Goesche Courant TROO B U L L E T I N. REDE. 's GRAVENHAGE, 20 September 1921. H. M. .Ie KouiDgin opende heden de zitting der Staten-Geseraal met de de navolgende Mij wederom in uw midden bevin dende, leden der Staten-Generaal, mag ik niet verhelen dat zelfs thans nu de wereldoorlog welbaist drie jaren tot het verleden behoort, zijne gevolgen zich nog in hevige mate doeu gevoelen. Schoon God ons voor zware rampen spaarde, lijdt ook het Vaderland onder de algemeene ontwrichting der econo mische verhoudingen. Met noesten ijver san het herstel van de welvaart te arbeiden, angst vallig de spaarzaamheid te betrachten is ons allerJplieht. Zirgwekkend is de toestand der schat kist. De sterke groei der uitgaven in het laatst verloopen jaar heeft den verras senden aanwas der middelen nog ver over- (roffen, terwijl de laatste thans tot staan gekomen is en teruggang reeds plaats vindt. Aan belangrijke opvoering van de reeds zwaar drukkende heffingen valt wegens de daaruit dreigende schade voor het algemeen belang wel nauwe lijks te denken. Het publieke leven op meer bescheiden voet dan tot dus ver in te richten zal noodzakelijk blijken. Ook in de overzeescbe deelen van den staat is een zuinig beheer geboden. Vooral de scherpe daling der prijzen van de producten van land- en mijnbouw baart zoowel in Oost-Indië als in Suriname ernstige zorgen. De internationale toestand blijft ernstige aandacht vorderen. Intusschen geeft mij de ontwikkeling van de be trekkingen die met vreemde mogend heden worden onderhouden in velerlei opzicht reden tot voldoening Met waardeering en ingenomenheid maak ik gewag van het door de in den Volkenbond vereenigde mogendheden genomen besluit lot vestiging van het permanent hof van internationale justitie te 's-Gravenhage De afdoening van de in het afge sloten tijdvak voorbereide wettelijke maatregelen, allereerst de herziening van de Groudwet zal Uwe volle toe wijding vorderen. Met partieele herzieningen van ver schillende onzer wetboeken zal worden voortgegaan. Een wetsontwerp tot regeling van het Levensverzekeringbedrijf zal U zeer spoedig bereiken. Ter versterking van de zeemacht vooral met het oog op de verdediging van Nederlandsch-Indië zal een voorstel worden ingediend. In voorbereiding is een wetsontwerp dat beoogt de mogelijkheid te openen om vrijstelling van militairen dienst te verleenen aan hen, die daartegen ern stige gewetensbezwaien koesteren. Voorstellen tot wettelijke regeling van de ruilverkaveling eu tot herzie- ni ig van de bepalingen betreffende de pachtovereenkomst zullen worden in gediend. Ontwerpen tot wijziging ei aanvul ling van de Arbeidswet, de Invalidi teitswet en de Ouderdomswet zullen U weldra bereiken. In afwachting van de totstandkoming der voorgestelde wijzigingen van de Grondwet wordt eene daarbij aanslui tende herziening van het Regeerings- reglement voor Nederlandsch-Indië voorbereid. Moge op uwen arbeid Gods besten zegen rusten. Ik verklaar de gewone zitting der Staten Generaal geopend.

Goessche Courant | 1921 | | pagina 3