N°. 105 Dinsdag 6 September 1931, 108 jaargang. abonnement Buitenland. FEUILLETON. HET DOODEND ZWIJGEN. Binnenland. Uit de Pers. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Goesche Courant ADVERTENTIËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Eleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. COURANT GEWAPENDE VREDE. Tusschen Berlijn en Miinclieu heerscht een voortdurende toestand van gewapenden vrede, de Beiersche regeering is ieder oogenblik geneigd zich te Verzetten tegen wat de Duit- sche voorschrijft, waardoor dan telkens een geharrewar ontstaat, dat hiermede eindigt, dat Miinchen tenslotte schoor voetend toegeeft, daar het toch geen openbare breuk wenscht. Thans heeft de Beiersche gezant te Berlijn het grondwettelijk recht van de rijksregeering tot liet uitvaar digen van verordeningen voor het geheele gebied van het rijk in beginsel erkend. Om terstond de aanvaarding van dat beginsel te illustreeren is nu de Miesbacher Anzeiger, die door de rijksregeering verboden was, wegens een artikel waarin de Berlijnsche regeering voor verjoodseht, verdorven, verliederlijkt en karakterloos was uit gemaakt, ook door de Beiersche regee- op den index geplaatst. Dat evenwel alles nog geen boek en el is, blijkt wel uit een uitlating vau den Beierschen afgevaardigde Hilpert op het congres der Duitsch- nationale partij. Deze zeide dat in Beieren thans de algemeene leuze is „Los van BerlijnDaarmede wordt bedoeld los van den geest van Berlijn, niet de verbreking van den band met het rijk. Merkwaardig was ook de redevoering van den voorzitter, Hergt, die aanspoorde tot lijdelijk verzet tegen het vredesverdrag van Versailles. De Duitsch-nationalen kunnen dat verdrag niet erkennen en willen .de verplichtingen, die het oplegt, niet nakomen. Wel zijn zij bereid, over een andere overeenkomst op een nieu wen grondslag te onderhandelen en zich offers te getroosten voor den verloren oorlog, doch het dwangbevel van Versailles is onaannemelijk voor hen. Omtrent Opper-Silezië verklaarde hij, dat het geheel bij Duitschland moet blijven. Voor een verdeeling, waarop de regeering het volk al voor bereidt, zullen de Duitsch-nationalen haar verantwoordelijk stellen. Spr. gispte verder de laksheid van de regeering bij haar optreden tegen de sancties. Over de binnenlandsche politiek zeide Hergt, dat de Dnitsch-natlona- len met grondwettige middelen naar herstel van de monarchie streven." Het bovenstaande kenschetst afdoen de hoezeer door deze partij oppositie wordt en zal worden gevoerd tegen het kabinet Wirth. De sensatie van den dag was het optreden van prof. Martin Spahn, die uit het centrum (r.k.) is getreden en tot de Duitsch nationale partij is over- 16 Oorspronkelijke detective-roman door R. J. B. „Nu mik ik toch beslist het voor jaar." „Omdat je kinderen zietwaar kin deren zijn is het altijd lei te Langs het grijze water van de Ser pentine liepen we en bleven staan om te kijken naar de duikelhoentjes die op hun kop gingen staan, met de pooten in de lucht. Kinderen wierpen stukjes brood in het water en hadden groote pret als de diertjes aan kwamen zwemmen en vochteD om het begeerde hapje. Het beviel me best in de Gar dens, de Londensche kinderspeelkamer. Plotseling, bij het inslaan van een laanlje stonden we voor een bekend gezicht. Het was sir James Box, die- gewapend met een wandelstok van buitengewone dikte kwam aangestapt Hij scheen in de opgeruimdste stemming van de wereld en toen hij ons herkende kwam hij zwaaiend met zijn stok op ons af en groetend, riep hij al op een afstand tot ons „Zoo'n uilskuiken van een inspec teur. Ik heb