'EN GEZONDEN N°. 119, Zaterdag 8 October 1921 108 jaargang. abonnement Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Telepathische uitwassen. 29 FEUILLETON. HET DOODEND ZWIJGEN. Ingezonden Mededeeling. Buitenland. Provincie- N ieuws. Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Goesche Courant ADVERTENTLËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110,'regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kteeuweus Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiiin worden aangenomeD tot 12 nnr voormiddag. COURANT Zooals bekend is het spiritisme een wetenschap we zouden het even goed een geloof kunnen noemen die nog slechts sinds betrekkelijk korten tijd de aandacht van belangstellenden vraagt. En zonder ons in de vraag te ver diepen of de daaraan verbonden ver schijnselen al dan niet ernstige onder zoeking verdienen, zal meu zich toch onwillekeurig afvragen of er vóór dien .nimmer iets van dien aard bestaan heeft dan wel of bepaalde openbaringen of verschijnselen eenvoudig niet opgemerkt zijn geworden. Zoo gaat het ook met de zooge naamde telepathie. Het is nog niet zoo lang geleden/ dat een zekere Rubini de wereld ver baasd deed staan door de medédeeling, dat hij gedachten kon lezen. Was het bij dit eene wondermensch gebleven, dan zouden wij hem hoogst waarschijnlijk als een zeldzame abnor maliteit beschouwd hebben. Maar ziet, nauwelijks heeft deze' Rubini de wereld verbaasd doen staan of er duiken van alle zijden meer of minder bekwame telepathen op, die dezelfde on-menschelijke eigenschappen vertoonen. En onwillekeurig vraagt men zich dan weer af of het eerst in de laatste jaren voor bepaalde personen mogelijk is de gedachten van anderen te kunDen lezen, dan w.el of er ook vroeger al dergelijke abnormaliteiten rondgeloopen hebben van wier bijzondere gaven noch zij zelf, noch hun medemenschen be wust geweest zijn. Een feit is het intusschen, dat Rubini school gemaakt heeft en dat ook ons land de zegeningen der telepathie in overvloedige mate deelachtig is ge worden. Er zijn bescheidene, ernstige werkers, die slechts in besloten kring van vrien den en kennissen, dan wel als studie object in medisch gezelschap hun tele pathische krachtproeven vertoonen. Maar er zijn ook anderen, en zij reizen tegenwoordig van stad tot stad en van dorp tot dorp, die in het open baar voorstellingen geven met geen ander doel dan daaruit ten eigen bate financieel voordeel te behalen. Zooals bekend is de eene telepaat in zijn optreden gelukkiger dan de andere en hoewel menigeen dit onge twijfeld aan grootere of kleinere voor- beschiktheid zal toeschrijven, komt men meer en meer lot de overtuiging, dat een zekere handigheid en brutaliteit en voornamelijk een groet en vlug opmer kingsvermogen de allereerste telepa thische vereischten zijn. De telepathische proeven' bestaan in hoofdzaak hierin, dat men een opdracht samenstelt buiten voorkennis van den telepaat. Deze neemt daarop de pols van zijn Oorspronkelijke detective-roman door R. J. B. En nu komen we lotj een raad selachtig geval, dat is] het getal Tilly Loveland. Zij gaat naar Berlijn naar een conservatorium en keert naar huis terug, omdat volgens zeggen van lady Wasteword de familie niet wil dat Tilly op de planken gaat. Dat is onzin, wanneer men dat niet wil, stuurt men een meisje niet naar het conser vatorium, of men laat haar te voren beloven, dat zij niet in het openbaai zal optreden. Ik merk even op dat Tilly geen meisje is om haar belofte te breken. Dan is er de ziekte van Tilly, ongeveer een week na de Carson- partij. Dus kon deze er niet meer de ooorzaak van zijn. Maar wat dan wel? Opvallend was het ook, dat Tilly in Berlijn is geweest van April 1911 tot