n°. m Donderdag 13 October 1921 108 jaargang, Buitenland. FEUILLETON. HET DOODENG ZWIJGEN. Binnenland. Provincie-Nieuws. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Narnii. Vennootschap Goesche Courant ADVERTENTLËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeuwans Ross' Drukkers- eu Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. C01IRM VERVLOGEN HOOF- De Duitsche rijkskanselier Wirth heeft dezer dagen in een toespraak verklaard, dat, nu Duitschland ai zijn verplichtingen is nagekomen, de ge- allieerden even stipt de militaire sauc- 1 ties in het bezette gebied zouden moeten opheffen. Ook de tevredenheid die over 't algemeen in de Fransche pers tot uiting komt over de gesloten overeenkomst te Wiesbaden, zou doen veimoeden dat eenige toegeeflijkheid van de zijde der Franschen tegenover de overwonnenen kon worden verwacht. Eilacie In een groote redevoering welke liriand, de Fransche premier, Zondag te Saint-Nazaire heeft gehou den, heeft hij de waarde der mili taire sancties, te weten, de bezetting van Dusseldorf, Ruhrort, Duisburg en de bedreiging van Essen door de Fransche kanonnen verdedigd en niet in bet minst gezinspeeld op intiek- king dier sancties. Die redevoering "van Briand bevat tal van vermakelijke punten. Natuur lijk begon hij met den nadruk te leggen op Frankrijks vredelievende gezindheid, wat al terstond een eenigszins ver dachten indruk maakt. Sprekende over de economische vraag stukken heeft Briand er op gewezen, dat, al is de Duitsche staat arm, de Duitsche particulieren rijk zijn maar weigeren de schulden van hun land te betalen en den droom van het herstel van het imperialisme blijven koesteren. „Wij zullen zien hoe dat voor hen uitvalt, maar Duitschland werkt. De mark daalt en men zou aan een ineen storting kunnen gelooven. Toch ver rijzen er overal nieuwe fabriekener worden spoorwegen enkanalen gebouwd. Ook Frankrijk moet een land van ge spannen bedrijvigheid zijn. Daarin ligt ons heil". Een klein beetje jaloersch op Duitscllland is Frankrijk toch nog altijd, zou men zoo zeggen en die rijkdom van sommige Duitsche par ticulieren zal toch zeker den fiscus wel niet zijn ontgaan. De weigering van den particulier om de Duitsche schuld te betalen is overigens begrijpelijk. Briand herinnerde er voorts aan dat een Fransche delegatie naar Washington zal gaan „om er een taak van dank baarheid te vervullen en er de edele Amerikaansche soldaten te bezoeken en om er zich verder van een plicht jegens Frankrijk te kwijten. Frankrijk heeft recht op veiligheid en vergoeding en moet gewapmd bleven zoolang zijn veiligheid niet verzekerd is en nooit zal de regeering op deze punten toegeven". Zou men niet gaan vergeten dat de conferentie te Washington een ont wapeningsconferentie is En dan die vredelievende gezindheid van Frankrijk, die we reeds wat verdacht noemden Briand zeide ten slotte dat het ver drag van Versailles (voor Frankrijk) niet volmaakt is en sympathiek was hij toen hij zeide dat hij, wanneer hij in Clemenceau's schoenen gestaan had, 81 Oorspronkelijke detective-roman door Ft. J. B. Daarbij redeneerde ik aldusVer ondersteld dat er een geheim van Tilly was, waarvan de kennis de oorzaak was geweest van Merrybones dood, door wie zou deze dan aan de noodlottige wetenschap zfjn gekomen. Door den secretaris der legatie Deze wist er zeer waarschijnlijk niets van want am ders had hij mij wel op de hoogte gebracht toen ik mijn voornemen te kennen gaf een bezoek te trengen bij de Reas. Ook de overige leden der legatie zouden wel onkundig zijn van 't geval omdat het anders zeker ter oore van den secretaris zou zijn ge komen. Alleen de gezant zou wat kunnen weten over de oorzaken, die zijn voorganger tot aftreden hadden genoopt. Hierbij