N°. 111. Dinsdag 20 September 1921 108 jaargang. Buitenland. IERLAND. Binnenland. Staten-Generaal. 81 FEUILLETON. HET DOODEND ZWIJGEN. stadsnieuws. Rechtszaken. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten! Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Nasml. Vennootschap Goesche Courant t ADVERTENT1ËN van 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 1 10 regels f 2,4') Bewijsnummers 5 cent. en Kleeiiwens Rnss' Drukken- en Uitgeversbeilr(jf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. COURANT Zij die zich met ingang van 1 October op ons blad abonneeren ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De Valera heeft aan Lloyd George doen weten dat Ierland alleen met hem wenschte te onderhandelen als souvereine staat en met deze ecnigs- zins boute bewering heeft hij zyn eigen glazen ingegooid. Want onge veer iedereen is het nu eeus met 1 ,loyd George, die heeft geantwoord, dat hij er niet over dacht deze voor waarde in te willigen. De voorzichtige, diplomatieke Britschc premier liet ech ter nog een achterdeurtje open. Hij schreef dat hij met zijn collega's be raadslagen moest over de handelwijze, welke door den nieuwen toestand noo dig geworden was en besloot met de woorden„Ik zal u daaromtrent zoo spoedig mogelijk mededeelingen doen, doch aangezien ik op het oogenblik bedlegerig ben, is 'een vertraging van enkele dagen onvermijdelijk De Valera, waarop zeker wel een ,/zaeli- te tlrnk" zal zijn uitgeoefend, heeft zich gehaast oin door dit achter deurtje te ontsnappen uit het netelige parket, waarin hij zichzelven had ge werkt. De Valera heeft thans bericht ge zonden, dat hij bereid is te onderhan delen zonder eenlgc voorwaarde. Dat nadruk leggen op Ierlands onaf hankelijkheid was slechts het innemen van een bepaalde positie, een papit ren loopgraaf, waaruit men zich terug kon trekken. Aldus maakte de Sinn Fein president zijn epistel tot een der bekende vodjes papier. Aan het hoofd der nieuwe Sinn Fein deputatie, die nu zal gaan onder handelen met Engeland's ministers, zoodra Llyd George beter zal zijn, Aitlinr Griffith, een fijn instelling van de voorgestelde commissie beweert de Fransche regeering dat Duitschland niet bereid is aan het plan mee te werken en houdt zij staande dat de economische sancties daarom gehandhaafd moeten worden. Deze Fransche kruidenierspolitiek is des te meer te betreuren omdat het rijksverbond van de Duitsche nijverheid liet grootsche plan heeft opgevat, om mede te werken aan de verzekering van een geregelde afbetaling van den Duitschen Oorlogscijns door bet op-» nemen van een pariienllere gontl- lsening in het buitenland, met het crediet van de Duitsche nijverheid en landbouw als onderpand. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han- delsinformatiebuieau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 16 Sept. in Nederland uitgesproken 64 faillissementen legen 13 faillisse menten in dezelfde week van het .vorige jaar. Van 1 Januari lot en met 16 Sept. 1921 1465 faillissementen tegenover 926 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De sluiting van de Staten-Generaal. Met het gebruikelijke ceremonieel is Zaterdagmiddag het tegenwoordige zittingsjaar van de Staten-Generaal door den minister van binnenlandscln zaken gesloten. zinnige geest, zoodat men mag hopen dat de lersche puzzle nu eindelijk toch eens zal worden opgelost. Frankrijk is weer eens bezig om Engeland tegen Duitschland op te zetten. De Opperste Raad heeft er zich in Augustus over verstaan, den douane slagboom op den rechteroever van den Rijn op te heffen (mits Duitschland tegen 31 