Akerot N°. 120 Dinsdag 11 October 1921, 108 jaargang. Buitenland. de hongerconferentie- Ingezonden Mededeling. FEUILLETON. HET DOODEND ZWIJGEN. De winkelier,die U andere zeep levert als U SUNLIGHT vraagt is eeü«BEDRIEGER, jlet dus op het woord SUNLIGHT OP IEDER TABLET. Binnenland. - PASTILLES Landbouw, Veeteelt en Visscherij. ABONNEMENT Prijs per kwartaal,' in Goes f 2, huiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. «OESOHE Uitgave Nasuul. Vennootschap Goesche Courant ADVERTENT1ËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 1lO.regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeutvens Ross' Drakkers-en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 uur voormiddag. COURANT Te Brussel is een internationale conferentie gehouden ter bestrijding van den Russischen hongersnood, een bespreking, waaraan ook door Duitsch- land werd deelgenomen, als toehoorder, want het land heeft het zelf te moeilijk om voor den Oostelijken nabuur een crediet te kunnen beschikbaar stellen De conferentie heeft over verschil lende punten van gedachten gewisseld nadat men het erover eëns was ge worden, dat aan het Russische volk niet een of andere bepaalde regeerings- vorm kan worden voorgeschreven en men zich niet mag mengen in de binnenlandsehe politiek. Men heeft gesproken over vroegere beloften der Sovjet-regeering die deze tot dusver nog niet is nagekomen, over de vraag, of niet moest worden geëischt, dat Rusland eerst zijn vroegere buitenlandsclie schuld zal erkennen vóór het nieuw crediet krijgt, over de stoffelijke waarborgen, door Rusland te geven voor credieten, in de toekomst aan dit land toe te staan. Ten slotte heeft de conferentie den tekst vastgesteld van de resolutie „over het beginsel waar op de later te nemen besluiten zullen berusten", en hierin de erkenning der schulden en het geven van waar borgen als eisch gesteld. Is bet niet kostelijk van stompzinnige onmacht Neen, is liei niet diep treurig Men heeft gepraat, alsof er gansch geen haast bij deze zaak viel Ie maken. Alsof het hier een gemakkelijk af te wenden onheiltje betrof. Maar er zullen twee of drie mil- lloeu menscben moeten omkomen v»n den honger Nansen heeft het te Londen uitgesproken, dat dit niet meer te vermijden is 1 Twee of drie millioen menschen zullen wegteren tot geraamten. En in Brussel praat men, praat men over erkenning der buiten landsclie schuld, en eischt deze. 't Is alsof iemand, die een mensen stervend aan den weg vindt, eerst gaat informeeren of de vader van den ongelukkige zijn schulden reeds heeft betaald. Er is slechts één waarborg, die de Sovjet-regeeriDg behoort te verstrek ken en dat is dezedat inderdaad alles wat voor hongerend Rusland wordt gegeven, ook inderdaad daarvoor zal worden besteed. Er is nog een. punt waarover Nansen aan Moskou inlichtingen heeft gevraagd of het waar is dat de Sovjet-regeering op het oogenblik de beschikking heeft over 165 millioen galden, waarvoor voedsel voor de stervenden zou kunnen worden gekocht. Over deze kwestie moet ten spoe digste licht worden verspreid. Uit de cijfers der komende Russi sche begrooting kan men overigens afleiden dat de Sovjet-regeering er allertreurigst voorstaat wat betreft de financiën. Het tekort bedraagt duizend maal duizend twintig millioen papieren roebels of te wel twintig billioen. I Het lijkt erger dan 't is, want een ei kost 5000 roebels in den gezegen- i den bolsjewistischen heilstaat en het fabelachtig bedrag is alzoo te herlei- j den tot vier milliaid eieren of een •350 millioen Hollandsche guldens. Een Puifsch- fransche overeenkomst. Te Wiesbaden is door den Duit- I sohen minister Ratbenau en zijn Franschen collega Loucheur een over- eenkomst geteekend, waardoor Dnitscbland een gedeelte zijner schulden in uatnra zal kannen betalen, .wat gemakkelijker is dan in goudde waarde van de leveringen zal tusschen 1 Oct. 1921 en 1 Mei 1926 ten hoogste 7 milliard goudmark mogeu bedragen. Het „Petit Journal" geeft eenige bijzonderheden over de wijze waarop de bepalingen der overeenkomst zullen werken. Deze bepalingen veronder stellen het bestaan van een centraal aankoopbureau te Berlijn dit zal on verwijld worden ingesteld. Laten we aannemen, dat een indus trieel