mocht echter niet worden vergeten dat de ontslagaanvrage van sir Reas eenige jaren na het ver hij het er niet beter zou hebben afgt bracht. De Frankfurter Zeitung vergelijkt de. rede van Briand met de rede van Noblemaire te Genève, en concludeert daaruit, dat Frankrijk voor de confe reutie te Washington wil doen gelooven, dat de Fransche politiek onschuldig is, om daardoor op de conferentie het standpunt te kunnen motiveeren, dat eerst ua het verkrijgen van voldoende zekerheid tegenover Duitschland en van schadeloosstellingen, een beperking van de bewapening van Frankrijk mogelijk zou zijn. Paniekstemming fe Weenen Door de geweldige daling van de kroon is de bevolking van Weenen als 't ware door een paniekstemming aangegrepen. Men vreest, dat binnen kort de kroon in 't geheel niets meer waard zal zijn en tal van menschen, ook van buiten de stad stroomen zij toe, willen hun kronenbezit in vreemde valuta of in goederen omzetten. Vele winkeliers weigeren reeds betaling in kronen in ontvangst te nemen. De Neue Freie Presse geeft het volgende stemmingsbeeld „Straattooneelen als in de oorlogs dagen rijen van menschen, die voor de winkels wachten, vele reizigers met rugzakken, die uit de treinen stappen, zenuwachtig geloop van winkel naar winkel om levensmiddelen, die gisteren nog bij stapels voor de ruiten lagen, vandaag echter spoorloos verdwenen zijn. En hierbij nog de kaleidoscopisch wisselende prijzen. De prijzen in de verschillende winkels varieereu voor dezelfde artikelen 20, 30, zelfs 50 proc. En deze voorraden zijn niet in de laatste dagen gekocht 1 Waar blijft de woekerrechter Helaas helpt de bevolking deze woekeraars door haar ongemotiveerde vrees, dat er morgen in Weenen niets meer te koop zal zijn. Gecondenseerde melk is binnen enkele dagen drie maal zoo duur ge worden en nu nergens meer te krijgen. Zoo gaat het met chocolade, eieren, aardappelen, vet, spek, rijst, boter." De Oostenrijksche regeering heeft een officieele bekendmaking uitgevaar digd om te waarschuwen tegen de paniekstemming. De stad Weenen heeft een nieuwe belasting op het geldverkeer inge voerd, waaraan alle bankiers- en wisselkantoren zijn onderworpen. Voorts kondigt de politie krachtige maat regelen aan tegen winkeliers, die de prijzen opdrijven, weigeren te verkoo- pen of vreemd geld in betaling eischen. Ook zullen krachtige maatregelen ge nomen worden tegen het gebras in zoogenaamde deftige lokalen, welke zonder genade gesloten zullen worden bij overtreding dier maatregelen. De belasting op bals, gemaskerde bals enz. zal dezen winter verdubbeld worden Inmiddels hebben de staatsambte naren en het spoorwegpersoneel een loonsverhooging van 90 pet. geëischt. De kooppaniek is thans opgehouden. Velen eischen hun geld terug en een massa valsch buitenlandsch geld is trek van Tilly werd ingediend. Ver moedelijk juist om allen schijn van verband weg te nemen. En aangezien het gezantschapspersoneel nog al eens wisselt en ook geregeld met, vacaulie naar 't moederland gaat, zou, zoo het geheim ware uitgelekt naar de legatie het zeker ook bekend zijn geworden in Londen. Daar dit niet het geval was kon ik gerust de gevolgtrekking maken dat het geheim goed bewaard was bij de familie. Van wie zou nu Merrybone zijn wetenschap verkregen hebben? Denke lijk van niemand anders dan van de persoon, die ik zocht, van een dienst bode, En waar zou Merrybone deze hebbeu kunnen ontmoeten, waar rustig met haar kunnen praten, dan bij Lie- schen in het hotelletje. Dus ging ik daar 's middags weer heen en bet toeval was mij, voor het eerst in deze affaire, gunstig. Nadat ik een poosje in de huiskamer, ik werd weer binnengenood, in een schommel stoel had zitten rooken en Lieschen mij eigenhandig een groote pul Beiersch