December 1912, dns was zij er tege lijk met Sir Boi. Ik besloot te Berlijn nasporingen te gaan doen, maar nie mand mocht dat weten. Indien ik de waarheid op het spoor was, moest ik geleider en laat dezen sterk aan alle onderdeelen der handeling denken, aller eerst aan de richting waarin de telepaat zich zal moeten bewegen. Door oefening kan men nu de vinger toppen zoo fijngevoelig maken, dat men aan de pols van den geleider de be wuste of niet bewuste veranderingen voelt welke den telepaat doen weten of hij zich al dan niet op den goeden weg bevindt. De ongetwijfeld vele enthousiasten, die dit mochten willen tegenspreken en aan boveumenschelijke talenten van de door hen bewonderde gedachtenlezers blijven gelooven, zullen wij moeten teleurstellen met de mededeeling, dat een der bekendste en zekerst werkende telepathen ons verzekerd heeft, dat wat hij doet op den duur door geduld en oefening voor ieder werkelijk belang stellende te bereiken is. Maar er is iets auders, dat ernstiger aandacht verdient De tegenwoordig in velerlei plaatsen optredende telephaten zijn tegelijkertijd magnetiseurs eu hypnotiseurs en aan de daaruit voortvloeiende verrichtingen danken zij in hoofdzaak hun popu lariteit. Het is voor velen zoo interessant vrienden en kennissen op het tooneel de willooze werktuigen van een mag netiseur te zien en hen onder zijn invloed de dolste dingen te zien uit voeren. Er kan niet genoeg op gewezen worden, dat medische deskundigen van naam van meening zijn, dat dergelijke openbare séances verderfelijk zijn uit een medisch, een psychisch en een moreel oogpunt. De hypnotiseur zoekt eenvoudig de voor hem bruikbare sujetten uit zijn auditorium. Hij noemt ze mediums maar de zenuw-artsen noemen het men schen met een zeer labiel zenuwgestel, die van dergelijke openbare vertoonin gen den nadeeligen invloed ondervinden. Het zal de grootc vraag zijn in hoe verre men zulke voorstellingen kan verbieden maar het is duidelijk dat elke burgemeester bij het geven van zijn toestemming den eisch mag stellen dat geen minderjarigen aan dezen schade lijken hypnotischeu invloed onderwor pen mogen worden. In verscheidene landen is het hypno- tiseeren bij wijze van vertooning reeds wettelijk strafbaar gesteld. Hopelijk zal een wettelijk verbod in ons land niet lang meer achterwege blijven. T. E'1 en aangenamen smaak hebben Lakerol-Pastilles. Buitenge- woon weldadig en verzach- tend bij Hoest, Heeschheid, Halscatarrh, enz. Verkrijgbaar bij apothekers en bij de meeste handelaars a Fl. 0.50 per doos. 18. alle voorzo-gen nemen dat ze mij niet meer zon ontsnappen. Voor vijf dagen, Maandagavond kwam ik te Berlijn aan en meldde mij den volgenden morgen aan het Brltsche gezantschap, waar ik met de gebrui kelijke voorkomendheid werd ontvangen. Ik noodigde den tweeden secretaris uit met me te luachenaan tafel bij 't genot van een glas wijn zijn de menschen eerder geneigd het een en ander los te laten. Ik hoopte op deze wijze wat meer van Merrybone te weten te komen en misschien van Tilly. Je kent mijn stelregelde persoonlijkheid construeeren en zijn levensomstandigi heden nagaan. Inderdaad vernam ik aan het dessert eenige bijzonderheden, het alledaagsche, zijn werkzaamheden, zyn visites bij de leden der legatie en der Engelsehe kolonie, passeer ik. Maar de secretaris wist me te verlellen dat Merrybone op een avond getroffen was geworden door de schoonheid van een jong meisje, dat hem op straat pas seerde. Het was het blonde dochterkiju van een echtpaar dat in Alt-Berlin een hotelletje dreef met een gerenommeerde Duitsche keuken. Vanaf dien dag be wees Merrybone, wanneer hij geen offii cieele diners moest meemaken aan deze keuken alle eer en 's avonds behoorde