Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand Marktbericht. Ingezonden Stukken. Vergaderingen en Voorstellingen enz, Verkoopingen en verpachtingen. LAATSTE U TELEGRAFISCHE BERICHTEN. Telegraf. Weerbericht Burgerlijke Stand van Goes. Politie. Watergetijen voor Wemeldinge. Gemeente- Publicatiën. ADVERTENTIE**. Pakhuis-, Kelder- of Winkelruimte gevraagd. Tuinbouw wint er cursus Het grootste aantal uren, dat per week werd gepompt bedroeg 128. Er kan 168 uren per week gepompt worden, en dus kan nog 40 uur of 80 pet. meer water gegeven worden. De capaciteit is dus meer dan voldoende. Geklaagd wordt vaak over de hooge aanlegkosten. Voor 450 woningen (kleine pereeelen, één kraan) hebben de kosten bedragen 24000 gulden, dus beneden de 60 gulden. Neemt men deze leiding als huurleiding (koophuur is ook mogelijk) dan kost deze f 6 per jaar, voor water wordt voor de middelsoort arbeiderswoning f 10 betaald, voor 32 cent per week kan men dus het benooligde water verkrijgen. Voorgroote arbeiderswonin gen beloopen deze bedragen resp. f 8, f 12 en 40 cent. Door de hooge kósten behoeft men zich dus heusch niet te laten afschrikken Wat de medewerking van sommige gemeentebesturen betreft, deze kon, naar de directeur zeide, nog vollediger zijnin sommige gemeenten bestaan voorts nog misstanden, die weggenomen moeten worden. Zoo is er ergens een politieverorde ning welke verbiedt het schuren bij groote droogte (om water te sparen) en daardoor kunnen de bij de water leiding aangeslotenen, die toch water genoeg kunnen krijgen, dan niet schuren. In Goes wordt nog steeds water uit de vest gehaald. Voorts zijn in deze gemeente 50 pereeelen, die levensmid delen verkoopen en die nog niet zijn aangesloten, wat toch in het belang van de volksgezondheid zou zijn. Dan is er nog het euvel van het weggeven van water door aangeslotenen aan niet aangeslotenen. De eersten be- nadeelen zichzelf, daar hoe grooter het aantal aansluitingen, hoe lager de prijs van het water wordt. Over het algemeen, zoo besloot dhr. van Poelgeest, zijn de verwachtingen, die bij de oprichting der Mij. gekoes terd werden wel in vervulling gegaau. Alleen is het water wat duurder dan men zich had voorgesteld, omdat alles duurder is. Ten slotte kregen we nog ter inzage het nieuwe, vereenvoudigde tarief, dat Jan. 1922 in werking treedt. In de tarieven is de toeslag van 50 pet. boven het tarief 1912 ver werkt. De tarieven wordeD voor de industrie iets voordeeliger. Speciale bepalingen zijn thans gemaakt voor gemengd gebruik (huishoudelijk en in dustrieel), alle bedrijven vallen nu onder industrie, terwijl een bepaalde garantie- voor industrie niet meer noo- dig is. De bestudeering van dit - nieuwe tarief, zij speciaal de bewoners en eigenaars van de 2800 nog niet aan gesloten pereeelen aanbevolen, velen zullen dan tot de crnclusie komen dat de kosten voor het leidingwater toch werkelijk niet opwegen tegen het on gerief dat ze thans lijden. Aanrijding. Zaterdagmiddag werd omstreeks twee uur op deu hoek Wijngaardstraat Zusterstriat een jongen de J. uit de M. A. de Ruyterlaan aangereden door de automobiel van den heer E. te Nisse. De fiets werd geheel veibrijzeld, de jongen kwam er zonder ongelukken af. Men wijt het ongeluk aan het niet geven van signalen. Onder de stoommuts. De 16 j. Kn. te VlaardiDgen had een geschil met den fabrieksbaas gehad over de hoedanigheid van duigen die in het \erwerken tegenvielen, zoodat ze voor Kn. een matig loon opleverden. Daarbij heeft de baas den jongen gek scherend gedreigd, hem onder de stoom muts te zullen zetten, waarop Kn. ant woordde, dat hij dit zelf wel durfde, w arop hij de