N°, 12é Donderdag 20 October 1921. 108 jaargang. I Buitenland. 84 FEUILLETON. HET DOODEND ZWIJGEN, Binnenland. School en Kerk. Financieele Berichten Kunst en Wetenschap. Provincie-N ieuws. Boeken en Tijdschriften. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, builen Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Nauml. Vennootschap Goesehe Courant ADVERTENT1ËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110,regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. ©n Kleeuwans Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nar voormiddag. COURANT NOG STEEDS O. 5 Naar Havas meldt, bestaat er toch tnsscken Frankrijk en Engeland geen volkomen overeenstemming i. z de regeling der verdeeling van Opper-Silezië. Gelijk het zeer diplo matiek in het telegram wordt gezegd Frankrijk en Engeland verschillen van meening over de graden der uitvoering van de regeling. Engeland is van oordeel, dat de vastgestelde grenslijn en het aanbevolen economisch regime een onscheidbaar geheel vormen. Frankrijk daarentegen stelt zieh op het standpunt, dat de beslissing alleen de territoriale ver deeling van Opper-Silezië betreft, doch Polen geen aanvaarding van de eco nomische overeenkomst kan opleggen. Frankrijk is dus van meening, dat de vastgestelde grenslijn voor beide par tijen bindend is, terwijl het voorloopige economische regime slechts wordt aan bevolen. De Gezantenraad zou zich Maandag bezig houden met de uitvoering der regeling, die reeds met eenparige stemmen is goedgekeurd, in alle onder- deelen te overwegen. Vermoedelijk is het bovengenoemde verschil van meriting over de graden de oorzaak dat de bespreking is uitgesteld tot Woensdag. De crisis moet bezworen worden. En het zal nog wel eenigen tijd duren, alvorens het publiek officieel in kennis wordt gesteld van een rege ling, die in hoofdzaak allang bekend isen reeds door velen geoor deeld. Een onpartijdig man, prof. Gustaf Cassel, de bekende Zweedsche econoom, schrijft erover „Besloten is eeu gebied te verdeelen dat in hooge mate een economische eenheid is en een der rijkste deelen af te scheiden van Duitsehland, waar mee hot in alle opzichten wa3 samen gegroeid. De toestand van onzerkerheid, waarin Europa reeds zoolang verkeert, wordt door deze regeling bestendigd en 't is duidelijk dat onder die om standigheden van schadevergoeding al bitter weinig zal komen. Wij geraken thans opnieuw in een polltieken chaos, die spoedig een eind zal maken aan alle zwakke pogingen om het econo misch herstel van Europa te bewerken. „Het heet dat de wereld op het oogenblik met gespannen aandacht naar de economisten luistert. Dat moge zoo zijn, va.tstaat echter dat de kringen die over Europa's l.t beschik ken hun ooren hebben dichtgestopt. Zware tijden breken voor Europa aan. Als dit zoo doorgaat zullen eco nomische ineenstorting en werkloos heid zich al verder en verder uitbreiden" En in de Engelsche „Observer" schrijft Garvin o.m.De oplossing is gekozen, die Engeland consequent bestreden heeft. „Breed genomen be rustte de strijd (tusschen Engeland en Frankrijk) op twee stellingen, waarvan Oorspronkelijke detective-roman door R. J. B. Den heelen dag loopt Harold met deze gedachten rond. liet staat bij hem vast als een muur dat Sir James hem heeft gezien eu natuurlijk zal het slot van de historie zijn dat deze hem bij de politie aangeeft. Zijn gedachten brengen hem in 't nauw, spannen hem een strik. Wanneer hij aan de justitie wordt overgeleverd is zijn leven ver- uietigd, dan is Tilly voor hem verloren, Tilly, waar hij zoo zielsveel van houdt. Dat wil hij met, dat nooitDaartegen zal hij vechten