hem leeüjk op zijn neus laten kijken. Hij zal zich wel eens bedenken, voor hij voor de tweede maal zijn hand legt op sir James Box," ^egaan. Hij noemde de D. N. partij iet verzamelpunt van 4c in wording zijnde rechterzijde. Hier dus geen gewapende vrede meer, uiaar felle strijd die allicht nog heviger zal worden, want een telegram meldt dat de bedrijfsraden van de groote industrieele ondernemingen te Neuten- hebben besloten een nieuwe algemeene werkstaking te organi- seeren, met het doel de regeering van von Kahr ten val te brengen. In het licht van deze tijding be zien lijken de besprekingen te Berlijn gehouden tusschen regeeringspersonen van Miinchen en Berlijn over de op heffing van den staat van beleg in Beieren eenigszins voorbarig. Tusschen de geallieerden zal ook weer eens nader overleg worden ge pleegd, aangezien Frankrijk onte vreden is over de verdcellng van een der stokjes oorlog-buit. De Fransche regeering gaat niet accoord met de regeling der verdeeling van het eerste Duitsche milliard, welke regeling, volgens welke België iets meer zou krijgen dan de helft en Engeland de rest, terwijl Frankrijk geen sou ervan zou ontvangen, aangezien men meende dat het voldoende was schadeloos ge steld uit wat het uit de mijnen van het Saar-gebied had getrokken, door minister Doumer onder voorbehoud was geteekend. Verwacht wordt dat in dit geval Engeland een paar kruimpjes zal laten vallen. Het antwoord van Sinn Fein aan Lloyd George zal Zondag waarschijnlijk openbaar gemaakt worden. Naar ver luidt, houdt het in dat Sinn Fein tot verdere onderhandelingen bereid is, verder niets. Uit het feit dat Lloyd George tegen Woensdag een kabinets raad bijeen heeft geroepen kan men besluiten, dat de dingen nu hun climax bereikt hebben en een definitieve be- binnenkort genomen zal worden. Met de steun verleening in Rus land is het een raar geval, nu de sovjet-regeering het al-Russische hulp comité dat in Rusland gevormd was, heeft ontbonden. De Moskousche Prawda zegt dat het comité aan de politiek deed en de Rheinisch-West- falische Ztg. verneemt uit Riga, dat leden van het comité meegedaan hebben aan een samenzwering tegen de Sovjet-republiek. De Finsche gezant te Moskou is echter van oordeel dat de sovjet-regee ring thans meent dat het den toestand in het hoogergebied zelve meester kan worden en beschikt over 9 milli- oen poed zaaikoren. Het is een eigen aardig geval daar men zich in 't bui tenland heeft opgemaakt om steun te verleenen, De bolsjewiki schijnen echter niet genegen met de buitenljndsche hulp ook de buitenlandsche inmenging in hun zaken te aanvaarden. De commis sie van den Volkenbond voor de Er hielp niets aan, wij waren gedwongen het luidruchtig gezelschap van den heer Box te aanvaarden en het verhaal te ho >ren van de onder vindingen, die het kleine mannetje den vorigen avond had opgedaan. Ik maakte een grimaele tegen Arthur, die nu toch genoodzaakt was zijn gedachten te bepalen bij de cause célèbre, maar deze scheen daartegen in 't geheel geen bezwaar te hebben, althans hij luisterde met de grootste aandacht, „Toen we op het bureau kwamen" zoo begon sir James „liet Bradford mij terstond in de inspecteurskamer. Daar zalen nog twee jonge mannen van het kaliber van mijn geleider, ze zagen er evenwel wat snuggerder uit maar op mijn verzoek verlieten ze het vertrek en ik had een onderhoud onder vier oogen met Bradford. Ik heb he t jo ige mensch eens flink de waarheid gezegd. Ik vroeg hem hoe er in 's hemelsnaam bijkwam om iemand, die op bezoek is geweest bij den keizer van China en bij den Russischen Tsaar, die in Tokio zonder blikken of