N°. 107 Zaterdag 10 September 1921 lu8 jaargang» Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. FEUILLETON. HET DOOOEND ZWIJGEN. Buitenland. Binnenland. abonnement Pcijs per kwartaal, in Goes f 2, bui I en Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Ni.s-mt. Vennootschap Gtoeschc Courant ADVERTENTiEN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleentrens Ross' Dralikers- en Uitgeversbeilryf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 uur voormiddag. COURANT EEN PRAATJE OVER DE JAARBEURS. Toen wij er Maandag, aan den voor avond van den komenden openingsdag, een kijkje gingen nemtn, was het al duidelijk merkbaar, dat Utrecht weer in het teeken van handel en industrie zou staan. De hotels waren overyuld en voor namelijk rond het Jaarbeurs-terrein was het een geloop en gedraaf van zeouwachtige menscheo, die het. blijk baar allen even druk hadden. De dag vóór de opening is voor alle deelnemers dan ook wel de meest inspannende. L)au worden de étalages in ds ver schillende stands in elkaar gezet, dan blijkt telkens weer de behoefte aan k'eedjes, aan gordijntjes, aan planten, aan alles wat zoo'n staud gezellig en aantrekkelijk kan maken en op het laatste oogenblik moet dat dan nog in orde gebracht wordea en is het een gepas en gemeet, een loopeu en draven van chefs en bediende», die de geheele Jaarbeurs het karakter van een grooteu bijenkorf ge^en, waarvan de bijen in zwermen gonzend in- en uitvliegen. De tuin-architecUn legden de laat ste hand aan huil scheppingen, aan uit den grond getooverde gazons, aan rots-partijtjes en fonteintjes. Daar tusschendoor' rumoerde van alle kauten het kloppen en hameren der exposanten, die hun kisten uitpakten en hun artikelen etaleerden en klonk de drensige zang der Utrechtsche werkvrouwen, die, in grooten getale opgekomen, al die honderden kleine glasruiljes voor den grooten feestdag een exira waschbeurt moesten geven. En intusschen maakten diverse c'eel nemers een vluchtig uitaiapje o/er het Jaarbeursterrein en liepen de bordjes der stands langs om oude kennissen weer de hand te kunnen drukken en zich van den aard en de grootte der con currentie een voorloopig denkbeeld te kunnen vormen. Toen de feestelijk bevlagde Dom toren den volgenden morgen het uur van negenen had geslagen was de Utrechtsche Jaarbeurs gereed haar gasten op waardige wijze te ontvaugeu. Over de plechtige opening door Prins Hendrik en de daarbij dooi den bur gemeester en den Commissaris dei- Koningin gehouden redevoeringen zul len wij thans maar niet uitweiden. Men heeft daarvan uitvoe ige verslagen in de groote dagbladen kunnen lezen. Het >ielf ons bij den rondgang over de terreinen op, hoe talrijk het gezel schap gezanten en andere vertegen woordigers van vreemde mogendheden was, die zich in hoofdzaak in het Fransch met elkander onderhielden en groote belangstelling in diverse binnen- 18 Oorspronkelijke detective-roman door R. J. B. HOOFDSTUK VI. liet einde van een zonderling, De auto stond voor en daar stoven we de nachtdonkere straten door, met claxon gekrijsch op de hoeken. De Scotland Yard-chauffeur zette er een flink gangetje in en, waimeer we niet moesten iubouden voor andere voer tuigen stoven we door de stille straten. Arthur zei geen woord, zat met starren .blik te staren. Ik voelde weer om mij de sfeer van geheimzinnigheid, waarin ik den vorigen avond had geademd, maar nu in'sterker male. De dool van dezeu man, waarmede we dien zelfden middag nog hadden gesproken en ge lachen trof mij nog heviger dan liet gebeurde van den vorigen nacht. Ik koesterde een feilen haat tegen de moordenaars van de beide menschen, die, al waren ze my dan ook niet verwant, toch tot mijn kennissen be hoorden, voelde een woede