Buitenland. Binnenland Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Rechtszaken. School en Kerk. Stadsnieuws. Sport. Provincie-Nieuws andere te willen zeggen is hier zeker die van het rijkslandbouwproef station te Goes, dat demonstreert het nuttig werk verricht bij onderzoek van grond- en -watermonsters, van land en tuinbouwproducten, van zuivel producten van hulpproducten voor de zuivelbereiding, van bestrijdingsmidde len 1 tegen plantenziekten, technische hulpstoffen vau land- en tuinbouw en geheime middelen "voor laud- en tuin- bouwdoeleinden. Een ouderafdeeiing van de weten schappelijke afdeelmg, ondergebracht in een afzonderlijke tent is die der landbouwhuishoudkunde. Hier kuoneu de dames haar hartje ophalen en onze boerenvrouwen en dochters heel wat leeren. Te beginnen achter in de tent, zijn daar ingericht een ziekenkamer en een slaapkamer, geheel volgens hygiënische eischen, en toch zeer tenvoudig daar naast wordt gedemonstreerd hoe in een klein lokaal reeds gelegenheid kan wordeii gegeven vuor het geien van een cursus, de onderwijzeressen brengen mede een demonstratietafel, een kast met gereedschappen en een fornuis. Hier zien wij tevens enkele gegevens inzake voedingswaarden, maar ook kaarten, die aangeven dat in bijna alle beschaafde landeD, de landbonwhuis- houdknode met kracht wordt beoefend. Op een kaart waarop de cursussen in Zeeland worden aangegeven, maakt Walcheren met een cursus te Nieuw- Jand eea zeer poover figuur. Verder treffen wij aan een gedekte tafel voor dagelijksche maaltijden en een feestelijken disch, een model van een goed fornuis. Verder is een groot deel van de plaats aangewezen om de behandeling van de wasch te demon- streereo en aan te toonen, dat alle soorten stof en ook wel degelijk de boeren> en boerinnenkleeren zijn te wasschen en dit in het belang der hygiëne ook zeer gewenscht is. Ook wordt de warenkennis sterk naar voren gebracht, wordt een o akkelijke manier van boekhouden voor de boerinnen getoond, ligt een boekwetk ter inzage toouende hoe de moderne woningbouw afsteekt bij dien uit vorige jaren, en zijn er tal van inzendingen op het gebied van groenten en vruchten en een collectie goed keukengereedschap. Wij verlaten het eldorado voor onze lezeressen en nemen een kijkje in de beide groote tenten van de afdeeling Akkerbouw, waar de voortbrengselen van den vruchtbaren Zeeuwschen bodem m een groote collectieve inzending is bijeengebracht en waar de vele statistie ken aangeven den aard en de uitbrei ding van den akkerbouw in Zeeland. Speciaal vestigen wij de aandacht op de keutige schikking der productenen de aardige versiering inzonderheid van de tent, waar de gewassenkeuring is ondergebrscht en waar guirlandes vaD haver, langs den zolder zijn aangebracht. Aan de overzijde vindt men de groote tent, waar de tuinbouw zetelt en waar de appels, peren en ander fruit U tegenlacht en waar enkel tuiniers hun kunnen demonstreeren. Voor deze afdeel! g is een naast gelegen tentje mede in beslag genomen. Daarnaast komen twee tentjes, waarvau het eeue voor bestuur en jury is bestemd, het volgende voor de pers. Deze is daardoor zoo dicht mogelijk- bij het houten hulppost-, telegraaf- en telefoonkantoor, dat iederen dag van 10 tot 6 uur geopend zal zijn. Nasst het postkantoor passeerden wij het sec- retariaat en gingen nu in de richting van de machines, maar hadden dan eeist rechts een kapperssalon van den