oe mmmi vrouw le, Het Woon- en Winkelhuis 2e. De Schuur en Erf Provincie-Nieuws Stadsnieuws, Wijkverpleging. Qeineente-Publicatiën. ADVERTENTIES. VRIJDAG 23 SEPTEMBER T921, WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1921 23 PERO KELEN Bouw- en Weiland, 18 PERCEELEN Bouw- en Weiland, liiaandag 19 Sept a Oinsao '3 Septembar 8 uur BLOED- I ZUIVERENDE J Opening van de Staten-Generaal. De opening van het nieuwe zittings jaar der Staten-Generaal op Dinsdag 20 dezer door de Koningin zal nog steeds op dezelfde wijze plaats hebben als na den oorlog gebruikelijk werd, n.l, met een kleineren stoet dan vóór 1914 het geval was. Een vlootwet. Het Ned. Oorr. bureau meldt In parlementaire kringen verwacht men, dat een Vlootwet voor Nederland half October bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Onze spoorwegen. Blijkens het jaarverslag onzer spoor, wegen Hadden zij in 1919 48.872 mm in dienst, tegen 48.712 in 1920. Aan brandstoffen werd in 1920 f 11,500.000 meer uitgegeven en voor onderhoud rollend materieel f 4,500,000 en voor fondsen voor het personeel f 1.500 000 meer uitgekeerd. Oudauks de meer uitgebreide dienst- regeling en meer geregeld verkeer dalen de opbrengsten der spoorwegen belangrijk. Av.p. Mr. Treub uit de Politiek. De heer Treub zal zich uit het poli tieke leven terugtrekken in veiband met zijn benoeming tot voorzitter van den Ondernemersraad voor Neder- laudsch-Ind'ë. Hij schrijft daarover in het eerst; nr. van het orgaan van den Vrijheid.-mond „De Vrijheid": Hoe*e.l ik voor mij overtuigd ben, dat de Ondernemersraad voor Neder- laud-clt-lndië een guustigen invloed zal hebben, ook op de ontwikkeling der algemeene toestanden daarginds, neemt het met weg, dat, wie zich ia dienst stelt van een bepaalde belangen groep, den schijn niet kan vermijden het algemeene volksbelang, wanneer het er op aankomt, te bekijken door den bril van het speciale belang dat hij dient. De zuiverheid der politieke verhoudingen, op welker handhaving wij in Nederland gelukkig nog prat gaan, gebiedt in zulk een geval uit treden uit.de politiek. Tegenover den Vrijheidsbond staat de zaak weinig anders. Indien ik iu mijn nieuwe hoedanigheid een werk zaam aandeel bleef nemen aan de leiding van onzen Bond, zou daarmede op onze nieuwe partij onvermijdelijk de stempel worden gedrukt, van inzonder heid ondernemersbelangen te dienen. Dit laatste nu is de bedoeling van onze partij op economisch terrein niet, ook al zal zij herhaaldelijk front moeten maken tegen eischen en verlangens van uiterst linksch, die bij inwilliging schijnbaar wel een klasse-belang, maar zeker niet het algemeen belang be vorderen zouden. Zoowel voor onzen Bond als voor mijzelven was het dus aangewezen, dat ik mij uit zijn bestuur terugtrok. Onnoodig is het wel hieraan toe te voegen, dat de Vrijheidsbond op mijn steun kan blijven Tekenen, dat ik zijn werken met groote belangstelling zal blijven volgen, en dat mijn beste wenschen onze jonge schepping op zijn, naar ik wil hopen, voorspoedigen levensweg, blijven vergezellen. Tweede Kamer-verkiezing. In de Donderdag gehouden zitting van liet Centraal Stembureau voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer zijn tot leden van die Kamer, ter voorziening in de vacatures, ont staan door het overlijden van den heer WP. G. Helsdingen en door het be danken van den heer D. J. de Geer, benoemd verklaard resp, de heeren P. Heemstra te Leeuwarden en rar. J. Ankerman te 's-Gravenhage. Het Leger des Heils. Het Hoofdkwart'er van het Leger des fleils in Nederland acht het noodig met het oog op de in de couranten verschenen berichten, o.m. het volgende te verklaren 1. Er wordt ieder jaar een staat van inkomsten en uitgaven gepubli ceerd, ge rekend do >r den Heer J. Lubsen, Accountant, Lid van het Ned. Instituut van Accountants te Utrecht. Deze staat wordt op schriftelijke aan vrage, gratis en franco aan ieder toe- gebonden. 