Sport. Rechtszaken. Stadsnieuws. De begrootfng 1922 van het B. A. wordt den raad aangeboden. Deze Unit met en waarschijnlijk batig slot van f 131.0,45. Tot nazien worden de hoeren Fraanje,. Ganseuian en van Wiugen aangewezen. Bij monde van den heer van Wiugen wordt namens de Commissie geadviseerd de gemeente-rekening 1920 gogd te keuren. Aldus wordt besloten. Aan de onderwijzers en onderwijze ressen bij bet herhaliDgsonderwijs werd eervol ontslag verleend en deze be noemd bij het vervolgonderwijs. -Beg wijziging wordt gebracht in de aflos sing der geldleening a f 6000. Door Ged. Stajeu wordt gevraagd op welken grond het voordeliger is voor de gemeente om te verkoopen dan te ver buren de woning van het voormalige Hoofd,: der O. School te Biezelinge. De heer Zuidweg zou willen dat geld werd gevraagd voor huur. Het bestuur kan ook nu niet tot benoeming oven gaan van een Hoofd, men heeft geen huis. sjr Moet nu de laatste penning uitge zogen worden P De heer Berinan i^WVnneer het nu eens misjiep met dejereeniging en later moest, de gemeente de school weer overnemen dan* 'had men geen ambtswoning meer. Het huis hoort bij de school. Hierbij sluit, zich de heer van Wingen aan; wanneer een particulier dit huis koopt zif men ook voor later ge\angen. Het ;s onmisbaar voor de schoolver. wjj hebben deze terwille te zijn. De voorzitter Wij hebben niet voor een ambtswoning te zorgen. Ged. Staten vragen njWJ, de gronden, verdaagt daarom de beslissing. Meu beeft niet te denken dat wij niet voor de ver. zijn als B. en W., maar men moet ook de belangen van het andere deel of twee derde deel behartigen. De peer Gansemau Hebben zij geen woning dan maar een bouwen, dat dóet ook de bijzondere. Weth. ZegersIn de vorige zitting is algemeen besloten om tot verkoop over gaan dns weten wij niet wat of Ged. zullen adviseeren. De beer Fraanje Niemand van de raadslede!) zal de belangen dezer school schaden of ie s iu den weg leggen. Maar toch moet gerekend worden ook met het andere deel. De -hee Zuidweg pleit om den be woner van bet huis grenzende aan den tuingrond van bet voormalige H. der O. S. te Biezelinge, to h indien mo gelijk, een stukje grond te gunnen omdat dit voor dezen onmisbaar is. Regelingen zullen, B. en W. trachten te treffen. Aan den gemeentewerkman S. Been hakker wordt een derde deel van zijn gratificatie geschonken groot f 50. De voorzitter deelt mee dat een derde deel klaar is de kosten bedragen thans f 5,200, de beraming is f 18, De landbouwvereeniging V. I. O. S. verzoekt ïngebruikverkrijging van een der schoollokalen voor een landbouw- wintercnrsns. Dit wordt toegestaan. Het hoofd der school, de lieer Abrahamse, verzoekt uitbreiding der electriselie 'installatie voor zijn woning- De heer Abrahamse is schuldig f97,50 aan de gemeente voor overname van de installatie, aldus de voorzitter. Hij verklaart echter deze niet te voldoen op grond-van benoeming, Hij wil echter indien de gememte de f 50 betaalt, die h(j aan den heer v. d. Brugge, zijn voorganger moest betalen voor de boompjes geplant in zijn tuin, die hij moest overnemen de installatie voor eigen rekening nemen, om die dan later weer bij vertrek over te kunnen geven aan zijn opvolger. Wordt be sloten dit te aanvaardeD. De heer ZuidwegHet kost weer aan de gemeente geld. Heffing eener plaatselijke inkomsten belasting wordt na toelichting van den voorzitter met 2 tegen, 5- voor aange