Augustus een milliard gouden marken betaalde) en een geallieerde commissie op te richten, die toezicht zou houden op het verleenen van uitvoer- en invoervergunningen. De Fraüsche regeering, zoo meldt Renter, eischt dat deze commissie veel grootere bevoegdheden zal hebben een sourerein lichaam zal zijn met volledig gezag om aan Dniiachland de wet voor te schrijven ten aanzien van de verleening van alle vergun ningen. Men begrijpt te Londen niet, welke voordeelen Duitschland zou heb. ben bij de afschaffing van de sancties, indien de geallieerde commissie zulk een ruime bevoegdheid kreeg. Ofschoon Duitschland, naar verluidt, in beginsel heeft toegestemd in de Oorspronkelijke detective-roman door R. J. B. TWEEDE KAMER. Steun voor Woningbouw. Over de belangrijke circulaire van den M-uister van Arbeid i, z. den woningbouw, waarbij de regeering be sloot om verzoeken om premie of voor- en scherp- j schot eu bijdrage krachtens de Wo bouwsteun heeft gedaan, blijkt hieruit, dat in de jaren 1917'21 reeds 637J millioen werd besteed, waarvan 285£ iniliioen alleen in 1921. De Minister constateerde dat het doel van deu premiebouw schitterend ge slaagd is: niet al'een is de particuliere bouweiij er door op gang ge,bi acht, ook de prijzen zijn sindsdien gezakt, doordat men nu weer belang heeft gekregen bij zuinig bouwen De premie (f 1350 voor een arbeiderswoning) komt den Staat op f 7-0 per jaar, de steun voor vereenigiii£ sbouw op f 150 tol f 200. Wat de misbruiken betreft, waartoe de premiebouw zou hebben aanleiding jegeven, de Minister zou dit alles nauwkeurig nagaaD, maar met d villa's die met regeeringsgeld gebouwd zouden zijn, zal het zoo'n vaart niet kuoneo loopen op grond van den als voorwaarde gestelden maximum inhoud (450 M8). De moties van den heer Schaper tot intrekking der gewraakte circulaire en een waarin de voorkeur voor ver- eenigingsbouw werd vastgelegd, werden Vrijdag met groote neefderheid ver worpen. Dien dag kwam ook het wetje tot verhooging van de rijksuitkeering aan de gemeenten aan de orde. Het is een door minister De Geer verbeterde editie van het ontwerp van zijn voor ganger, excellentie De Vries De eerste heeft nog eeni^e millioenen toegevoegd aan de 10 of 11 millioen, waarmede de laatste de bestaande rijksuitkeering (c.a. 13 millioen) verhoogde, Over het ontwerp zal in het nieuwe zittingsjaar worden gestemd, evenals over een amendement v.d. Tempel, die ruim 30 millioen vroeg voor de ge meenten. Wij herinueren er nog even aan dat een Staatscommissie het vraagstuk der financieele verhouding van rijk en ge meenten grondig zal oestudeeren. M. E., 25 jaar, schippersknecht te Rotterdam, werd ten laste gelegd, dat hij op 16 Mei 1921 te Kloetinge P. Z'. met een een mes in zijn oor en in zijn schouder heeft gestoken. Eisch f 15 of 15 dagen hechtenis. M. H., 23 jaar, en J. de K., 24 j. veldarbeiders te 's Gravenpolder, ston den in hooger beroep terecht ter zake van jaentwet-overtreding gepleegd op 30 Dec. 1920 nabij 's Gravenpolder. Zij waren door den kantonrechter te Goes voor dat feit veroordeeld ieder tot 7 dagen hechtenis De le beklaagde en de ambtenaar O. M. waren tegen dat vonnis in hooger beroep gekomen. Eisch voor li. vrijspraak, voor de K. zeven dagen hechtenis. Dezelfde beklaagden waren tevens ter verantwoording geroepen, dat zij bij bovengenoemde gelegenheid zich tegen den rijksveldwachter Everdijk hebben verzet, toen deze het geweer van M. de K. inbeslag wilde nemen, met den ambtenaar te worstelen, hem te slaan, te stompen, te bijten, te schop- peu en te knijpen. Eisch 5 maanden gevangenisstraf ieder. N. de R., 40 jaar, landbouwer