zoolang er een druppel bloed in hem is. Een duivelsch plan komt in zijn brein op. Sir James is de eenige, die getuige is geweest van den moord wanneer deze getuige verdwijnt, zal zijn geheim veilig zijn bewaard. De politie schijnt niet bij machte het te ontsluieren. Harold heeft een mensch gedood, hij zal een tweede slachtoffer maken. Hij gaat het terrein verkennen, ziju snelle auto voert hem 's middags door J- de Fransche voornamelijk politiek, de Engelsche voornamelijk economisch was. De Fransche stelt de noodzake lijkheid dat Duitsehland er onder ge houden moet worden, de Engelsche heeft als grondslag dat zonder herstel van Duitsehland geen herstel van Europa, Engeland inbegrepen, mogelijk is. De Fransche stelling heeft bij den Bond in substantie de overwinning behaald. De voorgestelde oplossing is een lapmiddel dat de Fransche eischen met de economische tracht te verbin den. Zij komt neer op een erkenning, dat een werkelijke verdeeling onmoge lijk is en in stede van een oplossing te geven, schuift de Bond het werk om een werkelijke oplossing te vinden op Duitsehland en Polen. Ben myriade regels zal noodig zijn om aan al de kleine problemen, die zich bij dui zenden zullen voordoen, tegemoet te komen. Natuurlijk zullen de beper kende bepalingen Polen niet aange naam zijn. Het ontstaan van een nieuwen Elzag ig wat wij te ver wachten hebben". Zoe langzamerhand heeft de entente (Frankrijk) Duitsehland geheel naar den kelder geholpeD. De mark is plotseling gedaald van 2 >/a op 1 '/s cent en het ligi voor de baud dat de Opper-Silezisehe beslissing hiervan de oorzaak is. Laat men echter voor zichtig zijn, dat men zelve niet valt in den Kuil dien men voor een ander 'graait. Dreigende slaking in New-york Indien het bevel om tot staking op de spoorwegen over te gaan door de betrokken spoorwegemployé's wordt op gevolgd, zullen er op 30 October meer dan een halfmillioen spoorwegmannen het werk hebben neergelegdop 2 November zal het aantal tot ongeveer twee millloen zijn gestegen, hetgeen het totaal stopzetten van de spoorwegen zou beteekenen. Naar wordt gemeld heeft reeds 90 pet. van het aantal werknemers gestemd vóór de staking en tegen de 12 pet loonsverlaging, welke verlaging reeds vroeger was aangekondigd, en waarop nog een mededeeling van de directies was gevolgd dat nog verdere loonsver laging zal moeten volgen. De leiders van de spoorwegmanneu verklaren, dat dit de grootste staking in de Ver. Staten zal wezen. President Harding heeft geconfe reerd met die leden van den Raad van Arbeid van de spoorwegen, welke het publiek veitegenwoordigen, Deze groep moet den doorslag geven in het han gende conflict en is uitgenoodigd om besprekingen te houden met de com missie, welke autoriteit| is, wat betreft de definitieve vaststelling der tarieven. Men hoopt dat de oplossing van het spoorwegprobleem zal worden gevonden in' het weer normaal worden van de nijverheidstoestanden. De bemiddelingsvoorstellen van het ministerie van Arbeid zijn door tien maehinistenbond onaannemelijk ver klaard. de stiaat, waar Sir James woont. Daarna belt hij Sir James op en strit dezen voor om samen te kt men in een restaurant, in de buurt van diens woning en inviteert zijn slacht offer met hem te sr upeeren. Sir James neemt dit aan en even vóór het afgesproken uur stelt Harold zieh verdekt op. Je hebt de plek gezien, Ann. Natuurlijk weet ik niet absoluut zeker dat mijn hypothese juist is, maar ik vermoed het wel. Om mij hierom trent zekerheid te verschaffen, zal het noodig zijn om morgen een bezoek te brengen aan Harold Bird, zooals van zelf spreekt in gezelschap van een