Sport. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. School en Kerk. Stadsnieuws. Uit de Pers. Rechtszaken. 1920 zal plaats hebben als Yolgl Te Goes in de Korenbeurs, Vrijdag It November 10.80 uur voorm., voor Heer Arendskerke, de verlofgangers vtier geslachtsnamen beginnen met de letters A tot M, te 11.30 voorm. voor de overige verlofgangerste 2 uur nam. voor Wemeldinge en Wolp- haartsdijk. Te Kruiningen in het gemeentehuis Vrijdag 25 November 11 uur voorin, voor Kruiningen en Sehorete 1.80 uur nam. voor Ierseke, de verlofgan gers wier geslachtsnamen aanvangen met de letters AMte 2.80 uur nam. de overige verlofgangers. Te Krabbendijke in 't gemeentehuis Maandag 28 November 11,80 uur voorm. voor Krabbendijke, Rilland-Bath en Waarde. Te Goes in de Korenbeurs, Woens dag 16 November 10 uur voorm. voor Kapel le; te 11 uur voor Goes. Donderdag 17 November 10 uur voorm. voor KattenJijke, Borsselen, Driewegen, 's Heerenhoek, Heinkens- zand, Nisse, Oudelande, Kloetinge, 's Heer Abtskerke, Baarland, Ellewouts- dijk, 's Gravenpolder, Hoedekenskerke en Ovezande. Te Wissenkerke in de gemeente school, Vrijdag 4 November 10 uur voorm. voor Wissenkerke. Te Kortgene in het gemeentehuis denzelfden dag 2 uur nam. voor Colijnsplaat, Kats en Kortgene. Nisse. De schietvereeniging „Pro Patria" alhier, gaf op 20 en 27 Augus tus 1.1. een algemeenen wedstrijd. Op de korpsbaan voor de sckietver- eenigingen behaalde 's Heer Abtskerke 240, Ierseke 240, Kloetinge 238, Nisse (burgerwacht) 232, Ellewoutsdijk 229 en Hoedekenskerke 226 punten. Hoogste korpsschutter was hier L'. Lous te Hoedekenskerke met 56 punten. Op de personeelsbaan kreeg Chr. Bosman te Nisse 116, G. Braam te 's Heer Abtskerke 115, W. van Liere Kloetinge 115, P. de Kok te Goes 114, M. Bos te Nisse 114, L. de Waard te 's Heer Arendskerke 114, J. M. Weststrate te 's Heer Arendskerke 114, Jac. Braam te 's Heer Abtskerke 114, J. van Liere te Kloetinge 114, G. van Sluis te 's Heerenhoek 114, L. Pouwelse te Ellewoutsd(jk 114, J. de Kuijper te Nisse 114, Jac. Slabbekoorn te Nisse 118, C. J. Bos te Nisse 113, H. Bouwens te Krui ningen 113 en J. Otte te Nisse den poedelprijs met 48 punten. Op de vrije baan met marga ver wierf L. Dekker te Kloetinge 105, J. Pieterse te Heinkenszand 105, O. J. Bos te Nisse 105, Johs. Slabbekoorn Jz. te Nisse 104, W. van Liere te Kloetinge 103, Jac. Slabbekoorn te Nisse 102, J. van Liere te Kloetinge 102, J. de Kuijper te Nisse 101, P. Kloosterman te Nisse 100 en L Lous te Hoedekenskerke 100 punten. Op de eerebaan met marga kreeg Chr. Bosman te Nisse 55 en P. Kloos terman te Nisse 54 punten. Op de vrije baan met buks behaalden J. J. Hoogvliet te Baarland 298, J M. Drijgers te 's Heer Abtskerke 297, Jac. Braam te 's Heer Abtskerke 296, C. J. Bos te Nisse 295, L. Lous te Hoedekenskerke 295, P. Drijgers te 's Heer Abtskerke 294, J. Weststrate te 's Heer Arendskerke 292, J. Steke- tee te Baarland 289, G. van Damme 's Heer Arendskerke 288 en A. J. Mullië te 'a Heer Arendskerke 275 punten. Op de eerebaan met buks verwierf J. Drijgers Abtskerke 97 en Jac. Braam te 's Heer Abtskerke 96 punten. Kapelle. Gisterenavond hadden wij het genoegen een overzicht te mogen nemen van den stand der te honden Fruit- en Bloemententoonstelling van 31 Augustus tol 2 September. Het koor der Ned. Herv. Kerk alhier is vrijwillig voor