N°. 112 Donderdag 22 September 1921 108 jaargang. TROONREDE, FEUILLETON. HET DOODEND ZWIJGEN. Buitenland. School en Kerk. ^ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, builen) Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Xaaml. Vennootschap Goeseke Courant ADVERTENT1ËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kteeuweiis Ross' Drukkers-en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 unr voormiddag. COURANT Zij die zich met ingang van 1 October op ons blad abonneeren ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. l)e Troonrede gisteren 'door H. M. de Koningin uitgesproken luidt als volgt Mij wederom in uw midden bevin- deude, leden der Staten-Generaal, mag ik niet verhelen dat zelfs thans nu de wereldoorlog welhaast drie jaren tot het verleden behoort, zij De gevolgen zich nog in hevige mate doen gevoelen. Schoon God ons voor zware rampen spaarde, lijdt ook het Vaderland onder de algemeene out* richting der econo mische verhoudingen. Met noesten ijver aau het herstel van de welvaart te arbeiden, angst vallig de spaarzaamheid te betrachten is ons aller plicht. Zorgwekkend is de toestand der schat kist. De slerke groei der uitgaven in het laatst verloopen jaar beeft den verras senden aanwas der middelen nog ver over- troffen, terwijl de laaiste thans tot staan gekomen is en teruggang reeds plaats vindt. Aan belangrijke opvoering van de reeds zwaar drukkende heffingen valt wegens de daaru t dreigende schade voor het algemeen belang wel nauwe lijks te denken. Het publieke leven op meer bescheiden voet dan tot dus ver in te richten zal noodzakelijk blijken. Ook in de overzeesche deeieu van den staat is een zuinig beheer geboden. Vooral de scherpe daling der prijzen van de producten van land- en mijnbouw baart zoowel in Oost-Indië als in Suriname ernstige zorgen. De internationale toestand blijft ernstige aandacht vorderen. Intusschen geeft mij de ontwikkeling van de be trekkingen die met vreemde mogend heden worden onderhouden in veleilei opzicht reden tot voldoening Met waardeering en ingenomenheid maak ik gewag van het door de in den Volkenbond vereenigde mogendheden genomen besluit tot vestiging van het permanent hof van internationale justitie te 's-Gravenhage De afdoening van de in het afge sloten tijdvak voorbereide wettelijke maatregelen, allereerst de herziening van de Grondwet zal Uwe volle toe wijding vorderen. Met partieele herzieningen van ver schillende onzer wetboeken zal worden voortgegaan. Een wetsontwerp tot regeling van het Levensverzekeringbedrijf zal U zeer spoedig bereiken. Ter versterking van de zeemacht vooral met het oog op de verdediging van Nederlandsch-Indië zal een voorstel j worden ing'diend. In voorbereiding is een wetsontwerp dat beoogt de mogelijkheid te openen om vrijstelling van militairen dienst te verleeneu aan hen, die daartegen em- 22 Oorspronkelijke detective-roman door R. J. B. //Laat u het arme kind toch rustig liggen," zei ik verontwaardigd, waarop iets van /kunsten en groote meid", werd gemompeld. Lady Wasteword, die als vele oude dames bijzonder gesteld is op het ge zelschap van jeugdige heeren betuigde daarna in een ware vloedgolf van woorden, dien het slachtoffer gelaten over zich heen liet gaan haar groote vreugde over de komst van lord Corn- way, dien zij den laatsten tijd zoo uiterst zelden het genoegen had gehad bij zich te zien. Als klap op de vuurpijl kwam ten slotte //Maar lord Arthur interesseert zich zoozeer voor crimineele zaken, dat hij zeker geen tijd heeft kunnen vinden een oude vrouw eens op te zoeken." Ik had moeite een opkomende lach» bui te bedwingen. Arthur wil voor niemand weten dat hij zich beweegt op het gebied van den detective en Scotland Yard