ge> laden browning." „En in gezelschap van mij. Toe, Arthur, laat me met je mee gaan". Arthur fronste zijn weukbrauweu. „Deze visite is niet ongevaarlijk", merkte hij op. „Dat kan me niets scheleD, toe, mag ik mee?" „Nu, goed dan. Misschien zal je tegenwoordigheid Harold kalmeeren". „Mijn oplossing", zoo ging Arthur voort, geeft ook een verklaring van Tilly's ziekte ongeveer een week na den noodlottigen avond bij de Carsons. Aanvankelijk heeft Harold aan zijn meisje niet .willen vragen of de be wering van Merrybone juist waselke aanraking van deze wond deed hem pijn. Revue. Bij de verkiezingen voor den ge meenteraad van Berlijn is de socialis- tisch-communistische meerderheid ver loren gegaan. Devèze, de Belgische liberale minister van oorlog, is afgetreden om te profes teeren tegen de-tegenwoordigheid van minister Anseele bij de te La Louvière gehouden anti militairistisehebetooging. Daarbij werd eeu vaandel meegedragen, waarop een soldaat, die zijn geweer in stukken breekt. Tioeede Kamer-vacature. De heer Treub heeft thans gevolg gegeven aan ziju voornemen om af te treden als I'd van da Tweede Kamer. De loonsverlaging in de metaal nijverheid. In de Maandag te Amsterdam ge houden vergadering van de hoofdbe sturen van de vijf metaalbewerkersorga- n'saties was men eenstemmig van meening, dat tegen de aangekondigde loonsverlaging zoo krachtig mogelijk moet worden opgetreden. Beslpten werd, Woensdagmiddag opnieuw bijeen te komen, ten einde over de te nemen maatregelen een beslissing te nemen. De faillissementsaanvrage van de gemeente Emmen- De behandeling 7an de faillissements- aanv-age van de gemeente Emmen is op verzoek van Jen burgemees'er van Emmen twee weken opgeschort. fled. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep te 's-Hee- renhoek-Nieuwdorp ds. J. H. Vaan drager te Grijpskerke. Insulaire HypotheekbankZierikzee. Bij de dezer dagen uitsluitend voor aandeelhouders opengestelde inschrijving op ICO aandeelen Insulaire Hypotheek1 bank te Zierikzee tot den koers van 15C pCt. zonder aandeel in de winst over 1921) is dermate ingeschreven dat op de groote inschrijvingen eene aam merkelijke reductie moet plaats hebben. Neerland's Volksleven. De film Neerland's Volksleven in de Lente, opgenomen onder leiding van den bekenden folklorist 1). J. van der Ven welke daartoe ook Zuid i Beveland heeft bezocht, gelijk onze lezers zich zullen herinneren, is dezer dagen met groot succes in Den Haag vertoond. De Schilders van Veere. De zesde jaarlijksche tentoonstelling in het Schotsche Huis te Veere, nu uit- Vermoedelijk is het stilzwijgen hem later toch te machtig geworden en heeft hij bij Tilly geïnformeerd waarom zij zoo plotseling uit Berlijn vertrok. Mis schien liet hij iels doorschemeren van praatjes, die hem ter oore waren ge komen. Wat Tilly hem antwoordde /•eet ik natuurlijk niet, maar dat zij, die leefJe in de veronderstelling dat haar geheim veilig was, ontzettend moet zijn geschrokken, is wel vanzelf sprekend^. //Zij had hem de heele Bertijnsche historie direct moeten vertellen", zei ik verontwaardigd, //het valt me heel erg tegen van Tillv, dat zij dit niet gedaan heeft". //Het is voor een vrouw niet gemak kelijk zoo ietsjte '.hechten", antwoordde Arthur zacht, „je moet ook niet ver geten dat de liefde van Harold en Tilly nog zoo jong was. Eu danwat is het beste, te zwijgen of te spreken en voor altijd een schaduw te werpen op je levensgeluk Welken iödruk zou de bekentenis op Harold hebben ge maakt Misschien zou hij alle banden met Tilly hebben verbroken t Kan zijn dat ze daar bang voor is geweest, heel bang en dat zij haar biecht