N° i03 Donderdag 1 September 1921 108 jaargang. Buitenland. w FEUILLETON. HET DOODEND ZWIJGEN. Binnenland. Provincie-Nieuws ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, builen Goes f 2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Goesche Courant ADVERTENT1ËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 1lOjregelsf 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleea trens Ross' Dralikers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën. worden aaugenomen tot 12 uur voormiddag. COURANT RECHTS TEGEN LINKS. In Duitgcbland is, na den moord op Erzberger, de strjjd tussolien rrcbts en links ontbrand en het schijnt dat beide partijen brandstoffen bijdragen om het vuurtje der harts tochten hoog te doen oplaaien. Daarbij komt dan nog dat de arbeiders al onrustig zijn wegens de depreciatie van de mark, verband houdende met de betalingen aan de Entente, welke het leven niet onbelangrijk duurder maakt. Ook de belastingplannen der regeering zullen, wanneer zij worden uitgevoerd, een verhooging van den levensstandaard met zich meebrengen, daar o.m clan suiker, koffie, thee, cacao, tabak en kolen zullen zijn belast De moord op Erzberger heeft nu dezelfde uitwerking gehad als (le knuppel in 't hoenderhok. Het rumoer is aangevangen. Allereerst in geschrift. Zoo is er een brochure van Gumbel verschenen ouder den titel Twee jaar moord, en waarin de schrijver het aantal politieke moorden optelt, in Duitschland van lanuari 191-9 tot Maart 1921 bedreven. In dien tijd zijn 314 mannen en vrouwen' der linker-partijen vermoord en 13 leden der rechterzijde. De moorde naars van de mannen van links wer den gedeeltelijk niet ontdekt, gedeel telijk lot slechts matige straften veroordeeldéén kreeg er levenslang, de anderen bij elkaar 31 jaar tucht huisstraf Maar voor de moordenaars van de mannen van links werden 8 doodvonnissen uitgesproken en 170 jaar tuchthuisstraf uitgedeeld. De Duitseh nationale bladen geven voor den moord te betreuren en gee nerlei verantwoordelijkheid ervoor te willen dragen, ja, zij doen de linksche pers verwijten, den moord voor de politiek van links te exploiteeren De Vorwiirts en Freiheit daartegen over publiceeren telkens nieuwe staal tjes, die de woede tegen rechts gaande maken of houden. Zoo vertelt de Vorwarts dat een oud kapitein na ontvangst van de tijding dat Erzberger vermoord was, met de oude zwart- wit-roode kleuren gevlagd heeft. Tersnede merkt het blad op dat hij daarmee in 't openbaar deze vlag tot vaandel der lynch-justitie proclameerde. De socialisten brachten de politie tot ingrijpen waarop de vlag werd weg genomen. Teekenend voor de mate van opwinding is, dat de Vorwarts den vollen naam en het adres van den kapitein noemt. De geestesgesteldheid van de rechterzijde blijkt ook uit brieven in de Freiheit. De eerste is gericht aan de vrouw van een onafhankelijk socialist die den raad ontvangt Beieren te verlaten, daar haar man anders niet in woede maar „koelbloedig elegant" wordt neergeschoten gelijk een Keulsche pgpekopin een kermisschiet- tent. De brief is onderteekend „de zwarte honderd". De tweede brief is van een Oorspronkelijke detective-roman door R. J. B. „Heeft u hoofdpijn, tante Een beetje, maar als ik stil blijf liggen, gaat het wel over." Ik hielp tante de kussens onder hoofd en rug schikken. „Maar heb jij geen slaap, meisje, je moest al lang in je bed liggen.