hij er ook vaak tot de stamgasten. Met Lichtflitsen. Over de geschiedenis van het uit breken van den oorlog gaan zoo af en toe lichtflitsen, die bepaalde personen eu toestanden schel belichten. Belangrijk is, wat de Oostenrijksche socioloog aan den bekenden mede werker van de Matin, Sauerwein, ver teld heeft over den inhoud van de gedenkschriften van Von Moltke, den toenmaligeu chef van den Duitschen gene.alen staf, welke geschriften in Duitschland zijn verboden De voorganger van von Moltke, von Schlieft'eu, had, naar Sauerwein in de Matin schrijft, een krijgsplan opge maakt, dat strekte tot eeu ïclijkljj(li- gen aanval op Frankrijk door België en Nederland heen Von Moltke echter stelde later een plan op voor den keizer, waarin hij opkwam voor een aanval alleen door België heen en niet door Nederland, omdat hij voorzag, dat Engeland ten gunste van Frankrijk tnsschenbeide zou komen en hij daarom in geval vau eeu blokkade, voor Duitschland een verbinding naar de zee wilde open houden. Voorts wilde de chef van den staf de hoofdmacht san het leger tegen Frankrijk inzetten en later Rusland verpletteren. Toen Von Moltke den 30en Juli te Berlijn aankwam, trof hem de besluite loosheid die er in leidende kringen heerschte. Hij vroeg den keizer een bevel tot algemeene mobilisatie te teekenen, doch de keizer wilde niet verder gaan dan een bevel tot afkon diging van nden toestand van oorlogs gevaar." Den volgenden dag, 31 Juli, sprak de keizer zich stellig uit tegen het aanvalsplan, door Von Moltke opgesteld. Hij had, naar hij beweerde, de ver zekering gekregen, dat Engeland en Erankrijk onzijdig zouden blijven en wilde het geheele Duitsche leger tegen Rusland inzetten. Von Moltke weigerde echter zjjn plan te wijzigen en daar hij het mobilisatiebevel van den keizer had los gekregen, trok hij zich snel terug, maar werd onderweg achterhaald. Voor hij echter naar den keizer terug ging, gaf hij zijn adjudant het mobi lisatiebevel en zeide tot hem ,/laiit de troepen oprukken De keizer was bij het onderhoud met Von Moltke radeloozer dan ooit. Hij toonde hem een telegram van den koning van Engeland, waaruit hij de slotsom trok dat Frankrijk eu Engeland onzijdig zouden blijven. Hij droeg daarom von Moltke op het bevel tot oprukken der troepen onmiddellijk te herroepen. Von Moltke weigerde. Men kan dat het leger niet aan doen, zegt hij, orders en tegen-orders, Waarop de keizer aan een adjudant hevel geeft de hoofdkwartieren op te bellen om te bereiken, dat het Duit sche leger althans op één uur afstands vau de Fransche en Belgische grens blijft. Von Moltke weigert een tegen- Lieschen was hij weldra op een ver trouwelijken voet en een paar maal had hij 's Zondags met haar een uitstapje gemaakt in de omgeving vau Berlijn Tegen den secretaris had Merrybone meermalen opgesneden over zijn een- quête, die overigens van zeer onsehui digen, eenigszins idyllischen aard was, Het meisje wist dat Merrybone na enkele maanden weer zou heengaan maar voelde zich blijkbaar vereerd door de tijdelijke hulde van den jorgen Eugelschman. Op mijn verzoek giüg ik 's middags met den secretaris de lijst van leden der Eogelsehe kolonie door en vroeg om een introductie voor enkele families, die daarvoor in aanmerking kwamen o a. voor Si* Walter Reas-Loveland, de oom en tante, naar ik vermoedde, van Tilly. ,/Dat zijn twee oude menschen, die teruggetrokken leven. Sir Ress vroeger gezant geweest, hij voelde zieh blijkbaar hier thuis, is in Berlijn blij ven hangen. Ik zie hem alleen op de nieuwjaarsreceptieik ken hem verder niet," zeide de secretaris. Ik antwoordde dat ik in Londen kennissen van hen had ontmoet en dankte den secretaris voor zijn inlich tingen. Mijn plan was nu