de expositie afgestaan en leent zich hiertoe uitstekend. We kunnen niet dan met lof over deze opstelling spreken. Op lange tafels in schaaltjes van drie stuks, netjes geëtiketteerd liggen de schoonste vruch ten uitgestald, die een verrukkelijk aam zien bieden. Wat een aantal soorten 1 Voor een kenner om te genieten. Voor een leek om hem bovendien tot verbaz'ng en bewondering te brengen. Sommige vruchten wegen ruim 6 j ons. Pracht exemplaren zoowel keuken- als dessert vruchten zyn ingezonden. Kisten met fruit, uitstekend verpakt zoowel gaaf als groot. De schoonste vruchten die men zich denken kan troffen wij aan. Onderscheidene zijn de inzenders, allen uit Kapelle, die eigen gekweekte vruchten inbrachten. De Vereeniging van Oud-leerlingen va.a de Tuinbouwcursussen heeft niet minder dan 135 soorten peren en 185 soorten appelen ingezonden. Ook Eureka's personeel liet zich niet onbetuigd. Verschillende soorien van vruchten, prachtige ruikers van bloemen en heestersbloenieü en van vaste planten werden ingebracht. De oude tombe leende zich uitste kend tot schikking van deze pracht- bloemen. In het midden van de eerste tafel treffen wij aan een teekcning, vervaar digd door een inwoner van Kapelle, van den plattegrond van Kapelle, waarin aangegeven zijn alle boomgaarden in de gemeente wassende. Hedenavond zal het fanfarekorps „Ons Genoegen" alhier de feestelijk heden opluisteren Donderdagavond zal door de gymnastiek vereeniging „Olym- pia" de marmeren groep „Willem Teil" vertoond worden, benevens uitvoeringen worden gegeven zoowel door jongens als meisjes. Het strijkorkest zal zoowel Donder dag als Vrijdag zijn eerste tonen in het publiek laten hooren. Alle voorberei dingen on het feest uitstekend te doen slagen zijn getroffen. Na afloop der expositie zu'len de vruchten en bloemen, worden verkocht. Het geld komt ten bate van de af- deeliug van het Nut. Heden (Woens dagmiddag) 4 uur, had de officieele openiug plaats. De tentoonstellings commissie bestaat uit de heeren H. Blok, W. Glas, A. v. d. Have, J. C. Persant Snoei", J. van Willegen Gz. Waarde. In de Maandag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd besloten op het verzoek van M. de Jager of het gemeentebestuur borg wil blijven voor het hypothecair voorschot in de betaling van rente en aflossing daarvan voor een te bouwen woonhuis, afwijzend te beschikken Het verzoek van den geraeentebode om verhooging van jaarwedde en 10 gulden meer ver goeding voor net schoonhouden van het raadhuis werd met algemeene stem men afgewezen. Het onderwijzend personeel dat in dertijd werd benoemd tot het geven van herhalingsonderwijs werd heden ontslag verleend als zoodanig, dit per soneel werd daarna benoemd tol het geven van schoolonderwijs. Over den post onvoorziene uitgaven werd beschikt tot een bedrag van f 355 ten einde daarmede te kunnen voldoen de kosten van het herhalingsonderwijs over 1919. De begrooting 1922 werd den raad aangeboden. (Totaal bedrag Red. G.Ct) Wollertsdijk. Openbare vergadering van den raad der gemeente op Maan dag j.l. Afwezig dhr. van Nieuwenhuize. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd Onder ingekomen stukken werd mede gedeeld dat bericht was ingekomen van de Brandstoffencommissie dat in het batig saldo de gemeente een te goed heeft van f 1255, welke som reeds is ontvangen. Van dhr. J. L. de Bel is een schrijven ingekomen dat hij zijn benoeming als onderwijzer aan de School te Oud-Sabbinge aanneemt van Ged. Staten dat zij niet goedkeuren het beslnit van den raad in zake de regeling van de jaarwedde der wet houders en het bedrag alzoo blijft f 320. De gemeenterekening met de winst en verliesrekening van het levensmiddelen- bedrijf over 1920 werden vastgesteld in ontvangst op f 69315,24 in uitgaaf op f 66443,687s batig slot 2871,557s. De rekening over 1920 van het bur gerlijk armbestuur werd vastgesteld in ontvangst op f 6242,397s uitgaaf f 5272,75 batig slot f 969,64!/,. De begrooting van het burgerlijk armbe stuur over 1922 werd aangeboden in ontvangst en uitgaaf op f9977,67. De verkoopprijs van den grond op het gemeentelijke bouwterrein aan den Molenweg werd vastgesteld vanaf de zijde van den Molendijk op f 1,30 en vanaf den Papeweg op f 1.70 per vierkanten meter. Genoemde grond zal bij inschrijving worden verhuurd voor tuingrond, tot er zich eventueel e koopers van bouwterrein voor aanmel den. Besloten werd tot het aangaan van een geldleening tot dekking van de aankoopkosten van genoemden grond groot f 12200. Aan den heer P. den Herder werd op zijn verzoek ontslag verleend als lid der schattingscom missie, in zijn plaats werd benoemd dhr. P. Koeman Hz. Met algemeene stemmen werd besloten tot betaling van de premie ingevolge de i nvalidi- teitswet ten behoeve van M. van Boven, verpleegde in het gesticht Vrederust. Sehore. Opei bare vergadering van den gemeenteraad op 30 Augustus des namiddags 4 ure; 6 leden present, af' wezig Wethouder Karelse. De voorzitter opent de vergadering waarna de notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken le B. en W. deelen mede dat bet verbouwen van den regenput, in de woning van het hoofd der school, tot kelder f 135 zal kosten; dit bedrag is gebracht op de begrooting 1922. 2, Bericht yan den heer Geijtenbéek dat hij zijn benoeming als hoold der school aanneemt. 3, De ve, ordening op de heffing van den H.O. is van Ged. Staten terug ontvangen met verzoek den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud terug te brengen van f 80U op f 500. B. en W. stallen voor dit verzoek in te-' willigen op grond dat vele personen van belasting betalen vrijkom die wel kunnen betalen. De heer Verhaagen bestrijdt zulks en zou gaarne den heeren Ged. Staten eens willen vragen wat deze over f500 denken om daar een heei jaar van te leven. Spreker heeft eens uitgerekend wat na aftrek van huishuur, vuur, licht en kleeding nog overblijft om van te eten en kwam tot de slotsom dat dan nog 9 centen per hoofd en per maaltijd overbleef. Als Ged. Staten dat voldoende achten dan begrijpt spr. hen niet. De voorzitter zegt dat de aftrek slechts een tegemoetkoming is en wij weten allen dat f 500 niet voldoende is voor noodzakelijk levensonderhoud. De heer Glerum Dan zou het f 1500 moeten zijn. De heer Verhaagen Neen dat is te veel, doch men moet het huisje bij de schuur houden en den aftrek bepalen op f 800. De voorzitter pleit nogmaals voor f500 aftrek, ook den heer Rijn acht f 500 voldoende. De heer Boonman valt den heer Verhaagen om het bedrag op f 800 te laten. De heer Potter acht f 800 zeer noodzakelijk. De heer Verhaagen merkt op dat de minister heeft verzocht zoo mogelijk f 800 als aftrek te bepalen. In stemming gebracht wordt