SUNLIGHT ZEEP Het najaar Dinsdag 13 September 1921 108 jaargang Ingezonden Mededeling. FEUILLETON. HET D000END ZWIJGEN. Het" kinderwaschje met brengt meer tijd voor* de verzorging vair de baby Echte ENGELSCHE GABARDINE Amsterdamsch Modehuis Papag);^str-3- fl°. *08 ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers o cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE f COURANT Uitgave Naaml. Vennoot-ehap Gioesche Courant *BBPS f en Kleeawans Ross' Draltkers-en Uitgeversbadr(jf. ADVERTENTIËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 1lO.regelsf 2,40 Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nnr voormiddag. De Zeeuwsctae Landbouwtentoonstelling. Het was zeker goed gezien van het bestuur der Z. L. M. reeds Vrijdag de vertegenwoordigers der pers uit te noodigen aanwezig te zijn op het ten toonstellingsterrein en het reeds gereed zijnde in oogenschouw te nemen en naders bijzonderheden te vernemen over hetgeen verder nog te wachten staat. En zoo hebban dan de peisvertegen- woordigeis en ook de leiders der ver schillende afdeelingen met den alge- meenen secretaris als leidsman Vrijdag morgen eene wandeling gemaakt -langs al die stands, hebben zij in iedere tent een kijkje genomen en zijn onder diepen indruk gekomen van hetgeen daar is gewrocht. Het is haast onge looflijk wat een verscheidenheid van zaken op deze grootste van alle tot nn toe in Zeeland gehouden landbouw tentoonstellingen is bijeen gebracht, waarop wij nader in bijzouderliedeu terugkomen. Laten wij nu alleen even mogen aanstippen, dat vooral hetgeen op wetenschappelijk gebied is bijeen gebracht onze bijzondere aandacht trok. Na de wandeling van een paai uur op het terrein, werd aileu door het bestuur in de groote restauratietent een uitstekend bereide luuch aangeboden, die een goede reclame was voor wat volgende week te krijgen z-1 zijn. De bijeenkomst aan den wel voorzinnen disch werd geopend door den voorzit ter, den heer mr. P. Dieleman, die op zijn eigen keurige wijze een rede hield, waarin hij op het groote belaDg van de pers, inzonderheid van de dagblad pers wees en hulde bracht aan de wijze waarop zij vooral in Nederland haar taak opvat. De heer P. Teunissen, vertegenwoor diger van het Nieuws van drn Dag, dankte als ondste der persbroeders voor de gelegenheid, geboden om de tentoon stelling te bezichtigen en voor de waardeerende woorden van den voor zitter. De heer Lindenbergh voerde het woord namens de leiders der afdeelin- gen. De heer A. 0. Lako sprak namens de vakpers en wees verder met vreugde op het besluit der Staten om de sub sidie voor de paardenfokkerij te band baven meer uit moreel dan financieel oogpunt. De beer Deibei sptak namens de plaatselijke pers en wijdde een dronk aan den heer Kielstra. De heer Hanken dankte ten slotte namens alle. dischgenooten. Aan den vooravond van wat genoemd mag worden eeD groote gebeurtenis voor Zeeland in het algemeen, voor Walcheren in het bijzonder, nu morgen door den minister van landbouw, handel eu nijverheid, de grootste landbouwten toonstelling, die Zeeland ooit binnen zijn grenzen heeft gekend, zal worden geopend, rust op o is de aangename plicht onze lezers nader in te lichten over het vele dat daar zal te zien zijn, al willen wij vooraf verzekeren, dat een volledige opgave niet goed moge lijk zal zijn, daarvoor is het belang rijke te omvang ijk, wij willen echter Oorspronkelijke detective-roman door R. J. B. Toen Bradford deze opmerking maakte, schoot Arthur, die zwijgend, met alle aandacht had toegeluisterd plotseling uit „Dan moet hij geweten hebben, dat omstreeks dat tijdstip sir Box moest passeeren'" „Of de aanraoder heeft deu eersten den besten voorbijganger aangevallen." Dat zou ook een arme drommel geweest kunnen zijn." De aanval geschiedde van achter en dus passeerde de voorbijganger, zoodat deze kon worden opgenomen en getaxeerd." Ik had met spanning dit korte duel, waarbij Arthur het onderspit schee» te hebben gedolven, gevolgd. Bradford vervolgde „Het is voorts gebleken, dat we hier EVER'3 ZEfiPMU. VLAAQtMHC toch trachten ia het hier