LUX N°. 102 Dinsdag BO Augustas 1921, 108 jaargang. abonnement Buitenland. FEUILLETON. HET DOODEND ZWIJGEN. Ingezonden Mededeling. Binnenland. Kunst en Wetenschap- Prija per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Gocsche Courant ADV ËRTENT1ËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 1lOjregels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeuwetis Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 uur voormiddag. COURANT EEN BRIEFWISSELING EN EEN MOORD. De briefwisseling tusscheu Sinn Fein en Lloyd George is wederom gepubliceerd en thans blijkt het dat de Dail Eireami eenstemmig het aan bod van Llovd George heeft verworpen. In de eerste plaats noemt het Sinn Fein-parleinent ..fundamenteel--on rechtvaardig» het principe, dat de geografische nabuurschap van Ierland een toestand van subordonatie schept van Ierland's rechten aan de strategi sche belangen van Engeland en heel naïef wordt opgemerkt „Als het recht op onafhankelijkheid van een klein volk verbeurd is, als een krachtiger buur zijn grondgebied begeert voor militaire of andere voor deden, die het schijnt te bezitten, is er geen vrijheid meer bestaanbaar. Nederland en Denemarken kunnen dienstbaar worden gemaakt aan Duitsch- land, België aan Duitschland of Frank rijk, Portugal aan Spanje." Het wil ons voorkomen dat de ver gelijking-van Ierland's positie met die van Nederland, Denemarken en België wel eenigszlna mank gaat en Lloyd George zegt dan ook in zijn antwoord, dat hij den wenscb dat de Britsehe regeeving Ierland als een vreemde mogendheid zal erkennen, exorbitant vindt. De aandacht wordt daarna niet alleen gevestigd op de nabuurschap van de twee eilanden, maar ook op de historische gemeenschap, welke een volkomen politieke en economische scheiding voor beiden onuitvoerbaar maken. De Engelsche bladen stellen ziplr op hel standpunt van den Britschen premier. De Daily Chronicle verklaart, dat het geschil nu duidelijk bepaald is tot de vraag: Zjjn de Ieren bertid om het deelgenootschap binnen het Urltsclie rijk te aanvaarden of vol harden zij in de republiek. Het regeeringsaanbod was ontworpen op den grondslag zelf dien de Valera had voorgesteld regeering door toestem ming van de geregeerden Het zou Ierland, zooals Lloyd George zegt, „in staat stellen elke zenuw en vezel van zijn nationale leven te controleeren." Maar wat de voorstellen niet inhouden en in geen geval zullen inhouden is het scheppen vap een afzonderlijke souvefeine macht in Ierland. Het is niet mogelijk om Ierland volkomen van Groot-ïlrittannië af te scheiden. Tot zoover het Engelsche blad. Is nu alle hoop op overeenkomst verkeken Geenszins. Het epistel van Sinn Fein eindigt als volgt „Op den grondslag van een ruim toegepast principe van een regeering bij toestemming van de geregeerden kan de vrede worden verzekerd een vrede, die rechtvaardig en eervol zal zijn voor allen en vruchtdragend wegens samenwerking, instemming en 13 Oorspronkelijke detective-roman door R. J. B. „Maar hij is toch de tweelingbroer vau lady Carson" wierp ik tegen. „Dien tweelingbroer heeft ze in geen jaren gezien en met een grooten hoornen bril is een gelijkenis al even gemakke lijk te voorschijn te roepen als te be derven. Bovendien, iemand moet het toch gedaan hebben." „Zelfmoord," merkte ik op. „Dat was het niet. Ik heb nauwi keurig de wond opgenomen. Wanneer iemand de hand aan zichzelf slaat, drukt hij de revolver stevig tegen het hoofdde vizierkorrel of de loop, be schadigt door den opslag de huid en de randen van de wond zijn sterk ge schroeid. Van deze k»nteekenen was er niet eer aanwezig. Het schot moet op een afstand van minstens twee meter zijn gelost. Bovendien, het wapen lag nai liet lichaam en bij zelfmoord houdt het slachtoffer het wapen zoo kramp achtig omklemd, dat het een hooge duurzame vriendschap. Ten einde over een dergelijkeri vrede te onderhandelen is de Dail Eireann bereid om zijn vertegenwoordigers aan te