aan genomen de aftrek te bepalen op f 800. Tegen stemden de voorzitter en den heer Rijn. Verder werd bepaald dat voor on- ongehuwden en weduwnaren, geen kostwinners, de aftrek f 500 zou bedragen. De Gemeenterekening 1920 werd voorkopig vastgesteld op ontvangst f 350J 5,78 en op uitgasf f 3603,98 alzoo met een tiadeelig saldo van f 1015,20. De begrooting over het jaar 1922 werd den raad aangeboden op een be drag van f 26530,56 '/a met een post van onvoorzien van f 691,057a. De hoofdelijke omslag zal f 3000 lager zijn dan vorige jaar. Het kohier schoolgeld 1921/1922 wordt vastgesteld op f 296,437a. Daarna wordt het personeel L. O. benoemd lot het geven van vervolg onderwijs. De motor- en rijwielverordening wordt gewijzigd en bepaald dat in de bebouwde kom 20 K.M. gereden mag worden. Een nieuwe verordening op de hef fing van schoolgeld wordt vastgesteld. Besloten werd voorloopig nog geen bouwterrein aan te koopen met hel oog op de demping tan putten bij 't station, welke dan na de demping als bouwterrein beschikbaar zullen worden gesteld. Daarna werden 25 reclames H.O. behandeld. Bij de rondvraag vestigt de heer Verhaagen de aandacht van B. en W. op den stoep van 't gemeente huis, welke zeer moeilijk is. Daarna sluiting. Een Zeeuwsche Voetbalbond. Op initiatief van den heer J. P. van Bel, te Vlissingen is eerstdaags de oprichting te wachten van een Zeeuw- schea Voetbalbond, met afzonderlijke afdeelingen voor Walcheren, Zuid- Beveland en Zeenwsch-Vlaanderen (Vliss. Ct.) Seriewedstryden G. K. V. Zondagavond te zes uur werdefti onder groole belangstelling de prijzen uitgereikt welke, door cenige niet-leden en de G. V. V. beschikbaar gesteld waren. De vêreenigingen wisten de prijzen te bemachtigen in onde staande vol gorde lste afdeelingle prijs G. V. V. I, Wisselbeker. 2e prijs Zeelanlia (Middel burg), Lauwerkrans. 3e prijs l nitas (Vlissingen), zilveren Medaille, 2e afdeeling: li prijs G. V. V. II, zilveren Eiketak. 2e piijs Ajsx (Ierseke), zilveren Medaille. 3e prijs E. M. M. (Goes), zilveren Medaille. 4e prijs G. V. V. Ill, bronzen Medaille. Ver. tot verbetering v/h. Rundvee in Zeeland. De Staatscourant van 26 en 27 Augustus bevat de goedkeuring van de gewijzigde statuten der vereeniging tot verbetering van bet Rundvee in Zeeland. Kon. erkende Pitmanschool Goes. Men meldt ons dat dit jaar een 100-tal leerÜDgen van de Kon. erkende Pitmanschool, te Goes het diploma stenografie of machineschrijven behaal den, hetwelk werd uitgereikt door de Fed. van Ned. Stenografie Leeraren Systeem I. Pitman te Arnhem. Voor bovengenoemde inrichting is dit zeker een mooi succes te noemen. Benoemd. Tot tijdelijk leeraar in de Neder- landsche Taal aan een H. B. S. met 5 jarigen cursus te 's Gravenhage is benoemd de heer F. C. Domiuicus, geboren te Wemeldinge, thans te 's Gravenhage. Geref. Gem. Beroepen te Kampen ds. G. H. Kersten te Ierseke. Bbep.de Watering B. I. (Slot) De fmancieele commissie stelde hierna met algemeene stemmen voor om aan den scheidenden dijkgraaf een jaar- lijksche toelage van f 1000 te geven op grond van zijn groote verdiensten. Met algemeene stemmen en onler applaus werd dit voorstel aaugenomen. Daarna verscheen de dijkgraaf weer in de vergadering en deed de heer Pilaar mededeeling van het aange nomen voorstel. De heer Oele verklaarde in dank de toelage te aanvaarden. Spreker