iV 123 Dinsdag 18 October 1921, 108 jaargang. u. FEUILLETON. HET DOODENG ZWIJGEN, Buitenland. Ingezonden Mededeeling. benoemd door den Volkenbond". Binnenland. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes t 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naanil. Vennootschap Goesehe Courant ADVERTENTIËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24: cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110,regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Eleeuwsns Boss' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 uur voormiddag. COURANT Overheidsmaatregelen in zake het levensverzekeringsbedrijt. Het is duidelijk, dat de gestelde minimum-kapitaal-eisehen vooral voor bestaande ondernemingen van eenigen •mvang zeer gering zijn, maar de regeering verwacht, dat de Verzeke ringskamer de vergrooting der kapita len of het vormen van extra-reserves wel in de hand zal werken. Teneinde te voorkomen, dat de bezittingen, welke de premie-reserve dekken, voor, andere schulden aanspra kelijk zijn, verbiedt de regeering den verzekeraars tevens andere bedrijven uit te oefenen. Een enkel woord mag hier nog aan overdracht en samen smelting van ondernemingen gewijd worden. Wenscht een onderneming tot .fusie over te gaan, dan legt zij hare plannen aan de Verzekeringskamer over. Is hiermede overeenstemming verkregen, dan bindt een meerderheid van meer dan vier tienden der polishouders, die in de overdracht verklaren toe te stemmen, de minderheid en heeft dus algeheele schuldvernieuwing plaats. Wordt geen zoodanige meerderheid bereikt, dan heeft schuldvernieuwing alleen plaats ten opzichte van hen, die met de overdracht verklaren in te stemmen. In allen gevalle is dus de invloed van polis-houders voldoende gewaar borgd. Desnoods kannen de polis-houders ondanks het afkeurend advies van de Verzekeringskamer tot de fusie be sluiten. Uitdrukkelijk heeft de regeering medegedeeld, dat alle thans voorge stelde bepalingen ook op de zooge naamde volksverzekeringen van toepas sing zullen zijn. Wat de positie der buitenlandsche verzekeraars betreft, meent de regeering, dat volstaan kan worden met de voor allen voorgeschreven openbaarheid en de controle der Verzekeringskamer, met de verplichte benoeming van een ver tegenwoordiger en bet eischen van zekere waarborgen met betrekking tot het rechts karakter der ondernemingen. Het moet vaststaan, dat de buiten landsche ondernemingen aan de eischen voor inheemsche ondernemingen vol doen, een en ander te beoordeelen door de Verzekeringskamer. Ondernemingen in de Koloniën ge vestigd, worden met uitzondering van de insolventie-verklaring onder de buitenlandsche maatschappijen be grepen. Het wetsontwerp regelt natuurlijk ook datgene wat tot dusverre in het nood-wetje was vastgelegd, namelijk het overheidsingrijpen wanneer, ondanks alle voorzorgen, de maatschappijen in omstandigheden komen te verkeeren welke een bijzondere voorziening wen» schelijk maken. De uitspraak en de tusscheukomst van den rechter is bij insolventie nood zakelijk. Het bedrijf kan dan verbeterd worden maar ook is geleidelijke liqui datie en faillissement mogelijk. 