2. Er gaat gees cent van de in Nederland ontvangen gelden naar En- geland om op eenigerlei wijze ten bale van dit land te worden aangewend. Nieuw 'orp. De zoon van J. H, had dezer dsg-n het ongeluk met zijn fiets op eeu aan den weg staande paal terecht Te 1; men, en viel over zijn stuu zoodanig op den weg dat zijn hoofd n aangezicht stuk waren. Ge- neeskunuige hulp werd dadelijk inge roepen. Hoor Arendskerke. Woensdag middag vergaderde de raad dezer ge meente met 8 ledenafwezig met kennisgeving de heer P. v. d. Dries zonder kennisgeving de heeren J, Valkier en de Vlieger Het verzoek van J. Witte, onderwijzer aan de O. L. school om eervol ontslag als zoodanig in verband met zijn benoeming als hoofd der school te Noordwelle tegen 1 Nov. werd goedgekeurd tegen nader te bepalen datum. De staat van oninbare posten der H.O. werd vastgesteld op f 264,781/a en die der Hondenbelasting op f 4. De gemeenterekening 1920 werd aangebo den in ontvangsten op f 100601,75*/a uitgraf f89591,26, geert slot f 11000.49. Vastgesteld werd de verordening regelende inrichting en samenstelling van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. Iu de commissie zijn benoemd de heeren D. W. Linden- bergh, J. v. Hout', L. Melse, Cbr. Minderhoudt en Jac. Rouw. Op het verzoek van het R.K. school bestuur te 'sHeerenhoek om subsidie voor hun bewaarschool we-d afwijzend beschikt. Vastgesteld werd de verordeniug be' treffedde een cursus Fransche Taal. Beuoemd werd tot ondei wijzer in die taal de heer J. v. Houte. Benoemd werden tot onderwijzers voor het ver volgonderwijs te 's Heer Arendskerke, J. v. Houte als hoofd, J. de Jonge en de dames Mceuwse en van Houte te Nieuwdorp, C. Vos als hoofd, en de heer vau den Ende en mej. Talsina en te 's Heer Heudrikskindereu de heer van der Gtaaf en mej. N. C. van der Graat. Het verzoek van P. K. van Nieuwen- huize en anderen ter verkrijging van een rijksveldwachter te Nieuwdorp, stelde de voorzitter voor om dit ver zoek te stellen in handen van den burgemeesterdaar hij zelf door drongen is van de noodzakelijkheid zal hij geen middel onbeproefd laten om aan het verzoek te kunnen voldoen. Alzoo besloten. Machtiging werd aan B. en W. ver- leend tot een openbare verhuring van een pakhuis te Nieuwdorp staande naast de onderwijzerswoning. B. en W. stellen voor om de brand- spuit te 's Heer Hendrikskinderen op te ruimen zulks mede in verband met het verzoek van de heeren kerkvoog den vau 's Heer Heudrikskinderen. De heer Oudkerk vindt het jammer dat eerst nu de voorzitter met dit voorstel komt. Hij heeft reeds ruim l1/, jaar geleden hem er op gewezen dat die spuit onlrr den toren een h.nder- paal was. De voorzitter dankt den heer Oud- kerk voor die raadgeving toen gegeven, maar ook de raad moet daar zijn goedkeuring aan hechten. De heer Oudkerk voud dat B. en W. eerder met het voorstel hadden kunnen komen. Moet het nu ook zoo gaan met de lautaaru aan het huis van den heer van der Graaf f Nu ontspon