nomen. Met algerneene stemmen wordt P. Mol herbenoemd als voorzitter van het B. A. De heer van Mjingen vraagt hoe het staat met de Brandweer. De voorzitter Ontslag en aanstelling zal binnenkort volgen. Da leeftijd voor ontslag is bepaald op 45 jaar.. Da lieer-Fraanje vraagt hoe lilt staat met de heffing vaD echoolge'd. De voorzitter dient van antwoord. Bij den aanslag H.O. wordt de kin deraftrek bepaald op f 50 tot 16 jaar vroeger f 25 tot 13 jaar, voor eerste levensonderhoud f 600 aftrek, voor ongebu'wden f 400. De heer Ganzeman pleit er voor dat geen raadslid meer brandweerman is. De voorzitter vraagt machtiging om de oude rouwkoets op te ruimen tegen eiken prijs. Deze wordt verleend. De heer Zuidweg vraagt wat men doen moet met de oude spuiten van de brandweer. De voorzitter verkoopen. De verpachfnfg van grond aan de begraafplaats wordt in handen van B. en W. gegeven*' De heer Bermttn wijst er op dat de band niet gehouden wordt aan de verordening op de maximum-snelheid men rijdt soms woest. Met ingang vrn 8 Oct. wordt de assistent-chef, da heer P. A. de Wit. alhier als stations-assistent chef overgeplaatst naar Vlissingen. Wemcldinge Tot directeur van het post en telefoonkantoor te Sehaes- berg is benoemd dhr. M.N. D. Augustijn, alhier. Tot onderwijzer aan de Chr. School te Voorburg is benoemd dhr. F. Burger, alhier. Met ingang van 1 October is aan het nieuw te openen kanaal te Tilburg met standplaats Tilburg be noemd tot brugwachter dhr. P. Verboom thans sluiskneeht alhier. Kloetinge. Dhr. W. van Li ere alhier is door B. en W. van Tholen no. 1 geplaatst op de voordracht voor hootd aan de te stichten school no. 2. Oadcl&nde. Zaterdag j 1. was het 25 jaar geleden, dit de heer H. R. Folmer, arts te Driewegen, tot ge meentegeneesheer alh'er werd benoemd. Uitgenoodigd door het gemeentebestuur werdeu hij en zijne echtgenoote in de voor die gelegenheid opzettelijk be legde gemeenteraadsvergadering bij monde van den heer de Bakker met dien dag namens de gansche burgerij hartelijk gefeliciteerd en werd door dezen in zijn toespraak op de groote verdiensten, op den greoten ijver en plichtsbetrachting van den jubilaris gewezen en hem daarvoor hulde en daDk gebracht. Ook de verdiensten van zijne echt- geuoote, die den jubilaris in die kwarteeuw "trouw ter zijde heeft ge staan en eveneens zoowel direct als indirect tot heil van de lijdende meiischheid in deze streek is werkzaam geweest, werden niet vergeten. Dat de inwoneis der gemeente dezen dag niet onopgemerkt lieten passeeren, doch „den dokter" een blijvend aan denken schopken (in den vorm van een tuin-amédUement) spreekt vanzelf, ook, dat de heer Folmer en ziine echt genoote zeer in hun scbik waren met die voor hen zoo aangename verras sing en daarvoor het gemeentebestuur en de ingezetenen hun hartelijken dank betuigden. Onder het genot van een glas wijn bleef men nog een paar uurtjes gezel lig bijeen en werd door den jubilaris nog eene verrassing in uitzicht gesteld aan de schoolkinderen. Rill&nd-Bath. Vrijdagmorgen werd het paard vair,,.den koopman J. v. O. dat gespa men was voor een wagen met manufacturen door een beroerte getroffen. Paard en kar vielen van den Separatiedijk naar beneden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het paard was dood. Zondagmiddag geraakte bij de gevaarlijke bocht aan de Separatiedijk een auto in de sloot. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. Dé auto was nogal beschadigd en kon nog niet uit de sloot worden gehaald. Wo'fortsdijk. Vrijdagavond hield het departement van de Mij. tot Nut van 't Algemeen een algerneene ver gadering welke zeer slecht was bezocht. De rekening wees aan in ontvangst f 364,73 in uitgaaf f 315,15, batig slot f 49,58. Uit het verslag van de bibliotheek-commissie bleek dat er in bet afgeloopen seizoen sdmen 1222 boekdeelen waren uitgegeven en dat er 150 deelen waren bijgekoeht. De ontvangsten bedroegen f 96,96, de uitgaven f98,06, het nadeelig slot f 1.10. Tot lid van de bibliotheek commissie werd benoemd N. de Kater. Zaterdagavond werd onder lei ding van den heer M. Kloosterman een vergadering gehouden welke ten doel had te bespreken het oprichten van een muziekgezelschap. De vergadering was vrij goed bezocht. Zestien der aanwezigen verklaarden toe te treden als werkend lid, indien er een gezel schap werd opgericht, waarbij de financiën het teere punt zullen uit maken. Dit werd algemeen gevoeld. linilibemlyke. Het Centraal Stem bureau verklaarde in zijn zitting van Vriidagden heer A. P. Woutersen be noemd tot lid van den gemeenteraad, in plaats van den heer P. K. van Nieuwenhuijzen, die zijne benoeming niet heeft aangenomen. Hoedekeaskerke. In de Vrijdag gehouden Raadsvergadering waren alle leden aanwezig. Medegedeeld werd, dat den Burgemeester van 8 tot en met 20 September door den Commissaris der Koningin verlof was verleend; dat de taxatie van de R. K. school te Kwadendamme f 27400,bedroeg, waardoor te beginnen met 1 Januari 1922 de gemeente aan dat schoolbestuur jaarlijks uit de gemeentekas een sub sidie van fl702,631/a zal hebben bij te dragen; dat boekeu en kas van den gemeente ontvanger waren opgenomen en in orde bevonden; dat de Rijkssubsidie ad f 50 's laars in de kosten van den geneeskundigeu dienst per 1 Juli 1921 was ingetrokken, en dat wederom afwijzend was beschikt door het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie om een tweede postbestel ling voor de buitenwijken van Hoede- keuskerke te verkrijgen. Al deze mededeelingen werden voor kennisgeving aangenomen. De pensioensgrondslag van de wijk verpleegster mej. G. J. Bongaards werd voorloopig vastgesteld op f1600. Het liggeld voor de suikerbieten langs den westelijken havendijk werd voor deze campagne vastgesteld op f 120 Besloten werd over het tijdvak 1 Januari 1922 tot 1 Mei 1922 H. O. te heffen naar deuzelfden grondslag als het over 1921 is geschied. In besloten zitting werden 21 reclames tegen den aanslag ,H.O. 1921 behandeld. Bij de gewone rondvraag door den Voorzitter, besprak de heer A. den Dekker bet feit dat de Waterleiding- Maatschappij „Zuid-Beveland" nog niet had voldaan aan haar verplichting om na opbreking van de straat deze weder om behoorlijk te repareeren. De Voorzitter zeide toe de Directie hierop te zullen wijzen, waarna de vergadering werd gesloten. Uitslag loting militielichting 1922 1 Corn, de Jonge, 2 Marinus Looij, 3 Mar. Hoek van Dijke, 4 Fr. Corn, de Putter, 5 Cornelis Timmerman, 6 Pieter de Broekert, 7 Marinus Rijk. Htvadendanime. Tot hulp kantonnier voor de wintermaanden js door B. en W. aangesteld de lieer J. de Jonge, alhier. fliisse. De leden van het jachtge zelschap alhier, bestaande uit eenige Rotterdamsche heeren, herdachten Vrij dag dat zij vijf en twintig jaar geleden de jacht in de ambachtsheerlijkheid gepacht