had voorgezet, vocht, waarvan ik niet houd, maar dat ik van haar niet wilde weigeren, omdat zij het mij zoo gul-lachend bood, dus dronk ik voor den dag gekomen, voornamelijk Italiaansch. De honjerconferentie. Over de besluiten der Brusselsche conferentie i z. hulpverleening aan de hongerlijdenden in Rusland merkt de Manchester Guardian op, dat de niet- erkenning der Russische schulden geen bezwaar is geweest tegen het aangaan van een handelsovereenkomst tusschen Engeland en Rusland en dat het een hoogst eigenaardigen indruk maakt, dat deze zelfde kwestie, nu het leven van millioenen en wie weet wat meer nog op het spel staat, den doorslag geven. De Chronicle schrijftde weigering is gekleed in den vorm van voorwaar den, waarvan men weet dat zij niet vervuld kunnen of zullen worden. Het blad noemt de beslissing een ernstige teleurstelling voor heD die gehoopt hadden dat de westelijke mogendheden tot een breed menschlievend gebaar in staat geweest zouden zijn. Overwerkvergunni ogen. De Bond van Textiel-ondernemingen in en buiten Twenthe, de Bond van Looubleekerijen, de Vereeniging van Hengelosche Textielfabrikanten, de Fabrikanten-Vereeniging te Enschede en de Fabrikanten-Vereeniging te Al melo, schrijven in een adres aan den minister van arbeid Het komt in den laatsten tijd telkens voor, dat bij het verleenen van krach tens de Arbeidswet 1919 verzochte overwerkvergU"ningeD, vanwege de arbeidsinspectie het verlangen te kennen gegeven of als voorwaarde gesteld wordt, dat omtrent het al dan niet verrichten van overwerk overeenstemming worde verkregen of overleg worde gepleegd met de besturen van arbeidersorganisa- ties. Bovendien is het langzamerhand een gewoonte geworden van de ambte naren der arbeidsinspuotie, aan wie het verleenen van dergelijke vergunningen is opgedragen, daaraan voorwaarden te verbinden betreffende het loon, dat voor bet te verrichten overwerk zal moeten worden betaald. In verband hiermede verzoeken wij UExc. beleefd, de betrokken ambtenaren thans te willen gelasten, dergelijke voorwaarden voortaan niet meer te stellen. Adressanten zijn van meening dat de arbeidsinspectie door zich te bemoeien met de looneischen, zich begeeft op een terrein, dat uit den aard der zaak niet het hare is, en in onzen tijd bestaat er geen enkele aanleiding te beweren, dat de betrokken arbeiders niet in staat zouden zijn, hunne belangen, zeer zeker niet die, waarbij het loon betrokken is, voldoende voor te staan. Trustvorming in de De N.R.Ct. vestigt de aandacht op een trustvorming in de steenkolen voorziening. Omstreeks het tijdstip van de verdwijning van de Rijkskolendis- Iributie kwamen te Amsterdam bijeen een vertegenwoordiger van de Steen- kolen-Haudels-Vereeniging, een ver bet met een vroolijk gezicht en zeide dat het overheerlijk was na een poosje hoorde ik Lieschen, die bij me zat te handwerken naar haar moeder, die zich ergens in de hoogle aan 't verkleeden was, roepen „Moeder, ik heb vanmorgen op de markt Tante Wanda gesproken, en ze komt van avond." „Tante wie schreeuwde ik dol blii „Tante Wanda," antwoorddeLieschen een beetje verbouwerterd en ik kreeg een lang verhaal, met groote rapheid van tong gedaan, over de uitstekende hoedanigheden van lante Wanda, die keukenmeid was bij een minister, die resideerde op den Kurfürstendamm Tante kon zoo over-overheerlijk koken zoo af en toe bracht ze wel eens wat mee en als een groot geheim biechtte Lieschen me dat ze dat vaak nog lekker der vond, dan wat moeder klaar maakte en tante Wa-tda was zoo goed, voor haar verjaardag hadL'eschen een gouden hartje van haar gehad. Ik liet dien woorden stroom over ine heengaan, luisterde slechts met een half oormijn hart popelde van vreugde en ik hoopte dat tante Wanda dien avond