zich daarover een dis cussie, de heeren werden het niet eens maar ten slotte zeide de voor zitter ook daarin een afwachtende houding aan te nemen en zooveel mogelijk ook dsn aan het verzoek te voldoen. Alzoo besloten. Het verzoek van M. Steketee om een bouwpremie uit de gemeentekas, werd gesteld in handen vau B. en W. ter afdoening. De heer Ondkeik zag gaarne dat het kohier H. O. waf langer ter ioza£ e werd gegeven aan den raad. De voor zitter antwoordde dat dit niet mogelijk is, maar ze kunnen wel eens worden teruggevraagd. De heer Lindenbergh vroeg of eeu tweede ambtenaar niet gemist kan worden ter secretarie als meer moderne middelen werden gebruikt. De voorzitter meende dat dit onmogelijk is, daar de nieuwe wetten zooveel werk meeorengen dat zulks voor 2 menschen ondoenlijk wordt. De heer Lindenbergh vroeg of het niet in het belang van een vlugge betaling kan zijn, indien de gemeeute aansloot bij den giro-dienst. Daarna sluiting. Extra-treinen. Woensdag en Donderdagavond a.s. zal te ongeveer 10 uur een extra trein uit Vli-singen vertrekken, stoppende aan alle stations der Zeeuwsche lijn. Opera-Concert V.O.V. Donderdagavond had in de Sociëteit V.O.V. het buitengewoon opera-concert plaats, door Annie Liglharf, sopraan, Louis van Tulder, lyrisch tenor en Jaeob Bijster, pianist. De concertzaal was goed bezet, hoewel niet zoo vol als de. kunstenaars en de heer Sinke, die voor eigen risico dit concert had georganiseerd, wel verdienden. Jacob Bijster ving aan met de Bal lade in As-dur van F. Chopin en bewees hiermede een fijngevoelig artis te zijn, die doordrongen is van dan geest van den componist. Bijster paart aan een bescheiden optreden een gevoel volle voordracht, een enorme techniek eu een zeer genuanceerden aanslag, wat ook 'bleek in de vier stukjes, die hij na de pauze ten gehoore bracht, werkjes, door hemzelf gecomponeerd, zeer modem, doen soms denken aan Debussy (Children's Corner). Ook als begeleider spreidde Bijster bijzondere kwaliteiten teu toon en terecht lieten de beide anderen hem dan ook telkens iu de hulde deelen. Een opmerkelijke figuur, deze pianist. Jammer dat bij speelde op eer instrument lat zijner niet waardig was. Waarom voor dit couCert niet een eerste-klassee vleugel gratis ter beschik king gesteld I De leverancier van deze, laten we zeggen piano //die betere dagen gekend heeft" en nu voor dansmuziek of zooiets wel eens gebezigd zon kunnen worden, verzuimde eeu goede gelegen heid om reclame te maken Men kon er zich over verwonderen dat de pianist er nog zooveel muziek uithaalde. Is het nog noodig uit te weiden over de stern-kwaliteiten van Anm'e Liglhart eu Louis van Tulder, de steunpilaren indertijd van de opera Koopman We gelooveu het niet. Soheen de zangeres in de Aiia uit de Miguou uog niet geheel op dreef, iu Salome's Aria uit de //Herodiade", en de Aria uit de „FreischiUz1' gaf ze zich geheel en zong zich voortreffelijk uit. Ook in het duo uit de Carmen en uit de „Butterfly" (het laatste gedeelte der eerste acte) gaven beide artislen de voile maat van hun bijzonder kunnen. Welk een genot naar hen te luisteren! Het is of men óéa enkele slem hoort, zoozeer zijn deze twee gewoon samen te zingen. De heerlijke Puccini-muziek, wts wèl een slot-apotheose. Van Tulder liet ons in zijn solo nummers van zijn krachtig, gezond tenorgeluid genieten. Het geluid stond prachtig, zonder flakkereD, de hooge noten kwamen er briilant uit, alleen met de