blozen t^ee dronk met een der hoogste hofdiznilarissen terwijl geisha's op de san hen tokkel den en hun amandeloogjes ronddraai den, hoe hij zoo iemand kon verdenken van een moerd. Bradford was er van onder den in druk, hij heeft vermoedelijk in zijn hee'e loopbaan nog nooit zulk een bok geschoten. Hij heeft me een massa inlichtingen gevraagd en ik heb hem van antwoord gediend Ik had zoo als vanzelf spreekt maar enkele papiert amendementen op liet Volkenbsnds- verdrag heeft de voorstellen in behan delinggenomen, die strekken tot ophef fingvan art. 10 van het pacte, welk ar tikel aan de staten een gewapende inter ventie oplegt in geval van zekere con flicten. De commissie heeft een ont kennend antwoord gegeven op de vraag Is het artikel onnoodig en is het over bodig met het oog op andere artikelen van het pacte. Raad van State. Tot lid van den Raad van State is benoemd de heer mr. J. B. L. C. C. baron de Wijkerslooth de Weerde- steijn, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, en lid van Gedepu teerde Staten der provincie Utrecht. De Nederlandsche vlag te Chemnitz in van den gewezen keizer, dat zulk een stap niet is gedaan, noch overwogen. In gezaghebbende kringen, vervolgt het bericht, wordt de gewezen keizer niet meer beschouwd als een politieke factor van beteekenis. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han- delsiuformatiebuieau van Van der Graaf Sr Co.'s Bnreaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 2 Sept. in Nederland uitgesproken 38 faillissementen tegen 21 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari iot en met 2 Sept. 1921 1354 faillissementen tegenover 882 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Uit Berlijn woidt aan hef „Hbld." gemeld Bij de demonstratie voor de repu bliek en tegen de reactie te Chemnitz heeft zich een pijnlijk incident voor. Naar aanleiding van den verjaardag van Koniogin Wilbelmina had het Nederlandsche consulaat de rood-wit- blauwe vlag uitgestoken. Deze werd door de bstoogers voor een reactionair symbool aangezien. Zij drongen daarom het consulaat binnen en eischten, dat de vlag onmiddellijk zon worden inge haald. Met het oog op de dreigende hou ding dei menigte gaf de consul toe en haald; de viag in. Geen uitvoerverbod van aardappelen. Naar aanleiding van het bericht over het onderzoek van den heer Rau werda naar de hoeveelheid reeds uit gevoerde aardappelen in de provincie Friesland, de hoeveelheid nog voor radige aardappelen en een eventueel billijken garantieprijs, deelt men aan de Ned. mede, dat er van een uitvoer verbod van aardappelen geen sprake zal zijn. Het Kamerlid mr. Marchant zal bij de wederbijeeDkomst van de Tweede Kamer op Woensdag a.s. verlof ver zoeken, een interpolatie tot de regee ring te mogen richten over het verloop van de jongste kabinetscrisis. De Duitscha ex keizer geen factor van beteekenis. Reuter seint uil Londen, inzake het krantenbericht als zou de Britscbe re geering zich met een krachtig vertoog tot de Nederlandsche regeering gewend hebben in verband mot een telegram bij me, een paar brieven, dcch er was er een bij van den Britschen gezant in St. Petersburg, dien ik net dien morgen had ontvangen. Ik bood den inspecteur aan hem nog veel meer bewijzen te verschaffen, dat hij met een hoogst honourable persoon te maken had, maar hij scheen allang overtuigd. Hij begon zoete broodjes te bakkeD, zeide dat het zijn plicht was geweest mij eenige tragen te stellen en bord mij zijn excuus aan dat het zoo laat geworden was' Toen presenteerde hij mij een sigaret, die ik maar heb aangenomen om hem pleizier te doen en met de