Stadsnieuws. Pro vincie-N ieu ws Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand LAATSTE EN TELEGRAFISCHE BERICHTEN. meer opgewassen gevoelt tegen den aanhoudenden en inapannenden arbeid die in deze tijden van een politiek blad in toenemende mate wordt ge vergd of verwacht. Uit het mijnbedrijf. De Nederlandscbe Mijnwerkersbond heeft Zondag te Heerlen vergaderd en op voorstel van het Hoofdbestuur hebben de afdeelingsafgevaardigden met 30 tegen 25 stemmen besloten met de verminderde loon- en bijslagregeling voor drie maanden genoegen te nemeD, onder afwijzing van alle verantwoorde lijkheid voor de gevolgen. Eveneens is besloten, ingevolge het verzoek van den Prot. ohristelijken Bond, om een nienwe arbeidsovereenkomst onder pro test te aanvaarden, daar de chr,stelijke organisatie, reeds besloot tot aanvaar ding van de loonregeling en het contract. De mogelijkheid van staking is alzoo uitgesloten. Bezuiniging Het hoofdbestuur der Ned. Mij voor Nijverheid en Handel heeft dezer dagen een adres gericht tot de beide Kamers der Staten-Generaal waarin o.m. wordt gezegd „Het vraagstuk der bezuiniging is uitvoerig besproken in de jongste algemeene vergadering der maatschappij op 24 en 25 Juni j.l. te Haarlem ge houden. Bij die bespreking werd o.m. aan gevoerd, dat de thans ten behoeve van rijk, provinciën en gemeenten geheven belastingen reeds tot zoo aanzienlijke hoogte zijn opgevoerd, dat zij voor tal van ondernemingen besparing en kapitaalvorming onmogelijk maken. Volgens een gemaakte berekening wordt in totaal aan belastingen reeds meer dan f 800 millioen per jaar geheven uit een belastbaar inkomen van ruim f 2 n-iliard dat maakt dus ongeveer 40 pCt, uit. Het nationaal inkomen is sterk achteruitgaande, terwijl de stijging der uitgaven blijft aanhouden". Herhalingsoefeningen in 1922. Naar de Tel. verneemt ligt het in het voornemen van den minister van Oorlog om in het jaar 1922 de na volgende lichtingen voor herhalings oefeningen onder dc wapenen te roepen lichting 1917 van de infanterie, on bereden artillerie en genie voor 6 dagen lichting 1919 van de infanterie, onbereden artillerie en genie voor 13 dagen, lichting 1918 en 1919 van de cavalerie voor 13 dagen. veemarkt. Ter markt van 4 October waren aangevoerd3 koeien, 3 vaarzen, 37 ossen, 3 kalveren (nuchtere), 71 gras- kalveren, 1 varken en 75 biggen. Ver. Vrijz. Godsdienstigen. Het gebouw van bovengenoemde vereeniging zal worden ingewijd op Zondag 23 October, des morgens half elf, en niet, zooals aanvankelijk gehoopt was, op 9 October. Binnenkort zal in dit blad een beschrijving van het gebouw worden gegeven. Bevolking. Gedurende de 2e helft der maand September 1921. Ingekomen M. Donner, verpleegster, uit's Gra- venhage, L. Kerkstraat 28. N. Thiery, winkelbediende, uit Helmond, Magda- lenastraat 1. P. C. v. d. Veer, directeur postkantoor, uit Vlissingen, Groote Markt 14a. H. Lakenman, zonder be roep, uit Zierikzee, Schengesiraat 64. J. J. Ruisaard, huishoudster, uit Kloe- tinge, C. Eversdijkstraat 1. N. Moer land, scheepsmachinist, uit Kortgene, L. Kerkstraat 4. A. M. J. Scheffers, arbeider, uit Kattendijke, Schengestraat 27. C. Schipper, huishoudster, uit 's H. Arendskerke, Schengestraat 6. J. B. Zimmerman, leeraar, uit Utrecht, Wijn gaardstraat 13. J. M. Commissaris, onderwijzer, uit Dinteloord, Blanck- straat 5. J. A. van Dorsser, landbouwer, uit