N°. 106 Donderdag 8 September 1031 108 jaargang. Buitenland. 17 FEUILLETON. HET D00DEN0 ZWIJGEN, Binnenland. Provincie-Nieuws ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Goescke Courant ADV ERTENT1ËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwms ét Boss' Drahkers-en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nnr voormiddag. COURANT IERLAND Reeds hebben wij in ons vorig nr. gemeld dat de Sinn Feiners de Brit- sehe voorstellen onherroepelijk hebben verworpen. Ze hebben dit gedaan in een schrijven dat allesbe halve malsch is, maar dat toch den weg naar verdere onderhandelingen niet geheel afsluit, al wordt dan ook geen moeite gedaan de scherpe steenen die uit het zand van dien weg opsteken, te verwijderen. In het antwoord van Sinn Fein, wordt gezegd, dat het lersche volk geen vrijwillige unie met Brittannlë erkent. Het eischt het fundamenteele en natuurlijke recht om vrijelijk voor zichzelf te kiezen, ten einde de roeping der natie te vervullen. De Ieren heb ben zich met overweldigende meerder heid voor de onafhankelijkheid van de gevestigde republiek verklaard, en hebben dit besluit meer dan eens be vestigd. Brittannië treedt op, alsof Ierland gebonden is door een bezegelde unie, die afscheiding uifsluit. Steu nende op deze zienswijze eischen regee ring en parlement van Rrittannië het recht voor zich op, voor Ierland te regeeren en wetgevend op te treden, waarbij zij zelfs het lersche gebied tegen den wensch van de bevolking in willen verdeelen en iederen Ierschen burger, die de gelofte van trouw weigert af te leggen, dooden of gevangen zetten De Britsche voorstellen waren geen uitnoodiging aan Ierland om vrij en uit eigen wil zich te vereenigen met de vrije naties van het Britsche ge- meenebest, maar om voorwaarden te aanvaarden, die voorgoed een infe- rieuren status zouden scheppen. De Britsche dominions zijn alle tegen heerschappij van Brittannië beveiligd, niet alleen door de erkenning van hun constitutioneel recht, die haar gelijk heid van positie en absolute vrijheid van Britsche inmenging geeft, maar ook door de duizenden mijlen, die hen van het moederland scheiden. Ierland zal noch door den afstand, noch door een recht beveiligd worden. Ierland zal worden verdeeld in twee kunstma tige staten, beide afbreuk doend aan eikaars invloed en beide onderworpen aan de Britsche militaire en econo mische controle. De leren moeten vrijheid hebben de historische en geografische feiten van Ierseh standpunt te beschouwen. Zij zijn bereid er in toe te stemmen dat een neutraal imperiaal arbiter uit spraak doet tusschen Ierland en Brit tannië. Als de Britten dreigen hun zienswijze met geweld door te zetten, kunnen de Ieren niets anders doen dan weerstand bieden. ,/W;j stellen", besluit het antwoord, „het beginsel voor van een regeering met toest-rnming v»n de ireregier- den, dat volgens de Engelschen bij uitnemendheid een Britsch beginsel is. Dit beginsel is de eenige grondslag welke de kardinale opvattingen van de Britsche en lersche vertegenwoordigers verzoent. Op dezen grondslag zijn wij bereid, onverwijld gevolmachtigden te benoemen". Oorspronkelijke detective-roman door R. J. B. „Er zijn maar zoo weioig'tnensehen meer die een oude Japausche vaas nog kunnen apprecieeren," zeide sir Jamts op spijtigen toon, „die daar ure» lang stil naar kunnen zitten kijken en kun nen wegdroomen. Eu daarom kun je ook met bijna niemand er over praten, de menschen van tegenwoordig zitten liever in de bioscoop of kletsen op jours en halen elkaar over deu hekel." Sir James ging nog een poosje voort met zijn verontwaardiging te luchten over de huidige bewoners van dit aardsehe