daad bij het woord yq^gde. Toen heeft de baas de muts neergela ten, in de meening, dat er geen stoom in de muts kon zijn. Toen eenigen tijd daarna de stoom muts werd opgehaald bleek, dat wel degelijk toevoer van stoom plaats had. De jongen liep niet alleen uitwendig brandwonden op, maar heeft ook door inademing inwendig zich zoodanig ge brand, dat hij na eenige uren lijden aan de gevolgen is overleden. Tegen den fabrieksbaas is een vervolging ingesteld. OVEK DE MAAND SEPT. 1921. HOEDEKENSKERKE. Geboren 2, ,1 a cob, z.v. Jan van Dalen en Pieter- nella Tannetje Eckhardt11, Adriana Maria, d. v. Jan Raas en Pieternella van Kruijssen. Gehuwd 22, Fredericus Menheere, 55 j. j.m. en Johanna Acda, 62 j., weduwe van Jan Boonman. OVEZAND. Geboren 7, Franciscus, z.v. A. Koens en T. Meulblok11. Petrus Jacob, z.v. P. Oostdijk en E, Boonman 15, Cornelia, d.v, J. Remijn en E. Goense 16, Marinas z.v. II. van Antwerpen en N. Hoogenboom28, Petrus Laurentius, z.v. J. de Jonge en A. Verbart; 29, Franciscus z.v. C. de Koning en A. Vcmeulen. Overleden7, Franciscus Marinus Polfliet, oud 5 maanden. Rotterdam, 3 October 1921 Vlaiaanvoer 6330 it. blauw f 1 50 a f 1.70. 2300 et. Groningen f 1 50 a f 1 80. 1250 st. wit f 1 00 a f 1,25 2820 at geel f 1,40 a f 1,80 170 «t dxuwroot f 1 30 a f 1,50 Aardappelen Zeeuwiehe blauwe 1 7.00 a f 7 £0, bonte f 7 00 a f7,75 eigenheimer! f 5 80 a 1 6.20 blauwe eigenheimers f 6,20 a f 6 60, over! gets prBshoudetd. Granen bultenlandieba, leer flauw, Msel f 24, Paver f 11,50 a t 11,75. Hals t 180 a f 185. Ëlnneulasdiobei Lijnzaad blauw 22,— 23. (wit) i veer 20,— KarwUsaad 32,33, Kaoarleiaad 16.17, Maanzaad 48, Koolzaad 29,— 30,— Mosterdzaad (bruin) 30,— 31,— j (geel) 28,- Tarwe 13 25 14,— Afwijkende ,12 13, later Rogge 13,— 13,50 Gerst Chevalier 15,— 15,— Wlnter-Zomer Haver12,— 13,— Erwten nieuwekl. gr. 19,— 21.— Bruine Boonca puik 26,— 30 Eieren 14,— 16,— Visrkenanaarkt Rotterdam, Varkentasnvoer 1134 eerite kwaliteit f 1,08 a f 1,12, tweede f 1,00 a f 104, derde f 0 95 a f 1,lichte soort f 0.95 a f 1,02. Handel lager. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. De opname van de in deze rubriek voorkomende artikelen bewijst geenszins, dat de Redactie er mede instemt.) Bede om hulp. Zes millloeu kinderen sterren den hongerdood. Gisteren ben ik uit Moskou terug gekomen. Heden richt ik mijn bede tot het Nederlandsche volk. Het is verschrikkeliik, wat daar nn in Rusland gebeurt. Zelf heb ik alleen Petrograd en Moskou bezocht, en zag dus van de ergste ellende niet veel. Maar ik zag in Petrograd treinen met landverhuizers aankomen uit de door deu hongersnood geteisterde stre ken. Een treurige stoet van schrale menscheD, iu lompen. Ik zag menig, menig Russisch kind dat het allernooi digste voedsel reeds lang had ontbeerd. En het teerde uit. En ik hoorde van ooggetuigen, werkers in de hulporga nisaties die reeds een begin hebben gemaakt, vérhalen over de grauwe ellende die in de Wolga-districten en elders star1 en dorp met verbijstering slaat. De menschen moesten daar ster' ven van honger, en zij weten het. Er is niets op het veld geweest, en dus mists in de schuur. Aanvoer uit andere streken van Rusland is totaal onvol doende, ook al worden alle krachten ingespannen. De sovjet-regeeiders ver- klaarden mij, dat alleen aan hongerende kinderen dezen winter men tot een matige schatting kwam van zes millioen. Van honger moeten ze sterven, als geen hulp van buiten komt. En dat in den barren Russischen win tbr De hulp komt, van buiten. Met voortvarendheid werkt de Amerikaansche hulporganisatie, op grind van de Hooversehe overeenkomst aan den arbeid getogen. Groote