in mij op stijgen tegen de bedrijvers van deze aanslagen op leden der society, waarvan en buitenlandsche stand^toonden. j Wat het eerst de aandacht trekt is natuurlijk het nieuwe, zeven verdie pingen hooge vaste Jaarbeursgebouw op het Vredenburg. Het is als 't ware een enorm waren huis, waar je alles kunt koopen, vanaf het kleinste drukknoopje tot laten we eens overdrijven tot een witten olifant of een Duitsche //dikke Bertha''. Elke verdieping geeft een keur van fraaie étalages en als je de zeveu verdiepingen op en af bent geweest, kom je plotseling tot een axioma van de economie, namelijk dat er niets waardeloos is. Zoo onbelangrijk is er niets of er zijn nog menschen, die er in het groot handel in drijven. Schosnvoering, sponsen, schilderijen, piano's, kralen, glas, porcelein, was figuren, zijde, katoen, wol en alles wat er uit gemaakt kau worden, meu belen,fijne vleeschwaren, prentenboeken, kleeren, pij pen,tabak, sigaren en sigaret ten, edel-smeedwerk, goud- en zilver werk, speelgoed, kantoormachiues en nog duizenderlei andere artikelen meer vragen de aandacht der bezoekers. En die verdringen zich dezer dagen in groolen getale op het Vredenburg en op het niet minder beiaugrijke Jaarbeursterrein aan de Kanaalstraat en veroveren tegen lunchtijd ten plaatsje aan een dei tafels van het gioote restaurant iu het va te gebouw om zich vandaar weer spoedig over andere hotels en restaurants in de stad te verdeelen on de eenvoudige reden zoo is het ons althans gegaan dat een kellner iemand is, die bijna niet te pakken is te krijgen en die als je hem na eindelooze geduldoefe- ningen te pakken hebt, laconiek mee deelt, dat alle maaltijden uitverkocht zijn. Wij hebben deze week eens een causerietje over de tot 16 September as. opengestelde Jaarbeurs gehouden, omdat zij dit jaar werkelijk van groote beteekeni;. is te noemen. Zij is voor het eerst internationaal en heeft een belangrijke koiouiale afdeeling. Bij dit vijfde jaar van haar bestaan kan gerust gezegd worden dat zij niet is een Jaarbeurs van Utrech', maar een Jaaibeurs van Nederland. In deze tijdeu van malaise kunnen handel en industrie hun belangen het beste dienen door cenerzijds goede afnemers te zoeken en anderzijds zich van de beste binnen- en buitenlandsche adressen voor goeden en goed koopen inkoop van grondstoften of fabrikaten te vergewissen. De Nederlandsche Jaarbeurs brengt kcopers en verkoopers thans tot el kander en de koopman vindt er de meest uitgebreide keuze om de pro ducten van verschillende industrieën uit diverss landen te vergelijken en prijs en qualiteit tegen elkaar af te wegeu. Er zijn thans 1476 ondernemingen op de Jaarbeurs vertegenwoordigd, ik zelf er een was. Hoe vriendelijk had sir Box ons uitgenoodigd om zijn schatten te komen bewonderen, hoe had ik dien man verkeerd beoordeeld, in den begiune, teruggeslooten door zijn onsympathiek uiterlijk. Een type, had ik hem den vorigen avond genoemdHoe weinig hadden wij kunnen vermoeden dat wij reeds zoo spoedig en onder deze om standigheden een bezoek zouden brengen aan zijn woning. Daar sloven we weer een hoek om, ik zag de lichten van schepen op de Theems, ten zuiden waarvan het Bat- teiseapark is gelegen. Arthur had den chauffeur het adres opgegeven. We redeu door een stille, eenzame straat. De auto stopte. Wij waren er. Een beambte van de Yard liet ons binnen en ging ons voor naar de werk kamer van sir Box. Aar. het groote schrijfbureau zat Bradford in den draai stoel, hij scheen in 't geheel niet verbaasd ons beiden te zien, zeide amicaal: „Bonjour," wuifde ous met de hand naar een paar stoelen en ging voort met het verhoor van de huishoudster en de dienstbode. De eerste zat als het toonbeeld van wanhoop in een