auto van Scotland Yard ben ik naar huis gebracht, met Bradford zelf aan het stuur, wat werkelijk nog al char mant van den jongeman was. En hier heb jullie den ontslagen galeiboef nu weer terug." „Vond n b'taiet vreeselijk interessant om verlacht te zijn?" informeerde ik „Nu, ik was woedend, verheeld je ik had dien kerel, dien Merrybone nog nooit van m'n leven gezien en dan door zoo'n inspecteurtje te worden opgepakt als als 'n schooier." „Maar voelde u zich niet een beetj gewichtig 1" „Als een kletsnatte kat, in den regen van het publieke leedvermaak. Maar ik heb er niets van laten merken, hoog stens dat ik eenigszins ontstemd was, „Ik begrijp dat het een hoogst on prettige situatie vour u moet zijn geweest," zei Arthur. „En nu bent n wat aan 't wandelen om de onaangenaamheden weer te ver De Tabakswetten „Tabaksnieuws" ziet de toekomst voor de tabaksindustrie in verband met de nieuwe wetten somber in Er ontwikkelt zich een revolutie in den lande, niet van revolutionnairen, maar van ordelievende burgers, die het Gemass regel beu worden. Wij voorzien staking in handel en nijverheid, niet van de werknemers, maar van de werkgevers. En wat de tabaksindustrie betreft, dient men te rekenen met de waar schijnlijkheid dat op 'n kwaden dag de geheele industrie stop zal staan. Wij zijn er benieuwd naar hoeveel er van den Tabaksaccijns in het laadje zal komen, na aftrek van hetgeen er verambtenaard wordt De voorspelling is niet te gewaagd, dal Duitschland binnen afzienbaren tijd ons weggeconcurreerd zal hebben. Bestrijding van steenbrand in tarwe en gerst. Het nog steeds veelvuldig voorkomen van steenOrand, zoowel in tarwe als in gerst, maakt het noodzakelijk, dat nogmaals wordt aangegeven hoe deze ziekten bestreden moeten worden en waarop bij de bestrijding dient te worden gelet. In de eeisle plaats is het nood zakelijk dat de landbouwers al hun zaaigraan ontsmetten, ook dat wat afkomstig is van te velde goedge- Voor de ontsmetting van tarwe moet gebruik gemaakt worden van een 8 pet. oplossing van kopervitriool, waarvan per H.L. 2^2 L. onder voortdurend ontscheppen van den graanhoop wordt aangewend. Men lost dus voor 1 II.L, tarwe 200 gram (2 ons) kopervitriool opini1!* L. geten, de natuur is in dat opzicht een uitstekend geneesmiddel." „Wat je naar natuur noemt," bromde sir James, -„het is wel een aardig parkje, maar vergeleken met de oerwouden op Java, is het maar een kindertuintje." „Dat is het eigenlijk o^k" merkte ik op. „U hebt toch wel gezien hoe de kinderen zich hier amuseeren 1" „Een kwajongen heeft me met 'n hoepel tusschen m' beenen gereden," 'en ik heb hem een draai om z'n ooren verkocht-, die klonk als een klok." „Dat is van weerszijden een minder aangename kennismaking geweest", lachte Arthur. „We moeten maar aannemen dat U beiden 't niet met opzet hebt gedaan." „Vertelt U ons eens Sir James, waar wooDt U toch, U noemde het gister avond het kalmste plekje van Londen, geloof ik." „Ik woon bij het Battersea-park, in een werkelijk rustige straat, ik heb reusachtig geboft, 't is geen bijzonder mooi huis, maar voor mij is het als geknipt. Beueden heb ik een voor kamer, achterkamer en serre, die ik voor m'n verzamelingen heb ingericht en aan de andere zijde van de gang is mijn eetkamer, m'n werkkamer en de keuken. Boven slaap ik, is een badkamer en een pakkamer en op den zolder zijn de kamers van de dienst bode en de huishoudster." „Hebt U een huishoudster „Ja, dacht je dat ik zelf m'n potje kookte, knoopen aan m'n ondergoed water. Het oplossen moet geschieden in houten of steenen vaatwerk, geen blikken of ijzeren, omdat deze worden