voor raden worden aangevoerd. Een centrum in Petrograd is reeds geopend, waar duizenden kinderen worden gevoed. Een netwerk van hulpcentra zal weldra het hongerland bedekken. Maar al bereiken zij hun ideaal een millioen kinderen te redden, dan zijn er nog vijf millioen stumpers over! De Kwakers van Engeland en Amerika doen wat zij kunnen, reeds zooveel maanden lang. Ook zjj zijn in het Wolga-gebied aan 't werk, Duitschland helpt op Roode-Kruis gebied, omdat het geen levensmiddelen zenden kan. Ook van elders komt hulp van het Roode Kruis. De organisaties werkend onder Nansen's contract, hebben de voor bereidingen voor hun arbeid bijna voltooid. Ik sprak den Engelschen leider van het „Save-the-children fund". Hij was verrukt over het prachtige werk dat in Saratov dra kon worden begonnen. Maar tegelijk was hij diep geroerd door het aanschouwen van al die kleine levende geraamlen. Ook anderen doen wat ze kunnen. Ik zag een schip met levensmiddelen aankomen in Petrograd, geschenk van de internationale arbeidersbeweging De bittere waarheid is, dat, al helpt heel de menschlievende menschheid mede, daar in de hongersnoodstreken van Rusland dezen winter diep zal worden geleden. En tallooze onschul» dige kleinen znl'en bezwijken, om van de ouden en zwakken en kranken maar niet te spreken. Kan Nederland, als straks in het voorjaar de ontstellende cijfers komen over een gedecimeerde bevolking, met een gerust geweten zeggen, dat het heeft gedaan wat het kon Ik kan een weg wijzen om te helpen. Het kan niet anders zijn dan de kleine hulp van een klein volk. Maar als wij groot zijn in liefde, wordt die hulp groot. Er bestaat sinds kort een ,/Alge- meeiie Commissie voor Buitenlandsche Nooden van Doopsgezindeu in Neder land". Voorzitter Ds. Binnerts van Haarlem. Bestuurders Ds. Hylkema, Mr. van der Vlugt, Ds. Fleischer en Douwe Woelinga. Deze commissie, ge roerd door de klachten van de van Hollandsche afkomst zijnde, hen ver wante, Russische Mennonieten, besloot te trachten, hulp te gaan brengen. Niet lan de Mennonieten alleen, maar aan alle noodlijdenden in de streken, waar z'j komen kon, lau alle kinderen in de eerste plaats. Zij zond mij naar Rusland, om in overleg met de Sovjet- Regeeriug d n weg daartoe te banen. Ook uit Nederland zou dau een hulp actie kunnen komeu. Het overleg heeft plaats gehad. De weg is gebaand. Over alle hoofdzaken is algeheele overeenstemming verkregen. De Sovjet-Regeering belooft alle hulp en faciliteiten. Alle ingevoerde levens middelen, kleederen en medicijnen blijven ons vrij eigendom, tot op het moment dat ze worden gebruikt door degenen voor wie wij ze hebben be stemd. Zelf kunnen wij menschen uit zenden om het werk te leideu en te besturen. De laatste redactie yan het contract heb ik vóór-mijn vertrek toe vertrouwd aan den Amerikaanschen Mennoniet Al vin J. Miller, die reeds jaren in zulkeu philantropischen arbeid bezig is, en ook voor dit doel naar Moskou kwam. Als bet contract naar de letter vast staat, zal het worden gepubliceerd. Maar zelf ben ik aan stonds teruggegaan, om hulp te halen. De nood dringt. Als de harde Winter komt, moet ook onze Nederlandsche hulpactie er zijn. Aan de commissie die mij uitzond heb ik miju rapport uitgebracht. Zij zal ongetwijfeld krachtige maatregelen nemen. Maar hoofdzaak is, directe finantieele steun uit alle kringen der bevolking. Hier wordt een Neder landsche hulpactie op touw gezet, die alle noodlijdenden zonder onderscheid wil helpen. Zou dan het Nederlaudsche hart, dat niet sentimenteel maar toch wel diep gevoelig is, onaandoenlijk aan deze Russische kinderiellende voorbij gaan Ik kan het mij