grooten armstoel; haar ouderdom kwam overeen met de opgave van sir James, ze was lang en mager, haar gezicht ingevallen en bleek en haar haar zilvergrijs, ze zag er niet weelderig, maar toch netjes waarvan 843 uit ons laud, 259 uit Duitrchlaud, 105 uit Engeland, 80 uit België, 77 uit F'aukrijk, 32 uit Zwitserland, 25 uit Amerika, 16 uit Tsjecho-Slowakije, 12 uit Italië, 10 uit Oostenrijk en eukele firma's uit diverse andere landen. Hieruit blijkt al, dat Nederland als het iu den oorlog neutraal gebleven terrein, bij uitstek geschikt is om koo- pers eu verkoopers uit de vroeger oor logvoerende mogendheden weer tot elkaar te b engeD, om dj bandenleer aan te knoopen, die in 1914 zoo plotseling e» zoo wreed verbroken zijn geworden Het volgend jaar zal een vóór- en een nsjaarsbeurs worden gehouden. Als een bewijs, dat de Jaarbeurzen succes hebben, kan zeker de mede* deeling dienen, dat men zich nu reeds met plannen voor de oprichting van een tweede groot gebouw bezig houdt, dat dan voor de industrie beschikbaar zal komen eu waarin men bmeden een groote hall voor machinerieën wil ont werpen. Dat de belangstelling vau Neder- landsche zakenlieden dit jaar zeer bij zonder groot is, kan blijken uit het feit, dat bij de vorige Jaarbeurzen -4- 10000 driedaagsche toegangskaarten verkocht zijn, terwijl er thans voor het bezoek aan deze Jaarbeurs reeds 25000 zijn uitgegeven. Wie in handel en industrie belang stelt, gerooste zich dezer dagen een bezoek aan onze Nederlandsche Jaar beurs. T. STRIJD OM WEST-HOHGARIJE Oostenrijk en Hongarije zijn met elkaar in feilen strijd gewikkeld, naar aanleiding van de bezetting va» We-.t- Howrarye, welke ingevolge het vredes verdrag door Oostenrijk zou plaat; vinden. De Hongaarsche vrijscharen, die het land niet rMden prijs geven, zijn iu botsing gekomen met de Oosten- rijksche gendarmerie en tusschen Weenen en Boedapest zijn nota's gewisseld. In het zg. „Burgenland" zijn relletjes voorgevallen, welke de Hongaarsche regeering een «epeatanen opstand der inwoners" heeft genoemd. Uit een particuliere correspondentie in bet „Hbld blijkt echter wel, dat er heel wat meer achter stak. Wij lezen o. //Men kau precies den dag aangeven, waarop de actie begon, die Fiiedrich, Heijas en den afgevaardigde Urmanczy •tot de eigenlijke machthebbers in het Burgenland maakte. Op 15 Augustus reeds was de intocht der /ontwakende Hongaren" begonnen. Bijna elke trein uit Boedapest voerde verdacht uitziende jongens aan, de intergeallieerde com missie droeg er kennis van en de Oostenrijksehe missie protesteerde her haaldelijk. De Hongaarsche vertegen woordiger verklaarde echter telkens opnieuw, dat men den toestand te gekleed uit. De meid, een struische persoon, met bol-blozend gelaat, huilde tranen als een fontein en bette haar roodgewende oogen met een zakdoek, die het midden hield, tusschen een tafellaken en een servet. z/Had sir James de gewoonte 's avonds omstreeks negen uur uit te gaan z/Nee, mijnheer," klonk heel zacht en af en toe onderbroken door snikken de stem van de huishoudster. //Mijnheer is de heele week 'savonds thuisgebleven, alteen gisteravond is hij uitgegaan en pas van morgen om ongeveer twee uur per auto Ihuisge- komeu. Ik heb geen oog dicht gedaan z/Dat klopt" zei Bradford met een knipoogje naar ons. „En vandaag, is sir James den beelen dag thuisgebleven?" „Nee mijnheer, vanmiddag om half drie is mijnheer uitgegaan tn om vijf uur thuisgekomen en vanmorgen is mijnheer met een brief naar de bus geweest, ik zag het omdat hij hst couvert in zijn hand droeg." //Is er vandaag nog iets bijzonders gebeurd Is er iemand geweest om mijnheer te spreken z/Nee, niemand, alleen is er om een uur of zes getelefoneerd, mijnheer ging juist aan