uitspraak de: medeklinkers w en v moet deze zanger voorzichtig zijn, hij maakte daar in de coupletteu uit Mignon geregeld v en f vau. Hel Smartlied uit Paljas was schitterend. Het publiek gaf door luid applaus telkenmale blijk het ten gehoore ge braehte ten zeerste te appreeieeren. Ontslag-aanvrage. Door den heer C. de Vriese alhier is ontslag aangert-aagd als onderwijzer in de Fransche taal aan de O. L. School voor M.U.L O. in deze gemeente in verband met zijn benoeming tot leeraar aan de R.H.B.S. te Coevorden, Hooed-Keurmeester. Benoemd tot Hoofd-Keurmeester bij den Keuringsdienst van Waren in deze gen eente de heer E, van der Zee te Leeuwarden. Met liartelijken dank ontving de wijkzuster de naiolgende giften voor verleende hulp, f7,50, f2,50 en fl,- en voor versnaperingen voor de zieken f 2,50. Ds. J. J. Homburg. Men meldt ons, dat 23 September a.s. ds. J. J. Homburg hoopt te her denken zijn 25-jaiig ambtsjubileum in het gebouw der Chr. Jongeliugsver- eenigiug, Wijugaardstraat alhier, dat Z.Eerw, daartoe is aangeboden, en om op Zon lag 25 September des avonds ziju gedachtenisrede te houden. Benoemd. Aan de R. H. B. S. met 5 j. c. te Coevorden is benoemd tot leeraar in de Fransche taal de heer C. de Vriese, alhier. Doopsgezinde gemeente. Zondag 11 September, des morgens te half elf Ds. M. van der Vegte Jr. te 's Gravenhage. ZoNDAGSLUlTING APOTHEKEN. Zondag a.s. en de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal de apotheek van den heer La Porie voor het publiek zijn geopend. VeitinsgtfeföBnigifig Kapeüe-büez tSinge en Ompviftg Groote Veiling van 7 Sept. 1921. Eieren f 18,20 per 100 stuks. Kroetappels f 2,60 per 100 K,G. Kleine Veiling. Peren Bonne Louise f32 af68, Brré. Durandeau f 19 a f 26, Soldat Laboureur f 17 a f25, Brró. Lebrun f29 a f30, Cons, h la Cour f 16 a f 22, Brré. Hardy f35 a f45, Nouveau Poiteau f 14 a f 17, Duch. Williams f20 a f 38, Brré, Clairgeau f 21 a f 29, Brré. d'Amanlis f 22 Triumphe de Vienne f 53 a f56, Duch. d'AngouIême f 17 a f 30, Doyenne de Gommis f75, Bon Chré- lien Williams f 36, Seign. d'Esperen f 29, Maagdeperen f 23 a f 29, Keizer Wilhelm f 19 a f 25, Marsepijnpereu f 15 a f25, Calleboutsperen f 14 a f 1-5 Pondsperen f)3 a f 16, Berga motperen f 13 a f 18, Witte Kozijn f 14 a f 16, Peren zonder pitten fll a f 18. Appels Sterappels f 15 a f 19, Jaeq. Lebel f8 a f 16. Hondsmuil f8 a f 14. Bis marek f 9 a f 13, Striepappel f7 a f 15, Constantijn de Groote f ID a f12, Cel lini f 15, Blanke Courtpendu f 10, Gulderlingen f9, Coxpomona f10, Princessenoblé f7 a f 14, Reiuette 'd Automne f 8 a f 9, Nelsons Glorie f10 a f 22, The Queen f 16 a f 28, Eüg. Goldpermain f8 a fll, Transp. de Croncel f 17 a f 19, Maukscodlin f 17 a f27, Lantaarnappel fJ8, Zoete Ribbeling f 9, Zoete Wijnappel f 12, Lindenappel f8 a f 12, Tuinzoet f7 a f 16, Diverse zoele appels f 7 a f 11. Diversen Groene boonen f 10 af20, Prin- sesseboonen f 28 a f 43. Alles per 100 K.G. HINDERW ET. Burgemeester en Wethouders van Goes brengen ter openbare kennis, dat ter gemeente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van C. VAN ZWEEDEN te Goe waarbij vergunning wordt gevraagd tot het plaatseu van een ®/i P K. benzine motor in het perceel Groote Mark: no. 32, kadastraal bekend gemeeute Goes, sectie D no. 314. Op Vrijdag 23 September a.sdes voormiddags 11 uur, zal iu het Gemeen tehuis alhier gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze monde- ling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be- zwaren hebben, kunnen gedurende diie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen vau de ter zake ingekomen schrifturen. 