tranendal. Wij waren den uitgang van de Gardens genaderd en Damen afscheid, na te hzbben beloofd dat we zeker zouden korren en nadat sir James ons zijn adres had opgegeven. Dtze riep toen een taxi aan en liet zich naar huis rijden. Wij besloten De lersche kwestie is met dit ant woord alzoo niet verder gekomen. De Engelsche bladen zijn dan ook niet zeer ingenomen met het schrijven van Sinn Fein. De Daily Chronicle zegtDiepe teleurstelling zal in het gansche rijk gevoeld worden bij het lezen van l)e Valera's brief. Zulk een ernstige be slissing lijkt de voortzetting der onder handelingen onmogelijk te maken. Men kan slechts hopen, dat te elfder ure betere raadgevers van Dail Bireann hun invloed kunnen doen gelden, opdat nog het pad gevonden wordt om de ramp van den hernieuwden strijd te ver mijden. De Daily Mail meent dat De Valera klopt aan een open deur en is van oordeel dat, wat Sinn Fein wil, ongeveer neerkomt op wat Lloyd George aanbiedt. De Daily Expres legt er nadruk op, dat de denr nog open is. De Times dringt er bij de regeering op aan Sinn-Fein-gevolmachtigden tot een beraadslaging uit te noodigen. Woensdag (heden) komt de Engelsche ministerraad in Schotland bijeen en ongetwijfeld zullen velen benieuwd zijn op welke wijze Lloyd George zal rea- geeren op dezen iaatsten brief van Da Valera. Tot voorzitter van de tweede alge» meene bijeenkomst van den Volkenbond te Genève is benoemd minister jbr. vaa Karnebeek. Deze heeft het voor zitterschap aanvaard met een toespraak, waarin hij hulde bracht aan zijn voor ganger, Paul Hijmans (Zou men hier een gunstig voorteeken in mogen zien ten opzichte van de Nederlandsch- Belgische onderhandelingen f) In allen gevalle is deze benoeming een eer voor onzen minister van Suitenlandëche zaken en voor Nederland. Mr. M. W. F. Treub. Naar het Ned. Corr.-bureau meldt, zal prof. mr. M. W. F. Treub zper binnenkort uit het dagelijksch bestuur van den Vrijheidsbond treden en voor het lidmaatschap-van de Tweede Kamer bedanken. Als opvolger van mr. Treub als lid van de Tweede Kamer zal wo den aangewezen de heer H. Albeda. Wijziging der Ouderdomswet Medegedeeld wordt, dat een wijziging der Ouderdomswet 1919 in voorberei ding is, waarbij voorgesteld zal worden de inkomensgrens alsmede de leeftijds grens uit art. 10 te doen vervallen. Burgemeester van Arnhem. Tot burgemeester van Arnhem is benoemd mr. S. J. B. de Monchy, griffier der Prov. Staten van Zuid Holland. De vijfde jaarbeurs. Dinsdag is de vijfde Nederlandsche jaarbeurs te Utrecht geopeud in tegen woordigheid van Z.K.H. Prins Hendrik en tal van autoriteiten. Kapelle. Maandagavond werd de eindles van de leerlingen der Land- terug te wandelen. „Het is toch. een goeie kerel," zeide Arthur na enkele minuten. „Ik kan me nn heelemaal niet meer voorstellen dat Bradford hem verdacht heeft," antwoordde ik. „Dat geloof ik ook niet, maar 'tis mogelijk dat Bradford hem meegeno men heeft om den dader in den waan te brengen, dat hij op een valsch spoor was." „Dan had hij hem zoo gauw niet los gelaten." „Dat moest hij wel doen toen hij de vrijwel absolute zekerheid had dat Box zoo onschuldig was als een lam metje. Bovendien zijn er nog wel andere manieren om deD dader zand in de oogen te strooien. We willen eens zien, wat, de middag-editie er van zegt." Arthur kccht een blad van een passeerend krantenventer, die luidkeels „De moord bij lord Carson!" annon ceerde. Een klein entre-filletje stond erin de courant, Arthur las het voor „De verdachte sir James Box is na te zijn verhoord weder op vrije voeten gesteld. Zijn onschuld staat vast. De politie is het spoor bijster en neemt thans in tegenstelling met haar aan