goesche coubait bijvoegsel Staten-Generaal. Rechtszaken. School en Kerk. Provincie-Nieuws. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Gemengd Nieuws. VAN DE van ZATERDAG 10 SEPT. 1921. TWEEDE KAMER. Woensdag vergaderde de Tweede Kamer. Voor het gebouw der Kamer werd gedemonstreerd in verband met de uitstelling der Pensioenwetten door den nieuwen minister van Financiën, den heer De Geer. Deze deelde in de Kamer mede, dat de wijzigingen zóó spoedig zullen worden ingediend, dat de Kamer de Pensioenwetten nog vóór de Staatsbegrooting zal kunnen behan delen. De minister antwoordde tot groote vroolijkheid op een gestelde vraag, dat naar zijn overtuiging de wijzigingen allen verbeteringen zouden zijn. Na de regeling der werkzaamheden kwam de behandeling der technische herziening van de Kieswet aan de orde. Ta'l van amendementen, daarop inge diend, werden verworpen, alleen oir. Oud (v.d.) had succes» met zijn voor stelletje om desgeirenscht de candidaten met voornamen instede van voorletters op de lijsten te vermelden. Bij den aanvang der vergadering herdachten de voorzitter der Kamer en de minister-president wijlen den lieer Helsdingen (s.d.a p.) Donderdag werd besloten dat de interpellatie Marchant over „de laatste reconstructie van het Kabinet" onmid dellijk na het voorstel tot wijziging van de Kieswet, waarvan de behandeling werd voortgezet, zal worden gehouden. Verschillende andere interpellaties staan nog op het programma, oa.een van den heer Schaper over de woning- bouw-eirculaire. Kantongerecht Middelburg. De kantonrechter alhier veroordeelde G. M. den H. uit Goes wegens te snel rijden met een n otozrijtuig tot f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. Classicale conferentie Ia de X. H. kerk te Goes had Woensdag de classicale conferentie van de classis Goes plaats, onder leiding van ds. Drost, bij ontstentenis van ds. Pont. Door den heer B. C. Sliggers, a( commies bij den Raad vau Arbeid, werd een referaat gehouden over //Verband tusschen diaconale Armenzorg en Soci ale Verzekering.Spreker wees hierbij op het verband dat er bestaat tussch de organen van armenzorg en de ver zekeringswetten en hoe de diaconieën geroepen zijn mede te werken tot een juiste uitvoering vau deze wetten. In de middagbijeenkomst sprak de beer H. Goideau Jr. uit Bussum over z/De Kerk en het Jeugdwerk/' Do feestelijkheden te Vlissingen. In verband met de Landhouwweek is mpii te Vlissiugen algemeen bezi de stad een feestelijk aanzien te geven. De verschillende buurt-commissies beijveren zich om het hardst om de buurten zoo mooi mogelijk te maken. Er worden eerepoorten opgesteld, plan tenversieringen aangebracht, slingers van groeh en papier opgehangen en vooral des avonds zal de stad er fan tastisch uitzien. Concerten, een roeiwedstrijd, zwem wedstrijd, gondelvaart en als clou een groote optocht komen op het program ma voor. Ook zal op een der avonden een schitterend vuurwerkworden afgestoken. Verder worden nog verschillende kermisvermakelijkheden geplaatst, zoo dat voldoende blijkt, dal te Vlissingen de feestelijkheden heel wat beloven. Biarlnntl. Naar wij vernemen be staan er p'annen om Dinsdag 20 Sept. feestelijk te herdenken de 25-jarige echtvereeniging van den heer Van Hoboken, ambachtsheer van Baarland. Wissenkerke; Tot gemeente veld wachter alhier is door de Commissaris der Koningin benoemd A. Bart, ge meenteveldwachter