N°, 114 Dinsdag 27 September 192 i 108 jaargang. Buitenland. EEN ONDANKBARE PATIËNT FEUILLETON. HET DOODENG ZWIJGEN, Ingezonden Mededeeling. Binnenland Uit de Pers. Boeken en Tijdschriften. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes t 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Goeschc Courant ADVERTENT1ËN van i 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 1lOjregelsf 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeutrens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 nnr voormiddag. COURANT Zij die zich met ingang van 1 October op ons blad abonneeren ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De vreeselijke toestanden, die in het vroegere Czarenrijk Jonder de gevolgen van revoluties, terrorisme en wanbeheer zijn ontstaan en nu hebben geleid tot een totale uitputting van alle lageu van het volk, dat ten slotte zich voor het schrikwekkend spook van den hon gerdood ziet geplaatst, hebben de oogen de geheele wereld geopend voor de vreeselijke gevolgen. Het bolsjewistisch agentschap Rosta meldt, dat in een district aan den bovenloop van de Wolga 30 procent j der bewoners aan hongersnood en epidemieën is bezweken. Het vee verdwijnt en het aantal paarden ver mindert er elke week met 3.5 procent, dat der koeien met 6 en dat der var kens met 20 procent, daar ze volstrekt geen voer hebben. Het blad Bednota zegtwat armoede beteekent beseft men, als njen weet, dat de boeren van Samara, Oefa en Simbirsk zich voeden met klei, die te vuur wordt verhard en met water vermengd, waarna een beetje gist ep meel daarbij wordt gevoegd. Een pond dier klei kost al 1600 roebel. Het sovjet bestuur, dat als hoofd schuldige van dit drama tot nu toe de waarheid heeft verbloemd, kan nu ten einde raad en beangst voor het komend einde, de hulp van het zoozeer ver achte intellectualisme en kapi talisme niet meer afwijzen. Terwijl in alle landen daarvoor be reidwilligheid bestaat, moet de volledige uitvoering der hulpverleening wachten tot voldoende zekerheid is verkregen dat deze hulp ook werkelijk aan de noodlijdende bevolking ten goede zal komen en niet worden opgeschrokt door de gulzige benden van Lenin. De groote reiziger Nausen, die zich daarvoor naar het ongelukkige land beeft begeven, meent dat hij die ver zekerdheid wel kan geven. Hoe noodig dat bij zulke onbetrouw bare snuiters als de "communistische bazen zijn, dan ook is, kan blijken uit het feit dat zich een campagne van Rusland tegen Roemenië ont wikkelt, terzelfdertijd dat zij de hulp der buitenwereld inroepen en dat men weet dat de Skandinavisehe landen en Estland zich bij de hulpactie wenscheu aan te sluiten, en men hoopt, dat ook de andere randstaten dit voorbeeld zullen volgen, vooral Roemenië, dat beschikt over aanzienlijke hoeveelheden graan en andere levensmiddelen, die onmiddellijk zouden kunnen worden afgeleverd. Niet minder vreemd klinkt het dat op het oogenblik waarop de Sowjet een beroep doet op hulp van de Westersche mogendheden, zij een poging doet om de revolutionairen in het buitenland op te zetten tot een 24 Oorspronkelijke detective-roman door R. J. B. De woorden schemerden mij voor de oogeu en 't duurde eenigen tijd voor hun volle beteekenis tot mij doordrong. Maar dat kon toch niet waar zijn, 't was een mop, een onkiesche, ellendige grap. Ik barstte in schaterlachen uit. Dan las ik het bericht nog eens weer, één tweemaalkon 't ook zijn dat een ander Arthur's naam had opgege ven f Doch Arthur was in Berlijn en op verzoek van de Scotland Yard Het duizelde mij, hier was geen ver gissing in het spel Ik moest naar buiten, de straat in, me als 't ware onderdompelen in de drukte Ik trok m'n mantel aan, zette mijn hoed op en ging de deur uit. Buiteu woei een halve storm, de wind deed mijn rok tegen mijn beene klapperen, voorovergebogen liep ik voort alsof mij de een of ander op de hielen zat, m'n haar hing verward, ik voelde het kriebelen op m'n wangen, die