te Borssele, werd ten laste gelegd, dat hij in Maart of April 1920 of 1921 te Borssele in een dekbewijs, hem door den hengstenhouder M. v 't Westeinde afgegeven, de darfrin voorkomende namen der paarden heeft veranderd, en dat hij op 11 Mei jl. te Borssele opzettelijk een dekbewijs dat door de veldwachters Van Nieuwenhuijze De llullu was in beslag genomen om als stuk van overtuiging te dienen voor den rechter, heeft beschadigd door er een stuk af te trekken. Eisch f 25 of 25 dagen hechtenis. Stukken voor den Gemeenteraad. Ontslag en pensionneering HOOFDSTUK VII. Lady Wasteword babbelt. Een week verliep, zonder dat er wat bijzonders geschiedde. Arthur was blijk baar druk aan 't werk met het ver richten van nasporingen, ik zag hem eiken dag slechts enkele minuten, gewoonlijk kwam bij na tafel, en dan nog was hij afgetrokken en geheel vervuld met zijn eigen gedachten. Op mijne vragen gaf hij een ontwijkend antwoord en ik begreep dat hij niets wilde loslaten. Op een middag verscheen hij en ik zag direct dat er iets was, wat hem hevig hinderde. Toen hij kalm gezeten was en ik hem een kopje thee had gegeven vroeg ik dan ook heel on schuldig ningwet niet meer in behandeling te nemen, met dien verstande, dat toor een bepaalde gemeente zoo noodig hiervan kan worden afgeweken, heeft» de heer Schaper S.din da Kamer geïnterpelleerd. De Kegeering zag den toestand op nieuw onder de oogen omdat de par ticuliere bouwerij zulk een omvang genomen had, dat meer dan 100.000 woningen in aanbouw waren. Het aantal bouwvakarbeiders in ons land is van dien aard, dat zij hieraan voorloopig voor twee jaar volop werk hebben. De bouwplan-productie hield nog steeds aan en bij handhaving van de geldende regelingen zou een overpro ductie zijn ontstaan van plannen, die de loonen der bouwvak-arbeiders lot in het waanzinnige zou hebben opge dreven. Reeds thans noemde de Minister een frappant staaltje. In Amsterdam hebben onlaugs de stucado >rs gestaakt, omdat zij instede van f 125 per week f 150 wilden hebben en zij hebben deze staking gewonnen. Dat het Rijk heel wat voor woning- „Zeg, scheelt er wat aan „Daar hebben ze me Bradford naar Parijs gestuurd om de gestolen juwee- len van de een of andere comtesse terug te vinden en heeft hij deze belangrijke zaken hier uit handen moeten geven. Het is verbazend ver velend, voor mij en ook voor Bradford, hij was er dan ook niets over te spreken het is altijd gewoonte dat een affaire door den inspecteur die het j onderzoek geleid heeft, wordt afge- j wikkeld, maar blijkbaar zijn de hooge oomes van oordeel dat met de juweelen meer eer te beha'en is dan met de beide mysterieuse moordgeschiedenissen. Tk werkte wel niet met Bradford samen, maar we waren elkaar iu kleinigheden behulpzaam als goede sportsmen en goede vrienden. Door zijn t:edoen kon ik beschikken over een uiterst betrouw, baar beambte van de Yard en af en toe besprak ik met Bradford den stand van i het onderzoek. We hadden afgesproken dat we niets meer zonden publiceeren." „En dat je er ook niet met mij over zou spreken." Arthur deed of hij den steek niet merkte en ging voort: „En aan alle beambten die in de kwesties betrokken Arr. Rechtbank ie Middelburg In de zitting van Vrijdag 10 Sep tember 1921 werden de navolgende zaken behandeld C. B., 40 :aar, klein landbouwer, wonende te 's Heerenhoek, werd ten laste gelegd, dat hij op 18 Mei 1921 te Middelburg op de terechtzitting voor Burgerlijke zaken der Arrond. Recht bank aldaar in eene procedure tusschen hem, beklaagde, als eischer en Jan Rentmeester, als gedaagde, mondeling, persoonlijk, opzettelijk de navolgende valsche