Rozenburg, Groote Markt 1. C. Dekker, buishoudster, uit de Rijp, Singelstraat 7. J. A. D. G. Overweg, boekhouder, uit Groningen, Groote Markt 17. Vertrokken S. Kramer, metselaar, naar Rotter dam. G. W. van Leussen, onderwijzeres, naar Hellendoorn. M. J. Hoogeland, winkeljuffrouw, naar Utrecht. C. de Vriese, leeraar, naar Coevorden. A. Kleijn, ontvanger registratie, naar Haar lem. C. van Damme, mandenmaker, naar Hingene (België). M. J. de Laat, kommies, naar Hontenisse. Toondage.v. Voor de in November a.s. alhier te houden Toondagen, zijn de navolgende plaatsen gegund een zweefmolen, een stoomcaroussel, een luchtschommel, een hoepla-werptent, een koekloterij en verder gebakt en palingkramen. Scheidsgerecht voor werklieden. De heer Dr. Looijen heeft zijn be noeming Ut plaatsvervangend lid van hek scheidsgerecht voor de werklieden in dezs gemeente aangenomen. Chr. Volksbond en W erkvi rsch affing. Maandagavond had in hotel Centraal de algemeene vergadering plaats van leden van den Chr. Volksbond en Werscbaffiog onder presidium van den heer J. A. van Heel. De voorzitter opende de vergadering en herdacht het vroegere lid, den heer M. H. Hariuck, die sinds eenigen lijd aan het bestuur is ontvallen, en noode wordt gemist. De notulen der vorige vergadering werden door den secretaris, den heer J. Donner Sr., voorgelezen en onveran derd goedgekeutd. Hierna deelde de voorzitter mede dat ook dezen winter zich geen werk lui hebben aangeboden. Een gedeelte van den voorraad hout is verkocht. Waar de algemeeue toestand geen verbetering in het uitzicht stelde is het gebouw slechts op de gewone wijze onderhouden. De rekening over het afgeloopen jaar bevat aan ontvangsten in totaal f 1343,79, waaronder het batig slot van het vorig jaar, groot f 320,5l£. De uitgaven hebben in totaal be dragen f 517,35J, zoodat het batig slot beloopt f 826,43£. De rekening is goedgekeurd door een commissie en het rapport getee- kend door dhr. Vienings en Korstanje. De vergadering keurde de rekening onveranderd goed. De voorzitter lichtte hierna toe het bestuursvoorstel tot ontbinding der vereeniging. Deze is opgericht in 1893 voor den duur van 29 jaar, en koninklijk goedgekeurd bij besluit van 22 Sep tember van dat jaar, Thans zou dus verlenging moeten worden aangevraagd. Het bestuur is echter van meening dat onder de huidige omstandigheden de ver. geen reden van bestaan meer heeft. Men komt niet om werk vragen. De werkloozen krijgen toch onder steuning van staat en vakbonden en zij genieten deze liever dan te werken voor de vereeniging. Daar geen der aanwezigen over dit voorstel het woord verlangde werd het z.h.s. aangenomen. Daarna zeide de voorzitter dat het bestuur nu machtiging vraagt tot ver koop van de roerende goederen en van het huis in de 's Heer Hendrikskin- derenstraat. De schuld der vereeniging bedraagt f 2250, terwijl onder de be zittingen het batig slot der rekeniug nog dient te worden vermeld. De gevraagde machtiging werd ver leend en het bestuur benoemd tol liquidateuren. De heer Hollmanu stelde voor om het eventueel saldo der liquidatie te storten in de kas der Economische Spijsuitdeeling. De heer J. Adriaanse wjRe het aan wezige hout aan het burgerlijk arm- testuur geven. Dan behoeft geen ver- kooping plaats te vinden. De voorzitter vond liet voorslel- Hollmaun zeer sympathiek en het be stuur kan zich daar zeer wel mee vereenigen. De heer