te Boskoop, vroeger agent van politie te Neuzen. Rillaud. Door den gemeenteveld wachter werd Donderdagmorgen alhier aangehouden de minderjarige J. D. die de ouderlijke woning te 's Graven* hage was ontloopen. Hij werd weer naar zijn woning teruggebracht. Kapelle. Gisterenavond vergaderde de vereeniging van Oudleerliugen van de Tuinbouwcursussen in liet lokaal Obadja, De voorzitter, W. Glas, wees iu korte bewoordingen op den goeden afloop van de tentoonstelling 81 Aug2 Sept. alhier gehouden en dankte de leden voor de flinke medewerking alsmede de heer Kruger voor zijn eminentvolle teekening van Kapelle's boomgaarden. Een medaille is de vereeniging ge schonken die circuleerde onder de leden. Besloten werd om gezamenlijk een bezoek aan de Tentoonstelling te Vlis singen te brengen. Stappen zullen op voorstel van het lid A. de Jonge gedaan worden om" een cursus op te richten onder de leden in het boekhouden. Een onderwijzer zal aangezocht worden. Ook zal 26 September a s. de ver pgkkihgscursus een aanvang nemen. Tegenwoordig waren 19 leden. 's ïl^er Areudskerke. Op verzoek van B. en W. van 's H. Areudskerke werd Donderdagavond een vergadering belegd van ouders van schoolgaande kinderen teneinde een commissie samen te stellen die de belangen willen be hartigen van het onderwijs der O. L S. alhier. Zulks in verband met de nieuwe onderwijswet. In die commissie werd benoemd als voorzitter J, v. (l.Maale; J. J, Harthoorn Secretaris; M. de Schipper, J. Meijers en J. M. Wes- strate. Slechts 15 personen woonden deze vergadering bij plus het onder wijzende personeel. Icrseke. In liet bestuur der Vereen, voor Gecef. Lf. L. O. zijn in de vacatures, ontstaan door het bedanken der heeren I. Willemsen, Ph. Bom en P. Bustraan gekozen de heeren J. Sinke (bur- gemeester) W. Bakker en A. de Pulter. Donderdagavond vergaderde de gemeenteraad met 9 ledenafwezig waren de heeren Huibregtse en Wil lemsen. Gelezen en- vastgesteld werden de notulen van 8 vergaderingen. O ider de ingekomen stukken kwam voor een herhaald verzoek van de wed. M. de Dreu, om plaatsing op gemeente- kosten van haar zwakzinnig 12-jarig dochtertje met de opmerking dat dit kind nu nog op een leeftijd is, dat het voor eeaige ontwikkeling vat baar is. De voorzitter (de burgemeester) zeide, dat er in 'fc gesticht voor zwakzinnige kinderen (er is er maar één) neg steeds geen plaats is. Nog waren ingekomen de rekening 1920 en de begrooting 1922 van 't Burgerlijk Armbestuur, voor welke na te zien, de voorzitter aanwees de hee ren van Es, Poleij en Scheele. In behandeling kwam een verzoek van 10 iudustiieelen alhier om ver mindering van den gasprijS voor de in bun bedrijf in gebruik zijnde motoren. De voorzitter deelde mee, dat dit adres in hanlen was gesteld van de gascommissie, welke had geadviseerd niet op het verzoek in te gaan, omdat het gas tegen den kostenden p*ijs in rekening gebracht wordt, en het voor de motoren gebruikte gas, wat de hoe veelheid betreft, verre benedeu de 2000 M8 blijft, en niet zelden beneden de hoeveelheid van particulieren blijft Voor 2000 M8 of meer zou reductie in overweging kunnen genomen worden. B. en W. vonden dus geen motie ven om aan 't verzoek te voldoen, waarmee de raad zich vereenigde. De heer Kooman maakte van deze gelegenheid gebruik om te vragen naar de reden dat het gas zog slecht is en te vragen of het niet voor iedereen wat goedkooper kan