bouw- en Hu'shoudschool gehouden in de Openbare School alhier. Op de vragen van de leerares en leeraren werd door de dames vlug en gevat tot bevrediging geantwoord. Mej. Veltmau gaf les in de vakken Koken, Hunhoudeiijk werk, Waschbe- handeling, Warenkennis, Vcedings en Gezondheidsleer. De heer de -Koeijer, Wemeldinge, in Natuurkunde, Scheikunde, P/antkunde, Zuivelbereiding en Voedingsleer. De heer Blok in Fruit- en Groenteuteelt, Onder de aanwezigen merkten we o.i. op Mevr. v. d. Have-Bakker, Gfoea en deu heer C. Stevense Rijkslandb. leeraar, Goes, de onderwijzeres van de Landbouw- en Huishoudschool teZierik zee mej. Lindenbergb, den heer A. v. d. Have, Mevr. A v. d. Have-Lucieer, de h eren Ganseman en J. Tollenaar, afgevaardigden van de Landbouwv-er- eeniging V. I. O. S. alhier, benevens de vereenigtng van Oud-leerlingen van de Landbouw- en Huishoudschool te Kloe- tinge en de pas gevormde cuisusleden te Oudelande. De belangstelling was groot. Mevr. v. d. Have-Bakker bood in passende bewoordingen de diploma's aan de dames. Spreekstei verheugde zich dat de kennis was vermeerderd en hoopte dat deze macht verwerkt en in de practijk overgedragen zal worden. De heer Stevense sprak namens het Dep. van Landbouw zijn hooge tevre denheid uit over het behaald succes. Spreker wees op het voorrecht maar ook op de verplicbtiDg om practisch het geleerde te beoefenen en de aan dacht te vestigen op het Huishond- onderwijs. Spreker spoorde aan om Ie vormen een vereenigiug van Oudleer lingen. De heer J. Tollenaar sprak namens de Laudbouwveieeniging die een stoot had mogen geven tot oprichting van dezen cursus. Mej. Jacoba Tollenaar dankte in hartelijke bewoordingen leerares en leeraren en overhandigde ieder een blijvend aandenken, dat met dank werd aanvaard. Aan 14 meisjes (2 waren uitgevallen) werd een diploma uitgereikt te weten de dames Cornelia Korstanje, Maatje de Groene, Leuntje NijsBe, Sara de Schipper, Catharina Cornelia Butler, Johanna Lena Burger, Jaca Cornelia de Back, Leintje van Willigen, Jacoba van Willigen, Jacoba Tollenaar, Catha rina Jacoba Stsal, Maria Mol, Maria Jannetje Eversdijk en Jacomina Adriana Burger. Maandagmiddag kwam de Raad der gemeente alhier in openbare zitting bijeen, allen tegenwoordig. Burgem. Bicrens, voorz., deelt mee dat de kas van den gemeente-ontvanger 15 Aug. opgenomen is en in orde is bevonden. De gemeente ontvangt f 1248 uit het batig slot van de brandstoffen commissie Goes. Wethouders Zegers en Fraanje wor den a's leden van de commissie alhier dank, gebracht door den voorzitter. Goedkeuring van Ged. Staten van de jaarwedde van den ambtenaar B, Stand, voor het administratieve werk f 329, voor het sluiten van huwelijken f 100. De gemeenterekening 1920 wordt vankelijk vermoeden aan, dat zelfmoord is gepleegd." Aan dit kort bericht ging vooraf een levensbeschrijving van den ver- slagene en van den vermeenden moor denaar, welke eveneens door Arthur werden voorgelezen. „Het berichtje zal wel door de politie zijn geïnspireerd," merkte hij op, „overigens is er iets onlogisch in de verklaring dat de politie, die het spoor bijster is, aanneemt dat zelfmoord is gepleegd, men zou zoo meenen dat zij voor deze laa'ste ve*onders*elling toch haar goede redenen moet bobben." We wrren bij ons huis aangekomen en tante wachtte ons nog met de thee. Zij zag nog bleek van de doorgestane emoties en was heel vriendelijk tegen mij en Arthur, wieu ze vroeg te blijven eten, een uituoodigiDg, welke hij gaarne aannam. Aan tafel werd geen woord gerept over „de zaak" en toen we na tafel gezellig in mijn boudoirtje zaten, en ons het kopje koffie met het glaasje Bénédictine uitstekend lieten