GGE3CHE COURANT BIJVOEGSEL Binnenland. Rechtszaken. Sport. Provincie-Nieuws. Stadsnieuws. VAN DE van ZATERDAG 8 OCT. 1921. Loonsverlaging in de metaal nijverheid. Het algemeen bestuur van den Me- taalbond heeft besloten tot een loons verlaging van ten minste 10 pCt..voor meerderjarige- en ten minste 15 pCt. voor minderjarige werklieden. Overwogen werd, dat de economische toestand in de metaalnijverheid thans in een snel tempo zoodanig verergert, dat de handhaving van het werkelijk verdiende loon per uur, liet zooge naamde uurinkomen, niet meer moge lijk is. Levensverzekeringsbedrijf. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot regeling van het levensverzekeringsbedrijf. Aan de inrich'ing der ondernemin- gen^ welke het levensverzekeringsbedrijf uitoefeuen worden zekere eiseben ge steld, Een verzekeringskamer zal de bevoegdheid krijgen aan de verzekeraars adviezen uit te brengen, over de ver beteringen, welke h.i. in de gestie der onderneming belmoren te worden aan gebracht. Zij mag zoo noodig tot publicatie daarvan overgaan. Van het besluit daartoe staat echter beroep open op de Kroon. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 7 October 1921 werden de volgende uitspraken gedaan wegens Wederspannigheid P. J. E. 60 jaar koopman te Hansweert, 14 dagen ge vangenisstraf voorwaardelijke proeftijd 8 jaar. Overtreding motor- en rijwielwet D. H. M., 21 jaar, rijwielhersteller te Wissenkerke, vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter, f 3 b. of 3 dagen hechtenis. In de zaken tejen H. L., 31 jaar, chauffeur te Middelburg, M. van H., 62 jaar, oesteikweeker te lerseke, K. van D., 37 jaar, chauffeur te Wemel- d'nge, P. G., 30 jaar, chauffeur te Kapelle, G. H., 2-3 jaar, chauffeur te Wemeldinge, C. J. K., 35 jaar, land bouwer te KruiningeD, D. H. M., 21 jaar, rijwielhersteller te Wissenkerke, W. M. M., 50 jaar, arts te Ril'and- Bath, weid heropening van het onder zoek bevolen. De Roteerdamsche Handels- en Landbouivbank. De rechtbank te Rotterdam heeft Donderdag den 39-jarigen recidivist W. H. B., vroeger practizijn, thans zonder beroep alhier, wegens het voort gezet misdrijf van oplichting bij her haling, veroordeeld tot 2 jaar gevan genisstraf, met vrijspraak van hetgeen bekl. meer of anders was ten laste gelegd, nml. het, zich belastende met het plaatsen van aandeelen in- of schuldbrieven van een vennootschap, het publiek tot inschrijving of deel neming te trachten te bewegen door het opzettelijk verzwijgen of verminken van ware, of het voorspiegelen van valsche feiten of omstandigheden. De rechtbank weigerde de gevraagde invrijheidstelling en verklaarde den raadsman van bekl. onontvankelijk in diens verzoek tot opheffing van een beslag, ten kantore van de Rotterdam- scke Handels- en Landbouwbank ge legd op een bedrag van f 35000. Korfbal. Zaterdag speelt te Goes M.E.V.O. I tegen Zeelandia I van Hansweert. Te lerseke speelt Volharding I tegen S.V.A. I van Wemeldinge. Voetbal. Zondagmiddag a. s, speelt alhier aan den Polderscheu weg G. V. V. 1 een vriendschappelijken wedstrijd tegen E.M.M. uit Soes. Middelburg. Bij {den gemeenteraad alhier is een verzoek ingekomen van Ged. Staten van Zeeland om vóór 1 December het advies van den raad en van eene commissie van 13 personen uit de ingezetenen te vernemen over een wetsontwerp tot het toevoegen van enkele deelen van de gemeente Kou- dekerke aan Middelburg. Door de uitbreiding zal Middelburg kunnen krijgen 19 in plaats van 17 raadsleden en 3 in plaats van 2 wet houders. Colyrisplaas. Donderdagmiddag ar riveerde voor den heer J. D. de Koster alhier een personenauto, bestemd voor de uitoefening van den post- en passa- giersdienst ColijnsplaatKortgene v.v. De auto, die in alle deelen netjes af gewerkt is, biedt ruimte voor twaalf personen. Kortome. De raad kwam Donder dagmiddag in openbare vergadering bijeen. Met kennisgeving afwezig de heer Markusse. Mededeeling wordt gedaan van de door de Kroon goedgekeurde verorde ning tot heffing eener plaatselijke in komstenbelasting en bet Raadsbesluit tot vaststelling van het heffingspereen- tage voor 1921/2-2,.alsmede het proces verbaal van kasopueming bij den ge meenteontvanger, waaruit blijkt, dat boeken en kas in goede orde werden aangetroffen. De voorzitter brengt daarna ter tafel het wetsontwerp tot vereeniging der gemeenten Kortgene, Wissenkerke, Colijnsplaat