heer Th. A. Schippers uit Middelburg en verder de verblijven voor brand weer, politie en eerste bulp bij onge lukken en links de sigarenkiosk van oen heer Dieselt uit Middelburg, eeD stand van kantoorinstallatie van den heer Spgrieutak en een van mode artikelen van den heer Baan, beide te Middelburg. Wat de landbouwma chines betreft-, er is een schitterende keuze van tal van firma's, waarvan wij de Zeeuwscbe wil'en noemen, namelijk Timmerman en Verbeek, Zierikzee, Iz. Cappou, Heinkenszand, firma wed. J. C. Massee Zoon, Goes, Franken en van Weel, G .es, W. de Schrijver, Mid delburg en B. v. d. Wal, Brouwers haven. Voor den tot deze afdeeling behoo renden wedstrijd voor een bietenrooier is alleen ingezonden voor Landrain Frè'es uit Luik, voor wien de heer.de Schrijver vertegenwoordiger is. Wij merkten hier verder op rijtuigen vau I. A. Clarijs te 's Heerenhoek eggen van C. de Jager te Driewegen, ploegen van G. Taal te Middelburg kaf-eb-»wanmolens van A. de Troye Middelburg en wanmolens enz. van I. Verdunnen te St. Jansteen. In deze zelfde omgeving troffen wij de tent aan, waarin de vlasbewerking wordt gedemonstreerd. Achter de machine-afdeeling staat een geheel aparte inzending, namelijk die van de bijenteelt, die zeker ook veel bekijks zal trekken. Voor wij naar bet midden van het terrein terugkeerden, sloegen wij -nog even een blik in de tenten, waar in de ongeveer 250 nummers pluimvee en konijnen znllen wotdeii onderge bracht. Teruggaande bemerken wij nog een belangrijke s'tand op onzen weg te hebben overgeslagen, namelijk die san de A. Z. E. M., die hier verschillende zaken op het gebied der electriciteit brengt, trouwens deze maatschappij heeft de gehetle electriciteitsvoorziening van het terrein voor hare rekening. Alvorens nu ons bezoek aan de grootste stand der tentoonstelling te beschrijven, willen wij nog even met onze lezers de groote tent bezoeken, waar zeer veel verschillende zaken te aanschouwen ziju en waar wij o.a. noemen de stand van den Zeeuwschen polder- en waterschaps- bond met kaarten pu andere gegevens en waar wij nog de volgende Zeeuwsche firma's aantreffen P. J. van Aartsen uit Middelburg met melkemmers en -bussenH. van Brakel te Middelburg met touwwerk en papier; Coöp Veevoe derfabriek te Goes met Veevoeder, H. van Driel Czo. Middelburg met tuinmeubelen enz. Behalve de reeds bovengenoemde firma's, vindeu wij op 'iet open terrein nog E. Helder en Zoon uit Middelburg met fotografische artikelen, P.'van Langeraad te Middel burg met motorrijwielen, J. Osté en C. Polderman, beide met fruit, terwijl ook de afdeeling Miadelburg van de Ver., tot bescherming van dieren met teekeningen enz. propaganda maakt voor het doel der vereeniging, en de firma Belderok en van Roo ook hier tuinmeubelen brengt. En nu rest ons nog het bezoek aan een der helangrijkste, mooiste en indruk wekkendste stands, namelijk die van het Duitsche kalisyndicaat, hetwelk vertegenwoordigd wordt door de Zeeuw sche voeder- en kunstmesthandel te Middelburg. De gemeente Vlissingen maakt iu een afzonderlijke kiosk propa ganda voor die gemeente. Het mooie, 25 meter breede, wit groene gebouw bevat een nagebootste kaligroeve. Onder deskundige leiding is hier natuurgetrouw en op de werkelijke grootte weergegeven, hoe de kalizout lagen diep onder een groot deel van het Duitsche rijk zich iu verschillende lagen uitstrekken. Op een korten afstand wordt een goed