niet denkeu. Ik hoop Aan de redacties van alle Neder landsche bladen verzoek ik deze „Bede om hulp" in hunne kokmmen op te nemen, en ik vertrouw dat zij zich beschikbaar zullen willen stellen voor het ontvangen van gaven. Ook zelf stel ik mij voorloopig daartoe beschikbaar, maar dan verzoek ik, uitsluitend te willeD storten op mijn p strekening 17495 Middelburg, ter vereenvoudiging der administratie. Alle gaven zullen openlijk worden verantwoord, en het totaal bedrag zal worden ter hand ge steld aaa den deskundigen leider der hulpactie, zoodra die zal zijn benoemd. Een schare hongerige kinderen staat weer voor Neerlands poort en vraagt om voedsel. Zullen wij kunnen wei geren, het hun te gaan brer.gen f Dat verhoede God. Ds. J. KOEKEBAKKER. Middelbuig, 2 October 1921. P.S. Ook enkele Nederlandsche ge zinnen verkeeren in nood. Ik bezocht ze. Wij zullen ze bij onze hulpactie niet vergeten. October. 3 Het teeken des Kruises, P. v. O. 24 Hullebroeck, VO.V. October. 4 Goes, landbouwwerktuigen, de Kok. 5 Nisse, verpach Ing bouw- en weiland, Pil ar. 5 Borsseleo, bouwland, Beth. 6 Rilland, inboedel, de Kok. 6 lading grint, de Kok. 7 en 8 VllssingeD. afbraak tentoonstelling Rosier en Vervaat. 12 Goes, vendutie, Hollmann, 14 's H. Arendskerke, woonhuis met schuur en erf; arbeidersgereedschappen enz, Pilaar* Wemeldinge, huls en erf, Huvers. Ellewoutsdijk, hofstede, Neervoort, Colijnsplaat, landbouwersinspan, Heij- boer. November. 2 Goes, vendutie, de Kok. Wemeldinge, winkel- en koffiehuis mt t schuur en boomgaard; huis met bouw land, Huvers* Hevige brand. BERG-AMBAOHT. Hedenmorgen te half tien is brand uitgebroken in een oude boerderij gelegen achter het dorp aan den Kerkweg. Aangewakkerd door den vrij hevigen wind stond de boer derij spoedig in lichte laaie. Het vuur sloeg over naar de in de nabijheid gelegen boerderijen en de openbare school. Van alle kanten werd hulp gevraagd zoodat spoedig zeven spuiten arnwezig waren. Tegen 12 uur was men den brand zoo goed als meester. Negentien gezinnen zijn dakloos. De schade wordt gedeeltelijk door ver zekering gedekt. De vermoedelijke oorzaak is het vliegen van vonken uit een locomotief op de lijn Gouda- Schoonhoven. Veilingsvereeniglng „E. M. M." Krabbondijke. Groote Veiling van 1 Oct. 1921. Goudreinetten f 8 a f 16, Bom me d'Orange f 9 a f 10, Sterappels f 8, Hondsmuilen f 5, Reinette d'Or f 2 a f7, Zure bellefleur f3 a f 8, Court- pendu f 3 a f6, Triumpbe de Jo- doigne f 7 a f 10, Curépeer f 9 a f 10, Pondspeer f 11, Generaal Tot- leben f 10, Zure afval f 1 a f4, Zoete atval f 1 a f 4, Peren afval f 1 a f 3. Alles per 100 Kg. Kleine Veiling Diverse appels 2 a 8 et., Diverse peren 16 a 22 ct., Druiven 95 a 100 et., Tomateu 6 a 10 ct., alles per Kg-, Roode kool 14- a 18 ct. p. stuk. Veilingsvereeniging Kapelle-Biezalings en Omgeving. Kleine Veiling van 30 Sept. 1921. Appels Zure bellefleur f6 a f8, Sterappels f 12 a f 14, Goudreinet f 8 a f 12, Cox Oranje pipping f10, Goldpermain f 6 a 8, Landsberger Reinette f 8 a f 10, Adamspermain f8, Paradijs f8, Baumansreinette f 6, Peperappel f 6, Sneeuwballen f 8, Zomer Courtpendu f 4, Campagnezoet f 6 a f 7, Hol lands zoet f7 a f 8, Lantaarnappel f 10, Pomme d'Orange f 6, alles per 100 Kg. Peren Soldat Laboureur f 11, Beurré Clair- geau f 10 a f 15, Besi van Schonau- wen f9, Nouveau Poiteau f 8, Wint er- rietpeer f 14, Jodenperen f 6, Maag deperen f 15, Gieser Wildeman f 7 a f 9, Wintersuikerij f 4, alles per 100 Kg. Diversen Prinsesseboonen f 26 per 100 Kg., Noten f 0,60 a f 0,75 per lOOstuks. Veilings-Vereeniging „Zuid-Beveland" te Soes. Veiling van 1 October 1921, Peren Maagdeperen f 