Sketei N° 117 Dinsdag 4 October 1921 108 jaargang, Buitenland. 27 FEUILLETON. HET D009END ZWIJGEN. Binnenland. Ioj?ezoBdeii Mededeeling. PASTILLES Provincie-Nieuws. abonnement Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Goesehe Courant ADVERTENTIËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaaising wordt tweemaal berekend. Familieberichten 1lOjregels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. on Kleeuwms Bass' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. COURANT De hulpverleening aan Rusland. Tsjitsjerin, de Russische volkscom missaris van buitenlandsche zaken, heeft aan Nansen, den Noorschen staatsman, die zich zoozeer beijvert om de hon gerenden in Rusland te hulp te komen, geseind, dat er geen leden van het al-Russische steuncomité zijn dood geschoten. Zooals bekend, had het bericht, dat zulks zou zijn geschied, begrijpelijkerwijze den lust om te helpen bij verschillende organisaties aanmer kelijk verflauwd. Het antwoord van Tsjitserin zal het vuur van den ijver wel niet aanwak keren, want hij ontkent niet dat er tegen vier leden een doodvonnis is geveld en verzekert evenmin dat dit doodvonnis niet zal worden voltrokken. Zelfs doet hij geen poging om de houding van de Sovjet-regeering tegen het comité te rechtvaardigen. Met dit antwoord voor oogen kan het geen verwondering baren, dat de ver gadering van den Volkenbond er niets voor voelde om credieten te verleenen' ter bestrijding van den hongersnood in Rusland. Verwondering kan echter wel worden gewekt door den inhoud der voorstellen van de betreffende com missie, waarmede de vergadering zich vereenigde. Hierin wordt o m, uitge sproken i dat de vergadering den strjjd tegen den hongersnood in Rusland drin gend noodzakelijk acht en een drin gend beroep doet op de particuliere organisaties en den wenscb uitspreekt dat alle regeeringen zooveel mogelijk materieelen en moreelen steun zullen verleenen aan de pogingen van de instellingen in hun landvoorts dat het hulpwerk alle hongeiende streken van het tfttde Rusland moet omvatten, zonder Armenië, Georgië en Azerbeids jan over te slaan. Het is alsof de Volkenbond wil zeg gen „Wij steken zelve geen geld in dit gevaarlijke zaakje, maar wij raden alle particulieren aan het wel te doen." De logica is hier wel eenigszins zoek geraakt. Dan spreekt de vergadering de hoop uit, dat de vertegenwoordigers der regeeringeu, die bijeengeroepen zijn op de internationale samenkomst te Brus sel op 6 October, in staat zullen zijn de middelen te onderzoeken, welke kunnen strekken om aan de financie Je behoeften, welke uit het vraagstuk voortvloeien, tegemoet te komen. Groot vertrouwen in de capaciteiten van bovengenoemde afgezanten spreekt hier niet uit. Ook wordt de nadruk gelegd op de beteekenis van giften In natura, welke verkregen worden uit de op- TUiming van oorlogsvooi raden. Voor zoover deze inderdaad nog niet zijn bedorven en overgegaan in ver giften biedt Rusland een schoone ge legenheid tot opruiming daarvan aan gezien honger rauwe boonen zoet maakt. Met dat al ziet het er niet naar Oorspronkelijke detective-roman door R. J. B. HOOFDSTUK IX. Lord Cornway aan 't woord. Den volgenden middag werd er ge beld en even later verscheen in de huiskamer, waar we zaten thee te diinken Arthur. Ik vloog op hem af met een kleur van vreugde. „Arthur I", riep ik en drukte hem beide handen. „Hier ben ik weer," zei hij. De begroeting van tante was minder uit bundig, maar ook zij was verheugd Arthur weer te zien. Toen hij gezeten was en ik hem van thee had voorzien, begon hij te ver- tellen. Hij was plotseling voor zaken naar Berlijn