Standdaarbuiten. M. Zandee, schippersknecht naar Slie- drecht. C. Slok, notarisklerk naar Capelle (N. Br.). - A. H. J. de Wijs, journalist naar Tetferingen. TWEEDE KAMER. In de vergadering van Dinsdag werd voortgegaan mèt de behandeling van herziening der Invaliditeitswet. De heer Drion (V.B.) veiklaarde zich tegen verhooging van de loon grens tot f 3000 met het oog op de bestaande neiging tot loonsverlaging. De''heer Duys (s.d.) bestreed dit. De heer Snoek Henkemans (c.b.) lichtte een amendement toe om te voorkomen dat personen, die krachtens de aan te brengen wijziging in de invaliditeitsverzekering zouden worden opgenomen en die den leeftijd van 05 jaar zoudeD aaderen, de rente zouden derven, op grond dap, zij niet het vol doend aantal premies zouden kunnen in rekening brengen. Dit amendement werd door den minister overgenomen. Het wetsontwerp werd hierna z.h.s. goedgekeurd, evenals bet ontwerp rot wijziging der stee ïhouwerswet en een verbooging der ouderwijsbegrooting 1920 (q,a. f 690.000 voor de bureaux der inspecteurs). Bij de behandeling van dit laatste punt drongen enkele sprekers aan op zuinigheid en vroeg de heer Schaper (s.d.) den minister Eminen, dat gedeel telijk ten gevolge van den Scholenbouw in het nauw is gebracht, te helpen. Daarna was aan de orde het ontwerp tot wijziging van de wet i.z. het Nij verheidsonderwijs. Dit wetsontwerp, waarbij o.a. de gemeenten worden gedwongen om bij te dragen in de, kosten van het nijverheidsvakonderwijs, dat in een centrum gemeente wordt gegeven, werd zh.s. aangenomen. De heer Van der Bilt (r.k.) drong aan op maatregelen, waardoor een spoedige uitbetaling van de hoogere salarissen aan de onderwijzers zal kuunen plaats hebben. De minister zeide dat de buiten gemeenten over de schoolgeldregeling niets te zeggen zullen hebben, daar deze geschiedt door de centrale ge meenten of door het schoolbestuur. Oprichting van scholen door Kamers van Koophandel achtte de minister niet waarschijnlijk. De minister zal de noodige stappen doen, dat de leeraren zoo spoedig mogelijk hun salaris ontvangen. Aangenomen werden voorts de sup- pletoire begrooling van financiën over 1920 (63 millioen meer, grootendeels voor voorschotten ingevolge de Woning- wel), de verbooging van de begrooting van het bouwfonds (waarbij de dure iijkskraokzionigenge8lichten ter sprake kwamen) en bet wetje tot verhooging van de kosten van vervolging in zake van directe belas'ingea (de waarschu wing wordt van 5 op 15, de aanma ning van 10 op 25 cent gebracht). Daarna was de wijziging der zegel wet 1917 aan de orde. Zedenscliandaal. De Tel. meldt, dat te Eindhoven door de gemeente politie een ernstig zedenscbsndaal ont dekt is. Een slachtoffer is reeds over leden Tien verdachten zijn gearresteerd. Het geldt bier gevallen van affirtus provocatus, Waarbij de hoofdschuldige W. T. S. uit Amsterdam, 60 jaar eD weduwnaar, die het indertijd totsemi- arts gebracht zou hebben, bekend heeft. Door een naamkaartje verraden. Iu de sociëteit te Hilversum miste een bezoeker uit zijn portefeuille in den zak van een jas, welke hing aan den kapstok in de zaal, op onverklaarbare wijze twee briefjes van f 100. 't Won derlijke van 't geval was, dat in de portefeuille werd gevonden een naam- katfrije tn een verhuisbiljet van een ander bezoeker M. Deze ontkende van het geld iels af te weten en bij onder zoek werd het geld bij hein ook niet gevonden'; De politie wist M. echter tot bekentenis te brengen. Het geld, dat hij in den urinoir uit de portefeuille had gehaald, had hij ver stopt in den rand van zijn broek. Hoe zijn naamkaartje en zijn verhuisbiljet in de portefeuille waren geraakt, was hem zelf een raadsel. Hij is ter be schikking gesteld van den officier van Justitie. ïJfz Nansen en de broek Van Nansen, die Maandag 60 jaar is gewordeD, ver telt een Noorsch blad Toen Nansen zijn Noordpooltocht voorbereidde, waven er velen die mee

Goessche Courant | 1921 | | pagina 2