wijzen en, als onze regcering het voorgestelde principe aanvaardt, hun volmacht te verleenen om met u te vergaderen en te ontlci handelen over de toepassing in bijzonderheden.» Lloyd George besluit aldus „Als gij geneigd zijt te onderzoeken, in hoever deze overwegingen kunnen worden verzoend met het streven, dat gij vertegenwoordigt, zal het ons een genoegen zijn, U en uw collega's te ontmoeten. De onderhandelingen zullen dus ongetwijfeld voortduren, ai kan het uog wel eenigen tijd duren alvorens resultaat zal zijn verkregen. De Duitsche Centrum-leider Erzberger is gevallen als slacht offer van een politieken sluipmoord. Nabij Giessbach, waar hij zich met zijn familie ophield, is hij door 12 revolverschoten doorboord. De politie heeft tien dader van dezen lafl'en aanslag nog niet gevonden. De moord zal, naar Löbe, de voor zitter van den Rijksdag heeft verklaard, niet te overziene politieke gevolgen hebben en een oriënteering van het Centrum naar links wordt verwacht. De Socialistische partijen willen een homogeen front gaan vtinnen tegen de Al-Duitsehe reactie. Over den persoon van Erzberger schrijft de N. R. Ct het volgende Met Matthias Erzberger is een merkwaardige figuur in de Duitsche parlementaire geschiedenis heengegaan Zuid- Duitscher, katholiek vakvereeni- gingsman, koos men hem in 1903 tot lid van den Rijksdag, waar hij eerst later onder de centrumsleden een figuur van beteekenis werd. Het blad her innert aan zijn aandeel in de z.g. vredesmotie van 1917, zijn werken voor den vrede buiten de Duitsche regeering om, zijn onderhandelingen met Oostenrijk en zijn verbindingen met den Paus, en hoe hij, na de resolutie aangezien is voor het finau- cieele genie, dat Duitschland uit den put zou helpen. Als minister heeft hij ongetwijfeld in een moeilijken tijd veel bereikt, al was misschien de roep, die van hem uitging grooter dan de daad. Na zijn val als minister hebben klachten over belastingontduiking Erzberger genoopt zich uit het poli tieke leven terug te trekken. De ge houden processen brachten evenwel niet zooveel ten zijnen nadeele aan het licht, dat iets hem den terugkeer in de politiek zou hebben in den weg gestaan. Inderdaad was daarvan den laatsten tijd herhaaldelijk sprake en volgens sommigen oefende hij thans reeds achter de schermen bij het huidige kabinet een grooten invloed uit," Verder meldt het blad dat de pers der rechterzijde het thans probeert voor te stellen, alsof ook de partijen van rechts deze misdaad ten scherpste veroordeelen en schrijft dan „Eenigs- zins eigenaardig doet het daarbij aan, zeldzaamheid mag genoemd worden, wanneer het losraakt. Waar hier de n an op den rug lag en de armen ge heel vrij lagen daar moest bij zelf moord de revolver vastgehouden zijn en ik ben dus tot de conclusie geko men dat de moordenaar de browning heeft weggeworpen om aan te spelen op zelfmoord.» „Maar dan zou dus toch sir James..» „Dat' zeg ik niet, hij kan het ge daan hebben, maar evengoed een ander van ons gezelschap.» „Van ons gezelschap f» „Ja. Dior de voordeur kan geen verdacht persoon zijn binnengekomen, door de deur der bedienden die in een portaal achter de keuken uitkomt even min, want vóór waren de twee bedien den, die den heelen avond hun post niet hebben verlaten en in de keuken stonden de kooksters den heelen avond aan 't fornuis.» „Ja maai behalve sir Jam-s heeft niemand een persoon naar de gang zien gaan." „Je vergeet dat ook Merrybone ongemerkt de zaal heeft verlaten. Dat was trouwens bij de groote drukte niet zoo verwonderlijk, de heeren die niet dansten waren geheel in hun spel verdiept en zij zaten het dichtst bij den uitgangook is het mogilyk dat msn door het salonnetje gegaan is, MAAKT KANTEN GORDIJNEN WEDER AI.S NIEUW OE LEVER'S ZEEP-MAATSCHAPPIJ, VLAARD1NGEN. Fabrikante van Sunlight Zeep. in de Vorwiirts te lezen, dat een abonné van dit blad toevallig in een telefonisch gesprek werd ingeschakeld, dat generaal von Bering