geroepen, zoodat hij er zijn Schotsehe reis aan had moeien geven. Eergisteren waren er een twee- tal rechercheurs der Berlijnsche politie in zijn hotelkamer gedrongen, verge zeld van een viertal stevige Schtttz- uit alsof van den Volkenbond een krachtige poging tot steunverleening zal uitgaan en Nansen heeft zijn diepe droefheid uitgesproken dat het daartoe benoodigd bedrag, een bagatel van 5 millioen pond sterling niet werd be schikbaar gesteld. Rusland schijnt dus tot hongeren cloemd en de schuld daarvan rust. voor het grootste gedeelte op de communisten, die nalieten redelijke waarborgen te verschaffen, aan hen, die helpen wilden. Even halfslachtig is de houding van de Volkenhoudsvergadering tegen over de kwestie van de beperking der bewapening. Aangenomen zijn o a. moties waarin de gemengde commissie voor de bewapening verzocht wordt voorstellen te doen nopens de beper king der nationale bewapeningen, zoo mogelijk voor de volgende bondsver gadering en waarin verzocht wordt onder alle volken propaganda te maken ten gunste van beperking van bewape ning onder de voorwaarden, voorzien in het bondsverdrag. 't Gaat bij den Volkenbond alles zoo op zijn eif en dertigst. Ierland- De Valera heeft de uitnoodiging van Lloyd George tot een samenkomst te Londen op 11 October met de bedoe ling te verzekeren hoe de aansluiting van Ierland bij het gemeeuebest van Volken, bekend als het Britsche rijk, het best kan worden vereenigd met de Iersche nationale aanspraken, aanvaard. Bovengenoemde formuleering geeft ons in de pen een advertentie van den volgenden inhoud: „Weggeloopen een Iersehe setter, luisterende naar den naam Sinn Fein. Tegen goede beloo ning terug te bezorgen bij Lloyd George, Dowingstreet, Londen." De hond is terecht. Pe stenende mark De mark heeft deze week een laagte record bereikt van 2Ya centd. w. z, dat 10 goudmarken gelijk staan met 240 papiermarken. Toen in Mei 1921 het ultimatum der entente door Duitsch- iand werd aanvaard, vormden. 142 papiermarkeu het equivalent van 10 goudmarken. Stelt men de financieele lasten, die voor Duitschland uit het accoord van Londen voortvloeien op 3 milliard goudmarken per jaar, dan zijn deze in een tijdsverloop van slechts 4 maanden gestegen van 42 tot 7 2 mil liard papiermarken 'sjaars. Sociale Verzekering. Een wetsontwerp is ingediend, be- oogende, in verband met den ongun stige i toestand van 's lands ünanciëo, het aanbrengen van eenige wijzigingen in de wet op de Rijksverzekeringsbank, de Ongevallenwet 1921, de Invalidi teitswet en de Ouderdomswet 1919, welke wijzigingen deels de strekking hebben om bepaalde lasten, verbonden aan de uitvoering der sociale verzeke- lente en den eigenaar van 't hotel, die maar al verzekerde aan het hoofd van den optocht dat hij een eerlijk man was, dat hij niet geweten had welk een slang hij aan zijn boezem gekoesterd had en die den heeren natuurlijk toe stond te doen alsof ze thuis waren De manieren der heeren „thuis" schenen niet het resultaat te zijn van een zorg vuldige opvoeding of van aangeboren „standing". Met eenige barsche woor den werd den Wirt het zwijgen op gelegd. „Ik begreep dadelijk dat mijn vriend van Scotland Yard mij dit kooltje stoofde," vervolgde Arthur, „en het aantal agenten liet mij gten twij-fel of ik werd beschouwd als een hoogst gevaarlijke boef. De heeren vroegen of ik Lord Cornway was, geboren t Londen, anno zoo en zooveel en vroegen inzage van mijn papieren. „Stimrnt" zeide het opperhoofd, of ik maar vol gen wilde. Ik vroeg doodnuchter wat er eigen lijk aan 't handje was en waaraan ik de eer van dit talrijk bezoek, dat mij Verraste, te danken