hadden, 's Avonds gaven zij een zeer m«oi vuurwerk, dat het publiek een groot geuot verschafte. Dit gezel schap wordt hier algemeen geacht om zijn waardig optreden en zijn belang stelling in Nisse's burgerij. Col(jnsplaat. Van de kastanjeboo- meu achter de kerk alhier zijn er eenige, die, zeker uitgelokt door het prachtige weer, zich getooid hebben met nieuwe bladereu en bloemen. Een dezer boomen heeft dit reeds ver scheidene jaren achtereen in den herfst gedaan, doch telken jaar meer. Was de vorige maal slechts de eene helft groen, thans zijn bloemen en bladeren over den geheelen boom verspreid. Een aardig gezicht tusschen de andere geheel kale boomen. 's Heer Abtskerke. Vergadering van den Raad op Zaterdag j.l. Alle leden waren tegenwoordig. Voorzitter de bur gemeester. Deze deelde mede dat er kasopname heeft plaats gehad, in kas was f 2864.707s- De heer J. M. Drijgers werd be- eedigd als secretaris van het Armbe stuur en door den voorzitter en de leden gelukgewenscht. De heer Drijgers dankte voor het in hem gestelde vertrouwen. Op verzoek van Ged. Staten werd de maximum-snelheid gebracht op 20 K.M. De H.O. welke loopt tot 1 Januari a.s. werd met 4 maanden verlengd, met dezelfde classificeering, doch dan tegen f -45000 (nu f 7000). De begrooting 1922 werd aange nomen met een bedrag van f 16649.86 in ontvangst en uitgaaf. J. Meijaard heeft 3 maanden ont heffing H.O. aangevraagd wegens ver trek uit de gemeente. De heer M. Verniue vestigde de aandacht van den voorzitter op zoek geraakte planken. Dit zal worden onderzocht. De vergadering ging over in geheime zitting ter behandeling reclames H.O. Bezoek Commissaris der Koningin. De gemeenten Goes, 's lieer Arends kerke, 's Heer Abtskerke, Kloetinge en 's Gravenpolder, krijgen Maandag 10 October hoog bezoek. Alsdan zal de Commissaris der Koningin, de heer mr. J. W. Quarles van Ufford die plaatsen met een bezoek vereeren. Post rliei tuig geland. Zaterdag landde onder de gemeente Oostkapelle het postvliegtuig Amster damLonden wegens een defect aan den motor. Passagiers, post en goederen werden met de mailboot van de Zeeland verder vervoerd. De landing geschiedde zonder onge lukken. Vrijheidsbond. De Vrijheid meldt dat het voorloo pig Hoofdbestuur van den Vrijheids bond in Zeeland nu is uitgebreid met één lid van elk afzonderlijk kiesdis trict. Thans hebben o. m. daarin zit— ling dhr. D. A. Constandse, Goes en A. T. C. Swenne, Wissenkerke. Bijdragen woningbouw. De minister van Arbeid beeft de volgende, vroeger reeds toegekende, bedragen voor woningbouw ter be schikking der betrokken gemeenten ge steld 's Heer Arendskerke, ten behoeve van M. Steketee, f2000 Nisse, ten behoeve van M. Bos, f 3228 Ovezand, ten behoeve van M. Raas, f 2000. Verder 78 van de bijdragen aan de gemeente Kortgene f2985'voor J. de Koster, J. A. en A. Schippers en L. Vogelaar; de gemeente Rilland-Bath f 800 voor P. SentseMoerman en W. J. Taillie. Ten slotte 2/a aan de gemeente Kruiningen f 1667 voor P. van Poelje Czn; en L. Vogelenzang. Door den minister van arbeid is ten behoeve van woningbouw toegekend aan de gemeente 's Heerenhoek f1200 yoor een woning aan H. J. Burger. Sportterrein en demonstratie der Rijksgroepen te Middelburg. Zaterdag is het nieuwe gemeentelijke sportterrein te Middelburg door den vooizitter der comm'ssie van beheer, mr. J. Adriaanse, in tegenwoordigheid van tal van autororiteiten w.o. de