38 Oorspronkelijke detective-roman door R. J. B. Zulk een man was Merrybone, hij zon geen vlieg kwaad doen, hij maakte het den menschen alleen maar lastig en toch was hij 'steeds met de beste be doelingen bezield. Merryboue hoort het gefluister over Harold en Tilly ziet hoe zij elkaar op een oog^nblik, dat zij zich onbespied wanen, verliefd in de oogen kijken. En natuurlijk komt hij op hel onzalige denkbeeld om Ha rold te waarschuwen. Dus trekt hij hem aan zijn mouw en vraagt hem in z'n oor of hij over een half uurtje even in de gang wil komen, hij heeft hem iets bijzonders te vertellen. Ze treffen elkaar op het afgesproken tijdstip. Tante Wanda zeide reeds dat Merrybone een beetje plagerig was uit gevallen en vermoedelijk zijn de be woordingen waarmede hij Harold op de hoogte bracht van hetgeen hij, volgens Merrybone, noodzakelijk moest weten, De Verzekeringskamer wordt thans belast met de taak welke de noodwet aan rechter-commissaris en bijzondere commissie toebedeelt. Zij kan een in- solventie-uitspraak van den rechter uitlokken in plaats van het openbaar ministerie, gelijk de" noodwet tot dus verre bepaald heeft. Natuurlijk is straf bedreigd tegen dengeen, die liet levensverzekeringsbe drijf uitoefent zonder dat zijn onder neming aan de gestelde eischen voldoet. Geen onderneming mag het bedrijf uitoefenen tenzij zij in het bezit is van een verklaring van de Verzeke ringskamer dat aan de eischen voldaan is. Deze Verzekeringskamer kan getui gen en deskundigen hooren en inzage van boeken en bescheiden eischen. Wanneer een slechte toestand der Maatschappij aan grove schuld van bestuurders en commissarissen is te wijten, moeten dezen in het verlies bij dragen, zij kunnen, wanneer uitkeering van ongeoorloofde winst heeft plaats gehad, niet meer verliezen dan zij er aan verdiend hebben. Er is een tijdperk van 3 jaren ge steld waarin bestaande maatschappijen zieh aan de nieuwe wettelijke voor schriften kunnen aanpassen. tNa dien tijd mogen zij zieh nog slechts met de afwikkeling van loopende verbintenissen bezig houden. Dc Verzekeringskamer mag den over gangstijd verlengen. Hare bevoegdheden zijn onbeperkt ten opzichte van maatschappijen welke bij de tot standkoming dezer wet in liquidatie zijn getreden. Voor andere bestaande ondernemingen wordt de termijn met niet meer dan dan twee jaren verlengd. Het bestaande' nood-wetje behoudt hare werking voor de ondernemingen waarop het reeds toegepast wordt en onttrekt deze aan de bepalingen van het nieuwe wetsontwerp. Ten slotte kan nog medegedeeld worden, dat bij het ontwerpen der publiciteits-staten allereerst in het oog is gehouden, dat de te publiceeren gegevens gezamenlijk een zoo beknopt en overzichtelijk beeld moeten geven van de gestie en de finaucieele uit komsten der onderneming. Zoodoende zal het belanghebbend publiek de soliditeit der ondernemingen het beste kunnen beoordeelen. T. De Opper-Silezische surprise. De verdeeling Tan O, per-Silezië zal vermoedelijk Dinsdag a.s. officieel worden bekend gemaakt, maar er is reeds zooveel van uitgelekt dat ieder weet wat hijzelf en vooral wat esn ander krijgt. Net. als bij St. Nikolaas. In Duitsche kringen in .Opper- Silezië isjj men natuurlijk ook al niet best te spreken over het werk van den Raad van den Volkenbond, waarbij Duitschland geografisch zoo weinig en Poleu zooveel krijgt. En dat juist de districten met de sterke Duitsche meerderheid in het industriegebied door de voorgestelde grenslijn worden afge sneden, in het bijzonder Kouigshütte, Bismarckbütte, en Kattowitz, acht men al e n lieel ongelukkige en onmogelijke oplossing. Volgens dr. Lukaschsk, de voorzitter van de Duitsche commissie in Opper- Silezië is de beslissing van den Raad juridisch ook al niet in orde, daar zij niet beantwoordt aan het vredesver drag, waarvan art. 88 par. 5 bepaalt dat rekeniDg moet worden gehouden met de geografische en economische ligging der gemeenten bij het ontwer pen van de grenslijn. De Rand heeft namelijk in zijn officieel communiqué verklaard „dat het vraagstuk niet zal kunDen worden opgelost door het trekken van een grei slijn, welke beantwoordt aan het resultaat van de volksstemming, of welke het gevolg is van economische overwegingen of van een compromis tusschen