Hollmann ging accoord met het voorstel-Adriaanse. De heer Korstanje lichtte toe dat het B. A. voor de aanstaande bedee ling der armen steenkool voorradig heeft. Er zal geen hout worden gedistribueerd. Spreker zal echter het aanbod aan het B. A. overbrengen. De heer Hopster wilde het bedrag voor de Ec. Spijsuitdeeling beperken tot een maximum van -f 1000. De voorzitter ontwikkelde het denk beeld dat het geld dat aan de spijs uitdeeling zal komen een kapitaaltje zal vormên waarvan de rente telken jare kan worden besteed. Deze voor waarde zal aan de schenking worden verbondeD. De heer Hopster vroeg of de ver gadering thans niet reeds kan beslissen dat het meerdere dan f 1000 zal worden geschonken aan de tuberculose- vereeniging welke werkt voor alle gezindten. De voorstellen-Hopster werden door het bestuur overgenomen. Aan de tuberculose-vereeniging zal de voor waarde worden opgelegd dat van het geld ten hoogste f 100 per jaar zal worden besteed, behalve de rente. De heer Vienings wilde het over schot boven de f 1000 aan de verschil lende armbesturen geven, welk voor- siel door den voorzitter werd bestreden. De heer Adriaanse wilde alles aan de ec. spijsuitdeeling geven. Dit voorstel werd met groote meer derheid verworpen en het bestuurs voorstel z.h.s. aangenomen. Besloten werd om na afloop der liquidatie nog een vergadering te houden. SJDe voorzitter sprak nog een wooid van hulde tot den heer Hopster voor zijn accuraat beheer en sloot daarna met een kort woord de vergadering. fz Hosanna. Hedenavond 8 uur geeft het muziek gezelschap Hosanna een concert op de Groote Markt, met het volgende pro gramma 1. In 't Gelid, marsch militair2. Nun danket allen Gott, koraal.3. Meditation Religieuse, Gallin 4. Es meralda, Valse de concert, M. J. H. Kessels5. La Primavera, Fant. origi- nale, Sweinsberg6. Les Amazones, marfch7. Fantaisie, Eere zij God, J. R. v. d. Glas; 8. Intermezzo Caval- leria Rusticana, arr. J. R. v. d. Glas 9. Le Fotgeron du Village, Ch. de Carmont10. Faust, Fant. sur l'opera de Gounod. Finale. Het Teeken des Kruises. Het tooneelgezelschap van den heer M, J. Nobel heeft Maandagavond in de Prins van Oranje alhier een op voering gegeven van het bovengenoemd drama. Het stuk speelt in den tijd van keizer Nero, en verplaatst ons in de angsten en nooden, die de christenen in dien tijd hebben ondervonden. Bij den aanvang worden twee volge lingen van den Meester ten tooneele gevoerd, die door geheime teekenen elkaar als zoodanig weten te onder kennen. Zij letten daarbij niet op den verklikker van Nero, die hen achter volgt en aan de menigte aanwijst als twee honden van christenen. Zij worden mishandeld en de eene wordt in gewonden toestand over het tooneel geleid door een jonge Christin, Mercia, die door haar schoonheid den harts tocht opwekt van Marcus Superbus, den prefect van Rome, die van keizer Nero de opdracht heeft gekregen de Christenen te vernietigen, zonder eenige uitzondering. Marcus wil trachten Mercia te redden, maar spionnage en de ijverzucht van Tigelinus, een rijk edelman en Licinius, een rechts persoon, doen dit plannetje zoo niet mislukken, dan toch ook niet slagen. En hierbij denken we aan het tooneeltje in het huis van Favius, den voorganger der Christenen, waar Mercia schuil plaats komt zoeken aan het tooneeltje tijdens de oefening der Christenen aan hel tooneeltje in Nero's paleis, waar hij