-" „Laat me nog maar even zoo zitten," antwoordde ik heel soumis. Tante draaide zich met het gelaat naar den wand. „Het tweede motief," ging Arthur voort, „zou kunnen zijn dat Merrybone iets wist, waardoor hij een ander zou kunnen benadeelenzoolang hij in Berlijn was, was hij vrij ongevaarlijk, eenmaal in Londen echter zou hij van die wetenschap gebruik kunnen maken. Dit zou verklaren dat hij terstond, den avond van zijn terugkomst werd ge doe d. Maar waarom dan geen gunstiger tijdstip gekozen, had men zijn sl niet beter kunnen slaan toen Merrybone zich door den Londenschen mist naar de verpleegster die schrijft als zij een touw had en de keus om Erzberger of professor Foerster op te hangen, zij het eerst zou probeeren aan ieder eind van het touw er een te laten bengelen. Het hoeft wel geen betoog dat der gelijke dingen werken als olie opliet vuur. Daarom is het maar goed dat de politie verboden heeft dat het herden kingsfeest van den slag bij Tannenberg door de Duitsch-nationalen in de open lucht werd gehouden, evenals trouwens de tegendemonstraties, op touw gezet door onafhankelijke socialisten en com munisten. OndaDks het feit dat de bij eenkomsten „binnenskamers" gehouden werden, zijn er toch nog klappen ge vallen en is een schietpartijtje voor gekomen Men kan zich dus begrijpen hoe het geweest zou zijn wanneer beide partijen zich op straat hadden kunnen ontmoeten. De onafhankelijke socialis ten geven de schuld van liet. gebeurde aan de communisten en de Vorwiirts en de Freiheit willen nu niets meer met de communisten te maken hebben De meerderheidssocialisten en de onafhankelijken vertoonen alzoo neiging elkander te zoeken en zich van de communisten af te wenden, waar door het eenheidsfront der arbeiders weer verbroken zou worden Bij het bezetten van West Hon garije door de Oostenrijksche gen darmerie hebben gevechten met de Hongaarsche troepen plaats gehad. Oostenrijk is niet in staat om met ge weld West-floDgarije te bezetten en zal nu van de entente vorderen, dat zij voor het overgeven zorg draagt Reutel' meldt uit Dublin dat het Sinn Fein parlement Lloyd George's oitnoodiging om te onderhandelen 'ïeeft aangenomende onderhande lingen zullen te Londen worden ge houden De Volkc-nbondsraad heeft de op dracht om het Oppcr-Silezlsche klu wen te ontwarren aanvaard, nadat burggraaf Isjii rapport had uitgebracht, De eerstvolgende buitengewone ver gadering zal 1 September worden g houden. Zooals bekend is vinden de bijeenkomsten te Genève plaats. De winterdienst op de spoorwegen. Naar van officieele zijde wordt me degedeeld, zal de winterdienst op de Nederlandsche spoorwegen Maandag 26 September beginnen De financieel tusschen Rijk en gemeenten Bij Kon. besluit is ingesteld eene Staatscommissie met opdracht te on derzoeken, hoe op de meest doeltref fende wijze de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gen eeuten zal zijn te regelen. In die commissie zijn benoemd tot lid en voorzittermr. dr. F. A, C, graaf van Lynden van Sandenburg, commissaris der Koningin in de pro vincie Utrechttot leden mr. M. J, C. M. Kolkman, J. ran den Tempel, Carsons begaf? Gedurende de partij was de gelegenheid tcch wel aller ongelukkigst. Je zult me tegenwerpen dat de uitslag het tegendeel heeft be wezen, ui aar het is toch alleen aan de omstandigheid, dat de moordenaar niet gezien werd, te danken dat hij voor- loopig vrij uitgaat. Blijft een crime de passion, zooals de Franschen zeggen, een plotseliuge oplaaiïng van woede, van haat. Maar welke is dan de vrouw, die bij zulke misdaden immer in 't spel isf Toch lijkt deze laatste veronderstelling niet de meest verwerpelijke, de moord lijkt me niet met voorbedachten rade te zijn bedreven. Zeker, het wegwerpen van de browning, dat kan in een oogenblik van luciditeit zijn geschied, het zich verbergen achter 't gordijn instinctief, de dader kan er dichtbij gestaan heb ben, misschien herinner je je nog dat Merrybone met het hoofd naar de hall lag. Na het bedrijven van een dergelijk feit werken de hersenen met