beide methoden". De Baad wil de moeilijkheden doen uitvechten door de beide kampioenen Duitschland en Polen zelve Een gevaarlijke methode Hij adviseert, naar Reuter verneemt, „ziju voorstellen tot het uit den weg ruimen der ecuomische moeilijkheden, welke zouden kunnen voortvloeien uit de voorgestelde verdeeiing, te maken tot den grondslag eener overeenkomst, welke tusschen Duitschland en Polen i zou worden gesloten". De Raad stelt ook voor „de uitvoering der beslissin- i gen te laten controleeren door eeu i gemengde commissie, waarin een even groot aantal Polen als Duitechers uit Opper-Silezië zouden zitting hebben 1 onder een onpartijdigen voorzitter, Vk Dnni) vwinniil nr vinli vrn U zult verwonderd zijn over de snelle verlichting bij hoest en heesch- beid, wanneer U gebruikt niet bijster gekozen geweest. Tact be zat Merrybone al zeer weiuig. Zooals je weet beeft Harold .Bird zuidelijk bloed in de aderen, hij is in Indië geboren en als ik mij niet ver gis, was zijn moeder een Spaansche. Dergelijke naturen schijnen zoo op het oog uiterst kalm, Oostersch flegmatisch maak echter hun drift niet gaande want dan „ils voient ronge", zooals de Frtfnschen zeggen. Dan gelijken zij op den tijger, het heete bloed vliegt hun naar 't hoofd, benevelt hun denkver mogen en zij dooden. Harold haalde zijn browning uit, vuurde h bout portant af eu was met één katachtigeu sprong achter de por tiere. Daar kwam hp in weinige seconden tot bedaren en tot het besef, wat hij had gedaan. De Oosterling zal echter een dergelijke daad eer billijken dan afkeuren. Eu juist na zulk een drift aanval denkt hij scherp, daarbij zijn natuurlijke zelfbeheersching en we kunnen ons indenken hoe Harold zich eenvoudig voegde bij de groep die om den gevallene heen stond en ongemerkt deed alsof hij uit het kleine salon kwam. Je herinnert je hoe John Mor ton en Mary via de groote zaal hun cosy-corner verlieten. En nu de tweede moord, de moord De Baad maakt er zich wel ge makkelijk van af. In Duitschland is het oordeel over de verdeeling dat zich uit in reus achtige protest-betoogingen vernieti gend, het kabinet-VVirth zal bij wijze van protest zijn onts'ag indienen op den dag, waarop het resnltaat van het geheim zinnig gedoe van Genève zal worden bekend gemaakt en zal daarna wtar- schijnlijk op verzoek van den Riksdag zieh weer la'en bewegen aan het bewind Ie blijven Aan Tarlnffe doet de houding vau Polen denken. Uit Waischau wordt gemeld, dat, ofschoon de beslissing van den Volkenbond voor Polen moeilijk zal zijD om aan te nemen, omdat zij op Sir James Box. Dat deze als intieme vriend van Sir Reas, die aldaar aan huis kwam in de maanden dat. Tilly's ongelukkig avontuur plaats voDd, daarvan op de hoogte was, is geen al te gewaagde veronderstelling. Sir James was geen man voor vronwen, hij bezat geen uilgesproken lichame lijke kwaliteiten, en geen geestelijke wel bezat hij een schoone ziel, wat door de vrouwen in 't algemeen eerst in de derde plaats geapprecieerd wordt. Misschien heeft sir James in zijn jonge jaren een blauwtje geloopen en dateert vanaf dat tijdstip zijn afschuw van de Londensche society en van het societvmeisje, dat in die broeikas- atmosfeer is opgekweekt. James Box is niet zoozeer het type van den vrouwenhater, als wel van den vronwenminachterhij ziet in de vrouw een wezen inferieur aan den man, een soort van aangekleed beestje met poesachtige manieren, dat niet te vertrouwen is. Ook hij zal in zich den drang voelen om den jongeman, „die er in loopt" te waarschuwen voor het gevaar dat hem dreigt. Zijn wijze van waarschuwen zal echter een gansch andere zijn, dan die van onzen vriend Merrybone, Sir James zal zeg gen Jonge vriend, heb je goed