oierzicht gegeven van de ligging der kalizouten, terwijl op films het werken in zulke mijnen wordt voorgesteld. Er zal wel niemand zijn die de gelegenheid om met dit werkelijk bijzonder deel van de tentoonstelling kennis te maken, zal laten voorbijgaan. Wij willen ons overzicht hiermede eindigen; mocht het in den loop der week blijken dat nog iets dient te worden aangevuld dan zul'en wij dit niet nalaten. Bezuiniging is de leus van deu dag. Ieder heeft er den mond vol van, doch zooals vaak met nuttige maar onaan gename diDgen, wordt de praktijk niet even vlijtig beoefend. Zooals het in een andermansschotel altijd vet lijkt, zoo schijnt voor ieder minister elk ander departement en voor ieder ambtenaar elke andere rubriek bijster geschikt voor bezuinigiug en wanneer dan in eigen boezem nog eens iets verkeerds wordt ontdekt, dan wordt niet met krachtige hand dat uitwas weggesneden, maar worden er lapmiddelen aangewend, die dikwijls meer kosten dan het kwaad zelf. Ook bij den Volkenbond zelfs be gint tilt gevoel van zuinigheid door te dringen. Een zeer begrijpelijk ge voel bij een zoo omvangrijk lichaam, dat de aan haar verleende diensten goed weet te beloonen. Doch ook hier alweer zoekt de begrootingscommissie niet het euvel bij zichzelf maar in bijkomende omstandigheden, zooals bv. in de plaats waar dit lichaam thans zetelt. Deze commissie stelt daarom voor haren zetel te verplaatsen van Genéve naar Itrnagel, omdat Zwitser land te duur zou zijn. Nu is ons niet bekend dat er zulk een groot verschil in verblijfkosten voor gewone stervelingen zou zijn tusschen Zwit serland en België. Beiden zijn niet goedkoop, en wenneer dat de eenige reden ware, zou het, o gruwel, geraden zijn dien zetel naar Berlijn te ver plaatsen. De ware reden waarom deze struis vogelpolitiek niet opgaat, zal welzijn, dat in iedere stad, waar dat lichaam met zijn schare van hooggesalarieer- den neerstrijkt, de prijzen omhoog gaan. Al verstopt deze struisvogel tiaar kop nóg zoo goed. Dan zal dat niet verhinderen, dat de hoteliers en andere mannen van zaken nog wel de oogen open zullen hebben voor de kostbare veeren, die daar vallen te plukken. Deze poging van België om de voordeelen van dezen zetel naar zich toe te halen is dan ook al te door zichtig. Een meer sympathiek voorstel is dat van den afgevaardigde voor Noor wegen, den bekenden Nansen, die een dringend beroep wil doen op de regee ringen om credieten ter verleenen voor de bestrijding vat. deu hongersnood in Rusland. Hij verzocht den Raad een dienst voor bet beheer van de internationale kredieten en de beschikbare fondsen in te stellen en te zorgen, dat de door de Russische regeering gestelde waar borgen worden nagekomen. Dit laatste is zeker niet overbodig wegens de verwerping door de Sowjet- regeering van liet voorstel van het Int. steuncomité om een commissie van deskundigen naar het gebied van den hongersnood te zenden om een onderzoek in te stellen naar den besten weg om den steun op groote schaal te organiseeren. De vrees door velen gedeeld, dat alleen bij voldoende waarborg, de toegestane credieten werkelijk zullen dienen voor de noodlijdende bevolking en niet ter verzorging van de Sovjet troepen, wordt door een dergelijk optreden der Russische regeering niet weinig versterkt. De toestand in de hongersnood districten is, volgens" een brief van Loctowinof aan zijn broer, die Sovjet vertegenwoordiger in het