alle scherpte, ontwaken de dierlijke instinc ten van zelfbehoud in den mensch." „Weet je wat me eigenlijk verwon derd heeft? Dat noch jij, noch Brad ford er ook maar een oogenblik aan heeft gedacht dat een vrouw het schot kan hebben gelost." „Onmogelijk 1" Een vrouw had meer mr. M. W. F. Treub, mr. J. A. de Wilde, leden van de Tweede Kamer der Slaten-Generaal en tot secretaris mr. dr. A van Doorninck, griffier der Provinciale Staten van Utrecht. De commissie zal Donderdag door den minister van financiën worden ge-" installeerd. In verband met de benoeming van bovengenoemde commissie wordt de nooduitkeering van het Rijk aan de gemeenten beperkt tot. de jaren 1921 en 1922. Ingetrokken is het wetsontwerp-De Geer c. s. tot het nemen van maat regelen tegen te zwaren gemee telijkeu belastingdruk, hetwelk mede een nooduitkeering beoogde Conferentie van Internationaal Recht. De 30ste Conferentie der Interna tionale Law- Association is Dinsdag te Den Haag door Prins Hendrik ge opend. Onthulling Asser-monument. Dinsdagmiddag is in het Vredespa leis het beeld van wijlen den minister van staat, Staatsraad prof. mr. T. M. C. Asser, onthuld. Hoedeken-kerks. Ia de gehouden vergadering van den Raad der gemeente Hoedekenskerke was de heer A, den Dekker met keunis- geving afwezig. De voorzitter deelde mede dat van het dempen van den put bij G. Jeronimus voorloopig niets kan komen, omdat B.en W.met den eigenaar van den grond, daarvoor heuoodigd, niet tot overeenstemming warm kunnen komen. Voorts werd medegedeeld dat Ged. Staten het besluit van den Raad tot wijziging van het reglement van het Burgerlijk Armbestuur hebben goed gekeurd, en dat met* ingang van 1 Juli 1921 de Provinciale subsidie in de kosten van den geneeskundigen dienst ad. f150 'sjaar is ingetrokken, waardoor mede de rijkssubsidie,, voor dit doel en tot dit bedrag gegeven, komt te vervallen. Voorts werd medtdeeling gedian dat van de brandstofi'encommissie te Goes f652 was ontvangen, als batig saldo, dezer gemeente bij de algeheele afreke ning toekomende, welke gelden in de gemeentekas zijn gestort. Een voorstel tot wij «ging der ge- meentebegrooting 1921 hoofdzakelijk als gevolg van de bestrating van het havenplateau, hetwelk ruim f 4800 heeft gekost en uit den loopenden dienst 1921 kan worden betaald, werd goed gekeurd. De gemeen tebegrooting 1922 werd aangeboden in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f41224.41. De posten van onvoorziene uitgaven zijn samen groot f 2625.40'/s. De H. O. werd uitgetrokken op f 17000 of f 1000 minder dan voor 1921, terwijl de havenopbrengst wordt geraamd op f5000. dan eens geschoten, denk aan Brighton en de dames die aanwezig waren, zou den het zeker allen op hun zenuwen gekregen hebben, behalve de gastvrouw en jij, misschien, en jullie waren allebei in de zaaL Nee het schot is gelost door een uitstekend schutter, met een vaste hand. Een vrouw zou men ook hebben hooren spreken, wan neer een vrouw zich opwindt, wordt haar stem altijd hoog en scherp." „En wat wil je nu doen „Allereerst wat gegevens omtrent Merrybone verzamelen." „Daarvoor zou je naar Berlijn moe ten gaan." „Voorloopig nog niet, het is niet gezegd dat Merry bone's verblijf in Berlijn om de een of andere reden de oorzaak is geweest van zijn dood Ik wil Bradford eens een paar dagen laten snuffelen, hij is een clever fellow en het bespaart mij tijd en moeite, Ik moet vannacht nog eens kalm over alles denken ook over de vraag wie de dader kan zijn geweest." „Dat is zoeken naar een speld in een hooiberg." „De hooiberg is in dit geval niet zoo bijzonder groot." „Er waren een twaalf of vijftien heeren.» „Daarvan kunnen we direct al eenigen uitzonderen. De gastheer, die Kortgene. De