heeft nooit willen aandringen op verliooging van salaris en is dankbaar voor dit blijk van waardeering der ingelanden. Besloten werd de begrooting 1921- 1922 te verboogen met f 15000 uit het batig slot van de rekening 1920/21. Het bedrag zal worden besteed voor uitvoering van delfwerk. L'itgeloot werden de obligaties 29 en 26 van de leening van f 190,000 en de obligaties 6, 102, 91, 92, 71, 141, 85 en 12 van de leening van f 160,000. Daarna was aan de orde het op maken van een aanbeveling van drie personen ter voorziening in de vacature van Dijkgraaf, ontstaan door het zich niet meer beschikbaar stellen van den heer J. Oele Hz. Voor den eers'eu caudidaat was de uitslag der stemming als volgtuitge bracht zijn 178 stemmen, waarvan 95 op den heer C. D. Vereeke (Kapelle), 69 op den heer W. Ivakebeeke (Goes), 10 op den heer W. Dekker (Wemel dinge) 2 op den heer M. Vermde 1 op den heer Meijaard en 1 blanco. Voor den tweeden caudidaat was de uitslag als volgt: 113 stemmen op den heer W. Kakebeeke 44 Btemmen op den heer Dekker, 3 op den heer Vermue, 1 op dea heer de Koeijer, 1 op den heer P. Oele, 1 op den heer Boonman en 15 blanco Voor den derden caudidaat was de uitslag132 stemmen op W. Dekker. De overige stemmen waren verspreid of blanco. De aanbeveling luidt dus 1 de heer C. D. Vereeke; 2 de heer W. Kake beeke en 3 de heer W. Dekker. De heer C. I). Vereeke zegde dank voor het vertrouwen dat de ingelanden in hem hebben gesteld en zeide, zoo het II, M. de Koningin zou behagen, hem te benoemen, hij de voetstappen van zijn beide voorgangers zou trachten te drukken. Het punt voorkomende zaken leverde niets bijzonders op. Hierua sloot de voorzitter de vergadering. Prijsuitreiking Zangconcours. De uitreiking van de medailles, behaald bij het gehouden zangconcours van den Zeeuwschen Zaugersbond „Zang Veredelt» zal geschieden Vrijdagavond 7'/j uur op Slot Oostende. De ver eeniging O. B. K. heeft het voornemen, bij deze gelegenheid in besloten kring een gezellig avondje te organiseeren met medewerking van de Orkest- en Too- neelvereeniging „De Kunstvrienden» alhier, waartoe o.a. ook de plaatselijke pers zal worden uitgenoodigd. Veemarkt. Ter markt van 30 Augustus waren aangevoerd 64 biggen. Koninqinne-verjaardag. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin wapperde heden de driekleur van de openbare en verschillende particuliere gebouwen en woningen. De gebruikelijke 'carillonbespeling vond plaats. De jeugd had zich dezen dag als gewoonlijk met oranje getooid doch ook vele ouderen hadden het oranje strikje op de borst gespeld. Hedenavond zal het muziekgezel schap Hosanna een volksconcert geven op de lent op de Groote Markt oui 8 7-1 uur. Hosanna neemt dus niet deel aan de muzikale wandeling, welke door Enphonia wordt gemaakt. Rijwielzaak A. LindexbÈrg. De heer A. Lindenberg heèft in de Wijngaardstraat alhier, een nieuwe rijwielzaak geopend en zijn reparatie- inrichting in de Ossenhoofdstraat hier heen overgebracht. Wij konden in deze zaak een aantal keurige rijwielen (o.a. de fabrikaten Rembrandt en W.K.C.) bewonderen, die een soliden indruk maakten. Ook alle onderdeelen kan men hier be komen. Voorts werd ons getoond een tra ns— portrijwiel, dat ons zeer piaetisch toeleek en zich bijzonder eigent tot het doen bezorgen van boodschappen door bakker, kruidenier of slager. Dit