-IEESCH Zaterdag 15 October 1921. 108 jaargang. N°. 122 Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. 32 FEUILLETON. HET DOODEND ZWIJGEN. Buitenland. Binnenland. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,- buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GONE Uitgave Naam). Vennootschap Goesche Courant ADVERTENTLËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 1lOjregelsf 2,40 Bewijsnummers 5 eent. en Kleeuivms Ross' Dralikers- en Uitgeversbsdrjjf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 unr voormiddag. C01R1NT Overheidsmaatregelen in zake het levensverzekeringsbedrijf. Het levensverzekeringsbedrijf is in de laatste jaren van zoo grooten om vang geworden, daarbij zijn zoovele duizenden landgenooten voor belang rijke kapitalen betrokken, dat het voor velen een financieele ramp zou zijn wanneer de Maatschappij bij welke zij zich contractueel verbonden hebben niet meer aan hare verplichtingen zou kunnen voldoen. Zoo sterk zouden de belanghebben den daardoor getroffen kunnen worden, zoo sterk zouden de gevolgen zich in bet maatschappelijk leven kunnen doen gevoelen, dat men heeft ingezien, dat het een staatsbelang is geworden de bevolking voor dergelijke flnancieele rampen zooveel mogelijk te vrijwaren. Reeds vroeger hebben staatscommis sies en particulieren zich met een onderzoek naar de beste te treffen maatregelen bezig gebonden, maar de regeering is eerst dit jaar met een noodwetje gekomen nu een tweetal groote Maatschappijen niet meer aan hare verplichtingen voldoen konden en bet wenschelijk bleek onmiddellijk zulke maatregelen te treffen, dat de schadelijke gevolgen tot een zoo klein mogelijken kring beperkt zouden blijven. Ter vervanging van dit noodwetje is thans bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot regeling van het levensverzekeringsbedrijt ingediend. Het is duidelijk, dat de regeerings- voorstellen voor alle verzekerden van belang zijn, maar de Memorie van Toelichting is zoo uitvoerig en daalt zoo in bijzonderheden af, dat niet velen er toe zullen komen ze geheel door te werken. Het kan daarom zijn nut hebben, met vermijding van alle onnoodige beschouwingen, zoo kort mogelijk weer te geven, wat de regeering zich in hoofdzaak als de meest gewenschte maatregelen ter verzekering van de soliditeit van het levensverzekerings bedrijf gedacht heeft Het is duidelijk, dat het doel eener wettelijke regeling moet zijn waarborgen te scheppen, dat althans eventueele onsoliditeit niet verborgen blijft en de soliede verzekeraars dit ook blijven zullen. Men heeft ingezien, dat de vrijheid van het bedrijf zooveel mogelijk ge ëerbiedigd dient te worden. Allereerst moet echter het publiek de gelegenheid hebben zich over den stand van zaken bij de verschillende ondernemingen een oordeel te vormen. Er zal dus een zoo groot mogelijke openbaarheid moeien zijn. Teneinde zoo weinig mogelijk de vrijheid van het bedrijf aan te tasten en anderzijds er voor zorg te dragen, dat de door de Maatschappij te ver strekken opgaven door deskundigen wier opdracht het is voor de be langen der verzekerden te waken Oorspronkelijke detective-roman door R. J. B. Het leek mij nog te vroeg voor een vertrouwelijk gesprek met tante Wanda hoezeer ik daar ook naar hunkerde, ik moest mijn tijd weten af te wrehten. Het ganzenbord kwam op tafel en lord Cornway zat gezellig onder de laag hangende lamp met moeder, tante en Lieschen te spelen om pepernoten en zou zijn plaats voor geen koningstroon hebben willen ruilen. Om half tien kwam de warme wijn- gioc op tafel en verdween het ganze- bord en de heer des huizes kwam even bianen praten, werd echter spoedig weer