worden. De voorzitter was zich niet bewust dat het gas in den laatsten tijd slechter was dan vroeger en dhr. Bom toonde aan de hand van vele cijfers aan, dat aan prijsvermindering nog niet te den ken is, hoewel de laatste kolen goed» kooper waren. Zes adressanten kregen op verzoek gedeeltelijke afschrijving van H. O., schoolgeld of hondenbelasting, samen ruim f 4-0. Een verzoek van de Gr. Kruisv. Ziekenzorg om kosteloos gebruik, van een leegstaand lokaal van school 2 tot berging van verplegingsmatriaal, werd ingewilligd. Jacs. Pekaar heeft een loodsje op het haventerrein, dat hij graag ver- grooten zou. De daarvoor noodige 9 M. werden hem evenals de 12 M2 werden even als de 12 Ma die hij reeds heeft, in huur gegeven ad. 25 cfc. per M*. Voorstellen van B. en W. tot ver lenging van de tijdelijke kasgeldleening van 't Rijk groot f 56000 en van de kasgeldleening van f 25000 in rekening courant werdeD met algemeene stemmen aangenomen. ^Daarvoor zal goedkeuring van Ged. Staten gevraagd worden. Nog stellen B. en W. voor, hoogstens f 50.000 te leenen voor den bouw der N. H. School tegen 7 pCt., af te lossen in 4-0 jaar. Op desbetreffende vragen deelde de voorzitter mee, dat de bouwplannen door den inspecteur van 't lager onderwijs waren goedgekeurd, doch dat B. en W. aanleidiug gevonden hadden om ze naar den architect met hun aaumerkingen terug te zenden, zrodat r>u nog niet kan gezegd worden wanneer de bouw zal beginnen en tegen welken datum het geld zal geleend worden. De leeuing werd goedgekeurd Het kohier vau de straatbelasting 1921 werd goedgekeurd met een bedrag van f 1089,60 voor 772 perceelen met een gezamenlijke gevel lengte van 54-48 M. ad 20 cent per M. De gemeenterekening werd aange boden ontvang f 184 695,005 uitgaaf f 174,484,75B, goed slot f 10.260,25. Zij zal gesteld worden in handen e lier ommissie, waarin de raad koos de heeren De Koeijer, Van Sprundel en Hartoog. Ten slotte vermeldde de agenda een wijziging der gemeentebegroting 1921 waardoor de eindcijfers stegen met f 10642,60. Op een vraag van den heer De Koeijer, zei de voorz. jjat tot bouw- opzichter benoemd was de heer M. Goeman. De wijziging werd goedgekeurd. Bij de laatste rondvraag vestigde de heer van Sprundel de aandacht van den voorz. op den onhoudbaren stank, die veroorzaakt wo.clt door het afval water en de schelpen van de mossel- kokerij vau den heer de Leeuw. Er werd druk en lang over gesproken, maar de voorzitter en anderen vreesden dat verbetering moeilijk zal zijn. De heer de Koeijer verzocht om vernieuwing van den opril naar de Paardenmarkt en vroeg of er nog geeD vlag was aangeschaft. Dit laatste zal spoedig plaats hebben, het eerste moet nog wat wachten. De heer Kooman vroeg of er nog iets kcmt van de vei hooding der brug i van den heer Smal egange De voor- I zit ter zal met den heer Smallegaoge j overleggen Daarna sluiting. Heinkeitsztmd. Donderdagmorgen brachten meer dan 100 personen uit Hanswtert een bezoek aan de grot bij j de R. K. kerk alhier. In afwijking van zullen worden bestreden. Nog werd gesproken over maximumsnelheid auto's wat tot een volgende vergadering werd aangehouden.Ingekomen was een schrij ven van den heer Inspecteur der Posterijen en Telegrafie, naar aanlei ding van een verzoek om wijziging der kantooruren van het hulppost kantoor met de mededetling d*t de o pen si el lingsu ren werden vastgesteld op 8 uur v.m tot 12.30 