naar geen rekening houdt met de billijke eischen en verlangens der Polen, de Poolsche regeering, trouw zich houden de aan haar belofteD, besloten heeft met alle zelfverloochening alles in het weik te stellen om de beslissing te doen eerbiedigen, en de ontevreden openbare meening tot kalmte tebrengen. Commentaar overbodig. De Britscha regeering heeft over eenkomstig de verwachting aan Parijs meegedeeld, dat zij accoord gaat met de verdeeling. Ook de Gezanteoraad heeft de grenslijn goedgekeurd. Ierland. Tusschen Lloyd George en dc Binn Felners staan de zaken goed, gelijk de volgende aDecJole, welke de Westminster Gazette verhaalt, leert. Toen de Sinn Feiners dezer dagen van de conferentie in Downing-street kwamen, zag Michael Collins, de lersehe afgevaardigde, een geweer in de gang staan. Hij wendde zich tot zijn collega's en vroeg op luimigen toon „Wat moet dat uitdagende ver toon bettekenen?" Lloyd George kwam daarna uit de coDferentie-kamer. Een van zijn secre tarissen zeide hem „Mijnheer Collins wil weten wat dat uitdagend vertoon te beteekenen heefi" en hij wees naar het geweer. Lloyd George lachte en, terwijl hij het geweer in de hanl nam, gaf hij de uil legging dat hef het eerste Amerikaansche geweer was, dat voor gebruik in den grooten oorlog gemaakt was. Collins stelde voor, dat hij met het geweer in zijn handen op een stoel zou gaan zitten en dat de eerste- minisier den fotograaf van de Morning Post zcu laten halen. Lloyd George had vee) schik ir. het geval, maar weigerde lachende aan dit voorste) gevolg te geven. van den heer Colijlt. In de deputatenvergadering der a r. paltij, te Den Haag gehouden, heeft de heer H. Colijn Vrijdag een rede uitge sproken, waarin hij o.m. zeide, dat het met den aangekondigden socialen vrede nog verre van goed staat. Veeleer schijnen wij te leven in een gekken- paradijs. De kunstmatige welvaart gedurende den oorlog was oorzaak van misleidende opvattingen. Men zag de ruimte van geld, de tijdelijke handelsdrukte, de ruime verteringen vooral, voor een teeken van 'welvaart aan en mea leefde van den grooten hoop. De Staat vo irop. Met honderdtallen miüioeuen gingeu de uitgaven van de publieke kassen omhoog, waarmee de pub.ieke heffiDgen in overeenstemming moesten zijn. Nu staan we voor den omkeer, plot seling. Het einde der malaise is niet alleen niet te voorzien, maar het is zelfs niet te schatten, waar het keerpunt moet worden gezorht. De ingediende staatsbegrooting wijst eeu tekort aan van 50 millioen. Spr, die juffrouw, waar je zoo druk mee bent, geïofo.-meerd Weet goed wat je doet Doch ter zake. Ook hij neemt het besluit om Harold te waarschuwen of liever te wijzen op den afgroTd, aan den rand waarvan hij staat, op het punt in de diepte te storten. Door de voorvallen dien avond, komt hij er ee st den volgenden morgen toe aan zijn voornemen een begin van uitvoe ring te geven. Hij schrijft Harold een briefje, dat hij zelf op de bus doet, waarin hij hem verzoekt dien avond even b;j hem thuis te komen, hij heeft belangrijk nieuws voor hem. Natuur lijk vertrouwt Sir James dat nieuws niet aan het papier toe, trouwens een Engelschman komt er niet licht toe om zwart op wit dingen te schrijven, die een vrouw kunnen compromitteeren. Harold ontvangt dit schrijven. Let nn goed op. Sir Box was op 't moment dat het schot viel bezig zijn handen af te drogen, daarna ging hij de trappen op die van de toiletten naar de gang voeren. Waarschijnlijk heeft Harold toen hij zich achter 't gordijn Verschool nog een blik achter zich in de gang geworpen en misschien heeft hij het bovenste gedeelte van sir James glimmenden schedel in de trapopening acht dit te optimistisch en zon 75 millioen willen