de Commissar's der Koninginnen mevr. Quarles van Ufford, de burgemeesters vau Middelburg, Vlissingen, Goes, Oostburg, Souburg en Veere, geopend. Daarna hadden demonstratie-oefe ningen plaats onder leiding van de leden der commissie de heeren de Graaf, van der Bel, Euben en Kievit. Verschillende gymnastische en athletiek oefeningen werden gedemonstreerd als mede het voetbal, kastie, korfbal en sliugerba). Na afloop der demonstratie, betrad de heer de Graaf nogmaals het po dium eu herinnerde er aan, dat aan deze demonstratie ook een examen verbonden is vooi het behalen van een diploma eersten, tweeden of derden graad. Aan dit examen hebben 4 dames deelgenomen, die allen slaagden. Spreker wekt de ouders op nu zij de resultaten hebben gezien hun kin deren te doen deel aan de Rijksgroepen, waarvan er ook een te Middelburg zal worden opgericht. Tot de jongens en meisjes zegt spreker: vraagt Uwen ouders toestemming om te mogen deelnemen. Een volgende maal moet en niet 240 cLch 500 of 600 deelnemers aanwezig zijn. Spreker vertrouwt, dat het onbekend maakt onbemind hier van toepassing was. Voetbal. Voor de derde klasse N.VB. speelde Zeeland ia tegen Goes met 30 tot uitslag. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg In Je zitting van 30 September 1921 weiden de volgende zaken behandeld P. J. E-, 60 jaar, koopman te Haös- weert, werd beklaagd dat bij op 14 Augustus j.l. te Hansweert, toen de veldwachters Kriekaard, Janse en van Kleunen daar surveilleerden en hem hadden aangehouden teneinde hem over te brengen naar het arrestanten lokaal, zich tegen die ambtenaren heeft verzet. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. In hooger beroep stonden terecht W. M. M., 50 jaar, medicus, te Rilland- BathH. L., 31 jaar, chauffeur, te Middelburg M. v. H„ oesterkweeker, te lersekeK. v. D., chauffeur, te WemeldingeP. G., chauffeur, te IvapelleG. li., chauffeu-, te Wemel- dinge C. J. K., koopman, te Krui ningen D. H. M., rijwielhersteller, te Wissenkerke, allen werden beklaagd dat zij in de gemeenten Kapelle of Kloetinge, binnen de bebouwde kom der gemeente met een 2- of vierwielig motorrijtuig hadden gereden met een grootere snelheid dan 12 K.M. per uur. Bij vonnis van den kantonrechter te Goes waren zij daarvoor veroordeeld tot f 3 of 3 dagen hechtenis en waren tegen dat vonnis in beroep gekomen De officier van justit'e eischte voor ieder f 3 of 3 dagen hechtenis mét vernietiging van het vonnis van het kantongerecht. R. H. B. S. Bom Men zendt ons de volgende rectifi catie van het bericht betreffende de samenstelling van het bestuur van boveugenoemden Bond in ons vorig nr. H. von Metszck, le secretaris, W. Schmidt, 2e secretaris, Mej. M. Mays le penn., W. Loggers 2e penn., W. Jougepier, le comm. van Mat. L. van Breen, 2e comm. van Mat, C. A. de Looze archivaris en S. A. Leopold lid, terwijl tijdelijk als adviseerend voor zitter H. Blankenbijl zal- fungeeren. De Bond hoopt 21 FebruariJ 1921 zijn lustrum te vieren door het houden van eenige bijzondere feestelijkheden, en het bestuur hoopt dan op eenige belangstelling van den kant van de Goesche burgerij te mogen rekenen, „Hosanna". Naar wij vernemen, hoopt de Chris telijke Harmonie „Hosanna" bij gunstig weer a.s. Woensdagavond te 874 uur, haar laatste volksconcert te geven op de Groote Markt alhier. De door de vereeniging aangekochte machine- pauken, die vorige week gearriveerd