uur n.m. en vau 6 uur tot 7 uur n.m. Van de brandstoffencom missie werd bericht ontvangen, dat het aandeel in de winstverdeeliug der brandstoffencom- missies voor de gemeente zou bedragen f 333.maar wordt ingehouden om een verlies op de la'tste levering kolen te betalen. Waar van dit tekort de schuld ligt aan de commissie te Goes, zal hier nader op worden teruggekomen. Overgelegd werd de rekening van het Distributie-bedrijf over 1920 iu ontvangst op f 12090,4072, uitgaven f 12089,34, alzoo een batig saldo van f 1.06l/a. Aaugeboden werd nu de begroot ing voor 1922. B. en W. stellen daarna vojr, vim eeu gedeelte van bet. aanbe stede havenwerk te beschouwen als ge woon onderhoudswerk, te bestrijden uit een deel van liet goed slot der gemeente-rekening over 1920 en wel f 1500 (het goed slot bedraagt f 266554 "/a)- Daardoor blijft de aan gegane geldleening bepaald op f 16000. Alzoo besloten. De begrooting 1921 werd dien overeenkomstig en mede uit anderen hoofde gewijzigd en verhoogd met f 5585. De voorzitter zeide den heer Meu- lenberg toe, dat voortaan de gemeente rekening door de commissie kan worden nagezien, vóór zij in den Raad komt. De groote Zeeuwsche Landbouwten toonstelling op het Marine Vliegterrein te De groote Zeeuwsche. Landbouwten toonstelling zal Dinsdag 13 Sept. a.s. te 12 uur officiëe' geopend worden door Z.Exc. den MiDist-r van Landbouw, de gewoonte we den des morgens door Nijverheid en Handel, den heer Van door het dorp de gebeden hardop gedaan. ElloWOUtsdijk. In de raadsverga dering van Woensdag 7 Sept werd benoemd tot onderwijzer aan de O. L. school alhier, de hoer W. A. P de Kra- mer te Goes. Tot onderwijzers bij het vervolgonderwijs werden benoemd het hoofd der school, de onderwijzer en de 1 onderwijzeres. De Raad besloot de oe- slissing tot het doen heffen van de j gemeentelijke Inkomstenbelasting na 1 Mei 1921 door de Rijksambtenaren uit te stellen tot een volgeude verga- dei'ing en droeg B. en W. op zich i met enkele vragen tot Ged. Staten te wenden. Van de beantwoording dezer 1 vragen zal dan afhangen of een v:r- zoek ooi onthefliing; zal worden inge- diend. j B. en W. steden voor om 75 op~ centen te heffen op de hoofdsom der I rijksinkomsten- en vermogensbelasting. Daardoor kan de H. O. worden ver minderd. Na eenige discussie wordt be sloten geen opcenten te heffen en ook 1 de wijze van opmaken van het kohier van den H. O. onveranderd te laten (dus niet progressief), j Vastgesteld werden de heffingsver- ofdeningen voor hondenbelasting, sec retarieleges en staangelden, terwijl de archiefverordening werd in elkaar gezet. Eenige reclames tegen den aanslag in den H.O. 1922 werden behandeld, terwijl kennis genomen werd van eenige ontworpen regelingen ic verband met de waren- en vleesch- keuringswet. Voor deze gemeente zou een veearts moeten worden benoemd te zamen met de volgende gemeenten j Ovezande, Borssele, Driewegen, Baar land, Oudelande en Iloedekenskerke. J Als laagsten inschrijver, i.l. 12'/a cent per liter, werd aan den handelaar J. Rijnberg gegund de levering der petroleum voor de gemeente. Opgemerkt werd, dat niet allen leveranciers even veel wordt opgedragen voor eventueele leveringen aan de gemeente. Aange drongen werd daarom de leveringen I aan de gemeente zoo billijk mogelijk j onder de ingezetenen te verdeelen. Ook werd opgemerkt dat van de haven gebruik wordt gemaakt als zwemplaats j