had. Dat zou ik op 't bureau wel hooren. Er zat niets anders voor me op dan maar kalm mee te gaan; met de Pruisische politie is niet te praten en valt niet te gek scheren, men heeft eenvoudig te Een aangename op lossende werking bij Hoest, Heeschfieid, Keelpijn hebben de riDg, welke tot nog t ie d< or het rijk worden gedragen, voor het vervo'g te doen dragen door de organen, met de uitvoering dier verzekering belast, anderdeels bedoelen het rijk het dragen van voor zijn rekening blijvende lasten, verband houdende met de verzekering, te vergemakkelijken. Invoering van de Tabakswet. Volgens het Hbld. zal de geheele Tabakswet vrij zeker niet vóér 1 Januari 1922 in werking treden. Het is zelfs waarschijnlijk, dat de datum nog- verder zal worden verschoven. Ook bestaat er veel kans, d,t op de wet, alvorens deze in werking treedt, nog een aantal ingrijpende wijzigingen aan de S aten-Generaal zal worden voorgesteld. Christen-communisten. De heer L. de Bruin te Leeuwarden heeft het initiatief genomen tot de oprichting van een nieuwe politieke partij, die van Christen-communisten. De beginselverklaring omvat o. m. 1. Christus en zijn evangelie onze eenige en volkomen verlossing, richt snoer en wet. 2 Geweldloosheid. 3. Streven naar communisme, gelijk dat :angege»en wordt in Handelingen 4 32. 4. De openbaring van de Liefde in ons leven. 5. Gelijk loon aan allen. Eenzijdige democratie. Over de teekeuen des tijds heeft Prof. Bolland te Leiden een redevoering gehouden en zich daarbij als volgt uitgelaten De teekenen des tijds zijn in wezen de gevolgen der stelselmatig eenzijdig doorgedreven democratie. In de middel eeuwen waren de monarchen de middel punten van de organische samenwerking Zij zelveu zijn met onze vsrmolmde beschaving naar beneden gehaald, na de ontwrichting der maatschappij en het staa.sbaukroet, beide laalsten een gevolg van het gewetenloos drijven der socialisten en communisten, en wat ons land betreft ook door de verdwaasde christelijke regeeiing zelve, die door grove geldverkwisticg en sociale wetten veel op h&ar geweten heeft. Alles wordt gedaan voor het volk, waaronder wordt gehoorzamen. Per rijtuig werd ik naar het hoofdbureau gebracht en na meer dan een uur te hebben gewacht door den hoofd-commissaris in audiëntie ontvangen. Deze was een forsch gebouwd man, met zwaren zwarten baard, natuurlijk droeg hij een bril, een gouden, met groote glazen. Hij vertelde me dat, wat ik verwacht had, er van de Scot land Yard een verzoek was gekomen mij aan te houden. Aan dit verzoek was voldaan. De Scotland Yard hsd verzacht mij zoo mogelijk naar Engeland over te brengen. Doch dit kon niet geschieden zonder mijn toestemming weigerde ik dan zou een langdurig proces over mijn uillevering moeten plaats vinden. De commissaris vroeg mij das plechtig of ik er bezwaar tegen had naar Londen te worden getransporteerd. Ik antwoordde dat mij zulks zeer aangenaam zou zijn, daar ik niets liever wensehle dan zoo spoedig mogelijk naar Londen af te reizen, dat mijn koffers gepakt waren en dat ik ook zander de aimabele tusschenkomst van de Yard den volgenden dag naar de Britsche hoofdstad zou zijn vertrokken. Mijn zaken waren gelukkig afgehandeld. Arthur knipoogde naar mij en ik wist nu dat hij zijn onderzoek onge- verstaan het groote deel der stedelingen. Zorgeloos leeft dit van den arbeid van anderen, van de landarbeide.s. Als anorganische massa is het van de organische massa een ondankbaar en lui overblijfsel, zonder plichtsgevoel en gemeenschapszin, dat graag weinig doet en dat weinige, als het zonder toezicht gebeurt, graag zoo slecht mo gelijk. Veel wordt