volgende een indruk te geven, die hen zal overtuigen dat hier iets heel bijzonders door het onvermoeid werken van velen is tot staDcl gebracht. Daan oor willen wij met onze lezers iu gedachten de wan deling maken, die wij Vrijdag met de bestuursleden hebben gemaakt over het uitgestrekte terrein. De plaats van samenkomst was het restaurant, dat het dichtst bij het secre- la iaat staat en ons eerste bezoek gold de tent., waar ia statistieken en andere gegeveus het belang var- de schapen fokkerij wordt aangetoond, waar men de beteekeuis van den wolafzel, de de wolkwaliteit enz. kan beoordeelen en waar de vereeniging tot verbetering van het scbapenrAS demonstreert, door welke maatregelen genomen kunnen worden tot rasverbetering. Naast deze tent staan de schaaps kooien, waa.iu Donderdag en Vrijdag 175 der wolproducenten zullen toonen wat in Zeeland door go de fokkerij wordt verkregen. Vlak daarnaast zijn de hokken voor de mmder ooglijke viervoeters, de varkens. Ook deze dieren zullen, 27 in aantal, Donderdag en Vrijdag aanwezig zijn. Blijkt uit het k'eine aantal, dat er in Z°eland aan georganiseerde en wel overwogen fokkerij der krulstaarten niet zoo heel veel wordt gedaan, au Iers.is het met de volgende afdeeling, die der geiten waarvan 287 exeD plaren, ver deeld over 270 nummers, zijn aange geven voor genoemde dagon. Vo ordeze kleinmelkproducenten zijn zeer prac tische bokken gemaakt, zoodat ieder dier een eigen plaais beaft en men niet het gewirwar krijgt, dat anders oij den zoo greaten troep van deze woelwaters zou ontstaan. Zeer belangwekkend zijn de gegevens, die in de volgende tent worden gegeven op het gebied der geitenfokkerij, vooral voor den kleiren man van zoo'n groot belang. O.a, wordt daar aangetoond, dat de gewone Zeeuwsche geit geens zins achter staat bij de alom geroemde saanegeit, ja dat eerstgenoemde zelfs nog meer en betere melk geeft. Zeer belangrijk is ook hetgeen wordt ge demonstreerd op het gebied der stal- verbete ing en zeer practisch zijn de nienwe modellen ruiven, die voorkomen, dat de dieren bij het gebruik huuner maaltijden te veel over boord gooieD, voor mantels en jassen. - Gegarandeerd waterdicht. f5,25 15 O c.Nl. breed. Stalen op aanvraag. m m hebben te doen met een gewonen roof moord. Horloge met ketting en poite- monnaie ran sir James zijn verdwenen. Zijn portefeuille, waarin slechts enkele brieveu, weid op den verslagene be vonden, evenals diens sleutelbos en enkele andere voorwerpen." En de inspecteur wees op de bekende city-bag. Arthur ging hierna met Bradford Daar de slaapkamer, waar sir James op zijn bed was neergelegd om de wonde nauwkeurig te onderzoeken- Bij zijD terugkomst stond zijn gezicht nog grimmiger, dan het den ganschen avond al was geweest. „Neergeslagen als een beestmom pelde hij tusschen de tanden. „Hij heeft geen kik kunnen geveD." „We gingen met ons drieën nog even naar de plaats waar de mis daad gepleegd was, waarbij Arthur opmerkte dat er een lantaarn stond tusschen die plek en het huis van sir James, zoodat de boosdoener goed had kunnen zien wie er naderde. „Dit zou er op wijzen dal hij zijn slachtoffer van dien kant verwachtte," meende Arthur. Wij keerden weer naar de studeer zooals maar al te zeer hun gewoonte is. Uit de statistieken blijkt o.a. dat door het zi ivelconsulentschap 107 lezin gen zijn gehouden, bijgewoond door 6278 personen en door anderen 59 met 3380 toehoordersdat er in Zeeland niet minder dan 8000 geitenhouders zijn met 12000 geitendat er 64 geitenvereeniginge» zijn, die beschikken over 76 bokken, alle eigendom van het foksiation te Serooskerke, die de dieren alleen voor den kost in bruikleen afstaat. Het fokstation beschikt in totaal over 100 bokken. Zeer inlereesant was o k het boek dat ons geloond werd en waarin op het fokstation dagelijks wordt aangeteekend hoeveel melk iedere geit levert, terwijl geregeld het soon telijk gewicht enz. wordt bepaald, hier door krijgt men schitterend studie- ma'eriaal. De achter op het terrein het meest in het oog loopende gebouwen, zijn drie groote paardenstallen, eigen dom van