ofschoon de Gemeenteverordening dat verbiedt. j Dit geschiedt bij wijze van proef op een verzoekschrift van een aantal in- gezetenen. Hierop de opmerking dat j dan toch eerst de verordening gewij zigd diende te worden. Medegedeeld werd dat het vroegere lokaal van de telefoon thans gereed is als lokaal voor kleine vergaderingen, waarvoor eenige vergoeding wordt geheven uit welke inkomsten de kosten van schoonhouden lJsselsteijn. Dien dag worèt tevens om drie uur geopend de 73e bijeenkomst der Ver. het Ned. Landhuishoudkundig congres te Middelburg en vindt 's avonds 8 uur de ofnciëele ontvangst ten stadhuize van het Z. L. M.- en het congres- bestuur te Middelburg plaats, 14 September vinden de paarden- keuririgen plaats. 15 September zal de Koninklijke Eamilie de tentoonstelling des moigens en des namiddags bezoeken. De bekroonde dieren uit de Afdee lingen paarden, rundvee en geiteu zullen dan in den ring worden rond geleid, terwijl 'snamiddngs H.M. de Koningin zal worden toegezongen door een gemengd koor van 600 per sonen waarvan de dames in de ver schillende Zeeuwsche kleederdrachten. Morgens vinden de veekeuringen Gedurende den geleden dag wordt eeu ringrijderij in Zeeuwsch costuum gehouden, welke bezichtigd zal worden door de Koninklijke Eainilie. Vrijdag wordt een concours hippique gehouden, terwijl des Zaterdags een imkersdag wordt georganiseerd. Voortdurend worden goede conterten gegeven, terwijl de steden Middelbuq en Vlissingen des auonds voor aange- Dame afwisseling zullen zorg dragen. Ernstig auto-ongeluk. Woensdag middag zou een auto van de naaml. venn. Electrostroom te Hillegersberg een proefrit doen op den ouden Klei weg van Rotterdam naar Overschie. Be anto reed met een razende vaart, van 100 K.M., ton de bocht niet goed nemen en is met de vijf inzittenden in de wetering terecht gekomen. Van de inzittenden is de bedrijfs ingenieur F. P. van P. dadeójk gedood de monteur L. die aan het stuurrad zat, is onder de motor geraakt en ver dronken. Naar het ziekenhuis aan den Bergweg te Rotterdam zijn gebracht de chauffeur F D. nit de SwaerJe Croonstraat en zekere U-, een jongen uit de Sint Mariastraat. Ge chauffeur was bewuste loos en is inwendig gekwetst, de jongen is er met een lichte kwetsuur in het gelaat en een nat pak afgekomen. De chauffeur is ter verpleging opgenomen. Een vijfde persoon, zekere S., die over de sloot iu het weiland daarachter ge slingerd werd, zon een been gebroken hebben. Hij is weer naar Hthegersberg teruggekeerd. De verzakte sluis. Men vorder met bet aanleggen van een dam te Crèvecoenr reeds zoodanig, dat zeer spoedig de Dieze van de Maas zal zijn afgesloten, waarna een langzame stijging van het water in de Dieze te wachten is. Berooving met marteling. Te New-York is dezer dagen een geval van berooving voorgekomen, dat zich kenmerkte door de marteling, welke men het slachtoffer deed ondergaan. Drie gemaskerde mannen drongen een woning achter een zuidvruchten winkel binnen aan de Brighton Beach, welke toebehoorde aan den Griek Vassassipoeloes. Toen deze wakker werd, waren er drie revolvers op hem gericht. Een van de inbrekers bond een rol kleef- ple>ster om zijn gezicht en nadat de medeplichtigen de handen en voeten van den beroofde gebonden hadden en hem op bed hadden gelegd, begon een man hem een band om het hoofd te winden en wikkelde aldus het hoofd in een vast verband zoodat Vassassi poeloes