gloeiden. Langs mij schoven de menschen met nieuwen vorm van directe actie. Dit blijkt uit een beroep van de derde internationale te Moskou op het bureau van haar secretariaat in West-Europa. Het dokument is in liet bezit geko men van de Daily Telegraph, die het openbaar maakt. Het verklaart dat de algemeene toestand aan het geheele internationale front van het militante proletariaat lang zoo schitterend niet is als men in het begin van het vorige jaar verwachtte. De leiders krijgen een berisping dat zij het front van het vereenigde proletariaat dat in 1919 en 1920 zoo machtig was, niet ongerept hebben gehouden. Er zijn fouten begaan, die in de toekomst niet herhaald moeten worden De derde internationale doet nu het volgende voorstelOp een bepaald uur van een bepaalden dag moeten de werklieden in de geheele wereld tot directe actie overgaan in alle groote centra van de Westersche landen en hun regeeringen gebiedend bevelen onmiddellijk op te houden om eenige eischen van welken aard ook aan de Sowjet-regeering te stellen. De werklieden moeten in den vorm van een ultimatum eischen dat hun regeeringen onmiddellijk in handen van het proletariaat alle fondsen stellen, welke alle -kapitalistische regeeringen voornemens zijn aan de liefdadige orga nisaties te overhandigen, die de hulp- verschaffing onder de hongerlijdende bevolking van Rusland op ziefi nemen. Het klasse—bewuste" proletariaat van Rusland wil niet en zal niet eenige hulp van iemand anders aan nemen. Dit merkwaardige stuk is geleekend door Zinowjef en de leden van het bestuur van de derde internationale, o.w. Bela Kun, wiens werkzaamheid in Hongarije nog versch in het geheugen ligt. Zooals wij boven dit overzicht schreven is het wel een zeer ondank bare patiënt, dien men eerst liet mes uit de tanden moet breken voor de versterkende middelen in kunnen wor den gegoten. Bolsjewisme In Beieren. Sauerwein van de Matin heeft ook Pöhner, den commissaris van politie te München, geïnterviewd. Deze begon met een tegenspraak van de bewerin gen, dat hij complotten tegen het rijk en tegen vooraanstaande leden der democratische partijen begunstigt. Dat is laster, zeide P., waarvoor mijn poli tieke tegenstanders geen enkel gege ven hebben kunnen aanvoeren. Op de vraag, hoe de stemming in Beieren jegens Frankrijk is, antwoordde Pöhner, dat het Beierscbe voik de ontbinding van de burgerwachten, die het tegen het bolsjewistisch-commu- nistiseh gevaar weerloos maakt, aan Frankrijk wijt en er te meer verbitterd over is, daar deze schutterijen geener lei militair gevaar voor Frankrijk meebrachten. Het volk is mitsdien overtuigd dat Frankrijk Beieren op zettelijk te gronde wil richten. Het bolsjewistisch gevaar acht Pöhner een vaartje, voortgedreven door den sterken arm van den wind, de mannen de hand aan het hoofddeksel. Ik raakte van 't trottoir, rakelings vlocg een auto langs me, de chauffeur schreeuwde iets dat ik niet verstond. Een kranten jongen duwde me zijn blad onder den neus, brulde iets van „lord Gornway," ik had hem wel een klap in z'n ge zicht kunnen geven. Op deze manier zou heel Londen dat van Arthur in één morgen weten. Maat wat deed het er eigenlijk toe. Het was immers toch niet waar 1 Het kon niet waar zijn I Het was belache lijk te denken dat hij iets uitstaande had metEn het klonk maar al in mijn ooren als het kloppen van hamer slagen Het is niet waarhet is niet waar. 