rijwiel is nog niet geheel gereed, maar zal binnen enkele dagen in de étalage worden geplaatst. De nieuwe winkel maakt een netten en aangenamen indruk en zal zeker een menigte kijkeis en koopers trek ken. En ook wat het|herstellenvan defec ten aan rijwielen en banden betreft, verzekerde de heer Lindenberg ons, dat liet publiek er van verzekerd kan zijn, vlot en goed te worden geholpen. Hosanna. Dinsdagavond hield de vereeniging het muziekgezelschap „Hosanna" haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer H. Janse Bz. opende op de gebruikelijke wijze de vergadering en richtte een woord van welkom tut de leden, welke trouw waren opgekomen. Uit het jaar verslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging, dank zij de energieke leiding van haren directeur, den jjeer J. R. v. d. Glas, goed vooruitgaat. Ook het ledental is toenemend de bezetting is momenteel 35, terwijl ook de rekruten goede vorderingen maken. Het ledental is 44. Door de gift van f 500, waarmee de vereeniging in April verrast weid, kon tot aankoop van enkele nieuwe instru menten worden overgegaan en kon de penningmeester nog een klein batig saldo hoeken. De begiooting 1921—22 werd vast gesteld i 1 ontvang en uitgaaf op f 1575.met een nadeelig saldo van f 30, zonder een post voor onvoorzien. De aftredende bestuursleden A. Gunst en L. Uillebrand werden herkozen. In de vacature Commissie van Advies, ontstaan door het bedanken van den heer J. v. Asperen Vervenne, werd gekozen de heer J. A. Steketee. Op Donderdagavond zal het muziek gezelschap „Hosanna» een uitvoering geven voor begunstigers en huisge- nooten in den tuin der Sociëteit V.O.V Dienstplicht-ontwerp Van Dijk. Over het nieuwe dienstplicht-ontwerp schrijft de r.-k. Maasbode o.m. „Stelde minister Alting von Geusau uit een bezuinigingsoogpunt ern op komst in twee ploegen, en minister Pop zelfs een opkomst met drie ploe gen voor, ten einde het beroepskader steeds werk te verschaffen, de nieuwe plannen houden feitelijk in een op komst in één ploeg van 15 Maart tot 1 September. Wel wordt er 'n tweeden ploeg in 't vooruitzicht gesteld van 1 Novem ber tot 1 Maart, maar deze komt alleen op, als er geen voorgeoefenden zijn. Waar de vrijwillige landstorm in vorige maanden een succes bleek, daar mag wel worden aangenomen, dat deze tweede ploeg praktisch niet zal bestaan of op zijn hoogst heel klein zal zijn. Het gevolg zal dan ook zijn, dat men voor het dure beroepskader per jaar maar een half jaar werk zal hebben, of, zoo men het werk wil verschaffen, men de weerbaarmaking buiten het leger, dus den vrijwilligen landstorm, ten doode opschrijft. Dat volgens de voorstellen van minister van Dijk meer beroepskader noodig is dan bij de verworpen plan nen, is te begrijpen en blijkt uit de cijfers.» (Niet op ruim 18 millioen bezuiniging, doch slechts 5 millioen). Wat de organisatie van de weermacht aangaat, uit een militair oogpunt be schouwd, voldoet deze aan hooge eischen, meent de Msb., maar ze brengt niet de gewenschte^ beperking en zeker niet de noodzakelijke bezui niging. Arr. Rechtbank ie Middelburg. In de zitting van 30 Augustus 1920 werden veroordeeld wegens diefstal, H. J. v. d, K. 21 jaar, en J. v. d. K. 18 jaar, werklieden te Kamperland, ieder tot 1 week gevan genisstraf. Beleediging, P. C. 52 jaar,

Goessche Courant | 1921 | | pagina 2