volkomen gekneveld was. Deze inbreker moest de wacht houden, ter wijl de twee anderen een biandkast in de nabijzijnde kamer gingen for- ceeren, waarin effecten en geld ge borgen waren. De oogen van het slachtoffer waren niet bedekt en in zijn angst voor zijn spaarpenningen lag hij in zijn bed te rekken en te ti\ kken om te zien, hoe ver het met de, berooving stond. Tel kens w nneer de Griek 'zich verroerde, trok de roover, die de wacht over hem hield, hem een paar haren uit de snor. In weerwil van deze straf was Vas sassipoeloes nie' in staat zijn nieuws gierigheid te bedwicgen en lang voor dat de brandkast teeken gaf van te bezwijken was de snor voor een be langrijk deel uitgerukt. De pogingen om de brandkast te openen bleven zonder gevolg en daaT- om maakten de roovers de handen van Vassassipoeloes los en dwongen hem met hun revolvers dreigend, de brand kast voor hen te openen. Zij namen de kas en de fondsen er uit. Voordat ze heengingen bonden ze den beroofde weer vast en ieder nam eèn reliquie mee in den vorm van een pluk uit de snor. De beroofde had een half uur noodig om zich te bevrijden en de zwachtels van zijn gezicht los te maken voordat hij de politie van den diefstal kon in kennis stellen. Eet nieuwste speelgoed. Het allernieuwste speelgoed, waarmee dc Parijschc kinderen zich vermaken en dat de populaire „scooter" het plankje op twee wielen dreigt te zullen overvleugelen, is een nienwe vorm van den ouden springstok Deze moderne springstok, die „pogo" heet, is wat ingewikkelder en meer geper- fectionneerd dan zijn voorganger, die niet anders was dan een soort stevige bezemsteel of stelt met twee voetrusten. De nieuwe „pogo" heeft een stoot kussen van rubber en is voorzien van een sterke veer, die het mogelijk maakt staande op die twee voetrusten, er zon der veel inspanning een reeks sprongen achter elkaar mee te maken en de kaa- geroe in zijn elastische bewegingen op zij te streven. De naam is ontleend aan de taal der Dajaks en er wordt bij verteld, dat de inboorlingen van Centraal Borneo zich bij sommige godsdienstige plechtigheden van zoo'n springstok in primitieven vorm bedie nen en daarmede een soort dans uit voeren. Een Fransch ontdekkings reiziger had een dergelijke plechtig heid bijgewoond, gaf er na zijn terugkeer te Parijs een beschrijving van en volgens die beschrijving zou het nieuwe Fransche speelgoed gemaakt zijn. Ook de gemakkelijke naam, die voor reclame geknipt is, werd dankbaar als exotisch importartikel aanvaard. Het rondspringen op zoo n pogo is nu een rage onder de Paiijsche jeugd en er zijn al pogowedstrijden gehouden. Straks krijgen we het pogo kampioen schap. Marmeren brief. De Italiaansche archeoloog professor Roberto Paribeni deelt mede dat bij de uitgravingen in de buurt van den Apollo-tempel van Cyrenaica een stuk marmer gevonden is, waarop een 147 regels groot ver haal gegraveerd is. Cit de inhoud blijkt, dat men te doen heeft inet een brief van keizer Augustus aan den stadhouder Cyrenaica. Een doodkist van 240.000 gulden. Ja Februari van het vorige jaar is te Napels een prins van Braganza over leden, een broeder van den vermoorden koning Carlos. Zijn weduwe, een Amerikaansche, die vroeger met een zekere Philip van Valkenburg gehuwd was geweest, is thans te Napels uit Amerika aangekomen met een nit zilver en brons vervaardigde doodkist ter

Goessche Courant | 1921 | | pagina bijlage 1