't Was als het gedender van een boemeltrein, waarin je zit te sluimeren op een warmen zomermiddag. Eu droomde ik nu ook niet Het gevoel van realiteit, rm te zijn, te ioopen, in een drukke straat, dit gevoel had ik niet, zóó moest het een slaapwandelaar- ster te moede zijn, zooals ik mij voelde. Het was of een sluier om rnijn zin tuigen was gewikkeld, waardoor ik alles minder scherp waarnam. Hoe lang ik zoo geloopen heb weet ik niet, ik merkte vaag dat ik in straten kwam, waar ik nog nooit was geweest, smalle smerige straten, met GEBRUIK STEEDS LUX VOOR HET WASSCHEN VAN f ALLE FIJNE STOFFEN v DE LEVER'S ZEEP-MAATSCHAPP1J. VLAARD1NGEN. Fabrikante van Sunllakv Zeep. in Duitschland geenszins denkbeeldig. Beieren is er tot dusver, dank zij den staat van beleg, in geslaagd, de bolsjewis tische opruiers, die Noord-Duitschland oversfroomen, buiten zijn grenzen te houden. Zoodra de staat van beleg wordt opgeheven, zullen zij ook in Beieren hun heilloos werk beginnen. Faillissementen in Nederland.' Volgens mededeeling van het Han- delsiuformatiebuieau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 23 Sept. in Nederland uitgesproken 26 faillissementen tegen 32 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 23 Sept. 1921 1491 faillissementen tegenover 958 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Vrijheidsbond Ouder zeer groote belangstelling is Zaterdag te Utrecht de eerste partij vergadering van den Vrijheidsb rnd menschen slecht gekleed en öngewas- schen, met kinderen op bloote voeten, met lompen aan 't lichaam. Een kerel met woest gezicht, verwarde hareo, een rooden zakdoek om den hals geknoopt, keek me brutaal aan met zijn donkere oogen, die onheilspellend fonkelden van onder den breeden rand van zijn pet. Ik had een gewaarwording alsof ik achtervolgd werd en dat maakte mij beangst, ik vocht tegen mijn neiging om om te kijken. Toen zag ik een bobby op den hoek van een st'aat staan, gehelmd, de sabel op zij, witte handschoenen aan, hij stond daar onbeweeglijk als een stand beeld, voor mij was hij een baken, waar ik haastig op a'stevende. Ik vroeg hem den weg met een nerveus stemmetje en de rustige wijze waarop hij mij terecht hielp, zijn kalme bromstem als het knorren van een vertrouwden Sint Bernard, had een weldadigen invloed op me. Ik had den man wel een pond in de hand willen duwen, maar bedacht nog net bijtijds, dat men een politie man geen fooitje in de hand stopt. Dus dankte ik hem vriendelijk en hij tikte aan zijn helm. ■Nu was ik spoedig weer in een voor mij bekend stadsgedeelte,ik kreeg op eens hevigen trek in een kop choco lade en bedacht dat ik zeker in heelen tijd niets gegeten had. Hoe iaat was gehouden, en wel ter oprichting van een vereeniging van gemeenteraads leden in den Vrijheidsbond. Reeds de huishoudelijke vergadering in de ochtenduren was druk bezocht. In deze vergadering werd o m. het reglement der vereeniging vastgesteld, en werden voorloopig tot bestuursleden gekozen rar. J. Bentfort van Valken burg (Rotterdam), dr. W. C. van den Berg (Groningen), dr. W. W. van der Menleu (Den Haag) en dr. I. II. J. Vos (Amsterdam). Tot secretaris der vereeniging werd benoemd de heer Wt, J. Bastiaan, die zich in oodracht van het hoofdbestuur van den Vrijheidsbond in het bijzonder met de oprichtirg van de organisatie had belast, welke, naar werd medegedeeld, reeds meer dan 1500 burgemeesters, gemeenteraadsleden, Sta tenleden en personen, die een dezer functies bekleed hebben, omvat. De ontslagbrief. De heer Heijkoop, wethouder voor de sociale belangen, en de heer De Zeeuw, wethouder van onderwijs te Rotterdam hebben Vrijdag een brief bij den gemeenteraad ingezonden,* waarin zij berichten „In aansluiting op onze mededeeling in de raadsvergadering van 6 Septem ber j.l. en in verband met het feit, dat die ontslagaankondiging werd bekrach tigd door de Federatie Rotterdam der S.D.A.P., in haar laatste vergadering van 22 September 11. gehouden in bet Verkooplokaal alhier nemen de onder- geteekenden hun ontslag als wethouders. het al Het was één uurik was van elf uur af aan 't wandelen. Zou tante ongerust zijn Zij zou dien morgen naar haar naaister, John had den vorigen avond order gekregen om te tien uur met het coupétje voor te komen Tante zou nu zeker op me zitten wachten met de lunch. Zon ze erg ongerust zijn Ik bleef wel meer plot seling weg wanneer een van m'n vrien dinnen me vroeg te koffiedrinken, dan werd ereshter getelefoneerd., niet altijd. Zou tante het al weten