buitenland is, reeds onbeschrijfelijk. In Samara was volgens hem letterlijk geen voedsel meer te vinden drie maanden droogte hebben den gelieelen oogst doen mis lukken. Zelfs de sprinkhanen die er uit het Zuiden zijn neergestre ken sterven van honger. Men kan zich niet voorstellen welke ellende er in de steden heerscht, De schrijver verzekert dat deze ramp die van 1891 verre overtreft, ofschoon zij nog maar in het begin is. Ofschoon hij zelf Sowjet-ambtenaar is, beseft Loctowinof volkomen dat het „mallotige" Sowjet-bestuur niet bij machte is de ramp te bezweren. Hij ziet den toestand in den herfst en den winter donker in, vooral daar de spoorwegen volslagen ontredderd zijn. Te Saratof hoorde Loctowinof van de buitengewone provinciale commissie dat thans een nieuwe vorm van speculatie opgeld doet, n.l. het ver- koopen van kinderen als slaven. Heele gezinnen bevinden zich in lijfeigen schap voor enkele ponds meel. Na openhartig te hebben erkend dat de Sowjets geen oplossing weten voor het hongersnood-probleem, gaat de schrijver voort dat de sowjet- regeering de noodzakelijkheid heeft ingezien om de medewerking van vertegenwoordigers der bourgeoisie en der intelligentia in te roepen achten velen het begin van het einde der bolsjewiki. De winter van 1921 zal dan mis schien de laatste beproeving worden van het Russische volk onder den ideale regeeringsvorm van hel com munisme. Voor het eveneens in zijn vrijheids strijd zwaarbeproefde Ierland blijft nog hoop bestaan op een schikking met Engeland. De nota van Lloyd George aan De Valera waarin deze een conferentie voorstelt op de eenige voorwaarde, dat Ierland bij het Rijk moet blijven, is door de nationalistische pers goed ontvangen. Zoowel te Londen als te Dublin verwacht men in politieke kringen dat het Sinn Fein-kabinet Lloyd George's uitnoodiging zal aanvaarden en dat De Valera, die sterk onder den invloed van de extremisten schijnt te staan, daarin een reden zal hebben om hun aan het verstand te brengen dat zij nu voorgoed moeten kiezen tusschen het geen nu wordt aangeboden en niets te krijgen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 9 Sept. in Nederland uilgesprokeu 47 faillissementen tegen 31 faillisse menten in dezelfde week van bet vorige jaar- Van 1 Januari tot en met 9 Sept. 1921 1401 faillissementen tegenover 913 over helzelfde tijdperk van het vorige jaar. Een nieuwe partijgenaamd Commu nistische arbeiderspartij. Hel voorloopig bestuur der commu nistische arbeiderspartij in Nederland zendt een verklaring van baar ontstaan aan de bladen waaruit wij het volgende overnemen De wereldoorlog, de daarop volgende revoluties in Duitschland en ar dere landeD, en de gebeele houding van het proletariaat der wereld hebben bewe- zeD, dat groote oorzaak het belet het kapitalisme te overwinnen de ge ringe zelfbewustheidsontwikkeling. De communistische partijen en de derde Internationale onderd-ukken deze ontwikkeling van het zelfbewustzijn vin het proletariaat door de dictatuur der; artij en, wat hetzelfdeis, der leiders. Alleen de communistische politieke partij, die het proletariaat schoolt en ten strijde voert zonder parlementarisme en die een voorhoede organiseert van zuiver communistische en, h ldhaftige strijders, kan bet proletariaat tot de overwinning helpen. De anti-pai lementaire, politieke com- munistische partij en de bond van be- drijfsorganiaaties, dit. ziju de midde'en om aan