aangetast. Met het oog op gelijktijdige bestrijding van strepeuziekte is het aan te raden voor de gerst deze op lossing aldus te wijzigen dat men neemt '/i K.G. ('/a pond) kopervitriool opge lost in 3 L. water per H.L. graan. Men moet zich precies aan dit voor schrift houden omdat anders of een onvoldoende bestrijding of vermindering van de kiemkracht verkregen wordt. Het omscheppen van den graanhoop moet met zorg geschieden. De quanti- teit vloeistof waarmee het graan be vochtigd wordt is gering cn daarom is het noodzakelijk dat de graanhoop meerdere malen wordt omgezet. Men moet er voorts rekening mee houden dat ook de dorschvloer, de graanzakken en de zaaimachine een bron van herbesmetting van het zaai zaad kan zijn. Voor de ontsmetting moet gebruik gemaakt worden van kopervitriool dat aan den eiech voldoet, 25 pCt. koper zuiverheid 9798 pCt., dus dezelfde eiaoh welke ook gesteld wordt voor kopervitriool dat gebruikt wordt ter besproeiing van de aardappelen. Wanneer om een of andere reien verwacht kan worden dat de kiem kracht door kopervitrioolbehandelmg te veel achteruitgaat kan ook gebruikt gemaakt worden van Uspulun maar dan in een minstens tweemaal sterkere oplossing dan de fabrikanten aangeven. Voor hei omscheppen moet dus ge nomen worden een 1 pCt. oplossing en per H.L. graan 7 h 8 L. vloeistof. De 8luifbrand wordt door het om scheppen met een ontsmettingsmiddel niet bestreden. Hiertoe is nnodig de warmwaterbehandeling. Uitvoerige be schrijving hiervan is te vinden in Mededeeling No. 4, „Steen- en Stuif- brand in taiwe en gerst". De Plantenziektenkundige Dienst te Wageniogen en de daaraan verbon den technische ambtenaren en contro leurs verschaffen gaarne gratis verdere inlichtingen over de hierbovengenoemde ontsmettingen. Strepeuziekte der gerst. Uit de in de laatste jaren gedane proefnemingen is gebleken, dat de strepeuziekte of doove aren-ziekte op de volgende wijzen bet best kan be streden worden. 1». De gerst wordt nauwkeurig omgeschept met een oplossing van kopervitriool welke verkregen woidt door l/i K.G. ('/t pond) op te lossen in 3 L. water. Deze hoeveelheid is voldcende vcor 1 IIL. gerst, 2". Door omscheppen met een Uspuluu-oplossing ter sterkte van minstens 1 procent waarvan per H.L. gerst 7 L. wordt aaögewend. 3°. Door omscheppen met een op zette en stof afnam „Ik begrijp niet dat U in Londen zulk een huishoudelijk meubel heeft kunnen krijgen. Hoe hebt U dat aan gelegd f" „M'n zaakwaarnemer heeft een advertentie geplaatst, 't Was erg duur. Bij heer alleen enz. enz. Dat is geloof ik nogal een recommandatie. Maar ik heb d'r direct gezegd dat ze zich geen illusies hoefde te maken, want dat ik geen trouwplannen had." „Hoe ziet ze eruit „Ja, dat weet ik niet precies hoor, zoo nauwkeurig heb ik haar niet bekeken. Ze is geloof ik tusschen de vijftig en zestig, draagt een bril en is een best mensch, voor zoover ik er over kan oordeelen. Ze heeft nog niets gebroken gelukkig, anders zou ik haar ook niet hebben kunnen gebruiken bij mijn verzamelingen." „Heeft u veel mooie dingen vroeg Arthur, die een levendig belang stelt in alle mogelijke soorten zeldzaam oud porcelein, munten, oude hout sneden en derge'ijke zaken. „Nu raakie Sir James op z'n stok paardje en hing een enthousiast beeld op over de prachtstukken die hij bezat Chineeseh gedreven koperwerk, ivoren afgodsbeeldjes, Japansch porcelein en lakwerk, gekleurde houTsnedeu, antieke vazen en serviezen. „Jullie moet beiden vast eens komen kijken, daal doet u me een pleizier mee, stelt u belang in die dingen f" Arthur knikte. Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1