de vereeniging het Neder- laudsche Trekpaardenstamboek. In een dezer stallen en een klein deel van deu middelsten stal, zijn gesloten boxen aan gebracht voor het plaatsen der heng sten, terwijl de merries in gewone open stalplaatsen zullen worden tentoonge steld. Te zamen zullen het een 300 diereu zijn, die Woensdag eu Donder dag aanwezig zullen zijn. Hel zal zeker een treffend bewijs worden welk een groote vorderingen men in Zeeland maakt op dit gebied, nu men zich alleen toelegt op de fokkerij van het Nederlandsch Trekpaard (Belgisch type). Een niet minder belangrijke afdeeling zal men dicht bij de stallen aantreffen, namelijk die van het Rundveeer zijn voor deze afdeeling een kleine 300 dieren aangegeven, die Donderdag en Vrijdag aanwezig zullen zijn, maar er is plaats gemaakt voor ongeveer 600 en dit heeft een zeer te waardeeren reden, want er zal bij deze diereu meermalen verandering van opstelling plaats hebben. Eerst worden de dieren volgen# nummer geplaatst, maar na afloop der keuring, Donderdags te ongeveer 11 uur worden zij voor zoo ver daarvoor aangegeven, vereenigings- gewijze geplaatst. Vrijdags van 8 tot 11 uur staan zij in familiegroepen bijeen, van 11 tot 2 uur zullen de stieren met hunne afstammelingen worden getoond en van 2 tot 6 uur zal het fokvee van iederen eigenaar bijeen worden geplaatst. Voor kenners van vee, is het dus zeer aan te bevelen beide dagen aanwezig te zijn, er veel uit deze wijzen van opstellen te leeren zijn. Na het bezoek aan de plaats, waar het rundvee zal komen, kwamen wij in de tent welke in het bijzonder voor de zuivelbereiding zal dienen. Hier zijn o a. twee koelbakken, waarin ijs komt, daarboven in de een de 60 inzendingen boerenboter zoowel die 2 '/j maand oud is, als die van onge veer een week oud en enkele in Zeeland vervaardigde kazenin de andere boter en kaas met het rijksmerk, beide bakken worden door glas afgesloten. In deze tent worden verder gegevens verstrekt over het werk van het Rijkszuivel- consulentschap voor Zeeland en de Nederlandsche Boler- en Kaascontröle, kamer terug. Arthur leunde achterover in zijn stoel, de oogen gesloten, de vingers tegen elkaar gevouwen. Ik had reeds eerder opgemerkt, dat dit zijn geliefkoosde houding was, wanneer hij iugespannen dacht. „De huishoudster, zij lijkt me een volkomen betrouwbaar persoon te zijn heeft iets gezegd over een brief, dien sir James vammrgen geschreven had zouden wij daarvan het kladje nog kuunen vinden Bradford zreht op het bureaublad maar kon niets vinden. Arthur had het vloeiblad in handen genomen maar dit was al vaak gebruikt en het gelukte hem dan ook niet iets te makeD uit de verminkte Jetterteekens. Daarop wandelde Arthur het vertrek op en neer en nam alle voorwerpen scherp op, hij las de titels op de ruggen der banden, die zorgvuldig gerangschikt stonde» in de groote boekenkasten langs den wand en nam een deel er uit, dat den indruk maakte van een heel gewoon schrijf-cahier. „Ik tref het", zei hij, „het is een soort register van alle plaatsen die door sir Box zijn bezocht en hier achter een aantal handteekeningen van Eveneens op dit deel van het terrein staat de tent, waarin de Rundveefok kerij wetenschappelijk wordt toegelicht en waarin de heer Zwagerman, zooals hij Vrijdag toelichtte wil demonstree- ren, dat de rundveehouderij voor Zee land van grootere economische betee- kenis is dan de paardenfokkerij. Maar ook worden hier zeer belang rijke gegevens verstrekt over het vereenigingswezen op dit gebied, over het aantal in Zeeland gehouden lezin gen en cursussen, over het werken van het Nederlandsche Rundveestam boek, terwijl verschillende foto's van Zeeuwsch vee het mogelijk maken ook op de dagen, dat de dieren niet aan wezig zijn, kennis te maken met de producten van de fokkerij. Wij verlieten nu dit deel van het terrein om ons naar andere tenten te begeven, maar konden daarbij een blik slaan op den grooten ring, die bestemd is voor het rondleiden der bekroonde dieren en waarin Vrijdag het concours hippique plaats heeft. Bij dezen ring is een zeer groote tribune opgeslagen, in