te Rijssel een zekere hoeveelheid materiaal noodig heeft. Hij kan dan zijn bestelling richten tot het gewes telijk aankoopbureau te Rijssel, dat haar overdraagt aan het Duitsehe bureau, dat in dezelfde stad is gevestigd. Dit bureau draagt de bestelling weer over aan het centraal bureau te Berlijn, dat zorg draagt voor den aankoop, de levering en het vervoer van het mate riaal en aan het bureau te Rijssel een nota stuurt van de prijzen der gele verde waren. Het bureau te Rijssel debiteert deze som op het cijfer van de schadeloosstelling, waarop degene, die de bestelling opgaf, recht heeft, zoodat deze niets heeft te betalen. Duitschland hoopt dat na het tot stand komen van dit Wiesbadensche vergelijk de bezetting van Dusseldorf, Ruhrort en Duisburg zal worden op geheven. Een origineel idee Clemenceau heeft weer een gedenk- teeken onthuld, een bronzen tijger, die eeu adelaar velt. De beteekenis is duidelijk, de tijger, dat is Clemenceau en de adelaar bij een monument spreekt men nooit van arend is het vroegere Duitschland, hel huidige heeft meer van een geplukte kip. Deze manier zijn visitekaartje voor het nageslacht achter te laten verdient navolging. Zich in z'n menschelijke gedaante te doen afbeelden is immers zoo algemeen. En heeft de laatste oorlog niet de gedachte doen rijzen of niet sommige dieren, wat karakter be treft, hooger staan dan sommige men schen In de toekomst, zien wij al stand beelden van Lloyd George als den vele kunstjes kennenden poedel (lel op de treffende gelijkenis van hef gelaat) of als kameleon. Voorts van Wilson als stekelvarken met veertien punten of als struisvogel, die zijn kop verbergt in het zand der theorie om de woestijn der realiteit niet te aanschouwen. Tenslotte Charley Chaplin als trap- 80 Oorspronkelijke detective-roman door R. J. B. Ik hoopte gelukkiger le zijn bij Sir Reas. In de koude, ouderwetsche huis kamer met een Eugelschen open haard werd ik correct, doch eenigszins stijf ontvangen door een mager heertje met zilver-grijs haar. In een ruststoel lag, een deken om de beenen, eeu oude dame, zij droeg eeu donkeren bril en haar handen hingen slap over de stoel leuning. Ik begreep dat ik de rust van deze twee oudjes verstoord had en haastte mij te zeggen dat ik de groeten kwam overbrengen van eenige gemeen schappelijke kennissen die ik niet nader specificeerde, daar ik vreesde, dat, indien Tiliy's verblijf alhier door de een af andere omstandigheid was verkort, lady Wasteword niet zon hebben geaarzeld de schuld te schui ven op de Reas en zij er wel voor gezorgd zon hebben dat deze gebrouil leerd weiden met de overige familie. Daarom bracht ik het gesprek ook niet op Tilly of op haar tante, ofschoon ik dan zeker wel aanwijzing zou hebben gekregen of mijn vermoedens juist waren. Den eenigen persoon, dien ik noemde was Sir James. Ja, dien kende mijn gastheer, hij was tijdens zijn kort verblijf in de Duitsehe hoofdstad vaak bij hem aan huis gekomen. „Een eigenaardig, maar voortreffelijk mensch", was het ooideel van Sir Reas. Daarna liet mijn gastheer niets meer los en ik zeide op mijn beurt geen woord over den gewelddadige» dood, dien Sir James gestorven was. Sir Iteas was overigens bijzonder vriendelijk, vroeg of ik een zoon was van professor Cornway es toen ik dit beaamde, vroeg hij hoe mijn vader het maakte. Hieruit bleek mij dat Sir Reas zijn bladen sinds eenige jaren verwaar loosd had en een kluizenaarsleven leidde. In weinig woorden vertelde ik hem dat mijn vader krankzinnig was geworden en opgenomen in een ge sticht. Ik zag dat hij van deze mede deel ing schrok. „Dat spijt mij, dat spijt mij", zei hij, „ik heb uw vader nooit ontmoet, maar ik heb met buitengewone belangstel- ling zijn astronomische werken gelezen. UW VIJAND EN ZIJN DEBIET ONWAARDIG. HIJ WEET DAT SUNLIGHT OE ABSOLUUT ZUIVERE, DE ALLERBESTE ZEEP IS,DIE ALTIJD HET VOORDEELIGST UITKOMT. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf 6 Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 7 Oct. in Nederland uitgesproken 56 faillissementen tegen 32 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari lot en met 7 Oct. 1921 L600 faillissementen tegenover 1020 over hetzelfde tijdperk van bet vorige jaar. Staking opgeh.ven. De staking ia de Amsterdarusche haven is opgegeven. Standbeeld Prins Willem III. Te Breda is door den minister president een standbeeld onthu'd van den Koning-Stadhouder, Prins Willem de Derde, (16511702) Het monu ment is ontworpen door Ant. Dupuis. Vrije. Dem. Bond. In de te Amsterdam gehouden alge meene vergadering van den Vrijz. Dem Bond noemde de voorzitter mr. W. H. M. Werker de onlangs door prof. Bolland gehouden rede zeer geschikt om de in vele kringen reeds bestaande neiging tot reactie aan te wakkeren. Spreker betoogde dat de vrijz. demo craten nimmer hebben gewild een democratie, die iu stelselmatige een zijdigheid geen geestelijke grootheid •duldt, docb wel hebben zij gewild een Ongezonde adem haling, alcohol- en tabakslucht ver dwijnen direct bij het gebruik van Het is werkelijk jammêrmaar Genie und Irrtum Wij spraken nog wat over koetjes en kalfjes en daarna stapte ik op. Daar Sir Reas in 't geheel niet informeerde naar zijn familie in Engeland, conclu deerde ik dat ik goed had geraden dat hjj met deze in onmin was geraakt. Ik gaf mevrouw de hand en wenschte haar beterschap ofschoon ik niet eens wist of ze ziek was en wat ze man keerde. Tot mijn spijt liet sir Reas mij zelf uit, zoodat ik de gedienstige niet kon ondervragen. Hierdoor was ik genoodzaakt den volgenden morgen terug te komen, zoogenaamd omdat ik meende mijn parapluie daar te hebben laten staan, wat natuurlijk niet het geval was. Ik gaf de gedienstige een fooi en begtn daarna een praatje met haar te maken. Zij was slechts drie jaar in dezeD dienst, ik was daar al bang voi r geweest. Was er indertijd iets voorge vallen en jras de dienstbode daarvan op de hoogte geweest, dan was het waarschijnlijk, dat zij niet lang meer in dat huis zou blijven, want wanneer het personeel te veel weet iaat het dit gewoonlijk blijken en wordt te vrij. Ik vroeg toen of ze zich haar voorgangster nog kon herinneren en hoe die heette. gelijkmaking van ontwikkelingsvoor- waarden, waardoor geestelijke grootheid zich zou kunnen ontplooien. Het kapitaal wordt door hen niet als productie-factor testreden, doch als overwicht, wanneer dit zich doel gel den in den belangenstrijd tusschen dood kapitaal en levenden arbeid. Hierna werd een Indische paragraaf voor het werkprogram vastgesteld. Mr. H. P. Marchant besprak ver volgens het beleid der Kamerfractie en constateerde de verdeeldheid in de coalitie, welke bij de kwestie van het processieverbod is gebleken. De coalitie regeert bij gebrek aan beter. Spreker betreurde bet dat de oorlogsbegrooting van 135 millioen niet met eenige tientallen verminderd is, maar de regeeriDg is inzake het militair beleid gebonden aan de hooge eischen der anti revolutiounairen. De macht van kapitalistische orga nisaties noemde de h-er Marchant groot en hij betoogde dat de vrijz. dem. zich schrap moeten zetten tegen de actie tot verlenging der arbeids tijden en verlaging van de loonen. De loonsverlaging in de metaalindustrie. Op de dezer dagen gehouden ver bondsbestuursvergadering van het N V.V. zijn uitvoerige besprekingen ge- houdeu over het besluit van den Metaalbond om een uurloonsverlaging in te voeren van ten minste 10 pCt. voer de meerderjarige en van ten minste 15 pCt voor de minderjarige metaal bewerkers. Het verbondsbestuur heeft naar aan leiding daarvan een buitengewoon con gres van de bij het N.V.V. aangesloten organisaties uitgeschreven. De verkiezingen in 1922. De Bond van belastingbetalers zal bij de verkiezingen in 1922 met eigen candidaten uitkomen. In de sportwtreld bestaan plannen om deD beer P. Oly, secretaris der Ned. Harddraverij en Renvereeniging te 's-Gravenhage in de Kamer te brengen. N.V. Waterleiding Maatschappij Noord- West-Brabant. Met ingang van 1 October is, naar de N. R. Ct. meldt, in de plaats van dr. J. W. Jenny Weijerman benoemd tot fungeerend directeur der N. V, Waterleiding Maatschappij Noord-West Ja, haar naam wist ze .tiet meer. Maar was die vorige langen tijd in dezen dienst geweest f „O ja, dat wel, mevrouw had haar eens verteld dat ze twaalf jaar bij haar geweest was." „Nn, dan noemde mevrouw toch zeker ook een naam, dan ze; ze toch Mina of Pietje is zoo lang bij me ge weest en kon zoo goed