smaken, terwijl Arthur genoot van mijn Snlli- vans, bewoog het gesprek zich voor namelijk op het gebied van literatuur. Omstreeks half elf kwam John mei aangeboden sluitend met een nadeelig slot van f 1039,34. Tot nazien woiden benoemd de heeren Fraanje, Zuidweg en van Wingen. Goedkeuring van den raad, op den staat van oninbare posten groot f 1096,60' en herziening wijziging begrooting 1921 volgen. Volgens Ged. Staten moet de post f100 gratificatie veldwachter, afgevoerd worden en alzoo met f 100 verminderd worden. Wordt aldus besloten. (Zoo de heeren wijzen moet de raad het prijzen Cori.) Daarna is aan de orde de bepaling van het tijdstip van opheffing der Openbare school B De heer Fraanje vraagt of de over gave kan plaats hebben en de school voor 1 Februari 1922 al zal zijn ver- boawd. De voorzitter hoopt van ja, indien wij niet teleurgesteld worden. In geheime zitting wil de voorzitter meer meedeelen en ontpoppen. Aangenomen wordt dan de school over te geven aan de Chr. Herv. schoolvereeniging per 1 Februari 1922, en het woonhuis naast de school te verkoopen, publiek te veileu in 3 perceelen. De motor- en rij wiel verordening wordt gewijzigd, volgens het voorstel van B. en Wen aanwijzing van Ged. Staten wordt de maximum snelheid 20 K.M. De heer Berman stelt voor 15 K.M. Spreker vraagtmoeten de belangen van de automobilisten of die der burgerij worden behartigd? Een beschrij ving van de gevaarlijke bochten volgt, die aan Ged. Staten voorgelegd moeten worden, vo'gens spreker. Wethouder Zegers had in de vorige zitting reeds vast willen stellen 20 K.M., dan hadden wij de aanmaning van Ged. Staten niet behoefd. Men rijdt toch wel zachter in de kom van het dorp; buiten het dorp gebeuren ook de meeste ongelukken. De heer van Wingen sluit zich aan bij Wethouder Zegers, de woeste rijders kunnen toch bekeurd worden zelfs in de groote steden is geen maximum-snelheid aangegeven. De heer Ganseman zag graag dat de kom van het dorp ingekrompen werd en de borden wat verplaatst werden. Met 4 tegen drie werdt het voorst Berman aangenomen. Aan J. Fopma, S. Wisse, Adra. Wisse, A J. Nijssen en H. Noels wordt ontheffing H.O. ve.leend. Het geld voor de straatverbetering is ge plaatst f 3000 -tegen 6 proeent en f 3000 tegen 6| procent. In besloten zitting worden de han delingen van de grafdelver te Bieze- linge behandeld. Na heropening deelt de voorzitter mee, dat door B. en W. is voorge steld wegens onpraetische handeling den grafdelver tegen L Jan. 1922 te ontslaan. Wordt aaDgenomen met 5 voor, tegen 2 stemmen. Heffing belastingen is het laatste punt. Op voorstel van den voort zitter wordt aangenomen de belastin gen te laten heffen door het Rijk. De heer Ganseman argumenteert hiertegen, de voorzitter weerlegt. In beginsel werd besloten het Rijk te doen innen. den dat lord Cornway aan de tele'oon werd geroepen. „Het telefoonkantoor is toch om negen uur al gesloten," riep ik uit. Arthur zei niets maar ging naar de vestibule. Een oogenhlik later liet hij vragen of ik eens bij hem wilde komen. Hij liep met groote paseen op en neer, bleef stil staan toen hij mij zag. Zijn gezicht zag wit, zijn oogen schitterden, de mond was saamgeknepen. „Je moet niet schrikken," stiet hij nit, „sir James Box is een nui geleden vermoord gevonden nabij zijn woning." Ik stond sprakeloos maar voelde mij beven over mijn gansche lichaam. „Bradford was aan de telefoon, de politie heeft het lijk omstreeks half tien gevonden, heeft aan stukken die in den binnenzak staken de identiteit en het adres vastgesteld en heeft de vermoorde naar zijn woning overge bracht. Stom, want het was beter ge weest daarmee te wrchten tot dat