het midden waarvan een deel voor de Koninklijke familie is vrij gehouden. Dicht bij den ring is ook een afzonderlijke tent geplaatst, welke in gereedheid wordt gebracht voor de ontvangst van H.M. de Koningin. Onze leidslieden volgende kwamen wij spoedig in de tent, waar het landbouw- vereenigingswezen wordt gedemonstreerd alleen over wat in deze tent te zien wordt gegeven zouden kolommen zijn vol te schrijven, wij moeten ons daar. om bepalen tot het noemen der inzen dingen. De Z. L. M. zelf brengt tal van kaarten en statistieken om aan te toonen wat zij doet; over he'geen ge schiedt inzake gemeenschappeiijken aan koop van bedrijfsbenoodigheden; over de prijzen van voeder- en kunstmeststoffen in de laatste 20 jaren over de ontwik keling van het onderlinge verzekerings wezen over de mussehengilden en over de vereenigingen tot uitvoering der Landarbeiderswet in Zeeland. Verder troffen wij aan inzendingen van het Centraal Bureau uit het Nederlandsch landbouw-comitévan de Coöperatieve Landbouwvereeniging Eiland Walche ren van de Coöperatieve Centrale fiaffeisen Bank te Utrechtvan ver schillende onderlinge verzekeringsmaat schappijen van de vereenigingen van oud-leerlingen van landbouwschool en cursussen. Maar een zeer bijzondere inzending is zeker die van de -Coöp. Beetwortelsuikerfabriek „Zeeland" te Bergen op Zoom. Die fabriek brengt allereerst een in alle onderdeden juiste miniatuur' van haar gebouwen en em placementen, tot en met de jongste uitbreiding, maar tevens geeft zij eert zeer duidelijke schematische voorstel ling van den gang van het fabrieks- procedé, van de verwerking van de biet tot pulp, van het sap tot suiker en toont in flessehen het produet in de verschillende stadiums vaD be werking. Niemand sla deze belangrijke stand over. Een zeker niet minder belangrijke afdeeling is de wetenschappelijke. Een der belangrijkste inzendingen, zonder ook iets ten nadeele van de talrijke staatshoofden en bekende persoonlijk heden, een interessant we k." Arthur verdiepte zich er in en ik zag hem enkele aanleekeningen maken daarna reikte hij het deel over aan inspecteur Bradford, die het ook met belangstelling bekeek. Vervolgens wilden de beide heeren nog een rondgang maken door de vertrekken der benedenverdieping om te zien of ze nog iets bijzonders zouden aantreffeD. De voorkamer leverde niets op. In de gang zagen we een Indisch tapijtwerk aan den wand hangen, waartegen een feston vat veelsoortige wapens, .krissen, waarvan het heft kunstig was geciseleerd en het lemmet vaak voorzien van geheimzinnige Iet— terteekens, dolken van verschillende grootte, twee sterkgebogen Mo-irsche zwaarden, d;e bijna een stalen halve maan geleken, speren met vervaarlijke punten, in den vorm van een palm blad, een menigte piilen en een paar fraai gesneden houten en vaardig ge vlochten houten pijlkokers. Toen we de voorkamer aan de overi zijde der gang binnentraden ontsnapte ons een kreet van bewondering. Blijkbaar waren we hier te midden van sir James' liefste schatten. De wanden der kamer waren behangen met Turksche tapijten, waarvan de gloed der kleuren was gedoofd met de jaren, de felle tegenstelling was verzacht en een teêre kleurenharmonie ontstaan, die het oog weldadig aan deed, en het zware kleed op den vloer verdoofde onze schreden; hier iu dit vertrek moest stilte heerschen. Van de zoldering liiDgen aau koperen kettingen moskeelampen van koperen kantwerk, waarin gekleurd glas gevat was en het gedempte electrisch licht goot warme kleuren neer. In het midden van den langen wand was op een altaar op een zwart eikenhouten voetstuk gezeten de Bouddha, een glimlachende Bouddha, uit geelkoper geniaal gebeeldhouwd door een onbe kenden kunstenaar. Hij zat daar zoo vredig op zijn bed van lotus-bloemen, deze Bouddha, zoo stil-mediteeiend dat traDen in mijn oogen kwamen door de tegenstelling, gevormd door de vrede en rust, die hier heerschten en de opwinding en nervositeit, die de laatste dagen in ons leven waren ge weest als een bijtend gif. IWordt verveli.d.)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1