weggeroepen. Toen vroeg ik aan tante Wanda of zij allang bij den minister dieade. Drie jaar, was het antwoord, daarvóór had zij gediend bij Sir Reas, een landge noot van mij. „Is dat geen familie van de Lcve- lands?" vroeg ik zoo bij mij zeiven, terdege getoetst kunnen worden, houdt de regeering thans vast aan een rege ling, welke ook reeds in het voorloo- pig verslag op een regeerings-ontwerp van 1912 is aangegeven. De regeering wenscht nïmelijk een Verzekeringskamer welke den verzeke raars den verschillenden onderne mingen dus met haar advies over de beste wijze van werken terzijde kan staan. Gaat een maatschappij op dit advies niet in, dsn kan de Verzekeringskamer hare bevindingen publiek maken. De onderneming kan evenwel bij de Kroon in beroep gaan en kan in ieder geval verlangen, dat bij publicatie ook de naar aanleiding van het advies gevoerde correspondentie openbaar gemaakt zal worden. Het is natuur lijk zeer goed mogelijk, dat deze cor respondentie tot een compromis geleid heeft waardoor de Verzekeringskamer van haar recht tot publicatie geen gebruik maakt. Het is duidelijk, dat de door de Kroon te benoemen leden en de secretaris der Verzekeringskamer geen belang bij den bloei van eenigerlei onderneming mogen hebben. De naamlooze vennootschappen en onderlinge maatschappijen waarop het wetsontwerp uitsluitend betrekking heeft, mogen behalve de overeenkom sten van levensverzekering als bedrijf, slechts overeenkomsten sluiten welke bestaan in het tegen genot van premie aanvaarden van verplichtingen van geldelijken of anderen aard in verband met gebeurtenissen welke op een onzeker tijdstip zullen plaats vinden en die de persoon van den mensch 'betreffen. De regeling der aandeelen is voor onze lezers van minder belang. Slechts willen wij mededeelen dat het maat schappelijk kapitaal van een N. V. minstens f 500.OOG moet bedragen. Even groot is het in aandeelen ver deeld waarborg-kapitaal voor een on derlinge maatschappij welke overeen komsten met niet-leden sluit, terwijl het minstens f 250000 bedraagt wan neer het bedrijf zich tot de leden beperkt. Een naamlooze vennootschap en een onderlinge maatschappij mogen het bedrijf niet uitoefenen tenzij respec tievelijk het maatschappelijk kapitaal en het waarborg-kapitaal geheel ge plaatst zijn. T. (Slot volgt.) DE VERDEELING VAN OPRER-SILEZIË Het is een feit dat het industrie gebied van Opper-Silezië zul worden verdeeld. Da Cunha, de Braziliaansche gezant te Parijs en lid van de com missie, aan welke de Volkenbond het voorloopig onderzoek van de O. S. kwestie heeft opgedragen, (de commissie bestaat behalve Da Cunha uit Hyrnans, België, Quinones de Leon, Spanje en Wellington Koo, China) heeft dit ver als ia gedachten verdiept en dan noemde ik de naam Tilly Loveland. O ja, die kende zij, juffrouw Tilly, ja, die kende zij heel goed. En Liesje en moeder knikten als om te beamen dat tante Tilly Loveland heel goed kende. „Jammer dat ze toen, vanwege die ellendige historie plotseling naar Enge land moest terugkeeren". En daar had ik tante Wanda op haar praatstoel. Wat zij mij met on eindig veel woorden vertelde, komt in 't koit h:erop neerTilly volgde aan 't conservatorium de lessen voor zang en piano, deze laatste om zich zelf te kunnen begeleiden. Daar ze aan piano* spelen nooit veel had gedaan, was het noodig dat ze thuis les kreeg. Tot leermeester werd gekozen een pianist, die werd aanbevolen door den directeur van het conservatorium, die het zelve voor het geven van privaatlessen te volhandig had. De leermeester was een nog jonge man met Italiaansch bloed in de aderen, hij heette Spinnello en moet, wat men noemt een prachtkerel zijn geweest, donkere