94^" De aandacht van belangheb benden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet op den boven bepaalden dag voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde bon bezwaren JKWIlStlM toe te lichten. Goes, den 9 September 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd. HAJENIUS. Tip npprpfftvib VAN BALLEGOIJEN DE'JONG. Ondertrouwd M. VAN MARIS Dz. en HENDRIKA BAAS Gd. Kapelle 9 September 1921. Bij vonnis der Arrondissemeuts- Rechtbank te Middelburg d.d. 5 Sep tember 1921, is verklaard in staat van faillissement A- J KLUyfHOUT, Drogist, woneude te Goes, met benoe ming van den E. A. Heer Mr. B. P. ENKLAAR, lid van gemelde Recht bank tot Rechter-Commissaris en van ondergeteekende tot Curator. De Curator, MR. PH. R. HUGENHOLTZ. Kantoor: LaDge Kerkstraat 16. Goes, 7 September 1921. H.H. TIMMERLIEDEN. Prima Ifonieu Schoorsteenmantels vanaf f 4,50 bij C. DE PLAA Zb. Middelburg. Model blad op aanvraag. Openbare Vr hooping op des Ba middags te 2 uur (N. T.) te 's Heerenhoek, iu de herberg bij Mej. v. li. Bulck, ten overstaan van Notaris PILAAR te Goes, van met Bakkerij en Erf, op het dorp 's Heerenhoek, groot 2 Aren 30 Centiaren achter het vorige perceel, groot 1 Are 96 Centiare». Eigendom van P. C. van der Slikke. Inlichtingen te bekomen ten kantore van den Notaris. Openbare Verpachting op voor Heeren Kerkvoogden der NE. DERD. HERVORMDE GEMEENTE te Goes, ten overstaan van Notaris PILAAR te Goes j» des morgens te half 10 unr te Goes, in het Koffiehuis, „de Prins van Oranje", van in de g'meenten Goes, Kloetinge, Ka pelle, Kattendijke, Schore, 's Hier- Abtskerke en 's Heer Aiendskerke, en des namiddags te 2 uur te Nisse, iu de herberg bij C. de Blaey, van iu Je gemeenten Nisse, 's Heer Abts- kerke, 's Heer Arendskei ke, Heinkens- zand en "s Gravenpolder. Boekjes ziju verkrijgbaar ten kantore van den Nolaris vanaf 19 September a.s. Aanbesteding. Burgemeester en Wethouders van Goes zullen op des namiddags 2 aar ten Riadhaize aanbesteden a< het Buitenverfwei*k van de Bijkslamlbouwwinterschool hm het inrichten ven 3 Lokalen van school B. aan de Vlasmaikt, tot tijdelijke huis vesting van den Keuringsdienst Cm de levering van Brand Stoffen voor gemeentegebouwen en scholen, gedurende den winter 1921/1922 Bestekken en voorgaarden liggen op de secretarie ter inzage, terwijl verier het bestek van het werk sub a ver krijgbaar is a f Of,5O per exemplaar en van het werk sub b (met teekening) a f 1»m per stel. Inlichtingen geeft de Directeur van gemeentewerken en aanwijzing van het werk sub b in de school op Dinsdag 13 September a.s., 's middags half 5. Goes, 9 September 1921. Burgemeester en Wethouders van Goes, HAJENIUS. De Secretaris, VAN BALLEGOIJEN DE JONU SCHOUWBURGZAAL „DE PRINS VAN ORANJE" GOES. De gecombineerde Tooneellisten Dir. Jac. de Wind. drama in 4 bedrijven na r het Fransch van Alex. Bisson. tz-kkh Prijzen der plaatsen le rang f 1,75, 2e rang f 1,3e rang f 0,60 met °/o Plaatsbespreking als gewoon. Laxeerpillen van APOTHEKER BOOM verdrijven overtollig gal en slijm, zuiveren het bloed en bevorderen een goeden stoelgang Verkrijgbaar in de meeste apotheken en drogistwinkels h 30 en 55 cent per doosje. Te Goes bij Gebrs. Mulder.

Goessche Courant | 1921 | | pagina 2