met dezelfde tongvaardigheid zou babbelen als nu Liesje. tegenwoordiger van enkele Belgische mijneu en de vertegenwoordiger van de Nederlandsche Staatsmijnen. Deze combinatie van drie firma's heeft den detailhandelaren te Amsterdam een contract laten teekenen, waarbij de laatsten zich verbonden alle benoodigde brandstoffen alleen bij de trie firma's te koopen. Ook van de cokes van de Amslerdamsche gemeentelijk! briek hadden zij het monopolie. Had het niet eerder op den weg der Nederlandsche Staatsmijnen gelegen om daarbuiten te blijven, evenals de Mij. tot exploitatie van Limburgsche. steenkolenmijnen (Orauje-Nassau mijnen) en de DomaDiale mijnen, en prijsrege lend op te treden f vraagt het blad. Iu Rotterdam wordt de combinatie vertegenwoordigd door de N.V. Ver- eenigde Brandstoffen-Handel. De combinatie heeft van de spoor wegen een vrachtreductie van f 3 per ton gekregen (de Oranje-Nassau mijnen slechts f 1), waardoor de concurrentie eveneens moeilijker geworden is. Uitvoering van de Vleeschkeuringswet. De Bond van Kaasprodueenten heeft zich tot de verschillende gemeente besturen gewend naar aanleiding van de Vleeschkeuringswet en in zijn adres met nadruk bepleit, ter betrachting van de grootst mogelijke zuinigheid a. niet over te gaan tot stichting van centrale slachthuizen b. geen combinatie van gemeenten te maken voor de uitvoering van de keuring c. een zeer eenvoudige regeling voor te stellen met behoud van par ticuliere slrchtplaatseu en huisslach tingen d. zich voor de keuring te verstaan met den praktizeerenden veearts ter plaatse e. noodslachtingen onder controle ter plaatse van afmaken of in eenvou dig slachtlokaaltje in centrum van eigen gemeente te doen plaatshebben, waarvoor zeker een overeenkomst is te maken met eigenaars van bestaande slachtlokalen f. te adviseeren aan Ged. Staten, de eischen aan slachtplaatsen te stel len, zoodanig te maken, dat bet doel zoo goed mogelijk wordt benaderd zonder ontioodig hooge kosten voor de eigenaars. De Nota's van wijzigingen zijn ingediend op de wetsontwerpen inzake de voor stellen van verandering in de Grondwet Inzake het stelsel voor de verkiezing van de leden der Eerste Kamer heeft de regeering de voorschriften voorge dragen, welke, komt de technische herziening van de Kieswet tol stand ook de verkiezing van de Tweede Kamer zullen beheerschen. De 'egeering geeft dus de voorkeur aan een lijstenstelsel boven een per- sonenstelsel. Ierseke. Een dame, die op reis was naar Ierseke, ontving te Rotterdam aan 't loket station D. P. een paar julders, waarvan te Ierseke één bleek valsch te zijn. Hij was te licht, het randschrift oubrak, het cijfer 1 en de letter G waren te kleinhet woord mum" en 't jaartal waren onduidelijk en een weinig links van de kroon was t muntstuk eenigszins afgeplat. Dit alles ter waarschuwing. Er is toch altijd meester boven meester. Kort geleden werd hier een peer gekocht, die 900 gram woog thans is er een die 1015 gram, dus meer dan een kilo weegt. Rilland-Batk. Door den gemeente veldwachter is Maandagmiddag op de schorren te Bath aangehouden W. de M. visscher te Beirendrecht (België) die in het algemeen politieblad s ond gesignaleerd. Tevens was de M. ook in het bezit van een jachtgeweer, zonder daartoe bevoegd te zijn. Heinkenszand. Maandag was het 12£ jaar geleden dat de heer J. G. Groot tot pastoor werd benoemd. Bij deze gelegenheid wapperde van ver scheidene woningen zijner parochianen de vlag. Het fanfarecorps „Enterpe" bracht den beer Pastoor des avonds een serenade. Wilheltnlnadorp. De arbeider C. Zuurveld, op zijn werk zijnde, gevoelde zich plotseling onwel, zich klaar ma kende om naar huis te gaan overleed hij plotseling. Wolfertsdljk. Vergade-ing van den Raad dezer gemeente