verklaring ouder eede heeft afgelegd „Ik zweer, dat het niet waar is, dat de pachtsom door gedaagde tijdig aan mij is aangeboden, en dat door my geweigerd is, deze in ont vangst te nemen", welke eed beslissend voor de procedure, was verklaard. Eisch 8 maanden gevangenisstraf. P. Z., 29 jaar, los werkman, wo nende te Kloetinge, werd ten laste gelegd, dat hij op 16 Mei 1921 te Kloetinge M. E. heeft mishandeld door hem opzettelijk gewelddadig te slaan, te schoppen en te stompen. Eisch f 80 of 30 dagen hechtenis. B. en W. stellen den Raad voor om aan de onderwijzeressen in de hand werken aan de openbare lagere scholen, mej. H. L. Arentz, mej Y. J, Meines en mevr. M. PenningsStokmans eer vol omslag te verleenen met ingang van deu dag waarop de verordening, regelende het openbaar lager onderwijs in de gemeente Goes, in werking zal treden Het komt B. en W. voor dat het, in verband met de zeer belangrijke uitgaven welke de nieuwe wet op het 1. o. aan de gemeenten zal opleggen, een daad van wijs beleid zal zijn om, waar nog pe soneel boven de formatie blijkt aanwezig te zijn, dit zcodra mogelijk binnen de gestelde grenzen terug t- brengen. Voorts wordt voort esteld om voor het gedeelte van het dienstjaar 1921, volgende op den datum van ontslag, aan bedoelde personen toe te kennen eeo gratificatie naar reden van een bedrag gelijkstaande met het pensioeü, hetwelk haar jaarlijks ingevolge de pensioenwet voor de gemeenteambtenaren aan pen sioen zal worden toegekend, met ditn verstande evenwel, dat het bedrag dier gratificatie zal worden herzien zocdra voor belanghebbenden een audere wet telijke pensioenregeling in werking zal treden. Verbouwing huis Schoolstraat. Bij beschikking van den Raad dd. 27 Juli 1920 no. 3 werd besloten, het huis thans genummerd Schoolstraat 1, in te richten tot kantoor voor den Gemeente-Ontvanger. Dientengevolge werd op de gemeente-begroot ng voor 1921 deswege een bedrag uilgetrokken van f 2800. Bij nader inzien is evenwel de weuschelijkheid gebleken, ook voor den zich gestadig uitbreidendeu dienst der Gemeentewerken een afzonderlijk kan toor in te richten en meenden B. en W. dat een goede oplossing kon worden gevonden door onderbrenging van heide kantoren in hetzelfde gebouw. Door den Directeur van Gemeente werken is voor deze verbouwing een plan ontworpen, waarbij tevens een bescheiden, doch behoorlijke woning is geprojecteerd,, welke kan dienen voor met het schoonhouden van en toezichthouden op het gebouw belast persoon. De kosten van verbouwing zullen hierdoor hooger worden en volgens bijgevoegde raming bedragen f 8500,terwijl de kosten van meubilair worden geschat op ongeveer f 930,—. Hierdoor wordt Vereikt het verkrijgen van twee flinke kautoorlokaliteiten voor de beide bovengenoemde ambtenaren, gelegen in de onmiddellijke nabijheid van het Stadhuis, hetgeen voor den dienst ontegenzeggelijk van zeer groot belang is. B. en W. geven den Raad in over weging hen tot het uitvoeren van bovenbedoeld werk de vereischte mach tiging te verleenen. St. Willebrordus. B. en W, geven den Raad iu over weging om het besluit van 25 November 1820 uo. 6 te wijzigen in dier voege dat a. sub le van dat besluit wordt gelezen als volgt le. aan te vragen en te aanvaardeu uit 's Rijks kas, tegen eene, overeen komstig de betrekkelijke Koninklijke besluiten te bepalen rente en aflossing in vijf en zeventig gelijke annuïteite een voorschot groot ten hoogste f 23170 of zooveel minder als iu verband met de kosten van den aanko p var deu voor den bouw van 36 (instede van 33) woningen benoodigde terreinen zal noodig blijken ten behoeve van de ver strekking