openlijk de vrijheid van de schoone Christin vraagt. Maar zijn twee tegenstanders zetten in 't geheim de vrouw van Nero en haar vriendin Berenice tegen haar op, waardoor Mercia in de gevangenis geraakt. En dan volgt in het laatste tafereel een aandoenlijk tooneeltje Mercia neemt daar afscheid van Stephanus, een Christenjongetje, die, op de pijnbank gelegd, aan Tigelinus en Licinius de plaats van samenkomst heeft verraden, waardoor de Christenen overrompeld worden. Ze moedigt hem aan en verkrijgt van hem de belofte, dat hij zich moedig ten doode zal offeren. En pas heeft Stephanus haar verlaten of Marcus komt ten tooneele om Mercia te bezweren haar geloof af te zweren en met hem te huwen. Ondanks hare bekentenis, dat zij hein liefheeft, wei gert de jonge Christin haar geloof af te zweren. Door zooveel standvastig heid getroffen, bekent Marcus haar, dat haar geloof hem tot de nieuwe secte heeft bekeerd, en moedig gaat hij met haar den dood tegemoet. Ofschoon voor de opvoering van een dergelijk stuk nog al eenige dramati sche kracht wordt vereischt, die niet altijd in voldoende mate aanwezig was en de requisiten onze verbeelding te hulp riepen om ons voldoende in te denken in de llomeinsche omgeving, heeft het in grooten getale aanwezige publiek het goede, dat er in de ver tooning gelegen was, weten te appre- cieeren en door luid applaus beloond. Een Pech-Vogel. Hedenmorgen omstreeks half elf reed een auto door de Rijfelstraat en kwam daar in aanraking met een aan den muur verbonden straatlantaarn die zoodanig werd beschadigd dat veri nieuwiBg noodzakelijk zal zijn. De auto bleek dezelfde die bij Rilland-Bath in een sloot een modder bad had genomen. Voorwaar geen voorspoedige reis. Baarland. Zaterdag vergaderde de gemeenteraad. De begrooting 1921 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f24.628.78 met posten van onvoorziene uitgaven samen groot f436.80. De gem. belasting voor 1922 is daarbij uilgetrokken op f 8500 of f 1000 minder dan voor 1921. De havenopbrengst is daarbij op f 1800 geraamd, terwijl de pensioenstoeslagen voor™de gemeenteambtenaren thans geheel ten laste der gemeente komen. (jiEen verordening op de heffing en invordering van schoolgelden werd vastgesteld. Inkomens beneden f 600 zijn vrij van het betalen van school geld. De heffing loopt verder van f 0.30 tot f 1.50 per maand en per kind. Voor het vervolgonderwijs moet naar dezelfde verhoudingen f 0.20 tot f 0.80 per kind betaald worden. Een belangrijke reductie wordt toe gepast, wanneer uit één gezin ineeidere kinderen gelijktijdig schoolgaan. Rilland-Rath. Maandagavond is de auto welke Zondagnamiddag aan den Se- paratiedijk alhier in een sloot is gereden, na een heelen dag werken, weer op den weg gebracht. De bestuurder P. Thorenaar, welke met zijn vrouw en kinderen wegens familieomstandigheden naar Wolphaartsdijk moest, is er onge deerd afgekomen, doch zijn vrouw is vrij ernstig door glasscherven ver wond. De betrokkene is ondernemer van een autodienst Vianen, Vreeswijk, Jutfaas, Utrecht. Hij woont te Julphaas. Onder tamelijke belangstelling had Maandag 1 1. in de N. V. Land bouw Mij. „De Bathpolders" op ver zoek van de firma Landre Glinder- man te Amsterdam een demonstralie plaats met haar tractor „The Britisch Walks" met één- en drie-scliarigen ploeg. Ook de „Austin" eigendom der maatschappij, imporleur firma G. Rie- mer te 's