tafel en is toen eerst zelf naar het toestel gegaan." z/Werd er raak getelefoneerd?" z/Nee, mijnheer, zelden." donker inzag, en daarmede hadden de geallieerde officieren genoegen genomen. Eerst was Steinamanger het middelpunt van de organisatie geweest, later was Heijas onder, een schuilnaam naar Oedenburg verhuisd. Het hotel Panno- nia, waar ook de generaals der Entente logeerden, was tot hoofdkwartier der opstandelingen gemaakt, aan het station werden geregeld samenkomsten ge houden, enz Men sprak zelfs openlijk van een //welwillend toelaten" van den Putsch door de Ententecommissie. Zondagmiddag kwam het daarna tot een openlijke uitbarsting der onlusten. Toen om 1.20 uur de trein voor Weenen gereed stond om te vertrekken, doken plotseling gewapende burgers op, die met de bajonet, op het geweer tusschen de rails marcheerden. Eenige minuten later werden de rails opge broken. In alle voorsteden doken ge- wapt nde jongelieden op, een auto met Weensche journalisten mocht niet uit Oedenburg vertrekken. Andere Oostenrijksehe auto's werden /.gecon- fiskeerd". Een Hongaarsch bataljon onder majoor Ostenburg, den veelge- noemden terrorit, marcheerde met mu ziek voorop de stad binnen, naar het heette op den terugtocht voor de Oostenrijksehe gendarmerie. Het heeft Oedenburg niet weer verlaten Onder de bevolking werden wilde geruchten verspreid omtrent het naderen van Oostenrijksehe communisten-bataljons en de aanstaande uitroeping van de radenrepubliek. Daarna kwamen de eerste berichten over gevechten, de volkomen isoleering vau de stad door benden, en ten slotte de gevangenne ming van den Oostenrijksehen bestuur der Davy, toen hij zich naar de op rukkende Oostenrijksehe gendarmen wilde begeven Maandag defileerde Ostenburg met zijn bataljon voor den Hongaarschen gouverneur van West- Hongarije, graaf Sigray en zwoer Oedenburg niet levend tezullen verlaten. Bovenstaand stukje maakt een cenigszuis operett-achtige» indmb, maar het lijdt wel geen twijfel of de Hongaarsche regeering zit achter de schermen aan de touwtjes der poppen te trekken. De Hongaarsche gezant heeft wel zijn leedwezen betuigd aan den Oostenrijksehen bondskanselier, over het voorgevallene, maar reeds de vorige week Maandag was te Boedapest bekend gemaakt, dat een groot ge deelte van het Burgenland voorloopig als onderpand zou worden achterge houden voor de 10 millioen kronen, welke Oostenrijk moet betalen voor de Staatsdomeinen in West-Hongarije m a. w. Hongarije eischte voor zich het recht op om de 7. g. tweede zone bezet te houden. Dezer dagen heeft iu het grensge bied bij Kirehschlag, op Oostenrijksch gebied eon hevig gevecht plaats ge- vondeu, waaromlrent de Neue Preie Presse mededeelt, dat het vijf uren duurde. De Hongaren maakten gebruik van „Bent u zelf wel eens gegaan als er opgebeld werd en wie belde dan?" z/Ik heb twee keer met het kantoor van Mr, Albers gesproken, de zaak waarnemers van mijnheer." //Zijn er deze week bezoekers ge weest „In het begin van de week twee dames, een oude en een jonge, Parson of Carson heetien ze, ge oof ik, maar we zaten toen net in den verhuis rommel." //Welke meubelmaker heeft het huis ingericht én geholpen hij de ver huizing De huishoudster noemde een der grootste meubelzaken van Londen en het adres werd door Bed ford genoteerd. i/O ja, mr. Albers is ook een paar maal zelf hier geweest," „Dank u." Daarna werd de dienstbode onder vraagd, die de verklaringen der huis hondster bevestigde en aan het eind opnieuw in tranen uitbarstte en wee klaagde //Dat ze wel gedacht had dat er hier in huis iets akelijks zou gebeuren en dat mijnheer cr zoo eng uitzag met dien hoornen bril." z/En nu dames, gaat u nu maar rustig naar bed en probeert te slapen, ik