gemaakt, ik be sloot dien middag te gaan eten in het bevel te geven, 's Avonds laat de keizer hem roepen. Alles is veranderd. De koning van Engeland komt in een nieuw telegram uiteenzetten, dat men hem slecht begrepen heeft eu neemt, noch in zijn naam, noch in naam van Erankrijk eenige verplichting op zich. De keizer besloot met aan von Moltke te zeggendoe nu wat u wilt. De oorlog gaat beginnen. Den 26en Augustus 1914 ontmoette Steiner von Moltke, nadat von Kluck dezelfde fout begaan had, die hij bij de leger-oefeuingen gemaakt had, n.l. dat hij te snel gegaan was. Von Moltke zeide //de oorlog is voor Duitschland verloren. Wat leert ons nu deze eigenaardige bladzijde uit de gedenkschriften van Von Moltke, aangenomen dat deze juist is. In de eerste plaats dat er bij de autoriteiten te Berlijn in het laatst van Juli 1914 groote verwarring heerschte en verder dat feitelijk Von Moltke den Gordiaansche knoop door hakte, de mobilisatie doordreef en den besluiteloozen keizer overrompelde. Zeker, 's avonds zei de keizerDe oorlog gaat beginnen", maar toen was het mobilisatiebevel reeds uitgevaardigd. Speelde Von Moltke in 1914 een zelfde rol als Von Bismarck in 1870 l'Histoire se répète, Von Moltke toont zich hier een krachtiger persoonlijkheid dan de keizer, die den haat van bijna de gansche wereld oogstte als vrucht van wat door zijn militaire door dik en dunneis was gezaaid. Er is over de schuldvraag van den banneling te Doorn al zooveel te doen geweest, dat de menscbelijkc zwakheid van dezen man, die door velen als een soort van halfgod werd aangezien, wel eens mag worden naar voren gebracht. Hij was slechts een mensch en dat is toch geen schande. De oproerige beweging in EngelscIHndië- In Engclsch-Indië gist het reeds geruimen tijd onder de Hindoes onder de Mohammedanen. De eersten, onder leiding van Ghandi, een Indi- sehen advocaat, zijn reeds -geruimen tijd in vreedzamen opstand. Hnn zwaard Is hnn programma waarin staat geschreven geen deelneming aan staatsleeningen, het niet zenden van de kinderen naar de staatsscholen, onthouding bij politieke verkiezingen, weigering van openbare ambten, niet verschijnen voor Engelsehe gerechts hoven en weigering om belasting te betalen, Eeu program, waaraan na tuurlijk niet alle Hindoes zieh houden maar dat uit propagandistisch oogpunt zeer onpleizierig is voor de Britsche regeering. Voorts wordt door de provinciale landdagen geijverd voor vermindering van het leger en de opheffing van de wetten tot onder drukking vau oproer en tot regeling van de persvrijheid. Do stiydw(jze der Mohammeda nen is een andere, dan die der Hin does, zij gebrujkeu ffeweld. Het op treden van het Grieksche leger tegen de Turken, met goedvinden der Groote Mogendheden, heeft hen de hoofden doen opsteken en de Moplah's zijn door hen tot opstand aangezet. De Britsche regeering treedt natuur lijk tegen de Mohammedanen hard handiger op dan tegen de Hindoes. De hoofdaanstichters van den op stand der Moplah's, die is gedempt, zuchten sinds eenige weken in de gevangenis, maar advocaat Ghandi bevindt zich op vrije voeten, alleen zijn enkele deelen des lands voor hem verboden terrein. Over dit verschil in behandeling hebben de Mohammedanen te Punjab zich bezwaard gevoeld en zij zijn bij den onderkoning lord Reading op rek geweest, welke hun vriendelijke en kalmeerende woorden heeft toege voegd, waaruit wel blijkt hoezeer Engeland gebukt gaat onder de moeilijkheden die voortdurend in het verre Oosten oprijzen. hotelletje in Alt-Berlin en 's avonds eeu bezoek te brengen aan Sir Reas. Tilly had vermoedelijk tijdens haar verblijf te Berlijn bij baar oom en tante gelogeerd. Ik herinnerde me flauw dat ik iudertijd in Londen daar eens iets van langs mijn oor had hooren waaien. Van de dienstbode zou ik zeker wel iets te weten kunnen komen, de ge dienstigen zijn meestal uitstekend op de hoogte van wat er in huis voor valt en hun mond is met behulp van een goudstuk gemakkelijk te openen. 