weet welk een stige gewetensbezwaien koesleren. Voorstellen t^t wettelijke regeling van de ruilverkaveling en tot berzie- ni ïg van de bepalingen betreffende de pachtovereenkomst zullen worden in gediend. Ontwerpen tot wijziging en aanvul ling van de Arbeidswet, de Invalidi teitswet eu de Ouderdomswet zullen U weldra bereiken. In afwachting van de totstandkoming der voorgestelde wijzigingen vau de Grondwet wordt ee.De daarbij aanslui tende herzieuing v*n het Regeeririgs» reglement voor Nederlandsch-Indië voorbereid. Moge op uwen arbeid Gods besten zegen rusten, Ik verklaar de gewone zitting der Staten Generaal geopend. NASCHRIFT. Dat er ditmaal door de troonrede geen blijde verwachtingen zouden wor den opgewekt over wat in bet komende jaar te wachten staat, kan iedereen begrijpen. De teekenen die op een ver slapping van handel en nijverheid wijzen zijn zoo duidelijk, dat met de uitdrukkiug daarvan voor niemand iets nieuws wordt gezegd Wij kunnen ons ovei de langdurigheid en gevolgen van den 00' log méér of min vei bazen, al naar mate toen in de afgcloopeu ja en, ondanks schijn van voorspoed meer of of ramder sceptisch de dingtn bekeek, zeker kan toch geen over de geschie denis der laatste 8 jaren ernstig na denkend mensch hebben gedacht, dat alles spoedig in rustige banen zou worden geleid. De wereld was tot een heksenketel van hartstochten ge maakt, waarin veel wat den mensch als onmisbare bi-schaviDgsvormen en noodzakelijke levensverhoudingen was lief gewordt n, is verloren geraakt, terwijl de economische problemen die als nasleep zijn gekomen, niet op losbaar zijn gebleken en heel andere vormen hebben aangenomen dan de knapste of ten minste da rvoor aan-' geziene, theoretici hebben vermoed. Dat het er niet vroolijk uitziet is dus langzamerhand ook tot onze regeering doorgedrongen en uit de openiügsrede van de Staten-generaal blijkt nu, dat zij zich eenigszins bezwaard voelt over de gemakkelijkheid waarmee in den laatsten tijd bij de uitvoering van allerlei, wel mooie, maar kostbare sociale wetten groote sommen zijn op- geëiecht. Immers zij zegt, dat het pu blieke leven op meer bescheiden voet moet worden ingericht Neen zoo wordt het nog uiet eens gezegd //Het zal noodzakelijk blijken het publieke levon op meer bescheiden voet dan tot dusverre in te richten" heet het in een angstvallige vermijding van alle directe voornemens, Het is nog maar een een voorspelling dat het noodig z.l worden, meer niet. Plannen of voorstellen, die aangeven hoe dat zal moeten gebeuren en wat aan de nu uit te voeren dure wetten zal worden gewijzigd, om tot die meer bescheiden huishouding te komen, ontbreken dan ook geheel. kracbtigen steun de officieele politie ondervindt van den amateur. Ik zag dat Arthur rood werd en bij haastte zich te verzekeren, dat hij niets had te maken met dat soort dingen, dat de recherche die raadseltjes maar moest oplossen. Waarop lady Wasteword re pliceerde dat hij zich zoo druk had gemaakt op dien bewusten avond bij de Carsons. 9 Het gesprek kwam nu natuurlijk op den moord op Merrybone eu op den dood van sir James. De twee figuran ten ik moet tante Jane uitzonderen, die een gezicht zette als wilde ze liever over een vroolijker onderwerp praten knikte i en beaamden wat de gastvrouw zei. Algemeen was het medelijden met Merrybone, die een gezicht had als een baby, zooals een der oude dames zei. (Verbeeld je een baby met een so- easyOver sir James luidde het oor deel minder gunstig, hij werd uitge7 maakt voor een wildeman, die zijn //natuurlijken dood" gestorven was en het //de mortuis nil nisi bene" werd door de drie theetantes absoluut ge negeerd. De polit'e was vervolgens aan de beurt. Lady Wasteword verwonderde zich over de domheid van de