de arbeidersklasse de dictatuur te geven. Dit zijn dus in West-Europa en Noord-Amerika de middelen om het kapitalisme omver te werpen. Daar de Communistische 'Partij in Nederland en de derde Internationale deze middelen niet willen en de propa ganda ervoor verstikken, verklaren de ondeigeteekenden hun uittreding uit die partij en uit de derde Internatianale en hun bereidheid tot het stichten, op den grondslag van anti-parlementaris- me, bedrijfsorganisatie en klassedictatuur vau een Nederlaudsche communistische Arbeiders-Partij, die lid moet worden eener ni uwe, waarlijk communistische Arbeiders-Internationale. Geïllustreerde Prijscourant. Van den heer D. J. van der Have te Kapelle ontvingen we een geïllu streerde prijscourant van de velerlei vrucht- en sierboomen, die in zijne uitgestrekte kweekerijeu worden ge vonden, ook in rozen, heesters, klim planten en overblijvende planten van snijbloemen enz is een groote sorteering voorhanden. Verschillende wenken bij planteD en snoeien en bestrijdingsmiddelen voor eenige van de meest voorkomende schadelijke insecten en ziekteu komen in het boekje voor. Arr. Rechtbank it Middelburg In de zitting van heden werden de volgende zaken behandeld. W. R., huisvr. van K. J. B., 32 j. wonende te Goes, werd ten laste ge legd dat zij op 12 Juli 1921 te Goes opzettelijk J. Lisseveld in hare tegen woordigheid inondeliug heeft beleedigd. Eisch f 10 of 10 dagen hechtenis. J. T., 20 jaar, veldarbeider te Hein kenszand werd ten laste gelegd dat hij op 14 Juli 192L te Wolphaartsdijk een bofnet heeft weggenomen dat toe behoorde aan P. v. d. Dries. Eisch 3 weken gevangenisstraf. Geref. Kerken. Bedankt voor Nunspeet en Krabben- dijke ds. A. Sckeele te Kapel e. Leger des Heils. Woensdagavond 14 September 8 uur zal in de zaal van het Leger des Heils, een bijzondere samenkomst geleid wor den door het hoofd der Zuider-Divisie Majoor Wijkhuizen. Deze officier, die onafgebroken jaren- lang rijke ervaringen opdeed in zijn loopbaan als Heilsofficier, zal slechts één avond in Goes de samenkomst leiden. Ieder hartelijk welkom. Toegang vrij. Een nieuwe zaak. Een winkel, die zeker wel clientèle zal verwerven, is in de Papegaaisftaat alhier geopend door Mej. Celine Ja- cobs. Door hare keurige etalage trekt deze zaak de aandacht, terwijl ook daarbinnen alles er op wijst dat een kundig^boofdj deze onderneming be stuurt. Behalve op het gebied van dames- en heerenstoften brengt zij speciaal veel nieuws in lingeries enz. terwijl een inrichting voor plisseer-, ajour. werk, knippatronen enz aan de zaak is toegevoegd. Een en ander maakt bet tot een prettigen, gezelligen winkel. Emikl Hui.i.kbroecr. Naar wij ver 'emen zal zeer waar schijnlijk Etniel Hullebroeck in October een liederenavond geven in de socië teit „V. O. V." „De onbekende Vrouw". De voorstelling van „de Onbekende Vrouw" door de gecombineerde too- neelisteu zal Dinsdagavond plaats hebben en niet Vrijdagavond, zooals oorspronkelijk op de aanplakbiljetten was vermeld. Men zie de advertentie in deze courant voor nadere bijzonder heden. Voortzetting der Athletiekwedslrijden der Kor/balclub M.E.V.O. te Goes. Zaterdagmiddag, 10 Sept., werden de ouderb oken athletiekwedstiijden van M.E.V.O. te Goes voortgezet met de nummers Hoogspringen sen. en jun. Herren 100 M. hardloopen met keer punten sen. Dames en Heeren en jun. Dames en Heeren en Estafette voor seniores en juniores. Verschillende