op Mnandag 10 October. Tegenwoordig waren alle leden. Voorzitter do burgemeester. De notulen der vorige vergadering werden onver anderd goedgekeurd. Benige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aan genomen. De gemeente-begrooting 1922 werd aangeboden met een ontvangst en uitgaaf van f 71.1)9,741/«, met een post van f 29000 voor den H.O. en f 5007j als post van onvoorzien. De gemeente begrooting 1921 werd gewiji zigd en verhoogd met f 15147. Ge wijzigd werd het vorige raadsbesluit betreffende den verkoop van bouwterrein. Besloteu werd voor plm. 25 Are van de Noordzijde den p-ijs te bepalen op f 1,70 den vierkanten meter en na aftrek van 4 Are weg, voor het overige terrem den prijs te bepalen op f 1,30 den vier kanten meter.Eenvoorloopige bespreking werd gebonden over gemeentelijke elee- triciteitsvoorziening. Besloten werd nadere inlichtingen in te winnen bij de P.E Z.E M. Bij de rondvraag vestigde het lid Overbeeke de aandacht op den Opril aan den Noorddijk. Na afloop der vergadering werd genoemde Opril door den voorzitter en de leden van den raad in cogenschouw genomen en daar genoemde Opril behoort aan den Oosterlandpolder en de voorliggende weg aan de Provincie, zal getracht worden in samenwerking met genoemde lichamen den toestand aldaar te ver beteren. Maandag had de arbeider Adriaan van den Berge, werkzaam bij het bieten laden aan de Haven alhier, toen hij meehielp om een loopplank te verleggen, het ongeluk genoemde plank zoodanig tegen een zijne beenen te krijgen dat hij per as naar zijn woning moest De middag kroop om. Eten kon ik bijna niet. Ik bleef in 't café een sigaar zitten rooken en dronk koffie met cognac. Tevergeefs trachtte ik belangstelling te voelen voor de ge- illustreerde tijdschriften, ze verveelden me weldra en ik ging nu de bezoekers monsteren. Toen de klok zeven sloeg, zorgde ik weer present te zijn in de huiskamer. Ook daar kropen de wij zers van de koekoeksklok slechts traag vooruit. Eindelijk, de koekoek hat juist achtmaal zijn eigen naam geroe pen, daar hoorden we in de gelag kamer een luide, opgewekte stem, een smakelijken lach en Lieschen stoof de deur uit om even daarna triomfantelijk terug te keeren met taute Wanda aan den arm. Ik werd in optima forma voorge steld. „Dit ia mijnheer Cornway, een vriend van mijnheer Meriybone en hij zit al een heelen tijd op U te wachten." Tante Wanda, het evenbeeld van haar zuster, Lieschens moeder, alleen zoo mogelijk nog kleiner, ronder en rooder van gelaat, maakte een onhan dige kniks en zeide, dat ze zeer ver eerd was me te zien. Ik antwoordde dat ik werkelijk nieuwsgierig naar haar geworden was, doordat haar nichtje Lieschen haar kookkunst zoo bijzonder geroemd had. Onder de tafel kreeg ik een schop van Lieschen als een waar schuwing, dat ik met verder mocht gaan met het verklappen van de con fidenties, mij dien middag gedaan. Tante Wanda glom van genoegen bij het hooren dezer loftuigingen en pakte uit een klepmand, die aan haar gevulden arm hing een balletje koud gehakt, een koud kippetje, een potje ingelegde augurken, eeD kom met in gelegde worst en een schaaltje compote en etaleerde dit alles vóór mij op de tafel, alsof ze het voor mij had mee gebracht. Ik verzekerde dat het water mij in den mond kwam, bij het zien van al die lekkernijen, mij niet storend aan de teekens, die Lieschen me ouder de tafel gafik moest goeie maatjes wor den met tante Wanda. Na de kookkunst kwam Merrybone op het tapijt. Tante Wanda vroeg of ik hem al lang kende en hief vervolgens een lofzang op hem aan. Hij was zoo vriendelijk en zoo gul en Liesje kon het zoo goed met hem vinden, alleen kon hij wel eens een enkelen keer plagen. (Wordt vervolgd-)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1