aan de Woningbouwvereeni- ging „St. Willebrordus" gevestigd te Goes b. bepaald wordt dat de huurprijzen der woningen, die gemiddeld niet minder mogen bedragen dan f 4.50 per week, moeten door den gemeenteraad worden goedgekeurd. De gemiddelde huur volgens de exploitatierekening bedraagt slechts f4.15. Bij een huurprijs van f4.50 per week bedragen de uitgaven f 14865 94 en de ontvangsten f 8424, derhalve een tekort van f 6441.94 of ongeveer f 180, per woning, waarvan voor rekening der gemeente komt '/e of ongeveer f 45, per woning, zijnde f 4.50 minder per waren was het stilzwijgen opgelegd. Het onderzoek mocht op geenerlei wijze worden bemoeilijkt doordat de door ons verkregen resultaten ontijdig wereldkundig werden gemaakt. Ik heb Bradford verzocht om aan zijn opvol ger van het door mij verzamelde materiaal geen mededeeling te doen en hij heeft daarin loyaal toegestemd en zelfs goedgevonden den beambte, die mij behulpzaam is geweest, mee te nemen naar Parijs zoodat ook door diens toedoen niets kan uitlekken. Bradford heeft zich dus als een gent leman gedragen. Maar zijn opvolger is een eigenwijze kerel, die vast besloten is om naam te maken en daardoor zeker een opzienbarende stommiteit zal uithalen aangezien hij geen geduld heeft, om ziin bewijzen afdoende te verifietren. Ik ben dan ook van plan om nu verder geheel onafhankelijk van de Scotland Yard te werken." Arthur had am zijn verontwaardi ging lucht gegeven, hij haalde zijn sigarettenkoker voor den dag, nam er een sigaret uit en streek zoo driftig een lucifer aan,, dat deze in tweeën brak. „Je hebt je wel erg nijdig gemaakt», lachte ik, „maar dat kan ik me best begrijpen. Ik ben 't alleen niet van je gewoon." Arthur lachte „Ik moest maar eens een paar dagen rust nemen, ik heb de j laatste week hard gewerkt. Dat komt mijn humeur klaarblijkelijk niet ten j goede." Het lag me op de lippen te infor- meeren of hij aan zijn onderzoek zooveel tijd had besteed, maar ik hield mijn vraag in wel wetend dat ik daarmee Arthur zou hebben geërgerd. „Je moet je eens wat laten opvroo- lijken, begin nu maar eens met mee te gaan naar de jour van lady Wasteword; tante is juist bezig haar toilet te maken.» „Ik heb niets geen zin om dat ge babbel van die oude dames den heelen middag aan te hooren.» „Dank je wel, ik wist niet dat ik ook al tot de oude dames behoorde maar het is nog vroeg en dan is 't er nog niet zoo heel druk, bovendien blijven we niet lang, want tante wilde nog een paar boodschappen doen en heusch, lady Wasteword kan wel grap pige opmerkingen maken.» Een kwartiertje later zaten we met ons drieën in het coupetje tante is nog wat ouderwetsch eu heeft er nog niet toe kunnen besluiten zelf een auto aan te schaffen - en zette John den schimmel in draf, voorzoover ten miuste bij ons antiek paard nog van draven kan worden gesproken. In lady Wasteword's salon, een ouderwetsch overlaien vertrek, zaten behalve zij zelve nog twee oude dames. Nadat de begroeting had plaatsgevon den, maakte de gastvrouw excuses om dat Tilly niet „present" was. Ze lag met hoofdpijn op bed, zeker nog een gevolg van deu schrik van een week geleden. Jonge meisjes kunnen ook nergens meer tegen. Toen lady Waste word jong was, was ze een9 door een dollen hond aangevallen en had dezen met één slag van haar parapluie ge dood. Zoo vertelde ze tenminste. Dat het dier dol was, is zijn eenige vér- ontschuldiging voor de aandacht die hij aan lady Wasteword wijdde. De gastvrouw zou Tilly doen waarschuwen dat wij er waren, dan zou ze zeker wel beneden komen. Wordt vervolgd.) f

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1