zal hier een van mijn mannetjes achterlaten, zoodat u in 't geheel niet ongerust behoeft te zijn." Beiden verlrokken, na de veizekering te hebben gegeven dat ze geen oog ontplofbare geweerprojectielen. Van Weenen vertrokken troepen van het Bondsleger in exprestreinen, terwijl het artillerie-regiment te Payerbach, Aspang en Pürstenfeld bevel kreeg op marsch te gaan. Op Oostenrijksch gebied be vonden zich ongeveer 3000 Hongaarsche soldaten. Kirchsehlag, dat aanvankelijk door de HoDgaren werd bezet, is Dinsdag weer in handen der Oostenrijkers ge komen. Wanneer het bericht van de N.F.P. niet overdreven is, ziet de toestand er nogal dreigend uit. De Oostenrijksehe regeering heeft besloten stappen te doen bij de entente, den Volkenbond en te Boedapest. De entente heeft te Boedapest reeds een ultimatum overhandigd, waarin gewaarschuwd wordt, dat, als Hongarije op den thans (ingeslagen weg voort gaat, het ztyn voortbestaan als staat in de waa schaal stelt. Het overige nieuws, kort samenge vat, is het volgende Voor Opper-sllczlë is de staat van beleg opgeheven, het eerste Pransche troepentransport is te Oppeln aange komen. In den Britschen ministerraad, die te Inverness in Schotland is gehouden, is de Icrscbe kwestie besproken. Naar verluidt heeft Lloyd Gêorge aangedrongen op de noodzakelijkheid om de onderhandelingen voort te zetten en schijnen de aanhangers van de Valera ook verlangend om wat water in hun wijn te doen. Tegenspreken wordt het bericht, dat de Grieken Angora zouden hebben veroverd. Het zal velen grooteren werkgevers, vooral hun, die eeu vooroordeel of een te billijken bezwaar hebben tegen het plakken van rentezegels op de rente- kaarten hunner arbeiders, aangenaam zijn te vernemen dat binnenkort bij de Raden van Arbeid en de postkan toren z g. biokzegels, die voor meer dere weken gelden, voor de invalidi teitswet verkrijgbaar zullen worden gesteld. Deze zegels zullen van 5 verschil lende waarden en kleuren zijn Voor elk der loonklassen zullen er zegels komen voor den duur van resp. 4, 9 en 18 weken. In normale omstandigheden zal dan een groot-werkgever, (die thans elke week in den vorm van den kostbaren lijd den tol aan de plakkerij heeft te betalen,) voortaan desnoods kunnen volstaan met viermaal 's jaars te plak- ken waardoor er ten slotte weinig tijd en moeite aan het plakken moet wor- den besteed. i Nader zal worden bekend gemaakt, welke werkgevers van die nieuwe zegels gebruik kunnen maken en welke waar borgen tegeu misbruiken moeten worden gesteld. zouden kunnen sluiten. Toen ze weggegaan waren deed ons inspecteur Bradford zijn verhaal. Hij was ongeveer tien uur gewaarschuwd en onmiddellijk per auto naar het terrein van de misdaad gegaan. Daar gekomen, was hem gebleken dat de politie het lijk reeds vervoerd had, waarover Bradford de agenten terdege onder handen genomen had. Uit het verhoor van hen was de inspecteur te weten gekomen dat Sir James was gevonden op ongeveer twintig pas van zijn woning. Hij lag voorover met zijn gezicht op de sïeeneuzijn hoed was 'u paar meters weggerold. Hij was gedood door het toebrengen van eenige slagen op het achterhoofd met een zwaar voorwerp, verm redelijk een breekijzer of een stok met ijzeren knop, waarmede de htrsenpan was verbrijzeld. Aan het haar kleefde slechts weinig bloed. Klaarblijkelijk was sir Box van achteren aangevallen. Bradford, die op de plek zelve geweest was, meende dat het zeer wel mogelijk kon zijn dat de aanrander zich had verborgen in het portaal van een der huizen aldaar, die alle een klein ingebouwd trapje naar de voordeur hebhen, de moorde naar zou op dit trapje hebben kunnen staan om zijn slachtuffer af te wachten. Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1