's Middags reed ik naar het hotel letje, vond er een gezellige gelagkamer met twee biljarts, die er keurig uil- zagen en achter dit vertrek een friseh en fleurig eetzaaltje. Op mijn vraag verscheen Lieschen, een alleraardigst meiske, met heel licht-blon d haar dat ze als //slakkenhuisjes" ter weerszijden van 't gelaat hing en blauwe oogen, een klein rond moudje en een mollig kinnetje, waarin het kuiltje niet ont brak. Ik bracht haar de groeten over van Merrybone, de moed, haar te bekennen, dat hij dood was, ontbrak me. Ze kleurde en lachte, vroeg in zoet-klinkend Duitsch hoe hij het maakte, vertélde, dat ze een ansichtkaart van hem had gekregen Ik moest mee naar bi men in de kleine woonkamer, waar de Schwartz- waldklok gezellig tikte en moeder werd Kapelle. Woensdagavond kwam de Chr. Werklieden-organisatie in verga dering bijeen in het lokaal Obadja. Tegenwoordig waren 25 leden. De voorzitter Iz. Lindenbergh opende met gebed, besprak in het kort het programma, en wees op de goede regeling in het verloopen voorjaar ge troffen. Spreker bracht hulde aan de werkgevers. Was de regeling f 2,75 per dag, de meeaten gingen deze verre te boven. Vaak werd boven de f 3 uitbetaald. Een bespreking om aansluiting bij den N. C. L. B. volgde. Met 9 voor en 16 tegen werd besloten niet toe te treden. Omtrent de vast te stellen loonre geling tegen a.s. winter werd besloten met de werkgevers in Dader overleg te treden. Op voorstel van een der leden zal Ds, Mantz aangezocht worden om in dezen winter voor de organisatie op te treden. Twee nieuwe leden traden toe. Overgeplaatst naar het station KapelleBipzeling den heer Raaij- makers, arbeider-telegrafist te Hoeven. Ransweert. De komiezen 2e kl. der dir. belastingen A. Emmerzeel, L. Meulenberg en J. Zandee, worden van Amsterdam naar Hansweert overge plaatst. Kloetluge. De heer W. van Liere onderwijzer alhier, is benoemd tot hoofd eener O. L. school te Tholen. Rminingen. Dinsdagavond werden door den sneltrein onder Kruiningen twee koeien aangereden en gedocd. Krabbendljkc. Woensdagavond sloeg een span paarden van den landbouwer W. op hol met een wagen verhuisgoed. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, alleen eenige schade aan den wagen, doch 2 kippen schoten het leven er bij in. bij 't vunr weggeroepen, - zij was de oorzaak van de gerenommeerde keuken om kennis te maken met den vriend van mijnheer Merrybone uit Engeland. Moeder kwam, eeu breede vrouw met allervriendelijkst, rood-blozend gelaat zij veegde haar handen af aan haar schort, die Lieschen haar vlug afdeed, en verzekerde mij bij herhaling, dat ik van harte welkom was. Ook maakte ik kennis met den heer des huizes die zich alleen door groote ren omvang van de keilners onder scheidde. Ik at er heerlijk en voor weinig geld, besproeide miju maal met een licht wijntje en nam afscheid van de gulle .en hartelijke menschen met de vei ze kering dat ik den volgenden dag nog eens zou terugkomen. Des avonds ging ik een visite maken bij Sir Reas, die met zijn vrouw in een der nieuwste stadsgedeelten, ver van het centrum verwijderd woonde. Over mijn bezoek aan Lieschen was ik maar half voldaan, tenminste met het oog op mijn nasporingen, wél had ik een interressanten kijK er door gekregen op de persoonlijkheid van Merrybone, maar ik betwijfelde of ik veel verder was gekomen met mijn zoeken naar de oplossing van het raadsel van diens dood. l Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1