zijn, zullen in gebruik worden genomen. Aangezien „Hosanna» nog over geen muzikant-paukenist beschikt, zulleu de pauken worden bediend, bij dit concert, door den Sergeant-Majoor, dhr, van Hemert, paukenist bij de Stafmuziek te Bergen op Zoom, die zich als zoodanig reeds een goeden naam verwierf. Wij twijfelen er niet aan of „Ho sanna" zaj,, met dit] laatste concert waardig haar serie concerten van dit seizoen besluiten. Muurschildering. Reeds eenigen tijd geleden meldden wij, dat in het Noordertransept der Maria-Magdalenakerk alhier fragmen ten van een muurschildering waren blootgekomen. De N. R. Ct. deelt thans mede dat deze schildering vermoedelijk uit de vijftiende of begin der zestiende eeuw is. De restauratiecommissie is van plan ze onder deskundige leiding te doen blootleggen, wanneer de restauratie der kerk voortgang kan vinden. Benoemd. Dhr. A. J. Mieras, alhier, thans particulier klerk te Heinkenszand, is met ingang van 1 Nov. a.s. benoemd tot rijksklerk te Driebergen. Lid van den Gemeenteraad. In de Vrijdagmiddag gehouden zit ting van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden vau den gemeentenraad is in de vacature van der Leeuw benoemd verklaard de heer G. Adriaansen. Waterleidino Mij „Zuid Beveland.» Naar aanleiding van het feit, dat het tien jaren geleden is, dat werd aangevangen met het leggen Van buizen in Goes door de N. V. Waterleiding Mij „Zuid-Beveland" werden heden morgen door den directeur, ir. J. van Poelgeest welwillend eenige bijzonder heden betreffende de waterleiding aan de pers medegedeeld. Met het leggen der buizen werd begonnen 2 October 1911, vanaf Kerstmis 1912 werd blij vend water geleverd, terwijl 21 Me 1913 de officieele opening plaats had. Dhr. van Poelgeest was van meening dat evenals 10 jaar geleden, toen men in Goes 25 aansluitingen met moeite bij elkaar kreeg, (thans zijn er 1561) de menschen nog veel te veel de kat uit den boom kijken. Wel zijn er thans 6850 aansluitingen en zal liet bedrag aan abonnementsgelden dit jaar meer dan f 100000 bedragen, maar nog 2800 pereeelen zouden terstond kunnen aansluiten, daar zij onmiddel lijk aan het buizennet liggen, maar men wil niet. Tot nu toe werd iemand, die kwam om aansluiting door de Mij. terstond aan wa ter geholpen en daarom wachten velen tot de nood het hoogst is. Op deze wijze zal niet worden voortgegaan. Dat is ook niet volgens de concessie, waarin gezegd wordt dat men zoo mogelyk binnen twee maanden kan worden aan gesloten, waarna de waterlevering aan vangt. De invloed der droogte op het aan tal aansluitingen blijkt uit het vol gende staatje Jan.' 1921 10 Febr. 40 Maart 60 April 7 0 Mei 130 Juni 150 Juli 500 Aug. 50 Sept. 4-0 In de eerste 9 maandeu vau 1921 bedroeg het aantal aansluitingen in totaal 1052, dat is ongeveer evenveel als] in'de jaren 1915 en 1916 samen (1042) en meer dan in de 4 jaren 1917—1920. Maandag 25 Juli 1921 werd 2562; kub. mr. water (256 wagons) afgeleverd,, dit iseen record. Geheel Zeeland kreeg dien dag van Zuid-Beveland water. (Het werd gehaald 0 a. van Vlissingen, Neuzen, Veere, Zierikzee, Tholen, Nieuw- en St. Joosland). De kwaliteit vau het water bleef geheel dezelfde Dhr. van Poelgeest hoorde de vrees uiten dat de Mij. met genoeg water zou kunnen leveren en dat daarom menschen water in een emmer op zol der hadden bewaard. Die vrees behoeft niet te bestaan.

Goessche Courant | 1921 | | pagina 2