oogen, ravenzwart haar en een olijfkleurige huidskleur. Tante Wanda kwam nog onder den indruk, toen ze zijn uiterlijk beschreef. Het was echter een gewetenlooze zijn 's morgens, en 's avonds moeten zingen of een rede voering houden, is niet zoo gemakkelijk, wanneer men in den loop van den dag niet zoo nu en dan een Lakerol-Pastille in den mond steekt. Overal verkrijgbaar a Fl. 0.50 per doos. 19. klapt. Een beslissing dit voor Duitsch- laud dus reeds ongunstig is Hoe Opper-Silezië verdeeld zal wor den is een vraag waarover men Zaterdag eerst zekerheid zal krijgen. i Over de verdeeling bestaan twee lezingen, een van het Zwitserseh teiegraafagentschap en een van het Berliner Tageblatt. Volgens de eerste krijgt Duitschland de districten Glei- witz, Hindenburg en een deel van Beuthen, met de stad van dien naam, Polen zou de districten Königshütte en Kattowitz krijgen met de hoofd plaatsen dier districten en de rest van Beuthen en voorts de Zuidelijke dis tricten Pless en Rybnik en enkele stukken van de districten Tarnowitz en Lublinitz. De overige districten zouden voor Duitschland zijn. Een „voorloo- pige" commissie van drie leden zou gedurende 10 jaar zorgen voor het economisch verband tusschen beide van elkaar gescheiden gedeelten. Volgens de tweede zal Opper-Silezië in drie deelen worden gesplitst Polen krijgt Pless en Rybnik het centrum, d w.z. Gleiwitz, Beuthen en Kattowitz, wordt een autonome economische provincie, onder Poolsehe souvereiniteitDuitschland krijgt de rest. Deze oplossing is aan den Raad van den Volkenbond voorgelegd. In Dnitschiand is men verre van gerost over de ver.seling en de Duitsche gezanten in de geallieerde landen hebben de gebruikelijke „stap pen" gedaan bij de diverse regeeringen, maar natuurlijk zonder eenig resultaat. De Duitsche regeering heeft steeds doen uitkomen dat de beslissing over Opper-Silezië het aan Duitschland mogelijk zal moeten maken om de financieele verplichtingen jegens de entente na te komen. 'Een nadeelige beslissing brengt dus bet kabinet Wirht aan het wankelen, wat jam mer is, want deze regeering is tot dusverre de eenige gebleken, die eenig evenwicht in de ingewikkelde politieke verhoudingen in Duitschland brengt. Komisch werkt in dit verband de aansporing van de Parijsehe Viotoire aan Wirth, om zich kalm te houden. De Fransehe pers deed over 't alge meen erg slachtofferig en meende dal de verdeeling van O. S. in ieder ge val voor Frankrijk een politieke neder laag beteekende omdat Frankrijk indertijd a contre-coenr de verdeeling van O. S. ter adviseering aan den Vol kenbond heeft overgelaten. Thans schrijft de Temps, dat de Raad van den Volkenbond waarlijk door een Euro- schurk, zijn slechte eigenschappen wist hij evenwel als volleerd tooneelspeler op het schouwtooneel der wereld, te maskeeren. Tilly werd verliefd op hem dol-verliefd zooals een jongmeisje wor den kan, die voor 't eerst wordt wakker geschud uit haar jonkvrouwelijke droo- men. Natuurlijk ondervond zij bij haar oom en tante tegenkantingop aan raden van Spinnello gaf zij schijnbaar toe, verliet toen op een avond het ouderlijk huis, nam haar juweelen mede en volgde Spinnello. Reeds den vol genden dag keerde zij terug, diep teleur gesteld, gebroken. Om zooveel mogelijk alle schandaal te vermijden, werd Tilly terstond naar Engeland teruggezonden, waarin zij gaarne toestemdete Londen is zij langen tijd ziek geweest. Spinnello werd in het bezit gelaten der juweelen die hij zich had toegeëigend, alles om deze zaak maar in den doofpot te stoppen. Ik heb naar den man bij de politie nog navraag gedaan en heb daar vernomen dat hij drie jaar gele den naar Engeland is overgestoken, als