Gravenhage, demonstreerde mede en werkte ook nog met een 5-scharigen stoppelploeg. Niettegen staande de hardheid van den grond voldeden beide tractors zeer goed. Nieuwdoip. Maandag j.l had de opening plaats van de openbare school alhier, waarvoor door de gemeente 's-Heer Arendskerke reeds eenige jaren geleden de benoodigde bouwgrond was aangekocht. De opening had plaats in tegen woordigheid van tal vau autoriteiten, o.m. merkten we op het college van B. en W. der gemeente, den inspecteur van het L, O. in de inspectie Mid delburg, den architect De Koning en verschillende ingezetenen, beho:rende zoowel tot de voorstanders van het openbaar als van het bijzonder onder wijs, welke de gemeente hebben ge holpen aan het noodige kapitaal cm den bouw van genoemde school mo gelijk te maken. De school bevat vier ruime lokalen, welke geheel naar de eischen des tijds zijn ingericht. Het gebouw is een- sieraad voor de omgeving, De burgemeester memoreerle ia welgekozen bewoordingen de geschie denis van dezen schoolbouw en beval gebouw en leermiddelen in de zarg van het onderwijzend personeel. Daarna werd het woord gevoerd door het hoofd der school en den inspecteur, welke laatste er den nadruk op legde dat deze openbare school is verrezen met den steun, niet alleen van geest verwanten, maar ook van voorstanders vaD het bijzonde- onderwijs. Spreker stelde deze gemeente ten voorbeeld voor wat betreft burgerzin in de goede beteekenis des woords. Hierna werd het gebouw bezichtigd en vond een tractalie der leerlingen plaats. Billand-Batli. De commies der belastingen R. Freij is met ingang van 1 December overgeplaatst naar den Helder. Hanswecrt. De werkman S. van de werf Zeeland had het ongeluk door het uitschieten van een beitel, dien hij in zijn oog kreeg, zich zoodanig te bezeereu, dat geneeskundige hulp direct noodig was. Krabbendijke. Met de staatscourant van 30 Sept. en 1 Oct. zijn verzonden de statuten van de vereeniging „Water molen de Vliet" te Krabbendijke. De vereeniging stelt zich ten doel, zonder het oogmerk winst te behalen, het in eigendom verkrijgen van een perceel grond met daarop staanden watermolen, ten einde, met behulp van bijbehoorende werken als het aan leggen van heulen, slooten en dergelijke werken en het onderhouden daarvan, den waterstand te regelen van de perceelen voornoemd. Colijnsplaat. Dinsdagmorgen had hier een droevig ongeluk plaats. Het 9-jarig zoon'je van G. G., dat op de kar van den molenaar E. zat, had het ongeluk daaraf te vallen, met 't nood lottig gevolg, dat de zwaarbeladen kar hem over 't ljjf ging. In zorgwekkenden toestand werd hij openomen en in de naastbijzijnde woning van den heer F. binnengedra gen, vanwaar hij later naar de ouder lijke'woning is vervoerd. Zijn totstand is nog ernstig. Krainingrn. De Directeur van de Neutrale Zangvereeniging „Crescendo" te Kruiningen, de heer F. J. A. L. Visser heeft z'ch genoodzaakt gezien door drukke bezigheden als zoo danig te bedanken. Gelukkig heeft het Bestuur der vereeniging beslag kunnen leggen op den heer Q. van As, eerst sinds een tweetal maanden in deze gemeente, die het Directeur schap op zich heeft genomen. Moge het hem gegeven zijn de Vereeniging, die blijkens het laatstgehouden Concours reeds veel presteerde, nog tot hoogeren bloei te brengen. Wissenkerke. Met de Staatscou rant no. 190 werd een afdruk ver zonden van de statuten der vereeni ging ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders „N.