De naaister was een echte babbelkous Maar 't was nog een heel eind naar huis. Een taxi Neen, liever Ioopen. Eerst zocht ik evenwel een lunch room, even toch een kop chocolade. Ik ging een gelegenheid binnen, waar voor ik anders den neus zou hebben opgehaald thans wilde ik tot eiken prijs voorkomen kennissen te ontmoeten, met hun lastige vragen en spottende oogen. In de groote zaal, waar ach'erin over de geheele breedte het buffet met allerlei flesschen, glazen, schotels en daarvoor een toonbank, waarop de buffetjuffrouw de bestellingen, die door een luik van uit de keuken werien aangegeven, neerzette, waarna meisjes in 't zwart met een coquet wit mutsje op 't hoofd ze distribueerden, waren de meest tafeltjes bezet. Het publiek be stond uit handelsreizigers, kantoor- en Vijfduizend gulden voor het Kamer- i Vijfduizend gulden 's jaars voor het Kamer-lidmaatschap 1 Dat is niet te veel voor zulke leden, die hun tijd en krachten werkelijk in in al die vermoeiende zittingen en commissievergaderingen aan 's lands belang wijden. Maar het is wel veel te veel voor die andere helft., die er zoo nu en dan eens kom'. Aldus de heer L. VPs Bakhuizen v. d. Brink in de Ned. En hij vervolgt Want het Kamer-lidmaatschap ia geen volle betrekking, maar nog altijd beschouwd als een eerepost, die eigen lijk niet bezoldigd wordt. Hoor maar, wat de Regeering zegt „Een inkomen van f 5000 zal in deze tijden waarlijk niet de strekking hebben om in het Kamer-lidmaatschap de eenige bron van inkomsten te zoeken". Wat leeft zoo'n Regeering toch bui ten de werkelijkheid 1 Neen, Excellentie een inkomen van f 5000 is een Ideaal voor vele honderd duizenden uwer landgeuooten, die er graag den heeien dag hard voo- zou den willen werken, als ze dat bedrag konden bereiken. 't Is niets, dat gij aan de Kamerle den f 5000 geeft (benevens vrij reizen en pensioen niet te vergeten), maar deze overweging, alsof een inkomen van f 5000 een speldeduitje is 1 Zoolang zöb de Regeet ing redeneert, is er geen uitzicht op eenige werkelijke vermindering van lasten of beperking in haar bedrijf, Verleden jaar zei de Regeering, bij monde van den Minister van Financiën, dat er geen geld was om 20 pCt toe slag te geven op de Rijkstractemeutjes der „bedienaren van den Godsdienst" 1 En dominees moeten van hun, met schier onmogelijke pogingen van de kerk tot f 1400 opgevoerd traetement, in hooge belastingen mede betalen aan de verhoogingen der traetemen ten en aan de pensioenen van Kamer leden. 't Wordt moeilijk niet bitter te worden. In de serie „Pro en Contra" van de Holiandia-Drukkerij verscheen „De Godsdienst door de wetenschap ge handhaafd" prodr. A. H. den Hartog, Ned. Herv. Predikant contra bankbedienden met bleeke gezichten en geplakte haren, modistetjes in eigen ge fantaseerde, goedkoope maar vaak smaakvolle en origineele toiletjes vroolijke, gichelende winkeljuffers, waar van velen hun boterhammen haddeu meegebracht en schoolkinderen. Met moeite vond ik nog een leeg tafeltje achter in de zaal dicht bij het buffet. Ik voelde hoe ze mij allen van 't hoofd tot de voeten opnamen, hoorde hoe 't gesprek der meisjes, die meestal met clubjes van vier bij elkaar zaten, verstomde. Ik had het land, waarom keken ze naar meik hief uitdagend het hoofd op en zag met vijandige blikken in 't rond. Even later vond ik dat toch dwaas. Ik wa» een indring ster, deze menschen waren hier dage- lijksche gasten en hoe gezellig zaten ze hier, ze schenen elkaar allen te ken nen, als er een opstond en beleefd groette, werd die groet van alle kanten beantwoord met een luiden roep. Hoe frisch en ongekunsteld klonk het lachen der jonge meisjes, er waren lieve gezicht jes bij en ook onder de mannelijke gasten bemerkte ik personen met een gedis tingeerd uiterlijk, jongens met droo- mende, peinzende oogen, zeker studenten artisten misschien, mannen met „nette" gezichten. f Word' vervolgd.)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1