noemen. Voor het jaar 1923 vreest hij een bijna dubbel zoo groot tekort, misschien zelfs] 50 miljoen, nadat men het snoeimes zal hebben gehanteerd en de belastingschroef zoo vast mogelijk zal hebben aangedraaid. Men was vergeten, dat uit het inko men van een volk moet komen, wat het volk noodig heeft om te leven, wat voor de publieke diensten noodig is en de noodzakelijke vorming van nieuw kapitaal. De drang naar de uiterste zuinigheid noemt hij niet maar iets aanbevelens waardigs, maar de aanvaarding van het feit, dat een grondige herziening van ons financieel beheer noodig is om een nationale ramp te voorkomen. De heer Colijn zeide verder, dat er nn een direct verband is tusschen den toestand van de publieke geldmiddelen en den socialen vrede, omdat men den weg inzake sociale voorzieningen in hoofdzaak heeft geleid over de publieke ka-'sen. En die kassen zijn thans uit geput. De werkzaamheid op dit terrein zal voorloopig geleid moeten worden in een richiing, die geen eischen van beteekenis aan de schatting stelt. Maar de sociale ontevredenheid zal er door blijven voortbes;aan, de voedingsbodem voor onrust. EeD onrust, m-de gevoed door de malaise op alle gebied, en die het vraagstuk der werkl rosheid er niet gemakkelijker op maken zal. Doch het onlstellendste is wel, dat een groot deel van Europa's bevolking stellig een 200 millioen prac- tisch geheel als koopers van de markt verdwenen is En men moet vreezee, dat meer zullen volgen. Socialisatie was het hypnotische woord. Den afloop van de waanzinnige Russ:sche onderneming acht spreker genoeg bekend om er geen woord meer aan te verspillen. De vergadering nam een motie van vertrouwen jegens den heer Colijn aan, in verband met den aanval van den heer van Kol en voorts een resolutie waarin o.m. wordt uitgesproken dat bij verkiezingen voor Staten en raden voorloopig geen vrouwen behooren te worden candidaat gesteld door de bij het Centraal Comité aangesloten kies- vereenigingen. Nederland heeft de uitnoodiging om deel te nemen aan de ontwapenings conferentie te Washington aangenomen. Naar het N. v. d. D. verneemt, zal de Nederlandsche delegatie naar de te Washington te houden ontwapenings conferentie, door president Harding in November bijeen te roepen, uaar alle waarschijnlijkheid bestaan uit de heeren jhr. mr. dr. A. van Karnebeek, minis ter van buitenlandsche zaken mr. J. P. graaf van Limburg Stirum, oud gouverneur-genera il van Ned.-Indië, en jhr. mr. E. Beelaerts van Blokland, oud-g-zant te Peking. Als secretaris zal meegaan jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, gezant schapssecretaris te Parijs. gezien. Wat zal nu zijn eerste gedachte zijn bij het ontvangen van den brief van sir James? Natuurlijk deze: Hij heeft me gezien. Terstond daarna zal hij zich afvra gen Waarom heeft sir James mij dan niet aangewezen als den dader toen hij zelf verdacht werd. De eerste, de pri maire gedachte evenwel is steeds de sterkste en het merkwaardige is, dat men niet deze gedachte, maar de tweede, de tegenwerping, gaat becritiseeren. Harold redeneert aldusSir James heeft mij niet ontmaskerd, hij moet daarvoor zijn redenen hebben, welke zijn die. En dan denkt hij aan den natuurlijken afkeer, dien de meDsehen in 't algemeen hebben om de politie de helpende hand te leenen dan is het mogelijk dat sir James als esn waar gentleman niet voor verrader wil spelen, maar ee st wil weten het motief, waarom de mooid is geschied. Vandaar misschien dit briefje Heeft misschien sir James gezwegen inde verwachting, dat hij, Harold, spreken zou en zal hij nu ter verantwoording worden geroepen omdat hij bleef zwijgen Wordt vervolgd

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1