-Beveland", gevestigd alhier. Doel der vereeniging is uitsluitend werkzaam te zijn ter bevordering van de verkrij ging van onroerend goed door land arbeiders in de gemeenten Colijnsplaat, Kats, Kortgeue en Wissenkerke. Zij tracht dit doel te bereiken a. door het verkrijgen van onroerend goed, ten einde dit overeenkomstig de bepalingen van de Landarbeiderswet, hetzij in eigendom, hetzij in pacht, aan landarbeiders uit te geven b. door het verstrekken van geldelijke hulp aan landarbeiders, ten einde dezen in staat te stellen om een plaatsje in eigendom te verkrijgen, en c. door de landarbeiders voor te lichten omtrent alle zaken, de uitvoering der Landarbeiderswet betreffende. Besmettelijke ziekten. Gedurende de week van 18 tot en met 24 September kwamen te Rilland- Bath vier gevallen van diphteritus voor en ie Wemeldinge twee. Dir. belastingen. Benoemd met ingang van 1 October 1921 C. Kik en A. Walraven tot kommies 2e kb, tijdelijk te Hansweert Gevoelige kinderen. Sinds een aantal jaren houdt men zich in labo ratoria bezig met onderzoekingen om de lichamelijke reacties die op emoties volgen, te meten, o.m. met behulp van een snaargalvanometer, die zeer geringe afwijkingen duidelijk waarneembaar aangeeft. De medische medewerker van y/ïhe Times Educational Supplement" schrijft nu, dat prof. Waller studie heeft ge maakt van de emotionaliteit bij kinderen en de meting daarvan met behulp van den galvanometer. De medewerker verwacht, dat het niet lang zal duren, of er zal een gevoelstest verschijnen, die met dezelfde nauwkeu righeid zal werken als thans de intel lecttest. Dr. Waller vond, dat gevoelige kinderen door de vrees voor een spel- deprik zoo in ontioering komen, dat de galvanometer een zeer grooten door slag geeft. Dergelijke kinderen kunnen wijzigingen in het toestel veroorzaken door te denken of te droomen, „Nor male" kiaderen hebben dat vermogen in geringere mate, ongevoelige bijna niet. De reacties zijn pbysiologische en wo:den door de onderzoekers toege schreven aan verwijding der kleine bloedvaten in de huid, verandering in de functies der zweetklieren, enz. De schrijver voegt hieraan toe: het feit dat die wijzigingen verbaud houden met emoties en dat ze aangetoond kunnen woiden, schijnt de opvatting te ondersteunen van William James, dat we vroolijk zijn omdat we lachen, en niet andersom. De medische medewerker verwacht, dat in de toekomst de graad van ge voeligheid der leerlingen gemeten zal worden en dat de school daarmee reke ning zal houden. OVER DE MAAND SEPT. 1921. WAARDE. Geboren 24, Koruelis zv. Jan Krijusen en Jauna Jamieije. Goud. Overleden 2, Jacob 2 jr. zv. Jau Salm en Francina Adriaua de Jager te Yerseke 4, Laurus 8 mnd. zv. Lukas Kopmela en Kornelia Weetstrate, 17, Jan zv. Jau Kopmels en Johanna Janna Harthoorn. Een nieuwe partij. Te Leiden is een nieuwe democra tische partij opgericht met het program van de Liberale Unie, zooals dit is aangevuld met het November-manifest van 1918, als beginselprogram. Treinbofsinj- BREDA. Hedennacht te halfeen heeft bij Breda een ernstige treinbotsing plaats gehad. Een goederentrein stond nabij de Kwakkelhut tegenover de ter reinen der firma Mol. Tegelijkertijd kwamen uit de richting Roosendaal zoowel als uit de richting Breda even eens een goederentrein.

Goessche Courant | 1921 | | pagina 2