pianist van een eerste klas hotel-strijk je. Hij scheen eenigszins aam lager wal geraakt, althans de protectie van den directeur van het conservatorium ver loren te hebben. geest is bezield., RUSLAND I Volgens een bericht uit Riga aan de Kopenhaagsche Politikeu heeft het al- Russisch centraal uitvoerend comité vastgesteld, dat van de 30 millioen hongerende boeren er 2 millioen ge holpen kunnen worden, doch eerst van Januari af Ititusschen neemt de hongersnood steeds toe en veroor zaakt een toenemende verwildering onder de bevolking. Ouders, die vroeger eerst huu kinderen verzorgden, laten deze thans in den steek of dooden ze om zelf aan eten te komen. De kinder-asylen zijn dan ook overvol, ofschoon ook daar vaak gebrek heerscht e n 40 procent der kinderen sterven. De pogingen der sowjet-regeering om kinderen uil de hongergebieden elders heen te transporteeren zijn mis lukt. Dat vervoer is een vreeseiyke marteling geweest. Van een trein, die met 700 kinderen vertrokken was, zijn er te St. Petersburg slechts 300 aan gekomen, 200 waren onderweg gestor ven en 200 wegens ziekte achtergelaten. En Inmiddels wacht in Canada ^es millioen ton graan op export (oogst 6£ millioen), hebben de Ver- eenigde Staten een enorm surplus aan giaan, dat onverkoopbaar is, kan Ar gentinië geen markt vinden voor zijn vleesch en stookt zijn locomotieven met onverkoopbare maïs, die er thans heel wat goedkooper is dan steenkool, Is het niet absurd Er is thaus één plan tot onmiddellijke hulpverleening aan Rusland, dat door zijn grootsehen opzet eenige kans van slagen biedt en dat is het plan Nansen. Deze berekent 30 millioen pond sterling noodig te hebben, waarvan 5 millioen onmiddel lijk, dat is de helft van de kosten van een oorlogsschip. Maar, vraagt men zich af, zal het voedsel de hongerenden wel bereiken, of zullen de bolsjewikiWanneer de Sovjet-regeering misbruik van ver trouwen zou maken, zouden de zen dingen immers onmiddellijk gestaakt worden en Nansen's commissarissen zullen voortdurend toezicht houden op de distributie. En het roode leger. Nansen zegt dat dit wel zorgt verre te blijven van de hongerende districten. Op de te Londen gehouden conferentie over het economisch herstel, waar Krassin als afgevaardigde der Sovjet tegenwoordig was, heeft hij nog gezegd, dat de hongersnood geen politieke, maar een humanitaire kwestie is en de conferentie heeft een motie aan genomen, waarin zij een beroep doet op alle regeeringen, die daartoe in staat zijn, om onverwijld kredieten te ver- leenen voor hulp aan Rusland, zonder daaraan belemmerende voorwaarden te verbinden. Het standbeeld van Willem III. Een oud-kapitein der cavalerie heeft een ernstige font ontdekt in het stand- beeld van den Koning-Stadhouder, dat de vorige week te Breda is onthuld. De ruiter heeft zijn voeten verkeerd in Oom en tante Reas werd de schuld van het gebeurde in de schoenen ge schoven door de familie in Engeland zij hadden maar beter toezicht moeten houden op Tilly en over haar moeten waken. Zooiets is natuurlijk gemakke lijker gezegd dan gedaan. Deze brouille met de familie is ook de oorzaak ge weest, dat Sir Reas nsdat hij als ge zant ontslag genomen had, in Berlijn is gebleven. Het leven zou hem in Londen verzuurd zijn geworden. Op mijn vraag waarom tante Wanda haar dienst had verlaten, vertelde deze, dat mevrouw Reas na het voorval „zoo lastig" was geworden en een jaar daarna zenuwziek werdslechts heel langzaam herstelde zij, maar nooit volkomen Zooals ik gedacht had, had tante Wanda de zaak in kleuren en geuren aan Merrybone verteld. En den volgenden dag werd ik zelf aangehouden en kon niet eens afscheid nemen van tante Wanda en