dienaren van den Heiligen Hermandad. Hoe was 't mogelijk dat zij den moordenaar van Een dergelijke uitlatiug staat in haar uitwerking dan ook vrijwel gelijk met de vage aansporing aan de burgers om //met noesten ijver aan het herstel van de welvaait, te arbeiden en angst vallig de spaarzaamheid te betrachten." Dergelijke aanbevelingen hebben niet de minste u'twerking, wanneer niet van hooger hand duidelijk wordt ge toond, dat het haar ernst is met de bezuinigingsplannen. Ook de noeste arbeid, waartoe wordt aangespoord klinkt als een bespotting na al de vexaties, waar«*an degenen, die daartoe den stoot -noesten geven nog blootstaan. Wie zijn die m. nnen, alléén waar van de noeste arbeid ^n staat zou zijn de welvaaait iu den lande te herstellen, terwijl heel bet leveud arbeidsmateriaal door diezelfde regee ring tot een al te gemakkelijk leven wordt gedwongen en heele scharen van coutroleerende ambtenaren en od mogelijke bepalingen de O' dernemers belemmeren in hun bedrijf. In den toon der Troonrede ligt de stille niet duidelijk uitgesproken ei ken ning, dat wij getracht hebben in tijden, die daarvoor allerminst geschikt waren, een ideale maatschappij te vormen, een oase in de woestijn van honger en ellen de, die rondom ons in de wertéd is oatstaan en waaraan ons zelfzuchtig verlangen wilde ontkomen. De hard; praktijk des levens heeft met hare ouomstootelijke logica be- wezeu, hoe kortzichtig deze schijnbaar ruime opvattingen zijn geweest en de beproevingen voor deze of een at dere regeering zullen daardoor niet gering zijn te achten. Niet m^t vaagheden echter, maar met de erkenning der feiten alleen, ook onder het gevaar van ontstemming en misnoegen te wekken bij velen, die de gevolgde struisvogelpolitiek willen blij ven aanhangen, zal de regeert üg iéts ter voorkoming van grooter rampen kunnen bijdiagen. Wat ons verder van belaDg nog op valt is vooral de regeling van het levensverzekeringsbedrijf, een maatregel, ook al ingegeven door het verdronken kalf, doch waardoor nog veel kwaad kan worden voorkomen. Vercler de wijziging eu aanvulling der arbeidsraad, die wat lucht zal kunnen "geven aan de nijverheid. Ten slotte de wenscb, dat de uit drukking van onze verhoudiog tot vreemde mogendheden, niet zoo ge vaarlijk moge zijn als zij ei uit ziet. Er wordt gesproken, dat deze betrek kingen in velerlei opzicht reden tot voldoening geven, wat doet vragen of in sommige opzichten die voldoening minder groot is? VREDESKLANKEN. Het geschrijf en gewrijf tusschen Lloyd George en de Valera duurt nog steeds voort. Maar het moet al raar loopen, willen de heeren ten slotte niet tot een oplossing komen. Merrybone niet hadden kunnen ont- ontdekken. Zij, lady Wasteword, had zoo vaak gehad dat een van haar vazen gebroken was en niemand van het personeel wilde bekennen wie 't gedaan had, maar altijd was het tweede meisje de schuldige geweest en was de waarde van het vernielde voorwerp prompt van haar weekgeld afgehouden. Ik kon niet nalaten op te merken dat het tweede meisje doodonschuldig was aan Merrybone's dood, de logica van lady Wasteword's beweringen ont snapte mij ten eenenmale, maar deze ging onverstoorbaar voort met haar filippica tegen de handhavers der openbare orde en rust en betoogde dat //natuurlijk" mtt die zigeuners ze bedoelde het strijkje de dader moest zijn binnengeglipt; immers dat zwer vend volkje is niet te vertrouwen en zij eindigde met hel uitspreken van haar diepe verontwaardiging dat niet beter werd zorg gedragen voor de veiligheid der High-classes in 't alge meen en van lady Wasteword in het bijzonder. Tante Jane bracht nu het gesprek op het toilet, een onuitputtelijk on derwerp. En dra was men in een geanimeerd dispuut gewikkeld over de vraag of