Bradford er geweest was. Die is pas om tien uur gewaarschuwd. Ik moet er naar toe. Ik heb om de auto van Scotland Yard gevraagd." „Mag ik mee „Zou je dat nu wel doen Ook werd verleend de bevoegdheid tot heffing van belasting op bouw terrein. Over heffiDg van de vermogensbe lasting was men het niet direct eens. Wethouder Vereeke stelt voor dit niet te doen, geen enkel procent. Spreker is van meening dat de meer gegoeden toch moeten betalen. De heer Fraanje wil 10 pCt. stellen, dan kunnen de belastingen er naar geregeld worden. De heer Berman is voor heffing volgens, spreker is het onwaar dat de meer gegoeden het meest betalen. De vermogenden betalen van hun ver mogen, de anderen betalen van hun loon, hunne verdiensten. Het voorstel Fraanje wordt verwor pen, dus geen heffing. De voorzitter deelt mee dat de steen f 98 minder kost en de straatlegging goed opschiet. De heer Rottier wil grond bij minnelijke schikking voor bouwterrein afstaan. De voorzitter deelt de ontstemming des heeren Blok mee over zijn pas- seerii g voor den aankoop vat. een arneu- belement voor het .gemeentehuis. De heer Ganseman vraagt of het nog geen lijd is om een andere com missie te benoemen. De heer Fraanjedit wordt laat, eigenlijk moest in 1921 nog vergaderd. De voorzitter zegt te willen wachten op de Herv, School te B. doch het best zal wezen hiervoor plaatsen te reser veeren. De heer Fraanje vraagt hoever B. en W. zijn met den toren De voor zitter alles is gedaan wat behoord;. Op definitief antwoord van den minister van O. K. en W. wordt gewacht. De Raad gaat nogmaals in geheime zitting over om te spreken over de schoolverbonwing. Na heropening deelt de voorzitter mee dat de gemeente architect voor 15 September klaar moet zijn anders znllen maatregelen getroffen worden. Wemeldinge, De aanwijzing van P. J. Dominicus, alhier, voor den verkoop van rentezegels, als bedoeld in art. 230 der Invaliditeitswet, is op diens verzoek ingetrokken. Voor dezen verkoop is aangewezen A. van Hoorn aldaar. Baarland. Te Wageningen slaagde voor het examen tuinbouwkunde 1. o. o.m. de heer II. L. K. Leijs, alhier. Ovezand. Ongelooflijk en toch waar gebeurd. Een dezer dagen werd een eenvoudige en brrve werkman door zijn werkgever naar den z.g. Poel gezonden ten einde eenig werk te verrichten. Op bestemming aangekomen zette of legde hij zijn rijwiel in ruste en overzag zijn te doen werk. Opeens komt een langoor (haas) en wil met 's werkmans velo op marsch, maar o wonder, raakt in dit rijtuig verward, en wordt door den werkman hetzij per ongeluk of uit moedwil, als dood eruit vaudaar ge haald. Een strooper is bedoelde werk man niet. (N. Z.) Waarde. Zaterdag had de opening plaats der scherpe oaan, systeem „Veld' man", van de schietvereen. „Oefening „Ik zal je niet in den weg loopen, ik beloof het je." „Maar het is daar toch geen plaats voor een jong meisje." „Toe, je hebt gisteravond beloofd...." t Is goed, 't is goed." Arthur was nu een en al actie, op zijn gelaat lag een zeldzaam vastbe raden en energieke trek. Het was alsof het hem speet, dat hij dien dag verluierd had, of hij zijn scha moest inhalen, hij gnf den indruk van een sterk gespannen veer. We gingen naar tante, die een voor gevoel had van naderend onheil en direct vroeg: „Wat is er gebeurd P" „Sir Box heeft een ongeluk gehad," zei ik, „we moeten er dadelijk heen." „Zoo laat nog," vroeg ze, „zou je dat nu wel doen „Arthur brengt me weer thuis, toe mag ik gaan, gaat u maar gerust naar bed." Ik had tante niet de volle aar heid gezegd, maar gelukkig informeerde ze niet verder en berustte zuchtend in het onvermijdelijke, i Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1