deel- nemers waren absent wat evtnwel niet wegneemt dat het overgroote deel aan wezig was. De afwerking liet niets te wenschen over. Verschillende foto's werden er gemaakt. Tot slot was er een mooie Korfbaiwedstrijd tusschen M.E.V.O. I en Zeelandia I. Hoewel Zeelandia erg zwak was opgekomen was het toch sterk doordar er verschillende spelers gecom bineerd wirden. Beide teams gaven goed spel. De ruststand was 11, terwijl de wedstrijd na verloop van tjjd ge. staakt moest worden daar het steeds slechter weer werd. De uitslagen der wedstrijden zijn als volgt Hoogspringen sen Heeren: le prijs Ph. J. Bom, Volharding Ierseke, 1.75 M. 2e pr, J. Witte, Mevo Goes, 1.70 M. 3e pr. J. v. Sprundel, V.O.C. Ierseke, 1.05 M. Hoogspringen jun. Heeren le pr. J. de Jager, Volharding Ierseke, l 60 M. 2e pr. M. v. Liere, Elto Kloetinge, 1.60 M. 100 AL loopen met keerpunten, sen. Heeren le pr. Johs Everse, Voiharuing Ierseke, 18® sec., 2e pr. Ph. Bom, Vol harding Ierseke, 191/j0 sec. Sen. Dames le pr M. v. Boven, Volharding Ierseke, 219/io sec,> 2e pr. A. Loggers, Vtlhar ing Ierseke, 228/ro sec- Jun. Heeren: le pr. C. de Rooij, V.O.C. Ierseke, 193/s sec., 2e pr. J A. de Jager, Volharding Ierseke, 21 sec. Jun. Damesle pr. M. v. Stee, Volharding Ierseke, 21'/i„ sec., 2e pr. L. v. IJsseldijk, Volharding Ierseke, 21s/s sec. Estafetteloop 4 x 100 Af. Seniores le pr. Volharding, Ierseke 52*/a sec., 2e pr. Mevo, Goes 51 sec., 3e pr. Mevo, Gues 58a/s sec, 4e pr. Volharding, Ierseke 59a/ssec. Juniores: lepr. Volharding, Ierseke 568/i0 sec., 2e pr. Mevo, Goes 59s/io sec. De uitreiking der prijzen had 's avonds iu de sociëteit V.O V. plaats. Voor degenen die het hoogst aantal punten behaald hadden waren er 8 eere-prijzeD uitgeloofd die als volgt waren oege- wezen. Sen Heerenle p-. Ph J. Bom, Volharding Ierseke, 12 punten, 2e pr. F. C. Maijs, Mevo Goes, 11 punten. Sen. Dames: le pr. M. v. Boven, Volharding Ierseke, 17 punten, 2e pr. A. Loggers, Volharding Ieisekë, 9 punten. Jun. Heeren le pr. W. C. Loggers, Volharding Ierseke, 16 punten, 2e pr. C. de Rooij, V.O.C. Ierseke, 10 punten. Jun. Dames: le pr. M. v. Stee, Volharding Ierseke, 11 punten, 2e pr. M. v. d. Bosch, E.L.T.O. Kloetinge, 6 punten. Korfbal. Vrijdagavond 9 Sept. Korfbalwed strijd te 's Gravenpolder tusschenV.D.B. combinatie en E.L.T.O. uit Kloetinge. Ruststand 10 voor Kloetinge. Eind stand 21 ook voor E.L.T.O. Voetbal. Vriendschappelijke voetbalwedstrijd tusschen K.D.O. en EMM. le Goes op Zondag 11 September. Ruststand 2voor E M.M. Stand bij het eind 41 voor E.M.M. Kapelle. Op initiatief van enkele bestuursleden van de Landbouwver- eeniging V.l.O.S. alhier, is een Land- bouweursus geopend met aanvankelijk 18 leden. Meerdere leden om deel te nemen volgen. De heer Geijtenbeek, benoemd Hoofd der school te Schore, thans nog te Sehagen, zal onderwijs geven. Een der schoollokalen van de open bare school zal aangevraagd worden. Ovezand. Als bijzonderheid kan gemeld wordeD dat in den tuin van den heer de W. een drietal pere- boomen in vollen bloei staan alsof het voorjaar is, in plaats van herfst. Provinciale Stoombontdienst, Door de Provinciale StoombootdieD- sten zal binnenkort worden uitgegeven de door een kaart van Zeeland ver duidelijkte winterdien8tregeling, waar van de Zomerdienstregeling door de Nederlandsche Spoorwegen in de stations werd opgehangen en welke door de

Goessche Courant | 1921 | | pagina 2