er onder dit volk gesproken over reactie en l et is voor d't deel der maatschappij, dat de geldverkwisticg door onze regiering op zulk etn groote schaal plaats vindt. De kerkelijke partijen maken door haar scbcolbouw deze geldverkwisting nog maar greoter. Zorgeloos verdoet de arbeider alles wat bij verdient aan weelde omdat hij weet, in geval van werkloosheid ofziekte, alles van anderen, te kunnen opeischen. Den staat, die de geest is van de natie zelf, wordt het minst gegund. In de stad ontluikt weliswaar de beschaving, maar verdort zij evenzeer. De schaamteloosheid neemt toe. Vermaningen helpen niet meer. In zijn eigen huis, men denke maar aan de dienstboden, heeft men te genwoordig zijn vijanden. Het voor- komeu der samenleving is noudsch geworden. Een beschaving, we'ke zoo is vervuild, moet door zelfverkanke- riog aan haareind komen. In de laatste, Troonrede laat de christelijke regeeriug onze geëerbiedigde Koningin een woord meespreken, om vooral en boven alles de zuinigheid te betrach ten. De regeering vb-gt er echter niet bij, dat zij zelve aan ue malaise van thans beeft meegewerkt, deels door de hooge kosten voor den onziunigen schoolbouw. Allereerst onze minister van arbeid heeft, ala democraat, dezen slechten toestand geschap n, daarbij geholpen door den minister van onder wijs. De kerk der middeleeuwen, zij mag nu koketteeren met democratie, zij zal daaraan ten gronde gaan. De ontreddering der Europeesche sameoleviug weet prof. Bolland aan het internationale Jodendom. In tus land merkt men weinig van de Joden, maar ons land houdt de élite van de Joden in. Tegen de wijze waarop prof. Bol land zich over de Joden heeTt uitge laten is een storm 7an protesten ont staan. Een rem op den scholenbouw. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp houdende maatregelen ter voorkoming van het zonder nood zakelijkheid bouwen van scholen voor lager ouderwijs. In art. 1 wordt bepaald dat aan besluiten van den gemeenteraad tot bouwen van schoollokalen voor open baar lager onderwijs en tot het ver leenen van medewerking overeenkom stig aitikel 75 der Lagerondernijswet 1920 tot het bouwen van schoollokalen voor Hjzonder lager onderwijs, gedu rende den tijd van een jaar te rekenen van 1 October 1921, geen uitvoering wordt gegeven dan na daartoe door de Kroon verleende machtiging. hinderd had kunnen voleindigen. „De commissaris bulderde dat hij met mijn praatjes niets had te maken, dat het hem „Wurst" was of ik al dan niet met mijn zaken klaar was, dat hij niets anders deed dan zijn „verdammte" plicht. Na dit aangenaam onderhoud was de politie nog zoo be leefd mij een gratis, zij het dan ook eenigszins donkeren ongeriefelijk logies te verstiekken. Te voren had ik ver zocht mijn bagage van mijn hotel te laten ophalen beuevens de rekening, daar ik die gaarne wilde voldoen. Groote verbazing over zulk een eerlijken schurk. Maar aan mijn ver zoek werd voldaan, ook mijn bag was er en ging mee aan boord en den volgenden dag maakte ik de terugreis in gezelschap van twee Duitsche recher cheurs, aan wie ik op miju eerewoord de verzekering gaf dat ik niet zou pogen te ontsnappen, een vrijwel over bodige verklaring, want eenmaal in open zee, zou dat immers toch niet mogelijk zijn. Ik had den commissaris verzocht mijn geleiders de opdracht te geven hun taak te vervullen zonder opzien te baren en deze had daarin gereede toegestemd, wat mijn eerbied voor de Berlijnsche politie aanmerkelijk had doen stijgen. We zouden dus als 't Artikel 2 zegt, dat ontwerpen voor den bouw van schoollokalen opgemaakt na een raadsbesluit als in srtikel 1 bedoeld, doch waaraan op