Lieschen. HOOFDSTUK XI. Lord Cornway construeert. Ik had aandachtig toegeluisterd, zonder een woord te spreken. "Drink je koffie toch uit, Ann," zei Arthur „die wordt heelemaal koud zoo aanstonds zal ik verder vertellen." den stijgbeugel. Als men, op deze ma nier rijdend, valt, blijf, men in de beugels hangen in plaats van eruit te schieten. In verband hiermede is het belang- ijk te weten dat Willem III kort vóór zijn dood tast een paard, dat hij be reed, is gevallen. Hij brak een sleutel been en stierf, waarschijnlijk aan de gevolgen van dien val. Willem III moet bij die gelegenheid voorover zjjn gevallen eD lie eft mogelijk wel de voe ten niet uit den stijgbeugel kunnen los maken. Het beeld zou dus historisch juist zijn. ens mededeeling van het Cen traal Bureau voor de Statistiek was het' indexcijfer van de prijzen van 53 artikelen in den groothandel in Augustus jl. 205 tegen 201 in de maand te voren. Voor voedingsmiddelen e.d. bedroegen deze cijfers resp. 212, 202. Een en ander blijkt uit onder staand overzicht. Alg. Ind. cijf. Ind. cijf. voedingm. 1901 1910 100 100 1918 447 380 1919 339 318 1920 320 276 Januari 1921 243 227 April 1921 201 204 Juli 1921 201 202 Augustus 1921 205 212 Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de wet tot afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee, hetwelk strekt om in art 4, 2de alinea van laatstgenoemde wet voor „twee millioen gulden" te lezen "een millioen gulden*. De uitgaven over 1921 zullen dus met 1 milFoen gulden worden ver minderd. Het moederschap een maatschap pelijke functie f Op het te Utrecht gehouden congres voor sociale verzekering, dat door 800 personen werd bijgewoond, heeft zich een incident voorgedaan. De heer Kruithof (Rotterdam) noemde mevrouw Pothuis-Smit een beklagenswaardig wezen, daar zij het moederschap beschouwd als een maat schappelijke functie en meer niet. Naar aanleiding hiervan ontstond een groot tumult, temidden waarvan mevrouw Wynaends Francken eischte dat de spreker zijn persoonlijken aanval op mevrouw Pothuis zal terugnemen. Deze eiseh werd door luide teekenen van instemming ondersteund. De heer Kruithof weigerde er aan te voldoenhoudt men eraan vast, dan zullen hij en velen met hem het congres verlaten. (Luide instemming en heftige protesten). De voorzitter tracht het verschil bij te leggen, door te betoogen, dat men niet moet vasthouden aan uitlatingen, die anderen aaDstoot geven. De heer Kruithof komt op voor het vrije woord (nieuw rumoer). De voorzitter blijft op terugneming van de gewraakte uitdrukking door Hij schelde den kellner, bestelde nog twee koffie, stak een sigaar op een ze'dzaamheid, dat Arthur een sigaar rookt en vervolgde „Construeeren we nu het geval- Merrybone. Merrybone komt na zijn driemaandsch verblijf in Berlijn, te Londen terugnatuurlijk is hij vol van het verhaal van taute Wanda. Hij vindt op zijn kamer de uitnoodiging voor de partij der Carson's en gaat daar heen, wel wetend dat Tilly daar ook zal zijn, en hij ziet haar nu in een geheel nieuw en ander licht dan vroeger, wat hij bijzonder interessant vindt. Hij wordt dien avond getroffen door, wat iedereen is opgevallen, de attenties die Harold Bird aan Tilly bewijst en die zij aanvaardt. En nu komt de psychologie. Merrybone is een man, die nogal met zichzelf is ibgenomeu, hij hoort zichzelf gaarne spreken en speelt gaarne den adviseur. Er zijn van die menschen, die anderen steeds ongevraagd raad geven, die een andei; immer gaarne waarschuwen voor dreigend gevaar, die voortdurend zeg gen denk hierom, deok daarom, zeg, heb je dit al gedaan, zou je dat nu niet eens doen? Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1