en Kats. Zonder discussie vereenigt de Raad zich met algemeene stemmen met den inhoud van het ont werp, daarmede dus de vereeniging der 4 Noordbevelandsche gemeenten in het algemeen belang achtende, waar mede Gedeputeerde Staten in kennis zullen gesteld worden. Hierna wordt vastgesteld een ver ordening betreffende het openbaar vervolgonderwijs. Dat onderwijs zal in 2 cursussen worden gegeven, een voor jongens en een voor meisjes. De jon genscursus' loopt over 2 jaren en duurt 160 uren (van 1 November tot 1 Maart), de meisjescursus loopt even eens over 2 jaar en duurt 156 uur (van 1 April tot 1 Oct.) Daarna wordt vastgesteld een ver- op de heffing van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs en voor het Aervolgonderwijs. Het schoolgeld voor het gewoon ouderwijs bedraagt per leerling bij een inkomen van f800 tot f 1600 f2,60 per jaar, bij f1600 tot f 2500 inkomen f5,20, bij f2500 tot f4000 f7,80, f4000 tot f 7000 f 10,40, f 7000 tot f 10000 f 13,00, f 10000 tot f 15000 1'15,60 en bij inkomens boven f 15000 f 18,20 per leerling. Voor eiken volgenden leer ling uit hetzelfde gezin 20 pCt. minder dan voor het voorafgaande kind. Zij, wier inkomen minder dan f 800 be draagt, zijn vrijgesteld van betaling van schoolgeld. Het schoolgeld voor het vervolgonderwijs loopt van f 1,50 tot f 4,50 per jaar. Ten slotte wordt nog vastgesteld een wijziging der begrooting voor het dienstjaar 1921 in verband met de kosten voor plaatsen en herstellen van den vroegeren zuiggasmotor der Elec- trische Centrale en het gewijzigd be lastingstelsel. Daarna sluiting. Ellewoutsdijk. Verschenen is Staats blad no. 1103, besluit van den 26sten September, waarbij wordt bepaald, dat liet fort bij Ellewontsdijk tot geen klasse van vestingwerken behoort. Kruiningen. Verschenen is Staats blad no. 1073, besluit van den 19deu September, tot vernietiging van de besluiten van den raad der gemeente Kruiningen, dd. 18 Mei 1921 en dd. 4 Juli 1921, houdende afwijzende beschikking op een door het Bestuur der Vereeniging tot stichting en in standhouding van scholen met den Bijbel te dier plaatse ingediende aan vrage, om ingevolge art. 72 der Lager onderwijswet 1920 de benoodigde gelden te ontvangen ten behoeve van de verbouwing en uitbreiding van de lagere school van bovengemelde ver eeniging. (Wordt het laatstelijk ingediende wetsontwerp i.z. de scholenbouw wet, dan zal deze aanvraag alsnog aan de machtiging van de Kroon moeten wor den onderworpen, Red. G. Ct.) Een aanvaring. Viissingen. Gisternacht is het Duitsche stoomschip Amalier, dat voor anker lag, door het Eugelsche stoom schip „Oakphield" zoodanig aangevaren, dat het, na bij de Nieuwe Haven aan den grond te zijn gezet, gezonken is. De 31 opvarenden werden aan wal gebracht en in de hotels ondergebracht. Het Engelscbe schip is in beslag genomen en in de Binnenhaven te Ylissingen aan de ketting gelegd. De oorzaak der aanvaring is nog onbekend. Schorren Kreekrak. Medegedeeld wordt, dat de schorren in het Kreekrak ten Westen van Os- sendrecht wellicht nog dit, seizoen zui len worden aanbesteed ter inpoldering. (M. Ct.) Bijdragen woningboaw. De minister van Arbeid heeft goed gevonden dat de volgende, vroeger toegekende, bijdrageu voor woningbouw, zullen worden uitgekeerd aan de ge meenten Goes ten behoeve van Jde Gelleke f 1675 en G. V. Pennings f 1680 's Heer Arendskerke ten behoeve van C. van Sabben en M. Lokerse Azn., iesp. f 1400 en f 1469 Kapelle ten behoeve van W. van Maris en B. Baas en P. Nijsse :eep. f 2820 en f 975 Wemeldinge ten behoeve van Th. Boddingins f 3000. Besmettelijke Kiekten. Cher de week van 25 Sept. tot en met 1 October 1921 kwamen teKrab- bendijke 1 geval van Diphteiitis voor te Rilland-Bath 4 en te Wemeldinge 3. Bezoek Commissaris der Koningin; Zooa's reeds in ons blad is geplu- bliceerd zal Maandag 10 dezer de Commissaris der Koningin in deze provincie mr. J. W. Quarles van Ufford een bezoek aan onze gemeente brengen. Na de audiëntie ten Raadhuize welke om 11.15 aanvangt, zal de Commis saris der Koningin een bezoek brengen aan de Groote Kerk en vermoedelijk aan de Bouwplannen I en II. Omstreeks half drie zal Z. H. E. G. uit Goes vertrekken. //Mehcdriüs-". In de gehouden vergadering van de Goesche afdeeling van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbe-

Goessche Courant | 1921 | | pagina bijlage 1