GOESCHE COURANT BIJVOEGSEL School en Kerk. Stadsnieuws. Binnenland. Provincie- N ieu ws. Gemengd Nieuws. VAN DE van ZATERDAG 27 AUG. 1921. Het reglement op de Predikants- traktementen in de Ned. Herv. Kerk Docr den Raad van Beheer inzake cle predikantstraktementen in de Ned. Herv. Kerk, worden op tal van plaat sen in ons land vergaderingen belegd om het reglement op de predikants traktementen toe te lichten. Nadat Woensdag te Zierikzee zulk een ver gadering was belegd, had er Donderdag middag een te Middelburg plaats, waartoe uitgcnoodigd waren kerkvoog dijen en kerkeraden en tal van leden dezer kerkelijke colleges in Walcheren, Zeeuwsch Vlaanderen, en de beide Bevelandeu waren opgekomen. Voor den Raad van Beheer waren tegenwoordig de heeren Ir. C. W. E. van Voorst van Beesttnr. W. J. Koppius en mr. J. H. Bijbau. Eerst genoemde presideerde de vergadering. De heer Koppius leidde het onder werp in en ging allereerst na hoe het reglement tot stand kwam. De trakte menten waren abnormaal laager heerschte in vele pastorieën nood, een predikant verdiende niet meer dan een politieagent, en minder dan hoofden van scholen of bijv. een direc teur van een zuivelfabriek. En nu misgunt spr. dezen personen hun trak tement geenszins, maar hij geeft de ver gelijking, omdat daaruit de schrille tegenstelling aan het licht komt, daar de predikant toch een heel andere opleiding heeft gehad. Het is voor de kerkvoogdijen be schamend, dat niet zij, doch de predi kanten zelf met plannen tot verbetering zijn gekomen en hun bond een ont- werp-rcglement bij de Synode indiende. Dit reglement werd door Synode aan genomen en is nu sedert 15 Januari van kracht. De wijze van herziening der regeling besprekend wijst spr. er op dat een minimum voor verschillende gemeenten werd vastgesteld en een Raad van Beheer benoemd voor de goede uit voering. Allereerst is noodig dat de leden van de Ned. Herv. Kerk dit reglement een goed hart toedragen. Spr. ging hierna eenige bezwaren na. Het grootste bezwaar zijn de kos ten. De Raad van Beheer zal infor- meeren naar de inkomsten en uitgaven van iedere gemeente en naar aanleiding daarvan een aanslagbiljet zenden, maar verder niet vragen hoe iedere gemeente de geiden bijeen brengt, dus hij zal niet ingrijpen in het beheer der kerk voogdijen. Het is niet waar, dat de kerkvoogdijen nu maar de administra teurs van den Raad van Beheer worden, zij moeten alleen trachten meer geld bijeen te krijgen. In het reglement op de vacatures heeft de synode echter de wijziging gebracht, dat de gemeente bij een vaca ture, alvorens een nieuwen predikant te mogen beroepen, moet aantoonen, dat zij het reglement op de predikants traktementen heeft nagekomen. Maar dit is aan de controle van classicaal en provinciaal kerkbestuur opgedragen. De Synode was verplicht de zaak te regelen, want er moest verbetering komen. Spr. geeft toe, dat het richtings verschil in de kerk een moeilijke kwestie was, het is ook voor hem een groot bezwaar geweest om lid van den Raad van Beheer te worden. Maar toen gelukkig de voormannen van alle richtingen het er over eens waren, dat in dezen één iijn moet worden ge trokken, heeft hij het lidmaatschap aangenomen. Er is ook een categorie, die niet een cent wil betalen en die reeds bij voorbaat bedankte, maar dat is overal bij het invoeren van een Hoofdelijken Omslag geschied en is overal erg raedegevalïen. De Roomsch-Katholieken en de ge reformeerden betalen schatten aan hun kerk, doch de Hervormden zijn het niet gewend. Wie in 1900 gezegd zou hebben, dat wij in Nederland 800 millioen aan belasting zoudenmoeten gaan opbrengen, zou gehoord hebben, dat dit nooit kan, en nu is het zoo. Hier gaat het maar om een kleine twee millioen. Spr. betreurde de actie van Tiel> dat eene commissie wilde benoemen om te bestudeeren hoe men aan het geld zal komen, want er moet vlug gewerkt worden en niet meer bestu deerd en betoogde tenslotte, dat allen moeten samenwerken aan de goede toepassing van het reglement. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd door velen uit de ver gadering gebruik gemaakt en deze vragen werden door een der drie heeren van den Raad van Beheer beantwoord. Er werd dan nog eens op gewezen, dat, als een gemeente niet betalen wil, er niets aan te doen is tot er een vacature ontstaat, dan moet alles ook van vorige jaren worden aangezuiverd. Men kan geen onwillige dwingen vrij willige bijdragen te geven, dan moet men een H.O. invoeren, waarbij de kerkvoogdij met den rechter achter zich tot betalen kan dwingen. Als de kerkvoogdij weigert de for- mulieren in te vullen, wordt zij toch aangeslagen. Van de aanslagen kan men| steeds in beroep komen bij een commissie van beroep, bestaande uit drie heeren. Als er wel 1 maar geen 2 millioen bijeen is, zal naar verhouding aan de deelnemende gemeenten worden uitge keerd, is er voor die niet voldoende, dan zal het ponds ponds gewijze ge schieden. Inzake de vraag, wat er moet ge schieden met gemeenten, die zeggen wel voor hun eigen predikant te willen bijdragen, maar niet voor anderen, werd opgemerkt, dat aan de Synode het voorstel is gedaan, dat aan elke gemeente, die bijdraagt wat zijn eigen predikant moet hebben, dit althans zal worden uitgekeerd. Geref. Gem. Bedankt voor Borssele door H. A. Minderman te Grand Rapids (N.A.) Geref. Kerken. Beroepen te Nunspeet Ds. A. Scheele te Kapelle-Biezelinge. Ned. Herv. Gem. Behalve den heer L. de Rijke, die bedankt heeft hebben allen die benoemd zijn tot lid van het kiescollege der Ned. Herv. Gem. te Ierseke, hun be noeming aangenomen. Woensdag 7 September a.s. zal te Goes een classieale conferentie gehou den worden. Des morgens zal de heer Sliggers van Kloetinge refereeren over ,/het verband tusschen diaconalen ar beid en sociale verzekering". Des na middags zal de heer H. Gordeau Jr. van Amsterdam spreken over de „vor ming der jeugd". In de arme gemeente Kattendijke ziet men geen kans, het predikants traktement op peil te brengen. Toch wenscht men dit zoo hoog mogelijk op te voeren. In een vergadering onder leiding van den consulent belegd, door den kerkeraad en de kerkvoogden met de leden der gemeente werd o.a. be sloten, de huur der zitplaatsen te ver dubbelen, en den hoofdelijken omslag te verhoogen met 50 pCt. Door een en ander zal het traktement met vier h vijfhonderd gulden kunnen verhoogd worden. (Vad.) Examen Hoofdacte. Voor het examen hoofdacte slaagde te Breda mej. S. Verbeem te Kwaden- dam me. De Nociam. De vliegdemonstraties der Nociam in den Wilhelminapolder zijn thans ge ëindigd. Woensdagavond hadden er alleen passagiersvluchten en geen demonstra ties plaats, een 50-tal personen maakten een tochtje door de lucht. Donderdag hadden nog eenige gratis-vluchten plaats. In totaal zijn zeker meer dan 200 passagiersvluchten gemaakt, die alle zon der een enkel ongeval zjjn afgeloopen. Dit pleit zeker wel voor de capaci teiten der aviateurs van de Nociam en voor de stabiliteit der toestellen. Vermelden wij ten slotte nog, dat de fraaie Pan-American-wagen, die wij ons nog van de „Vree mid" herinneren alle vlieg-dagen uitstekende diensten be wees bij het brengen naar de stad of naar het vliegterrein van comité-leden en aviateurs. Men schrijft ons nit Middelburg De vliegeniers, die te Goes de laatste dagen zulk een groot succes hebben gehad, wilden ook te Middelburg bun kunsten toonen, maar konden hier geen terrein vinden. Door de welwillende medewerking van den commandant der marine hebben zij nu de beschikking gekregen over het vliegterrein te Vlïs- singen en zullen zij daar Zaterdag en Zondag en wellicht ook Maandag demonstraties geven en gelegenheid bieden voor passagiersvluchten. Nieuwe Muziek Cami.i.on. Op het Carillon zijn de volgende nieuwe muziekstukken geplaatst heel unr „Wij willen Holland houeu". half uur //Wie gaat mee over zee". Vreemd en eigen. Het dagelijksch bestuur van het N. V. V. heeft gisteren aan den minister van landbouw, nijverheid en handel geseind Vernamen heden, dat de vorige week alleen over het station Roosendaal, benevens een ontzaglijke hoeveelheid groenten en varkens, 8 millioen K.G. aardappelen naar België zijn uitgevoerd Wanneer hiertegen door Uwe Excellentie niet onmiddellijk maatregelen worden genomen, is het gevaar groot, dat in ons land in de komende maanden een nijpend gebrek aan dit volksvoedsel zal ontstaan. Deinkenszand. Donderdag slaagde te Breda voor het examen diploma gemeente-administratie de heer J. de Ronde, tijdelijk ambtenaar ter secretarie alhier. Tilburgsche Crediet- en Effec- leenbank. De Tilburgsche Crediet en Effectenbank is gesloten. De tegenwoordige eigenaren, dhr. J. B. en P. A. Z. zijn naar de straf gevangenis te Breda overgebracht en worden verdacht van oplichting en verduistering.

Goessche Courant | 1921 | | pagina bijlage 1