uit stelde tot later." z/Ik vind, dat je elkaar alles moet zeggen, dat je elkaar absoluut moet kennen", weersprak ik met vuur //Kent een man een vrouw ooit ge- id in het huis »het Lammetje", wordt gesloten met eind October om opnieuw geopend te worden in Meijl922. I Het kenmerkende van de tentoonstel' 1 ling van dit jaar is het inrichten geweest J van een museum van Kunst, betrekking hebbende op het Zeewezen (oude zeegei zichten, scheepsmodellen en allerlei voor werpen in verband staande met de zee en het zeewezen) en het voornemen be staat deze tentoonstelling uit te breiden met medewerking van de Hollandsckc Musea, en in overeenstemming met het historische karakter van het Schotsche Huis en van Veere. Verder zonden zes en veertig Hollandi sehe, schilders in voor de gewone jaari lijkscke tentoonstelling van molerne schilderijen 24 werken werden verkocht en een aantal prenten en andere voor werpen. Directe belastingen. Benoemd tot tommies te water 2e kl te Hansweert, met ingang van 1 Oct. A. T. de Visser, thans tijdelijk aldaar als zoodanig. Verplaatst met 1 Dee. van Rath naar Helder R,. R. Freü, kommie. Ie kl. Telefoonaanslni tingen. Verzamelde opstellen van JhrMr. A F. De Savornin-Lo liman Martinus Nijkoff zond ons het slot van de Eerste Afdeeling [Staatsrecht] van de Verzamelde opstellen van den grooten c. h. staatsman, den sluitsteen van het eerste deel van het monument dat uit vier deelen zal bestaan Ook hier blijkt weer de groote kennis en belezenheid van den schrijver en diens rechtschapenheid bij het verdedigen van zijn politieke beginselen. Met belang stelling zien we de eerste aflevering van de tweede afdeeling [Staathuishoudkun dige opstellen] tegemoet. Regelingscommissie Paardenfokkerij. Tot leden der Provinciale regelingsi commissie voor de paardenfokkerij zijn benoemd de hoeren H. A. Hanken Ie Wilhelminadorp en H- J. Aernoudts to Sluis. Het conflict in de suikerfabrieken. De dreigend, staking in de suiken fabrieken van Westelijk Noord" Brabant is niet doorgegaan, althans niet aan de meeste fabrieken. Zaterdag werd bekend dat bijv aan de fabriek der Coöp. Zeei land te Bergen op Z oom bet werk op de aangeboden loonen zou worden voortgei zet, zoodat de ontworpen maatregelen ter voorziening in werkvolk niet behoefden te worden uitgevoerd. Volgens een bericht in het Rott. Nieuwsbld. is aan enkele fabrieken sta' king uitgebroken b v. te Stampersgat [St. Antoine] en Steenbergen [v-Loonj. Dat de staking zeer onverwacht kwam, blijkt uit het feit, dat te St. Antoine. de fabriek nog vol sap zat zoodat de directie met enkele familie" leden [ook de dames] het werk afge" maakt hebben. Echter is men er reeds in geslaagd nieuwe werkkrachten te verkrijgen, terwijl ook andere fabrieken helpen, waardoor men het voorloopig zal kunnen uithouden, De Coöperatieve Fabrieken hebben ran hun leden zooveel werkkrachten toegezegd gekregen, dat men hier voor staken absoluut niet bevreesd is.« heel zeide Arthur. „Maar we zijn aan het fiiosopheeren, practisch komt het hier op neer, dat Tilly's zwijgen twee menschen heeft gedood." >Ik heb nog één vraag," zei ik na een pauze, „waarom had Harold Bird een re.olver bij zich op de verlovings- partij Het is toch geen gebruik zoo'n j instrument met zi.h mee te nemen." Op deze vra.g moest Arthur mij het antwoord schuldig blijven. HOOFDSTUK XII. Een liefdesverklaring. Arthur, leunde achterover in zijn clubstoel, de handen in ziju zakken. „Je zou moe worden, zoo'n beelen i avond spreken." zei hij, maar ziju oogen schitterden. „Je bent een kraan, dat je het raadsel, de vele raadsels, hebt opge- j lost. Ik hoopte zoo, dat