koken." Ik zag dat het meisje scherp nadacht en mijn halt klopte, ik hoorde haar mompelen„kon z to heerlijk aard appelkoekjes bakkenkon zoo heer lijk aardappelkoekjes bakken..." Het was als liet geratel van de ketting als men het gewicht van een klok optrekt en ik begreep dat het kind, ze kon wel veertig zijn, bezig was haar geheugen op te winden. Ineens schoot ze uit: „Nu ben ik er, mevrouw zegt altijd Wanda kon zulke heerlijke aardappelkoekjes bak ken." „Wanda wat, hoe verder," riep ik uit. Dat kon ze me niet zeggen, mevrouw had er dat niet bij gezegd, zei ze. Den achternaam kon ik niet te weten komen en evenmin de reden, waarom Wanda plotseling was vertrokken na een diensttijd van twaalf jaar. Mevrouw Brabant, te Oudenbosch, de heer J. M. K. Pennink, terwijl met ingang van zoo spoedig mogelijk tot directeur van deze vennootschap is benoemd de heer J. J. Roelants, ingenieur le klasse aan het rijksbureau voor drinkwatervoor ziening. Aan den heer J. J. Roelants is bij Kon: besluit van 6 October met ingang van 8 October eervol ontslag verleend als ingenieur 1ste klasse bii het Rijks bureau voor Drinkwatervoorziening. De Middelbaar onderwijswet. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp Middelbaar onderwijs wet. Het stelsel komt in de eerste plaats hier op neer, dat er in de wet tweeër lei soort middelbaar onderwijs wordt aangenomen, n.l. onderwijs bestemd voor eind onderwijs en voorbereidend booger onderwijs, terwijl de gymnasia worden gehandhaafd naast de lycea. De in het wetsontwerp geprojec teerde lycea zijn zoodanig ingericht dat de beroepskeuze op ongeveer het 15e levensjaar plaats vindt. Aan alle middelbare scholen zullen de drie moderne talen, Franscb, Dnitscb en Engelsch moeten worden onder wezen. De verhooging der kosten tengevolge van dit wetsontwerp zal zeer gering zijn. Hoofdbestuursvergadering Z.L.M. De najaarsvergadering van het Hoofd bestuur der Z.L.M. zal op Woensdag 26 Oet. a.s, te Goes worden gehouden. De agenda vermeldt o.m. de navol! gende punten i Begrooting 1922 en Voorstel van het Dag. Bestuur om de presentiegelden van de Hoofdbestuursi en Dag. Bestuursleden af te schaffen. Voorts zal prot. Visser uit Wagenim gen een en ander toelichten omtrent de Broekema iStichting. Tentoonstelling Z.L.M. Bekroningen. Het Z. Landbbl. geeft correctie en aanvulling van de bekroningen der a,t< deeling ixundvee. Klasse 1. 7e prijs No. 3 Hillo van Wilbelminapolder vervalt. 8e prijs wordt No. 9 Adolf van J. Blok Jzn. Jr. te RillandiBath. Klasse 8. 6e prijs No. 62 Martha van K. Janse 's Heer Arendskerke en 10e prijs No. 56 Ida van K. Janse. Klasse 17. 2e prjjs No. 157 Levina van P. M. van Iwaa den. Klasse 18. le prijs No- 166 Juliana van M. Ganzeman. Klasse 20. 3e pi-ijs No. 175 Johanna van D. W. Liudenbergb. Eervol i No. 172 Ada van K. Janse. Klasse 21. Zeer eervol No. 188 Griet van J. Blok- Klasse 23. [opschuiving door de diei ren van den Wilhelminapolder] le prijs No. 2L2, Betje van W. Kakebeeke; 2e prijs No. 219b, Frida van K. Janse en 3e prjjs No. 213, Ka van W- Kake beeke. Klasse 26. 1ste prijs No. 242 Os van N. M Tazelaar, Colijnsplaat, Eervol No. 251, Os van W. Kakebeeke. Klasse 27. 9bde prijs Groep XIX van scheen zich daarover niet uitgelaten te hebben. De oorzaak van het af scheid zou zeker wel belangrijk zijn, anders zou er toch wellicht een woordje over gevallen zijn. Ik besloot een advertentie te plaat sen teneinde te weten te komen wie bij Sir Reas gediend had. Ik wilde daar mede echter tot den volgenden dag wach te-i, daar zulk een advertentie zeker zou wordeu opgemerkt, zij het dan ook liet door Sir Reas, dan toch zeker door het personeel der legatie, waar mede hij zij het dan ook heel zwakjes toch nog verbonden was. Ook was het niet buitengesloten dat het oog der huidige keukenprinses op de adver tentie zou vallen. En ik wilde Sir Reas en zijn vrouw zooveel mogelijk buiten de zaak houden, vooral ook wegens de zwakke gezondheid van de oude mevrouw. Dus wilde ik slechts in het alleruiterste geval eeu annonce zetten en in den loop van den dag nog eens bij Lieschen aankloppen, j misschien dat ik daar nog wat bijzon ders hoorde. I [Wordt vervolgd

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1