27, Beurré d'Arem- berg f12 a f21, Duch. d'Angoulême f 17, Cons, a Ia Cour f 12 a f 13, Soldat Laboureur f 17, Triumphe de Jodoigne fll a f 14, Nouveau Poiteau f 12, Jodenperen f5 a f8, Curé f 7 a f 8, Bruine Chaumontel f5 a f 7, Groene Chaumontel f 5 a f6, Winter Suikerijen f 5 a f7, Winter L.uwijes f7 a f9, Dorothea Royal f8, Yzer- peren f 7, Gieeer Wildeman f 6 a f 13, Kleiperen f4 a f6, Pondsperen f 6 a flO, Afval en Kroetperen f 1 a f 4, alles per 100 K.g. Appels Slerappels f 13 a f 15, Goudreinet ten f 8 a f 15, Gron. Kroon f 10 a fll, Zure Bellefleur f 6 a f 10, Fransche Bellefleur f4 a f 6, Court Pendu f 6 a f 7, Baumans Reinetten f 7 a f 8, Hondsmuilen f5 a f 7, Ganzebout f 6 a f 8, Grofzuur f 5 a f 7, Pomme d' Orange f6 a f 9, Zoete RibbelÏDg f 11, Zoete Bellefleur f6 a f 9, Zoete Cam pagne f 8 a f 9, Zoete Appels f 6 a f 7, Afval- ert Kroetappels f 1 a f5, alles per 100 K.g. Diversen Aardappelen f9, Kleine Uien f3 a f 25, Kleine Uien f 6, per 100 K.g., Noten f 0,57 a f 0,73 per 100 stuks, Hazen f2,40 a f2,77, Patrijzen f 0,66 er stuk. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 3 Octr. medegedeeld door het Koninklijk Bederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 766.1 te Zürich. Laagste barometerstand 746.1 te Skudesnaes, Verwachting tot den avond van 4 dezer Krachtige tot matige, later wellicht afnemende wind uit Westelijke rich tingen, zwaarbewolk tot betrokken, aanvankelijk regenbuien, koeler. Geboren30, Pieter, z. v. Pieter Stefess en Catharina Sinke, 3, Jaeo- mijntje Anna, d. v. Kornelis Joosse en Cornelia Dronkers. GEVONDEN VOORWERPEN. In de maand September 1921 zijn aan het bureau van politie te Goes onderstaande voorwerpen als gevon den aangegeven en zijn aldaar verdere inlichtingen te bekomen betreflende deze voorwerpen Een zilveren armband, twee por- temonnaie's met inhoud, een gouden ring, twee gouden broches, een zil verbon van guld.n, twee hufs- sleutels, een band van een schort, een houten tabakspijp, een paar kinderkousjes, twee kinderschoentjes, een kinüerschortje, een mansonder broek en een corsetlijije, een porte feuille zonder inhoud, een kinder manteltje, een zilveren broche, een schroevendraaier, een tortelduif, een potloodkoker, twee kachelroeden, een baalzak, een heerenrijwiel, een bos ijzerwerk en een partij petroleum- bussen. Goes, I October 1921. De Commissaris van Politie, E. C. WIERTSVAN COEHOORN. (Dis voor Ierse/cc vallen ongeveer 5 minuten later sq voor Haruweert ruim een hGfuur vroeger. (Oude tfld.) Dagen. Soogwarar. Laagwater. Vrm Nam Vrm. Nam. 4 Oct. 4 46 6 01 10.12 10.39 5 5.25 5.40 1102 11.29 6 6 01 6 20 1144 7 6 42 7 00 0.06 0 25 8 7 20 7 42 0 50 107 9 8 08 8 42 134 156 10 915 9 59 2.36 3.07 De Burgemeester der gemeente Goes brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de heer COMMISSARIS DER KONINGIN in deze provincie het voor nemen heeft op Maandag 10 October a s. deze gemeente te bezoeken en zal aan ieder, die Z. H. E. G. over het een of ander wenscht te spreken, daartoe de gelegenheid worden gegeven ten Raadhuize des voormiddags te 11.15 uur. Een audiëntieliist ligt vanaf heden ter teekening op de gemeente secretarie. Goes, 3 October 1921. De Burgemeester voornoemd, HAJEN1US. In plaats van kaarten. Verloofd: K. H. E. LADESTEIN en TRUUS JANSSEN. Ooslsiugel 15, Delft. Groote markt 18, Goes. Geen ontvangdag. Adres letter T- bur. G. Courant. Zij, die wenschen deel te nemen aan den te RAPELLE, kunnen zich daartoe vóór 8 October u.s. aanmelden bij het hoofd van dien cuisus, den heer M. N. VAN DE LINDE, teRiJJand- Bath, Vereischte leeftijd 15 jaar.

Goessche Courant | 1921 | | pagina 3