mei een vriend voerde. De generaal zeide „Nu we kunuen ons feliciteeren, dat dit zwijn eindelijk dood is. Ik heb mijn beste flesch uit den kelder ge haald om er op te drinken». De on vrijwillige toehoorder van dit gesprek heeft den generaal opgebeld en hem te kennen gegeven, dat hij het gesprek mee had aangehoord. Hij vroeg hem, of hij bij zijn woorden bleef. De generaal was daarop eemgszins verle gen en antwoordde, dat dit toch een particuliere uiting was geweest en hij als „mensch en christen" de daad moest betreuren. Men kon het echter niemand kwalijk nemen als hij zich erover verheugde». J)e Het Centrum verneemt, dat het voor nemen, bij de a.s. Grondwetsherziening het hoofdstuk van den godsdienst bui ten behandeling te laten, niets heeft uit te staan met de proïessiequaestie, daar zaten wel John en Mary, mair je zult t.ich wel niet willen beweren, dat zij het gemerkt zouden hebben wanneer iemand op z'n teenen door het vertrek geslopen is.» „Ze zijn natuurlijk absoluut opge gaan in eikaars gezelschap. Maar geloof jij niet dat sii Box. „Ik ka daarop geen antwoord geven. Nu nog niet. In de toekomst hoop ik het wel te kunnen. Wint ik beu zeer zeker van plan me met deze affaire te bemoeien. Ik hunker er naar de sluiers waarin de historie van Alfred Merrybone gehuld is te ver scheuren. Wanneer je een rebus wilt oplossen, die bijzondere moeilijkhedm oplevert dan prikkelen die je juist om alle krachten in te spannen en je zou een heelen avond met zoo'n ding ln je handeD kunneD zitten, een ganschen nacht, net zoolang totdat de oplossing is gevonden. Zoo ook hier. Ik wil dit raadsel oplossen. En het is oplosbaar ook. We hebben hier het feit dat Merry bone is vermoord j we hebben een beperkt aantal personen, die de dader van deze misdaad kinnen zijn. Op het schot zijn de bedienden uit de hall en uit de souperlaal achter iu de andere gang toe komen ioopen, de dader kon dus niet ontsnappen hij was als een muis iu de val. Hij moest of naar maar verhand houdt met de moeilijk heden in zake de finaucieele verhouding tussen de verschillende Kerken en den Staat, waaromtrent niet de gewenschte overeenstemming verkregen werd. Nekkramp. Het Stbl. no 1021 bevat een Kon. besluit van den Slen dezer, waarbij de wet van 4 December 1872 (Stbl. no. 134), houdende voorzieningen tegen besmettelijke ziekten, laatstelijk ge wijzigd bij de wet van 27 April 1912 Stbl. no. 165), met uitzondering van art. 20, gedurende één jaar in het geheele Rijk van toepassing wordt ver klaard op nekkramp. Dit besluit is reeds in werking getreden. Regeling van den dienstplicht. Verschenen is een tweede nota van wijzigingen op het wetsontwerp tot nadere regeling van den dienstplicht. Het voorstel houdt in hoofdzaak in een verlaging van de maximum-sterkte van de jaarlijksche lichting van 23,000 tot 19,500 man, het laten vervallen van de ouderscheiding in kern- en reservetroepen en het invoeren van een 1 a-maandsche eerste oefening van het gros van de onbereden troepen. het toilet óf hij moest terug de zaal in. De ramen iu de gang waren gesloten.» „Maar wij kwamen allen uit de groote zaal naar de gang.» A-rthur zweeg, sloot de oogen en leunde achterover in zijn stoel. Hij aarzelde of hij zou spreken, ik zag zijn witte handen even nerveus bewegen. De dader kan zich verborgen heb ben achter een der portières bij den ingang naar de kleine salon. .Te zult je nog herinneren hoe Bradford daar den vloer onderzocht. Dat was een goeie beurt van hem. Dan gingen John en Mary door de groote zaal naar dj gang en maakten het den dader, wanneer deze inderdaad op deze wijze handelde gemakkelijk om te doen of hij uit het salonnetje kwam en zoo zich te voegen bij de ontstelde groep of om achter John en Mary aan te komen en door de groote zaal te gaan. Het was zulk een consternatie, dat niemand daar hem op zou mei ken, maar vermoedelijk zal hij den koristen en minst gevaar lijken weg genomen hebben.» „Maar dan zou een der