men op vijftigjarigen leeftijd de drie dames waren in de zestig nog groen kon dragen en welke En beide partijen gevoelen dat het te dwaas zou zijn, wanneer, ua weken lang onderhandelen, men toch nog uiteen zou gaan als vijanden. Daarom wordt de correspondentie niet afge broken, daarom wordt telkens weer een vinger aarz lend uiigtstoken. Zoo kan het nog lang duren en 't allerbeste is om de lersclie kwestie maar op het vuur te laten staan tot zij gaar ge stoofd is. De üail Eiteann moet ten slotte tot de conclusie komen dat haar deputatie alleen kan worden erkend als te zijn de gekozen vertegenwoordigers van de meerderheid van het lersclie volk. Niets meer, maar ook niets minder. Het be staan van de onafhankelijke republiek daarentegen is een feit, dat noch Enge land, noch Gister, noch de buiten- landsche mogendheden kunnen erkennen is een fictie, waaraan tenslotte ook Sinu Eein niet wel meer gelooven kan. Liever dan al dit geharrewar zijn ons de vredes-klanken, die de Japansche premier ons doet liooren, veel beteeke- nend z.iju deze met het oog op de out- wapenings-eonferentie te Washington. De Japansche minister-president, Hara, heeft, in een rede, de vrede- 'ieveniiheid betoogd van (Ie Japansehe politiek. Hij zeide, dat de buitenlanilsehe politiek van Japan vrij was van bij oogmerken of van diplomatieke kui perijen zij berust op vriendschappelijke samenwerking met de mogendheden en is gericht op een instandhouding van den wereldvrede. Japan, dat den overwegenden invloed van de Vereenigde Staten en Engeland in de wereldpolitiek erkent, gelooft dat een toenadering van de drie mogend heden tot resultaat zou hebben dat de aanleiding tot onrust wordt wegge nomen. De nationale welvaart van de Japan sohe natie is op vitale wijze afhankelijk van ongestoorde politieke tgestanden en van de veiligheid van leven, eigendom en reisgelegenheid :n Ghma en Siberië Japan is uiterst begeerlg om alle hangende quaes ties te regelen, en de hulpbronnen van die twee lauden (China en Siberië) te helpen ontwik kelen. De eerste-minister beweert, dat de beschuldiging, als zou Japan militaris tisch aggressief zijn, onrechtvaardig is. Immers sinds het uitbreken van den Europeeschen oorlog heeft Japan zijn wapeningen uiet uitgebreid, behalve wat betreft reeds van te voren vast gestelde uitbreidingen. Bovendien is Japan bereid, zonder twijfel of argwaan te voldoen aan het voorschrift nopens de onaantastbaarheid van het verdrag van Versailles. Japan's oorlogen in het verleden waren gevoerd ter verdediging van liet bestaan en de welvaart van het volk. Dat is een noodzaak die nog altijd klemt, gezien de toeneming der bevol king en de scliaarschte aan voedsel en grondstoifen. Daarom is Japan van meening dat de veiligheid van de wereld in hoofdzaak afhangt van het open stellen van de wereld voor een ieder. kleur het best stond bij licht-grijzeud haar. Men werd het dien middag niet ■eens en er zuilen nog heel wat jours moeten plaats vinden voordat deze brandende vraagstukken zijn afgehan deld. De wijze van kleedeu van de jonge meisjes werd hierop over den hekel gehaald, de korte rokken konden geen genade vinden in de oogen der drie gratiën, waarvan er een beweerde dat een vrouw de veertig moest zijn ge passeerd alvorens zich de weelde van een voetvrijeu rok te kunnen veroor loven. Als hoofdschuldigen aan de verwording der mode werden de ac trices aan de kaak gesteld, die door hun extravagante toiletten een slecht voorbeeld gaven en den meisjes het hoofd op hol brachten, reden waarom aan jonge dames beneden den hierboven aangegeven leeftijdsgrens het schouw burgbezoek ten zeerste moest worden afgeraden. Van den schouwburg naar de con certzaal was slechts een stapje. Lady Wasteword had