de in dat artikel genoemde dagteekening nog geen uitvoering is gegeven, binnen den van een jaar niet mogen worden uitgevoerd dan na daartoe door de Kroon verleende machtiging en dat de Koninklijke machtiging eveneens wordt vereischt voor het overeenkomstig artikel 205 der Lageronderwijswet 1920 bepalen der waarde van schoollokalen voor bijzonder lager ouderwijs, waarvan de bouw is aangevangen na de in artikel 1 genoemde dagteekening. In de toelichting wordt gezegd, dat deze bepalingen beoogen de uitwassen, die zich hier en daar bij de uitvoering der L.O.-wet voordoen, te keeren. De bedoeling is dan ook slechts in die gevallen van het recht, dat hierbij aan de Kroon wordt verleend, gebruik te maken. Bovendien vertrouwt de minister van onderwijs enz., dat bij doorvoering dezer bepalingen de pre ventieve werking reeds aan de urtvoe, ring der Lageronderwijswet ten goede zal komen. De Duitsche invoer in Limburg. De N. Venlosche Crt. schrijft De invoer van Dn-'tsche artikelen van allerlei aard, heeft momenteel in Limburg zulk een hoogte bereikt, dat ij ongeveer een paniek-stemming onder de winkeliers en kanderaren in de grootere en kleinere grensplaatsen van Limburg veroorzaakt. Er zijn winkelie'S, die zaken bezitten, welke 70 a f 80,000 hebben gekost en die thans geen f 3 per week ont vangen. Alles koopt in Duitschland tot zelfs gemeentebesturen bestellen schoolmeubelen bij Duitsche firma's. Te Heerlen is het zoo sterk, dat Duit- schers met groote zakken gewapend de hu'zen affoopen om reparaties voor schoenwerkz;j doen dit werk tegen belachelijk lage prijzen. In de meeste Limburgsche plaatsen staat de klein handel dan ook geheel stil. Kapelle. De Raad der gemeente alhier kwam Vrijdagmiddag in openbare zitting bijeen. Alle leden waren tegen woordig, voorzitter de burgemeeste Deze deelt mee dat de Schoolverbou- wing tot bevredigende resultaten leidt. Was de eerste beraming f 48.7C6, nu is deze f 38 962 voor beide scholen. De gemeente-architect is aangespoord ten spoedigste met bestek en teekening klaar te zijn om tot verbouwing over te gaan. Ged. Staten hebben goedgekeurd de verordening om de maximum-snel heid te houden op 15 K.M. Het varwondert den heer Gan eman dat deze goedkeuring is gevolgd. Even eens is gevolgd de goedkeuring tot opheffing der Schcol te Biezelinge. De levering van Petroleum aan de gemeente is gegund aan den laagsten inschrijver F. van Wel voor 13 '/t cent, per Liter. ware als drie goede vrienden reizen. Zonder verdere wederwaardigheden kwamen we in Hamburg, gingen ter stond aan boord en naar mijn hut. Eenmaal de haven uitgevaren vroeg ik toestemming om op t dek te mogen verblijven, wat mijn bewakers, die ik geregeld van mijn sigaretten had laten opsteken, goedvonden. Zoo maakten wij een alleraangenaamst tochtje, dit mocht dan ook wel want ik betaalde voor drie, aangezien we op kosten van den staat ongeveer in 't ruim terecht ge komen zouden zijn. De rechercheurs, Willy en Fritz, waren brave kerels, zij vroolijkten de reis op door een ontelbaar aantal Witze te debiteeren, waarin de Duitschers sterk zijn. De jongens kwamen zelfs in een feeststemming en niets zou de vreugde verstoord hebbeD, had niet Willy een ontzettenden last van zee ziekte gehad. Ze mogen een volgenden keer wel meuschen meegeven, die beter op_ zeebeenen staan. Fritz vond het geval zoo humoristisch, dat hij zijn lachbuien zocht te verslaan met ontel bare glazen lichte wijn, die ik had laten aanrukken. En telkens riep hij „Prosit, ad fnndum tot zijn makker, die ala een slappe handdoek over de verschansing hing. Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1