heereu ge logen moeten hebben toen Bradford vroeg of iemand de zaal verlaten had.» „Ja, tenzij Box Er ontstond een pauze, waarua Ar thur zeide„En met mijn methode moet tot de oplossing te komen zijn. Te bedenken dat, wanneer we het De uitvoer van aardappelen. De Nederlandsche bond van hande laren in aardappelen heeft in een be stuursvergadering, waariu tegenwoordig waren de. afgevaardigden van de voor naamste vereeuigiugen op het gebied van den aarJappelenhaudel, den uitvoer van aardappelen ter sprake gebracht. De vergadering was van meerling, dat, hoewel er reeds een flinke hoeveel heid is uitgevoerd, er nog geen reden bestaat tot ongerustheid, dat hier te lande een te koit aan aardappelen zal komen. Men meende dat ieder, die aard appelen wil opdoen, de maand October af kan wachten. Opgemerkt werd dat de aardappeloogst niet tegenvalt en dat er niets verloren gaal door de aardap pelziekte, welke anders groote hoeveel heden vernietigt. Tentoonstelling Schotsche huishet Lammetje. Op uitnoodiging der schilders van Veere hebben wij, boewei laat in het seizoen, nog een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van moderne schil derijen en teekeningen welke gedurende de zomermaanden in het Schotsche huis en het Lammelje (Rijksgebouw), dat met toestemming der regeeriag bij het eerste is getrokken en in bruik leen afgestaan aan den organisator der tentoonstelling den heer Ochs, wordt gehouden en tevens aan de tentoon stelling van marine-kunst, welke laatste een permanente tentoonstelling is. In het voorzaaltje van het Schotsche huis zijn geëxposeerd een aantal tee keningen en etsen van een veertiental kunstenaars. Wij kunnen in verband met onze ruimte niet al het werk be spreken, maar kunnen slechts een enkele greep doen. Ons trof het prachtige rijpe werk van Walter Vaes, een meesteretser en de monumentale zonsondergang te Domburg van mejuffrouw R. Wichers Wierdsma, welke een belofte irhoudt voor de toekomst. Fraai van teekening is ook de triptiek Vlissin— gen —VeereMiddelburg van S. v. Heuckelom. Ook bij het overige werk is zeer veel dat geroemd kan worden. Op de bovenzaal zijn schilderijen tentoongesteld. Ook hier is heel wat moois te bewonderen. Wij noemen o.a. de teere landschappen van H. Wolter, de doeken, in levende kleuren geschil derd, van den Brusselschen meester M. Guilbertdan de stillevens van mej. L. van Dam van Isselt, waarvan de Cactussen bijzonder mooi is. Van den heer J. A. Koert te Wol- phaartsdijk zagen we een paar aardige landschapjes, met liefde gepenseeld. Krachtig werk is er voorts van Harmen Meurs en een mooi doek van Coba Ritzema. Van den schilder Koets, geboren te Wissenkerke, waren reeds veertien doe ken -verkocht, zoodat we veel misten. Uit de vier doeken die we van hem geheele leven vin den doode zouden kunnen reconstrueeren tot op het mo ment waarop hij de zaal verliet, mis schien tot op liet oogen blik, wzarop hij den drempel van lord Carson's wo ning overschreed, dat dan al het ge beurde zich logisch zou afwikkelen voor onze oogen, dat we het dan zouden kunnen begrijpen, zouden weten dat het onmogelijk anders zou hebbeu kunnen zijn. En we kunnen de per soonlijkheid van Merrybone opbouwen tot op het supreeme moment, waarop de gewelddaad moest worden bedreven. We kunnen alle gegevens verzamelen, alle schakels van den keten van ge beurtenissen smeden, tot op eenige ontbrekende na, die dus ook voor 't grijpen zullen liggen. Gaan we eerst na wat het motief kan geweest zijn tot den moord. Dief stal? Nu, uit den inventaris, docr Bradfoid opgemaakt, blijkt dat geen kostbaarheden zijn ontvreemd. De por tefeuille stak iu den binnenzak van den verslagene, tijd om daaruit b.v. het een of ander gewichtig documeut te nemen had de moordenaar zeer zeker niet.» Wij hadden het gesprek opzachieu toon gevoerd om tante niet te storen, nu vroeg rij mij om even de eau-de- cologne aan te reiken. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1