het je zou gelukken, maar ik ben wel eens bang geweest dat je het niet zou kunnen." „Toen ik door de Berlijnsche politie was aangehouden „Ik heb geen moment gedacht dat jij de schuldige was," barstte ik uit. „Dat weet ik wel," zeide hij heel zacht en keek me in m'n oogen. "Maai er zijn zeker 'n boel menschen geweest die 't wel geloofd hebben." „Tante ook niet." Arthur glimlachte, slond op, liep met groote passen de gang op en neer. Goes 164. Labrijn P. C., Inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, Stationstraat 32 in Labrijn, P. C., Inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, Stationsweg 4. Nieuwe aansluitingen. Goes 75. Jonge Nz., Jan J.'de. Goes 84. Reijerse, C., loodgieter, gas- en waterfitter. Kortgene 24. Korte, J. G. de. Kwadend&mme 5. Daalman, F„ koopman en commissionnair in aardap pelen, groenten en fruit te Nisse. Kapel le-Biezelinge 18. Eversdijk Mzn, Jan., commissionnair in aardappelen, groenten en fruit. Werkloosheid De directeur der districtsarbeidsbeurs te Middelburg schrijft ons: „Af en toe verneem ik dat werkgevers gevallen constateeren dat normaal betaalde aibeid niet wordt aanvaard. Een werk- looze, die uitkeering ontvangt uit een gesubsidieerde werkloozenkas is ver- p'icht passenden arbeid te aanvaarden. Door de aanvragen om personeel, hetzij voor tijdelijk of vast werk, aan de djstricts-arbeidsbeurs op te geven, wordt fraude voorkomen en vermindert de werkloosheid. Hansweert. Tot directeur van de zangvereeniging O. K. G. is, naar de Z. meldt, benoemd, de heer M. Huizen te Wemeldinge. Hordekenskerke De cursus voor liet vervolgonderwijs, welke 1 Novem ber a.s. aanvangt, mag zich in een bijzonder groote belangstelling verheu gen. Niet minder dan 18 jongens en 8 meisjes gaven zich tot deelname op. Een getal dat tot dusver nimmer be- reikt werd. i Hcinkenszand. Maandagavond ver- gaderde de gemeenteraad alhier. Tegen- i woordig alle leden. Voorzitter de bur- gemeester die de vergadering opent, j De notulen worden gelezen en onver anderd goedgekeurd. Medegedeeld wordt I dat de biiz. scholen ziju geschat. Over de schatting en den interest zal in een volgende vergadering worden gesproken. Ingekomen is de goedkeuring van Ged. Staten op een wijziging der begrooting 1920 en een aanbeveling voor een collecte ten behoeve van Weenen, waarop niet wordt ingegaan, en een provinciaal blad, waarin wordt bepaald dat vanaf 1 Mei 1922 de plaatselijke belasting door het Rijk zal „We moeten eens afrekenen," zei hij eu liep naar de schel. „Het is al over tienen." „Ik heb nog niets geen zin om al naar huis te gaan," protesteerde ik." „Dan gaan we nog een eindje wandelen." „Wandelen vroeg ik verbaasd, het leek me zu'o vreemd toe dat Arthur op dit uur wilde wandelen, zoo poëtisch. „Ja, heb je er geeu zin i- vroeg hij. „O zeker, ik vind het best, ik vind het juist leuk." Nadat de chasseur mij in mijn avondmantel en de kellner Arthur in zijn overjas had geholpen, giugen wij naai buiten. Het was nog steeds druk in de straten en wij kwamen langzaam vooruit in het gedrang. Onder het Jicht der booglampen, die als vruchten boven 't midden der straat hingen, gledan de auto's als toovervoertuigen voorbij aan welke de fee het vermogen om zich voort te bewegen had verleend, en de huurrijtuigjes met magere rossinanten en de luxe coupétjes met weldoorvoede koetspaarden bespannen, deden oader- wetsch aan. Het is de eeuw van de machine, niet meer de tijd van het dier of van den mensch, dacht ik. Alles is doode berekening, het levend sentiment is dood. Wordt vervolgd.) II. ■■Mi u\

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1