Gemeenteraad kwam Maandag in openbare vergadering bij een. Afwezig met kennisgeving de heer Wolse, De Voorzitter doet o.m. mededee- 'ling, dat de verordeningen tot heffing van opceuten op de Vermogens- en Rijksiukomsteubelasting door de Kroon zijn goedgekeurd. Van deu Minister van Waterstaat is een geurot.veerd schrijven ontvangen waarin m afwijzend wordt beschikt op 's verzoek tot stichting van een post- en telegraafkantoor te Kortgene. Het toe- gezondeu ontwerp van wet tot vereeni- ging der gemeenten op Noo-d-Bevelaud zal bij de Raadsleden circuleeren. Burgemeester en Weihouders hebben aan Gedeputeerde Stalen bericht, dat de inbond hun volledige instemming heeft. Aan II. A. Kramer wordt op zijn verzoek eu het naar aanleiding daarvan opgemaakt rapport van den gemeente- opzichter een vergoeding van f 60, toegekend wegens herstel van schade, die aan zijn woning <s toegebracht tengevolge van het schudden en trillen van den vioegeren Ruw-oliemotor der Eleclrische Centrale, Op een verzoek van het fanfare gezelschap „Eendracht maakt Macht" om vrijgesteld le worden van de beta ling van het abonnement voor gebruik van electrisch licht wordt op voorstel van B. en W. afwijzend beschikt, daar dat gezelschap reeds gratis een school lokaal ten gebruike wordt afgestaan en op de muziektent kosteloos elec trisch licht geniet. Daarna wordt de gemeente rekening over 1920 voorloopig vastgesteld in ontvaDg op f 81.157,01 en in ui ten bedrage van f 77,513,20 alzoo met een goed slot van f 3643,81. Vervolgens werd aangeboden de meente-begrooting voor het volgend dienstjaar. Ten slotte beeft met algemeeue stemmen plaats de benoeming van Mej P. Post tot schoonhoudster der secre tarie. Bij de rondvraag informeert de heer Markusse naar het gebruik van het gymnast'eklokaal der O. L. School door den N. H. Kerkeraad. Plotseling hebben B en W. de door den Raad verleende vergunning ingetrokken omdat des Maandagsmorgens, volgende op de eerste in dat lokaal gehouden godsdienstoefe ning, de stoelen e.d. niet aan den kant van het lokaal of in de gang waren opgestapeld. De predikant was echter één of twee dagen te voren bij het Hoofd der School geweest en werd toen door dezen laatste medegedeeld, dat dien eersten Maandag alles in het lokaal gerust zoo kon blijven staan, daar voor die ééne keer voordat de vacantie begon wel op het speelplein met de kinderen geoefend kon worden, Nu vraagt spreker Wisten B. en W. op het oogenblik, dat ze de vergun ning introkken, dat het Hoofd der School zulks aan den dominé had ge zegd De Voorzitter antwoordt ont kennend. Toevallig kwam hij met de zeker niet den indruk wekte den moord te hebben begaan, John, die in 't salonnetje zat, wat echter niet bewenen is en ondergeteekende. Dan weet ik zeker dat ik majoor D. zag zitten op 't oogenblik dat het schot klonk en als ik me niet vergis praatte ik op dat oogenblik met den viscount T. Zoo zie je dat we den cirkel al vrij nauw kunnen trekken." „Je ziet toch zeker geen van de jongelui er op aan, verbeeld je die goeie Harold en dat kalf van een John En de overige nulliteiten Nee het zal zeker wel een van de heeren spelers geweest zijn „Nulliteiten zijn juist het gevaarlijkst! Ook ben je bevooroordeeld, maar ik j verdenk op 't oogenblik niemand, zelfs sir James niet. En misschien zal ik wel nooit deze zaak in het reine kun- j nen brengen. Er zijn zooveel hypothesen f en bij iedere rijzen weer zooveel vragen 1" I „Je moet den dader uitvinden zeide ik en drukte hem de hand met zooveel kracht, dat Arthur een pijnlijk gezicht trok. Hij stond op en ik zag weer in z'n oogen glanzen het vuur van 't zelfvertrouwen. Hij zeide tante goeden nacht en ik bracht hem naar de voordeur. Toen hij mij