talrijke complimentjes voor Tilly te incasseeren en de afge zaagde vergelijking met den nachtegaal werd druk misbruikt. Arthur vroeg belangstellend waar zij haar opleiding had genoten en de gastvrouw vertelde dat Tilly vijf jaar geleden eenigen tijd te Berlijn op het. conservatorium ge- Weliswaar niet onverantwoordelijk, inaar toch zoo dat het vrije onbelem merde transport van voorraden wordt verzekerd door de wegneming van kunst matige slagboomen. Op die wijze zouden veiligheid en bestaan aan allen ver zekerd zijn. Wanneer deze uitingen van Hara meer zijn dan ijdeie woorden en dit mag men toch zeker wel verwachten, dan zijn de voorteekenen voor de bijeenkomst te Washington gunstig te noemen. Aarzelend is .Japan ge weest om aan deze bijeenkomst te willen deelnemen en deze terughou dendheid is door velen uitgelegd als een gevolg van den druk der imperia listen. De Westerling ziet in Japan vaak alleen het gele gevaar. Nu dit gevaar zichzelf annonceert als van onschuldi ge]) aard behoeft men zich in Europa niet zoo ongerust te maken. Heeft men hier trouwens niet genoeg te doen met den balk uit zijn oog te verwij deren, dat men zich zoozeer bekommert om den splinter in de amandelvormige oogen van de zonen uit liet land der Rijzende Zon Over den indruk in Japan van liet bericht, dat ook Nederland aau de beraadslagingen te Washington zou deelnemen, lezen we in de N, R. Crt., dat het een verkwikking bracht. „Nederland is Japans oudste en meest vertrouwde vriend. Van Holland heeft men niets te vreezen, en Holland heeft zich nooit zoo anti-Japansch getoond als bijv. de Fransohen in Indo-China of een groot, deel der Chineezen in hun eigen rijk. Weliswaar was het eerste telegram over Hollands deelneming, uit New-York, niet al te vriendelijk gesteld. Holland zou namelijk - zoo heet het uit vrees voor Japansche expansie naar de zijde van den Archipel, aan Japan de vrije hand willen laten in Siberië Doch een paar dagen later verscheen een artikel in de bladen waarin betoogd werd dat Hollands vrees voor het Land van de Rijzende Zon reeds lang aan het verdwijnen was, en dat het zeer begrijpelijk was dat Holland tot de beraadslagingen zou worden toege laten, aangezien het in het Oosten een kolonie bezit, vijftig maal zoo groot, en tienmaal zoo volkrijk, als het moe derland. Hollend is ten sloite het eenige land dat tijdens, deze conferen tie-campagne door geen der bladen aangevallen weid.". Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Krabbendijke ds. G. den Hertog te Kethel. Chr. Onderwijzers en De provinciale vergadering van Christelijke Onderwijzers en Onder wijzeressen in Zeeland, wordt Zaterdag a.s. gehouden in de Sociëteit „Van Ongenuchten Vrij" te Goes. De heeren W. 't Hooft, hoofd eener Christ, school weest was. „Wilde zij concert-zangeres worden?" vroeg Arthur. //Zoo dwaas was zij," was het gereede autwoord, „maar de familie heeft er een stokje voor gestoken." „Zoodat zij het conservatorium vóór het voleindigen van haar studie heeft moeten verlaten Hoe jammer „Absoluut niet jammer," ratelde lady Wasteword, „dat zou het geweest zijn wanneer een der leden van onze familie zich op de planken had bege ven, ik zou mij doodgeschaamd hebben." Zoo draaide zij nog een poosje af als een gramafooiiplaat en ik kreeg den indruk dat ik het liedje niet vpor den eersten keer hoorde. „Hoe lang was juffrouw Loveland in Berlijn f" „Twee jair, van begin 1911 tot December 1912," lady Wasteword zeide het of ze een lesje opzei. Arthur hield een keurige rede over den veredelenden en ontwikkelenden invloed van uitstekende leiding en over den grooten roep die van hot Berlijn- sehe conservatorium uitgaat. (Wordt vervol'/d.)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1