een hand gaf tot af scheid, dacht ik ineens „waarom geeft Wethouders dien Maandag bij de school en het Schoolhoofd gaf er toen zijn ongenoegen over te kennen, dat' hij in plaats van in school op hei speelplein onderwijs moest geven, wijl n.b. in het gymnastiektokaal nog alles stond zoo- als den vorigen dag. Van zijn onder houd met den Voorzitter van den Ker keraad werd door het Hoofd met geen woord gerept. Daar niet aan de voor waarden, waaronder de vergunning was verleend, voldaan was, hebben B. en W. haar ingetrokken. Eerst naderhand kreeg het gemeentebestuur keuuis van het gesprek, waarop de heer Markusse doelt, Gelukkig is eeuige digen daarna alles weer in orde gekomen. De Voorzitter sluit de vergadering. 's Gravenpolder. Maandagavond ver gaderde de Raad dezer Gemeente. De notulen werden zonder eenige opmer king goedgekeurd. Besloten werd de maximum-snelheid voor motorrijtuigen, ingevolge een verzoek van Ged. Staten, te brengen op 20 K.M. per uur. Een verzoek van het Groene Kruis om de kosten van ontso etting van een woning voor rekening der Gemeente te nemen, werd ingewilligd. De voorzitter ver zocht de comnvssie tot nazien der rekening over 1920 rapport uit te brengen. De heer Vermue kou geen vrijmoedigheid vinden tot goedkeuring te rdviseeren daar de bijlagen betref fende de distributie vaa meel ont braken. De voorzitter merkte op, dat die destijds naar Middelburg ter onder zoek waren opgezonden en goedgekeurd waren terug ontvangen, zoodat dit als een vast cijfer moest worden aange nomen. De heer Vermue zegt dit cijfer nergens te kunnen controleeren en blijft bij zijn beschouwing. De com missie tot nazien der rekening over 1920 van het Burg. Armbestuur zeide, dat hun voldoende tijd ontbroken had deze grondig te onderzoeken, waarop besloten werd deze vergadering op te heffen en Woensdag voort te zetten. WisseilkerliO. Een kleine verbete ring van het raadsverslag, opgenomen in het Maandagnr,, waar staat verde digingsbelasting, moet staan vermogens belasting. Hansweert. Wegens benoeming naar Indië had de wijkzuster, mej. Snel, met ingang van 1 Aug. ontslag aan gevraagd. Mej. Snel is nu vau plan veranderd en blijft alhier in fuuctie. Onderscheidingen. Tot ridder io de Orde van Oranje- Nassau zijn benoemd de heeren A. E. van der Bent, burgemeester van Elle- woutsdijk en W. Kakebeeke, vice- voorzitter der Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij te Goes. Aan J. Oele Jz. molenaarsknecht bij P. Herdink te Kloetinge is toegekend de eere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau in brons. Onderzoek rerlofgnn«ers Land weer. De Commissaris der Koningin heeft bepaald dat het onderzoek van de landweerplichtigen van de lichting hij me nu geen kus En een stem metje fluisterde binnen in mij, spottend „Maar je houdt toch niet van hem Dat stemmetje bracht me in verwarring, doch toen de zware deur met een bons in het slot viel, en ik den sleutel had omgedraaid, was ik te moe om nog te kunnen denken. Ik ging naar binnen, schelde Pris, zei„wel te rusten," en ging de trap op naar m'n kamer. HOOFDSTUK V. Gestoorde mal. Den volgenden morgen werd ik pas om half twaalf wakker, ik keek naar buiten en zag dat het droog weer was, hoewel de hemel met grijze wolken was bedekt. H;t schoot me door het hoofd, dat het heerlijk weer zou zijn om te tennissen. Eerst daarna drong het tot me door dat het al zoo laat was en verwonderde ik mij daarover en toen kwam het tafereel dat zich den vorigen avond voor mijn oogen had afgespeeld mij weer voor den geest. Gelukkig had ik niet gedroomd en bij de gedachte aan welk een nachtmerrie ik ontsnapt was, slaakte ik een zucht van verlichting. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1